10 nejlepších obkladů za kuchyňskou linku 2024 - recenze, zkušenosti


Výběr redakce

Moderní obklady pro luxusní a čistý vzhled

Cena od: 100 Kč


Industriální styl

Skvělá volba (nejen) do minimalistických kuchyní

 Cena od: 400 Kč


Nápadité řešení

Obklady tisíce podob


 Cena od: 100 Kč


Nestárnoucí klasika

Elegantní řešení s 3D efektem


 Cena od: 300 Kč

Kde koupit obklady za kuchyňskou linku?

  1. Siko
  2. Baumax
  3. LaSamba.cz
  4. Dek
Obklady Za Kuchynskou Linku

Plánujete rekonstrukci kuchyně, vybíráte kuchyň do novostavby nebo jen chcete renovovat stávající obklady? Ať už stojíte před jakýmkoliv z těchto úkolů, podívejte se, jaké obklady za kuchyňskou linku budou tou nejlepší volbou, jaké jsou jejich plusy a mínusy a čím se při výběru řídit. 

Nejběžnějším materiálem, který se používá jako obklad za kuchyňskou linku, je keramika. Je k dostání v mnoha designových provedeních i velikostech a jejím bonusem je i příznivá cena.

Setkat se můžete i se skleněnou variantou obkladů, což je oblíbený materiál především u mozaiek. Zajímavou alternativu pak představují obklady z kamene, které mohou vypadat velmi efektně, patří však k těm dražším.

Pro výpočet potřebného množství obkladů je zapotřebí změřit rozměry plochy, kam budete obklady umisťovat, a následně zjistit rozměry kachliček. Šířku plochy za kuchyňskou linkou vynásobte její délkou a vydělte vynásobenou šířkou a délkou dlaždice. Nezapomeňte vzít v potaz také plochu pro spáry! 10 % materiálu přičtete jako rezervu.

Může se stát, že bude potřeba upravit velikost některých dlaždic. Jak v tomto případě postupovat? Využít k tomu můžete řezačku obkladů a dlažeb či flexu s diamantovým kotoučem. Vystačíte si ale i s nožem na řezání skla nebo kleštěmi na dlažbu. Ke každé variantě je však zapotřebí ještě pár dalších nástrojů, aby byl výsledek perfektní.

Pokud se na řezání necítíte, může vám s řezáním obkladů pomoci profesionál.

Moderní obklady pro luxusní a čistý vzhled

Mramor je pro svůj elegantní vzhled oblíbenou volbou především do moderních či minimalistických kuchyní. Vytváří dojem čistoty a luxusu, zároveň dodává přírodní nádech. Na rozdíl od přírodního mramoru spočívá jeho největší výhoda ve větší odolnosti, kdy není tak křehký a také zde nehrozí nechtěné rýhy. Zároveň je také výrazně levnější variantou a je praktičtější na údržbu.

K dostání je v mnoha designech a také barvách, takže zapadne do tmavých i světlých kuchyní. Obvykle bývá lesklý, k sehnání je ale i matná verze. Jako obklad vynikne v klasické čtvercové podobě, oblíbený je ale i ve velkoformátovém provedení nebo v atypických tvarech.

Za jednu z mála nevýhod lze považovat to, že přestože jsou díky moderním technologiím imitace velmi věrohodné, stále odborník pozná rozdíl od přírodního mramoru.

Cena od: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá volba (nejen) do minimalistických kuchyní

Velmi moderní volbou jsou obklady v imitaci betonu, které zapadnou do každé minimalistické i industriální kuchyně. Skvěle ladí se dřevem nebo třeba kovem a nabízejí pestrou škálu podob. Ačkoliv si na první pohled nejspíš představíte pouze obklady v odstínech šedé, výjimkou nejsou ani béžové, bílé či třeba zelené varianty.

Vybírat můžete mezi klasickými čtvercovými obklady, stejně tak jsou k dostání ale i obdélníkové či atypické tvary.

Oproti klasickému betonu má jeho imitace výhodu především v praktičnosti. Zatímco beton má spoustu mikrospár a různé tekutiny tak představují nepříjemnost, s jeho imitací tento problém řešit nemusíte a údržba je mnohem jednodušší.

Pokud vás imitace betonu osloví, je dobré počítat s tím, že obklady v tomto designu patří k těm cenově nákladnějším.

Cena od: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Obklady tisíce podob

Kuchyňské obklady ve stylu mozaiky představují záruku originálního a šik řešení. Na své si v jejich případě přijdou všichni obdivovatelé hravého a neotřelého designu, ale zbystřit by měli i zastánci minimalismu, protože i do jednoduchých řešení může mozaika skvěle zapadnout a prostor ozvláštnit. Pořídit si můžete mozaiku v podobě geometrických vzorů, ve stylu patchworku, ale třeba i v podobě minikachliček v různých odstínech jedné barvy.

