Nejlepší plovoucí podlahy 2024 – inspirace, cena


Výběr redakce

Populární varianta s vysokou odolností a kvalitou

Cena: 1 400 Kč


Nestárnoucí klasika

Elegantní řešení pro zastánce přírodních podlah

Cena: 1 000 Kč


Praktická i do koupelny

Cenově příznivá a odolná
varianta

Cena: 300 Kč


Pro náročné

Dřevěná podlaha
z masivu

Cena: 2 000 Kč

Kde koupit vinylovou podlahu?

 1. Siko
 2. Baumax
 3. LaSamba.cz
 4. Dek
Plovouci Podlahy

Plovoucí podlahy patří už mnoho let ke stálicím v našich domácnostech. Nabízejí celou řadu výhod, jsou praktické a navíc můžete vybírat z široké škály materiálů i dekorů a interiér si tak zařídit přesně podle svých představ. A za rozumnou cenu k tomu. Pojďme se podívat na to, proč jsou plovoucí podlahy dobrou volbou a jaké možnosti nabízejí.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Plovoucí podlahy jsou specifické způsobem pokládky, kdy nejsou pevně spojeny s podkladem, takže na něm “plavou”. Tento způsob přináší celou řadu výhod. Tou hlavní je snadná instalace, kdy není problém plovoucí podlahu položit svépomocí. Navíc často nemusíte řešit, co udělat s podlahou původní –⁠ plovoucí podlahu můžete položit přímo na ni. Jednoduchá je i její výměna, v případě stěhování ji navíc můžete také bez problémů složit. 

Dnešní plovoucí podlahy zvládají kontakt s vodou a nemusíte se bát, že by kvůli několika kapkám došlo k jejich poškození. Jiná situace ale nastává v případech, kdy je kontakt dlouhodobější, což se může stát právě v koupelnách. Ať už si pro plovoucí podlahu zvolíte jakýkoliv materiál, vždy vybírejte do koupelen vodotěsnou variantu, kdy výrobce možnost použití v těchto místnostech potvrzuje. 

Existuje spousta důvodů, proč je popularita plovoucích podlah stále vysoko už tolik let. Mezi jejich největší výhody patří:

 • cenová dostupnost
 • jednoduchost a čistota pokládky, kterou zvládne každý šikovnější kutil
 • výborné zvukově-izolační vlastnosti
 • snadná údržba
 • bezprašnost a vhodnost pro alergiky
 • bohatý výběr materiálů
 • široký výběr dekorů a provedení 
 • možnost kombinace s podlahovým topením

Populární varianta s vysokou odolností a kvalitou

Vinylová plovoucí podlaha nabízí celou řadu výhod. Vyniká vysokou odolností a také vodotěsností, a je tak vhodná do všech místností včetně kuchyně a koupelny. Mimo jiné ji také můžete umístit do komerčních prostor. Jejím dalším plusem je jednoduchost pokládky. Jednotlivé díly se k sobě upevňují jednoduchým click systémem a můžete je bez problémů položit i na stávající podlahu. Stejně tak je tento typ vhodný i v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Podlaha se skládá z několika vrstev, mezi nimiž nechybí vrstva Duraspect pro vysokou ochranu povrchu před oděrem a skvrnami nebo integrovaná podložka, která minimalizuje přenos zvuku a tlumí nárazy. 

Vybírat můžete z mnoha barevných provedení a design podlahy potěší věrnou imitací přírodního dřeva.

Nevýhod bychom tu mnoho nenašli, jednou z nich však může být fakt, že se kvalitní vinylové podlahy úplně nehodí pro napjatější rodinný rozpočet.

Cena: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní řešení pro zastánce přírodních podlah

Plovoucí dřevěná podlaha je oblíbenou a nadčasovou volbou. Jedná se o naprosto přírodní materiál, což oceníte jak z hlediska designu, tak i ekologie. Pokud nejste fanoušky imitace, v tomto případě bude pro vaše oko potěchou přírodní kresba a jedinečnost každého kusu. 

Podlaha se skládá ze tří vrstev –⁠ nášlapné z masivního dřeva o síle 2,5 mm, laťkového jádra a protitahové dýhy. Pokládku je možné vyřešit jednoduchým připojením lamel na sebe systémem click, druhou variantou je pak o něco náročnější lepení. 

Tomuto typu podlahy nebude činit problém podlahové vytápění, navíc funguje i jako tepelný a akustický izolant. Přírodní dřevo také vyniká dlouhou životností, pokud mu ovšem dopřejete správnou péči, která je ve srovnání s některými dalšími materiály přeci jen o něco náročnější. Je také nutné počítat s tím, že tento přírodní materiál neustále pracuje a v průběhu let tak může trochu změnit svou podobu. Jestliže však podlaze budete chtít vrátit punc novosti, stačí ji jednoduše přebrousit. 

Cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivá a odolná varianta

Jak už napovídá samotný název, tento typ podlahy můžete bez obav použít i do koupelny či dalších místností, kde je potřeba zvýšená odolnost vůči vodě. Podlahu tvoří několik vrstev. Základem je impregnované jádro na bázi dřeva, které můžete znát pod zkratkou HDF, nechybí odolná nášlapná vrstva, stabilizační vrstva ani dekorační fólie, která je věrnou imitací přírodního dřeva včetně jeho typické textury. 

Přestože je dostupná za velmi příznivou cenu, nemusíte se obávat o kvalitu a odolnost. Je světlostálá, antistatická, odolná vůči poškrábání, a to i v případech, že se po ní procházejí vaši domácí mazlíčci. Zvládá i extrémní zatížení při oděru a hodí se tak například i do hotelů nebo jiných frekventovaných míst. A bez potíží ji můžete kombinovat s podlahovým vytápěním, teplota by však neměla přesahovat 27 °C. 

Drobným mínusem může být o něco větší tvrdost tohoto typu podlah a také horší zvukově izolační schopnosti.

Cena: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nestárnoucí design & vynikající vlastnosti

Pokud hledáte variantu s takřka nekonečnou životností a luxusním a nadčasovým vzhledem, bude masivní plovoucí podlaha patrně trefou do černého. Jednotlivé části jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva a můžete tak s nimi jakkoliv pracovat –⁠ například je po čase přebrousit, přelakovat, nabarvit… 

Masivní dřevo je oblíbené nejen pro svůj vždy originální a přírodní design, ale vyniká i v mnoha dalších ohledech. Působí příjemně na dotek, dokáže tlumit zvuky a funguje i jako tepelný izolant. Při zvolení vhodné dřeviny není problém kombinace s podlahovým vytápěním. 

Aby si masivní podlaha co nejdéle zachovala původní podobu, vyžaduje však vhodnou péči i zacházení. Příliš jí nesvědčí vysoká vlhkost, ale ani naopak suché klima. Vyžaduje také odbornou pokládku a je třeba počítat s tím, že si celkově za tuto podlahu připlatíte.

Cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Odolná podlaha s rychlou instalací

Tato vinylová podlaha v sobě kombinuje celou řadu praktických výhod. Je vodotěsná, takže se hodí i do kuchyní a koupelen, dokáže dobře tlumit zvuk a položit ji můžete i na původní podlahu a ušetřit si tak práci. Pokládka je sama o sobě velmi jednoduchá díky click systému Droplock. Skládá se z několika vrstev včetně uretanové vrstvy s keramickými částicemi, která zajišťuje vyšší odolnost. Ta je tak vysoká, že je možná i instalace do komerčních a veřejných prostor. Extrudované jádro pak zaručuje rozměrovou stálost. 

Podlaha nezklame ani po stránce designu, kdy dokáže takřka autenticky kopírovat přírodní dřevo či kámen. 

Co se týče ceny, pohybuje se tento typ vinylu ve středních hladinách a jedná se tak o dostupnou variantu. 

Nevýhod bychom tu mnoho nenašli, drobným minusem může pro někoho být nemožnost renovace vinylové podlahy.

Cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktická varianta za příznivou cenu

Laminátové podlahy patří k těm nejoblíbenějším, a existuje pro to řada dobrých důvodů. Jedním z těch hlavních je vynikající poměr výkonu a ceny, kdy “za pár korun” získáte kvalitní, odolnou a designově povedenou podlahu. Laminátová podlaha vyniká dlouhou životností, snadno se udržuje a obávat se nemusíte ani poškození či poškrábání. Snadno ji nainstalujete pomocí click systémů a položit ji můžete i na podlahové vytápění. 

Zatímco řada laminátových podlah není příliš odolná vůči vodě, u verze s úpravou Water 100 tento problém řešit nemusíte a použít ji lze i do koupelen. Nejen zde pak oceníte protiskluzovou úpravu.

A potěší i po stránce designu. Vybírat můžete z řady barevných variant a podoba s přírodním dřevem je skutečně vynikající. 

Nevýhod toto řešení mnoho nemá, ve srovnání s některými dalšími materiály je však laminát o něco tvrdší a studenější, což může být v některých případech nepříjemné.

Cena: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nízká cena & pestrý výběr

Obrovské množství dekorů a cenová dostupnost dělají z PVC podlah velmi oblíbenou variantu. Je jedno, zda hledáte imitaci dřeva, kamene nebo dlaždic, u PVC je výběr skutečně široký. A tento typ podlah skýtá i další benefity, jako je snadná pokládka, jednoduchá údržba a také dobré tepelně izolační vlastnosti. Ve většině případů nevadí ani kombinace s podlahovým vytápěním. 

Slabinou PVC podlah je ale jejich měkkost. Ačkoliv na dotek mohou působit příjemně, nezřídka může dojít k jejich proseknutí a některé z nich nejsou určené například pro kolečkové židle.

Cena: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat plovoucí podlahu

Většina z nás očekává, že mu plovoucí podlaha bude v bytě či domě dělat společnost třeba i po desítky dalších let. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba vybrat vhodný typ. Na co si dát při výběru pozor?

1) Zvažte umístění

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru by mělo být místo, kam chcete plovoucí podlahu položit. V první řadě je to volba samotného objektu. Jiný typ se hodí do obytných prostor, jiný do komerčních objektů s vysokou zátěží. Roli ale dále hraje i místnost. Zatímco v případě ložnic a obývacích pokojů komplikace nebývají, u podlah do kuchyní a koupelen je třeba zvolit typ odolnější vůči působení vody.


2) Vyberte ideální materiál

Jak je vidět z našeho srovnání, materiálů plovoucích podlah je na výběr spousta. Roli zde budou hrát i vaše finanční možnosti, protože cenové rozdíly mezi materiály jsou výrazné. K nejoblíbenějším materiálům patří dřevo, které sice stojí víc a je o něco náročnější na údržbu, na druhou stranu se jedná o přírodní materiál s líbivým vzhledem a snadnou možností renovace. Dalším oblíbeným materiálem je lamino, které se snadno udržuje, je cenově dostupné a je k dostání v nespočtu dekorů. Podobně je na tom i v posledních letech čím dál oblíbenější vinyl.


3) Pozor na materiál nosné vrstvy

Jedním ze zásadních kritérií určujících kvalitu plovoucí podlahy je nosná vrstva. Ta by měla být tvrdá a pevná, nejčastěji se pro tyto účely využívají HDF desky. Jak poznat, zda je dostatečně kvalitní? Jedním z ukazatelů je váha lamely –⁠ čím těžší je, tím více materiálu obsahuje a tím je pevnější.


4) Myslete na údržbu

Materiál i kvalita plovoucí podlahy se odráží nejen v její životnosti, ale i na údržbě. Pokud zvolíte masivní dřevo, je třeba počítat s tím, že úklid bude náročnější a bude třeba opatrnosti. V případě vinylu či laminátu si můžete výrazně usnadnit práci a úklid bude rychlý a jednoduchý.


5) Na dekoru záleží

Díky opravdu pestré nabídce dekorů a barev nemusíme přehlížet ani estetickou stránku plovoucích podlah. Nejoblíbenější jsou dekory dřeva, stejně tak se ale můžete rozhodnout i pro imitaci kamene či jiných materiálů. Platí zde pravidlo, že do menších prostor se hodí pro jejich optické zvětšení a prosvětlení spíše světlejší barvy, do větších můžete pro dojem útulnosti zvolit tóny tmavší.


6) Napoví i záruka

Pokud si stále nejste jisti kvalitou zvoleného typu podlahy, podívejte se, jakou na ni nabízí výrobce záruku. Nezřídka může být záruka i delší než 15 let a funguje tak i jako nápověda k tomu, jak kvalitní daná podlaha je.


7) Stanovte si cenovou hranici

Podlaha není zrovna položkou, na které byste měli chtít co nejvíce ušetřit. Pokud totiž vyberete správně, nemusíte se její výměnou po mnoho dalších let zabývat. I zde se ale dá pořídit kvalita za rozumnou cenu. Pokud vás tíží napjatější rozpočet, poohlédněte se například po laminátových či vinylových podlahách, který udržují dobrý poměr výkonu a ceny.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se plovoucích podlah? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

V tomto případě vždy záleží na zvoleném materiálu, kdy jsou některé daleko vhodnější než jiné. Podlahové vytápění patrně nebude problémem v kombinaci s laminátem nebo vinylem, složitější to bude v případě dřeva.

Výhodou plovoucích podlah je, že se hodí kamkoliv a položit je můžete do bytů a domů a stejně tak i komerčních objektů. Zde je ale namístě přesvědčit se o tom, že vámi zvolený typ zvládne vysokou zátěž a frekvenci využívání. Stejně tak je třeba zvolit speciální druhy podlah do koupelen či kuchyní.

I v tomto případě hraje hlavní roli materiál. Speciální zacházení vyžaduje dřevo, které je náchylnější a nevhodnou péčí může snadněji dojít k poškození. Naopak u vinylu, laminátu či PVC je údržba jednoduchá a ve většině případů si vystačíte s běžnými úklidovými prostředky, případně přípravky určenými přímo pro daný typ podlahy. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)