Jak vybrat krokoměr v roce 2024?

Člověk by měl za den udělat 10 tisíc kroků. Jak ale zajistit, abyste o počtu svých kroků měli dokonalý přehled? Nikdo se s tím asi nechce počítat. Naštěstí to někdo může udělat za vás – krokoměr (nebo taky pedometr). Ten se perfektně hodí pro sledování celkové ušlé vzdálenosti.

Věděli jste, že první krokoměr pravděpodobně vynalezl už proslulý Leonardo da Vinci v 15. století? Alespoň o tom vypovídají jeho kresby. Dnes se krokoměry pyšní ohromnou oblibou. Na trhu jich najdete doslova stovky. Liší se nejen designem, ale i tím, co všechno umí. Právě proto výběr toho pravého krokoměru nemusí být úplně snadnou záležitostí.

Nejdůležitější ze všeho je si hned ze začátku alespoň zhruba promyslet, jak konkrétně budete krokoměr využívat. Jde vám jen o základní měření počtu kroků, nebo vám má krokoměr pomoci s náročnějším tréninkem? Až budete znát odpověď, ponořte se dál do čtení našeho rádce. Ten vám poskytne přehled těch nejdůležitějších parametrů, podle kterých krokoměr vybírat.

TIP: Přečtěte si článek TOP 15: Nejlepší běžecké boty 2020

I. Podle hmotnosti

Kdo by u sebe chtěl nosit těžké zařízení po celý den? Pravděpodobně nikdo. Hmotnost krokoměru by tak neměla být příliš vysoká. Lehká zařízení vás při pohybu nijak neomezují a nezatěžují, ideálně o nich skoro ani nevíte. Ty nejlehčí modely neváží víc než 18 gramů. Přijatelná je ale i váha kolem 50 gramů –  ta s sebou totiž často nese vyšší výdrž a odolnost. Pokud jste si vyhlédli model s hmotností nad 150 gramů, doporučujeme pořádně promyslet, zda pořízení takového pedometru skutečně dává smysl. Ono se to nezdá, ale při celodenním nošení je každé deko navíc pořádně znát.

II. Podle způsobu přichycení

Jeden z nejdůležitějších faktorů, na které se při nákupu zaměřit, je způsob připnutí krokoměru. Chcete mít možnost krokoměr libovolně přichytit k oblečení? Pak vás bude zajímat clip-on přichycení. Nebo ho považujete za módní doplněk a záleží vám zejména na jeho vzhledu? Pro vás zde jsou krokoměry připomínající klasické řemínkové hodinky.

  • Clip-on: Předností clip-on krokoměru je, že si můžete vybrat, kde jej budete nosit. Přichytnout si ho můžete třeba k pásku od kalhot nebo na sukni. Pokud ho schováte pod oblečení, s jeho designem si vůbec nemusíte lámat hlavu. Nevýhodou však je, že pružinové mechanismy, na základě nichž některé krokoměry z této kategorie fungují, musí být nošeny v perfektní vertikální poloze. Když je nakloníte jinak, kroky vám nespočítají do puntíku přesně.
  • Na ruce: Krokoměry přichycené na ruce pomocí řemínkového pásku jsou stále populárnější. Jejich velkou výhodou je, že je seženete v nejrůznějších stylech, často i s vyměnitelnými pásky, takže jejich barvu snadno sladíte s outfitem nebo přizpůsobíte příležitosti.

Mezi další varianty patří pedometry určené k zavěšení na krk, k připevnění na boty nebo přicvaknutí na nohu. Vybírejte podle toho, co je vám pohodlné. Ať už zvolíte cokoliv, klíčové vždy je, aby krokoměr skutečně pevně držel na svém místě a vydržel i otřesy za rychlejší chůze.

III. Podle odolnosti

Máte představu, kde budete krokoměr používat? Pro běžného uživatele, který plánuje chodit po městě, stačí základní model, jehož odolnost nemusí příliš řešit. Pokud však s krokoměrem plánujete vyrážet i do náročných podmínek nebo obtížného terénu, měl by být dostatečně odolný, aby vydržel případný pád, otřesy či poškrábání. Od túry vás nezastaví ani pořádná průtrž mračen? Pak si ohlídejte voděodolnost zařízení.