Mozaiky nabízí pestrou škálu možností nejen co se vzhledu a barev týče, ale i z hlediska materiálů. Setkáme se s obklady keramickými, ale k mání jsou i kamenné nebo třeba skleněné. Zatímco cena keramických obkladů patří k těm příznivým, u dvou dalších zmíněných je už třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Cena od: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní řešení s 3D efektem

Co si vlastně představit pod pojmem “metro obklady”? Jedná se skutečně o styl inspirovaný obklady na nástupištích metra ve velkých světových metropolích jako je New York či Londýn, kde se hojně využívaly už na začátku 20. století. Mají podobu malých cihliček a působí, jako by vystupovaly ze zdi. Zaujmou tedy i svým 3D efektem.

Metro obklady jsou k dostání v různých rozměrech a tvarech. Nejčastěji se však setkáme s menšími rozměry obdélníkového formátu. Oblíbené jsou v neutrálních barvách, především v bílé, ale bez problémů seženete i “cihličky” ve výrazných odstínech.

Cena v tomto případě patří k těm vyšším. Vzhledem k menší velikosti jednotlivých kusů je také třeba počítat s náročnější instalací.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktická a moderní varianta

Zatímco dřevo samotné představuje materiál poměrně náročný na údržbu, s obklady v jeho imitaci se ničeho takového obávat nemusíte. Jedná se o oblíbenou a nadčasovou variantu a patrně budete překvapeni, jak věrohodně mohou obklady v imitaci dřeva vypadat.

Zapadnou do kuchyní v mnoha stylech – ať už jde o venkovsky zařízenou, rustikální, moderní nebo industriální kuchyni. Vybírat také můžete z mnoha různých designů dřeva a také spousty různých odstínů. Dřevěná imitace také vynikne v podobě mozaiky, vedle keramických obkladů pak může zaujmout i její skleněná varianta.

Přestože moderní technologie již dnes umožňují vytvoření takřka autentických imitací, často i s neodmyslitelným žilkováním, stále je oproti přírodnímu dřevu poznat rozdíl, což může být pro někoho negativem.

Cena od: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, co hledají nadčasovost a eleganci

Dalším z nadčasových řešení jsou obklady bílé barvy. Pokud máte u ostatních variant strach, že se vám brzy okoukají, s bílou snížíte tuto možnost na minimum. Stejně moderní bude s vysokou pravděpodobností i za pár let.

Mezi její další výhody patří variabilita. Hodí se do každého stylu kuchyně, stejně tak se dokáže sladit i s naprostou většinou materiálů.

Pokud nefandíte naprosté jednoduchosti, můžete zvolit bílé obklady s nejrůznějšími designovými prvky, které jednolitý vzhled ozvláštní. V kurzu je například mramorové žilkování, mozaiky, zvolit můžete různé struktury, matný i lesklý povrch, netradiční tvary… Možností je skutečně spousta. Výsledek snadno přizpůsobíte i svým finančním možnostem.

Nevýhoda bílých obkladů je nasnadě – bílá totiž obecně nepatří k nejpraktičtějším barvám a každý flíček bude vidět.

Cena od: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Populární volba (nejen) do industriálních kuchyní

Obklady imitující přírodní kámen patří k velmi moderním a populárním volbám. Skvěle totiž zapadnou především do industriálně a minimalisticky zařízených kuchyní. Oproti přírodnímu kameni vynikají snazší údržbou a také nižší cenou.

Tato varianta obkladů v nás nejspíš prvotně evokuje představu šedé a trochu studené kuchyně. Vůbec to tak ale být nemusí. Sáhnout můžete i po obkladech v teplých tónech, různě je mezi sebou kombinovat, zvolit lze například i variantu mozaiky, nebo s těmito obklady vytvořit 3D efekt. Zkrátka si se svou kuchyní můžete skutečně vyhrát.

Zatímco za přírodní kámen byste si výrazně připlatili, jeho imitace je cenově příznivá a v mnoha případech velmi věrná originálu. Ovšem rozdíl zde stále patrný je.

Cena od: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba pro fanoušky trendů a hravosti

Pokud hledáte hravou, veselou, barevnou a nepřehlédnutelnou variantu obkladů, zvažte retro styl. Jedná se o trendy a oblíbenou volbu, která může mít mnoho podob. Retro obklady mohou zdobit květinové i geometrické designy, připomínat mohou styl patchwork, mohou je tvořit kachličky v mini rozměrech nebo třeba obklady v mixu barev. Díky pestrému výběru si tak snadno vyberete tu podobu, která nejlépe doladí styl vaší kuchyně.

