Nejlepší rozkládací pohovky na spaní 2024 - recenze, inspirace


Výběr redakce

Prostorné sezení a pohodlný rozkládací mechanismus


Cena: 23 000 Kč


Velká plocha na spaní

Snadné rozkládání a velká spací plocha za přijatelnou cenu

 Cena: 12 800 Kč


Poměr cena/výkon

Jednoduché rozkládání a šest barevných variant za skvělou cenu

 Cena: 7 200 Kč


S úložným prostorem a třemi místy k sezení

Atraktivní design pro moderní obývací pokoje


Cena: 15 000 Kč
Rozkladaci Pohovky Na Spani

Ceny bytů se zvyšují, velikosti snižují. Naštěstí ale existuje chytrý nábytek, který dokáže zastat několik funkcí najednou a šetřit tak cenné centimetry v malých bytech. Patří mezi něj i rozkládací pohovky, které se dnes dělají v kvalitě vhodné nejen pro přespávání návštěv, ale také pro každodenní spaní. Jak je vybírat a které jsou nejlepší?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Záleží na tom, jak často ji budete používat. Má-li být rozkládací pohovka na každodenní spaní, je nutná kvalitní a stabilní konstrukce ze dřeva či kovu, nevhodná je naopak dřevotříska a vyztužený papír. V rozloženém stavu by měla mít sedačka matraci v jednom kuse bez předělů a pokud je pro dva, tak i co největší ložnou plochu.

Je-li pohovka pouze na příležitostné přespání, kdy není nezbytně nutný maximální komfort, můžete být ložná plocha dělená a rozkládací mechanismus jednodušší – tyto typy zároveň patří mezi levnější.

Rozkládací pohovku na spaní oceníte jak v malém bytě, kde není prostor pro vlastní ložnici, tak i pro příležitostné přespání návštěv. Jelikož jsou rozkládací sedačky stále kvalitnější a finančně dostupnější, zvažte její pořízení i v případě, že pro ni aktuálně nemáte využití – pohovku kupujete minimálně na 10 let a nikdy nevíte, kdy se vám spací plocha navíc bude hodit.

Prostorné sezení a pohodlný rozkládací mechanismus

Větší rozkládací sedačka se bude skvěle hodit do větších obývacích pokojů, kde splní hned tři funkce najednou. Pohodlně se na ni může usadit až pět osob, díky rohovému řešení poslouží jako komfortní lenoška třeba při sledování filmů a na závěr dne ji můžete jednoduše roztáhnout a využít k přespání.

Jádro je z polyuretanové pěny, která je vhodná pro pohodlný spánek, vzhledem k prošívanému povrchu ale není nejideálnější volbou pro každodenní spaní – což lze vyřešit tenčí vrchní matrací, kterou lze skladovat v úložném prostoru sedačky.

Velikost sedačky269×66×169 cm
Velikost ložné plochy184×123 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuMikrovlákno
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení5

Orientační cena: 23 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Snadné rozkládání a velká spací plocha za přijatelnou cenu

Menší sedací souprava, na kterou se mohou pohodlně usadit 2 až 3 osoby, je ideálním kusem nábytku pro menší obývací pokoje. Rozkládá se velice jednoduše posunutím sedáku a sklopením zad, na spaní je tak připravená během chviličky. Lůžkoviny lze skladovat v integrovaném úložném prostoru. Matrace z tvrzené polyuretanové pěny, izolační roznášecí vrstva, pružinová kostra a velká ložná plocha o šířce 150 cm, jež je vhodná pro spaní dvou osob, z ní činí sedačkou vhodnou pro každodenní spaní, které se dá vytknout pouze předěl mezi matracemi. Vzhledem k příznivé ceně se však nedá čekat 100 % perfektní řešení a tak lze pohovku Selle označit za rozumný kompromis pro každodenní spaní.

