TOP 10: Nejlepší ohýbačky plechu a trubek 2024 – recenze

Jaké jsou nejlepší ohýbačky plechu a trubek? Podle čeho je vybírat? A jaký model bude ideální právě pro vaši dílnu?


Výběr redakce

Univerzální ruční signovačka, která vám pomůže s mnoha činnostmi.

Cena: 6 900 Kč


Pro náročné

Kvalitní ohýbačka plechu s pevnou konstrukcí.

Cena: 22 000 Kč


Oblíbená značka

Univerzální ohýbačka sloužící k ohýbání trubek.

Cena: 11 500 Kč


Poměr cena/výkon

Ruční ohýbačka na ohýbání železných a nerezových trubek. 

Cena: 4 700 Kč

Ohybacky Plechu A Trubek

Máte vybavenou dílnu, ale přesto jsou věci, které vám v ní chybí. Pokud čas od času potřebujete ohnout tenký plech, možná si poradíte i bez ní. Ale ve chvíli, kdy potřebujete pravidelně ohýbat silnější plech nebo trubky, budete potřebovat ohýbačku plechu. 

Ohýbačky jsou nástroje, které slouží k tváření kovů a trubek, k jejich formování a ohýbání. Jsou součástí soukromých i profesionálních dílen, používají se i v zámečnictví nebo pro klempířskou výrobu. Využijete je i jako topenáři nebo instalatéři. Své místo ale najdou v mnoha odvětvích. 

Vybrat ohýbačku není tak snadné. Záleží, co od ní očekáváte, a k čemu přesně ji budete používat. Vybírat můžete z těchto typů:

  • Ruční ohýbačka
  • Stolní ohýbačka
  • Elektrická ohýbačka

Déle si můžete zvolit, zda potřebujete ohýbačku hydraulickou, která umožňuje ohýbat i atypické plechy a trubky, nebo vám stačí ruční rázová. 

K ohýbačkám se dá pořídit řada příslušenství jako jsou průvlaky, různé segmenty dle rozměrů, lišty nebo celé soupravy. Příslušenství a jeho dostupnost je potřeba mimo jiné brát v úvahu hned na začátku, při pořizování ohýbačky.

Univerzální ruční signovačka, která vám pomůže s mnoha činnostmi.

Tato provozně spolehlivá signovačka v průměrné cenové relaci může být vaším užitečným pomocníkem. Stroj zvládne vroubkování, stříhání, osazení i ohranění ocelového plechu, a to až do tloušťky 1,2 mm. Využít se dá při výrobě kapot, dveří, nádrží, nebo podlahových plechů. Má tři páry kulatých tvářecích rolen (6,35 mm/9,5 mm/12,7 mm) a tři páry odsazovacích rolen (1,6 mm/3 mm/6,35 mm). Dá se připevnit na stůl pomocí svěráku. Uplatnění najde i v renovaci veteránů, pokud je to vaším koníčkem. Váží 27 kg, snadno ji kamkoliv přemístíte. 

Cena6 900 Kč
Typruční
Materiál k ohýbáníplech

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní ohýbačka plechu s pevnou konstrukcí.

Tato ohýbačka je ideální pro náročné uživatele, kteří preferují velkou pracovní plochu. Disponuje skládacími prvky pro co největší přesnost. Ty lze přesouvat a přestavovat dle potřeby. Využít se dá mnoho různých rozměrů ohýbacích segmentů pro různé výrobky. Využít můžete upevňovací pásky pro připevnění na pracovní stůl. Můžete si k ní volitelně dokoupit stojan, který ale není součástí základní výbavy. Max. tloušťka plechu v mm: 1.5. Pracovní plocha 1220 mm. Má 165 kg, je vhodné ji mít na stabilním místě na stojanu – což se ale u této ohýbačky očekává, vzhledem k tomu, co umí.  

Cena22 000 Kč
Typruční
Materiál k ohýbáníplech

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální ohýbačka sloužící k ohýbání trubek.

Přenosná ohýbačka od oblíbené značky, která zvládá ohýbat i složitější tvary a ohyby až do 180 stupňů. Využijete ji k ohýbání topenářských trubek, plochých materiálů, ale i čtyřhranných a kruhových průřezů. Dá se využít jako přenosná, váží 33 kg. Ohýbací hlava s pákou je odnímatelná. K této ohýbačce je možné dokoupit příslušenství. Díky úhlovému dorazu se dá použít na sériovou výrobu. Při pořízení tvarovacího přípravku na spirály TP 011 se možnosti značně rozšíří – dají se pak vyrábět ozdobné mříže nebo různé dekorační prvky. Co z ní dostanete, je zcela na vás. 

