11 věcí, které jste nevěděli o mluvení ze spaní

Kdo alespoň jednou v životě nemluvil ze spaní, jakoby nebyl. Děláme to všichni. Někdo víc a někdo míň. Někdo dokonce ze spaní pronáší celé věty, jindy je to nesrozumitelné mumlání prapodivných slov, která nedávají smysl. Pojďme se podívat na věci, které jste možná o mluvení ze spánku nevěděli.

TIP: Chcete zlepšit kvalitu spánku? Možná je čas na novou matraci! Přečtěte si naše srovnání nejlepších matrací za rok 2020

1. Jak časté je mluvení ze spaní? 

Mluvení ze spaní je většinou doménou dětí ve věku od 3 do zhruba 10 let, a vyskytuje se to až u poloviny. Naopak ze spaní mluvích dospělých je pouze 5%.


2. Tajemství se nedozvíte 

O mluvení ze spaní se traduje to, že na sebe spící člověk dokáže prásknout naprosto vše. Odborníci na spánek totiž tvrdí, že vše, co ze spaní řekneme, v podstatě nedává smysl. Podle nich neexistují žádná data, která by dokazovala, že při mluvení ze spaní prozrazujeme své nejniternější pocity. Není tedy moc šancí, že můžete tímto způsobem někoho vyslýchat.


3. Co lidé nejčastěji ze spaní říkají?

Na to se rozhodli přijít francouzští vědci z pařížské univerzity. Tvrdí, že mozek je aktivní i během noci, kdy třídí a uklízí všechny informace a zážitky, které jsme za den zaznamenali. Ze spaní si tedy můžeme povídat, křičet, smát se. Nebo i plakat. Ve většině případů se snažíme na někoho volat nebo něco někomu neustále vysvětlujeme. Nejčastějším slovem, které ze spaní řekneme, je slovo NE.


4. Proč mluvíme ze spánku? 

Mluvení ze spaní jednoznačně svědčí o jedné věci – nedostatku spánku. Situaci ještě zhoršuje stres, deprese, únava, alkohol či horečka. Nemusíte se tedy bát, že byste na sebe ve spánku něco prozradili, zkuste se ale uvolnit a užít si kvalitnější spánek.


5. Má mluvené slovo nějaký smysl?

Většina lidí si myslí, že pokud ve spánku mluvíme, dáváme tím skutečně najevo, co si myslíme a co se nám líbí. Pravda je ale někde úplně jinde.

Spánkový odborník  tvrdí, že slova, která ve spánku vyslovíme, nedávají žádný smysl. Neexistují podle něj žádná data, která by prokazovala, že mluvení ze spánku prozrazuje naše nejniternější pocity.


6. V jaké fázi spánku nejčastěji mluvíme? 

Lidé mají sklon mluvit ze spaní zejména ve chvíli, když nespí příliš tvrdě. Znamená to, že jejich mozek naplno selektuje všechny přijaté informace, které mohou aktivovat hlasivky, a proto začnou lidé mluvit aniž by o tom věděli.


7. Spícím mluvčím není vždy rozumět 

Ne všemu mluvení ve spánku je rozumět. Vědci zjistili, že asi 59% mluvení dobrovolníků ze spaní nelze rozšifrovat. Projevy při spánku jsou totiž často doprovázeny dalšími zvuky a emocemi, například mumláním nebo smíchem. Zároveň vyšlo najevo, že mnoho z toho, co lidé říkají ve spaní, vyznívá agresivně, někdy prý až vyloženě odporně a vulgárně. Na druhou stranu, učitelé ve školách by jistě měli radost, že většina toho, co dobrovolníci ve spánku pronesli, je gramaticky správně. Podle vědců to svědčí o tom, že při mluvení ze spaní fungují podobné neurální spoje a oblasti mozku, jako když je člověk vzhůru.


8. Mluvení ze spaní není psychickou poruchou

Ze spánku mluví snad všichni z nás. Pokud je to i váš případ, nemusíte se bát toho, že jde o psychickou poruchu. Přesný původ mluvení ze spaní neboli somnilogie však vědci ani v dnešní době neznají. Poukazují ale na to, že mezi jeho hlavní spouštěče patří nedostatek spánku, nadměrný stres, psychické rozpoložení nebo konzumace alkoholu, drog či některých léků.


9. V dospělosti může mluvení ze spaní naznačovat na zdravotní problémy

V dospělém věku nemusí mluvení ze spaní přijít jenom samo o sobě. V mnohých případech má souvislost s některými zdravotními problémy, jako je například spánková apnoe. Noční samomluva však u vás může existovat také spolu s dalšími spánkovými problémy, k nimž patří třeba náměsíčnost nebo noční děsy.


10. Proč nejčastěji mluví ze spaní malé děti?

Somnilogie se velmi často vyskytuje u dětí, které mají během dne tolik zážitků, že to jejich mozek (laicky řečeno) nestíhá pobrat a kompenzuje si tuto skutečnost v noci. Nejčastěji k němu dochází, když se člověk nachází v REM fázi spánku.


11. Jak přestat mluvit ze spaní?

Tou nejlepší prevencí je samozřejmě vyvarovat se stresu, což však v dnešní době snad ani nejde. Pokud je stres součástí vašeho zaměstnání, snažte se nenosit si práci domů a nechte takzvaně stres přede dveřmi vašeho domu. Budete se cítit mnohem lépe a tím dospějete i ke kvalitnímu spánku s čistou hlavou. Díky tomu budete také skvěle vyspaní, což je jeden z dalších faktorů, které samotné mluvení ze spaní ovlivňuje. Při spánku totiž tělo kompletně regeneruje, proto není dobrou volbou se dlouhodobě přepínat.

Shrnutí 

Mluvení ze spaní nejčastěji postihuje malé děti, kde více jak polovina v noci povídá. Naopak v pozdějším věku se tento jev pomalu vytrácí a mluví tak pravidelně pouze 5% dospělých, převážně mužů. Občas proneseme ze spánku nějaká nesmyslná slova všichni, především když jsem dlouhodobě unavení, po různých lécích nebo alkoholu. Mluvení ze spaní neznačí žádnou psychickou poruchu, ale může upozorňovat na zdravotní problémy spojené se spánkem, jako je apnoe. Mluvení ze spaní můžeme odstranit dobrou spánkovou hygienou a omezením pravidelného stresu. 


Podobné články

Napsat komentář