IV. Podle displeje

Displej by měl být dostatečně velký, aby majitel krokoměru neměl problém naměřené údaje přečíst. U levnějších modelů většinou najdete menší a černobílé displeje, u těch lepších vás čeká displej s lepším rozlišením či dokonce možnost podsvícení.

Jak tedy vybírat? Pokud displej plánujete sledovat i v průběhu aktivity, lépe vám to rozhodně půjde na velkém displeji. Pokud milujete noční procházky, hodit se vám může i podsvícení. Jestliže však na celkový počet kroků plánujete kouknout až doma, je pro vás pravděpodobně zbytečné připlácet za velký displej. Při výběru podle tohoto parametru myslete i na to, že barevný a velký displej většinou znamená rychlejší ubývání kapacity baterie.

V. Podle výdrže

Naprostou většinu krokoměrů napájejí klasické baterie. A dobrou zprávou je, že velká část krokoměrů má výdrž naprosto impozantní! Některé bez mrknutí oka vydrží až 6 měsíců. Vždy ale samozřejmě záleží především na tom, jak moc zařízení budete používat. Výdrž lze prodloužit využíváním úsporných režimů, kterými některé dražší modely disponují.

VI. Podle přesnosti měření

Původní pedometry byly pouze mechanické, dnes na trhu seženete částečně elektronické (pružinové) modely nebo plně elektronická zařízení se dvěma či třemi akcelerometry. Obecně počítejte s tím, že akcelerometry jsou o něco spolehlivější než pružinové modely.

Přesnost odhadu vzdálenosti ale významně závisí také na správném nastavení délky kroku. Jak si krok správně změřit? Odborníci doporučují ujít 10 kroků, změřit vzdálenost a získaný údaj vydělit 10. Například tedy překonáte vzdálenost dlouhou 4,5 metrů/10 = 0,45 metrů na jeden krok. Že vám krokoměr správně měří vzdálenost snadno poznáte třeba tak, že ujdete trasu, jejíž délku znáte, a tu poté porovnáte s naměřenými výsledky.

VII. Podle možnosti propojení

Zvažte i to, jestli o svých výsledcích chcete informovat přátele na sociálních sítích. Namotivuje vás, když se s ostatními budete mít možnost srovnávat? Pokud ano, pak si pohlídejte, aby váš krokoměr šlo propojit s jiným zařízením (s PC či smartphonem). Tuto možnost uvítáte i v případě, kdy chcete pořádně analyzovat naměřené výsledky. Na větším displeji to přeci jen půjde lépe.

VIII. Podle speciálních funkcí

Pamatujete si, jak zněla vaše odpověď na úvodní otázku týkající se toho, jak krokoměr budete využívat? Právě podle ní se rozhodněte, jaké funkce by váš ideální krokoměr měl mít. Ten základní obvykle pouze počítá kroky, případně zobrazuje i čas a ušlou vzdálenost. K tomu ale můžete přidat například:

  • Paměť: Většina zařízení je schopna naměřená data uchovávat po celé dny, týdny nebo dokonce dlouhé měsíce. Díky tomu hned uvidíte, jak si vedete z dlouhodobého hlediska.
  • Počet spálených kalorií: Díky této funkci se dozvíte, kolik jste během aktivity zhruba spálili kalorií. Tento údaj bude zajímat především ty, jejichž cílem je chůzí zhubnout.
  • Měření tepu: Chcete efektivně spalovat tuky? Pak byste si měli hlídat tep, který se má pohybovat pouze v určité hranici. Právě pro takové případy je ideální, když se o změření tepu postará rovnou speciální čidlo ukryté na spodní straně krokoměru.
  • Měření spánku: Pokročilá zařízení vám zvládnou monitorovat i spánek. A jeho kvalita je důležitá také pro to, aby se vám další den dobře chodilo.
  • Denní cíl: Potřebujete k aktivitě trochu nakopnout? Nastavte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Krokoměr vás pak bude informovat o tom, jestli se vám to povedlo.
  • Stopky: Stopněte si čas, jaký aktivitou strávíte. Můžete tak snadno zjistit, zda se vaše časy zlepšují, či nikoliv.
  • GPS: Pokud byste rádi měli dokonalý přehled o ušlé trase, pak u krokoměru využijete GPS modul. Pozor ale na to, že GPS hodně vybíjí baterii, a tedy snižuje celkovou výdrž.

