Všichni jsme někdy mluvili ze spaní, ať už šlo o souvislé věty nebo slova, kterým nebylo rozumět. Často se tento jev vyskytuje u malých dětí. Přinášíme vám článek, kterým se pokusíme poodhalit roušku tajemnosti nad nočním mluvením.
TIP: Chcete zlepšit kvalitu spánku? Možná je čas na novou matraci! Přečtěte si naše srovnání nejlepších matrací za rok 2024
Obsah článku
1) Spáč nepráskne své tajemství
To, co ve spaní říkáme většinou nedává smysl, odborníci tvrdí, že je tedy nemožné, aby spící prozradil nějaká tajemství ze spánku. Takže případný výslech spícího si nechte na jindy.
2) Co ve spaní říkáme za slova?
Mluvení ze spánku je pravděpodobně způsobeno tříděním myšlenek a zážitků, které se nám stali během dne. Somniologové většinou mumlají, smějí se, brečí nebo pouze vydávají zvuky. Smysluplné věty jsou většinou výjimkou (ale také se objevují).
Vědci se pokusili odhalit nejpouživanější slovíčko ve spánku, dle výzkumů se jedná o slovo NE.
3) Děti mluví nejčastěji
Asi 50% dětí ve věku mezi 3 a 10 rokem mluví ze spaní, nejedná se o žádnou novinku. Téměř každý rodič se nejednou vylekal, když jeho potomek začal mluvit ve spánku. Není třeba navštívit lékaře.
4) Proč ze spaní nejčastěji mluví děti?
Děti trpí somnilogií nejčastěji z důvodu, že jejich denní zážitky jsou velmi obsáhlé a zajímavé. Mozek se je během REM fáze snaží filtrovat a třídit. Obvykle mluvení ze spánku odezní při nástupu puberty.
5) Kdy je mluvení ze spaní známkou problému?
Za předpokladu, že je vám více než 50 let a najednou váš partner zaregistruje opakované mluvení ze spánku, mohlo by to značit závažnější zdravotní komplikace. Poraďte se raději se svým lékařem. Pravděpodobně se však nemusíte se bát, mluvení ze spánku samo o sobě problém není.
6) Ve spánku jsme vulgární
59% mluvení ze spánku není rozluštitelné, ale zbylá slova jsou hojně zastoupena vulgarismy. Velmi negativní obsah je zároveň doprovázen emocemi jako je hněv nebo zvuky mezi které nejčastěji patří smích a pláč.
7) Mluvení ze spánku je známkou toho, že mozek jede na plné obrátky
Mluvení je často provázeno živými sny, ve kterých prožíváme svoje denní pocity nebo události. Občas býváme sami sobě trenažérem krizových situací, které si ve své hlavě přehráváme. Značí to vysokou mozkovou aktivitu během spánku a tím pádem i mluvení ze spaní.
8) Nejvíce hovoříme pod vlivem různých nápojů
Některé nápoje bezprostředně před spánkem mohou stimulovat mozek a my díky nim více mluvíme ze spánku. Samozřejmě onen stimulant je alkohol. Podobné účinky má i káva a v ní obsažený kofein. Pokud se chcete vyhnout mluvení ze spánku, sáhněte večer po sklenici teplého mléka.
9) V jaké fázi spánku nejčastěji hovoříme?
V okamžiku, kdy nespíme příliš tvrdě máme tendence mluvit ze spaní. V této fázi spánku mozek pracuje na plné otáčky a třídí myšlenky, v tomto okamžiku je pravidelně nejlépe rozumět co spáč říká. Pokud se rozpovídáme při tvrdém spánku, obvykle se jedná o změť zvuků a emocí.
10) Mluvení ze spánku není poruchou!
Nemusíte se bát, mluvení ze spánku se nepovažuje za žádnou spánkovou ani psychickou poruchu. Většinou je to výsledkem náročného dne, nevyspání nebo požití alkoholu. Pokud by se přidali další komplikace, jako náměsíčnost nebo spánková apnoe, je na místě lékaře navštívit.
11) Jak přestat mluvit ze spaní?
Existuje celá řada rad, jak zatočit s nočními promluvami. Přinášíme pár tipů:
- Dodržujte spánkovou rutinu (vstávat i ulehat ve stejný čas) i během víkendů.
- V odpolední a večerních hodinách se vyhábejte kofeinu a alkoholu.
- Relaxujte před spánkem.
- Alespoň 30 minut před ulehnutím vypněte producenty modrého světla (televize, mobil, table, …)
- Dodržujte zdravý životní styl a spát choďte příměrně unavení.
- Mějte kvalitní, pohodlnou matraci a naprostý klid na spánek.
- Vyvarujte se lékům na spaní, které by mohli způsobovat somnilogii.
