Nejlepší FiveTen boty 2024 - recenze (MTB, enduro, na kolo)

Fiveten Boty

Jezdíte rádi a často na kole? Máte ty nejlepší brzdy, kola zvládající i ten nejdrsnější terém a pořád tomu něco chybí? Možná byste mohli zkusit vybavit také sebe a pořídit si kvalitní boty pro jízdu na kole určené. Přesně takové totiž vyrábí značka Five Ten. Výběr je široký, takže nějaké jistě padnou do oka i vám.

Five Ten je značka bot určených hlavně na jízdu na kole, horolezectví a náročnější pěší turistiku. Tento výrobce se v daném oboru stal velice rychle leaderem a pokud se chystáte provozovat jakékoliv terénní a adrenalinové sporty, tak pro vás bude tou pravou volbou. 

Momentálně spadá značka pod společnost Adidas (konkrétněji Adidas Outdoor), proto ji nejsnadněji pořídíte právě na jejich webových stránkách. Kromě výroby kvalitních bot, se kterými mají uživatelé samé dobré zkušenosti, se Five Ten soustředí i na sponzorování sportovních událostí a atletů či sportovních týmů. 

Obecně bychom mohli říct, že boty Five Ten spadají spíše do vyšší cenové kategorie. S přihlédnutím na kvalitu a odolnost v náročných terénních podmínkách je zmíněná cena velice férová a v dané oblasti naprosto odpovídající. 

Nejznámější a nejoblíbenější model pro (jak už název napovídá) freeride a majitele platforem. 

Praktické boty, které jsou univerzální a funkční – i proto se jejich podoba již deset let v podstatě nezměnila. Vůbec byste se nemuseli bát vzít boty i klasicky do města. Prvotní účel bot Freerider je ale samozřejmě kolo – jaké vlastnosti tedy při jízdě oceníte?

Je to ikonická gumová podrážka (z gumy Stealth S1), o jejíž přilnavosti jsme se už zmiňovali. U tohoto modelu je trochu měkčí. Právě to, jak udrží nohu v pedálech a jakým způsobem bude bota držet, je největší výhodou. Mezi další výhody patří dobrá prodyšnost a pohodlnost. Mezi nevýhody může patřit menší odolnost oproti jiným modelům (hodně záleží, jaké piny máte) a možná až přílišná měkkost pro náročnější jezdce, kteří to s terénem myslí vážně.

Pro ty je tu pak Freerider PRO – model upravený využitím ochranných prvků na špičce i patě, syntetické kůže a vyztužením podešve, což jim dodává mnohem větší pevnost. Zároveň si ale zachovává lehkost a prodyšnost. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Boty (nejen) na platformy v modelu klasické nízké i kotníkové verze.

Praktický a vysoce propracovaný model, který je na trhu teprve od roku 2020, to jsou Trailcross. Na výběr máte hned ze dvou variant. LT jsou nízké a Mid nabízí větší ochranu díky jejich prodloužení až ke kotníkům. 

Mezi největší výhody patří přilnavá podrážka Stealth (vhodná i pro pěší, protože je přizpůsobená pro pohodlnou chůzi do i z prudkých kopců), maximální grip při jízdě v terénu, odolnost, rychleschnoucí vlastnosti a zachovaná vzdušnost. Tyhle boty jsou zkrátka univerzální – vhodné pro freeride, enduro, all mountain i turistiku. Žádný náročný terén je nezastaví.

Na druhou stranu má Trailcross trochu méně stabilní dosed na pedál, pokud jej porovnáme s modelem Freeride – neumožňuje tak přímé spojení s kolem. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Ultralehké pedálové boty s intenzivní přilnavostí do náročného terénu. 

Tento model je až neuvěřitelně lehký a je vyrobený vyloženě na freeride, downhill a enduro. Právě nízkou hmotnost (a samozřejmě typickou dobrou přilnavost a odpružení podrážky Stealth) oceníte hlavně při delších trasách. 