IX. Podle ceny

Na závěr jsme nechali to, co mnohé zajímá možná nejvíc – cenu. Hned na úvod můžeme prozradit, že nákup krokoměru vás nezruinuje. Ty nejzákladnější pedometry pořídíte už od jedné stokoruny. Vyšší cena pak ne vždy nutně znamená vyšší přesnost měření, ale ukazuje především na to, že daný model bude vybaven pořádnou dávkou pokročilých funkcí.

  • Do 200 Kč: Pokud vám bude stačit opravdu jednoduchý krokoměr, vejdete se už do částky 200 Kč. Nemůžete však počítat s příliš vysokou odolností ani kvalitou. Krokoměr v této cenové relaci také nebude zrovna nabušený funkcemi.
  • Do 500 Kč: S rostoucí cenou se zvětšuje i displej a kvalita přístroje. Tohle je proto ta optimální cenová hladina pro uživatele, kteří za krokoměr nechtějí utratit majlant, ale zároveň od něj požadují určitý výkon.
  • Do 1 000 Kč: Slušné zpracování, lehká váha i spousta funkcí? Tím se vyznačují krokoměry v kategorii od 500 do 1 000 Kč. Doporučujeme ho všem, kteří to s měřením chůze myslí vážně a krokoměr chtějí používat dlouho a pravidelně.
  • Nad 1 000 Kč: Ty nejšpičkovější přístroje koupíte za cenu nad 1 000 Kč. Běžně vaše výsledky ukládají do paměti a poté vám předloží průměrné hodnoty. Samozřejmostí je ale i hromada dalších funkcí, kvalitní displej a odolná konstrukce.

Často kladené otázky

Jak přesný krokoměr je?

Počítání kroků s krokoměrem zní sice super vědecky, ale musíte si uvědomit, že jde pouze o přibližné měření. Ne všechny kroky vám budou započítány správně. Nesmíte to tedy brát smrtelně vážně. Na druhou stranu – přesnost dnešních pedometrů je na hodně vysoké úrovni. Obecně se chybovost pohybuje kolem 10 %, ty nejlepší krokoměry dokonce udávají pouze 5% nepřesnost. (zdroj) Máte problém s přesností? Zkuste experimentovat s tím, kde krokoměr nosíte. Někdy i to udělá velký rozdíl.

Můžu s krokoměrem do bazénu?

S některými modely ano. Musíte se ale ujistit, že je vaše zařízení voděodolné. Při nákupu krokoměru samozřejmě počítejte s tím, že voděodolnost je bonus, za který si připlatíte.

Jak krokoměr počítá spálené kalorie?

Většina zařízení kalkuluje s informacemi, které jste zadali – konkrétně s vaším věkem, výškou a váhou. Počet kalorií je tedy spíše odhad, protože v úvahu se nebere například rychlost vašeho tepu.

Shrnutí

Ať už chcete hubnout, hodláte změnit styl svého života nebo prostě jen chcete něco udělat pro své zdraví, chůze je rozhodně dobrou volbou. Chcete vědět, jestli toho nachodíte dostatek? S počítáním kroků vám pomůže krokoměr.

Při nákupu krokoměru zohledněte především jeho hmotnost a způsob uchycení. Platí, že příjemněji se vám bude nosit lehčí zařízení. Na odolnost myslete, pokud s krokoměrem budete podnikat túry v náročných podmínkách, jako jsou prach, voda nebo celkově obtížný terén, na kterém krokoměru hrozí pád či odření. K základnímu počítání kroků si poté můžete přidat další funkce – počítejte ale s tím, že s pokročilostí funkcí poroste i cena. I když jsou dnes všechna nabízená zařízení poměrně hodně přesná, 100% bezchybnost vám nikdo nezaručí. Naměřené hodnoty je proto třeba brát s určitou rezervou.

15 důvodů, proč (ne)používat krokoměr

Zajímá vás, proč mít doma krokoměr? V následující části vám představíme benefity a zároveň i nevýhody používání krokoměru.

