Jak vybrat parkour oblečení a boty & TOP parkour eshopy 2024

Smyslem tohoto článku je pomoci vám s výběrem toho správného oblečení na parkour. Nejenže se podíváme na faktory, podle níž vybírat tepláky a boty na parkour, ale vybrali jsme také ty nejlepší kousky, jež jsou na trhu dostupné, a za které bychom dali ruku do ohně. Součástí článku je i představení nejlepších parkour eshopů, jež jsou v roce 2024 na českém internetu k nalezení.


Kdo jsem a proč byste mi měli věřit? Jmenuji se Daniel Hanuš a od roku 2010 aktivně trénuji parkour. Byť jsem do parkouru zapálený a už o něm něco vím, tento článek jsem stvořil i díky nastudování desítek zdrojů, aby článek neodrážel jen mé názory, ale sdružoval tipy a doporučení i od jiných parkouristů.

I. Parkour tepláky / kalhoty

Svět parkourových tepláků je větší než by se dalo čekat. Nabídka se rok od roku zvětšuje a člověk by se až divil, proč tomu tak je. Jednak za to nepochybně může vzestup popularity parkouru, ale v prvé řadě jde o velmi pohodlné oblečení na trénink. Parkourové značky z této pohodlné záležitosti navíc dělají i poměrně módní a stylovou záležitost.

Abychom vám ušetřili nervy s hledáním, vybrali jsme několik parkourových kalhot na trénink, jež bychom s klidným srdcem doporučili i svým známým:

Jak vybrat tepláky na parkour?

V následující sekci se podíváme na důležité aspekty, které si ohlídat při nákupu parkourových kalhot. Podle čeho je tedy vybírat?

I. Podle stylu

Při nákupu parkourových tepláků vás jako první nejspíše bude zajímat, jak vypadají a jak zapadají do vašeho šatníku. Díky velké popularitě parkouru vzniklo nespočet různých střihů parkourových kalhot. V zásadě si vybíráte z těchto stylů:

  • Běžný střih – odlišují se barvou, kvalitou a značkou
  • Vytahaný “baggy” střih – populární styl podobný tzv. hip hop teplákům
  • Tepláky s nízkým sedem – známé též jako “nasrávačky” nebo harem kalhoty
  • Teplákové kraťasy – ideální na léto
  • Parkourové džíny – málokde k sehnání, jde o rifle z pružného materiálu

II. Podle pohodlí

Trénink parkouru vyžaduje vaši plnou pozornost a nemůžete si dovolit nechat se rozpylovat nepohodlnými kalhotami. Nemusí to být hned speciální parkourové tepláky, ale je nezbytné abyste se v oblečení cítili pohodlně.

Pokud před nákupem máte možnost tepláky vyzkoušet, určitě toho využijte. Případně při nákupu online neváhejte využít zákonné 14 denní lhůty vrácení peněz.

III. Podle ceny

Je nutné si uvědomit, že při nákupu oblečení platíte často za značku. Pokud budete pátrat, jistě najdete kvalitní tepláky i v obchodech (okolo 500 Kč) např. Sportisimo, Tesco,…  Za značkové tepláky navržené speciálně pro parkour zaplatíte něco okolo 800-1700 Kč, přičemž dražší jsou především ty se speciálním či originálním střihem.  

IV. Podle značky

Zdá se to trochu jako klišé vybírat podle značky, jenže zejména v parkouru je to poměrně běžné. Za parkourovými značkami stojí často známé parkourové týmy a jednotlivci. Fanoušci a lidé, jenž souzní z jejich hodnotami, pak kupují jejich oblečení.

Výhodou značkového oblečení je také to, že kalhoty zpravidla navrhují samotní parkouristé. Ti mají na paměti potřeby parkouristů a i díky jsou pro trénink vhodnější než jiné tepláky.   

V. Podle materiálu

Často platí, že čím větší podíl bavlny v teplácích je, tím příjemnější jsou tepláky na dotek. Na škodu však není ani malý podíl polyesteru, elastanu, viskózy či kokosového vlákna.

Vyvarovat se hodí jen teplákům, kde je většinový podíl polyesteru. Látka je v tom případě neprodyšná a často i málo pružná. Vždy však záleží na konkrétní látce a nejlépe, když si kalhoty můžete sami osahat a vyzkoušet.

