TEST 10+ nejlepších vinylových podlah 2022 – recenze, cena


Výběr redakce

Designově perfektní podlaha se skvělými vlastnostmi

Cena od: 1 400 Kč


HDF jádro

Podlaha s jednoduchou pokládkou a strukturou dřeva

Cena od: 2 100 Kč


Isocore jádro

Podlaha s vynikajícími
vlastnostmi

Cena od: 1 400 Kč


SPC jádro

Varianta vhodná i pro podlahové vytápění

Cena od: 1 300 Kč

Kde koupit vinylovou podlahu?

 1. Siko
 2. Baumax
 3. LaSamba.cz
 4. Dek
Vinylova Podlaha

Není náhodou, že se stále více lidí při rekonstrukci podlahy rozhoduje pro vinyl. Má totiž celou řadu skvělých vlastností – je odolný, vyniká vysokou životností a je k dostání v nespočtu dekorů a barev. Co dalšího od tohoto materiálu očekávat, na co se při výběru zaměřit a jaké vinylové podlahy vás nezklamou? To se dozvíte z následujících řádků.

Ačkoliv se dá obecně vinylová podlaha označit za odolnou a pevnou, o její funkčnosti vypovídají i další parametry. Kterým věnovat tu největší pozornost?

 • Způsob pokládky (více se tomuto tématu věnujeme v následujícím odstavci)
 • Tloušťka podlahy
 • Síla nášlapné vrstvy
 • Vodotěsnost
 • Vhodnost pro použití s podlahovým vytápěním
 • Zátěžová třída

Při výběru vinylové podlahy se nejčastěji setkáme se dvěma základními typy, které se liší způsobem pokládky i svými vlastnostmi. U každého z nich pak existují i další podskupiny.

 • Lepené vinylové podlahy

Nejrozšířenější a také cenově nejpříznivější variantou jsou lepené vinylové podlahy. Pořídit si je můžete v podobě rolí nebo dílců, nejčastěji jsou k dostání v tloušťce 2-3 mm. Mezi jejich přednosti patří vysoká odolnost a dlouhá životnost, dobré zvukově izolační schopnosti a také výborné vedení tepla, což ocení zájemci o podlahové vytápění. Hodí se i do vlhčích prostor a komerčních objektů.

Tento typ vinylových podlah je však náročný na pokládku. Vyžaduje maximálně rovný a suchý povrch a také zkušenosti, proto je ideální nechat položení podlahy na profesionálech. 

 • Plovoucí vinylové podlahy

Plovoucí, nebo také zámkové vinylové podlahy jsou vyhledávané pro jednoduchost pokládky, kterou zvládnete bez problémů i svépomocí, a také pro možnost položení i na původní podlahu, což oceníte například při rekonstrukcích. Jsou silnější než lepené podlahy (mohou dosahovat až 10 mm), tím pádem se příliš nedoporučují v kombinaci s podlahovým vytápěním. 

Na trhu můžeme najít dvě varianty plovoucích vinylů: click systém a plovoucí podlahy na HDF desce.

Click dílce jsou opatřeny jednoduchým zámkovým systémem, který umožňuje do sebe jednotlivé díly snadno zacvaknout.

Plovoucí podlahy na HDF desce kombinují výhody vinylu a laminátu. HDF deska se stará o zajištění pevnosti a stability, vinyl o perfektní design. V tomto případě při pokládce tolik nevadí nerovný povrch, příliš se však HDF desky nehodí do vlhkých prostor.

Vinylová podlaha se dá položit do všech místností v bytě, koupelnu nevyjímaje. Ale má to jeden háček. K těmto účelům je vhodnější lepená varianta, kde nehrozí zatečení vody mezi spoje a následné zkroucení či jiné poškození materiálu, jako například u plovoucí podlahy na HDF desce. Raději také vybírejte varianty označené jako voděodolné. 

