Nejlepší dlažby do koupelny 2024 - srovnání, cena a inspirace


Výběr redakce

Vytvořte si mozaiku podle svého vkusu

Cena: od 500 Kč/m²


Industriální styl

Přizpůsobivá dlažba mnoha podob

Cena: od 300 Kč/m²


Luxusní vzhled

Odolná varianta s dlouhou životností

Cena: od 1 100 Kč/m²


Oblíbený design

Varianta, která zažívá comeback


Cena: od 600 Kč/m²

Kde koupit dlažbu do koupelny?

  1. Siko
  2. Baumax
  3. Dek
Dlazba Do Koupelny

Většina z nás se zařizování koupelny věnuje jen párkrát za život a chceme, aby výsledek nejen skvěle vypadal, ale aby také něco vydržel. Neodmyslitelným článkem dlouhého řetězce nezbytností, které si do své nové koupelny budete muset pořídit, jsou dlaždice. Představíme vám, z jakých typů lze vybírat a přidáme i pár praktických tipů, jak zvolit ten nejlepší. 

Nejběžnějším materiálem je keramika. Je cenově dostupná, nabízí spoustu možností co se designu, barev i reliéfu týče a snadno se udržuje. Luxusního vzhledu můžete dosáhnout s dlažbou z přírodního kamene. U té si však něco připlatíte, navíc se jedná o savý materiál a vyžaduje impregnaci a speciální údržbu. Podobně je na tom i mramor.

Nejdříve je třeba si spočítat plochu samotné místnosti – buď z plánku bytu, nebo metrem. Poté potřebujete znát rozměry vybrané dlaždice. Následně šířku koupelny vynásobíte její délkou a vydělíte vynásobenou šířkou a délkou dlaždice. Přičtěte také 10 % jako rezervu.

Např.: (300 cm x 400 cm):(25 cm x 25 cm) + 10 % (cca 19 dlaždic) = 211

Při řezání se neobejdete bez potřebného vybavení. Zvolit můžete buď přímo řezačku obkladů a dlažeb, případně zvolit flexu s diamantovým kotoučem. Další možností je nůž na řezání skla nebo kleště na dlažbu. Ke každé variantě jsou však zapotřebí i další nástroje, které dotáhnou výsledek k dokonalosti. Lze tedy zvážit i variantu nechat si dlažbu nařezat od profesionálů.

Vytvořte si mozaiku podle svého vkusu

Technika patchwork spočívá v sešívání jednotlivých kousků látek tak, aby dohromady vytvářely geometrické vzory, čímž vznikají unikátní a originální díla. A na stejném principu jsou založeny i dlaždice v patchwork designu. K dostání jsou v široké škále barev a vzorů, dají se různě kombinovat mezi sebou nebo i s jednobarevnými dlaždicemi a zárukou je tak vždy jedinečný výsledek.

Dlažba ve stylu patchworku přináší do interiéru nádech retro vzhledu, jedná se však o velmi moderní volbu, která si v současné době získává obrovskou pozornost. Dokáže působit hravě, elegantně, připomínat může i středomořský styl. Skvěle vypadá také v kombinaci se dřevem.

Zároveň se jedná i o praktickou variantu, kdy díky kombinaci barev nebude vidět na zemi každé smítko.

Pozor si však dejte na kombinaci a také na to, aby výsledek nepůsobil “přeplácaně”.

Cena: od 500 Kč/m²

VÝHODY

NEVÝHODY

Přizpůsobivá dlažba mnoha podob

Na první dobrou si možná v případě dlažby v imitaci betonu představíme šedou a trochu studenou místnost. Ale tento typ dlažby může mít mnoho podob, barev, povrchů a dokonce i vzorů a vybrat si tak můžete podle svých představ. A díky tomu vynikne v koupelnách nejen v industriálním, minimalistickém, ale i moderním či třeba rustikálním stylu. Ladí se dřevem, kovem i mramorem a skvěle vypadá i v kombinaci s geometrickými prvky.

Oproti klasickému betonu, který se v interiérech využívá spíše sporadicky, má velkou výhodu v mnohem jednodušší údržbě. Zároveň vyniká dlouhou životností a také cenovou dostupností.

Na někoho však může působit poněkud chladně.

Cena: od 300 Kč/m²

VÝHODY

NEVÝHODY

Odolná varianta s dlouhou životností

Existuje mnoho důvodů, proč si lidé do koupelen s oblibou vybírají kamennou dlažbu. Jedním z nich je velmi variabilní, ale vždy luxusní a navíc nadčasový vzhled, dále velké množství barev a vzorů, které nabízí, a zmínit musíme i vysokou odolnost. Tato dlažba vyniká otěruvzdorností, tvrdostí a také svými izolačními vlastnostmi. Počítat tak můžete s tím, že vám vydrží skutečně dlouhé roky. V neposlední řadě pak potěší i tím, že působí maximálně přirozeně, je příjemná na dotek a navíc si rozumí i s řadou dalších materiálů, s nimiž ji lze kombinovat.

Hlavní nevýhoda tak spočívá ve vyšší ceně, kterou však může vyvážit právě dlouhá životnost tohoto materiálu.