VI. Podle vzdušnosti a pružnosti

Vzdušnost a pružnost tepláků závisí z velké míry na materiálu, ne vždy však jen pouze podle materiálu poznáte, jak vzdušné či pružné kalhoty jsou. Protože budete pravděpodobně trénovat především v teplejším počasí, je právě prodyšnost něco, čím se rozhodně má smysl zabývat. Zejména v horkém počasí nebudete chtít těžké a přespříliš zateplené tepláky.

Často kladené otázky:

Jaké tepláky jsou v parkouru moderní?

Neuděláte chybu ani s jednou variantou zmíněnou v článku. Dlouhou dobu platilo, že čím vytahanější a barevnější tepláky jsou, tím lepší, ale ta doba zdá se pomalu přechází. Nyní je spíše éra originálních střihů, které nejsou tak snadno definovatelné do jedné z výše zmíněných kategorií.

Každopádně žádné kalhoty nejsou v parkouru nepřijatelné a vždy záleží na vašem vkusu.

Jde kvalitně trénovat i v džínách nebo kraťasech?

Ano. Stejně jako u tepláků je třeba se dívat především na pohodlí. Nevýhoda kraťasů je především v tom, že vaše holeně jsou náchylnější na odřeniny. I proto mnozí parkouristé nosí i v tom největším horku dlouhé tepláky.

Džíny bývají často méně pružné a proto se většinou na trénink nehodí. Na druhou stranu skoky v džínách vypadají stylově a navíc s nimi můžete beze studu chodit do společnosti. Když tedy najdete rifle, které jsou pohodlné, pružné a prodyšné, tak proč v nich netrénovat?

Proč jsou tepláky v parkourové komunitě tak oblíbené?

Jsou pohodlné a mají dlouhou tradici. Lidé volí tepláky před kraťasami mimo jiné díky tomu, že lépe chrání proti odřeninám.

II. Parkour boty

Pokud byste, co se týče vybavení na parkour neměli dávat ničemu jinému pozornost, pak právě boty jsou tou jednou věcí, které pozornost určitě věnujte. Dobré boty jsou navíc ještě důležitější pro začátečníky, kteří ocení, když boty na zdech, tyčkách i v mokru příliš nekloužou.

Posláním následujících odstavců je přinést vám naše doporučení na nejlepší parkour boty, jež v roce 2024 můžete sehnat.

TIP: Přečtěte si článek TOP 15: Nejlepší běžecké boty 2020

Jak vybrat parkour boty?

V následující sekci prozkoumáme důležité faktory, jež si ohlídat při výběru bot na trénink parkouru. Podle čeho je tedy vybírat?

I. Podle přilnavosti podrážky

Nejspíše nejdůležitější faktor u bot na parkour je to, jak drží na tyčkách, zdech a mokrém povrchu. Jde o věc, jež se těžko zjišťuje dopředu, ale pokud máte možnost boty vyzkoušet, určitě se dívejte po dobré přilnavosti.

Kvalitní parkourové boty jsou pogumované a nemají příliš moc drážek, které by se mohly časem odlupovat (jako např. turistické boty). Byť není žádné ultimátní pravidlo pro kvalitní boty na trénink, většinou jsou nejkvalitnější boty takové, jež mají prostou plochou podrážku bez mnoha drážek, přičemž však podrážka je z gumy, která je dostatečně protiskluzová.

II. Podle hmotnosti

Dobré parkour boty jsou takové, o kterých na nohách ani nevíte. Čím lehčí, tím lepší. Od hmotnosti se také odvíjí jejich ohebnost. Když jsou boty totiž příliš mohutné, bývá jejich nošení při tréninku většinou až příliš těžkopádné.

III. Podle špičky

Mezi časté problémy parkourových bot patří odlupování špičky. Vždy proto pečlivě zkontrolujte pevnost švů a látky na přední části bot. Na druhou stranu někdy je špička příliš pevná / tuhá a při dopadech pak tlačí. Vaším cílem u bot na trénink je najít tedy takovou špičku, jež je pevně sešitá, je z kvalitních materiálů, ale zároveň ne moc tvrdá, aby vás při tréninku netlačila.

IV. Podle ohebnosti

Bota musí být z pružných materiálů. V tvrdých neohebných botech nebudete mít nikdy dostatečný kontakt se zemí ani s překážkami. Když botu uchopíte do ruky, měli byste bez problému špičku ohnout až ke středu boty. Jestliže tento úkon vyžaduje velkou sílu, nejspíše nejde o vhodné boty na parkour.