Vinylová podlaha se dá použít i v kombinaci s podlahovým vytápěním, avšak je důležité zvolit vhodný typ. Vždy se proto přesvědčte, že vámi zvolený druh výrobce pro tyto účely doporučuje. Obecně se pro podlahové vytápění více využívají lepené podlahy. Důležité také je, aby teplota vytápění dlouhodobě nepřesahovala 27 °C.

Designově perfektní podlaha se skvělými vlastnostmi

Tento druh vinylové podlahy vyniká naprosto výborným poměrem výkonu a ceny. Skládá se z několika vrstev, které zajišťují její vysokou odolnost a další praktické vlastnosti, zároveň je však stále lehká a kompaktní. Je 100% voděodolná a z toho důvodu je možné ji využít i do koupelen. Díky vysoké odolnosti je pak možné její položení i v komerčních prostorách.

Lamely jsou opatřeny click systémem Droplock, což znamená velmi rychlou pokládku, kterou je dokonce možné provést i na původní podlahu. Dalším bonusem je pak samotný design. Podlaha má autentickou texturu takřka nerozeznatelnou od přírodního dřeva. 

Přestože vzhledem k vlastnostem je cena adekvátní, pravdou je, že jsou k dostání i levnější provedení a někomu se tak může zdát spíše vyšší.

Cena 1400 Kč
Výška 8 mm
Druh pokládky click systém
Voděodolnost ano

VÝHODY

NEVÝHODY

Podlaha s jednoduchou pokládkou a strukturou dřeva

Hlavní předností této podlahy od výrobce Home je jednoduchost pokládky. Jedná se o zámkovou variantu a k instalaci tak není potřeba žádné lepidlo a jednotlivé díly stačí spojit za pomoci zámkových spojů. Vinylové lamely jsou v tomto případě upevněny na HDF desce.

Podlaha je opatřena protihlukovou podložkou, celková výška je 9 mm. Potěší i přírodním designem dřeva a strukturovaným povrchem, spolehnout se můžete na jeho barevnou stálost a ochranu před UV zářením. Na dotek i na chůzi je podlaha velmi příjemná a působí hřejivým dojmem.

Cena2100 Kč
Výška9 mm
Druh pokládkyclick systém
Voděodolnostneuvedeno

VÝHODY

NEVÝHODY

Podlaha s vynikajícími vlastnostmi

Podlaha Naturel Best se skládá z několika vrstev, z nichž každá má svou speciální funkci. Duraspect zajišťuje odolnost a ochranu, kterou ještě posiluje transparentní nášlapná vrstva. Díky tomu se podlaha hodí i do komerčních prostor. Lepší vlastnosti a odolnost dodává 2mm vrstva vinylu, integrovaná podložka tlumí nárazy a zvuk a jádro Isocore vyniká vodotěsností, pevností a tvarovou stabilitou. Spolu se zámky Droplock pak výrazně usnadňuje pokládku, kterou hravě zvládnete i sami.

Nechybí ani vrstva dekorativní, která perfektně imituje dřevo, a to nejen po stránce vzhledové, ale i svou strukturou. Po všech stránkách vynikající vlastnosti doplňuje adekvátní cena, která však v našem srovnání patří k těm nejvyšším.

Cena 1400 Kč
Výška 8 mm
Druh pokládky click systém
Voděodolnost ano

VÝHODY

NEVÝHODY

Varianta vhodná i pro podlahové vytápění

Podlahu výrobce Tarkett můžete využít jak do obytných, tak i komerčních prostor, jako jsou například kanceláře. Zvládne totiž i intenzivní zátěž. A má i další velmi vyhledávané parametry. Je voděodolná, takže ji bez problémů můžete umístit do koupelen, a zároveň je možná i její instalace ve spojení s podlahovým vytápěním. 

Příjemným bonusem je i protiskluzová úprava a také jednoduchá pokládka podlahy prostřednictvím clic systému. 

I v tomto případě platí, že cena sice odpovídá nabízeným vlastnostem, ale pravdou je, že na trhu objevíte i levnější varianty.

Cena1300 Kč
Výška6,5 mm
Druh pokládkyclick systém
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

Velmi odolná podlaha s nízkým profilem

Pokud hledáte lepenou verzi vinylové podlahy, která vyniká menší výškou, může být podlaha značky Naturel správnou volbou. Je silná jen 2,5 mm, takže umožňuje minimální výškové rozdíly. Využití najde v komerčních prostorách (a to dokonce i v lehkém průmyslu nebo místech s provozem vozidel) i bytech, je voděodolná, takže ji můžete instalovat i do koupelen. Nejen v nich pak oceníte protiskluzovou úpravu.

Za zmínku stojí i design, který je zdařilou imitací přírodního dřeva včetně jeho textury. Cena se pohybuje ve střední hladině a vzhledem k celkové kvalitě ji můžeme určitě označit jako příznivou.

Cena 700 Kč
Výška 2,5 mm
Druh pokládky lepená
Voděodolnost ano

VÝHODY

NEVÝHODY

Voděodolná podlaha vyrovnávající povrch

Podlaha Naturel Better je vinylem nové generace s extrudovaným jádrem, který je díky moderním technologiím rozměrově stálý. Instalovat ji můžete přímo na už existující podlahu a ušetřit si tak práci při renovaci, díky své voděodolnosti se hodí i do koupelen a kuchyní. Stejně tak je vhodná i do veřejných prostor s každodenním provozem. 

Skládá se z několika vrstev včetně zvukové podložky, která funguje jako zvuková izolace a zároveň zakrývá nedokonalosti podkladů. Využít ji lze i v kombinaci s podlahovým vytápěním. Potěší jednoduchostí pokládky díky click systému, který zvládnete namontovat i bez pomoci odborníků.

Cena900 Kč
Výška5,2 mm
Druh pokládkyclick systém
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

Voděodolná varianta vhodná i pro podlahové vytápění

Díky svému nízkému profilu (2,5 mm) najde podlaha Naturel Better uplatnění i při rekonstrukcích, kde je cílem co nejnižší výškový rozdíl. Skládá se z vrstvy Duraspect, která zaručuje výjimečnou odolnost, tu ještě zvyšuje průhledná nášlapná vrstva. Ani v namáhaném prostředí (např. v komerčních prostorách) se tak nemusíte obávat oděru či skvrn. 

O vysoké odolnosti svědčí i možnost využití v kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním. Kvalitní provedení oceníte i na pohled, kdy je podlaha díky své textuře takřka k nerozeznání od přírodního dřeva.

Cena600 Kč
Výška2,5 mm
Druh pokládkylepená
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

Příznivá cena & dobré vlastnosti

Nízký profil, voděodolnost a vhodnost instalace i ve spojení s teplovodním podlahovým vytápěním dělají z podlahy Naturel Better ideální volbu jak do všech místností v domácnosti, tak i do komerčních prostor, kdy zvládne například i namáhané prostory v lehkém průmyslu.

Podlaha nabízí odolnost proti oděru a skvrnám díky ochranné vrstvě Duraspect, je opatřena protiskluzovou úpravou a potěší i po designové stránce, kdy nabízí podobu téměř k nerozeznání od přírodního dřeva. To vše navíc za více než příznivou cenu. Počítat je však třeba s náročnější instalací lepením.

Cena600 Kč
Výška2,5 mm
Druh pokládkylepená
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

Jedna z cenově nejvýhodnějších podlah

Tato vinylová podlaha nese označení SPC a jedná se tedy o velmi odolný a rigidní tvrdý vinyl. Obávat se nemusíte jeho použití v kombinaci s podlahovým vytápěním, spolehnout se můžete i na 100% voděodolnost. Stejně jako vlhkost podlaze nedělá problém ani působení slunce, takže se hodí do všech místností v interiéru, ale i do komerčních prostor. 

Oceníte i věrnou podobu s přírodním dřevem a snadnou instalaci pomocí click systému. 

