Nejlepší polohovací křesla pro seniory 2024 - recenze, inspirace


Výběr redakce

Komfortní křeslo s elektrickým naklápěním

Cena: 10 000 Kč


S elektrickým polohováním

Propracovaný model za dobrou cenu

Cena: 9 000 Kč


Z pravé kůže

Luxusní křeslo z kvalitních materiálů

Cena: 19 600 Kč


Textilní potah

Látkové křeslo s ovládáním na tlačítka

Cena: 11 500 Kč
Kresla Pro Seniory

Při výběru polohovacího křesla pro seniory stavíme na nejvyšší příčky jiné vlastnosti, než když si pořizujeme běžné křeslo do obývacího pokoje. Důležité je pohodlí, ale také snadné vstávání, materiál a jednoduchost jeho údržby a opomenout nesmíme ani celkový design. Jaká křesla vás v těchto ohledech nezklamou a stojí za pozornost? Dali jsme pro vás dohromady seznam těch nejlepších. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Možností polohování křesel je hned několik. Mezi ty základní patří možnost nadzvednout podnožku tak, abyste si mohli pohodlně natáhnout nohy, a spolu s ní polohovatelná opěrka. Tím si lze křeslo upravit na pohodlné ležení i zdřímnutí. Jednotlivé modely se pak mohou lišit tím, kolik poloh při sklápění či vyklápění nabízejí, a také tím, zda úprava probíhá ručně, či za pomoci tlačítek nebo ovladače.

Některá křesla však vynikají i dalšími možnostmi. Jednou z nejpraktičtějších je naklápění samotného křesla, které starším lidem výrazně usnadní vstávání.

Komfortní křeslo s elektrickým naklápěním

Ačkoliv je v popisu křeslo prezentováno jako televizní, díky svým vlastnostem se hodí i pro celou řadu jiných činností, ať už jde o čtení nebo běžnou relaxaci. Křeslo si snadno upravíte do polohy podle svých představ. Měnit můžete pozici podnožky i opěradla, disponuje však i funkcí elektrického naklápění samotného křesla, čímž výrazně usnadní vstávání. Rozložit se dá téměř až na lůžko.

Křeslo vyniká měkkým čalouněním. Na povrchu je potaženo textilem se vzhledem kůže, uvnitř je výplň v podobě pěny.

Dalším bonusem je zde nosnost 130 kg a také snadná montáž. Ačkoliv jistě seženete i levnější křesla, co do nabízených funkcí však tento model určitě nepřekonají.

Cena10 000 Kč
Nosnost130 kg
Polohováníelektrické
Materiálsyntetické vlákno

VÝHODY

NEVÝHODY

Propracovaný model za dobrou cenu

Jen si představte tu situaci –⁠ sedíte v tomto pohodlném ušáku, sledujete televizi, a najednou dostanete chuť se položit a číst si knížku. A k tomu vám postačí jen sáhnout do boční kapsy a zmáčknout tlačítko ovladače. Přesně to dokáže tento model křesla, který změní polohu během několika vteřin tak, jak si přejete. Naklopit můžete i samotné křeslo, díky čemuž se vám bude snadněji vstávat. Praktickou vychytávkou jsou i kapsy po stranách, které poslouží k odložení nejrůznějších věcí.

Ačkoliv má křeslo elegantní a jemný vzhled, jeho konstrukce je skutečně bytelná. Je tvořena kovem, nechybí zde zpevňující popruhy, výplní je zde pak PU pěna. Potah křesla je z textilu. Tento model navíc nezklame ani cenou, ani nosností.

Cena9000 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníelektrické
Materiállátka

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní křeslo z kvalitních materiálů

Toužíte po elegantním křesle, které uspokojí i nejnáročnější potřeby, a zároveň se stane nepřehlédnutelným kouskem každého interiéru? Pak by vás mohlo potěšit křeslo Wellnova. Je z pravé kůže, což spolu s nohou ve tvaru hvězdy vytváří skutečně luxusní dojem. To hlavní je na tomto křesle ale nabízené pohodlí. Jeho výplň tvoří studená pěna, která patří k těm vůbec nejkvalitnějším variantám výplně. A nechybí samozřejmě ani relaxační funkce, kdy si stiskem tlačítka na vnější straně křesla uzpůsobíte polohu hezky podle svého. Snadno se tak ze sedu přenesete do pohodlného ležení.

Kvalita materiálů se v tomto případě odrazila do ceny, která patří v našem srovnání k těm nejvyšším. Odměnou vám však bude velmi vysoký komfort.

Cena19 600 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníelektrické
Materiálkůže

VÝHODY

NEVÝHODY

Látkové křeslo s ovládáním na tlačítka

Křeslo Redon na první pohled okouzlí všechny fanoušky jednoduchosti a také ty, kdo dávají přednost ryze textilnímu potahu. Model Redon pak mnohé osloví i svou robustní konstrukcí, která je tvořena kovem. Pěnová výplň se pak postará o dostatečný komfort, který můžete ještě zvýšit upravením křesla do požadované polohy. K tomu slouží tlačítka na straně křesla. Jimi si snadno položíte opěradlo nebo nadzvednete podnožku. Dosáhnout lze polohy pro pohodlné ležení, takže si na křesle můžete třeba i zdřímnout.

Křeslo má standardní nosnost 120 kg, takže si v něm bez problémů mohou polenošit i vyšší váhové kategorie. Vzhledem k o něco větší ceně bychom však čekali ve funkcích něco málo navíc.

Cena11 500 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníelektrické
Materiáltextil

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční model s příjemnou cenou

Do obývacího pokoje seniorů mnohdy křesla v moderních designech příliš nezapadají. Tento problém může vyřešit model Halmar Jordan, který se nese ve více tradičním duchu. Je čalouněné látkou v příjemné béžové barvě a nechybí pohodlné područky a vysoká opěrka. Křeslo je vybavené výklopnou podnožkou, která poskytne příjemný relax s nohama nahoře. Polohovatelné opěradlo tu však bohužel nečekejte, stejně jako elektrické ovládání.

Vzhledem k těmto chybějícím funkcím je však s křeslem spojena jedna výhoda, a tou je příznivá cena. Pokud vám tedy bohatě stačí základní polohování, může to být zajímavá volba ke zvážení.

Cena5 900 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníruční
Materiállátka

VÝHODY

NEVÝHODY

Model s masážní funkcí

Uvelebit se do křesla se sklopenou opěrkou a podnožkou zní skvěle, ale pokud si při tom navíc užijete i masáž, jedná se o dokonalý zážitek. A ten vám zprostředkuje křeslo Patras. Nabízí 8 masážních programů ve 2 stupních intenzity, o skvělý relax se postarají 4 vibrační motory a vybrat si můžete i to, zda chcete masáž zádovou či bederní. Pokud zrovna o masáž nestojíte, můžete v křesle i jen tak relaxovat po svém a upravit si přitom opěrku i podnožku do požadované polohy.

Křeslo kromě toho osloví i svým vzhledem. Má potah v imitaci broušené kůže a příjemnou béžovou barvu. Ta ovšem nemusí sednout do každého prostoru a více barevných variant by tak přišlo vhod.

Vzhledem k vlastnostem hodnotíme příznivě i cenu křesla, ačkoliv patří k těm o něco vyšším.

Cena10 000 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníelektrické
Materiálekokůže

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní model s důrazem na materiál

Křeslo Halmar Optima má hned několik výrazných benefitů. Ten první je zřejmý –⁠ je jím elegantní vzhled, který skvěle zapadne do každého moderního interiéru a dodá mu nádech luxusu. Ten ještě podtrhne použitý materiál, kterým je ekokůže. Ta potěší nejen svým vzhledem, ale také praktičností. Je totiž odolná proti oděru a také nezachytává nečistoty. Další výhodou je zde pak samozřejmě polohování. Ručně si můžete upravit podnožku a také opěrku zad a pohodlně se na křeslo položit. A ještě jeden bonus navíc –⁠ křeslo se pyšní nosností 136 kg, což je jedno z nejvyšších čísel v našem srovnání a hodí se tak i pro větší osoby.

Vybírat můžete ze dvou barevných variant a křeslo nezklame ani svou cenou. Některé zákazníky však možná neohromí nabízené funkce polohování, které jsou spíše základní.