Je však třeba nenechat se příliš unést současnými trendy a myslet na to, aby se vám kuchyň líbila i za několik let. Stejně tak je dobré volit designy citlivě, aby výsledek nepůsobil “přeplácaně”.

Cena od: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusně a moderně vypadající varianta

Velkoformátové obklady jsou v současnosti velmi oblíbenou a moderní variantou. Díky nim lze obklad za kuchyňskou linku vyřešit pouze s pomocí několika málo obkladů, čímž vzniká i minimální prostor pro spáry. To může výrazně usnadnit údržbu kuchyně a výsledek navíc vypadá velmi čistě a luxusně.

Tento typ obkladů je k dostání v mnoha barevných variantách a designech, nejčastěji se pak objevuje v imitaci kamene či mramoru. Právě na velkoformátových dlažbách tyto motivy vyniknou nejvíce.

Pokud se pro tento typ obkladů rozhodnete, bude však třeba připravit se na o něco vyšší investici.

Cena od: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba pro milovníky nevšednosti

Toužíte po troše extravagance a originality? Pak by mohly vaši pozornost zaujmout obklady s motivem rostlin. Vybírat můžete mezi pestrobarevnými květy i decentními listy v neutrálních a přírodních barvách, v každém případě však tyto obklady vyniknou především v jednoduchých a minimalistických kuchyních.

Jejich výhodou je, že na nich díky “divokému” motivu nebude vidět každá kapka oleje či dalších nečistot.

Vzhledem k výraznosti designu je ale třeba kombinovat tyto obklady s celým zbytkem kuchyně citlivě a dobré je vzít v potaz, že rostlinné obklady nepatří k nejlevnějším variantám.

Cena od: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat obklady do kuchyně

Spousta možností pro vás znamená nesnadný výběr? Možná vám s volbou těch správných obkladů pomohou naše praktické tipy.

1) Design až na prvním místě

Samotný vzhled obkladů patří k těm nejdůležitějším parametrům. Aby výsledek působil co možná nejlépe, musí totiž jejich design ladit s celkovým stylem kuchyně. Jiné obklady se budou hodit do minimalistických a moderních kuchyní, jiné do kuchyní v Provence či venkovském stylu.


2) Barvy hrají podstatnou roli

A s prvním bodem souvisí i bod následující. Pozornost je třeba věnovat i výběru barev. V potaz vezměte barvu kuchyňské linky a dlažby. Někteří odborníci doporučují nekombinovat více než 3 barvy, vždy ale samozřejmě záleží na stylu kuchyně.


3) Promyslete formát

Obklady malé, nebo velkoformátové? První varianta představuje nestárnoucí klasiku, druhá moderní styl, který je navíc oblíbený díky minimu spár. Zde záleží především na vašich preferencích a stylu kuchyně.


4) Usnadněte si údržbu

Při výběru je dobré vzít v potaz následnou údržbu, a pokud zrovna netoužíte po tom neustále hadříkem obklady otírat, zvolit praktickou variantu. Tou mohou být velkoformátové obklady, kde se tolik špíny neusazuje ve spárách, stejně tak ale i vícebarevné obklady.


5) Na ceně záleží

Ačkoliv se u obkladů za kuchyňskou linku většinou nejedná o velkou plochu, v případě volby některých cenově nákladnějších obkladů se celá věc může poněkud prodražit. Dobré tedy je stanovit si rozpočet předem a až na základě toho vybírat design.


6) Zajistěte dostatek obkladů

Správný výpočet a zajištění rezervních obkladů je základem úspěchu. Nezapomeňte, že rozbít se vám nějaký kus může jak při instalaci, tak i později a raději se proti tomuto “pojistěte” nákupem obkladů navíc.

Často kladené otázky

Nejste si jistí, zda se bude vámi zvolený obklad do kuchyně hodit? Řešením mohou být online plánovače, v nichž si můžete vytvořit vlastní návrh a prohlédnout si jej třeba i ve 3D. Pomoci ale mohou i ukázky již hotových kuchyní nebo návštěva kuchyňských center.

Cena obkladů se pohybuje od 100 Kč až po 500 Kč či výš. Nezáleží však jen na zvoleném typu a materiálu obkladů, ale samozřejmě také na ploše, kterou potřebujete obložit.

Šikovný kutil zvládne obložení kuchyně bez problémů a na internetu najdete spoustu návodů, jak na to. Základem je dobrá příprava povrchu, vhodné lepidlo a pečlivost.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)