Nejlepší obklady do koupelny 2024 - inspirace, srovnání, cena


TOP kvalita

Obklady z imitace dřeva dodají koupelně přírodní nádech

 Cena od: 200 Kč/m²


Industriální styl

Neutrální šedá pro moderní minimalistické koupelny

  Cena od: 300 Kč/m²


Nestárnoucí klasika

Nadčasová klasika, která se nikdy neokouká 

  Cena od: 100 Kč/m²


Pro náročné

Pro jedinečný vzhled do luxusních koupelen

  Cena od: 600 Kč/m²

Kde koupit obklady do koupelny?

 1. Siko
 2. Baumax
 3. LaSamba.cz
 4. Dek
Obklady Do Koupelny

Obklady jsou jednou z nejzásadnějších věcí, která tvoří tvář koupelny. Koupelnový obklad se nám musí nejen líbit, ale také být praktický na údržbu a splňovat parametry pro použití v namáhaném prostoru koupelny, další důležitou roli hraje často také cena. Zorientovat se v dnešní široké nabídce nemusí být vůbec jednoduché, sestavili jsme proto přehled nejčastějších typů obkladů do koupelny, se kterými se můžete setkat.

Mezi nejoblíbenější materiály patří keramika, která splňuje všechny předpoklady pro použití v koupelně a zároveň je cenově dostupná. Dalšími možnými materiály jsou přírodní či umělý kámen, exotické dřeviny jež jsou odolné vlhkosti, tvrzené sklo nebo korek.

Při výpočtu obkladů do koupelny vynásobíte šířku zdi její výškou a dostanete údaj v metrech čtverečních, dle kterého budete vědět, kolik balíků dlažby koupit. Jsou-li stěny nerovnoměrné, měřte v nejširším bodě. Nezapomeňte odečíst plochu oken a naopak přičíst plochu špalet, případně parapetů. K naměřeným výsledkům vždy přičtěte rezervu, dostatečných by mělo být 5 % z naměřených hodnot.

Koupelnový obklad je možné s celkem uspokojivým výsledkem řezat flexou (úhlová bruska), záleží však na typu obkladu. Některé materiály mohou vyžadovat preciznější profesionální nástroje, které lze zapůjčit v půjčovnách. Jsou však ale i obklady, které se vyměřují a následně řežou na míru (například pravý kámen či tvrzené sklo) a jejich instalaci je tak lepší přenechat profesionálům. To samé platí o obkladech s náročnějšími vzory nebo vyšší cenou – neodborná pokládka by vás ve finále mohla přijít dráž než zaplatit za práci někomu jinému.

Obklady z imitace dřeva dodají koupelně přírodní nádech

Obklady v dekoru dřeva, které jsou vyrobené z keramiky, případně skla, se skvěle hodí pro ty, kteří chtějí do koupelny dostat útulný nádech přírody, zároveň však chtějí zachovat vlastnosti jako je tvrdost, otěruvzdornost a snadná údržba. Kromě toho jsou také cenově dostupnou alternativou k exotickým dřevinám, jež jsou do koupelny také vhodné, finančně však výrazně náročnější. Obklady a dlažba imitující dřevo se nabízejí v široké škále barevných odstínů a velikostních variant od mozaiky přes podlouhlé až po velkoformátové. Jelikož jsou dřevěné dekory většinou tmavší a mohou tak opticky zmenšit prostor, doporučujeme je spíše na ozvláštnění v kombinaci s jednobarevným světlým obkladem.

Orientační cena: od 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Neutrální šedá pro moderní minimalistické koupelny

Obklady v barvách imitujících beton se hodí do koupelen, u kterých je kladen důraz na jednoduchost, moderní vzhled a nadčasovost. Vyrábí se v různých velikostních variantách, pro moderní koupelny se nejvíce hodí ta velkoformátová. Na tmavém betonovém obkladu krásně vyniknou bílé zařizovací předměty, světlý dodá pocit čistoty. Betonový obklad se také výborně hodí jako základ pro kombinace s dalšími doplňkovými obklady, například s obkladem v dekoru dřeva, španělským obkladem nebo obkladem s geometrickým vzorem, které ho mohou hezky ozvláštnit a zútulnit. I přesto však může šedá barva – i když si vyberete její teplejší odstín s nádechem do béžové – na některé působit příliš studeně, což zůstává jedinou nevýhodou jinak praktického a hezkého obkladu.

Orientační cena: od 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nadčasová klasika, která se nikdy neokouká 

Bílý obklad je tím, co můžete mít v koupelně desetiletí a přitom stále aktuální. Působí čistým dojmem, opticky zvětšuje prostor, takže se hodí i do malé koupelny, a snadno s ní sladíte další vybavení – které až doslouží, vyměníte jednoduše za jiné, aniž byste museli bourat celou koupelnu. Bílá je zkrátka klasika, která nikdy nemůže zklamat. Vybrat si lze ze všech myslitelných velikostí a formátů od klasických čtverečků přes moderní obdélníkové a velkoformátové obklady až po mozaiku, aktuálně je například populární hexagonová mozaika (šestiúhelníkové dlaždice). Chcete-li bílou ozvláštnit, můžete ji kombinovat s obklady v jiných dekorech nebo použít barevnou spárovací hmotu, čímž dostane koupelna originální vzhled, na druhou stranu je počítat s tím, že jakékoli moderní kombinace mohou ubrat na nadčasovosti.

A má bílá nějaké nevýhody? Ano, na bílém obkladu je vidět každá nečistota a pravidelný úklid je tak nezbytností k tomu, aby se zachoval její vzhled. Těm, kdo bílý obklad i přesto chtějí, bychom doporučili spíše matnější povrchové úpravy, na kterých nejsou tolik vidět nečistoty a otisky.

Orientační cena: od 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro jedinečný vzhled do luxusních koupelen

s dalším exkluzivním vybavením typu exotické dřevo nebo designové zařizovací předměty. Vybrat si lze světlejší pískované odstíny, jež působí hřejivým a útulným dojmem, nebo tmavé, které koupelně dodají velmi výrazný a osobitý akcent. Ať už si vyberete jakýkoliv barevný odstín, je třeba počítat s tím, že ve strukturovaném povrchu kamenného obkladu se snadno drží nečistoty a prach a jeho údržba je poměrně náročná záležitost. Pokud se tedy rozhodnete pro tento krásný obklad, doporučujeme ho používat na doplnění jiného (praktičtějšího) obkladu, nikoli na celou koupelnu.

Další alternativou, preferujete-li luxusní vzhled, je obklad z přírodního (mramor, žula) či technického kamene, který má hladký povrch, díky čemuž je jeho údržba snadnější.

Orientační cena: od 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Výrazné vzory dodají koupelně osobitý styl a hravost

Jsou barevné, hravé, originální, nápadité a dokáží vaší koupelně dodat jedinečný osobitý styl. Řeč je o retro obkladech, jež spojuje výrazný design a vzory, a to geometrické, květinové nebo patchwork. Vzhledem ke své výraznosti se skvěle hodí na doplnění některého z neutrálních obkladů, například bílého či šedého. Do těch je lze umístit jak symetricky ve svislých či vodorovných pruzích, diagonálně nebo klidně úplně nahodile. Retro obklady jsou moderní a zároveň útulné, cenově dostupné a snadno udržovatelné. Jedinou jejich nevýhodou je to, že při necitlivém a přehnaném kombinování mohou působit kýčovitě. Pokud se vám tedy retro obklady líbí a rádi byste je použili, ale nejste si jistí, jak je kombinovat, není od věci porada s odborníky.

Orientační cena: od 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Harmonicky originální design pro moderní i retro koupelny

Hexagonové, neboli šestiúhelníkové obklady, které svým tvarem připomínají medové plástve, už jsou pár let na vzestupu a zažívají doslova boom. Nejde přitom o žádnou novinku. Tvar hexagonu měl ve starověkých pohanských dobách mystický a sakrální význam a byl vnímán jako symbol krásy, symetrie a harmonie lidského těla, v architektuře se pak začal prosazovat od 17. století. V pohanských dobách sice už nežijeme, hexagon si ale pořád zachovává krásný a harmonický vzhled, díky čemuž se hodí do koupelen v moderním či prvorepublikovém retro stylu, které udělá nejen originální, ale také útulné. Jedinou nevýhodou hexagonových obkladů může být náročnější pokládka, která vyplývá z jejich tvaru.

Orientační cena: od 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní obklady, které opticky zvětší místnost

Velkoformátová dlažba je u nás lehce opomíjená, přitom má své nesporné benefity. Patří mezi ně zejména elegantní nadčasový vzhled, optické zvětšení prostoru a snadná údržba, která vychází z povahy dlažby – v koupelně je výrazněji méně spár, navíc jsou těsněji u sebe. Právě znečištěné, někdy i plesnivé spáry jsou tím, co dokáže potrápit, velkoformátový obklad je tak tím pravým řešením pro ty, kteří chtějí moderní koupelnu, která se snadno uklízí. Velkoformátová dlažba se vyrábí v různých dekorech, obzvláště dobře vypadá v imitacích kamene, dřeva nebo kovu.

Rozhodnete-li se pro velkoformátovou dlažbu, měli byste vědět, že její pokládka není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát – především vzhledem k váze a nutnosti dokonale připravit podklad. Doporučuje se tedy odborná montáž, což zvyšuje cenu již tak dražšího obkladu.

Orientační cena: od 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krásný obklad se kterým vytvoříte originální a osobitou koupelnu 

Skleněná mozaika se hodí do koupelen ve středomořském stylu, případně je možné ji použít jako ozdobný prvek místo bordur, které jsou obvykle dražší. Dát ji lze na celou koupelnu nebo ji můžete kombinovat s velkoformátovým obkladem, což je obzvlášť efektní kombinace. 

Mozaika je také překvapivě jednoduchá na pokládku, a zároveň jako jediná z obkladů umožňuje jednoduše obložit asymetrická nebo zaoblená místa. Jednotlivé malé čtverečky jsou totiž nalepené na podkladové síťce nebo papírové podložce o velikosti 30×30, takže na zeď lepíte rovnou celý blok. A pokud potřebujete menší rozměry na již zmíněná zaoblená či asymetrická místa? Jednotlivé dílky od sebe jednoduše rozstřihnete obyčejnými nůžkami. Obejdete se tak bez flexy a složitého řezání, které sebou přináší spoustu jemného prachu.

Výhoda mozaiky se ale v některých případech může stát nevýhodou. Jelikož má obklad velké množství spár, nepotěší ty, jejichž koupelny jsou náchylné na vznik plísní, které se rády drží právě ve spárách.

Orientační cena: od 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Originální dekorace na zpestření vzhledu koupelny 

Cihlové obklady se vyrábějí ve dvou variantách. První má hrubý strukturovaný povrch, který cihlu imituje opravdu věrně, druhá jsou keramické v dlaždice s hladkým povrchem v dekoru cihel. Na použití v koupelně je vhodnější verze druhá, a to především kvůli jednodušší údržbě – v hrubém strukturovaném povrchu se snáze usazuje prach a nečistoty a hůře se čistí. Obklad s dekorem cihel je poměrně výrazný a dát ho na celou koupelnu by mohlo přinést poněkud kýčovitý výsledek, nejlepší je tedy použití cihlového obkladu pouze v menším množství v kombinaci s jiným, barevně neutrálním obkladem.

Orientační cena: od 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Alternativa k finančně náročnému přírodnímu kameni 

Přírodní kámen je krásný, je ale také finančně náročný. Pokud se vám ale jeho design líbí, řešení existuje – obklady v imitaci mramoru, žuly či travertinu. Vyrábějí se v různých velikostech, jejich dekor však nejlépe vynikne na velkoformátových obkladech, přičemž v tomto případě platí, že čím větší, tím lepší – koupelna pak bude vypadat opravdu luxusně. Nejedná se o pravý kámen, na druhou stranu některé typy přírodního kamene jsou pórovitější a tudíž nasákavé a horší na údržbu. Obklad v imitaci mramoru je tak vhodným kompromisem, který je nejen cenově výhodnější, ale také praktičtější.

Orientační cena: od 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat obklady do koupelny

Obklad do koupelny by měl splňovat bezpečnostní parametry, být praktický na údržbu a také se vám líbit. Na výběr je celá řada materiálů, jenž se liší svými vlastnostmi. Jaké jsou ty hlavní a na co dalšího při výběru obkladu myslet?

1) Volba materiálu dle užitných vlastností a ceny

Obklad do koupelny by se vám rozhodně měl líbit, nenechte se však unést módními vlnami a nadšením a v klidu si vše promyslete – za pár let by se vám totiž mohlo stát, že vás onen úžasný dekor přestane bavit. Myslete také na snadnou údržbu a celkovou praktičnost a sladění s dalším vybavením. V neposlední řadě zvažte i cenu – na koupelně se nevyplatí šetřit, na druhou stranu není vždy nutné platit za luxusní řešení, když existují adekvátní a levnější alternativy.

 • Keramika: Je tvrdá, odolná vůči vlhkosti, dobře se udržuje, má dlouhou životnost, nabízí se v nepřeberném množství dekorů a formátů a je cenově dostupná. Patří tak mezi nejoblíbenější materiál na obklady vůbec.
 • Sklo: Skleněná dlažba má podobné vlastnosti jako keramika, navíc vypadá velice efektně a díky odleskům dokáže opticky zvětšit prostor a dodat koupelně luxusnější vzhled. Druhou alternativou jsou panely z tvrzeného skla, které se vyrábějí na míru prostoru. Vypadají velice exkluzivně a moderně a díky minimálnímu množství spár také výrazně usnadňují úklid koupelny, jejich cena je však výrazně vyšší.
 • Dřevo: Používá se na podlahy, lze ho ale použít i jako doplňkový obklad na stěnu. Dřevo na použití v koupelně musí být speciálně připravené, tzn. vysušené na optimální vlhkost (8 %), navoskované nebo impregnované. Obzvláště vhodné jsou exotické dřeviny typu teak, cena je ovšem vyšší.
 • Korek: Je měkký a teplý na dotek, takže je dobrou levnější alternativou ke dřevu. Je odolný vůči plísním, je však třeba ho pravidelně impregnovat a nenechávat ho mokrý.
 • Přírodní kámen: Žula, mramor nebo travertin vypadají velice luxusně a můžete z nich vyrobit i umyvadlo či je podsvítit, čímž bude vaše koupelna opravdu velice exkluzivní. Na druhou stranu jsou ale drahé, navíc jsou některé přírodní kameny (mramor) porézní, což znamená, že pokud máte tvrdou vodu, budou na jejich povrchu vidět nevzhledné mapy a fleky (pokud nebudete vodu utírat).
 • Umělý kámen: Nebo také konglomerovaný kámen se vyrábí ve velkých deskách, které se řežou na míru každé koupelně. Jsou velice tvrdé, odolné vůči vlhku, mají dlouhou životnost, redukují množství spár v koupelně na minimum, snadno se čistí a vypadají velice luxusně. Nevýhodou je vyšší cena.
 • Homogenní kámen: Označovaný též jako termoplast nebo akrylátový kámen se vyrábí na míru prostoru. Je nenasákavý, antibakteriální, odolný vůči kyselinám, pružný a tvárný. Poslední dvě vlastnosti mu dávají možnost odlít z něj třeba umyvadlo či vytvářet zaoblené přechody v rozích, čímž se výrazně usnadňuje údržba a zvyšuje hygiena. Stejně jako u všech ostatních exkluzivnějších materiálů je jeho nevýhodou vyšší cena.

2) Protiskluznost aneb bezpečnost na prvním místě

Do koupelen je kvůli bezpečnosti nutné používat výhradně protiskluzové dlažby. Protiskluzové dlaždice se označují jako R9 – R13, přičemž nejvyšší číslo značí nejvyšší ochranu proti uklouznutí. Do koupelen, které používají děti a senioři je nejlepší zvolit co možná nejvíce protiskluzovou dlažbu.


3) Lesk, mat nebo strukturovaný povrch

Povrch obkladů může být lesklý, matný nebo hrubý/strukturovaný. Lesklý povrch ve světlých odstínech dokáže krásně opticky zvětšit koupelnu, na druhou stranu na něm však bude vidět každý otisk nebo kapka vody, zvlášť máte-li tvrdou vodu. Matný obklad působí útulně, není na něm vše vidět a snadněji se udržuje, je tak vhodný pro rodiny s dětmi. Obklady se strukturovaným povrchem (imitace cihel, dřeva nebo geometrické vzorování) vypadají skvěle, více se v nich však drží prach a nečistoty, většinou se tak používají jen jako doplňující dekorativní obklad.


4) Otěruvzdornost napoví životnost obkladu

Otěruvzdornost dlažby udává odolnost vůči povrchovému opotřebení, které přímo souvisí s životností dlažby. Značí se římskými čísly od I, do koupelny je vhodný stupeň II a III.

Často kladené otázky

Potřebné množství spárovací hmoty záleží nejen na ploše obkladů a dlaždic, ale také na jejich rozměru a tloušťce a způsobu pokládky konkrétního obkladu, například ty velkoformátové se dělají s menšími mezerami. Spárovací hmotu je tak nejlepší kupovat dohromady s obkladem a řídit se doporučením prodejce, existují i internetové kalkulačky pro výpočet potřebného množství.

Barva spárovací hmoty se nejčastěji volí ve stejném nebo podobném dekoru jako je dlažba. Zvolit ale můžete i kontrastní, například k bílým dlaždicím vypadá velice dobře tmavá kontrastní spárovací hmota, která navíc schová nečistoty.

Obecně ano, je ale třeba dát pozor na rozměry, především pak na tloušťku obkladu.

Je-li vaše koupelna náchylná na tvorbu plísní a nemáte v ní možnost větrání okny, snažte se ji po každém použití vytřít do sucha, nevěšet v ní prádlo a nechávat otevřené dveře. Pomocníkem mohou být také malé kompaktní odvlhčovače či pohlcovače vlhkosti.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)