Cena8 500 Kč
Nosnost136 kg
Polohováníruční
Materiálekokůže

VÝHODY

NEVÝHODY

Křeslo s vysokou nosností

Nosnost většiny polohovatelných křesel se pohybuje okolo 120 či 130 kg. Pro většinu lidí je to dostačující, určitě se však najdou i ti, kteří hledají nosnost vyšší. Variantou by v tomto případě mohlo být křeslo Komfy, které unese celých 150 kg. Vedle toho na křesle můžete ocenit i použitý materiál, jímž je praktická, odolná a snadno udržovatelná ekokůže, a také bohaté čalounění, které slibuje vysoké pohodlí. To podporuje i vysoká opěrka s podhlavníkem. Pokud zatoužíte po ještě větším relaxu, snadno si křeslo ručně upravíte do jiné polohy.

Vzhledem k vyšší ceně bychom však ocenili pokročilejší funkce polohování.

Cena11 000 Kč
Nosnost150 kg
Polohováníruční
Materiálekokůže

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý model za skvělou cenu

Polohovatelná křesla mají většinou velmi podobné designy a působí vcelku masivním dojmem. Ne však křeslo Rangsang. Jedná se o houpací křeslo tvořené z textilu a březového dřeva, takže vyniká minimalistickým a zároveň moderním vzhledem. Je k dostání v několika barevných variantách. V křesle se můžete pohodlně pohupovat a v případě potřeby nadzvednout podnožku a poskytnou úlevu nohám. Tím však možnosti polohování končí a ne pro každého tak budou dostatečné. Na druhou stranu však křeslo potěší oproti jiným modelům i poloviční cenou.

Cena4 700 Kč
Nosnost120 kg
Polohováníruční
Materiáltextil

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat polohovací křeslo pro seniory

Jednotlivé modely polohovacích křesel pro seniory se od sebe liší poměrně výrazně, a to v mnoha ohledech. Na co se při výběru zaměřit?

1) Vybírejte podle funkcí

Každý model má trochu jiné vlastnosti a možnosti polohování. Levnější křesla disponují spíše omezenými funkcemi a upravit si můžete leckdy (a navíc ručně) jen polohu podnožky. Dražší a propracovanější modely umožňují elektrické úpravy a několik poloh, najdeme i křesla s masážní funkcí. Přihlížejte tedy k potřebám toho, kdo bude křeslo využívat.


2) Myslete na vstávání

Právě modely ze střední a vyšší cenové kategorie nabízejí často navíc podporu při vstávání, kdy je možné naklopit celé křeslo. To může v pokročilém věku velmi pomoci a rozhodně stojí za zvážení, zda tuto funkci nevyužijete.


3) I na materiálu záleží

Křesla se od sebe liší i v materiálu. Najdeme modely čalouněné nebo verze v syntetické kůži, kdy právě textil je oblíbený pro svůj vzhled a komfort a umělá kůže pro poměrně snadnou údržbu. Zmínit musíme i kožená křesla, která jsou vyhledávána i pro svůj luxus evokující design a celkové vlastnosti. Zde je však opět třeba počítat s vyšší cenou.


4) Design, který zapadne

Jak je patrné z našeho srovnání, i co se polohovacích křesel pro seniory týče je možné vybírat z řady provedení. Najdeme polohovací křesla typu ušák, houpací křesla, moderní a luxusní modely s nohami ve tvaru hvězdy, ale i klasické verze v retro vzhledu.


5) Promyslete svůj rozpočet

K dostání jsou křesla za pár tisíc korun, ale i modely s cenou sahající třeba k 20 000 Kč. V případě polohovacích křesel však většinou platí jednoduchá rovnice. Čím dražší, tím propracovanější a zajímavější funkce křeslo nabízí.


6) Pozor na nosnost

Polohovací křesla obecně vynikají vcelku vysokou nosností okolo 120 kg, zajisté se ale najdou i ti, pro něž nebude dostatečná. V našem srovnání objevíte i křesla s nosností až 150 kg. Nezapomeňte tedy tento údaj zkontrolovat.

Často kladené otázky

Polohovací křesla mohou (nejen) senioři využít ke sledování televize, čtení, běžnému relaxu, ale třeba i krátkému zdřímnutí během dne. Některé modely nesou konkrétní označení, například “televizní křeslo”, kdy disponují například kapsami na bocích k uložení ovladače a podobně.

Rozdíl v ceně nejčastěji způsobují různé možnosti polohování, použitý materiál a v neposlední řadě to, zda polohování probíhá ručně, nebo elektricky.

Vždy je důležité přihlédnout k individuálním potřebám a také zdravotnímu stavu. Naším doporučením jsou však křesla s funkcí elektrického naklápění, které usnadní vstávání.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)