Nejlepší dámské běžecké boty 2024 - recenze, zkušenosti a testy

Damske Bezecke Boty

Co vám brání v tom podat ještě lepší běžecký výkon? Možná to jsou nesprávně zvolené boty. Vyberte si z následujících oblíbených řad takové, které budou vyhovovat vašim potřebám a pomohou vám běžet dál a rychleji.

Dříve se dámské běžecké boty od těch pánských lišily často pouze velikostmi, dnes už najdeme rozdílů více. Dámské boty bývají užší na bocích i v oblasti paty v důsledku rozdílného tvaru chodidla, liší se i mírou polstrování, protože ženy bývají lehčí, a často jsou pro podešev a mezipodešev voleny jiné materiály kvůli rozdílné pronaci.

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Komfort, který se téměř rovná ponožkám

Tyto boty ocení začátečníci i zkušení běžci a stejně tak si je můžete vzít třeba i do posilovny nebo na trénink. Vedle všestrannosti vyzdvihují spokojení zákazníci i nabízený komfort díky skvělému odpružení a speciální velmi lehké stélce a také snadné obouvání a zouvání boty, nemá totiž klasické zavazovací tkaničky (což však nevyhovuje úplně všem). Při pohybu v terénu oceníte také pevnou gumovou podešev a celoplošný vzorek, takže je zajištěna co nejlepší přilnavost.

Bota je tvořena úpletovým materiálem, který k noze perfektně přilne a budete se cítit skoro jako v ponožkách, zároveň je bota příjemně prodyšná. Na druhou stranu však podle některých uživatelů nemá až tak vysokou odolnost.

Boty, které rychle běhají i vypadají

Pokud si nejste úplně jisti, zda se chystáte jen na lehký výběh nebo třeba maratón, vezměte si tyto boty a máte po starostech. Jsou totiž velmi univerzální. Zajímavým prvkem je zde design, který má už sám o sobě evokovat rychlost a vybízet k lepšímu výkonu. Podpoří vás v něm ale i další části boty, jako je jednotka Air Zoom a pěna Nike React, které se starají o co nejlepší odpružení a tlumení dopadů. Velmi promakaná je zde i podrážka s trakčními plochami přesně tam, kde jsou při běhu potřeba, a to i na mokrém povrchu.

Ve střední části boty je pásek, který se přizpůsobí každé noze a dává dostatek prostoru i pro trochu širší chodidla. Bota by tak měla padnout jako ulitá. Pozor si dejte jen na kratší tkaničky.

Zapomeňte na tvrdé dopady a proběhněte se po obláčku 

Je pro vás tlumení otřesů při výběru běžecké boty naprosto stěžejní? Možná jste právě narazili na skutečný klenot. Jak napovídá název, s těmito botami si budete připadat jako byste běželi na obláčku, a to ať už se proháníte přírodním terénem nebo po městských ulicích. Stará se o to patentovaná technologie podrážky, která zajišťuje plynulý a svobodný pohyb. Díky tomu v botách bez potíží vydržíte třeba celý den.

Druhou skvělou vlastností boty je prodyšnost. Svršek je vyrobený z antimikrobiální látky, takže ani běh v parném létě nebude problém. Jednoduché obouvání s elastickým šněrováním je pak dalším příjemným bonusem navíc, pokud vám ovšem tento systém vyhovuje.

Celebrity mezi běžeckými botami

Tato bota s vámi doběhne tak daleko, jak jen budete chtít. Běh vám navíc velmi usnadní, a to díky skvělé energetické návratnosti díky aktivní pěně Boost tvořené tisíci energetickými kapslemi. Pro svůj stylový design a super příjemné nošení si však adidas Ultraboost našly místo i v botníku lidí, kteří neběhají. Výhodou je zde nepřeberné množství designů v různých barevných provedeních i cenových relacích (cena těchto bot ale patří k těm vyšším), mezi nimiž nechybí ani udržitelné varianty tvořené například lahvemi z oceánů.

Přestože je svršek boty tvořen lehkým a pružným materiálem, řada nositelů si chválí i odolnost bot, což řadíme k dalším pozitivům tohoto neuvěřitelně oblíbeného a slavného modelu.

Užijte si perfektní stabilitu

Jestliže jste o tomto modelu doposud neměli zdání, je na čase to napravit. Přišli byste totiž o běžeckou obuv, kterou si pro nekonečné pohodlí a perfektní stabilitu a přilnavost (a to i v nepříznivých podmínkách) oblíbila velká spousta lidí.

Zmíněný komfort je podpořen celou řadou technologických vychytávek. Ať už jde o gelové jednotky tlumící špičku i patu boty, speciální stélku pro co nejměkčí pocit nebo svršek boty, který je podle některých uživatelů příjemný jako samet, vše je vytvořeno tak, aby vám ve výkonu nic nebránilo. Stačí si jen zvyknout na pro někoho méně příjemné šněrování.

Překonejte své rekordy s tímto závodním modelem

To, že je tento model zamýšlen jako závodní, vypovídá o jeho kvalitách hodně. Ale i když se na závody nechystáte, využijete jej pro trénink a je ideální pro posunutí vašich hranic o něco dál. Slouží k tomu pěna Nike ZoomX vracející energii pro neustálý pohyb vpřed, vynikající odpružení a tlumení dopadů a perfektní obepnutí nohy, které ji drží na svém místě, jak si pochvaluje i řada kupujících.

