TOP 12: Nejlepší běžecké boty na pás 2024

Jaké jsou nejlepší běžecké boty na pás? Podle čeho je vybírat? A jak udělat to nejlepší nákupní rozhodnutí pro splnění svých běžeckých cílů?


Výběr redakce

Univerzální běžecká bota na rovné a pevné povrchy.

Orientační cena: 2 500 Kč


Lehké a spolehlivé

Lehké a praktické boty, které si na nic nehrají.

Orientační cena: 2 500 Kč


Pružné a odolné

Odolné boty pro tréninky i případné závody.

Orientační cena: 3 500 Kč


Pro dynamický odraz

Bota kombinující dynamický trénink s maximálním pohodlím. 

Orientační cena: 3 500 Kč

Boty Na Pas

Běh je skvělý sport v podstatě pro každého. Nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti, podmínky, žádné vybavení (kromě kvalitních bot, o kterých tento článek pojednává). Běhat můžete v lese, v parku, ve městě… Ne vždy vám však prostředí na běh může vyhovovat –⁠ třeba je kolem příliš hustá doprava. Nebo stíháte běhat jen pozdě večer či brzy ráno, když je tma a necítíte se bezpečně. Alternativou je pak běh na páse –⁠ doma nebo v posilovně. V tomto článku se zaměříme přesně na tuto situaci. Potřebujete na pás specifické boty? Na co se zaměřit a podle čeho vybírat? Jaké boty letos mezi běžci na páse vedou? K tomu všemu se dnes dostaneme!

Základní rozdělení bot je poměrně jednoduché. V obchodech i diskuzích se většinou setkáte s kategorií běžeckých bot na trail, tedy do přírody a na nezpevněné povrchy, a s kategorií silničních běžeckých bot, které jsou určené do města, na pevné asfaltové cesty a na tvrdé hladké povrchy. Každý z těchto dvou typů bot musí plnit trochu jinou funkci –⁠ na trail běžci hledají hlavně stabilitu, grip a prevenci případných zranění. Boty jsou těžší a mají výrazný vzorek. Naopak na silnici potřebujete dobré odpružení a responzivitu. Boty jsou lehčí a prodyšnější. 

Běžecký pás svými vlastnostmi odpovídá druhé kategorii, při výběru vhodných bot tedy volte ty silniční. 

Odpružení a tlumení je jedním z nejpodstatnějších parametrů při výběru běžeckých bot. Neexistuje žádná správná varianta, vše záleží na vašem stylu běhu, terénu, preferencích a třeba i váze.

Zjednodušeně –⁠ čím větší tlumení, tím komfortnější váš běh bude. Zároveň o to víc šetříte klouby. Maximální míru odpružení by tak měli hledat hlavně ti, kterým jde o pohodlí a kdo si chtějí běh spíše užívat. Ocení ji také začátečníci a lidé s vyšší hmotností. Naopak menší tlumení vám pomůže s rychlostí –⁠ bota lépe reaguje na vaši energii, snadněji se odrazíte. Navíc je lehčí, protože v sobě nemá tolik materiálu. Takovou botu by proto měli volit pokročilejší běžci, kteří zvládnou nižší komfort, protože prioritou je pro ně rychlost.

Pro odpružení existuje mnoho technologií –⁠ od stlačeného vzduchu přes pěny až po různé kombinace. 

Univerzální běžecká bota na rovné a pevné povrchy.

Nike Air Zoom Pegasus 38 jsou ideální volbou, pokud hledáte kompromis mezi kvalitou a cenou a hodláte trénovat pravidelně. Dle informací od výrobce mají 10mm drop, jsou určeny pro běžce s neutrálním došlapem, případně se supinací, a mají širší prostor pro prsty. Tyto boty mají poměrně hodně uživatelských recenzí, většinou velmi pozitivních. 

Mezi nejčastěji vyzdvihované vlastnosti patří dobrá míra tlumení a odpružení, která vám zajistí komfort i při dlouhém běhu. Zároveň však bota neztrácí kontakt s nohou a terénem, takže tento model je ideální pro dynamický a rychlý trénink. Bota zůstává lehká a prodyšná. Negativní recenzi v podstatě nenaleznete, snad jen zmínku o tom, že model 37 byl trochu designově povedenější. 

Orientační cena: 2500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehké a praktické boty, které si na nic nehrají. 

