Nejlepší běžecké tretry 2024 - recenze, zkušenosti a diskuze
Jsou vaším druhým domovem závodní dráhy? Aby vám to stále běhalo s větrem o závod, extrémně důležité je kvalitní obutí. Pro pohyb na dráze jsou určené běžecké tretry. V tomto článku vám poradíme, jak je správně vybrat. Abychom vám to ještě ulehčili, připravili jsme recenze těch nejlepších treter na běh pro rok 2021.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
- TOP 12: Nejlepší běžecké boty na pás 2024
- TOP 10: Běžecké boty s nejlepším tlumením 2024
- TEST 11+ nejlepších kopaček 2024 – recenze, zkušenosti a diskuze
- Recenze 10+ nejlepších běžeckých bot Nike 2024
- Nejlepší trailové běžecké boty do terénu 2024 – recenze a zkušenosti
- Nejlepší FiveTen boty 2024 – recenze (MTB, enduro, na kolo)
- Nejlepší fitness boty na cvičení 2024 – recenze (boty do posilovny)
- Nejlepší dámské běžecké boty 2024 – recenze, zkušenosti a testy
- Nejlepší boty na motorku 2024 – recenze, zkušenosti (moto boty)
- Nejlepší barefoot boty a ponožkoboty 2024 – recenze a zkušenosti
- 10 e-shopů, kde koupit boty 2024 (sneakers i běžecké boty)
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
- TEST 11+ nejlepších kopaček 2024 – recenze, zkušenosti a diskuze
- Nejlepší trailové běžecké boty do terénu 2024 – recenze a zkušenosti
- Nejlepší slackline 2024 – Jak jej vybrat & správně začít? [recenze]
- Nejlepší fitness boty na cvičení 2024 – recenze (boty do posilovny)
- Nejlepší dámské běžecké boty 2024 – recenze, zkušenosti a testy
- Jak vybrat pingpongový stůl v roce 2024
- Jak vybrat pingpongovou pálku v roce 2024
- Jak vybrat parkour oblečení a boty & TOP parkour eshopy 2024
- Jak vybrat krokoměr v roce 2024?
- 21 důvodů, proč (ne)cvičit na TRX & kompletní průvodce
Běžecké tretry byste určitě neměli zaměňovat s klasickými běžeckými botami. Zatímco tretry nejsou určené pro pohyb po asfaltu, v běžeckých botách si trasu vedoucí po silnici klidně naplánovat můžete. Kdy tedy využijete tretry? Vytvořené byly pro běh po závodní dráze z tartanu nebo škváry. Právě na takových typech povrchů vám pomohou dosáhnout skvělých výsledků. Kromě toho je využijete také při běhu v terénu nebo při požárním sportu.
V čem se závodní tretry odlišují od běžeckých bot, to je zejména konstrukce podrážky. U treter bývá vyrobená z tvrdého plastu, opatřená je hřeby. Díky tomu se můžete dobře odrazit. Co se svršku týče, rozdíl už není tak markantní. Běžecké tretry ale těsněji obepínají chodidlo a umožňují tak maximální kontakt s podkladem. To je užitečné vzhledem k vysokým rychlostem, v jakých se v tretrách běhá.
Obsah článku
Recenze nejlepších treter na běh
Pokud jste ve světě závodních treter nováčkem a zatím nemáte svůj oblíbený model, za který byste dali ruku do ohně, nezoufejte. Nejoblíbenější běžecké tretry jsme vyzkoušeli za vás. Naše poznatky shrnujeme v recenzích.
Absolutní stálice na běžeckém nebi
Nemůžeme začít jinak než recenzí jedné z nejpopulárnějších řad běžeckých treter všech dob. Nike Rival platí za skutečnou kvalitu od samého počátku, značka ale nezapomíná na pravidelné inovace a boty tak dál přetváří směrem k naprosté dokonalosti. Vyzdvihnout musíme design treter, vybírat můžete z nespočtu barevných kombinací.
Tretry Nike Rival vynikají velmi nízkou hmotností, hodně lehké jsou zejména modely určené na sprint. Svršek bot je vyrobený z měkké síťoviny, která ideálně přilne k chodidlu a navíc je příjemně prodyšná. Přilnavost podrážky je špičková, pevný plát podešve Pebax zajišťuje stabilitu. Pozor snad jen na to, že profil bot je užší. Majitelům širších chodidel proto doporučujeme tretry před nákupem pečlivě vyzkoušet.
Konstruovány pro vysokou rychlost
Puma evoSPEED možná budete znát především jako fotbalové boty, co se však kvality týče, běžecké tretry Puma evoSPEED za nimi ani v nejmenším nezaostávají. Tretry byly vytvořeny tak, aby svému nositeli zajistily co nejvyšší rychlost. I když u nich společnost využívá moderní technologie, boty si zachovávají rozumnou hmotnost.
Propracovaný systém šněrování nohu v běžecké tretře Puma evoSpeed dokonale fixuje. Boty nikde nemají žádné zbytečné spoje, chodidlo tak nedřou a nezpůsobují bolestivé oděrky. Svršek z lehké síťoviny je dostatečně prodyšný, podešev zase solidně odolná vůči poškození. Snad jen tlumení by mohlo být o něco lepší. Jak už jsme ale uváděli, jde o obuv primárně zaměřenou na rychlost.
Vyladěné sprinterům na tělo
Mnozí sprinteři nedají dopustit na běžecké tretry adidas Adizero. Ty byly navrženy přesně na míru jejich potřebám. Hmotnost bot se pohybuje okolo 150 g, na noze vás tak nebudou zbytečně tížit. Tuhá podešev je tvarovaná tak, aby ukázkově přilnula k závodní dráze a zajistila vám silný odraz.
Svršek ze syntetiky a měkká síťovina chodidlo hodně pevně obemknou. Jedná se o sprinterky určené na trať 50 až 400 m, nemůžete tak čekat bohaté polstrování. Ani pohlcení nárazu při dopadu samozřejmě není oslňující. Pokud to ale svých běžeckých treter ani nečekáte a prioritou je pro vás rychlost, adidas Adizero si zamilujete.
Skvělá trakce v každé fázi závodu
Jak už z názvu této řady běžeckých treter pravděpodobně odvodíte, jedná se o sprinterky. A to o skutečné hvězdy. Adidas Sprintstar nabídnou vyváženou kombinaci mezi rychlostí a silou. Syntetický svršek je vyrobený z jednoho kusu materiálu, v nejvíce namáhaných místech má přidanou ještě další zpevňující vrstvu Sprintweb.
Měkký límec snižuje tlak na Achillovu patu, noha je bezpečně zakotvená na svém místě i během sprintů. Podešev pak poskytuje maximální podporu v zatáčkách. Materiál je ale opravdu tuhý a bota poměrně úzká. Mnozí běžci tak budou muset sáhnout po větší velikosti, než jakou běžně obouvají.
Závodní boty do terénu
Pokud hledáte běžecké tretry vhodné pro pohyb v terénu, svými vlastnostmi vás nadchnou Nike Zoom Mamba. Skvělé jsou zejména na steeplechase, využijete je ale při jakémkoliv běhu v terénu na zhruba 800 až 5 000 m.
Svršek vyrobený z jednovrstvé síťoviny a perforovaná stélka obstarají efektivní odvod vlhkosti. Zárukou vynikajícího tlumení dopadů je phylonová mezipodešev, která se zároveň pyšní dlouhou životností. Vyzdvihnout musíme také skvělou trakci především na mokrém povrchu. I když tedy vaše trasa povede přes rozblácenou cestu, s běžeckými tretrami Nike Zoom Mamba si snadno udržíte konstantní rychlost.
ČTYŘI nejdůležitější tipy, jak vybrat běžecké tretry
Můžete si koupit sebelepší běžecké tretry, když vám ale vybraný model nebude ideálně pasovat a nebude plně odpovídat terénu a disciplíně, nikdy nedosáhnete takového výkonu. Věnujte proto dostatečný čas výběru. Je to snadné, stačí následovat několik málo kroků.
1) Promyslete si, zda běžecké tretry skutečně potřebujete
Jste na začátku své běžecké kariéry a nevíte, zda běžecké tretry opravdu využijete? Pokud budete pravidelně závodit na dráhovém povrchu, pak ano, běžecké tretry by rozhodně neměly scházet ve vašem botníku. Jestli ale na závod zavítáte pouze tu a tam, běžecké tretry zatím nemá příliš smysl kupovat.