Cena: od 1 100 Kč/m²

VÝHODY

NEVÝHODY

Varianta, která zažívá comeback

Design Terrazzo může v mnohých z nás evokovat podlahy mnoha budov z dob komunismu a i kvůli tomu upadl na nějakou dobu do zapomnění. V současné době však získal nový a moderní kabát a zrnitá dlažba s mnoha různě velkými a barevnými kousky opět začala nabírat na popularitě. V obměněné podobě totiž dokáže působit velmi elegantně a každou koupelnu umí odlišit.

Nabízí se v mnoha barevných provedeních bude se tak hodit do koupelny v mnoha stylech, ať už dáváte přednost klasickému, nebo originálnímu a novodobému vzhledu. Tento design nezklame ani po praktické stránce a díky pestrým zrnkům v dlažbě se snadno skryjí drobná smítka. Při výběru je jen dobré mít na paměti, že cena se pohybuje o trochu výše.

Cena: od 600 Kč/m²

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální volba pro vytvoření okázalé koupelny

Design mramoru je oblíbený pro svůj luxusní a okázalý vzhled. Samotný mramor je však vysoce nákladný a navíc se k němu váže i náročnější údržba, kdy je zapotřebí použití speciálních čisticích prostředků. Oproti tomu dlažba imitující mramor nevyžaduje žádné zvláštní zacházení, je podstatně levnější a svým designem je tomuto materiálu díky pokročilým technologiím téměř věrnou kopií. Pravdou však je, že zkušené oko rozdíl samozřejmě pozná.

I zde se můžete těšit na širokou škálu různých vzorů a barevných provedení, od přírodních tónů až po pestré a nepřehlédnutelné odstíny. V tomto případě jsou často využívány i velké formáty dlaždic, které vytváří zajímavý efekt.

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá varianta pro vyznavače venkovského stylu 

Pokud si chcete svou novou koupelnu zařídit v rustikálním, toskánském nebo venkovském stylu, mohly by pro vás představovat zajímavou alternativu dlaždice v designu cotto. Obvykle přicházejí v cihlových odstínech, ale výjimkou nejsou ani další zemité tóny nebo různé vzory. Všechny mají společné to, že vypadají tak trochu starobyle – jejich cílem totiž je vytvořit dojem starých cihlových podlah. Většinou je také poznáte podle nerovného povrchu, který pak představuje výhodu v tom, že tolik neklouže.

Dlaždice v designu cotto jsou k dostání v mnoha různých velikostech, čímž vzniká možnost je mezi sebou různé kombinovat, vytvářet na zemi obrazce a docílit tak originálního výsledku.

VÝHODY

NEVÝHODY

Trendy a praktická varianta

Dřevěné podlahy jsou příjemné na pohled, působí útulně a zároveň vytváří dojem souznění s přírodou. Ovšem na druhou stranu jsou velmi náročné na údržbu a také nákladné. Dlažba v imitaci dřeva pak představuje skvělou alternativu a do koupelen je bezpochyby lepší volbou. Díky dnešním možnostem ji pak od originálu téměř nepoznáte a kochat se můžete propracovanými detaily i typickou strukturou “dřeva” včetně žilkování a letokruhů.

Vybírat můžete z mnoha odstínů i struktur. Design dřeva si krásně rozumí i s dalšími materiály, především vynikne v kombinaci s kovem. Zároveň zapadne i do koupelen v mnoha různých stylech – od rustikálního přes skandinávský až po čistě moderní varianty.

Za drobnou nevýhodu můžeme označit jen to, že na dotek (a odborník i na bližší pohled) lze poznat, že se jedná o imitaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Dlažba se zárukou originálního výsledku

Retro dlažba má mnoho podob. Jednat se může o klasické černobílé dlaždice, některé varianty mohou vynikat výraznými barvami, retro (například květovanými) designy, jednat se může i o dlažbu připomínající styl patchwork nebo mozaiku. S tím souvisí i pestrý výběr co se odstínů i velikostí týče. Výhodou je, že výsledná podoba koupelny v retro stylu bude takřka jistě velmi originální a nikdo nebude mít stejnou. Stále se také jedná o cenově dostupnou variantu, byť jsou k dostání i levnější možnosti.

Je však třeba si dát pozor na to, aby se dlaždice volily citlivě a výsledek působil příjemně na pohled a jen tak se neokoukal.

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba s nečekanými možnostmi

Další ze série dlažeb, které skvěle zapadnou do každé rustikální, vintage, ale třeba i urbanisticky zařízené koupelny, je imitace cihly. I v tomto případě platí, že nabídka dlažeb v tomto provedení je pestrá. K dostání jsou jak dlažby v podobě cihly s její klasickou barvou i strukturou, tak i jiné barevné odstíny, nezřídka doplněné dokonce i o vzory, například mozaikového charakteru. Naskýtá se tak i možnost jednotlivé typy mezi sebou kombinovat a vytvořit si originální výsledek.

Výhodou této dlažby je cenová dostupnost i jistá nadčasovost, která se k tomuto stylu váže. Dalším plusem je, že celkový design snadno skryje nedokonalosti při pokládání.

VÝHODY

NEVÝHODY

Dlažba s nádechem historie

Pod dlažbou v rustikálním stylu si můžeme představit širokou škálu dlažeb vhodných především do koupelen zařízených ve venkovském, toskánském nebo Provence duchu. Vykouzlí příjemnou a útulnou atmosféru, zároveň je do velké míry nadčasovou volbou.

Tento typ dlažby může být vyroben z nejrůznějších materiálů, od cihel přes kámen až po keramiku. Většinou přichází v matném povrchu, který doladí konečný výsledek. Setkat se u něj můžeme i s reliéfem, který zabraňuje uklouznutí. Jeho cenové rozpětí je poměrně široké, začíná však na velmi příznivých částkách.

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat dlažbu do koupelny

Přemýšlíte, jak si z tak pestré škály dlažeb do koupelny vůbec vybrat? Pomůže vám zvážení následujících bodů.

1) Promyslete výběr designu

Ačkoliv existuje celá řada důležitých parametrů, design dlaždic, celkový styl a barva koupelny vás pochopitelně budou zajímat mezi prvními. Nenechte se příliš ovlivnit aktuálními trendy, pokud tedy chcete, aby se vám koupelna líbila i za několik let. Vsaďte na nadčasovost a jednoduchost. Dobrou volbou jsou přírodní tóny, příliš výrazné barvy by se vám mohly brzy okoukat. Vždy ale samozřejmě záleží na vašem osobním vkusu a ladění celého interiéru bytu.


2) Prozkoumejte materiál

V naprosté většině případů se setkáme s keramickou dlažbou. Ta vyniká příznivou cenou, zajímavým výběrem barev a designů a také snadnou údržbou. Na druhou stranu působí chladně na dotek. Luxusní a elegantní dojem vytváří přírodní dlažba z kamene, která je na dotek příjemně teplá a také vysoce odolná. Na druhou stranu je ale výrazně dražší a také náročnější na údržbu.


3) Dobře počítejte

Při nákupu si nezapomeňte dobře spočítat, kolik metrů dlažby budete potřebovat. Nezbytné je také pořídit si dostatečnou rezervu, odborníci radí alespoň 10 %.


4) Mat, nebo lesk?

Při výběru designu budete stát i před důležitým rozhodnutím, zda se přiklonit k matným, či lesklým dlaždicím. Lesklé dokáží prostor prosvětlit a opticky zvětšit, vytváří dojem luxusu, ale jsou poněkud méně praktické, a to jak z hlediska údržby, tak i bezpečnosti. Matné působí útulně a nebude na nich tolik vidět každá kapka vody jako na lesklých.


5) Pozor na bezpečnost

Při výběru dlaždic nepřehlédněte jednoho důležitého ukazatele – protiskluznost. Díky tomu snížíte šanci, že na mokrém povrchu uklouznete a přivodíte si úraz. Protiskluzné dlaždice najdete často pod označením R9-R13 (13 značí nejvyšší stupeň zabezpečení proti skluzu), setkat se můžete i s označením písmeny A až C.


6) Nepodceňte otěruvzdornost

Dalším podstatným faktorem je otěruvzdornost, která udává odolnost vůči mechanickému poškození a tím i to, jak dlouho vám vlastně dlažba vydrží v dobrém stavu. Označuje se římskými číslicemi, kdy do koupelen je doporučováno volit typ II a III.


7) Roli hraje i velikost dlaždic

Pozornost věnujte i velikosti dlaždic. Nejde jen o to, kolik jich budete potřebovat, ale i o výsledný vzhled. V kurzu jsou aktuálně velkoformátové dlaždice, které jsou praktické na pokládku a také jsou vhodné pro ty, kdo chtějí co nejméně spár. Opticky také zvětšují prostor a hodí se tak i do malých koupelen.


8) Cenu si stanovte předem

Abyste se vyvarovali tomu, že si vyberete dlažbu a všechny další náležitosti koupelny a následně budete nemile zaskočeni cenou, stavte si předem svůj rozpočet a podle toho vybírejte i typ dlaždic.

Často kladené otázky

Obrázek samotné dlaždice nám toho příliš neřekne. Abyste si udělali reálnější představu, jak bude vypadat v interiéru, nabízí se prohlédnout si obrázky hotových koupelen, navštívit koupelnové studio nebo si pomocí nejrůznějších programů zkusit vytvořit 3D návrh koupelny online.

Cena za metr čtvereční se pohybuje už od 200 Kč, dosáhnout může ale třeba i několik tisíců. Vždy záleží především na materiálu dlažby, ale i velikosti či designu. Další náklady jsou pak spojené s pokládkou. Pokud si chcete dlažbu pokládat sami, je nutné počítat i s dalšími výdaji na pořízení nářadí a dalších nezbytností.

Obecně se udává, že by dlažba v koupelně měla vydržet minimálně 20 let. Vše se však odvíjí od zvoleného materiálu, kdy například kamenná dlažba bývá odolnější než keramická, ale také od toho, jakou péči jí věnujete.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)