TOP 9+ nejlepších křesel na čtení 2024 - recenze, inspirace


Výběr redakce

Stylové “retro” křeslo v typickém tvaru

Cena: od 6500 Kč


Extra pohodlné

Křeslo ideální na poležení


Cena: od 7300 Kč


Pro náročné

Luxusní varianta pro opravdový relax

Cena: od 29400 Kč


S možností zvednout si nohy

Přizpůsobte si křeslo svým potřebám

Cena: od 8500 Kč
Kresla Na Cteni2

Uvaříte si čaj či kávu, zapnete příjemné osvětlení a uvelebíte se s dobrou knihou v křesle, které bude jen vaše. Zní vám to skvěle? Není nic snadnějšího, než si takové křeslo pořídit. Zmapovali jsme pro vás jednotlivé typy křesel na čtení i s jejich plusy a mínusy, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Stylové “retro” křeslo v typickém tvaru

Křeslo typu ušák v nás může evokovat staré časy, jeho retro vzhled se však před několika lety opět dostal do módy a stále se v ní drží. K čemuž se pojí i jedna velká výhoda –⁠ pokud se rozhodnete si ušák pořídit, můžete vybírat z celé řady rozmanitých designů.

A jak ušák vlastně poznáme? Vyznačuje se vysokým opěradlem s bočními oblouky, díky nimž získal svůj název. Křeslu nechybí područky a většinou stojí na čtyřech nohách. Křeslo je také stavěné tak, abyste se do něj mohli pohodlně “zabořit” a uvelebit. Tomu napomáhá sklon opěradla i bohaté polstrování. Konstrukce bývá většinou dřevěná, následuje PUR pěna a textilní čalounění.

Ušák často bývá skutečným designovým kouskem, který si zaslouží v interiéru vyniknout a může se snadno stát jeho dominantou. Často k němu lze dokoupit dekorativní polštářky nebo podnožku.

Cena: od 6500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Křeslo ideální na poležení

Křeslo typu lenoška se nachází někde na pomezí mezi gaučem, křeslem a postelí. Umožňuje totiž jak sezení, tak i pohodlné ulehnutí s knihou, u kterého tak s klidem můžete zavřít oči. Jedná se tedy o prostorné křeslo, které uleví vašim nohám. Často se setkáme i s variantami, kde si sklon různých částí můžete upravit podle potřeby. Lenoška často stojí na kovové konstrukci, potah bývá textilní.

Lenoška se díky svému tvaru a funkci hodí do řady různých místností, ať už je to obývací pokoj, pracovna nebo třeba ložnice.

Jedná se o nepřehlédnutelný kus nábytku, který v interiéru snadno vynikne. Působí elegantně až luxusně a výhodou je, že nabídka lenošek je skutečně široká. Snadno tak objevíte model, který zapadne právě do vašeho domova.

Cena: od 7300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní varianta pro opravdový relax

Bytelný vzhled, kožené provedení a spousta funkcí –⁠ to jsou hlavní dominanty masážních křesel. Jejich hlavní výhoda pramení už z názvu. Jedná se o nábytek, který vám nejen umožní pohodlné lenošení, ale zároveň vás zbaví stresu, napětí i bolesti pomocí masážních programů. Ty se model od modelu liší. Zatímco některé nabízejí základní masáž, jiné modely poskytnou i specializované masáže, například lymfatické. K tomu se pojí i tvar křesla sloužící pro pohodlné usazení, nechybí tedy opěrka hlavy, područky, často ani nožní opěrka. Stejně tak křesla obvykle nabízejí i různé možnosti polohování.

Materiálem je zde nejčastěji pravá či umělá kůže, k dostání jsou většinou v tmavých barvách.

Vzhledem ke svým funkcím patří tato křesla k těm vůbec nejdražším a je tak třeba počítat s určitou investicí. Ta se zvyšuje s pokročilostí mechanismu a nabízenými programy.

Cena: od 29400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přizpůsobte si křeslo svým potřebám

Každý z nás při čtení nebo obecně relaxaci upřednostňuje jinou polohu. Někdo má rád větší záklon, někdo chce přímo ležet, někomu vyhovují zvednuté nohy. A právě na to myslí polohovatelná křesla, která díky různým možnostem nastavení umožňují vyladění polohy podle vašich potřeb a aktuální chuti.

Tato křesla mají většinou robustní vzhled a často se setkáme s koženými variantami, ať už jde o kůži pravou či umělou. Existují ale i modely potažené textilem.

Cena těchto křesel se pohybuje výše a liší se také od toho, co všechno křeslo vlastně nabízí. Polohování může mít různé podoby a navíc může být upravováno ručně, nebo elektronicky, což se následně také odrazí na ceně. Výměnou za to však dostanete opravdu vysoký komfort, který vám umožňuje křeslo využít i pro řadu jiných činností.

Cena: od 8500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktická varianta pro pohodlí nohou

Pokud si rádi při čtení nebo sezení obecně natáhnete nohy, ale nechce se vám investovat do polohovatelných křesel, můžete zvolit křesla s podnožkou. Tu lze ke křeslu přistavit a zajistit tak nohám chvilku relaxace, nebo ji můžete (v naprosté většině případů) kdykoliv zase oddělat pryč, pokud potřebujete prostor využít jinak. Navíc se dá podnožka v případě nedostatku židlí využít i jako provizorní sedátko.

Tento typ křesel objevíte v celé řadě různých designů. Důvodem je, že podnožku lze přistavit k většině námi popsaných typů, a tak najdete například křesla “ušák” s podnožkou a podobně. Vybírat tak lze i z nejrůznějších materiálů, od textilu po kůži.

Cena: od 6400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Křeslo mnoha podob

Ne každý je nadšený z široké plejády různých typů křesel a určitě se mezi námi najdou ti, kdo preferují klasický a jednoduchý vzhled. Pokud tedy hledáte úplně obyčejné křeslo bez různých moderních vymožeností a vychytávek, tento typ pro vás bude trefou do černého.

Jeho hlavní předností je, že nabídka těchto křesel je neuvěřitelně široká. Ať už hledáte jednobarevnou variantu nebo pestrobarevný design, křeslo kožené nebo textilní, široké a pohodlné nebo spíše skladnější, najdete to pravé, které zapadne do vašeho interiéru. A stejně jako je rozmanitá nabídka designů, široké je i cenové rozpětí těchto křesel. Najdete tak modely za 2 000, ale i pětinásobně dražší. Vše záleží na tom, jak velké nároky máte.

Tato křesla najdou uplatnění v mnoha různých místnostech. V obývacích pokojích, v dětských pokojích, hodí se i do ložnic nebo třeba do kanceláří.

Cena: od 2600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní sezení za dobrou cenu

Sedací vaky si získaly v posledních letech obrovskou popularitu a existuje pro to mnoho důvodů. Jedním z nich je široká nabídka, kdy můžete vybírat z celé řady tvarů, velikostí, barev i materiálů. Setkáme se tak s vaky v elegantních designech, v podobě fotbalového míče, ve výrazných barvách nebo třeba s variantami potaženými plyšem. Zároveň se jedná o cenově dostupné modely. Další podstatnou výhodou je velká variabilita –⁠ sedací vak se v podstatě přizpůsobí vám a snadno jej upravíte do požadovaného tvaru.

Aby se na něm sedělo skutečně pohodlně, je třeba při výběru věnovat pozornost výplni. Ta může být vzduchová, polystyrenová, často ji tvoří také EPS kuličky. Důležité je, aby zde byla možnost doplnění materiálu, až si po letech používání “sedne”.

Přestože se vesměs jedná o pohodlný způsob sezení, vše se odvíjí od kvality křesla, respektive jeho materiálu. Vzhledem k chybějícím pevným částem je nutné počítat s komplikovanějším vstáváním po dlouhém sezení.

Cena: od 1000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Křesla s nádechem retro stylu

Houpací křesla má možná mnoho z nás spojená s představou dědečka, který se na něm pohupuje s fajfkou v puse. Tento typ posezení se však opět dostává do módy a na výběr je tak už daleko více variant, z nichž některé vypadají skutečně moderně a elegantně. Houpací křesla však plní nejen estetickou funkci. Houpání samotné je pro člověka velmi přirozený pohyb, který pomáhá snižovat napětí a uklidňuje.

Vybírat můžete hned z několika materiálů. Nejčastěji je to ohýbané dřevo, dalšími variantami jsou ratan, kov či plast. Stejně tak je na výběr i mnoho variant potahů, nejčastěji je to kůže, textil nebo ratanový výplet. Materiály v tomto případě vybírejte podle toho, kam křeslo plánujete umístit. Často je totiž lidé umisťují i do exteriéru.

Ačkoliv se jedná o propracované modely, pořídit se dají i za poměrně nízkou cenu.

Cena: od 2700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní a stylová varianta do exteriéru i interiéru 

Velkým hitem posledních let jsou i závěsná křesla. Své místo si najdou v interiérech, ale i na zahradách a balkonech. Na rozdíl od houpacích sítí potřebují jen jeden kotvicí bod, další variantou jsou pak závěsná křesla s vlastní nosnou konstrukcí, která jsou ideální v případě, že se nechcete zatěžovat s připevněním.

Podle toho, kam se křeslo chystáte umístit, volte materiál. Do exteriéru můžete použít takřka jakýkoliv, pro venkovní použití ale doporučujeme odolnější materiály, například kov či ratan.

Vybírat můžete z několika různých stylů. Nejoblíbenější jsou modely typu “vajíčko”, které poskytují příjemný pocit soukromí. Najdeme ale i celolátkové modely, verze v podobě klasických křesel nebo i křesla pro dva.

Ceny se pohybují ve velmi širokém rozmezí od 1000 korun až do několika tisíc. Vše se odvíjí od kvality konstrukce a materiálu.

Cena: od 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat křeslo na čtení

Podívejte se na pár užitečných rad, které vám rozhodovací proces při výběru křesla usnadní a pomohou vám vybrat správně.

1) Vezměte v potaz místo

V první řadě se zamyslete nad prostorem, kde bude křeslo stát. Kolik prostoru máte k dispozici? Budete křeslo často stěhovat? A nebo hledáte model vhodný i na zahradu či balkon? Až budete mít v tomto jasno, můžete přemýšlet nad dalšími parametry.


2) Materiál určí životnost i jednoduchost údržby

Jakmile budete vědět, kde bude mít křeslo své místo, můžete se vrhnout na průzkum materiálů. Nejčastěji se setkáváme s křesly čalouněnými či koženými, u některých typů je to pak například i ratan či dřevo. Každý z materiálů má jinou životnost a také jiné nároky na údržbu, nezapomeňte to vzít v potaz.


3) Nezapomeňte na metr

Některé modely křesel jsou polohovací, k některým je možné pořídit i podnožku, na jiných se budete houpat. Při měření prostoru, kde budete v křesle relaxovat, nezapomeňte ani na tyto faktory a přeměřte vše raději dvakrát.


4) Klaďte důraz na praktičnost

I praktická stránka hraje roli. Zatímco některá křesla snadno přesunete na jiné místo, s dalšími takřka nehnete, podobně je to i s materiály. Existují ty, které snadno otřete hadříkem, pro jiné však jakékoliv zamazání znamená nenapravitelnou katastrofu.


5) Užijte si zajímavé funkce

Řada křesel umí víc, než vám “jen” umožnit posedět si s knížkou. Nabízejí úpravu polohy podle vašich představ, některá vám dokonce nabídnou příjemnou masáž. Promyslete, zda tyto funkce využijete.


6) Kdo bude křeslo využívat?

Jiné křeslo se hodí do pokoje teenagerů, jiné pro vašeho dědečka. Podle toho, kdo bude křeslo nejčastěji využívat, vyberte vhodný typ, ale také přihlédněte k nosnosti křesla.


7) Ujasněte si rozpočet

Existují křesla za 1000 Kč, ale i ta, která pořídíte za desetkrát vyšší cenu. Ta dražší vynikají kvalitou materiálů a často i funkcemi zvyšujícími pohodlí. Vždy ovšem záleží na tom, zda a jak často tyto vychytávky využijete.


8) Nepodceňujte recenze

Při výběru křesel na internetu se vyplatí přihlédnout k recenzím od zákazníků, kteří už měli možnost jej vyzkoušet. Podívejte se, o jaké zkušenosti se v recenzích podělili.

Často kladené otázky

Nosnost křesel na čtení se pohybuje mezi 80 až 130 kg. Vždy je však dobré počítat s rezervou, 90 kg vážící člověk by si neměl vybírat křeslo s nosností odpovídající přesně jeho váze, ale vyšší. Určitě tento údaj nepodceňujte, určuje totiž do jisté míry životnost tohoto kusu nábytku.

Každému z nás vyhovuje něco jiného. V první řadě zvažte umístění křesla a také svou oblíbenou polohu při čtení. Najdete křesla, v nichž se vám bude pohodlně sedět, ale i ta, která vybízí k ležení. Dobře promyslete i materiál a celkový design.

Vždy záleží na zvoleném modelu a jeho provedení a materiálu. Sedací pytle nebo klasická křesla v jednoduchém stylu patří k těm cenově nejpříznivějším, za nízkou cenu seženete i některá křesla závěsná. Naopak polohovatelná či masážní křesla se pohybují cenově nejvýše, na oplátku však poskytnou opravdu vysokou míru pohodlí.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)