Nejlepší elektrocentrála na plyn 2024 – recenze a jak vybrat

Shrnutí: Při výběru elektrocentrály na plyn se dívejte především na výkon. Nevolte tu, která bude v tomto ohledu hraniční, pokud váháte, raději sáhněte po výkonnějším modelu. Přihlédněte i ke spotřebě a někdy může hrát důležitou roli i komfort při manipulaci, elektrocentrály nejsou zrovna malé přístroje. Zde jsou mé tipy:

A co dalšího se v článku dozvíte? Vysvětlím důležité pojmy a parametry, které se k elektrocentrálám vztahují, zodpovím nejčastější dotazy a přidám užitečné tipy k výběru. 


Výběr redakce

Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V)

Kdy vybrat Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V)?

Je pro vás prioritou co největší výkon? Pak by pro vás mohla být tato elektrocentrála trefou do černého. 

Orientační cena: 37 000 Kč


Pro náročné

Heron
(LGP/NG)
13HP/5,5KW

Kdy vybrat Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW?

Hledáte univerzální elektrocentrálu, kterou použijete kdekoliv a na cokoliv? Pak se nabízí tento model. 

Orientační cena: 34 000 Kč


Oblíbená volba

Heron
(LGP/NG)
6,3HP/2,4KW

Kdy vybrat Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW?

Spíše než vysoký výkon oceníte nízkou cenu? Pak je tento model pro vás.

Orientační cena: 19 500 Kč


Poměr cena výkon

Könner
& Söhnen
KS 10000E G

4 Elektrocentraly Na Plyn

Kdy vybrat Könner & Söhnen KS 10000E G?

Hledáte elektrocentrálu s optimálním poměrem výkonu a ceny a máte rádi německé výrobky? Zvažte tento model. 

Orientační cena: 31 600 Kč

Elektrocentraly Na Plyn

Už vás nebaví snášet omezení v místech, kde není možné připojit se k elektrické síti? Pořiďte si elektrocentrálu, díky které budete moct všechny své trable s elektřinou hodit za hlavu. Vyberte si tu nejlepší v závislosti na tom, k jakému účelu ji plánujete využívat, nebo si kupte univerzální, která se bude hodit v každé situaci. Elektrocentrály jsou perfektní i jako záložní zdroj v domě.

Elektrocentrály jsou nenahraditelní pomocníci, kteří spolehlivě dodávají elektrickou energii v místech, kde to jinak není možné a nebo jen těžce dosažitelné. V kempu, na zahradě, na stavbě nebo zkrátka kdekoliv, kde to zrovna nutně potřebujete. Díky možnosti provozu na plyn je jejich provoz levný a mnohonásobně ekologičtější než v případě benzínu. Oblíbené jsou i díky své univerzálnosti, která umožňuje použití téměř v jakékoliv situaci a napájení jakéhokoliv stroje nebo spotřebiče.

Vybírat můžete i podle váhy, pokud plánujete s elektrocentrálou častěji cestovat. Ty, které mají zabudovanou regulaci výstupního zařízení, jsou bezpečně vhodné i na nabíjení jemné elektroniky, a to bez rizika zničení. Pokud naopak sháníte elektrocentrálu “s tvrdým” startem, pak se poohlédněte po těch, které mají kompaudní regulaci.

Elektrocentrála na plyn má jednu velkou výhodu, a tou je ekologičtější provoz spolu s dramaticky nižšími provozními náklady, než jaké jsou u benzínové elektrocentrály. Nemá to však vliv na výkon, ten je podobný jako právě u benzínových. Tento typ elektrocentrály je víc univerzální. Můžete ji používat jak v domácnostech, tak i v terénu, ale i nabíjet jemnou elektroniku a spotřebiče. V neposlední řadě provoz elektrocentrály na plyn zvyšuje životnost jejího motoru. Výhodou je také to, že většina plynových elektrocentrál funguje kromě LPG a zemního plynu i na benzín, což oceníte třeba v případě, kdy vám dojde plyn.