Díky novému syntetickému materiálu je model dostatečně voděodolný, aby zvládl i nepřízně počasí Navíc i přes zmíněnou lehkost poskytuje dostatečné pohodlí a bezpečnost (ochrana kotníku i špičky, zesílené prošívání a vyztužení). Boty Impact PRO pak všechny zmíněné vlastnosti ještě dovádí k dokonalost. Pokud jste opravdu nároční a tvrdí jezdci, kteří milují kameny, bláto, špínu a prudké kopce, pak vám bude Impact dobrým partnerem.

Jedinou nevýhodou jsou některé recenze u základního modelu, které kritizují jeho menší výdrž. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní model zaměřený spíše na pohodlí a styl – ideální pro sportovce ve městech. 

Volba materiálu i zpracování napovídá, že tyto boty nejsou určené do těch nejnáročnějších horských terénů. Ne, tyto boty udělají největší radost městským milovníkům sportu, fanouškům skateparků či BMX. 

Jejich největší výhodou je Stealth podrážka, typicky přilnavá pro Five Ten značku. Ani v tomto případě nezklame a můžete se na ni plně spolehnout. Výhodou je jejich univerzálnost – můžete je vzít do školy, do práce, do ulic ale i na kolo, pokud nejde o výrazně špinavé a náročné terény. V rámci těchto pravidel ale zůstávají odolné, pohodlné a vzdušné. 

Nedoporučujeme je proto do hor a lesů, do bláta apod. Ostatně mají semišový povrch, který už sám o sobě napovídá, že do takových podmínek není bota určena – údržba by byla příliš náročná. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Časem prověřený model pro nášlapné pedály, který vás v terénu spolehlivě ochrání. 

Hellcat už na trhu nějakou dobu funguje, a tak byl postupně také doveden do špičkové kvality. Typická přilnavá podrážka je tu tentokrát ve svém nejtvrdším provedení – to znamená, že vám zachová grip a ještě se navíc zbytečně neprohýbá. 

Boty jsou celkově robustnější, což zajišťuje dostatečnou ochranu, jsou univerzální i do náročných terénů – na kole i pěšky. A pokud víte, že vás bude čekat hodně bláta a spousta přírodních výzev, tak zvolte rovnou vylepšený a ještě odolnější model PRO. Ideální pro freeride, sjezd, enduro i XC.

Nevýhodou je horší odvětrávání – aby byly boty vodotěsné, tak logicky nesmí mít moc propustných míst. V létě a v parnu budete mít tedy trochu menší komfort.

VÝHODY

NEVÝHODY

Na jaké disciplíny se FiveTen boty hodí?

Five Ten se zaměřuje především na náročný terén a adrenalinové aktivity. Nejvíc je proto ocení majitelé kol, kteří rádi vyrazí do terénu – na freeride, downhill, enduro, all mountain. Hodí se ale i na turistiku a nabídce najdete i street a city boty nebo horolezecké boty.

Každá z bot má své specifické vlastnosti – jsou různě přilnavé, chráněné, pevné… Záleží tedy jen na vás a vašich očekáváních. Určitě se ale vyplatí si tyto boty pořídit hlavně v případě, že se chystáte do náročného terénu.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se FiveTen bot? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Nejlepší je řídit se hlavně tím, pro jakou aktivitu a do jakého terénu botu hledáte. V tom je největší rozdíl mezi jednotlivými modely – některé jsou vhodné pro platformy, jiné pro nášlapné pedály. Některé jsou do města, jiné do bláta a terénu.

Boty se pohybují mezi vyšším průměrem a záleží na modelu. Zhruba za ně ale zaplatíte mezi 3 a 5 tisíci korun.

Nejvíce si na nich zákazníci chválí přilnavou podrážku, která zaručuje dobrý grip a záběr na kole i pěšky. Patentovaná technologie gumové podrážky Stealth zaručuje pohodlí i funkčnost.

Existují v mnoha variantách – pro ženy i muže, sportovce začátečníky i profesionály, v mnoha barevných kombinacích.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (15 votes)