Velikost sedačky195×72×80 cm
Velikost ložné plochy195×150 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuTextilie
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení2 – 3

Orientační cena: 12 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché rozkládání a šest barevných variant za skvělou cenu

Rozkládací pohovka Paul, jež se nabízí v šesti různých barevných variantách, nadchne především ty, kteří hledají ekonomické řešení sezení a zároveň příležitostného spaní v obývacím pokoji. Na postel ji přeměníte velice jednoduše – vytáhnete sedací část a sklopíte opěradlo, lůžkoviny je možné skladovat v praktickém úložném prostoru.

Ložná plocha je hladká, ale s předělem, což nemusí vyhovovat každému. Šířka 140 cm je dostačující na spaní pro dvě osoby, příliš pohodlí ale neposkytuje a tak není nejlepší volbou pro každodenní spaní. Pokud u vás však občas přespí návštěva, budete spokojeni.
Chcete-li na pohovce pohodlně relaxovat během dne, je k dostání také rohová verze s poličkou nebo bez ní.

Velikost sedačky240×92×75 cm
Velikost ložné plochy190×140 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuPolyester
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 7 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Atraktivní design pro moderní obývací pokoje

Sedačka Mid You Lazy Lukka vyniká atraktivním designem ve 4 barevných variantách, které se jednoduše kombinují s dalším vybavením a doplňky. Stylová pohovka, jež skvěle zapadne do moderních interiérů, ale vyniká nejen vzhledem, ale také užitnými vlastnostmi.

Po vytažení sedací části, pod níž se skrývá praktický úložný prostor, a sklopení opěradla dostanete pohodlnou postel s matrací z polyuretanové pěny na vlnkovém pružícím roštu, na které se užijete maximální relax během dne nebo pohodlné spaní v noci. Nosnost pohovky je velice dobrých 300 kg.

Rozkládací sedačka má velice dobrý poměr designu, ceny a užitných vlastností, je však ale nutné zmínit také dělení matrací, který není pro každodenní spaní tím nejlepším řešením. Co se týče velikosti ložné plochy, jde o průměrný rozměr, který je dostačující pro dvě osoby.

Velikost sedačky230×80×100 cm
Velikost ložné plochy200×140 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuPolyester
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 15 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Variabilní sedací souprava v moderním designu

Sedačka Novel představuje spojení funkčnosti a designu, který se hodí pro moderní a minimalistické interiéry. Oceníte na ní jak vzhled, tak i praktické funkce jako jsou nastavitelné opěrky hlavy a područky a samozřejmě také rozkládání, které lze zvládnout velice jednoduše i bez použití větší síly. Přiobjednat můžete sklopné podnožky, jež povýší uživatelský komfort na maximum. Ten poskytuje také ložná plocha s pružinovým jádrem šířky 150 cm, která se hodí pro spaní dvou osob. Nelze nezmínit délku 207 cm, jež umožní komfortní spaní i vyšším postavám.

Skvělý dojem z pohovky kazí pouze obvyklá bolest většiny rozkládacích sedaček – předělená ložná plocha a spaní na perforovaném sedáku, které nejsou ideální pro každodenní dlouhodobé spaní, dají se ale řešit použitím tenčí vrchní matrace, tzv. topperu.

Velikost sedačky207×101×105 cm
Velikost ložné plochy207×150 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahu88 % polyester, 3 % nylon, 9 % ostatní vlákna
MatracePružinové
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 22 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozkládání bez námahy a velká spací plocha

Hledáte-li pohovku do obývacího pokoje v klasickém stylu, na které se pohodlně vyspí dvě osoby, mohla by se vám líbit sedačka Adwang, která nabízí na svou kategorii poměrně velkou spací plochu 200×146 cm. Je tak vhodná pro spaní dvou osob, překážkou není ani vyšší postava. Vzhledem k designu se bude hodit nejen do obývacího, ale i dětského pokoje či pokoje pro teenagery, čemuž nahrává jednoduchý rozkládací mechanismus – stačí vytáhnout sedací část a sklopit opěrák. Praktický úložný prostor pod sedací částí využijete na lůžkoviny, případně jiné objemnější věci. Jedinou nevýhodou tak zůstává problém společný pro většinu rozkládacích pohovek, a to předělená spací plocha.

Velikost sedačky206×91×77 cm
Velikost ložné plochy200×146 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuTextilie
MatracePružinové + PUR
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 14 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Matrace bez předělů pro komfortní každodenní spaní

Má-li být rozkládací pohovka pro každodenní spaní, je důležité pohodlné rozkládání, kvalitní a pohodlná matrace a pevný potah, který odolá každodenní manipulaci. Všechny tyto parametry splňuje rohová sedačka Lina, jež poslouží pro pohodlný spánek či, vzhledem k rohovému tvaru, relax během dne. Velkou výhodou je kromě jednoduchého rozkládání především spací plocha bez předělů, kterou tvoří samostatná matrace na pevné kovové konstrukci. Toto řešení zaručuje za prvé stabilitu, za druhé pomalejší opotřebovávání a delší životnost – nespíte na sedácích jako u jiných rozkládacích pohovek, takže proležení/prosezení není tak rychlé. Dlouhou životnost zaručuje také potah z pevné otěruvzdorné textilie, která je vhodná pro vyšší zátěž.

Rozkládací sedačka Lina se vzhledem k výše uvedenému jeví jako perfektní volba pro každodenní spaní, jednu vadu na kráse však přece jen má. Je jí šířka spací plochy 120 cm, která je velice pohodlná pro jednu osobu, ve dvou však můžete pociťovat určitý diskomfort.
Druhým negativem je cena, vezmeme-li však v potaz, že se jedná o dva kusy nábytku v jednom, navíc vhodném pro každodenní spaní, je její výše naprosto opodstatněná.

Velikost sedačky272×89×165 cm
Velikost ložné plochy195×120 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuPolyester
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 31 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozkládací pohovka do studentských pokojů a bytů 

Pohovka Argenteria je k dostání v modré, růžové, limetkově zelené nebo červené barvě v kombinaci s šedou a černou a svým designem se skvěle hodí do studentských pokojů či malých začínajících domácností. Rozkládá se systémem „click-clack“, který zvládne bez problémů rozložit úplně každý. Velkým pozitivem je bonellové sezení/matrace, zjednodušeně řečeno talířová pružina, která je nástupcem klasických pružinových matrací a řadí se mezi nejkvalitnější materiály. Je tak vhodná i pro každodenní spaní – pohodlně se na ní vyspí jedna osoba, pro dvě už je o něco méně komfortní. Součástí rozkládací pohovky je také úložný prostor, do kterého schováte lůžkoviny, případně další vybavení domácnosti.

Velikost sedačky196×90×90 cm
Velikost ložné plochy195×116 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuTextilie
MatraceBonell
Počet míst k sezení3 4

Orientační cena: 9 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozkládací pohovka, která nezatíží váš rozpočet

Rozkládací pohovka Hewlet v neutrálním černo-bílém designu, případně výraznějších kombinacích jako je černo-červená, vyhoví všem, kteří občas potřebují prostor pro přespání návštěv, kde není třeba platit za důmyslné rozkládací mechanismy a kvalitní matrace.
Spací plocha, kterou získáte jednoduchým vytažením sedáku a sklopením opěradla, je šířky 120 cm, což znamená komfortní spánek pro jednu osobu, pro dvě už je pohodlí menší, na občasné spaní však dostačující. Lůžkoviny, které pro návštěvy potřebujete, schováte v úložném prostoru pod sedákem.

Velikost sedačky152×90×80 cm
Velikost ložné plochy190×120 cm
Úložný prostorANO
Materiál potahuPolyester
MatracePolyuretanová pěna
Počet míst k sezení3

Orientační cena: 5 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat rozkládací sedačku na spaní

Při výběru rozkládací sedačky je zásadní otázkou to, zda má sloužit pro každodenní spaní nebo jen pro občasné přespání. Od toho se pak odvíjí systém rozkládání i celkové materiálové řešení.

1) Rozkládací mechanismus vhodný pro každého

Rozkládání sedačky by mělo být co nejjednodušší, zvláště pak u té, která je určena pro každodenní spaní. Ta by měla kromě jednoduchého rozložení umožňovat také spaní na matraci v jednom kuse, která je nejpohodlnější a zároveň nezpůsobuje opotřebovávání sedací části pohovky. Pro příležitostné spaní lze zvolit jakýkoliv další mechanismus, na trhu existuje hned několik dalších jednoduchých typů rozkládání.


2) Pro každodenní spaní je třeba kvalitní matrace

Tou je matrace z polyuretanové pěny s hustotou minimálně 30 kg na m³. Matrace s hustotou kolem 25 kg jsou levnější, ale rychleji se proleží. Jádro matrací tvoří u rozkládacích pohovek pružiny, z nichž nejkvalitnější jsou ty bonelové.

Důležitá je také šířka matrace. Abyste se pohodlně vyspali ve dvou, je nejlepší šířka 160 cm, minimem je 140 cm. Vyspat se lze i na menších, komfort při spánku se vám však podstatně sníží.


3) Odolný a snadno udržovatelný materiál

Sedačka je sama o sobě namáhaným kusem nábytku a o té rozkládací to platí dvojnásob. Její látka by tak měla být dostatečně pevná na to, aby vydržela pravidelné skládání a rozkládání.


4) Výhodou je také možnost potah sundat a odnést do čistírny.

Úložný prostor se vždy hodí
Ať už je sedačka na každodenní nebo občasné přespání, úložný prostor v ní se hodí vždy, ať už na lůžkoviny nebo na jakékoli další předměty a vybavení domácnosti.


5) Sladění s designem obývacího pokoje

Stejně jako každá jiná sedací souprava, tak i ta rozkládací by měla stylově ladit s dalším zařízením pokoje. Nejlepší volbou jsou snadno kombinovatelné neutrální odstíny krémové, šedé, černé či hnědé. Vyvarovat byste se měli bílé, jež je náchylnější na ušpinění, ke kterému při větší frekvenci používání sedačky zcela jistě dojde.


6) Za nízkou cenu nelze čekat kvalitní spánek

Ač jsou finance pro většinu z nás při zařizování důležité, kvalita spánku je to, na čem by se šetřit opravdu nemělo. Pokud vybíráte pohovku pro každodenní spaní, budete muset sáhnout do kapsy hlouběji, než při nákupu sedačky pro občasné přespání. Cena kvalitních sedaček na každodenní spaní se pohybuje kolem 20 000 Kč a více, vezmete-li však v úvahu, že kupujete dva kusy nábytku v jednom, investice se rozhodně vyplatí.

Často kladené otázky

Sedačku pravidelně vysávejte a jednou za čas ji otřete vlhkým hadříkem. Pro důkladnější čištění je vhodný jemný mýdlový roztok, rozhodně nepoužívejte žádné agresivní chemické prostředky a držte se doporučení výrobce.

Selže-li prevence, tzn. okamžité odstranění nehod, rozhodně se nesnažte zaschlou skvrnu násilím drbat, nečistota by se pouze zažrala více do hloubky. Zkusit můžete různé babské rady typu jedlá soda, zdaleka nejjistější je však odnést potah do čistírny, případně zavolat specializovanou firmu.

Ano, je. Vhodnou ochranou jsou impregnační spreje, které zabrání vsakování tekutin, chytání prachu nebo zažírání špíny. Spací plochu pak můžete chránit použitím tenčí vrchní matrace (topper).

Na rozkládací pohovku je nejméně vhodná kůže, která je sice porézní, ovšem není natolik prodyšná, aby dostatečně dýchala, což je nutné pro zdravý spánek nejen v letních měsících.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)