Cena11 500 Kč
Typruční
Materiál k ohýbánítrubky

VÝHODY

NEVÝHODY

Ruční ohýbačka na ohýbání železných a nerezových trubek. 

Ohýbačka se dodává v praktickém plastovém kufru, ve kterém najdete pákovou ohýbací jednotku, páky a sady ohýbacích opěrek. Ty se dají snadno měnit podle průměru trubek. Garantuje přesné ohyby, při ohýbání tenkostěnných měděných trubek je v souladu s normou DIN EN 1057. Zvládá ohýbat trubky o průměru 10 mm-25 mm. Využít se dá i při montáži sanitární techniky, topení, nebo výrobě hydrauliky. Je spolehlivá a má dlouhou životnost. V poměru cena/výkon se její pořízení rozhodně vyplatí.

Cena4 700 Kč
Typruční
Materiál k ohýbánítrubky

VÝHODY

NEVÝHODY

Multifunkční stroj 3 v 1 od značky Holzmann, který funguje jako ohýbačka, zakružovačka a nůžky na plech. 

S tímto strojem můžete řezat, skládat i ohýbat. Ovládá se pomocí páky se dvěma držadly. Váží 135 kg, není tedy vhodný na přenášení, spíš se hodí do menší dílny jako univerzální pomocník. Pracovní délka činí 760 mm a maximální tloušťka plechu 1 mm. Kruhové ohýbací válce Ø v mm: 38, maximální úhly zkosení: 0-90 °. Dá se pohodlně ovládat pomocí ramen se dvěma rukojeťmi. 

Cena17 600 Kč
Typruční
Materiál k ohýbáníplech

VÝHODY

NEVÝHODY

Mobilní ohýbačka plechu, kterou využijete jak na stavbě, tak i v řemeslné dílně. 

Horní lištu snadno nastavíte pomocí výstředníku. Je velmi přesná, nastavený ohýbací úhel se dá snadno zafixovat, což je velkou výhodou. Horní lišta má 5 segmentů 25/50/75/205/255 mm. Max. úhel ohybu činí 135°, maximální tloušťka plechu pak 1 mm. Maximální šířka plechu je 610 mm.

Cena10 300 Kč
Typruční
Materiál k ohýbáníplech

VÝHODY

NEVÝHODY

Přenosná hydraulická ohýbačka trubek. 

Ohýbačku s ohýbací silou 6 t využijete k ohýbání železných a nerezových trubek, ale i trubek z barevných kovů. Získáte hydraulickou pracovní jednotku, ovládací hydraulickou pumpu s pákou, držák rolen, dvě rolny a sadu tvarových opěrek. Ty se dají snadno a rychle měnit.  Tato ohýbačka váží pouhých 17 kg.  Do domácí dílny stačí, ale jinak dle zákazníků chybí některé rozměry podle aktuálně používaných trubek. 

Cena4 700 Kč
Typruční
Materiál k ohýbánítrubky

VÝHODY

NEVÝHODY

Hydraulická ohýbačka pro nízkouhlíkové ocelové a nerezové trubky. 

Hydraulická ohýbačka Proma HOT-150 má sílu tlaku 10 t. Využít ji můžete v zámečnické nebo umělecké dílně, své místo si najde i u instalatérů. Tvarové opěrky jsou v základním příslušenství, ale dají se bez problémů dokoupit jako příslušenství. Píst se vrací pomocí vratné pružiny. Váží 45 kg.

Cena13 300 Kč
Typruční
Materiál k ohýbánítrubky

VÝHODY

NEVÝHODY

Ruční ohýbačka na ohýbání plechu do max. šířky 730 mm a max. tloušťky 1,2 mm.

Ohýbačka od firmy Holzmann je určená přesně k tomu, co od ní očekáváte. Nic víc, nic míň. Cena je přiměřená rozsahu a kvalitě. Je jednoduchá, váží 20 kg a dokáže ohýbat plech do maximální šířky 730 mm a tloušťky 1,2 mm. Pokud se to trefuje do toho, co očekáváte, bez obav si ji pořiďte. Úhel ohybu má 0-90°, a váží pouhých 20 kg. 

Cena4 100 Kč
Typruční
Materiál k ohýbáníplech

VÝHODY

NEVÝHODY

Hydraulická přenosná ohýbačka na železné a nerezové trubky. 

