TEST 10+ nejlepších svářeček na hliník 2024 –⁠ recenze

Jaké jsou nejlepší svářečky na hliník? Podle čeho je vybírat? A jaký model ideálně zapadne právě do vaší dílny?


Výběr
redakce

Špičkový model české značky s jednoduchým ovládáním 

Orientační cena: 4 800 Kč


Pro náročné včetně kabelů a hořáků

Pro ty, co se spokojí jen s tím nejlepším

Orientační cena: 23 300 Kč


Poměr
cena/výkon

Kvalitní svářečka z dílny českých expertů 

Orientační cena: 6 800 Kč


Oblíbená
volba

Skladný kousek za
skvělou cenu 

Orientační cena: 4 900 Kč

Svarecky Na Hlinik

Svářečky na hliník jsou velice užitečným pomocníkem. Pokud se i vy po nějaké poohlížíte a nevíte si třeba úplně rady, jakou vybrat, nechte se nasměrovat následujícím porovnáním oblíbených modelů a také si pročtěte tipy pro správný výběr přístroje, které jsme pro vás sepsali. 

Svářečky na hliník dokáží svařit všechny typy hliníku a slitin hliníku. Za pomocí tepla, tlaku a přídavného materiálu spojí zdánlivě nespojitelné kusy. Tyto díly jsou spojeny tak pevně, že je lze oddělit zpět pouze s použitím dalších nástrojů nebo velké síly a tepla. 

Výhodou je, že svářečku můžete použít jak v domácím prostředí, tak v nějakém podniku, vždy záleží na jednotlivých modelech. Hodí se všem lidem, kteří něco rádi tvoří, kutí nebo opravují. 

Hliník (Al) spadá do skupiny průmyslově nejvýznamnějších kovů a je využíván od odvětví elektrotechniky až po letecký průmysl. Je dost drahý a svařuje se poměrně obtížně. 

Největší úskalí při svařování hliníku tvoří jeho velká afinita ke kyslíku, rychlá tvorba elektricky nevodivé vrstvy kysličníku hlinitého na povrchu a horší sledovatelnost vneseného tepla. Proto je důležité si samotné svařování hliníku pořádně nastudovat, ať nenapácháte více škody než užitku. 

Pokud vás ale tato úskalí neodradí, můžete se těšit z lehké konstrukce s vysokou pevností, která je odolná vůči teplotě, korozi a UV záření. Velmi dobře se tvaruje a vyniká také dobrou tepelnou i elektrickou vodivostí. Díky těmto benefitům se hliník řadí mezi celosvětově nejvýznamnější materiály vůbec. Na druhou stranu s tím přináší i potřebu speciálního zacházení a volbu správné svářečky na hliník.

Na trhu existují tři základní typy svářeček, které dokáží spojovat hliník. 

  • MMA svářečka: Zde se využívá metoda svařování hliníku obalenou elektrodou. Je to velmi podobné svařování oceli. Elektroda se vždy připojuje na kladný pól svářečky. Využívá se především ve venkovních podmínkách, protože odpadá nutnost mít s sebou láhev s plynem. 
  • MIG svářečka: Tato metoda spočívá ve svařování pod elektrickým obloukem tavící se elektrodou za pomoci inertního plynu, nejčastěji argonu nebo směsi argonu s heliem. Pozor, tato metoda není vhodná pro svařování slabých plechů nebo trubek. 
  • TIG svářečka: Jedná se o nejpoužívanější metodu svařování hliníku a to díky kvalitě a pevnosti svárů. Nejčastěji se využívá pro svařování potrubí a tenkých plechů. Tato metoda se od ostatních liší tím, že využívá i střídavý proud (AC).

Špičkový model české značky s jednoduchým ovládáním

Výkonnou, vysoce kvalitní, oblíbenou a především skvěle hodnocenou svářečkou je Omicron Gama 166. Pokud také zastáváte názor, že s kvalitním nářadím vám půjde práce hezky od ruky, pak je tato svářečka pro vás vhodnou volbou. Tento invertor byl vyroben v ČR a je určen především pro profesionální použití. 

Lze jej použít pro sváření metodou MMA i TIG a to díky přepínači, pomocí kterého si zvolíte, který svářecí proces využijete. Vyšší bezpečnost při práci vám zajistí kontrolka přehřátí stroje. Inventor je vybaven praktickým popruhem přes rameno, abyste ho mohli snadno přenášet. 

Hlavní nevýhodou je absence svařovacích kabelů, které se musejí dokupovat zvlášť.

Typinvertor (MMA-TIG)
Hmotnost5,3 kg
Orientační cena4 800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, co se spokojí jen s tím nejlepším

Pokud sháníte nějaký malý, kompaktní svářecí zdroj kombinovaný s plazmovou řezačkou, mohl by vás potěšit model Vector Welding NewYork 2500 ACDC Plasma. 