Od běžeckých bot na pás potřebujete hlavně lehkost, dobré tlumení a plynulost došlapu. To vše slibují boty Asics GT-1000 11. Mají drop 8 mm, jsou dostatečně prodyšné a dobře tlumí i dynamičtější nárazy na silnici či páse. Dle výrobce se hodí pro osoby, které mají problém s pronací, a to díky patentované technologii, která drží pevnější krok a kotník na svém místě. 

Tato volba je zajímavá (nejen) pro běžce s pronací. Na těchto botách si recenzenti chválí také plynulý pohyb, dobrý poměr ceny a kvality a dostatek prostoru pro celé chodidlo. Tlumení je zde dostatečné, ale oproti jiným modelům trochu slabší, boty tedy asi nebudou vhodnou volbou pro těžší běžce. 

Orientační cena: 2500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Odolné boty pro tréninky i případné závody.

Nike Zoom Fly 4 patří k modelům běžeckých bot pro náročnější sportovce. Odpovídá tomu i trochu vyšší cena, na oplátku však nabízí hodně a pomohou vám dosahovat skvělých sportovních výkonů. Jsou určeny na silnici, a tedy i na běžecký pás. Jsou příjemně prodyšné a poměrně pružné, takže se dobře nazouvají a rychle reagují na vaše pohyby. Bota má dostatečné a komfortní odpružení, ztlumí proto silnější nárazy. 

Tato bota se hodí pro rychlé a zkušenější běžce –⁠ právě při vysokém tempu se projeví její největší přednosti. Oceníte na ní příjemné nazouvání a to, jak bota na noze drží, responzivitu, komfort. Naopak z té minusové stránky pro opravdu rychlé výkony by bylo dle recenzí vhodné přidat ještě trochu lepší grip. 

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bota kombinující dynamický trénink s maximálním pohodlím. 

S touto botou měl výrobce jeden základní cíl –⁠ zvýšit komfort a přitom zachovat citlivost a reaktivitu. To znamená hodně tlumení, měkký došlap a přitom dostatečné pružení pro dynamický odraz bez ztráty energie. Zjednodušeně –⁠ už v samotném popisu produktu se uvádí, že podrážka byla inspirována tím, jak funguje trampolína, a více asi není třeba dodávat. 

Co o botách říkají recenzenti? Jsou spokojeni s již zmíněným velmi komfortním tlumením, plynulostí běhu, prodyšností a možností využít boty jak na klasický trénink, tak pro poctivý tempový běh. Nevýhodou je trochu vyšší hmotnost boty.

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální boty za nízkou cenu. 

Pokud s během teprve začínáte a nechcete tím pádem za boty příliš utrácet, případně prostě zrovna nemáte v rozpočtu na nové boty prostor, zkuste Nike Revolution 6. Navzdory nižší ceně při běhu na páse poskytnou dostatečnou oporu a pohodlí. Pletenina příjemně větrá, pěna v podešvi dostatečně pruží. Samozřejmě se nejedná o botu pro zkušené a náročné běžce, ale na běžné tréninky bohatě postačí. 

Na tomto modelu běžci oceňují poměr kvality a ceny a že je bota “budget-friendly”. Hodí se nejen na tréninky na pásu, ale bez problému ji můžete nosit i ven na procházky, výlety i do práce. Poskytuje průměrný komfort a dobře tlumí. Náročnější běžci ale budou nejspíše volit jinou variantu.

Orientační cena: 1200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Model běžeckých bot s jasným cílem maximální komfort.

Asics se jako značka řadí mezi stálice na trhu běžeckých bot. V případě modelu Gel Nimbus 24 se výrobce zaměřil na co nejefektivnější tlumení nárazu a tyto boty tak udělají radost hlavně těm, kteří hledají maximální komfort. Bota se dobře přizpůsobuje chodidlu a poslouží i při delším běhu. Zvládnete s ní jak běžné každodenní tréninky tak objemové běhy. 

Hlavní výhody jsou zřejmé a v recenzích se v podstatě opakují –⁠ komfort, měkký došlap, univerzální využití, prodyšnost a fakt, že i přes maximální tlumení jsou boty poměrně lehké. Naopak nevýhodou může pro někoho být trochu vyšší cena a někteří běžci tvrdí, že oproti dřívějším verzím modelu tyto nejsou tak odolné. 

Orientační cena: 3800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Závodní boty pro rychlé tempo. 

Značka Salomon je hodně oblíbená u terénních běžců. Ani v silničním běhu ale určitě nezaostává. Boty Phantasm potěší spíše pokročilejší běžce, kterým jde o rychlé tempo a velký výkon –⁠ na tréninku i na závodech. Dle výrobce bota kombinuje tehnologii, která dobře vrací energii, přilne k povrchu a citlivě tlumí dopad.