JEDENÁCT důvodů, proč používat krokoměr

  • Přes den ani nevíte, že u sebe krokoměr máte. Ráno si ho nasadíte na ruku, pověsíte kolem krku nebo třeba připnete k pásku a víc neřešíte.
  • Děláte toho hodně pro své zdraví. Jak prokázala vědecká studie, pravidelným pohybem snižujete hladinu cholesterolu nebo vysoký krevní tlak, ale předcházíte i infarktu a mrtvici. (zdroj)
  • Konec odhadům, s krokoměrem získáte téměř absolutně přesné výsledky.
  • Je to i módní doplněk. Je libo minimalistický, nebo naopak nápadný design? Na trhu je dnes dostupných tolik variant, že si určitě vyberete.
  • Krokoměr je tak snadno ovladatelný, že jeho obsluha nebude činit problém ani menšímu dítěti nebo seniorovi.
  • Pomůže vám zvyknout si na pravidelný pohyb. Chůze se pro vás brzy stane rutinou, bez které si už nedovedete představit svůj den.
  • Lépe poznáte své okolí. Možná objevíte místa, o kterých jste doteď neměli ani to nejmenší tušení.
  • Krokoměry často fungují jako „nakopávač“ k pohybu. Mnozí si ani neuvědomují, jak málo se přes den pohybují. Když pak vidí svůj reálný výsledek, rozhodnou se pro změnu životního stylu.
  • Strávíte víc času na čerstvém vzduchu. To znamená více sluníčka → více vitamínu D → lepší zdraví i nálada.
  • Můžete své výsledky porovnávat s přáteli a vzájemně se hecovat a motivovat k ještě lepším výkonům.
  • Krokoměry se často využívají pro monitoring fyzické zátěže u různých profesí. I vy díky němu snadno zjistíte, kolik kilometrů nachodíte v práci.

ČTYŘI důvody, proč nepoužívat krokoměr

  • Jakmile krokoměr zapomenete doma, máte smůlu, kroky ten den nezměříte  – minimálně ne do té doby, dokud se pro něj nevrátíte. Oproti tomu svůj smartphone, do kterého si stáhnete aplikaci, doma pravděpodobně jen tak nezapomenete.
  • I když nákup pedometru rozhodně nezruinuje vaši peněženku, mnohé aplikace jsou dostupné i zdarma.
  • Kvůli počítání kroků se můžete cítit pod tlakem. Může se vám například zdát, že v porovnání s ostatními chodíte příliš málo. Nebo si nastavujete příliš vysoké cíle, které nezvládáte plnit. Ať už je důvod jakýkoliv, vy se kvůli němu stresujete. V takovém případě je rozhodně lepší nic nepřepočítávat.   
  • Krokoměr vám sice spočítá kroky, ale odkrokovat si to musíte sami. Ta hlavní práce je tedy na vás.  

Shrnutí

Nejpřirozenější sportovní aktivita? Jednoznačně chůze, se kterou protáhnete doslova každý sval v těle. S krokoměrem o svých krocích budete mít dokonalý přehled a ještě na procházkách pořádně prozkoumáte lokality ve vašem městě a okolí. Krokoměr můžete využít i ke změně životního stylu a k hubnutí. Když uvidíte, jak se den co den váš počet kroků zvyšuje a zvyšuje, na pravidelnou aktivitu si snáz zvyknete. Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, abyste krokoměr měli stále u sebe. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo hodláte hubnout z vysoké nadváhy, je také lepší váš tréninkový plán probrat s odborníkem.

Alternativy krokoměru

Nechce se vám kupovat krokoměr, ať už je důvod jakýkoliv? Dobrá zpráva je, že vzdálenost vám dnes mohou změřit i mobilní aplikace. Mnohé jsou dostupné zdarma, případně nabízejí možnost placeného upgradování. Přinášíme vám seznam aplikací, jaké by neměly uniknout vaší pozornosti, pokud chcete mít přehled o své aktivitě.

Endomondo

Přáli byste si mít svého osobního trenéra v kapse? Možná vám bude stačit aplikace Endomondo. Díky GPS je možné sledovat dobu trvání chůze, její rychlost i ušlou vzdálenost. Po skončení aktivity je možné si nejen poslechnout zvukovou zpětnou vazbu, ale zjistíte i všechny důležité informace o průměrném a maximálním tempu, průměrné a maximální rychlosti nebo o počtu spálených kalorií. Své výsledky snadno nasdílíte i na sociální sítě a pochlubíte se tak všem přátelům. Velkou nevýhodou Endomonda ale je, že v základní verzi vám nespočítá přesný počet kroků.

