Nejlepší trailové běžecké boty do terénu 2024 - recenze a zkušenosti

Trailove Bezecke Boty

Místo na asfaltce plánujete kilometry sbírat v terénu? Pak potřebujete boty, které vašim chodidlům poskytnou co nejlepší možnou ochranu. V tomhle článku najdete vše, co o trailových běžeckých botách potřebujete vědět. Provedeme vás výběrem a v recenzích vám představíme nejoblíbenější řady off road obuvi.

Pokud běháte pravidelně, pravděpodobně už vlastníte silniční běžecké boty. Říkáte si, proč byste v nich nemohli vyběhnout i na neupravenou cestu? Na lehčích trailech si se silničními botami nejspíš v pohodě vystačíte, v horším terénu už to ale chce vylepšené vlastnosti.

Trailová nebo také krosová obuv se od svých silničních kolegů odlišuje zejména: 

  • Lepší trakcí. Protože vaše běžecká trasa mnohdy povede přes rozblácené nebo příkré stezky, podrážka musí zajistit ukázkovou přilnavost. 
  • Lepší stabilitou. V trailových běžeckých botách budete sbíhat v nerovném terénu, stabilita je proto klíčová.
  • Vyšší odolností. Podešev bude v kontaktu s ostrým štěrkem, svršek pak s jehličím a dalšími přírodními materiály. Použité materiály toho tedy musí víc vydržet.

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Hlavní favorit mnoha běžců

Ikonické trailové běžecké boty adidas Terrex patří mezi to nejlepší, co svým chodidlům můžete při běhu v terénu dopřát. Ačkoliv za sebou nemají dlouhou historii jako například off road obuv Salomon, adidas Terrex si ale rychle získaly reputaci jako progresivní boty, které jsou stylové a kvalitní zároveň.

Boty z této řady vynikají především nízkou váhou, kdy je na noze skoro neucítíte. Podešev z gumy Continental je zárukou dobré přilnavosti na suchém i mokrém terénu. Jedná se o obuv s neutrálním došlapem a středním dropem. Adidas Terrex doporučujeme zejména na kratší běhy v měkkém terénu, právě tam maximálně využijete jejich vlastnosti. Na dlouhé vzdálenosti komfort spíše nebude dostatečný.

Populární řada bot se špičkovou trakcí

Značka Salomon je naprostou legendou na poli trailových bot. Salomon Speedcross jsou známé zejména pro jejich trakci, která je skutečně špičková na všech typech povrchů. Na podrážce najdete agresivní vzorek, se kterým si trasu můžete naplánovat přes jakýkoliv podklad. Podrážka se navíc pyšní vynikající stabilitou.

Trailové běžecké boty Salomon Speedcross jsou jako dělané na běh na sněhu či v kamenitém terénu. Obujte je také všude tam, kde se dá čekat kluzké bahno. Obuv naopak nenadchne ve velkém horku, protože svršek není příliš prodyšný. Model také nemusí vyhovovat tomu, kdo dává přednost minimálnímu dropu. Všichni ostatní ale Salomon Speedcross budou milovat.

Ideální bota na kombinované povrchy

Nike Pegasus Trail jsou hodně pohodlné hned při prvním obutí. K tomu jsou příjemně lehké a poskytují střední tlumení. Perforovaný svršek ze síťoviny dokáže zajistit optimální prodyšnost a zároveň odvádět pot.

Trailové boty Nike Pegasus Trail se podle nás optimálně hodí na přebíhání mezi asfaltkou a nezpevněnou cestou. Zatímco některé krosové boty jsou na silnici opravdu nepříjemné, v tomto modelu takový pocit nezaznamenáte. Kam bychom s nimi však nevyrazili, to je technický terén a mokrý podklad. Trakce je totiž spíše slabší. Na suchém povrchu nebudete mít problém, mokrá stezka už ale může představovat výzvu.

Zajistí extra pohodlí


Trailové běžecké boty Inov-8 Roclite nás na první vyzkoušení dostaly pohodlím, jaké jsou chodidlům schopné zajistit. Na nohu perfektně padnou, nejsou příliš úzké a většina uživatelů tak bude moct zvolit svou běžnou velikost.

Palec nahoru dáváme za perfektně navrženou podešev s příměsí grafénu, která poskytuje vynikající trakci i stabilitu. Zároveň je hodně odolná vůči poškození, tyhle boty tak s vámi absolvují desítky kilometrů. Jedinou drobnou výtku máme ke svršku, který by chodidlům mohl poskytovat ještě o něco větší ochranu.

Výborné boty na dlouhé traily

Trailová běžecká obuv Asics Gel-Trabuco disponuje množstvím odolných prvků a komponent tlumící nárazy. To znamená, že vám zajistí komfortní pohyb i v techničtějším terénu. Podrážka poskytuje vynikající trakci na suchém i mokrém povrchu, vaše trasa tak s klidem může vést i přes rozblácenou stezku.

Bytelné boty Asics Gel-Trabuco jsou ideální zejména na dlouhé běhy. Jsou totiž pevné a nabízejí vyšší míru tlumení. Ve špičce pak budete mít dostatek prostoru pro prsty. Nevýhodou je hmotnost obuvi, která je v porovnání s ostatními botami přece jen znát. Je ale nutnou daní za vysokou kvalitu, pevnost a stabilitu.

Všestranné boty s ideálně vyváženými vlastnostmi

Salomon Supercross Blast nabízejí ideální kombinaci odolnosti, ochrany a pohodlí. Vysloveně nevynikají v žádné z těchto oblastí, v žádné se ale ani nemají za co stydět. V průběhu našeho testování jsme odhalili v podstatě jen jednu nedokonalost, a tou je příliš široký profil obuvi. Dost možná budete potřebovat menší velikost, než jakou běžně obouváte, boty proto doporučujeme před nákupem vyzkoušet.

Přilnavost je solidní na všech druzích povrchů, především ale na měkkých podkladech. Dokonce i na rozblácené stezce budete mít jistý krok. Oceňujeme také vložku Ortholite, která má antibakteriální vlastnosti a pomáhá eliminovat zápach.

Skvělá volba i v těžkých traverzách

Inov-8 X-Talon vaši nohu pevně obepnou a zafixují na svém místě. Jejich svršek je relativně úzký, majitelé širších chodidel proto mohou potřebovat větší velikost. Když ale zvolíte správnou velikost, komfort tyto boty nabízejí nepřekonatelný. Zajímavostí je model Inov-8 X-Talon Ultra, který unese i těžkého běžce.

Podešev zajistí skvělý grip zejména na kamenech a ve skalách, s botami se ale můžete vydat do každého terénu. Nejedná se sice o nejprodyšnější trailovou běžeckou botu na trhu, na druhou stranu se ale můžete spolehnout na maximální pevnost a stabilitu.

To nejlepší pro ultramaratony

Při bězích na velmi dlouhou vzdálenost využijete Salomon Sense. Ty byly vytvořené tak, aby vašim nohám poskytly pohodlí a vysokou míru tlumení. Obuv má měkčí odpružení pod přední částí chodidla, pohyb je tedy skutečně příjemný. Podrážka Contagrip je zase zárukou excelentní trakce na měkkém, tvrdém, suchém i mokrém povrchu.

Vzhledem ke všem výše zmíněným vlastnostem vás nejspíš nepřekvapí vyšší hmotnost bot. Úplně užitečným prvkem nejsou ani zbytečně dlouhé tkaničky. Co se však celkové kvality týče, tady si ani v nejmenším nemáme nač stěžovat.

Pro vyznavače stylu i v terénu

Trailové běžecké boty Nike Wildhorse vás na první pohled upoutají svým stylovým designem. Vybírat můžete z mnoha barevných kombinací, z nichž některé jsou střídmé, další ale rozhodně budou přitahovat pozornost.

Nike Wildhorse využijete především ve středně náročném a technickém terénu. Nabídnou vám vynikající tlumení, vysoké pohodlí i solidní trakci. Kolem paty se nachází silnější vrstva polstrování, chodidlo je tak dobře fixováno na svém místě. Dané polstrování však také mírně zhoršuje stabilitu, což by pro někoho mohl být problém. Obuv dobře padne na užší i širší chodidla.

Optimální kombinace komfortu a podpory

Trailové běžecké boty Salomon XA PRO nevyužijete pouze na běh, ale také hiking. Pohodlně se obouvají a vašim chodidlům zajistí dostatečný komfort i na delších trasách. Svršek vyrobený z textilie a síťoviny poskytuje dobrou prodyšnost. Podešev je odolná, vzorek agresivní.

Na rychlošněrování Quicklace si musíte zvyknout, když mu ale přijdete na chuť, rychle si ho oblíbíte. Salomon XA PRO určitě před nákupem doporučujeme vyzkoušet, někomu by totiž mohly připadat příliš objemné a tuhé. Na jejich prvotřídní kvalitu se ale můžete spolehnout.

Trailová běžecká obuv s nulovým dropem 

Boty Inov-8 Terra Ultra vynikají především tím, že rozdíl mezi výškou podešve pod špičkou a pod patou je přesně 0 mm. To znamená, že pohyb v těchto botách bude maximálně přirozený. Spolehnout se můžete na vysokou vrstvu tlumící pěny, boty si i přesto uchovaly rozumnou hmotnost. Přilnavost podešve je vynikající, obuv drží i na kluzkém podkladu.

Inov-8 Terra Ultra se dobře obouvají, chválíme především měkký jazyk bez silných okrajů.
Svršek je poměrně dobře prodyšný, neonové barvy svítí na dálku. Boty mají širší střih, který někomu – stejně jako nulový drop – nemusí vyhovovat. Jinak ale nemají chybu.