Nevýhodou elektrocentrály na plyn je náročnější údržba v nízkých teplotách, jelikož volný plyn se v tomto případě hůře odpařuje a zbytečně se zvyšuje spotřeba elektrocentrály. Spousta z nich má také vysokou váhu pohybující se kolem 90 kg, proto nejsou příliš vhodné k časté manipulaci. Celkově však mnoho nevýhod nemají a kupující s nimi bývají velice spokojení.

1) Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V) recenze

Univerzální pomocník pro každou příležitost

Kdy zvažovat Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V)?

Je pro vás prioritou co největší výkon? Pak by pro vás mohla být tato elektrocentrála trefou do černého. 

Cena ale patří k těm vyšším, například Heron (LPG/NG) 6,3HP/2,4KW vychází skoro o polovinu výhodněji.

Proč jsem vybrala Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V)?

Protože třífázová elektrocentrála značky Heron o výkonu 5 500 W je poměrně univerzální a můžete ji využít doma i třeba na zahradě nebo ve své provozovně. Nabízí příkon dostačující pro jednofázové stroje či spotřebiče.

Kromě pohonu na plyn (propan-butan, zemní plyn) může fungovat i na benzín a startuje díky AGM gelové baterii elektricky. Elektrocentrále nechybí ani regulace výstupního napětí pomocí systému AVR chránící elektrospotřebiče před poškozením. Elektrocentrála váží 91 kg, proto není příliš vhodná pro časté přemisťování nebo cestování. Pro manipulaci s ní je tedy rozhodně potřeba více lidí. 

Spotřeba na benzín je 0,9 l/kWh a spotřeba LPG je 0,6 kg/kWh. Maximální výkon na LPG pohon je 5,1 kW. 

Uživatelské recenze Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V)

I když jsem se snažila dohledat recenze na tento konkrétní model, mnoho se mi jich najít nepodařilo. Když ale přihlédnu k těm několika málo hodnocením na zboží.cz, můžu konstatovat, že kupující si elektrocentrálu i její levný provoz celkově velice chválí. Někteří ji kvalitou přirovnávají k dražším. Mezi negativy zmiňuje jeden hodnotící větší hlučnost.

Orientační cena: 37 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW recenze

Elektrocentrála, která si poradí s každým přístrojem

Kdy zvažovat Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW?

Hledáte univerzální elektrocentrálu, kterou použijete kdekoliv a na cokoliv? Pak se nabízí tento model. 

Překážkou však pro někoho může být její hmotnost, na manipulaci je příjemnější například Könner & Söhnen KS 3000 G.

Proč jsem vybrala Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW?

Protože pokud potřebujete jednofázovou elektrocentrálu, která si poradí s každým strojem a spotřebičem, pak jste ji právě našli. Tato šikovná elektrocentrála značky Heron s elektrickým startem a maximálním pohonem na LPG 4,8 kW se pyšní širokou škálou přístrojů, které umí napájet.

Zaručuje použití třeba na zahradě, ve stavebnictví nebo v domácnosti při napájení spotřebičů i jemné elektroniky. Vděčí za to hlavně jednotce AVR, která spolehlivě vyrovnává výstupní napětí, a díky tomu je i nabíjení jemné elektroniky bezpečné. Hmotnost 86 kg však neumožňuje jednoduchou manipulaci. I u této elektrocentrály je samozřejmostí provoz na benzín, LPG a zemní plyn. 

Uživatelské recenze Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW

Ani v tomto případě to s recenzemi nebylo nijak závratné a na zboží.cz jsem jich našla jen pár. Nebudu z nich tak dělat velké závěry, na druhou stranu celkové hodnocení dosahující 98 % přeci jen může napovídat, že tato elektrocentrála má co nabídnout. Lidé oceňují fungování na tři druhy paliva i kolečka pro lepší manipulaci. 

Z negativ zmiňuje jeden z kupujících menší potíže s motorem při přechodu z jednoho paliva na druhého.

Orientační cena: 34 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW recenze

Za málo peněz hodně muziky

Kdy zvažovat Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW?

Spíše než vysoký výkon oceníte nízkou cenu? Pak je tento model pro vás.

Pokud by vás ale právě menší výkon odrazoval, raději prozkoumejte Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW nebo Heron (LGP/NG) 13HP/5,5KW (400V) 2X2KW (230V).

Proč jsem vybrala Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW?

Protože tato levnější a také lehčí varianta elektrocentrál poháněných na plyn nabízí maximální výkon na LPG 2,4 kW a tolik univerzálního použití, kolik jen potřebujete. Funguje na plynný LPG, zemní plyn i benzín. Kupující si pochvalují hladké startování, a to dokonce i v mrazech.

Tato jednofázová elektrocentrála dostala plusové body také za nízkou spotřebu, a to v případě benzínu i plynu. Samozřejmostí je plynulé elektrické startování, které zpravidla probíhá bez sebemenších potíží, a to díky AGM gelové baterii, která mívá dlouhou životnost. 

Ačkoliv nabízí v porovnání s ostatními elektrocentrálami nižší výkon, podle spokojených kupujících se zdá, že to není překážkou.

Uživatelské recenze Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW

V tomto případě jsem alespoň pár recenzí na Heurece či zboží.cz dohledala. A co říkají? Tato elektrocentrála dělá to, co slibuje. Lehce se startuje, zvládá deklarované zatížení, podlě některých kupujících utáhne i sbíječky nebo svářečky

Negativ zákazníci mnoho nezmiňují, jedna z hodnotících kritizuje horší manipulaci, dalšímu se nelíbí hůře přístupné víčko oleje.

Orientační cena: 19 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Könner & Söhnen KS 10000E G recenze

4 Elektrocentraly Na Plyn

Německá kvalita za průměrnou cenu

Kdy zvažovat Könner & Söhnen KS 10000E G?

Hledáte elektrocentrálu s optimálním poměrem výkonu a ceny a máte rádi německé výrobky? Zvažte tento model. 

Pokud ale nepotřebujete vysoký výkon a uvítali byste cenově výhodnější variantu, zkuste Heron (LGP/NG) 6,3HP/2,4KW.

Proč jsem vybrala Könner & Söhnen KS 10000E G?

Protože stabilní a spolehlivou elektrocentrálu značky Könner & Söhnen řady DUAL FUEL pohání výkonný jednoválcový vzduchem chlazený čtyřtaktní motor a její chod je velmi úsporný, proto se kupujícím pořizovací náklady brzy vyplatí. Elektrocentrála je vybavena alternátorem se 100% měděným vinutím, díky kterému vydrží maximální zatížení bez jakéhokoliv poškození.

Elektrocentrálám K&S nechybí ani protiskluzové gumové nožičky zajišťující snížení vibrací a také jsou vybaveny větší palivovou nádrží, díky které odpadá povinnost jeho častého doplňování. Elektrocentrála je vybavena LED displejem, který umožňuje jednoduché ovládání, a nechybí ani regulace výstupního napětí pomocí AVR. V balení naleznete vše, co je potřeba k pohonu na LPG.

Uživatelské recenze Könner & Söhnen KS 10000E G

Tato elektrocentrála je německým výrobkem, a tak jsem našla spoustu recenzí právě v němčině, třeba na Amazonu. Lidé v nich uvádějí, že byli až překvapeni kvalitou a zpracováním přístroje vzhledem k příznivé ceně. Vedle toho je častokrát oceňována i nízká hlučnost.

Jednomu z kupujících se ale brzy porouchal regulátor napětí a displej, což ale může být pouze vina vadného kusu. Jinak se negativa příliš nevyskytují. 

Orientační cena: 31 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Könner & Söhnen KS 3000 G recenze

5 Elektrocentraly Na Plyn

Levná elektrocentrála od spolehlivého výrobce

Proč jsem vybrala Könner & Söhnen KS 3000 G? 

Kvalitní čtyřtaktní elektrocentrála značky Könner & Söhnen typu KS 3000 G s maximálním výkonem 3 kW na LPG je tou nejlevnější variantou, kterou si můžete dopřát, a na chodu elektrocentrály to nebude znát. U této značky máte jistou záruku kvality a dlouhé funkčnosti motoru, jelikož její němečtí výrobci kladou důraz na každý kus. Důkazem je sériové číslo na každé elektrocentrále i jejím motoru.

Elektrocentrálu lze připojit na plynové potrubí, tlak v napájecím systému nesmí překročit 16 barů –⁠ připojení však musí provést certifikovaný odborník. Příjemným bonusem je ocelová nádrž na palivo, tlumiče pro snížení vibrací a pohodlný ergonomický ovládací panel, na kterém jsou přehledně zobrazeny nejdůležitější parametry včetně aktuálního času. Pro dlouhodobý provoz elektrocentrály kupující ocení alternátor se 100% měděným vinutím.

Orientační cena: 15 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat elektrocentrálu na plyn

Stále nemáte jasno v tom, jaká elektrocentrála fungující na plyn pro vás bude trefou do černého? Zamyslete se nad následujícími body. 

1) Elektrocentrálu vybírejte podle důležitých parametrů

U elektrocentrály skutečně záleží na výkonu a samozřejmě platí, že čím vyšší, tím lepší. Nezapomeňte v tabulce parametrů sledovat také způsob regulace napětí. V neposlední řadě byste měli sledovat také to, jestli je elektrocentrála jednofázová, nebo třífázová.


2) Potřebujete jednofázovou, nebo třífázovou elektrocentrálu?

Většina klasických spotřebičů je jednofázová –⁠ jedná se třeba o počítače, lampy nebo drobné stavební nářadí. Takové spotřebiče mají dva kolíky do zásuvky a zdířku na uzemnění. Na ty by vám měla stačit jednofázová elektrocentrála. Třífázové spotřebiče jsou ty ostatní –⁠ poznáte je také podle pěti kolíků (u starších spotřebičů čtyř), na ty budete potřebovat třífázovou elektrocentrálu.


3) Nevyužívejte elektrocentrálu na hranici jejího výkonu

Pokud jste našli elektrocentrálu, která vám přesně vyhovuje výkonem, pořiďte si raději model o něco výkonnější. Pokud elektrocentrálu často používáte na hranici jejího výkonu, výrazně se tím zvyšuje spotřeba a rychle se opotřebovává její motor. Ideální zatížení elektrocentrály je kolem 70-80 %.


4) Sledujte i spotřebu plynové elektrocentrály 

Ačkoliv by spotřeba plynové elektrocentrály měla být mnohem nižší než u té benzínové, vyplatí se sledovat několik detailů. Čím vyšší bude výkon elektrocentrály, tím vyšší bude také spotřeba. Spotřeba se uvádí v množství paliva na motohodinu (počet litrů na určitý časový úsek). 


5) Elektrocentrály mají dva druhy startování. Který preferujete?

Elektrocentrály mívají dva druhy startování. Většina z nich už nabízí elektrické startování, které je mnohem komfortnější než ruční. Elektrické startování obsahuje AGM bezúdržbovou gelovou baterii, která se pyšní dlouhou životností. Samotná baterie je poháněná chodem elektrocentrály, takže s ní nebudete mít žádné zbytečné starosti.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepší elektrocentrálu na plyn? 

✅ Má elektrocentrála dostatečný výkon?ano
✅ Bude dostačující pro spotřebiče, které používáte?ano
✅ Má model přijatelnou spotřebu?ano
✅ Vyhovuje vám elektrocentrála svou hmotností a velikostí?ano

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma elektrocentrály na plyn.

Pokud je vaší prioritou nabíjení citlivé elektroniky, jako je telefon nebo počítač, pak v parametrech elektrocentrál hledejte regulaci výstupního napětí pomocí AVR. Ta má na starost bezpečné nabíjení citlivé elektroniky a nebude tak hrozit její přetížení a následné zničení.

Nejlepší možná péče o vaši elektrocentrálu je dodržování pravidelných servisních prohlídek. Tu je vhodné naplánovat po zhruba 2 500 hodinách provozu, což je polovina jejího života. Díky poctivé údržbě však můžete životnost elektrocentrály výrazně navýšit.

Ano, plynová centrála skutečně je vhodná pro nepřetržitý provoz, musíte však dodržet několik podmínek. Je nutné, aby elektrocentrála byla umístěna na dobře větraném místě. To platí dvojnásobně v místech, kde mrzne, jelikož na špatně větraném místě se snižuje její výkon a zvyšuje se spotřeba.

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář