10 nejlepších dlažeb na chodbu 2024 – recenze, cena


Výběr redakce

Dlažba s poutavým motivem a mnoha výhodami

Cena od: 300 Kč


Luxusní design

Vyberte si z desítek
variant

Cena od: 200 Kč


Industriální styl

Skvělá volba do industriálních nebo minimalistických interiérů

Cena od: 200 Kč


Oblíbená volba

Nadčasová dlažba pro neotřelý vzhled

Cena od: 200 Kč

Dlazba Na Chodbu

Chodba je většinou prvním místem, kterým projdete při návratu domů, a také tím prvním, co uvidí každá návštěva. Je tedy jasné, že na její podobě opravdu záleží. Pokud právě zvažujete renovaci chodby nebo budujete chodbu zcela novou, podívejte se, jak vybrat ideální dlažbu, která bude potěchou pro oko, vydrží dlouhá léta a zároveň se bude snadno udržovat.

Pro podlahy v interiérech neplatí tak přísná pravidla jako pro venkovní dlažbu, avšak stále se najdou parametry, které se vyplatí při výběru nepodcenit. I po chodbě totiž občas projdete v mokrých botách, bude muset zvládnout stěhování věcí a podobně, a je tak dobré přihlédnout k otázce bezpečnosti a odolnosti. 

Co by měla dlažba na chodbu splňovat?

  • protiskluznost (ideálně s označením R9 nebo R10)
  • otěruvzdornost (hledejte označení REI3)
  • nenasákavost
  • odolnost proti čisticím prostředkům

Potřebné množství dlaždic vypočítáte snadno. Stačí znát rozměry chodby a také velikost zvolených dlaždic. Následně vynásobte šířku chodby její délkou a vydělte vynásobenou šířkou a délkou dlaždice. Nezapomeňte na dostatečnou rezervu, která by měla činit asi 10 %. 

Nejprve si připravte vše potřebné –⁠ vedle samotných dlaždic to bude lepidlo, spárovací hmota, nivelační hmota a penetrace a také pracovní nástroje jako vodováha či stěrka. 

Prvním krokem je příprava podkladu, který musí být rovný, pevný a také čistý, takže jej, pokud to vyžaduje, očistěte kartáčem a vodou se saponátem. Případné nerovnosti upravte nivelační hmotou a následně pokračujte penetrací. Nechte dobře proschnout. 

Dobře si vyměřte a rozvrhněte umístění dlažby i se spárami, aby výsledek vypadal esteticky co nejlépe. Následně můžete začít pokládat dlaždice. Vždy postupujte od rohu, a to pokládkou celých dlaždic, pruhy s přířezy si nechte na závěr. Lepidlo dobře rozmíchejte a nanášejte pomocí zubaté stěrky. Dejte si pozor, aby neztvrdlo. Nezapomeňte dodržovat stanovenou šířku spáry, pomoci vám s tím mohou obkladačské kříže. 

Posledním krokem je spárování. K tomu nejlépe poslouží gumová stěrka, kterou hmotu naneste do spár, a následně odstraňte přebytky a nechte zaschnout.

Dlažba s poutavým motivem a mnoha výhodami

Milujete design dřeva, ale přírodní verze vás vzhledem ke svým vlastnostem trochu odrazuje? Pak dejte šanci dlažbě v jeho imitaci. Na rozdíl od přírodního dřeva se nemusíte bát složité údržby, nasákavosti, hořlavosti ani vysoké ceny, a díky pokročilým technologiím bude výsledek podobný originálu tak, že se za něj určitě nebudete muset stydět. 

A dlažba v imitaci dřeva potěší i velmi širokým výběrem. Ať už dáváte přednost běžným dřevům v dekoru buku či dubu, nebo se rozhodnete pro exotičtější variantu, v pestré nabídce si přijdete na své. Na rozdíl od přírodního dřeva se navíc můžete spolehnout na barevnou stálost dlaždic, která se v čase nemění. 

Dřevo také ladí s celou spoustou stylů a materiálů, a bude se hodit do chodeb v mnoha podobách. 

Jako nevýhodu můžeme zmínit to, že drobné rozdíly oproti dřevu přírodnímu tu stále jsou a pozornému oku neuniknou. 

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vyberte si z desítek variant

Vysoce elegantního a zároveň moderního výsledku dosáhnete s mramorovou dlažbou, respektive s její imitací, která je cenově výrazně příznivější. Skvěle se bude vyjímat i v dalších místnostech bytu a můžete tak celý interiér opticky propojit. 

Mramorová dlažba je k dostání v béžových a neutrálních provedeních, najdete ale i daleko odvážnější varianty v červené, zelené nebo černé barvě. Vynikne v běžných rozměrech dlažby, ale za zvážení stojí i populární velkoformátová podoba, která s sebou přináší řadu dalších výhod. Výběr je v tomto případě více než široký a snadno tak najdete provedení ladící s vaším stylem. 

Jak už jsme zmínili, cena tohoto typu dlažby začíná na velmi nízkých a příjemných částkách, vyšplhat se však u některých variant může i poměrně vysoko a je dobré na to myslet.

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá volba do industriálních nebo minimalistických interiérů

Pokud fandíte industriálnímu nebo minimalistickému stylu, můžete svou chodbu v tomto duchu doladit dlažbou v designu betonu. Tu si nejspíše představíte v její nejtypičtější šedé barvě, v tomto ohledu vás však nejspíš překvapí. Objevuje se v poměrně pestré barevné škále a zvolit tak můžete betonovou dlažbu v tónech béžové, hnědé, smetanové či černé, výjimkou nejsou ani zelené odstíny. A nejen odstíny může betonová dlažba vynikat, k dostání je totiž i v různých, například mozaikových vzorech. 

I tento styl dlažby bude dobře vypadat jak v běžných formátech, tak i v těch velkých, nebo dokonce obdélníkových. 

Příjemným bonusem je v tomto případě i nízká cena, která začíná už na 200 Kč za metr dlažby. 

Nevýhodou může být pocit chladu, kterou tento styl vyvolává. 

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nadčasová dlažba pro neotřelý vzhled

Zatímco řada trendů je pomíjivých a po čase se vám mohou přestat líbit, u cihlové dlažby zřejmě nic takového nehrozí. Jedná se o nadčasovou volbu, která bude vypadat skvěle pravděpodobně i za několik desítek let. Vynikne v kombinaci s vintage, rustikálním nebo třeba toskánským stylem a rozumí si s řadou dalších materiálů, ať už jde o dřevo nebo kov. 

Dlažba v imitaci cihly přitáhne pozornost rozmanitým střídáním odstínů v rámci jedné dlaždice, díky čemuž výsledek působí originálně a neotřele a zároveň je praktický. Nejoblíbenější je samozřejmě v hnědé nebo červené podobě, ale v nabídce najdete i méně tradiční odstíny, sáhnout můžete i po dlaždicích se vzorem. 

Pravdou však je, že nabídka v tomto designu je ve srovnání s ostatními poměrně výrazně omezenější.

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dražší varianta s vynikajícími vlastnostmi

Přírodní kámen je velmi oblíbeným materiálem využitelným v exteriérech i interiérech a existuje k tomu řada dobrých důvodů. Je nadčasový a jeho elegantní půvab oceníte i za mnoho let, a navíc se můžete spolehnout, že vám dlouhé roky vydrží. Patří totiž k těm nejodolnějším materiálům a ani pád těžšího předmětu v tomto případě nepředstavuje katastrofu, na rozdíl od dlažby keramické. 

U kamenné dlažby se vám také otevírá široká škála možností, co se týče výběru designu. Ať už je vám tedy blízký jakýkoliv druh kamene, najdete jistě dlažbu podle svého vkusu. 

Jednou z mála nevýhod přírodního kamene je jeho vysoká cena, která může být oproti keramické dlažbě i pětinásobná. Odměnit se vám však může již zmiňovanou dlouhou životností.

Cena od: 1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Varianta pro fanoušky originality

Toužíte po jedinečné podobě své chodby a rádi vystupujete z davu? Pak by vás mohl nadchnout současný trend patchwork dlaždic. Jedná se o hit inspirovaný patchwork technikou, která spočívá v sešívání různých kousků látek do zajímavých obrazců a vzorů. A podobně si můžete vyhrát i s dlaždicemi. 

Tato dlažba přichází v pestrých barvách a mnoha různých vzorech a designech. Jednotlivé kousky navíc můžete libovolně skládat a kombinovat, díky čemuž vznikne vždy originální výsledek. Navíc i za poměrně nízkou cenu. Ale pozor, neobejdete se bez trochy citu a vkusu, jinak by mohl výsledek působit přehnaně a nejednotně. Volbu dobře promyslete i z pohledu toho, aby se vám dlažba rychle neokoukala. 

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá volba (nejen) do venkovsky zařízených domovů

Pokud máte byt či dům zařízený ve venkovském, rustikálním nebo třeba toskánském duchu, mohla by se vám do chodby hodit dlažba v cotto designu. Nejčastěji se jedná o dlaždice v červených, hnědých či cihlových tónech, kdy se na jednom kusu promítá i několik různých odstínů, čímž vzniká zajímavý vzhled podobný patině.

Dlažba v cotto stylu je k dostání v mnoha velikostech a tvarech, nabízí tak i zajímavé možnosti kombinování. Na trhu objevíme i varianty s potisky a vzory, čímž můžete výsledek ozvláštnit. Tento typ dlažby potěší i ty, kdo preferují matný vzhled a nerovný povrch. Cenové rozpětí je zde vzhledem k široké nabídce poměrně rozsáhlé, ale začíná na nízkých částkách.

Cena od: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nestárnoucí design, který zapadne kamkoliv

Kamenná dlažba je oblíbenou a nadčasovou volbou, v přírodním provedení však výrazně zasáhne do rodinného rozpočtu. Dlažba v imitaci kamene je po stránce designu prakticky stejná, navíc však představuje i cenově daleko přátelštější variantu. Vedle toho se také snadněji udržuje a nemusíte se bát použití čisticích prostředků ani nasákavosti materiálu.

Nespornou výhodou imitace kamene je až nepřeberné množství provedení. Zvolit můžete luxusně vyhlížející imitaci mramoru, oblíbená je i imitace travertinu v přírodních béžových tónech, sáhnout ale můžete i po nejrůznějších mozaikách. Díky šíři nabídky se tento typ dlažby hodí do bytů a domů v nejrůznějších stylech a je tak do značné míry univerzální.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

“Retro” dlažba v nové podobě

Design Terazzo, jehož poznávacím znamením je “zrnitý” vzhled seskládaný z mnoha různě velkých a barevných kousků na jednobarevném podkladu, může evokovat závan dob minulých. Byla by ale škoda na něj z tohoto důvodu zanevřít. Před několika lety se totiž vrátil na scénu v pozměněné podobě a stal se z něj obrovský trend. 

Dlažba v Terazzo duchu se hodí do všech moderních interiérů. Může být pojat minimalisticky a kombinovat jen dva odstíny, nebo originálně, kdy jej tvoří různé pestré tóny. 

Benefitem tohoto stylu je i praktičnost, kdy zrnitý design dokáže schovat drobná smítka. Minusem je však o něco vyšší cena.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Design, který jen tak nevyjde z módy

Rustikální styl se řadí k těm nadčasovým a dá se předpokládat, že za pár let bude stejně v kurzu, jako je dnes. Pokud je vám blízký a celý interiér se nese v tomto duchu, bude patrně rustikální dlažba jasnou volbou. Jedná se o dlaždice v béžových, hnědých a červených tónech s matným povrchem, často zdobené patinou, které budou skvěle ladit i s venkovským, Provence či toskánským stylem. Často je navíc jejich povrch i strukturovaný, což je v mnoha ohledech praktické řešení. 

Pokud se pro rustikální dlažbu rozhodnete, počítejte raději s vyšší investicí. Patří totiž k těm nákladnějším.

Cena od: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat dlažbu na chodbu

Stále ještě nemáte jasno v tom, jaká dlažba bude do chodby nejlepší? Pomoci mohou tyto rady:

1) Slaďte styl v interiéru

Dlažba v chodbě nemusí být bezpodmínečně stejná jako v ostatních místnostech, pokud však na sebe podlahy viditelně navazují, měly by z estetického hlediska ladit. Stejně tak je vhodné vzít v potaz i celkový design interiéru a podlahu na chodbě mu přizpůsobit. Jiná dlažba se bude hodit do moderních bytů, jiná do venkovsky zařízených domů. 


2) Zvolte vhodnou velikost a tvar

Stát budete nejen před výběrem designu, ale i velikosti a tvaru dlaždic. Klasické čtvercové jsou sázkou na klasiku, do popředí se v posledních letech dostávají ale i dlaždice velkoformátové. Ty vynikají minimem spár a elegantním vzhledem. Zajímavou volbou ale mohou být i dlaždice například ve tvaru šestiúhelníku. 


3) Pozor na bezpečnost

I u dlaždic na chodbě byste měli brát v potaz stránku bezpečnosti a zvolit takové, které jsou opatřeny protiskluzným povrchem, ačkoliv to normy nijak nenařizují. 


4) Myslete na praktičnost

Pokud přes chodbu budete často procházet a nestojíte o každodenní uklízení, zvolte si dlažbu s praktickým motivem. Každé smítko nebude vidět například na dlažbě v designu terazzo či dalších vzorovaných variantách. 


5) Stanovte si cenový strop

Cenové rozdíly mezi jednotlivými typy dlažeb v přepočtu na metr čtvereční mohou činit stovky i tisíce. Pokud je váš rozpočet napjatější, je vhodné si jeho výši stanovit předem, a až podle toho vybírat dlažbu.


6) Nezapomeňte na rezervu

Při pokládce snadno dojde k rozbití nějaké dlaždice, případně se může stát, že vše nepropočítáte úplně ideálně. Z toho důvodu je dobré už předem počítat s určitou rezervou a pořídit dlaždic alespoň o 10 % více.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se dlažby na chodbu? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Nejoblíbenější volbou je keramická dlažba, která vyniká příznivou cenou, dlouhou životností, snadnou údržbou a také pestrou škálou provedení. Pokud chcete ještě odolnější a luxusnější variantu, oblíbená je také dlažba z přírodního kamene. Pro její pořízení si však připravte větší obnos. 

Pokud je dlažba položena precizně a jedná se o kvalitní typ, vydrží vám bez problémů několik desítek let. Vždy ale samozřejmě záleží i na tom, jakou péči jí věnujete a jak moc bude využívána a zatěžována. 

Pokud zvolíte klasickou keramickou dlažbu, je úklid snadný a nemusíte se obávat ani použití běžných úklidových prostředků. Jiná ale může být situace u kamenné dlažby, která vyžaduje citlivější zacházení a chemie by ji mohla poškodit. Vždy se držte pokynů výrobce. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)