V. Podle pevnosti / odolnosti

Jakým způsobem je zničena naprostá většina bot na parkour? Roztržením látky na boční či přední části boty. Parkour je náročná disciplína plná dynamických, rychlých pohybů a boty jsou při tom namáhány tak jako při žádném jiném sportu.

Ideální parkour boty jsou z pružné ale zároveň pevné textilie. Zpravidla však musíte dát na svou intuici nebo doporučení od jiných parkouristů, protože tenhle faktor odhalíte až po několika týdnech tréninku.

VI. Podle ceny

Ano, za parkourové boty můžete dát klidně i 4000 Kč. Byť půjde dost možná o vhodnou obuv na parkour, za tuto cenu ji kupovat nedoporučujeme, protože ať už jde o sebe více kvalitní botu, pokud trénujete často, po několika měsících ji stejně budete muset vyměnit.

Kvalitní použitelnou botu na trénink objevíte v cenové relaci 800 až 2000 Kč.

VII. Podle zkušeností jiných

Ze všeho nejdůležitějším aspektem, jež při výběru zohlednit je doporučení od jiných parkouristů. Pokud nemáte v okolí žádné parkouristy, kteří by vám nějakou obuv doporučili, můžete dát na naše doporučení nejlepších parkour bot pro rok 2024. Ty vybírám na základě zkušeností s desítkami různých bot, které jsem měl možnost za dobu mého tréninku vyzkoušet.

Často kladené otázky:

Jak dlouho parkourové boty vydrží?

Parkour boty vydrží něco mezi 1 měsícem až 1 rokem. I ty nejkvalitnější boty na parkour mohou vydržet poměrně krátkou dobu, pokud je řádně vytěžujete. Životnost bot se odráží zejména na stylu tréninku: jestliže je vaší vášní vybíhání zdí a dopady z výšky, boty se vám opotřebují rychleji než někomu kdo trénuje primárně přeskoky a balanc na tyčce.

Kupovat speciální boty na parkour nebo ty z obchodu?

U speciálních bot na parkour je větší pravděpodobnost, že budou splňovat faktory, jež jsem popisoval výše: dobrou přilnavost, lehkost, pevnost látky a ohebnost. V obchodech se sportovními potřebami najdete spoustu bot, které jsou pro parkour absolutně nevhodné, ale najdete zde i kousky, které někdy i předčí profi parkour boty (jak v ceně, tak i v kvalitě).

Pokud se nechcete trápit zdlouhavým výběrem a nešťastnými nákupy, přičemž vám nevadí zaplatit o pár stovek víc, má smysl se zaobírat botám určených přímo na parkour. Jestliže vás výběr bot baví, chcete se odlišit, záleží vám hodně na ceně a nebo vám zkrátka nabídka bot určených na parkour nestačí, nezbyde vám nic jiného než nějaké najít v kamenných obchodech či eshopech.  

Jsem v obchodu se sportovními potřebami. Jak vybrat dobrou botu na trénink?

Vybírejte v sekci běžecká obuv. Na základě faktorů výše popsaných následně postupně boty hodnoťte, zkoušejte a osahávejte. Typického parkouristu v obchodě poznáte, že jako první sahá na podrážku a testuje přilnavost. Potom ji všelijak ohýbá, následně ji nasadí, zkouší v nich dělat výskoky, šoupe s nimi o zem a různě běhá po obchodě.  

Buďte náročný zákazník a vyhraďte si na výběr bot dostatečný čas. Boty nemusíte koupit hned v prvním obchodě, určitě je užitečné si udělat menší průzkum a obejít několik obchodů (příp. zkontrolovat cenu bot v eshopech).

III. Parkour trička

Stylové parkourové tričko není v žádném případě nutností. Když je člověk ale zapálený do parkouru, proč se nevyjádřit skrze výstižný parkourový potisk? Někdy navíc parkourové značky přijdou i s originálním střihem, čili zde nehraje roli pouze potisk, ale i pohodlnost, prodyšnost, pružnost a originalita.

Naším cílem není říkat vám nyní, která trika jsou pěkná či nepěkná – jde o subjektivní záležitost. Vybrali jsme tedy více než deset parkour triček z různých obchodů, abyste mohli sami usoudit, jaké triko je pro vás to ideální.