Co na to recenzenti? Chválí si lehkost, rychlost a energii, kterou jim boty dodávají, a odolné zpracování. Boty se ale hodí spíš na kratší výkony, pro maratonce by bota mohla postrádat potřebný komfort. 

Orientační cena: 3900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Komfortní a odolná bota pro každodenní trénink. 

Jestli hledáte botu, ve které odběháte stovky a stovky kilometrů, pak právě Adidas Ultra Boost 22 by mohla takový zápřah vydržet. Tento model je oproti předchozím verzím více tlumený a poskytuje tak vyšší komfort. Boty dobře přiléhají na nohu a jsou prodyšné. Potěšit může i fakt, že bota je z minimálně 50 % vyrobena z recyklovaného plastu vyloveného z moří. 

Dle recenzí jsou tyto boty opravdu komfortní, hodně vydrží a ani po dlouhém užívání neztrácí na kvalitě a nerozpadají se. Do pohybu dodávají dostatek dynamiky a hodí se pro každodenní trénink. Bota je ale trochu těžší, takže se hodí spíše na klidnější dlouhé běhy než na závody. 

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Spolehlivé boty za dobrou cenu s atraktivním designem.

Saucony Ride 14 zaujme již na první dobrou výraznými barvami. Design je ale u běžeckých bot samozřejmě tím vedlejším. Co tedy mohou tyto boty nabídnout z hlediska funkcionality? Jsou v podstatě zlatou střední cestou ve všech ohledech. Spolehlivé, s dostatkem tlumení, ale ne na úkor váhy. Odolné, prodyšné, ideální poměr mezi cenou a kvalitou pro běžce, kteří chtějí sportovat pravidelně a nepotřebují nutně nejnovější technologii za tisíce. 

Recenzenti si nejvíce chválí univerzální využití těchto bot. Dále jejich spolehlivost, plynulost pohybu a lehkost. Náročnější sportovci ale samozřejmě mohou hledat boty výkonnější, někteří naopak budou hledat větší komfort.

Orientační cena: 2800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Boty pro objemové běhy a náročné běžce.

Pokud chcete hlavně zdolávat dlouhé trasy a nejvíce se věnujete objemovým tréninkům, tak by vás mohly zaujmout boty Mizuno Wave Sky 5. Jsou rozhodně pro náročnější sportovce, kteří to s během myslí vážněji, protože jsou ve vyšší cenové kategorii. Boty mají vysokou míru tlumení a přitom dobře vrací energii. Mají dobrý grip a navzdory maximálnímu komfortu nejsou ani příliš těžké.

Dle recenzí tyto boty vynikají nejen svým velkým komfortem ideálním pro dlouhé tratě a maratony, ale i flexibilitou, stabilitou, odolným materiálem a dobře padnoucím tvarem i zpracováním. Naopak mínusem je vysoká cena (ač kvalitě odpovídající) a někteří běžci by ocenili lepší prodyšnost. 

Orientační cena: 4600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Boty, které efektivně pomáhají s dynamikou pohybu.

V Adidas si u tohoto modelu dali záležet hlavně na přenosu energie a dynamickém pohybu. Díky kvalitnímu odpružení a dobrému usměrňování pohybu nohy u těchto bot najdete vhodný poměr pohodlí a rychlosti. Boty se hodí na každodenní trénink, jsou dobře prodyšné a jako bonus jsou vyrobeny minimálně z 50 % z recyklované příze. 

V případě tohoto modelu si běžci nejvíce cení dobrého tlumení vhodného i pro těžší běžce, odolné podrážky, lehkosti, dostatku prostoru na prsty a dobrého gripu. Naopak zlepšit by se dala prodyšnost a někteří recenzenti zmiňovali také příliš úzkou střední část.

Orientační cena: 3000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehká a prodyšná bota pro perfektní odraz.

Výrobce uvádí, že tyto boty vám poskytnou pocit nulové gravitace. Co si pod tím představit? Znamená to tlumení, které eliminuje nepříjemný tvrdý dopad v kombinaci s navrácením energie zpátky k běžci –⁠ budete se snadno odrážet a šetřit tak svou energii. Bota díky síťovině dobře větrá a poskytuje dostatek stability –⁠ zabraňuje nechtěné pronaci. 

Majitelé těchto bot si chválí dobré tlumení, které ale nebrzdí ve větším výkonu –⁠ jsou to proto boty poměrně univerzální, ideální na každodenní trénink a klidně i delší vzdálenosti. Dále se také opakuje a potvrzuje tvrzení výrobce o stabilitě a spolehlivé podpoře klenby a chodidla jako takového. Některým běžcům ale bota přijde možná až příliš těsná, a to hlavně v oblasti achilovky. 

Orientační cena: 3000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

DESET tipů, jak vybrat běžecké boty na pás

Většina pravidel pro výběr bot na pás je stejná jako u klasických běžeckých bot. Pojďme se podívat na ty nejužitečnější tipy, které vám s výběrem pomůžou. 

1) Správná velikost je základ.

Pro běžecké boty platí, že by měly být zhruba o půl čísla (někdy až o číslo) větší než boty, které nosíte normálně. Je to z toho důvodu, abyste při běhu nohu nijak neomezovali a aby mohla správně pracovat. Je vhodné botu zkoušet a vybírat spíše pozdě odpoledne, když se vám noha přes den trochu natáhla a natekla.


2) Vybírejte správný typ obuvi.

Na začátku článku jsme si řekli, že boty dělíme na silniční a trekové. Při výběru bot na běžecký pás se zaměřte na ty z první kategorie.


3) Zaměřte se na tlumení.

Pro běh na páse je v podstatě jen na vás, jak velké tlumení budete chtít. Vyšší tlumení dodá komfort, umožní vám běhy na delší tratě, bude šetřit vaše klouby. Menší tlumení dodá vašemu pohybu více energie a zvládnete běhat rychleji.


4) Zjistěte si, jaký máte došlap.

Ideální došlap je samozřejmě ten neutrální. Hodně lidí se však potýká s prohnutím kotníku na jednu nebo na druhou stranu –⁠ tzv. supinace a pronace. Některé boty dokáží tento problém alespoň částečně kompenzovat. Svůj došlap byste proto určitě měli při výběru vzít v potaz.


5) Podívejte se na podrážku.

Pro běh na páse nepotřebujete příliš výrazný vzorek, protože nebudete mít problém s nerovnostmi terénu, mokrem ani sněhem. I tak ale jistě nechcete riskovat, že vám budou nohy podklouzávat. Vyberte si boty s dobrým gripem a kvalitní podrážkou.


6) Zkontrolujte si kvalitní zpracování a použité materiály.

Celkově by na botě mělo být vidět, že něco vydrží. Podívejte se na použité materiály, zkontrolujte švy, lepení, vložku… Vše by mělo být dostatečně odolné, aby boty vydržely alespoň nižší stovky kilometrů.


7) Bota na pás by měla být prodyšná.

Jelikož na páse se nebudete potýkat s mokrem, sněhem ani blátem, tak nepotřebujete, aby byla bota voděodolná. Ba naopak, můžete proto volit maximálně prodyšný a lehký model, díky kterému se vaše noha tolik nezapotí. 


8) Hledejte botu s dostatkem prostoru na prsty.

Při běhu bude noha pracovat, a tak je velice podstatné, aby byl hlavně v přední části dostatek prostoru na roztažené prsty. To vám zajistí vyšší stabilitu.


9) Projděte si recenze. 

Dobrou zpětnou vazbou mohou být uživatelské recenze. Díky nim zjistíte, jak boty obstály po delší době a při intenzivnějším používání.


10) Stanovte si rozpočet.

Ne každý může dát za nové boty tisíce korun. Pokud si předem vyčleníte realistický rozpočet, může vám to pomoci v rozhodování –⁠ boty vyfiltrujete jen na tu kategorii, která odpovídá vašim cenovým možnostem.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma běžeckých bot na pás.

Všeobecně se uvádí kolem 700-800 km, ale opět je tu více faktorů, které je třeba vzít v potaz –⁠ váš styl běhu, váha, terén… Správnou péčí můžete životnost svých bot rozhodně prodloužit! 

Boty skladujte na suchém místě, kde budou mít možnost vždy dobře vyvětrat. Boty neperte v pračce, která by je mohla poškodit. Spíše vezměte do ruky kartáčky a čistící prostředek vhodný na boty a vydrhněte je ručně. Pro odstranění zápachu na trhu existuje již řada sprejů, které nastříkáte do vnitřku boty. Na vnějšek zase můžete použít impregnaci. 

Barefoot trend je rozhodně skvělá a zdravá věc. Musí se k ní však přistupovat individuálně a ve vhodném terénu. Tvrdá plocha běžeckého pásu není pro bosou nohu ideální, tady proto spíše volte dobře tlumenou obuv a přirozenější pohyb si užijte v přírodě. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)