Četnost mluvení ze spánku
Vědci stanovili 3 úrovně četnosti mluvení ze spaní:
- Mírné – Jedná se mluvení ze spánku, které se objeví asi 1 za měsíc.
- Střední – Mluvení ze spánku se vyskytuje 1 týdně, ale nikoho neobtěžuje.
- Silné – Mluvení ze spánku se projevuje denně a je natolik intenzivní, že spící budí partnera i okolí. (zdroj)
Často kladené otázky
Co způsobuje, že mluvím ze spaní?
Mluvení ze spaní je způsobeno únavou, alkoholem nebo léky. Velmi často se vyskytuje při horečkách nebo nemocech. Jedná se o vedlejší produkt živých snů.
Proč mluvíme ze spánku?
Mluvení ze spánku se nazývá somnilogie a lékaři ani vědci netuší, proč se nám děje. Někteří se přiklání k tomu, že mozek filtruje denní děj a při tom si opakuje zážitky. Další věří, že se jedná o vedlejší jev snění. Jediné co je běžné, že mluvčí ze spánku neví, co hovořil a ráno si to nepamatuje.
Somnilogie se zdá být zcela neškodná. Mluvit můžete zcela srozumitelně, blábolit nebo dokonce hovořit jiným jazykem, než je váš rodný.
Kdo nejčastěji mluví ze spaní?
Nejvíce se somnilogie objevuje u dětí a mužů. Existuje podezření, že na mluvení ze spaní má vliv genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče hojně mluví ze spaní, pravděpodobně se to bude objevovat u vás a vašich dětí.
Zvýšené riziko mluvení ze spánku je ovlivněno:
- Depresemi
- Stresem
- Alkoholem
- Horečkou nebo nemocí
- Spánkovými poruchami nebo nedostatkem spánku
Pokud mluvím ze spánku, mám navštívit lékaře?
Pokud mluvení ze spaní nenarušuje váš spánek, není nutné lékaře navštívit.
Naopak, pokud se během dne cítíte vyčerpání, z nedostatku spánku kvůli častému buzení, doporučujeme lékaře navštívit. O to více, pokud je mluvení doprovázeno náměsíčností, nebo dokonce spánkovou apnoí. Tyto problémy mohou naznačovat psychickou poruchu. (zdroj)
Je mluvení ze spaní nebezpečné?
Většinou není, poměrně rychle odezní. Nebezpečné začíná být až ve spojitosti s dalšími poruchami jako jsou noční děsy, námesíčností nebo spánkovou apnoí.
Budu si pamatovat, že jsem mluvil ze spánku?
Pravděpodobně ne, mluvení ze spánku je podobný jev jako sny. Také si je všechny nepamatujeme. Pokud budete ze spánku mluvit, partner vám o tom jistě řekne.
Jak dlouho můžu mluvit ze spánku?
Obvykle se jedná o jednorázová slova, nebo krátké věty. Časový interval je asi 30 vteřin. Byly ovšem zaznamenány výjimky, které mluvili i 15 minut v kuse.
Proč nesmím probudit mluvícího člověka?
Můžete jej probudit, ale určitě vám nepoděkuje. Existuje mýtus, který říká, že probuzení člověka který mluví ze spaní nebo je náměsíční je nebezpečné. Prý by mohlo dojít k infarktu. Tuto skutečnost se nepodařilo ověřit.
Mluvíme ze spaní pravdu?
Ano i ne. Záleží na snu, který právě prožíváme. Pokud jde o filtraci denních zážitků, mohou být naše promluvy pravdivé.
Má mluvení ze spánku duchovní význam?
Není to sice prokázané, ale mluvení může mít duchovní složku, spouštěč. Může se to zdá zvláštní ale, ale potenciálními spouštěči mohou být vnitřní energetické posuny, emoční traumata vyplývající na povrch, psychické poruchy a aktivní zpracování vnitřních konfliktů prostřednictvím procesu snění.
Jedná se o situace, které nevyplývají z biologické podstaty (léky, nemoc, alkohol, …). A ne každý jim věří. (zdroj)
Shrnutí
Mluvení nejčastěji způsobuje alkohol, nemoc, horečka, drogy nebo silná únava. Za normálních okolností se není čeho bát, pravidelně trpí somnilogií asi třetina celé populace. U dětí mezi 3 a 10 rokem je mluvení ze spánku naprosto běžným jevem, který odezní v dospívání. Starosti by si měli dělat pouze starší osoby, které začnou mluvit ze spánku z ničeho nic a přidružují se k tomu různé další spánkové poruchy (apnoe). Obecně se dá tvrdit, že je mluvení ze spánku zcela bezpečný jev, ale určitě může vzniknout konflikt mezi partnery, pokud se od vás dozví cizí jméno opačného pohlaví.