Má tuhou konstrukci a velkou ohýbací sílu 9 t. Skládá se z pracovní jednotky, hydraulické pumpy s pákou, držáku rolen, sady tvarových opěrek a stojanu se třemi nožičkami. Tvarové opěrky se dají snadno a rychle měnit. Tloušťka stěny trubky 2,75 mm. K ohýbání trubek nepotřebujete vyvinout příliš velkou námahu. Maximální zdvih pístu 250 mm. Vyniká robustní konstrukcí a váží 50 kg. 

Cena7 900 Kč
Typruční
Materiál k ohýbánítrubky

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat ohýbačku na plech a trubky 

U ohýbačky plechu záleží na tom, jak ji budete používat a jaké materiály budete ohýbat. Na výrobu složitějších tvarů se bude hodit jiný typ než na ohýbání nerezových trubek.  

1) Vybírejte podle typu obráběného předmětu

První věc, podle které byste měli vybírat, je obrobek. Promyslete, jaká bude standardní velikost dílů a tvar konstrukce. Měli byste znát délku, šířku, tloušťku a materiál. Jiná ohýbačka se bude hodit pro měkkou ocel, jiná pro tvrdší materiály.


2) Potřebujete přenosnou, nebo stacionární? 

Jak a kde budete ohýbačku používat? Přenosné typy vynikají nízkou hmotností, můžete je bez obav přenášet do dílny, nebo vozit do zaměstnání. Naopak stacionární ohýbačky jsou těžší, na druhou stranu jsou vhodnější pro profesionální použití.


3) Je vhodnější manuální, nebo elektrická? 

Zatímco manuální ohýbačka je ovládána vaší vlastní silou, elektrická ohýbačka se musí vždy připojovat k síti. Pozor na to, že pokud jste se rozhodli pro stacionární elektrickou ohýbačku, je potřeba speciální zásuvka.


4) Ohýbačky potrubí: ruční, nebo hydraulické?

Na ohýbání měkčích materiálů se hodí ruční rázová ohýbačka. S její pomocí se snadno ohýbá například měď nebo trubky menších průměrů. Hydraulická rázová ohýbačka má rozsah podobný, navíc na ní lze ohýbat uhlíkovou ocel do 18 mm a nerezovou ocel do 22 mm.


5) Důležitá je i cena

Ceny jsou různé, můžete sehnat jednoduchou ruční ohýbačku za cenu okolo dvou tisíc, ale většinou se vyplatí investovat a pořídit stroj v cenové relaci okolo 5000 Kč. Prokáže vám mnohem lepší službu. Stroje pro profesionální dílny pak seženete za desítky tisíc korun. Je vhodné zaměřit se i na značku, kvalitu, servis a příslušenství, to se na ceně také odráží.


6) Dá se dokoupit příslušenství? 

Určitě vybírejte i podle toho, zda se dá dokoupit příslušenství (pokud je potřeba). Nástavce a tvarové opěrky, náhradní díly – to souvisí i se značkou. Známé značky mají sice vyšší ceny, ale nabídnou lepší servis a příslušenství.


7) Čemu věnovat pozornost u ohýbaček trubek? 

Pokud vybíráte ohýbačku trubek, zaměřte se kromě jiného na tyto parametry: jaký je poloměr trysek, jejich celkový počet a také maximální možný úhel pohybu.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma ohýbaček plechů a trubek.

Nejdůležitější je používat ochranné brýle k ochraně očí před jemnými částicemi a vhodnou pracovní obuv. Nezapomínejte ani na ochranné rukavice. Udržujte vždy čistou pracovní plochu. 

Ohýbání za tepla i za studena má své klady a zápory v závislosti na typu materiálu, který potřebujete ohýbat, a na požadovaném úhlu ohybu. Metody ohýbání za studena často spoléhají na pouhou fyzickou sílu, která pomáhá přivést trubku do jejího konečného tvaru, zatímco metody ohýbání za tepla používají pečlivé zahřívání, aby se snížila potřebná síla.

Ohýbání za studena je vynikající způsob tvarování oceli s minimální deformací během procesu. Ocel, která je tvarovaná ohýbáním za studena, lze najít u předmětů každodenní potřeby, ale i v průmyslové výrobě.

V případě, že chcete ohnout plech jen jednorázově, zvlášť pokud jde o měkký materiál, například měď, bez ohýbačky se obejdete. Pomoci vám může klasický svěrák a pevná podložka. Nakonec s pomocí vlastní síly a například kladiva dokážete plech ohnout tak, jak potřebujete. Pokud ale budete ohýbat plechy pravidelně a budete potřebovat konkrétní a přesné tvary, pořízení ohýbačky bude nutností. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)