PĚT tipů, jak vybrat trailové běžecké boty

V desítkách modelů si zatím připadáte ztracení? Výběr off road běžeckých bot nemusí být vůbec náročný. Stačí ho neuspěchat a zaměřit se na několik klíčových parametrů. Odměnou vám budou skvěle padnoucí boty s vlastnostmi odpovídajícími vašim potřebám. Na co se tedy při nákupu zaměřit?

1) V potaz vezměte trasu běhu

Než se rozhodnete koupit některou z trailových bot na běh, promyslete si, v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat. Na každý typ terénu se totiž hodí lehce rozdílná obuv. 

  • Univerzální trailovky: Nejoblíbenější typ trailových běžeckých bot využijete zejména ve městech, kde nebudete běhat jen po přírodním povrchu, ale místy budete potřebovat přeběhnout i přes asfaltku. Obuv má jemný vzorek, není tedy ideální do kamenitého terénu. Do parku a na lesní cestu ale optimální.
  • Do měkkého terénu: Tyto boty už mají výraznější grip a pevnější svršek. Sáhnout by po nich měli především orientační běžci nebo účastníci překážkových závodů. Stále nejde o obuv vhodnou do velmi náročného terénu. 
  • Do nerovného kamenitého terénu: Boty určené pro běhání na horách vám zajistí perfektní trakci i ochranu před nerovnostmi na trase. Mívají ale vyšší hmotnost.

2) Zaměřte se na míru tlumení

Obecně platí, že off road obuv nabízí menší tlumení dopadů než ta silniční. Na dlouhé vzdálenosti je ale potřeba vyšší komfort, trailovky si tak podle míry tlumení můžeme rozdělit na 3 skupiny: 

  • Trailové boty s nízkým tlumením: Při běhu na krátké vzdálenosti a po měkkém terénu nepotřebujete vydatné tlumení. Stejně tak tyto boty zvolte v případě, že vyznáváte přirozené běhání s došlapem na přední část chodidla.
  • Trailové boty se středním tlumením: Kompromis představují trailovky se střední mírou tlumení, která zajistí jak dostatečný kontakt s terénem, tak komfort. Ani na jednu z vlastností ale není kladen velký důraz.
  • Trailové boty s vysokým tlumením: Tento typ trailovek nabízí výborné tlumení srovnatelné se silničními modely. Vysokou míru tlumení oceníte zejména při bězích na dlouhou vzdálenost a sebězích. 

3) Rozdíl výšky mezi patou a špičkou boty. 

Čím je nižší, tím přirozenější došlap přes špičku obuv umožňuje. Nízký drop do 5 mm tedy vyberte, když chodidlům chcete dopřát maximálně přirozený pohyb. Pokud ale dopadáte na patu nebo s během začínáte, vyhovovat vám bude vyšší drop okolo 6 až 12 mm. Při pozdějším přechodu z vysokého dropu na nižší postupujte opatrně a pozvolna.


4) Promyslete si, zda u bot chcete membránu

Některé modely jsou vybavené voděodolnou membránou Gore-Tex, jiné pořídíte bez ní. Kdy jaké zvolit? Membrána vám zajistí nohy v teple a suchu. To je rozhodně užitečné v deštivých podmínkách a v zimních měsících. Naopak v létě není obuv s membránou příliš prodyšná, chodidla proto mají tendenci ke zvýšenému pocení. Ideální je vlastnit dva páry a podle potřeby je střídat. Pokud se vám to zdá zbytečné, výběr přizpůsobte prostředí, v jakém se budete pohybovat častěji. Sami si ujasněte, zda je pro vás důležitější ochrana před vlivy počasí, nebo prodyšnost boty.


5) Vyberte správnou velikost

Zdá se to triviální, jedním z nejdůležitějších kroků při výběru nových trailových bot je ale volba správné velikosti. Obuv by vám měla dobře sedět, zároveň by ale neměla být příliš těsná. Prsty by měly mít dostatek prostoru k pohybu, nejdelší prst by se neměl dotýkat vnitřní strany špičky boty. A ještě jeden tip: boty pokud možno nezkoušejte ráno, ale až odpoledne nebo k večeru. Je to z toho důvodu, že přes den vám chodidlo mírně oteče.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se běžeckých bot do terénu? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Pokud běháte jen po nezpevněných stezkách, pak ano. Jestli ale často plánujete podklady střídat, pak je ideální mít v botníku víc běžeckých párů bot. Běh nejen že bude výrazně komfortnější, ale samotná obuv vám také bude déle sloužit.

Samozřejmě můžete, běh v nich ale nebude příliš pohodlný. Boty vám na asfaltu budou připadat příliš tvrdé, podrážka se navíc při častém běhu po silnici může rychleji poničit.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (19 votes)