Veliká výhoda je, že se v balení nachází to nejnutnější, co jakožto kutilové potřebujete. Nemusíte tak dokupovat další příslušenství a můžete rovnou začít pracovat. Dále si uživatelé pochvalují velice jednoduché ovládání a snadnou přenosnost. 

Co se týká negativ, pro někoho může být překážkou poměrně vysoká cena, ale za kvalitu si občas musíme připlatit. 

Typinvertor (MMA-TIG)
Hmotnost11,5 kg
Orientační cena23 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní svářečka z dílny českých expertů 

Pokud hledáte opravdu kvalitní svářečku a chcete výrobek přímo z České republiky, neměl by vaší pozornosti uniknout tento model Omicron Gama 1550A. 

Pyšní se nízkou spotřebou elektrické energie, vysokým výkonem a skladností. Uživatelé si taktéž pochvalují popruh, který umožňuje snadnější přenášení. 

Negativ zde moc nenajdete, maximálně to, že součástí balení nejsou svařovací kabely. 

Typinvertor (MMA-TIG) 
Hmotnost5,7 kg
Orientační cena6 800 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Skladný kousek za skvělou cenu 

Tento model přitáhne pozornost každého, kdo hledá nějakou malou, skladnou svářečku, kterou může snadno kamkoliv přenést. Součástí balení je popruh pro jednoduchou manipulaci. Oplývá vynikajícími svařovacími vlastnostmi, je spolehlivý a nespotřebovává moc elektrické energie. Velikou výhodou je také možnost dálkového ovládání. 

Jedna z mála nevýhod je ta, že součástí balení nejsou svařovací kabely.

Typinvertor (MMA-TIG) 
Hmotnost5,5 kg
Orientační cena4 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro všechny, kteří si potrpí na kvalitě 

Pokud je ve vašem hledáčku svářečka, která je kvalitní, má řadu funkcí a navíc je vhodná i pro pájení, je pro vás Sherman MIG 200 skvělou volbou. Velkým bonusem je zde možnost změny polarity. 

Někdo by se mohl zaleknout vyšší ceny, ale pokud chcete kvalitu, musíte s tím tak nějak počítat. 

Typinvertor (MIG-MAG) 
Hmotnost10,5 kg 
Orientační cena14 400 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro všechny milovníky jednoduchosti 

V jednoduchosti je krása. A to platí i v případě svářečky na hliník. Kowax Genimig 220 se pyšní jednoduchým ovládáním. Dokáže plynule regulovat proud a také je bezpečná díky tepelné pojistce. 

Jedna z mála nevýhod je vyšší cena. 

Typinvertor (MIG-MAG)
Hmotnost12 kg 
Orientační cena12 700 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělý model za rozumnou cenu

Pokud sháníte svářečku, která bude spolehlivá, kvalitní, ale přitom cenově dostupná, tak určitě nepřehlédněte model Güde MIG 192/6K. 

Na druhou stranu nutno upozornit na poměrně velkou bariéru, se kterou se uživatelé setkávají, a to sice s tím, že svářečka je poměrně těžká, a tím pádem ne moc snadná na přenášení. Hodí se tedy spíše těm, kteří plánují se svářečkou pracovat např. v domácím prostředí. 

TypCO2 (MIG-MAG) 
Hmotnost41,45 kg 
Orientační cena9 600 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro všechny, kteří sázejí na spolehlivost za rozumnou cenu 

Další z velmi skladných svářeček je model model Kühtreiber KITin 165. Je vhodný pro všechny, kteří vyžadují spolehlivost. Benefitem je možnost dálkového ovládání. Za zmínku také stojí popruh, který usnadňuje přenášení. 

Minusem pak je absence svařovacích kabelů. 

Typinvertor (MMA-TIG) 
Hmotnost5,7 kg 
Orientační cena 5 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Powermat PM-IMG 230T recenze

Skvělý výkon za příznivou cenu 

PowerMat PM-IMG 230T by svou cenou, která se v oblasti svářeček na hliník řadí k těm nižším, mohl naznačovat, že od něj nelze očekávat příliš velký výkon, ale opak je pravdou. 

Uživatelé si pochvalují velmi čitelné displeje. Výrobek je bezpečný díky tepelnému spínači. Mezi jeho další přednosti patří velmi stabilní svařovací proud. 

Problémem by pro někoho mohly být poměrně krátké svařovací kabely. Dají se však kdyžtak dokoupit jiné. 

Typinvertor (MMA-TIG)
Hmotnost12,5 kg 
Orientační cena7 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, kteří chtějí mít všechno potřebné pohromadě 

Pokud patříte mezi ty, kteří nechtějí mít žádné starosti navíc, neměl by vaší pozornosti uniknout model Pantermax MIG210FALCO. Ocení ho především všichni milovníci českých výrobků. Pyšní se nízkou hmotností a snadnou skladností. 

Řada uživatelů ale spatřuje poměrně velkou nevýhodu v tom, že nelze odejmout pevný hořák CO2. A pak také to, že nelze vypnout synergii. 

Typinvertor (MMA-TIG) 
Hmotnost7 kg 
Orientační cena5 500 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat svářečku na hliník

Možná vám při pročtení výčtu nejlepších svářeček jde hlava kolem z toho, kolik modelů existuje. Trh se svářečkami na hliník je totiž poměrně bohatý. Jak se v nich zorientovat? Sestavili jsme pět praktických tipů, které by vám mohly pomoci! 

1) Zaměřte se na materiál 

V případě, že čtete tyto tipy, víte, že potřebujete takovou svářečku, která vám umožní svářet hliník a různé slitiny. K tomu jsou určeny svářečky a jejich funkce Duty Cycle, Balance, LIFT/HF či TIG/AC/DC.


 2) Velikost a mobilita hrají roli 

Zamyslete se nad tím, zda budete chtít se svářečkou někam jezdit, přenášet ji z místa na místo nebo s ní zůstat pouze v dílně či garáži. V případě přenášení se nejvíce hodí invertorové zdroje, které vynikají nízkou hmotností. 


3) Jaký svářecí proud potřebujete?

Je důležité udělat si přibližnou představu, jaký svářecí proud bude muset vaše svářečka dodat. Zjistíte to tak, že si vezmete hodnotu průměru elektrody, kterou budete používat, a vynásobíte ji hodnotou 40.


4) Zatěžovatel jako důležitý faktor 

Údaj zatěžovatele v procentech na štítku značí, kolik minut můžete nepřetržitě se svářečkou pracovat a kolik chladit.


5) Zamyslete se nad různými typy a funkcemi

Svařovacích metod je celá řada. S těmi základními jste se seznámili již na začátku našeho článku. Vždy je důležité uvědomit si, k čemu svářečku na hliník potřebujete, a podle toho vybrat vhodný typ. Pokud si stále nevíte rady, určitě si nechte poradit od nějakého odborníka, ať zbytečně nevyhodíte peníze za něco, co ve skutečnosti nepotřebujete.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma svářeček na hliník.

Jedná se o metodu svařování elektrickým obloukem za pomocí netavící se wolframové elektrody a ochranné atmosféry inertního, v dnešní době především argonového, plynu. 

Mezi výhody této metody patří vyšší efektivnost, pevnost, možnost svařování opravdu velmi tenkých materiálů, k nevýhodám naopak řadíme vysokou technickou náročnost, neboť tato zařízení patří ve srovnání jinými metodami k dražším a komplikovanějším, vzhledem k potřebné preciznosti pak celý proces trvá mnohem déle. 

Jedná se o pulzní proces, kde svařovací zařízení přepínají mezi pulzním a zkratovým režimem. 

Tato metoda, často využívaná opraváři automobilových karoserií, se hodí ke svařování ocelových profilů a tenčích plechů. 

Její výhodou jsou velmi kvalitní sváry a nízké náklady. Nevýhodou pak to, že není příliš vhodná pro svařování ve venkovním prostředí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o elektroniku, je potřebná pravidelná údržba. Ta by měla sestávat z rozebrání a vyčištění svářečky, četnost tohoto úkonu určí především to, jak často přístroj používáte. Myslete také na to, že by svářečka měla být uchovávána na čistém a suchém místě. 

Co se týká příslušenství ke svářečkám, vždy záleží na konkrétním modelu. U některých je příslušenství součástí balení, u jiných se musí dokupovat samotně. Pojďte se zde podívat na to, jaké jsou na trhu možnosti výběru příslušenství. 

Pokud se svářečkou pracujete v prostoru, kde hrozí přehřátí přístroje, je určitě vhodné zauvažovat nad přídavným chladičem, který dokáže snížit teplotu o 10 až 18 °C. Jedná se o investici nad 10 000 Kč. 

Je všeobecně známo, že s rostoucím proudem budete potřebovat silnější kabely. Některé modely mají svařovací kabely součástí balení, u některých je budete muset zakoupit zvlášť. Výběru je vždy nutné věnovat maximální pozornost a ideálně se poradit s nějakým odborníkem. 

Dále lze zakoupit prodlužovací kabely, které ale musí splňovat přísné podmínky. Průměr samotného kabelu musí mít nejméně 2,5 mm a jeho délka nesmí přesáhnout 50 metrů. Je důležité, aby takovýto prodlužovací kabel nebyl namotaný na bubnu. 

K práci se svářečkou neodmyslitelně patří vysoké teploty a také odlétávající jiskry, které si žádají patřičnou ochranu, do které spadají svářečské rukavice a zástěry, pro ochranu zraku použijte kukly či štíty. 

 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)