Výjimkou samozřejmě je, pokud vybíráte oblečení pro požární sport. Tam tretry určitě také využijete. Ze začátku si sice možná vystačíte s trailovými botami, tretry vám ale nabídnou mnohem lepší oporu.
2) Konkrétní model zvolte dle disciplíny
Víte, že se bez běžeckých treter neobejdete? Klíčové je vybrat správný typ podle toho, jaké disciplíně se budete věnovat.
- Sprinterské tretry: Při běhu na krátkou vzdálenost využijete sprinterské tretry. Poznáte je podle většího počtu hřebů a absence tlumícího materiálu pod patou. Při krátkém sprintu totiž patu nevyužíváte, naopak potřebujete, aby obuv byla co nejlehčí a co nejtužší. Přesně to vám nabídnou tzv. sprinterky. Uplatníte je také při požárním útoku mimo dráhu.
- Středotraťové tretry: Nejuniverzálnější jsou tzv. středotraťovky na běh 400 až 600 m. Jsou vybavené drobným podpatkem, aby zajistily dostatečný komfort při dopadu nohy. Zároveň si ale stále zachovávají nízkou hmotnost. Také svršek v porovnání se sprintovkami není tak tuhý. Středotraťové tretry využijete také při požárním sportu.
- Distanční tretry: Na dlouhých tratích potřebujete výraznější tlumení dopadů. Tretry na dlouhé vzdálenosti proto mají bohaté polstrování v oblasti paty. V porovnání se sprinterkami mají méně hřebů a nevyvinete v nich takové zrychlení.
- Krosové tretry: Při přespolním běhu potřebujete lepší trakci. V přední části podrážky proto nejsou plastové výztuhy, ale guma. Tento typ treter charakterizuje i menší počet hřebů a vyšší komfort.
3) Krátce se zastavte také u hřebů
Hřeby jsou v tretrách důležité, protože brání skluzu při kontaktu s povrchem dráhy. U většiny modelů se dají měnit, najdou se ale i výjimky. Úplnou klasikou jsou hřeby o délce 7 mm, dají se ale sehnat i v jiné velikosti. Ohlídejte si, abyste k běžeckým tretrám při nákupu dostali utahovací klíč. Právě ten využijete na povolení či utažení hřebů. Pozor dejte na to, že každý výrobce má trochu jinou hlavičku. Jeden klíč tedy nemusí fungovat na úplně všechny hřebíky.
Hřeby mohou být vyrobené z různých materiálů. Obecně platí, že pro běh v terénu je nejvhodnější odolná ocel. Naopak na umělou dráhu (tartan, polytan) potřebujete lehké keramické hřeby.
4) Vyberte správnou velikost
Základem je samozřejmě i volba správné velikosti. Tretra na běh nikdy nesmí tlačit. Zároveň ale musí pevně sedět, chodidlo v ní nesmí klouzat. Ideální je zvolit svou běžnou velikost, případně sáhnout po páru větším maximálně o 1/4 čísla. Závodní tretry totiž obvykle mírně povolí. Rozhodně se ale nespoléhejte na to, že by se vám měly vytáhnout o celé číslo či víc.
Často kladené otázky
Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se běžeckých treter? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.
Jsou hřeby součástí treter?
Ano. Společně s tretrami ve většině případů obdržíte hřeby i s kličkou. Pokud tomu tak není, výrobce by to měl na svých stránkách uvádět.
Mohu tretry využívat celoročně?
Možná vás napadlo běžecké tretry využívat na trénink v zimě s vidinou toho, že hřeby zabrání uklouznutí na zmrzlém podkladu. Tretry ale nebývají voděodolné, navíc jsou hodně tenké, byla by vám v nich proto velká zima. Pro běh na blátě a sněhu jsou vhodnější trailové boty.
Musím s tretrami nosit ponožky?
Záleží na preferencích každého. Běžecké tretry jsou obecně vytvořené tak, aby vám na nohu perfektně padly a nikde netlačily. Mnoho sportovců je proto nosí bez ponožek.
Videa
Autor článku:
Podobné články