11 tipů, jak se zbavit chrápání

Chvěním měkkého patra vzniká ono otravné chrápání, udává se, že tento problém trápí až 40% populace. Přinášíme vám 11 tipů, jak se zbavit chrápání a vyhnout se hádkám s partnerem.

TIP: Chcete zlepšit kvalitu spánku? Možná je čas na novou matraci! Přečtěte si naše srovnání nejlepších matrací za rok 2024

Jak vzniká chrápání? 

Chrápání vzniká vibrací měkkého patra a okolní tkáně, většinou za to může vzduch, který se nemůže volně pohybovat mezi nosem a krkem. Tomuto pohybu může bránit jak špatná poloha hlavy a krční páteře, tak i umístění jazyka. 

Chrápání může mít za následek špatný spánek, na který navazuje i únava přes den, nebo podrážděnost. Velmi běžné jsou o partnerské hádky, protože špatně spí i druhá osoba v posteli. Dočasně samozřejmě lze problém nevyspání partnera řešit oddělenou ložnicí.

1. Nadváha musí pryč

Pokud máte nějaká ta kila navíc, mohla by to být příčina vašeho chrápání. Větší množství tkáně na krku je zátěž pro hladké dýchání. 

Kil se můžete zbavit sportem nebo upravením kalorického příjmu potravy. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého lékaře nebo dietologa.

2. Zkuste spát na boku 

Spánek na boku může být tím hlavním, co stačí pro klidný a nerušený spánek. Protože při poloze na zádech se jazyk přesune do zadní části krku a omezí tak proudění vzduchu. Ano, i takhle málo stačí. 

Víte, že: Dříve manželky všívali svým mužům do zadní části pyžama malý balonek, který je nutil spát pouze na boku? 

3. Přestaňte kouřit

Je známým faktem, že kouření výrazně poškozuje dýchací cesty, což má zákonitě vliv i na chrápání. I tahle varianta bývá velmi efektivní, protože kromě omezení chrápání se vám zlepší čich, chuť a sníží se vám výdaje. 

4. Žádný alkohol před spánkem 

Po večerním dýchánku na několika sklenkami vína nebo piva se dostatečně uvolníte a rozhodně se vám bude lépe usínat. To je právě ten kámen úrazu, uvolnění je tak silné, že se povolí tkáně v krku a snadněji dojde ke chrápání. Pokud si svou večerní skleničku nemůžete nebo nechcete odpustit, popíjejte nejpozději 4 hodiny před spánkem.

5. Podložte si hlavu

Jedná se o další ověřenou babskou radu na chrápání, pokud si hlavu a krk podložíte dokonale se vám otevřou dýchací cesty a vzduch bude snadněji proudit. Výsledkem je absence nebo omezení chrápání. 

6. Zatočte s alergií 

Alergie mohou snížit proudění vzduchu nosem, což vás bude nutit dýchat ústy. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že budete chrápat. Zkuste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodné medikaci k utišení alergie. 

7. Spánková hygiena je zásadní 

Ačkoli by se to mohlo zdát jako klíše, dobrá spánková hygiena umí zázraky. Zkuste chodit spát a vstávat v pravidelné časy, usínat unavení a mít dostatek vitamínů v těle. Ujistěte se, že máte každý den doporučených 7 až 9 hodin spánku. 

8. S prachem a alergeny pryč!

Mezi nejčastější alergeny, které se běžně nachází v ložnici patří prach, roztoči i zvířecí chlupy. Zdrojem bývají starší matrace, polštáře i peřiny. Postel plná alergenů může mít za následek ucpání nosu a tím se samozřejmě zhoršuje průchodnost vzduchu dýchacími cestami a vzniká chrápání. Dbejte na dobrou ložní hygienu, matraci pravidelně větrejte a před spánkem nechce otevřené okno. 

Tip pro vás – Pokud jste alergik, zvažte dobře výběr matrace. Doporučujeme matrace z latexu nebo studené pěny, které mají dobře antialergenní vlastnosti a jsou vzdušné. 

9. Optimální hydratace organismu 

Pokud naše tělo přijímá málo tekutin, může nastat mnoho zdravotních komplikací. Mezi které patří i chrápání. Dehydrované tělo a především dutina ústní a nos se zalepí tělními sekrety, zákonitě pak vzniká nepříjemný zvuk chrápání. 

Víte, jak poznat dostatečně zavodněný organismus? Nejlepším ukazatelem je barva moči, která by měla být světle žlutá nebo bezbarvá. 

10. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Suché a teplé prostředí ložnice může mít za následek zvýšené chrápání osob v ní. Před spánkem snižte teplotu v ložnici běžným otevřením okna. Vlhkost můžete zvýšit pomocí zvlhčovače vzduchu. Pokud se vám tato investice zdá zbytečná, zkuste použít několik misek s vodou nebo položte mokrý ručník na topení v místnosti. 

11. Zvažte operaci 

Pokud se vám zdá, že všechny babské rady nepomáhají, zkuste navštívit svého praktického lékaře, který s vámi problém chrápání probere. Pravděpodobně vás pošle na oddělení zvané ORL, kde si vás přeberou experti. 

Pokud chrápání vzniká vibrací měkkých tkání hltanu, je náprava velmi snadná. Operace se provádí laserem a je zcela bezbolestná, pouze ucítíte zápach spálené kůže. Dle odborníků několik dní po operaci přichází bolest v krku, podobná nachlazení nebo angíně, která do zhruba týdne zmizí. Chrápat byste měli přestat asi do měsíce od zákroku. 


Dětské chrápání, je to problém? 

Mnoho malých dětí také poměrně hojně chrápe. Občasné chrápání může být způsobené nadměrnou únavou. Pouze 3% dětí chrápe z důvodu zvětšené nosní nebo krční mandle, následkem bývá denní únava. Tento problém lze vyřešit snadným chirurgickým zákrokem. 


Kdy je chrápání nebezpečné? 

Spánková apnoe je strašákem nejednoho chrápajícího. Jedná se o stav, kdy při spánku dojde k zastavení dýchání. Spáč o tom pravděpodobně neví, je to tedy velmi nebezpečné.

Neléčená spánková apnoe může způsobit srdeční choroby nebo v krajních případech přispět k mrtvici. Pokud se cítíte nevyspalí, určitě zajděte za svým lékařem. 

Léčba probíhá pomocí přetlakového dýchání, které spáč provádí sám každou noc (jedná se o masku a k ní napojený přístroj). Pomoci mohou i různé ústní pomůcky nebo lze i pomoci chirurgickým zákrokem. 


Bylinky a homeopatika při chrápání.

Přírodní produkty mohou být využívány k léčbě nebo potlačení chrápání.

  • Bylinky – Mezi hojně využívané bylinky patří ostropestřec, dobromysl nebo běžná máta. Zkuste několik dní před spánek pít čaj z těchto bylinek a měli byste pocítit rozdíl.
  • Homeopatika – Pro léčbu chrápání se využívají homeopatika Kalium iodatum.

Spreje nebo kapky k potlačení chrápání. 

Existují volně prodejné léky v podobě kapek nebo sprejů. Kapky se aplikují na polštář spáče a obsahují vonné oleje, které svěže voní a uvolňují tak dýchací cesty. Na podobném principu pracují i spreje, které po stříknutí do krku zvlhčují sliznici a tím se snižuje vibrace měkkého patra. 

Nelekejte se, pokud změna nebude okamžitá. Nástup účinnosti léků se odhaduje na zhruba týden. 

Shrnutí 

Přinašíme několik stručným tipů pro omezení chrápání :

  • Pokud máte nadváhu, je na místě nějaká kila zhubnout.
  • Odpusťte si večerní skleničku vína nebo piva.
  • Přestaňte kouřit.
  • Změňte polohu spánku, na boku budou vaše dýchací cesty mnohem lépe průchodné.
  • Dbejte na dobrou spánkovou hygienu a dostatek spánku (7-9 hodin denně).
  • Zkuste pravidelně větrat a koupit zvlhčovač vzduchu. 

Chrápání je nepříjemným vedlejším jevem spánku, pokud chrápete jen občas, pravděpodobně je způsobeno pouhou únavou organizmu. Za předpokladu že se chrápání opakuje každou noc, je dalším krokem nějaké řešení. Které se vám pravděpodobně pokusí naordinovat partner/ka. Velmi často za chrápání může špatná poloha jazyka, který leží v krku a brání volnému pohybu vzduchu. V tomto případě stačí pouze změnit polohu spánku. Mezi další oblíbené metody potlačení chrápání patří podložení hlavy, bylinky, volně prodejné léky, homeopatika nebo obyčejné zlepšení hydratace organismu. Doufáme, že vám náš článek pomohl zlepšit kvalitu spánku.

Video o operaci chrápání


Podobné články

4.9/5 - (8 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář