Nejlepší podlahy do kuchyně 2024 – srovnání, cena


Výběr redakce

Populární volba s celou řadou výhod

Cena: 900 Kč


Dokonale voděodolné

Sázka na klasiku s příjemnou cenou

Cena: 200 Kč


Pro náročné

Nestárnoucí a elegantní podlaha s náročnější údržbou

Cena: 1 000 Kč


Oblíbená volba

Materiál, který potěší cenou i vzhledem

Cena: 300 Kč

Kde koupit podlahy do kuchyně?

  1. Siko
  2. Baumax
  3. LaSamba.cz
  4. Dek
Podlahy Do Kuchyne

Je před vámi renovace kuchyně nebo výstavba nové a přemýšlíte, jakou zvolit podlahu? Pak pro vás máme dobrou zprávu – možností je tolik, že si zajisté vyberete, ať už jsou vaše designové či cenové preference jakékoliv. V dnešním srovnání se podíváme na hlavní výhody těch nejoblíbenějších materiálů využívaných pro podlahy v kuchyni a přidáme i pár tipů pro výběr navíc. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kuchyně patří k nejfrekventovanějším místům v celém bytě. Vzhledem k tomu zde také často dochází k nejrůznějším nehodám, ať už jde o vylití vody či jiných tekutin, pádu předmětů a tak dále. Nároky na kvalitu podlahy jsou tak skutečně vysoké. 

Při výběru tedy raději volte takovou podlahu, která bude:

  • protiskluzná
  • vysoce odolná vůči vodě
  • odolná vůči mechanickému poškození 
  • snadná na údržbu a úklid 

Vždy je ale nutné vzít v potaz i složení a počet členů vaší domácnosti, finanční možnosti a také požadavky estetické. 

Populární volba s celou řadou výhod

Vinylové podlahy jsou aktuálně obrovským trendem a přinášejí spousty výhod i do kuchyní. V první řadě jde o jejich vysokou pevnost a odolnost proti mechanickému poškození i vodě. Dalším plusem je jednoduchost pokládky, kdy do sebe jednotlivé lamely díky click systému snadno zaklesnete a celý proces tak lze zvládnout i svépomocí. Navíc je zde možnost položení vinylu na už existující podlahu. Má dobré zvukové i tepelně izolační vlastnosti a rozumí si tak i s podlahovým vytápěním. A problémy nebudete mít ani s údržbou tohoto typu podlahy. 

Velkým bonusem je zde i výběr dekorů. Nejoblíbenější je imitace dřeva, která je v mnoha případech takřka k nerozeznání od dřeva přírodního a kopíruje i jeho texturu. 

Pravdou je, že vzhledem k nabízeným vlastnostem je poměr výkonu a ceny u vinylu více než dobrý, zároveň však platí, že jsou k dostání i výrazně levnější podlahy do kuchyně.

Cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sázka na klasiku s příjemnou cenou

Ne náhodou se většině lidí při slovech “podlaha do kuchyně” vybaví právě dlažba. Ve spojení s touto místností jde o nejoblíbenější volbu a existuje pro to mnoho důvodů. Dlažba je k dostání v mnoha různých barevných provedeních, její cena začíná na příznivých částkách a přitom je pevná, odolná, vyniká dlouhou životností, nevadí jí vlhkost a zvládne i pád hrnce nebo jiného těžšího předmětu. Pokud nezvolíte příliš světlé spáry, mnoho práce nebudete mít ani s její údržbou. Pozor si dejte jen na to, aby měl vámi zvolený typ dlažby protiskluzovou úpravu, což v kuchyni oceníte. 

Nevýhod bychom tu mnoho nenašli. Jednou z nich však může být pocit chladu, který dlažba přináší. V létě jej uvítáte, v zimě patrně bude příjemný méně.

Cena: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nestárnoucí a elegantní podlaha s náročnější údržbou

Dřevo je bezpochyby esteticky krásnou, na dotek příjemnou a také nadčasovou volbou, která zapadne do interiérů v mnoha stylech. Nabízí se však otázka, zda se do kuchyní hodí po praktické stránce. Odpověď zní ano, ale chce to správný výběr typu dřeva a také dostatečnou péči. 

Správnou volbou budou do kuchyně dřeva pevná a odolná, což jsou vlastnosti, kterými oplývají například exotické dřeviny, jako je teak či wenge. Z “našich” dřevin je oblíbený dub. Neobejdete se však bez dostatečného ošetření vosky či oleji a nelze počítat s voděodolností tohoto materiálu. Jakmile se vám na zem vylije voda, je nutné ji co nejdříve setřít. I v případě poctivé péče je také nutné mít na paměti, že se jedná o přírodní materiál, který neustále pracuje. To znamená i to, že za pár let bude vypadat jinak než dnes. Na druhou stranu je zde poměrně jednoduchá možnost renovace a stačí povrch přebrousit.

Cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Materiál, který potěší cenou i vzhledem

Laminát je pro pestrou nabídku dekorů a také sympatickou cenu oblíbeným materiálem podlah, ovšem jeho použití do kuchyně je třeba dobře promyslet. V případě nekvalitních a levných variant totiž hrozí, že při styku s vodou dojde k jeho nabobtnání a poničení. Zvolte proto pevnější a odolnější laminátové podlahy, jako jsou například ty s HDF jádrem a povrchem ošetřeným tak, že mu zvýšená vlhkost nevadí. Zároveň věnujte pozornost i parametru protiskluznosti. 

V případě kvalitní volby vás pak laminát potěší svými dalšími pozitivy, mezi něž patří jednoduchost pokládky click systémem i snadná údržba. 

Cena: 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levnější provedení vinylu s podobnými vlastnostmi

Cenově příznivější variantou vinylových podlah jsou ve srovnání s lamely s click systémem ty lepené. Nabízejí přitom takřka stejné vlastnosti jsou vysoce odolné vůči oděru i skvrnám a tedy vhodné právě i do kuchyní, potěší dlouhou životností, vybírat lze z celé řady designů, z nichž spousta je velmi zdařilou kopií přírodního dřeva. Nedělá jí problém podlahové vytápění a pyšní se i výbornými zvukově izolačními vlastnostmi.  

Ve srovnání s vinylem s clik systémem je lepená vinylová podlaha tenčí a právě nízký profil může být vítaným plusem. Samotná pokládka je však v tomto případě složitější a většinou se při instalaci neobejdete bez pomoci odborníků.

Cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá volba pro náročné

Podlaha z masivu každého ohromí svým luxusním a elegantním přírodním vzhledem, který nikdy nevyjde z módy. Hodí se do kuchyní v moderním, rustikálním ale třeba i severském stylu a tento materiál potěší i při doteku nebo chůzi naboso. Zároveň vytváří útulný a hřejivý dojem. Jak je to ale s jeho praktickou stránkou?

Zásadní je volba správného typu dřeva. To by mělo být tvrdší, protože jen tak dokáže odolat pádu těžších předmětů, kterým se v kuchyni prakticky nevyhneme. Zároveň je nezbytná dostatečná povrchová úprava za pomoci oleje či laku, díky čemuž nebude vylití tekutin na podlahu znamenat katastrofu. 

I tak ale platí, že podlaha z masivu vyžaduje velkou péči a opatrné zacházení. Je zapotřebí zvolit speciální přípravky pro úklid a každou kapku vody raději ihned setřít. V průběhu let je také potřeba počítat s tím, že dřevo bude pracovat a lehce měnit svou podobu. Nabízí se však snadná renovace přebroušením.

Cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Volba pro ty, co hledají nízkou cenu

PVC podlahy, které jsou někdy řazeny k vinylovým, můžeme postavit do řady kuchyňských stálic. Mají totiž spoustu vlastností, pro které se do těchto místností hodí, navíc patří k těm vůbec nejlevnějším variantám na trhu. 

Mají na dotek příjemný, měkký a teplý povrch a příliš práce nebudete mít ani s jejich údržbou. K dostání jsou v pestré škále různých designů a rozhodnout se tak můžete pro dekor dřeva, kamene, imitovat však mohou třeba i dlaždice. 

Zmíněná měkkost materiálu však může být v kuchyních i kamenem úrazu, kdy hrozí, například při pádu nože, snadné rozseknutí. Oprava je navíc v tomto případě značně složitější. 

Cena: 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Korek recenze

Zajímavá alternativa mezi přírodními materiály

Pokud hledáte do kuchyně přírodní materiál, ale chcete se vyhnout vysokým investicím, které se pojí k dřevu, může být řešením podlaha korková. Vyrábí se z korkového dubu a přináší s sebou tak výhody přírodního materiálu, jako je hřejivost a měkkost při doteku i příjemný vzhled. 

Korek zároveň mnohé překvapí svými zvukově i tepelně izolačními schopnostmi a také snadnou údržbou. 

Stejně jako v případě dřeva je ale třeba jej chránit před rozlitými tekutinami, které by mohly znamenat poškození. Z toho důvodu volte raději lakovaný korek.

Cena: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Linoleum recenze

“Zapomenutý” materiál se zajímavými vlastnostmi

Lino má možná pověst překonaného materiálu, ale byla by škoda jej při zařizování kuchyně nezvážit. I lino má totiž stále co nabídnout. Jedná se o přírodní, ekologický a obnovitelný materiál, který je tvořen pryskyřicí, lněnými olejem, korkovou moučkou a dalšími složkami. Jeho výhodou je i to, že se skvěle hodí pro alergiky. 

Je přirozeně voděodolné, a tudíž vhodné do kuchyně. Připočíst musíme i jeho mechanickou odolnost, snadnou údržbu i dobré zvukově izolační schopnosti. Cenově patří někam do zlatého středu, takže ani v tomto ohledu nezklame, a i tady můžete vybírat z nespočtu různých provedení a dekorů. 

Jedná se o měkčí materiál, takže i v jeho případě hrozí “proříznutí” při neopatrných manévrech v kuchyni. Mezi minusy pak můžeme započítat i o něco složitější pokládku.

Cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat podlahu do kuchyně

Zdá se vám, že každá z možných variant má něco do sebe? Možná vám s výběrem pomohou naše další tipy:

1) Materiál jako zásadní volba

Snad tou nejdůležitější volbou, před kterou stojíte, je samotný materiál. Dobře zvažte své potřeby a parametry jednotlivých typů. Patříte k těm, kterým neustále něco padá na zem? Pak zvolte ty nejodolnější a nejpevnější povrchy, jako je vinyl, dlažba či laminát. Chodíte rádi naboso a nemusíte se příliš ohlížet na cenu? V těchto případech se nabízí podlaha dřevěná či korková.


2) Myslete na údržbu

Zatímco některé typy podlah, jako jsou ty vinylové nebo PVC, jednoduše setřete, jak jste zvyklí, jiné vyžadují náročnější péči. Jde především o podlahy dřevěné, u nichž snadno dojde při nesprávné údržbě k poškození a nechtěným změnám vzhledu. Pokud nepatříte k těm, kteří chtějí péči o podlahu věnovat spoustu času, zvolte si v tomto ohledu méně náročné varianty.


3) Berte ohled na rodinnou situaci

Při výběru podlahy je také dobré se zamyslet nad tím, kdo kuchyni nejčastěji využívá či bude využívat v blízkých letech. V případě domácností s malými dětmi oceníte snadnou údržbu, pokud se hodláte brzy stěhovat, může se zase hodit podlaha, kterou lze snadno složit.


4) Slaďte styl interiéru

I na designu pochopitelně záleží. Zvlášť v případech, kdy podlaha kuchyně volně navazuje na podlahy v dalších místnostech. V těchto případech je dobré celkový styl sladit. Pokud chcete kuchyni opticky zvětšit, volte raději světlejší podlahy, u větších kuchyní si můžete dovolit i tmavší tóny. 


5) Promyslete podlahové vytápění

Jestliže plánujete do kuchyně zavést podlahové vytápění, je nezbytné zvolit si takový materiál podlahy, který to umožní. To se naštěstí už týká většiny materiálů, v případě korku či dřeva však může nastat komplikace. 


6) Dobře zvažte rozpočet

V neposlední řadě je dobré si ujasnit, kolik jste ochotni do podlahy v kuchyni investovat. Jejich ceny se totiž liší i v řádech tisíců na metr čtvereční. Doporučujeme však raději nešetřit za každou cenu a vsadit na řešení s dlouhou životností. 

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se podlah do kuchyně? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

K nevhodným variantám patří koberce, u kterých je hlavním mínusem složitá a náročná údržba. Pozor si dejte i na levné laminátové podlahy, které nejsou dostatečně odolné vůči vodě a hrozí jejich nabobtnání a kroucení. Dbejte i na protiskluzovou úpravu u dlaždic a obezřetní buďte i při výběru dřeva. Ne každý jeho druh je do kuchyně vhodný.

Pokud patříte k těm, co se jim často v kuchyni stávají nehody a obden vám padá sklenička nebo hrnec, bude pro vás patrně správnou volbou vinylová podlaha, případně linoleum. Ty vynikají vysokou odolností vůči mechanickému poškození, v případě vinylu se systémem click je navíc snadná i případná výměna a oprava poničeného kusu podlahy. 

Cena podlahy v kuchyni se pohybuje od nižších stokorun až po tisíce za metr čtvereční. Hlavní roli zde pochopitelně hraje výběr materiálu. Nemusí však platit známá rovnice, že čím dražší, tím lepší materiál do kuchyně je. K nejdražším volbám totiž patří dřevo, které má řadu nevýhod. Snadno zde tak najdete variantu s výborným poměrem kvality a ceny. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (19 votes)