Zmínit musíme i skvělou přilnavost na mnoha typech povrchů a také vysokou odolnost. Ke koupi sice budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, ale oslnivé vlastnosti vám vše oplatí.

Dobrá volba pro téměř jakýkoliv tvar nohy

Široké chodidlo, vysoký nárt či další odchylky od běžných tvarů mohou dělat při výběru bot problémy. Odpadnout by starosti mohly s tímto modelem, který nabízí díky svršku Flyknit měkkou, uvolněnou, ale přitom stále pevnou oporu. Méně však může vyhovovat ženám s opravdu úzkým chodidlem.

Běhu se dokáže bota díky pěnové mezipodešvi také skvěle přizpůsobit – při zvednutí špičky je pružná, uprostřed kroku plynulá a při dopadu se postará o tlumení. Zároveň se maximálně snaží předejít jakémukoliv zranění, čemuž napomáhá i silná podrážka.

Využijte energii na maximum

Tento model v sobě kombinuje technologii Boost pod patou a odpružení Lightstrike pod špičkou, které se společně starají o co největší návratnost energie při každém kroku a vy ji tak můžete využít pro podání maximálního výkonu. Svršek boty je tvořen prodyšnou látkou, která se snadno přizpůsobí vaší noze, a zároveň zabrání přílišnému pocení. Podešev je pak tvořená tak, aby vaši nohu ochránila i na silnicích a přinášela dostatečnou trakci.

Částečně i kvůli Boost technologii není tato řada z těch nejlevnějších, ale pokud toužíte po kvalitě a také zajímavých barevných kombinacích, mohla by být trefou do černého.

Král mezi botami pro výjimečnou stabilitu

Hned na začátek bychom vás asi měli varovat, řada expertů i kupujících se shoduje, že jakmile jednou model Kayano vyzkoušíte, už nebudete chtít jiný. Čím to? Jedná se o perfektní tréninkovou botu na každý den, a to díky mnoha vyspělým technologiím, kterými vám běh zpříjemní. Došlap je plynulý a měkký díky pružným drážkám na patě, drážky na přední straně zase podporují svižnější odraz. Technologie Dynamic Duomax pomáhá se stabilitou běžcům, jejichž chodidla se vychylují směrem dovnitř, a v neposlední řadě musíme zmínit i vysokou odolnost boty.

Cena všem těmto vychytávkám odpovídá, ale zklamáni nebudete.

Boty, které vás trénují

Rádi analyzujete po běhu své výkony, sledujete uběhnutou vzdálenost, tempo a další parametry? Pak by vám mohly sednou boty populární značky Under Armour. Mají totiž v sobě zabudovaný čip propojitelný s mobilní aplikací, která tyto údaje zpracovává a na základě nich vám navrhne i možné zlepšení tréninku.

Běžci jsou však nadšeni i z dalších vlastností bot této řady. Ať už jde o prodyšnost materiálu, platformu držící klenbu, moderní technologii pro tlumení nárazu nebo speciální materiál pro rychlejší odraz, v žádném z těchto směrů nezklame. Nohu drží opravdu pevně, což nemusí vyhovovat každému.

Pro ty, kterým záleží na planetě

Pokud vám není pojem udržitelnost cizí, narazili jste právě na boty, které to cítí podobně. Jsou totiž z části vyrobeny z recyklovaných materiálů, což může být velká přidaná hodnota.

Oceníte však i další parametry, jako je hybridní podešev Boost and Bounce poskytující skvělé odpružení, jejich nositelé si chválí i dostatek prostoru pro špičky a možnost nosit boty po celý den včetně parných letních měsíců díky svršku ze síťoviny. Boty potěší i příjemnou cenou a pozor si tak dejte jen na ikonické pruhy značky, které se několika nositelům začaly odlupovat.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se dámských bot na běhání? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

V první řadě se musíte v botách cítit naprosto pohodlně. Nesmí být příliš velké, ani malé, úzké, ani široké. Neměly by vám z nohy sklouzávat, ale ani ji objímat příliš pevně. Myslete na to, že v botách hodláte uběhnout stovky nebo tisíce kilometrů. Je dobré brát v potaz i to, že vám při běhu noha může trochu natéct. V ideálním případě se nejdříve v botách pořádně projděte třeba po bytě.

Většina kvalitních běžeckých bot je uzpůsobena tak, aby rozmary počasí zvládala. V každém případě je však třeba boty po běhu v dešti dostatečně vysušit, aby zbytečně netrpěly. Pokud však běháte v náročných podmínkách často, je dobré se zaměřit na modely vytvořené právě pro tyto účely. 

Základem pro úspěšný nákup běžecké obuvi online je dobré měření. Nespoléhejte se pouze na uvedenou velikost, ta se může u různých značek lišit. Vezměte do ruky metr a pečlivě si nohu změřte. S výběrem velikosti vám poradí i řada šikovných aplikací. Dobrým tipem je také objednání boty ve více velikostech, ty nepadnoucí pak můžete vrátit.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)