K dispozici je pro iOS, Android a Apple Watch. Premium uživatelé, kteří si zaplatí upgrade, mohou závodit se svým předchozím časem nebo dělat intervalové tréninky.

Map My Walk (od MapMyFitness)

Aplikace vám přehledně ukazuje trasu, kterou již máte za sebou. Zároveň s ní máte přehled také o době trvání chůze, vzdálenosti, tempu, rychlosti, nadmořské výšce a spálených kalorií. Po každé půl míli, míli nebo libovolném intervalu si můžete poslechnout zvukovou zprávu o vašem dosavadním výkonu. Jakmile svou aktivitu ukončíte, je možné si informace o ní uložit na webovou stránku MapMyWalk a pořádně zanalyzovat celý výkon. Skvělé je i to, že nejste omezeni jen na chůzi, ale sledovat můžete celou řadu dalších aktivit.

Tato appka je k dispozici pro iOS i Android. Zaplacením prémiového členství navíc získáte takové vychytávky jako intervalový trénink nebo tréninkový plán.

Argus (od Azumio)

Tahle aplikace funguje na základě senzoru pohybu ve vašem smartphonu nebo s pomocí GPS. A co všechno dokáže? Samozřejmostí je zobrazení času, vzdálenosti i mapy v průběhu trvání aktivity. Jakmile skončíte, podívejte se na počet spálených kalorií, kroků, nejrychlejší i průměrné tempo, různé grafy a mapu. Argus umí změřit i tep, a to prostřednictvím fotoaparátu telefonu. Snadno tak zjistíte aktuální tepovou frekvenci. Tahle appka toho ale dokáže ještě víc – můžete ji použít třeba pro sledování množství vypité vody nebo snězeného jídla.  

Argus je k dispozici pro iOS i Android. Předplatitelé prémiové verze pak získají širokou škálu fitness a dietních plánů.

Charity Miles

Víte, že i pouhou chůzí můžete přispívat na na dobrou věc? Jednoduše si otevřete tuto aplikaci a vyberete si charitu, která vás zajímá. Pak zvolíte druh aktivity (chůzi, běh nebo cyklistiku) a pustíte se do toho. Až budete hotovi, informaci o tom postnete na Facebook nebo Twitter a za každou dokončenou míli získáte určitý finanční obnos, který přejde na konto vybrané charity.

Nevýhodou je, že Charity Miles nenabízí tak široké možnosti sledování vašeho pohybu jako jiné aplikace. Zároveň s Charity Miles však můžete mít spuštěnou jinou aplikaci a při tom sbírat míle k dobrému využití. Aplikace je dostupná pro Android i iOS.

Walkmeter Walking & Hiking GPS (od Abvio)

Chcete nejenom postupně protahovat trasu, ale také zrychlovat svou chůzi? Pak si oblíbíte právě tuhle aplikaci. Ta navíc není určená pouze pro chodce, ale její funkce využijí i běžci a cyklisti. Mapuje vaši trasu a zaznamenává čas, rychlost, tempo i vzdálenost. Výbornou vychytávkou je, že při další procházce můžete se svým předchozím výkonem závodit. Zdá se vám to málo? Závod můžete dát i proti přátelům. Pokud plánujete uběhnout 5K, 10K, půlmaraton nebo maraton, tahle aplikace pro vás má připravený tréninkový plán.

Walkmeter je k dispozici pro iOS, Android a AppleWatch. Případný upgrade vás přijde na méně než 220 Kč a vy jím získáte například koučování nebo podporu běžeckého pásu.

TIP:Pokud jste majitelem iPhonu, věděli jste, že díky aplikaci Zdraví (Apple Health) můžete své kroky měřit zdarma a bez toho, aniž byste museli stahovat něco dalšího? Aplikace totiž jako zdroj dat využívá koprocesor M7, díky kterému vám kroky spočítá i bez potřeby jiného hardwarového zařízení. A nutno říct, že poměrně přesně. Podrobnější informace k tomu, jak tuto funkci zapnout, najdete v tomto článku.

5/5 - (2 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář