10 nejlepších kukačkových hodin 2024 - recenze, tipy a inspirace


Výběr redakce

Tradiční ruční práce od mistrů ze Schwarzwaldu za skvělou cenu


 Cena: 4000 Kč


Jednoduchý design

Moderní kukačky do obývacího či dětského pokoje od předního německého výrobce

 Cena: 2800 Kč


Pro náročné

Luxusní kukačkové hodiny, které časem neztratí na hodnotě


 Cena: 22000 Kč


Ručně vyřezávané

Originální dílo s citem pro detail z německého Schwarzwaldu 


 Cena: 11000 Kč
Kukackove Hodiny

Kukačkové hodiny, obecně nazývané kukačky, by se mohly zdát dávnou minulostí, kterou známe z časů našich babiček. Opak je ale pravdou a kukačky se znovu vrací do módy, ať už v klasické vyřezávané podobě nebo v modernějších designech, které se hodí do každého interiéru. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kukačkové hodiny mají kyvadla a malá dvířka umístěná nad ciferníkem (u modernějších verzí mohou být i vedle), ze kterých každou hodinu „vylétá“ ptáček a kukáním oznamuje čas (počet kukání = čas). Některé kukačky mohou mít ještě navíc křepelku, která oznamuje čtvrt a půl hodiny. Právě specifický zvuk dal hodinám jejich jméno, podoba domečku se pak vyvíjela od 18. století.

Kukačky je dnes možné koupit v mnoha designových a materiálových provedeních od papíru přes plast až po dřevo a jejich výrobců je po celém světě spousta. Za nejtradičnější se ale považují kukačky ze Schwarzwaldu.

Kukačkové hodiny fungují na elektrický nebo mechanický pohon. Elektrické kukačky jsou poháněné bateriemi a mohou mít další funkce jako jsou melodie a jiné zvukové efekty, možnost zeslabit či vypnout zvuk nebo automatické vypínání zvuku.

Mechanické fungují na ruční natažení závaží, které zajišťuje chod a kukání. Mohou být jednodenní nebo osmidenní, dle toho, jak dlouho vydrží po natažení v chodu. I u mechanických hodin může být možnost vypnout zvuk.

Tradiční ruční práce od mistrů ze Schwarzwaldu za skvělou cenu

Kukačkové hodiny Hönes 350QM jsou nástupem úspěšného modelu 350Q a nadchnou především ty, kteří svůj domov chtějí ozdobit tradiční ruční prací z dílny předního výrobce, a neutratit přitom příliš vysoké částky.

Hodiny jsou ručně vyřezávané z lipového dřeva a poháněné kvalitním bateriovým strojkem R14. Kromě precizní řezbářské práce se mohou pochlubit také kukáním s ozvěnou a potůčkem v pozadí, možností nastavit dalších 9 melodií nebo plynulou regulací hlasitosti. V situacích, kdy by vás kukání obtěžovalo, je možné ho úplně vypnout, případně se můžete spolehnout na světelné čidlo, které zařídí jeho vypínání v noci.

Vzhledem k preciznímu zpracování, značce a příznivé ceně, se kukačky Hönes 350QM řadí u zákazníků mezi nejoblíbenější.

MateriálLipové dřevo
PohonBaterie
Lze vypnout kukáníAno
Výška35 cm

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní kukačky do obývacího či dětského pokoje od předního německého výrobce

Kukačky AMS 7278, jež jsou vyrobené z MDF desek, se svým designem budou skvěle hodit do moderního obýváku, kuchyně nebo dětského pokoje.

Německý výrobce AMS, pocházející ze Schwarzwaldu, který patří mezi rodiště kukačkových hodin, platí za špičku v oboru. I když se tedy nejedná o tradičně vyřezávaný kousek, můžete se spolehnout na kvalitu jeho strojku i na precizní zpracování.

Součástí hodin jsou dvě kukačky (červená a bílá), takže si můžete zvolit, která vám ke stylu hodin bude pasovat více. Kukání se ozývá každou hodinu a jeho hlasitost lze regulovat. V noci (od 22:00 do 5:00) se kukání automaticky vypíná.

MateriálMDF
PohonBaterie
Lze vypnout kukáníAno
Výška39 cm

Orientační cena: 2 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní kukačkové hodiny, které časem neztratí na hodnotě

Do detailů zpracované ručně vyřezávané kukačky z dílny schwarzwaldských mistrů jsou ideální pro ty, jež ocení mistrné řemeslné zpracování bez ohledu na cenu. Ta se ostatně v tomto případě dá považovat i za jakousi formu investice – kukačky na ceně rozhodně neztratí, naopak se v průběhu let mohou stát ceněným sběratelským kouskem.

Kromě vyjížděcí kukačky jsou součástí domečku také postavičky tanečníků a sedláků a malé mlýnské kolo, které se po zakukání začnou pohybovat za doprovodu melodie. Kukání se ozve vždy v půl (1×) a v celou hodinu (počet kukání dle počtu hodin).Kukačky mají mechanický jednodenní strojek, což znamená, že se natahují ručně každý den.

MateriálLipové dřevo
PohonMechanické, jednodenní
Lze vypnout kukáníAno
Výška45 cm (s věžičkou)

Orientační cena: 22 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Originální dílo s citem pro detail z německého Schwarzwaldu 

Hönes vyrábí kukačkové hodiny z komponentů, jež jsou ručně vyráběné v malých lokálních firmách v okolí Schwarzwaldu, což znamená, že každé jejich kukačky jsou originál, který nemá přesnou kopii ani v rámci jednotlivých výrobních řad. To se týká i kukaček typu 8442/4, které se od jiných typů odlišují jedinečným provedením střechy bez klasické ozdoby, zato však s perfektně zpracovanými detaily. Dalším nápaditým doplňkem jsou ručně vyřezávaní ptáčci pod ciferníkem, kteří se během kukání pohupují. Kukání se ozývá v půl (1×) a v celou hodinu (počet kukání dle počtu hodin). Pokud by vás kukání obtěžovalo, lze ho mechanicky vypnout. Pohon kukaček je mechanický osmidenní, takže je nutné je každých 8 dní ručně natáhnout.

MateriálLipové dřevo
PohonMechanické, osmidenní
Lze vypnout kukáníAno
Výška34 cm

Orientační cena: 11 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční ruční práce s více než 100 letou tradicí za příznivou cenu

Hönes je německá firma, u níž se znalost tradičního řemesla předává z generace na generaci již více než 100 let. Pokud nepoužívá přímo své vlastní strojky a domečky, využívá produktů malých lokálních firem, díky čemuž je oprávněna používat certifikát VDS, který mají pouze originální kukačky ze Schwarzwaldu.

Kukačky s modelovým označením 116 nejsou tak zdobné jako ostatní, nemají věžičku a jejich výška je jen 20 cm (bez kyvadla), takže se budou skvěle hodit do menších prostor. Kukání se ozývá jednou v půl a v celou hodinu (počet kukání = čas). Pokud byste chtěli kukání vypnout, je tak mžné učinit mechanickou páčkou na boku. Mechanický je také celý strojek, což znamená, že je nutné kukačky každý den natáhnout.

Kukačky nejsou tak honosné jako jiné modely z dílny Hönes, pořád se však jedná o dokonale detailní řezbářskou práci, kterou navíc dostanete za příznivou cenu.

MateriálLipové dřevo
PohonMechanické, jednodenní
Lze vypnout kukáníAno
Výška20 cm

Orientační cena: 6 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradice v moderním pojetí od českého výrobce

Máte-li rádi kukačkové hodiny, ale do vašeho interiéru se nehodí ty klasické vyřezávané, mohl by vás zaujmout moderní model od české firmy LAVVU. Kukačky jsou vyrobené z MDF desek v odstínech bílé a bukového dřeva a díky svému střídmému designu se hodí do modernějších interiérů – kuchyně, obýváku, dětského pokoje či chodby.

Stroj je poháněný bateriemi (tři AA baterie, nejsou součástí), takže o natahování hodin se nemusíte starat. Kromě kukání mají také ozvěnu a zvuk potůčku na pozadí. Hlasitost kukání je možné regulovat (3 stupně), na noc se kukání díky automatickému světelnému senzoru samo vypíná.

MateriálMDF
PohonBaterie
Lze vypnout kukáníAno
Výška 38,5 cm (včetně kyvadla)

Orientační cena: 3 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ručně vyrobené umělecké dílo s mysliveckými symboly

Krásně vyřezávané kukačkové hodiny od nositele tradice ze Schwarzwaldu se mohou pochlubit precizně zpracovanými detaily s mysliveckou tématikou, kterým vévodí majestátní jelen na stříšce. Hodiny mají certifikát VDS, který zaručuje pravost a originální původ, díky kterým nejsou pouhými hodinami, ale také investicí do tradice, která se časem může stát cenným sběratelským kouskem.

Kukání se ozve jednou v půl a pak v celou hodinu (počet hodin = počet kukání). Pokud byste chtěli, je možné kukání mechanicky vypnout. Stroj hodin je mechanický jednodenní, což znamená, že se hodiny každý den natahují.

MateriálLipové dřevo
PohonMechanické, jednodenní
Lze vypnout kukáníAno
Výška45 cm

Orientační cena: 12 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Německá preciznost a tradice v moderním stylu

Kukačky AMS 7391 mají tradiční tvar domečku, kyvadlo, vyjížděcí kukačku a dekoraci v podobě stromečku, vše je ale zpracováno v soudobém designu, takže se skvěle budou hodit do moderních obýváků, dětských pokojů nebo kuchyní.

Jako u všech modernějších kukaček jsou i tyto poháněné bateriovým quartz strojkem, takže se nemusíte starat o natahování. Hlasitost kukání lze regulovat na třech úrovních, na noc se automaticky vypíná díky světelnému senzoru.

Ačkoli jsou hodiny v moderním černo-bílém designu z lakovaného dřeva, jejich výrobce patří k tradičním schwarzwaldský firmám, ve kterých se hodinářské řemeslo předává z generace na generaci. Kukačky AMS 7391 jsou tedy nejen moderní, ale také velice kvalitní a přesný výrobek.

MateriálLakované dřevo
PohonBaterie
Lze vypnout kukáníAno
Výška34 cm

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krásně zdobené kukačky z dílny tradičního výrobce za příznivou cenu

Tradiční kukačkové hodiny nemají klasickou věžičku, zato jsou však zdobené krásně vyřezávaným ptáčkem na stříšce a listy kolem domečku. Jelikož se jedná o ruční práci, jsou každé hodiny originál

Kukání zazní v půl (jednou) a pak v celou hodinu (počet hodin = počet kukání). Pokud byste chtěli, je možné kukání mechanicky vypnout pomocí páčky na boku. Stroj hodin je mechanický jednodenní, což znamená, že se hodiny každý den natahují.
Hodiny jsou dílem tradičního výrobce ze Schwarzwaldu a jako takové mají certifikát VDS, který zaručuje pravost a originální původ. Ty s modelovým označením 100/4 jsou navíc za velice příznivou cenu, takže si jejich kvalitu může dopřát každý.

MateriálLipové dřevo
PohonMechanické, jednodenní
Lze vypnout kukáníAno
Výška40 cm

Orientační cena: 5 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Netradičně řešené kukačky do moderních domácností

Kukačkové hodiny AMS 7397 mají z těch klasických pouze tvar, kyvadlo a kukačku, která je netradičně umístěná v domečku napravo od hodin, jinak je jejich design velice minimalistický. Díky tomu budou skvěle pasovat především do moderních domácností a zároveň, díky kompaktním rozměrům 23×18 cm, do menších prostor.

Kukání a pohon obstarává quartzový bateriový strojek, není tedy nutné řešit natahování. Zvuk jde úplně vypnout nebo nastavit na střední či vyšší hlasitost. Pokud by vám stačilo vypínání zvuku pouze na noc, můžete se spolehnout na senzor, který zajistí automatické vypnutí od 20:00 do 8:00.

AMS patří mezi nejlepší německé výrobce kukačkových hodin, takže můžete čekat nejen krásný design, ale také precizní chod, spolehlivost a funkčnost.

MateriálLakované dřevo
PohonBaterie
Lze vypnout kukáníAno
Výška23 cm

Orientační cena: 2 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat kukačkové hodiny

1) Klasický nebo tradiční design

Chcete-li kukačky na chalupu nebo do domu či bytu vybaveného klasickým nábytkem, můžete si klidně pořídit tradiční kusy vyřezávané ze dřeva. Do modernějších domácností se hodí jednodušší typy, které mohou být i z jiných materiálů a ve střízlivějším designu.


2) Možnost vypnutí kukání

Kukačky si pořizujeme právě kvůli specifickému kukání, jsou však situace, kdy toto může být otravné, především v noci. Koukejte tedy po kukačkách, které mají možnost vypnutí zvuku. Elektronické kukačky mohou mít funkci automatického vypnutí zvuku po setmění.


3) Podle velikosti prostoru

Kukačkové hodiny můžete umístit v podstatě do jakéhokoli prostoru, musí do něj však velikostně sedět. Obří bohatě zdobené kukačky budou v malé místnosti opravdu jako „pěst na oko“ a prostor zbytečně opticky zahltí. Naopak malé kukačky ve velkém prostoru zaniknou.


4) Výrobce a cena

Výrobce kukaček naleznete dnes po celém světě včetně Číny – na čemž není primárně nic špatného. Pokud však chcete opravdu klasické, ručně vyřezávané kukačky, pátrejte po těch, které pocházejí ze Schwarzwaldu – a počítejte s tím, že za ně zaplatíte vyšší cenu. Na rozdíl od těch módních však tyto kukačky neztrácejí na hodnotě, ale naopak se stávají sběratelskými kousky.


5) Další doplňkové funkce

Moderní kukačky mohou mít rádiové řízení času, díky kterému budou ukazovat čas naprosto přesně, senzory pro vypnutí zvuku po setmění, zesilování, zeslabování a vypínání zvuků a kromě kukání také melodie.

Často kladené otázky

Jedno závaží ovládá funkci hodin, druhé zvuk a pohyb ptáčka a třetí pohání hrací skříňku (pokud jsou kukačky hudební). Závaží postupem času pomalu klesají dolů. Jakmile klesnou na nejnižší bod, je načase je znovu natáhnout.

Kukačkové hodiny potřebují kromě běžného povrchového čištění (nikdy nepoužívejte chemické čistící prostředky) také občasné promazání mechanismu olejem. Vždy se při olejování držte návodu výrobce, případně se svěřte specializovanému servisu.

Ano, seženete. I když by se zdálo, že už se jimi nikdo nezabývá, hodinářství, která umí opravit kukačky, je u nás stále dost.

Chcete-li originální kukačky, ptejte se po certifikátu „VDS Certificate of Authenticity“ od Black Forest Clock Association, neboli německého sdružení tradičních výrobků. Kukačky s certifikátem by měly mít uvnitř malou samolepku s logem VDS.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)