Pokud si chcete pořídit pingpongový stůl, ale připadáte si zavaleni možnostmi, pak je tento článek určený právě pro vás.
Důležité je si uvědomit, že všechny stoly na ping-pong rozhodně nejsou stejné. Ještě před tím, než se ponoříte hlouběji do světa pingpongových stolů, byste si proto měli položit pár základních otázek: Jak plánujete stůl využívat – k soutěžím, tréninku či hře pro zábavu? Jak často – denně, párkrát do týdne nebo jednou za čas? Kdo ho bude používat – profesionál, rekreační hráč nebo úplný amatér? Od vašich odpovědí se bude odvíjet celá volba. Jaké jsou tedy faktory, podle kterých byste se při výběru pingpongového stolu měli rozhodovat?
Obsah článku
I. Podle prostředí, v němž budete hrát
Vůbec nejpodstatnější je rozmyslet si, kam stůl chcete umístit. Nejde jen o to najít dostatečný prostor, rozdíly jsou mezi stoly pro venkovní a vnitřní použití. Je tedy důležité vědět, zda budete hrát doma, na zahradě nebo to budete chtít střídat a stůl přesouvat.
- vnitřní (indoor) stoly: Pokud víte, že ping-pong budete hrát jen uvnitř, dobrou volbou pro vás bude stůl určený pro použití v interiéru. Důležité je zdůraznit, že tyto stoly jsou skutečně určeny výhradně pro použití ve vnitřních prostorách. Pokud byste se rozhodli, že si na něm chcete zahrát i venku, povětrnostní vlivy by ho mohly nenávratně zničit.
- venkovní (outdoor) stoly: Stůl, který je určený pro venkovní používání, lépe odolává slunci, vlhku a dalším rozmarům počasí. Má širší využití, protože ho můžete umístit ven, ale klidně i dovnitř. Je však nutné podotknout, že dobré venkovní stoly jsou obecně dražší než ekvivalentní vnitřní stoly.
II. Podle tloušťky hrací plochy
Zde platí jednoduchá poučka – čím tlustší, tím lepší. Protože však zároveň se sílou desky roste i cena, není nutné si rovnou vybírat maximální tloušťku hrací plochy, pokud plánujete hrát jen rekreačně.
- do 12 mm: Některé stoly na stolní tenis mají hrací plochu tenčí než 12 mm. Jsou sice nejlevnější, zároveň však pro hru nevhodné. Snadno se zničí, ale ani odskokem míčku nebudete zrovna nadšeni. Zkušení pingpongoví hráči proto doporučují se takovým stolům úplně vyhnout, a to i když si plánujete pinkat jen tak pro zábavu.
- 16 až 19 mm: Střední cesta je vhodná pro všechny běžné hráče. Tloušťka hrací desky v rozmezí 16 až 19 mm už je schopná zajistit stejný odskok pingpongového míčku na kterémkoliv místě stolu.
- 22 až 25 mm: Ty nejlepší hrací desky jsou silné 22 až 25 mm. Pokud jste profesionál nebo zkrátka chcete to nejlepší, je tohle ta jasná volba.
III. Podle materiálu hrací desky
Pro stolní tenis je podstatné, aby se míček vždy odrazil stejně, ať už dopadne na jakékoliv místo. Právě proto je u pingpongových stolů kladen velký důraz na poctivou výrobu hracích desek. Ty mohou být zhotoveny z nejrůznějších materiálů včetně překližky, plastu, kovu, betonu nebo skla. Vůbec nejtypičtější je však dřevotříska, tvrzené sklo a vrstvené hliníkové pláty.
- dřevotříska: Většinou bývá použita u levnějších indoorových stolů. Odborníci na stolní tenis dřevotřísku doporučují na domácí použití. Pokud s hrací plochou budete zacházet šetrně, neměl by být problém s její životností.
- tvrzené dřevo: Bývá použito u dražších modelů určených pro použití v interiéru. Pro spoustu hráčů dřevo zůstává ten jediný pravý povrch pro hru ping-pongu.
- vrstvené hliníkové pláty: Hrací plochy venkovních stolů jsou nejčastěji vyrobeny z vrstvených hliníkových plátů, které dobře odolávají vlivům počasí. Často mají i antireflexní odrazovou vrstvu, která brání odrazu světla a oslnění hráče.
IV. Podle konstrukce
Konstrukce pingpongového stolu je zcela zásadní pro jeho životnost i celkovou stabilitu.
- rám bez horizontálního zpevnění: najdete u levnějších modelů. Pokud jste začátečník, nemáte soutěžní ambice a ping-pong plánujete hrát jen pro zábavu, postačí vám i taková konstrukce.
- příčně zpevněné rámy: jsou výsadou dražších modelů, které tak snesou i náročnější zacházení.
- svářené stoly: pro hru ve velmi náročných podmínkách (například v kempech) se doporučují stoly svářené z pozinkovaných profilů, které vydrží téměř cokoliv. Jejich nevýhodou je, že nejdou složit.
V. Podle možností skladování
Pokud stůl plánujete postavit na jedno místo a už s ním nehnout, tento bod nemusíte víc řešit. Pokud však se stolem budete potřebovat manipulovat, bude se vám hodit, aby ho bylo možné lehce přesunovat nebo skládat.
- skládací mechanismus: využijete například v případě, kdy stůl nebudete používat po celý rok nebo budete potřebovat uvolnit prostor. Pro trénink jednoho hráče je skvělá i možnost sklopení jedné strany stolu.
- kolečka: zajišťují snadnou manipulaci při přesouvání pingpongových stolů. Předpokládá se, že přesunovat budete spíše venkovní stoly, před nákupem proto zkontrolujte, zda má ten váš vyhlédnutý kolečka. Ta mohou být vyrobena z plastu a vhodná spíše na krátké přesuny nebo kvalitnější pogumovaná. Dražší modely mohou být vybaveny i brzdným systémem.
VI. Podle ceny
Nebudeme si nic nalhávat, o peníze jde vždy až v první řadě. Pingpongový stůl vám však pravděpodobně bude sloužit po dlouhá léta, nevyplatí se na něm tedy šetřit. U těch nejlevnějších kusů totiž hrozí špatný odskok míčku i rychlé zničení hrací desky. Pro rekreační hráče však není nutné kupovat ani ty nejdražší stoly na trhu.
Vždy se pokud možno rozhodujte především podle parametrů zmíněných výše, cenu berte v úvahu až jako vedlejší faktor. Pokud hodláte kupovat venkovní stůl, počítejte už předem s tím, že za něj dáte víc než za indoorový stůl stejné kategorie.
- do 4 tisíc: V té nejnižší cenové kategorií moc kvalitních kousků neseženete. Nad stolem této ceny se vyplatí uvažovat snad pouze v případě, kdy ho chcete koupit jako hračku pro děti. I pro začátečníka je mnohem lepší si pár stovek připlatit a mít kvalitní stůl, který se nerozbije při první příležitosti.
- do 10 tisíc: Zlatá střední cesta je pořídit si pingpongový stůl v této cenové kategorii.
- nad 10 tisíc: Ty nejlepší stoly vás přijdou na víc než 10 tisíc. Touhle investicí však získáte to nejšpičkovější vybavení, na kterém z fleku můžete začít pořádat turnaje.
VII. Podle barvy
Nejčastěji jsou k vidění stoly s hrací deskou v zelené nebo modré barvě, setkáte se ale i s černou, šedou nebo fialovou. Na barvě ve skutečnosti tolik nezáleží, podstatné je, aby byla vždy matná. Je také dobré, pokud dostatečně kontrastuje s okolím – právě proto máte na velkých turnajích téměř vždy možnost vidět modré stoly, červenou podlahu a bílé míčky. Pokud tedy kupujete venkovní stůl a plánujete ho postavit na trávu, příjemnější vám bude hra na modré než na zelené desce.
Často kladené otázky
Jak velký prostor potřebuji pro pingpongový stůl?
Ideálně samozřejmě co největší. Chcete se přece pořádně rozmáchnout a sázet jeden topsin za druhým. V zápalu hry nebudete stíhat dávat pozor na vyhýbání se překážkám kolem stolu, obzvlášť pokud hrajete oblíbenou „obíhačku“ ve více lidech. Ten úplně nejmenší vhodný prostor kolem stolu je 8,5 × 4 m, ideální je ale ještě trochu přidat a dostat se na 10 × 5 metrů. Pro profesionální sportovce na OH je například připraven prostor až 14 × 7 metru (zdroj). Pokud budete hrát uvnitř, neměly by být příliš nízké ani stropy. Minimum jsou 3 metry.
Jaké parametry by měla mít hrací plocha pingpongového stolu?
Rozměry pingpongových stolů jsou přesně dané: 274 cm na délku, 152 cm na šířku a 76 cm na výšku. Dnes seženete i stoly kompaktnějších rozměrů, ty jsou však určeny pouze pro rekreační hru. Pokud to s ping-pongem myslíte vážně, doporučujeme vám pořídit si stůl odpovídající mezinárodním pravidlům.
Jaké podmínky by měla splňovat místnost pro umístění pingpongového stolu?
Klíčový je prostor kolem stolu, dostatečná výška stropu a osvětlení, které by mělo být umístěno nad středem stolu. Neméně důležitá je i rovná a neklouzavá podlaha, jejíž barva by ideálně měla kontrastovat s barvou stolu. Optimální teplota v místnosti se pohybuje mezi 15 až 20 °C a vlhkost kolem 40 až 50 % – to už je ale jen doporučení.
Jak mohu pingpongový stůl použít pro sólo trénink?
Pokud máte skládací stůl, pak ping-pong můžete trénovat, i když zrovna po ruce není žádný spoluhráč. Jednu stranu jednoduše sklopíte vzhůru, vznikne odrazová stěna a vy tak můžete pilovat forehand i backhand, jak je ukázáno například v tomto videu. Stranu však není nutné vždy sklápět, na celé ploše stolu můžete cvičit svůj servis, ale i různé druhy úderů, jak předvádí tento hráč. V úvahu také připadá pořízení si pingpongového robota, který vám bude střílet míčky jeden za druhým (s různými rotacemi, různou rychlostí – záleží na vás). V tomto případě však počítejte s větší investicí (okolo 10 tis).
Shrnutí
Před nákupem pingpongového stolu si především ujasněte, kam stůl umístíte – necháte ho v místnosti nebo ho postavíte ven? Tloušťku hrací desky, typ materiálu i kvalitu konstrukce pak přizpůsobte tomu, jak často a k jakým účelům stůl budete využívat. Pokud ping-pong plánujete hrát pouze občas pro zábavu, stačí vám tenčí deska i méně kvalitní konstrukce. Pokud naopak hodláte stůl využívat k pravidelnému tréninku nebo jste profesionálním hráčem, pořiďte si co nejsilnější desku a dbejte i na pevnější konstrukci se zpevněnými rámy.
Je dobré se zamyslet i nad tím, zda stůl budete přesouvat nebo skládat. Jestliže ano, hledejte modely, u kterých nebudou chybět kolečka a skládací mechanismus. Víte, že v některé dny budete obtížně shánět spoluhráče, ale přesto se nechcete vzdávat pravidelného tréninku? Poohlédněte se po takových modelech, které disponují možností sklopení jedné desky.