Podlaha však nedisponuje integrovanou podložkou, což může zapříčinit horší tlumení hluku.

Cena500 Kč
Výška4 mm
Druh pokládkyclick systém
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivá varianta s vodotěsným provedením

Vrstva Duraspect se u této podlahy stará o maximální odolnost vůči oděru či skvrnám, podobnou funkci zastává i průhledná nášlapná vrstva. Díky tomu zvládne i opravdu vysokou zátěž a najde využití nejen v domácnostech, ale i v provozech. Zaujme nízkým profilem 2,5 mm, vodotěsností i možnou kombinovatelností s podlahovým vytápěním. 

Přestože je cena více než příznivá, vyniká podlaha i po stránce designu, kdy je věrnou kopií přírodního dřeva včetně jeho textury. 

Jen je třeba, vzhledem k pokládce lepením, počítat s náročností instalace.

Cena600 Kč
Výška2,5 mm
Druh pokládkylepená
Voděodolnostano

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat vinylovou podlahu

Rozhodli jste se, že vinyl bude pro váš domov to pravé, a přemýšlíte, jak vybrat variantu, která vám bude dělat společnost po mnoho dalších let? Zde je pár užitečných tipů:

1) Zvažte způsob pokládky

Před výběrem promyslete způsob pokládky. Lepené podlahy jsou náročnější na instalaci, také jsou tenčí a tím pádem o něco méně odolnější. Hraje pro ně však příznivější cena. Plovoucí vinylové podlahy jsou silnější a snadno si je položíte i svépomocí, na druhou stranu si něco připlatíte. 


2) Vyberte si design podle gusta

Vinylové podlahy přicházejí v obrovském množství designů. Nejoblíbenější je imitace dřeva či kamene, výběr je však skutečně široký. Pokud nemáte možnost jít se podívat do prodejny, využijte nabídky některých e-shopů, které vám zašlou vzorek přímo domů. Lépe tak uvidíte skutečnou barevnost i strukturu.


3) Promyslete umístění

Vinyl platí za vysoce odolný materiál, ne vždy se však hodí do všech místností a prostor. Na pozoru se mějte především v případech, kdy chcete vinyl umístit do koupelny nebo na toaletu, případně do veřejných prostor s vysokým provozem.


4) Nepřehlédněte důležité parametry

A pozornost se vyplatí věnovat i dalším vlastnostem. Mezi nimi je například vhodnost kombinace s podlahovým vytápěním. Většinou v tomto ohledu nenarazíte na problém, ale vždy se o tom raději u daného typu podlahy přesvědčte.


5) Stanovte si cenu

Vinylové podlahy nejsou úplně nejlevnější záležitostí a nezřídka zde platí heslo, že čím kvalitnější, tím dražší. Vzhledem k tomu, že vám vydrží skutečně mnoho let, se však vyplatí nešetřit.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se vinylových podlah? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Vinylové podlahy na rozdíl například od dřeva či jiných materiálů nevyžadují žádné zvláštní zacházení. Při nevhodné údržbě však může dojít k jejich poškození, především vlivem příliš agresivních čisticích přípravků. Z toho důvodu pro úklid zvolte přímo prostředky určené pro čištění vinylových podlah. Při vytírání také raději dávejte pozor, aby byl mop dobře vyždímaný. Přestože většině druhů voda výrazně nevadí, v některých případech by mohla nadělat neplechu a zatéct do spár.

Co se týče jednotlivých místností, nejčastěji jsou vinylové podlahy umisťovány do obývacích místností a ložnic, skvěle se ale hodí i do kuchyní a chodeb. Pokud zvolíte voděodolný typ, mohou vám dělat společnost i v koupelnách.

Spousta typů vinylových podlah může být bez problémů instalována i ve veřejných prostorách, jako jsou školy či úřady, stejně tak i v provozech lehkého průmyslu a podobně. Je však důležité věnovat pozornost zátěžové třídě a zjistit, zda je vámi vybraný typ do těchto prostor skutečně určen. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (19 votes)