IV. Parkour eshopy

Byť je parkour ještě stále mladou disciplínou, na nedostatek parkourových eshopů v česku rozhodně netrpíme. Je si z čeho vybírat! V této sekci najdete všechny parkour eshopy, které na trhu objevíte v roce 2024.

Heartcore

Česká parkourová značka, jež pochází od parkouristy, jež je známý pod přezdívkou Darks. Heartcore není pouze parkourová značka oblečení. Jde o komunitu lidí s určitým náhledem na svět. Brand motivuje jít si tvrdě za tím, co milujeme. Podněcuje ostatní k respektu, že každý je jiný a má svůj jedinečný styl tréninku. A inspiruje k nezávislosti a radosti se ze všeho, co děláte.

V nabídce tohoto parkourového eshopu naleznete tepláky, trička, tílka, mikiny a čepice. Stejně jako u jiných prodejců oblečení se sortiment neustále mění – často zde najdete i různé limitované edice.

Take Flight

Americká značka Take Flight je největším světovým výrobcem a prodejcem oblečení pro parkour a freerun. Zakladatelem je britský parkourista Adam Dunlop, přičemž na počátcích se podílel i zakladatel parkouru, David Belle.

Mají i český eshop, jež se specializuje na prodej oblečení v Česku. Najdete zde boty, tepláky, trička, mikiny, batohy a doplňky.

In Motion Brand

Kdo by neznal tým InMotion? Jde o tým, jež na české parkourové scéně nelze přehlédnout. Mimo jejich neskutečných skoků se proslavili i výstavbou parkourových hal In Motion Academy. Kromě toho se pokusili vytvořit oblečení, jež naplno vyhovuje potřebám parkouristy. Rádi propagují, že jejich oblečení je od parkouristů pro parkouristy.

V jejich sortimentu objevíte několik parkour tepláků, triček, mikin, čepic a řadu doplňků.

Improve Yourself Shop

Improve Yourself je organizace, která dělá parkourové tréninky, workshopy, tábory, show apod. Motivují své následovníky k neustálému sebe zlepšování a práci na sobě skrze sebe disciplínu a cílevědomost. Není tomu tak dávno, kdy začali vyrábět a prodávat překážky na parkour. Kromě toho přibyla i řada stylových kousků oblečení jako jsou trička, tepláky, džíny a různé doplňky.

FreeMove shop

Parkourový tým FreeMove není na českém Youtube žádným nováčkem – 100 tisíc odběratelů překonali již dávno. Mezi jejich aktivity patří vedení parkour kroužků, workshopů a táborů. Nabízejí také až překvapivě cenově dostupné parkourové oblečení, jež navrhli tak, aby dokonale vyhovovalo potřebám parkouru a freerunu.

V internetovém obchodě naleznete tepláky, kraťasové tepláky, trička, batohy, čepice, bundy a doplňky.

Born to Trick

Born to Trick je značka pro lidi, kteří se věnují životnímu stylu jako je tricking, parkour, workout, freerunning, skateboarding, slackline, rollerblading a podobným aktivitám. Jde o celosvětový brand, který však vznikl na Slovensku.

Ve své nabídce mají vše od tepláků, kraťasů, triček, čepic až po mikiny či plavky.

Parkour.fashion

Specializovaný parkourový eshop, který staví především na parkour značce Zerker od parkouristy známého jako Zony. Eshop spadá pod Sahira, což je parkourista, jež založil síť kroužků parkouru a letní tábor Zohir camp.

V nabídce naleznete originální parkour tepláky, trička, mikiny a různé doplňky. Je zde ke koupi také česká kniha o parkouru s názvem, “Parkour & Freerunning”

Enjoy The Movement

Jde o jeden z nejstarších parkourových eshopů, který stále patří mezi špičku. Spadá pod známého YouTubera Taryho, jež parkour dělá více jak 10 let. V nabídce objevíte několik stylů tepláků, triček, mikin, čepic, snapbacků, kraťasů a velké množství doplňků.

Urban Sense Store

Legendární parkourový tým Urban Sense si před několika lety vytvořil vlastní brand oblečení na parkour. Jde o elitní tým parkouru, jež inspiroval desítky tisíc mladých lidí začít s parkourem, ať už skrze jejich Youtube tvorbu nebo účasti na Československo má talent.

Na jejich eshopu objevíte parkour tepláky, originální trička, mikiny a doplňky.

TIP redakce: Stylové batohy Vans nejen na trénink – BagBag.cz

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář