11 tipů, jak číst sny a chápat jejich význam

Naučit se číst a chápat naše sny nám může pomoci porozumět sobě samému. Sny zároveň odhalují naše nejniternější touhy a nejhlubší rány v bezpečném prostředí, které není reálné. Zkusme se podívat na to, jak číst svoje sny.

Sny lze chápat pouze v širším kontextu a s dostatečným odstupem. 

TIP: Chcete zlepšit kvalitu spánku? Možná je čas na novou matraci! Přečtěte si naše srovnání nejlepších matrací za rok 2024

1) Proč je důležité se naučit číst sny? 

Sny poskytují cenný vhled do mnoha aspektů života a mohou prohloubit naše znalosti, porozumění sobě samým i výzvám, kterým každý den čelíme. 

Čtení snů vám může pomoci s :

  • získáním přehledu o své kariéře
  • zlepšením vztahů
  • rozvíjet důvěru ve svou intuici
  • duchovním a osobním rozvojem 

Vzhledem k tomu, že sny mají velmi osobní povahu, je důležité si uvědomit, že jste nejlepším tlumočníkem svých snů.

2) Zapisujte si své sny, pravidelně. 

Nejvhodnější se, pravidelně a každé ráno ihned po probuzení. Zařaďte to do své ranní rutiny. Zpočátku vám to nepůjde tak dobře, ale po nějaké době si uvědomíte, že si sny lépe pamatujete a interpretace na papír bude o to snadnější. 

3) Čím více detailů, tím lépe.

Čím více podrobností o svém snu můžete poskytnout, tím snazší bude vytváření představ a snazší bude i definice osobních symbolů, které se ve snech mohou objevovat. 

Pomocí přídavných jmen popište, co vidíte. Existují nějaké barvy nebo čísla, která vyčnívají ze snu? Věnujte pozornost stavu věcí, které vidíte – jsou rozbité, rezavé a opotřebované nebo jsou v dobrém stavu a vypadají jako nové?

4) Výrazná slova si vyznačte. 

Výrazné pasáže snu si v deníku zvýrazňujte nějakou nepřehlédnutelnou barvou. Bylo auto, co vás ve snu míjelo červené? Zkuste si barvu automobilu zvýraznit.

Později se vám budou některé symboly a slova častěji objevovat. Vytvořte si na jiné stránce seznam, který vám pomůže lépe určovat charakter snu.

5) Čtěte své sny nahlas

V okamžiku, kdy si sen napíšete, rovnou si ho nejlépe nahlas přečtěte, může vám to ulehčit se rozpomenout na některé chybějící pasáže. 

6) Sny jsou příběh 

Zkuste považovat své sny za příběh, někdy je to velmi užitečné. Představte si je jako příběh, kde je zřejmé prostředí, postavy a zápletka. Díky tomu je mnohem snazší najít témata a identifikovat potenciální symboly, slova nebo metafory ve snu.

7) Uvědomte si, co mohlo sen spustit.

Mnoho snů je založeno na tom, o čem přemýšlíte těsně před usnutím, nebo mohou být způsobeny událostmi či stresem v každodenním životě.

Zeptejte se sami sebe – Co se právě děje v mém životě? A co by mohlo ovlivnit nebo způsobit tento sen?

Někdy mohou sny způsobit vyvolání starých pocitů z minulosti. Není neobvyklé, že naše sny vynořují emoce ze starých událostí a zážitků. 

8) Náladu a pocity po probuzení neopomíjejte!

Mnohé o našem životě můžou prozradit pocity a nálady, které nám po probuzení sen vyvolal. Tyto situace zkuste pravidelně sledovat, mohlo by jít o vodítko k životním změnám, které potřebujeme. 

9) Vztah k lidem ve snu.

Pamatujte, že ve svých snech jste spisovatel, režisér a všichni herci zároveň. Čím méně sdílíte významný vztah s osobou ve snu (jako je rodič, partner, dítě), tím je pravděpodobnější, že tato osoba symbolizuje část vaší vlastní psychiky.

Takže když zkoumáte osoby, které se vám objevují ve snech, chce oe zvážit váš vztah s nimi v reálném životě a to, jakou část z vás mohou představovat. 

10) Zeptejte se sami sebe, co vám mohl sen říci? 

Předpokládejme, že sny mají svoji funkci, ale nejsou pod naší vědomou kontrolou a nelze je chtít ani očekávat, to znamená, že by se dali vykládat jako autonomní funkce, která slouží k našemu duševnímu rozvoji. 

Proces interpretace snu většinou nemá žádný pevný výsledek nebo odpověď. Dostanete spoustu otázek a možností, co by mohl sen znamenat. Tyto věci jsou dobrým námětem k přemýšlení a tím pádem nás mohou v životě posouvat dál.

11) Co znamenají konkrétní výjevy ve snech? 

Není možno tyto výklady brát doslovně, mohou však posloužit pro základní orientaci ve světě snů:

Sny o pádu z velkých výšek 

Takové sny jsou jedny z nejčastějších. Podle mnoha populárních výkladů snů a alespoň jedné studie jsou padající sny známkou toho, že se něco ve vašem životě nedaří.Nebo by to  mohlo naznačovat, že je třeba přehodnotit výběr či zvážit nový směr v nějaké oblasti vašeho života.


Sny o vaší nahotě 

Tato verze je poměrně hojně rozšířená, některé snáře vysvětlují veřejnou nahotu jako strach ostatním odhalit své pravé já, nedostatky a nedokonalosti nebo pocit toho, že jste falešní. 


Pronásledování 

Sny jsou extrémně děsivé a nepříjemné. Mohou naznačovat, že se něčemu ve svém životě vyhýbáte. Klíč k pochopení toho, co by takový sen mohl znamenat, závisí částečně na totožnosti pronásledovatele. Pronásledování zvířetem by mohlo naznačovat, že se schováváte před svým vlastním hněvem nebo vášněmi.Pokud je váš pronásledovatel záhadná, neznámá postava, může to představovat zážitek z dětství či trauma z minulosti. Jestliže vás pronásleduje někdo opačného pohlaví znamená to že se bojíte lásky.


Sny o ztrátě zubů 

Snění o ztrátě zubů může mít několik významů. Může to znamenat, že se obáváte o svou přitažlivost a vzhled. Mohlo by to také naznačovat, obavy o své schopnosti komunikovat, nebo obavy o tom, že jste řekli něco trapného.


Sny o smrti nebo umírání 

Patří do sekce velmi nepříjemných snů, někdy až norních mur. Snílci někdy sní o smrti milovaného člověka nebo dokonce sní o tom, že zemřou. Populární interpretace snů někdy naznačuje, že takové sny odrážejí úzkost ze změny případně strach z neznáma.


Sny o nevěře 

Pokud sníte o tom, že je vám partner nevěrný, pravděpodobně je nepříjemné. A to z jednoho jediného hlediska – může ten sen naznačovat pravdu? Nebo mě už opravdu podvádí? Takové sny o nevěře naznačují problémy s důvěrou, loajalitou a komunikací ve vztahu.


Sny o těhotenství 

Takové sny mají především ženy a snáře se velmi rozchází v tom, co by sny o těhotenství mohli znameta. Nabízí se množnosti o tom, že se žena obává, že nebude dobrou matkou. Jiní se přiklání k vysvětlení do něhož zapadají velké životní změny, případně že snílek se snaží rozvíjet v nějakém spektru své povahy. 


Sny o létání 

Sny o létání mohou být zábavné a osvobozující povahy. Ale mají své dva protichůdné významy. Na jedné straně mohou takové sny představovat pocity svobody a nezávislosti. Na druhou stranu mohou také naznačovat touhu uprchnout nebo uniknout z reality života.

Často kladené otázky

Co znamenají naše sny? 

Někteří tvrdí, že sny ve skutečnosti nic neznamenají. Místo toho jsou to pouze elektrické mozkové impulsy, které vytahují náhodné myšlenky a obrazy z našich vzpomínek. Jiní hlásají, že sny ukazují naše přání a tužby.

Je výklad snů přesný?

Výklad snů je zcela individuální záležitostí a interpretace nemůže být zcela přesná. 

Co nám říkají naše sny?

Mohou nás upozornit na naše obavy a strachy nebo naopak ukázat směr dalšímu uvažování o sobě samém. 

Jsou sny nesmysly?

Sny jsou tedy často kombinací běžných a nevšedních událostí, spárovaných s nesmysly. Hodně z našich snů je volně spojeno s lidmi, místy a věcmi, které známe a zároveň obsahuje mnoho fiktivních prvků s trochou fantazie.

Sny jsou tedy často kombinací běžných a nevšedních událostí, spárovaných s nesmysly. Hodně z našich snů je volně spojeno s lidmi, místy a věcmi, které známe a zároveň obsahuje mnoho fiktivních prvků s trochou fantazie.

Shrnutí 

Mnozí nevěří, že sny mohou přinášet odpovědi na naše otázky. Velkým podílem na snech má stres a starosti, které řešíme během dne. Snění je také taková ,,safe zóna” pro trénování složitých životních situací a rozhodnutí. 

Pokud se chcete sny zabývat, je potřeba notná dávka cviku. Zpočátku budete narážet na fakt, že si sny nebudete pamatovat celé, později svou mysl vypilujete k dokonalosti a půjde to samo.

Při interpretaci snu berte vpotaz vaši náladu, vazby mezi lidmi, kteří se ve snech objevují, nebo vztahy k určitým věcem. Přistupujte ke snění jako k příběhu, který vykládáte vy. Doufáme, že jsem vám nastínili interpretaci snů. 


Podobné články

4.7/5 - (22 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář