Jejich historie sahá až do 20. let 20. století, masová výroba se však rozeběhla až mnohem později. V roce 2006 byly patentovány v Číně a od roku 2009 si je můžeme zakoupit i my v Česku. O čem je řeč? O elektronických cigaretách, které dnes zažívají doslova boom, a vy je tak můžete stále častěji vídat v ulicích. A nejen tam – jednou z jejich výhod je právě to, že je můžete kouřit skoro kdekoliv a kdykoliv.
TIP: Přečtěte si také žebříček nejlepších vaporizérů 2024 zde.
Jejich ohromná popularita znamená výběr větší než kdy jindy. Na druhou stranu pak nákup může vypadat komplikovaně. Pokud ale víte, co hledáte, všechno zapadne na svoje místo. Vaše volba bude záviset především na vašich osobních návycích a přáních. Vůbec nejdůležitějším faktorem je, jak silný kuřák jste. Hodláte elektronickou cigaretou nahradit balíček cigaret, který denně vykouříte? Anebo e-cigaretu chcete používat pouze nepravidelně?
Elektronická cigareta, e-cigareta nebo také vaporizér je zařízení napájené baterií, jenž uvolňuje dávky odpařeného nikotinu ve formě páry, kterou uživatel inhaluje. Tento proces se také označuje jako vapování. Jeho cílem je tedy uživateli poskytnout podobný pocit jako při vdechování tabákového kouře.Každá e-cigareta se skládá z baterie, atomizéru (jehož součástí je žhavící hlava), zásobníku na náplň (e-liquid) a nabíječky.
Při nákupu e-cigarety je nutné vzít v potaz hned několik parametrů. Podle čeho tedy vybírat?
Obsah článku
I. Podle konstrukce e-cigarety
Konstrukce elektronické cigarety má vliv především na to, jak složité bude její ovládání. Pokud s vapováním zatím nemáte zkušenosti, volte nerozdělitelné zařízení all in one. Naopak pokročilí uživatelé si mohou chtít cigaretu upravit sobě na míru, v takovém případě sáhněte po klasické e-cigaretě nebo gripu.
- All in one (AIO, nerozdělitelná): Jste začátečník? Pak pro vás bude ideální e-cigareta all in one. Když si zakoupíte takový typ elektronické cigarety, v balení už najdete všechno, co k jejímu provozu potřebujete. Manipulace se zařízením all in one je navíc velice jednoduchá, ovládáte ho stiskem jediného tlačítka. Vaším úkolem bude pouze dobíjení baterie, plnění e-liquidem a pravidelná výměna žhavící části (odborníci doporučují ji provádět 1× za 14 dní, maximálně 1× za měsíc).
- Klasická e-cigareta (rozdělitelná): Clearomizér můžete pohodlně oddělit od baterie. V čem je to výhodné? Clearomizér či baterii lze vyměnit za jiný typ podle vašich momentálních požadavků.
- Grip: Pokud si chcete zařízení kompletně přizpůsobit, ideální jsou pro vás gripy, které představují vyšší stupeň vapingu. Jde o technicky velmi pokročilá zařízení, u nichž si můžete nastavovat různé parametry jako například teplotu žhavení, intenzitu páry nebo výkon.
II. Podle kapacity baterie
Každou elektronickou cigaretu pohání baterie. Ty se vyrábí v různých tvarech, velikostech a kapacitách. Obecně samozřejmě platí, že čím větší kapacita, tím delší výdrž zařízení. Neboli čím vyšší hodnoty mAh, tím déle vám baterie vydrží fungovat. Jakmile kapacita baterie spadne na nulu, máte s kouřením až do dalšího nabití útrum. Všichni vášniví kuřáci si jistě živě dokáží představit nepříjemnost situace, kdy se těší na pravidelnou ranní cigaretku, ale kvůli vybité baterii si ji užít nemohou. Právě proto je kapacita baterie při výběru elektronické cigarety jedním z nejdůležitějších parametrů.
Na druhou stranu však musíte počítat s tím, že s kapacitou baterie se zvyšuje i její cena, velikost a hmotnost. Jak si tedy při výběru kapacity baterie poradit? Vycházejte z toho, jak silný kuřák jste. Silnější kuřák = vyšší kapacita baterie.
- Do 1 000 mAH: Pokud jste příležitostný kuřák, který si cigaretu dá jen ojediněle, bude vám stačit menší kapacita baterie. Její předností bude nízká cena i hmotnost, zařízení tak v kapse ani nepocítíte.
- Do 1 500 mAh: Pokud vykouříte méně než 10 cigaret za den, dostačovat vám bude baterie do 1 500 mAh. E-cigareta bude stále velice snadno přenosná.
- Do 2 000 mAh: Vykouříte až 1 krabičku denně? Pak pro vás bude ideální baterie s kapacitou v rozmezí od 1 500 do 2 000 mAh.
- Nad 2 000 mAh: Pro silné kuřáky, kteří vykouří více než krabičku cigaret denně, je vhodná co nejdelší výdrž baterie. Ta se však pojí s vyšší hmotností a tedy s horší přenosností cigarety.
Jako určitý kompromis mezi kapacitou/váhou baterie se tak jeví kapacita kolem 1 500 mAh. Ta běžnému uživateli vydrží zhruba na jeden den používání, poté je třeba ji nabít.
III. Podle typu baterie
Baterie se liší také v tom, jak dochází k jejich zapnutí.
- Automatické baterie: Jak už z názvu odvodíte, tato baterie se zapíná sama na základě podtlaku, který vznikne při potáhnutí z přístroje. Výhodou je tedy velmi snadná manipulace, která se příliš neliší od kouření klasických cigaret. I proto jsou automatické baterie mezi vapery velice oblíbené.
- Manuální baterie: Tento typ baterií musíte před použitím zapnout tlačítkem, které najdete na těle zařízení. Pro někoho to nemusí být úplně pohodlné. Jejich nevýhodou je také menší spolehlivost v porovnání s prvním typem.
Kromě toho se baterie dělí ještě podle toho, zda je můžete opakovaně nabíjet, nebo jsou určeny pouze na jednorázové použití.
- Nabíjecí baterie: Výrazně populárnější jsou dnes nabíjecí baterie. Pokud e-cigaretu budete dobíjet 1× denně, baterie vám vydrží zhruba na 300 až 500 dnů. To tedy znamená, že spotřeba baterií je cca 1–2 za rok.
- Jednorázové baterie: Kapacita jednorázové baterie zhruba odpovídá jedné krabičce cigaret. Až se baterie vybije, elektronickou cigaretu můžete vyhodit. Takové jednorázové e-cigarety jsou sice levnější, pokud byste tak ale chtěli fungovat dlouhodobě, rozhodně nepůjde o levnou záležitost.
Pokud si vyberete nabíjecí baterii, mohlo by vás zajímat, že některé modely e-cigaret umožňují nabíjení pomocí micro USB kabelu nebo výměnu vybité baterie za náhradní. To využijete například pokud hodně cestujete a k zásuvce se proto delší dobu nedostanete. Doporučujeme si proto vždy zjistit, jakou má váš vyhlédnutý produkt kapacitu baterie i jak se nabíjí.
IV. Podle způsobů potahování
Elektronickou cigaretu vybírejte i podle způsobu vdechování. Páru můžete potahovat krátce a přímo do plic nebo déle do úst a poté až do plic.
- Přímo do plic (DL neboli direct lung): Máte zkušenost s vodní dýmkou? Právě u ní je vdechování páry velice podobné jako u tohoto typu e-cigaret. Uživatelé si způsob potahování do plic oblíbili pro velké množství páry. Právě z toho důvodu je však nutné počítat s větší spotřebou e-liquidu. Protože vám jde nikotin přímo do plic, odborníci doporučují volit menší množství nikotinu maximálně do 6 mg. V potaz berte i to, že tento způsob je díky bohatému objemu páry sice na pohled efektivní, ale ne příliš vhodný například v restauracích.
- Do úst a až poté plic (MTL): Potahování „mouth to lung“ je nejvíc podobné klasickým cigaretám a šlukování. Páru tedy nejdříve vtáhnete do úst a poté ji vdechnete dál do plic. Tento způsob je proto nejoblíbenější mezi začínajícími e-kuřáky, kteří přecházejí z klasických cigaret.
- Univerzální (DL i MTL): Chcete mít možnost způsob vapování měnit? Pak je pro vás ideální univerzální typ, který umožňuje DL i MTL typ potahu, a to v závislosti na použité žhavící hlavě.
- Přímo do plic, zaměřen na tvorbu páry (CCH): Na závěr přidáváme ještě jeden speciální způsob potahování – tzv. cloud chasing. Cílem takového vapování není zvýšit si hladinu nikotinu v těle, nýbrž produkce ohromného množství páry a vytváření různých obrazců (kroužků apod.). Nejde ani o chuť, ale skutečně pouze o mraky a další mraky páry. Vnímáte vaping jako zábavu? Právě v tom případě by vás CCH potah mohl zaujmout.
V. Podle designu
V úvahu je třeba vzít i vzhled. Ne nadarmo mnozí elektronickou cigaretu berou také jako módní doplněk. Svému vkusu na míru si můžete přizpůsobit barvu i tvar zařízení. Pozornost ale věnujte i velikosti e-cigarety. Produkt s menšími rozměry si snadno strčíte třeba i do kapsy. Oproti tomu modely s větším zásobníkem už se nedají přenášet tak snadno. Ta nejdůležitější otázka proto zní: je pro vás důležitější pohodlí nebo výkon?
- Mini: Líbí se vám elegantní vzhled cigaret? Pak vás zaujmou právě mini e-cigarety. Oblíbily si je zejména ženy. Jejich design je velice stylový, na druhou stranu si je třeba uvědomit, že takové elektronické cigarety nebudou vybaveny zrovna nejlepší baterií. Hodí se proto spíše pro příležitostné kuřáky, kterým bude stačit i menší výdrž baterie. Tento typ cigaret si díky kompaktním rozměrům rovněž oblíbíte, pokud jste často na cestách.
- Klasické: Oproti mini e-cigaretám se u těch klasických zvětšuje jejich tvar, ale i baterie. Z toho důvodu jsou klasické elektronické cigarety mezi vaperi vůbec nejoblíbenější.
- Gripy: Nevadí vám, když vaše e-cigareta nebude zrovna vzorem elegance, nebo že dokonce klasickou cigaretu či doutník svým vzhledem ani nebude připomínat? Jinými slovy – preferujete maximální výkon před vzhledem? Pak by vás mohly zajímat gripy (či mody). Nemají zrovna nejmenší rozměry a svým tvarem mnohdy připomínají krabičky, ale díky tomu disponují velkou kapacitou baterie. Hodí se tak pro silné kuřáky nebo pro ty, co mají zkušenosti a touží po více funkcích.
VI. Podle ceny
Na ceně samozřejmě záleží, nikdo z nás nechce odlehčit peněženku víc, než je nutné. U elektronických cigaret však většinou platí, že vyšší cena odpovídá vyšší kvalitě. Když natrefíte na hodně levný model, často půjde o nekvalitní napodobeninu, která nebude mít dlouhou životnost. Při volbě produktu proto zvažte i značku a pověst dodavatele. Sledujte také záruku na výrobek – jestli je a jak je dlouhá. Delší doba záruky je znamením, že společnost za kvalitou svého produktu stojí.
- Do 500 Kč: Pokud jste nenáročný začátečník, svou elektronickou cigaretu možná najdete už v ceně do 500 Kč. Většinou půjde o all in one či jednorázové cigarety s nižší kapacitou baterie. Jejich výhodou je obvykle lehká přenosnost.
- Do 1 000 Kč: V této cenové kategorii už určitě naleznete zařízení vhodné pro začátečníky či nenáročné vapery. Kapacita baterie se nejčastěji pohybuje v hodnotách kolem 1 500 mAh, můžete ale natrefit i na modely s vyšší kapacitou.
- Do 2 500 Kč: Po modelech v téhle cenové kategorii se dívejte, pokud jste pokročilý vaper nebo začátečník, co se nespokojí s málem. V ceně do 2 500 Kč už totiž seženete produkty s výborným výkonem i pokročilými možnostmi nastavení.
- Nad 2 500 Kč: Chcete jen to nejlepší? Tedy maximální kvalitu zpracování, vysoký výkon i kapacitu baterie a široké možnosti nastavení? Ten pravý produkt pro vás pak naleznete v této cenové relaci.
Často kladené otázky
Jak e-cigaretu používat?
Zde je několik tipů, jak začít: Před prvním použitím baterii zcela nabijte. Poté opatrně doplňte zásobník na náplň a přišroubujte ho zpět do zařízení. Pokud je váš model vybaven automatickou baterií, stačí z něj lehce potáhnout – tak se sepne podtlakový senzor – a vy můžete vesele vapovat. V případě manuální baterie je potřeba držet spínací tlačítko, které opětovně uvolníte těsně před ukončením potahu. Doporučujeme vám mezi jednotlivými tahy dělat delší (třeba až 20 sekundové) pauzy a nepřehnat to ani s počtem opakování.
Jsou e-cigarety bezpečné?
Naprostá většina značkových produktů jsou uživatelsky přívětivá zařízení s velmi nízkým rizikem nebezpečí. Pokud budete dodržovat pár základních pravidel, o bezpečnost nemusíte mít obavu. E-cigaretu nikdy nenechávejte v extrémně horkých, nebo naopak chladných teplotách po delší dobu. Pokud má vaše zařízení tlačítko napájení, vypněte ho vždy, když přístroj nepoužíváte. Elektronickou cigaretu chraňte před pádem a používejte pouze originální nabíječku.
Jak poznat, kdy vyměnit žhavící hlavu?
Pokud vlastníte clearomizér s vyměnitelnou žhavící hlavou, obecně se doporučuje ji měnit každé dva týdny. Mezi indikátory výměny patří také spálená pachuť, protékání náplně nebo snížení hustoty páry.
Jak vybírat e-liquid?
I. Podle příchutě
Pokud přecházíte z klasických cigaret, začněte s takovou příchutí, která věrohodně napodobuje chuť cigaretového tabáku. Později můžete vybírat i z ovocných chutí, jako je například kokos, třešeň nebo meloun. Narazit můžete i na příchuť whisky či espressa. V každém případě pro začátek doporučujeme koupit menší balení a teprve až zjistíte, že vám daná náplň skutečně chutná, pořídit balení větší (které je samozřejmě cenově výhodnější).
II. Podle obsahu nikotinu
Obsah nikotinu musíte přizpůsobit nejen tomu, jak silný kuřák jste, ale také typu elektronické cigarety. První obecné (a logické) pravidlo tedy zní: čím silnější kuřák jste, tím silnější by měl být obsah nikotinu. Druhé (možná už ne tak logické) pravidlo pak je: čím vyšší výkon e-cigarety, tím menší koncentraci nikotinu byste měli zvolit.
- Do 3 miligramů: Pokud jste začínající nebo opravdu hodně nepravidelný kuřák, bude vám stačit jen minimální množství nikotinu. Stejná hranice 3 mg platí také v případě, kdy jste si pořídili velmi výkonný grip. Do této kategorie spadají i liquidy bez obsahu nikotinu. Ty využijete třeba v pokročilé fázi odvykání.
- Do 6 miligramů: Příležitostní kuřáci a majitelé výkonných DL elektronických cigaret volí slabší koncentraci nikotinu v rozmezí do 6 mg.
- Do 12 miligramů: Pro jedince, kteří vykouří zhruba polovinu krabičky klasických cigaret, a vlastníky zařízení určených pro MTL vapování je už ideální o něco vyšší obsah nikotinu.
- Do 20 miligramů: Patříte-li mezi silné kuřáky nebo jste zakoupili MTL zařízení s nižším výkonem, zvládnete i vyšší koncentraci nikotinu do 20 mg.
K tomu, jaká koncentrace nikotinu je pro vás vhodná, se můžete dostat i využitím matematiky. Na krabičce oblíbených cigaret si pouze najdete obsah nikotinu v jedné cigaretě, nejčastěji to bude hodnota v rozmezí od 0,4 do 0,8 mg. Tuto hodnotu poté už jen vynásobíte číslem 20 (protože v krabičce najdete právě 20 cigaret). Výsledek udává, jaké množství nikotinu v e-liquidu by pro vás mělo být vhodné. Jak už jsme ale upozorňovali, nezapomeňte vždy v úvahu brát i typ elektronické cigarety. Pokud si tedy pořídíte obzvlášť výkonný grip a jste silný kuřák, liquid by měl obsahovat pouze kolem 3 mg nikotinu.
III. Podle značky
I když na trhu najdete i hodně levné neoriginální náplně, profi vapeři doporučují sáhnout po osvědčených značkách. Mezi ty většinou zařazují e-liquidy Dekang, Emporio, Aramax, Liqua a Joyetech, které se výrobou náplní zabývají řadu let a kvalitu mají potvrzenou nejrůznějšími certifikáty.
Často kladené otázky
Jak naplnit zásobník liquidem?
Žádný strach, plnění liquidem je snadné a zvládne ho každý. Elektronickou cigaretu nejdřív musíte rozebrat a zásobník (tank) poté naplnit přímo z lahvičky náplně nebo za pomoci injekční stříkačky, a to po vyznačenou rysku. Odborníci poté doporučují nechat tekutinu absorbovat zhruba po dobu 10 minut. Potom elektronickou cigaretu smontujte dohromady a už jen vychutnávejte chuť nové náplně.
Jak poznat, jestli jsem zvolil správné množství nikotinu?
Pokud po elektronické cigaretě máte stále chuť na klasickou cigaretu, máte v náplni příliš nízkou koncentraci nikotinu. Pokud vás při vapování nepříjemně škrábe v krku nebo jste se dokonce rozkašlali, intenzita nikotinu je naopak zbytečně vysoká. Nepociťujte nic z toho? Gratulujeme, pravděpodobně máte to správné množství nikotinu.
Shrnutí
Při výběru e-cigarety vycházejte zejména z toho, jak silný kuřák jste. U produktů sledujte typ konstrukce, kapacitu a typ baterie, pozornost věnujte i designu. Pokud jste začátečník a průměrný kuřák, ideální zařízení pro vás bude typu all in one s baterií s hodnotou 1500 mAh, která by vám měla vydržet zhruba na jeden den používání. Pokročilý vaper naopak zvolí výkonnější grip, který si může kompletně upravit sobě na míru.
U náplně si přizpůsobte množství nikotinu i chuť. Obsah nikotinu opět volte podle toho, jak silný kuřák jste, přihlédněte ale i k typu vybrané e-cigarety a k vašim záměrům. Jestliže například s pomocí elektronické cigarety chcete přestat kouřit, vyplatí se zvolit spíše slabší liquid.
19 důvodů, proč (ne)kouřit elektronickou cigaretu
Pro lepší představu jsme pro vás sestavili přehledné výhody a nevýhody vapování:
DVANÁCT důvodů, proč si pořídit e-cigaretu
- Snižujete negativní dopady kouření na své zdraví. Při hoření zde totiž narozdíl od klasických cigaret nevzniká dehet, amoniak a další zdraví nebezpečné látky. Namítáte, že e-cigarety mohou být škodlivé v něčem jiném a o jejich dopadech se toho zatím příliš neví? Právě proto se výzkumem elektronických cigaret v poslední době zabývala celá řada společností. Jednou z nich je i Cancer Research UK, jejíž vědecké studie ukazují, že množství škodlivých chemikálií je mnohem nižší v těle lidí e-kuřáků než uživatelů klasických cigaret. (zdroj)
- Naprostá absence zápachu. Z e-cigarety nevychází klasický kouř, ale pouze pára. Ta z vás nejen že není cítit, ale neobtěžujete jí ani své okolí.
- Usnadní vám odvykání kouření. Obsah nikotinu si lze nastavit a vy tak postupně můžete snižovat jeho množství. Dobrou variantou mohou být i elektronické cigarety, v nichž není příměs nikotinu.
- Pasivní kouření není zdravotně závadné. E-cigaretu tak můžete vytáhnout i v přítomnosti nekuřáků.
- Experimentuje s různými příchutěmi. Vybírat můžete z nepřeberné škály náplní a chutí.
- Šetříte peníze. Na začátku vás sice čeká vyšší investice, ta se vám ale během pár měsíců bohatě vrátí. Nejlépe je to vidět na konkrétních číslech: pokud za den vykouříte 1 krabičku cigaret, za měsíc dáte částku zhruba 2 790 Kč. Náklady na měsíční provoz elektronické cigarety se přitom pohybují už kolem 800 Kč, a to i se započtením nákladů na výměnu opotřebených částí e-cigarety. Tato částka se samozřejmě u každého bude o něco lišit v závislosti na použité náplni i stylu kouření – někdo tak ušetří víc, někdo míň. V našem vzorovém příkladu celková úspora vychází na 1 990 Kč na měsíc. Obecně byste vždy měli ušetřit zhruba polovinu toho, co dáte za klasické cigarety. A to už pocítíte.
- Nepotřebujete zapalovač. Určitě to taky znáte – zapomněli jste si zapalovač a nikdo z kolegů jako naschvál nekouří. S e-cigaretou tak odpadá jeho složité shánění.
- Nepotřebujete ani popelník. V restaurační zahrádce už o něj tak nemusíte prosit a poté dlouho čekat, než si někdo vzpomene a přinese vám ho.
- Vapujte (téměř) kdekoliv. Elektronickou cigaretu si můžete vychutnat i tam, kde by klasický cigaretový kouř mohl vadit.
- Výborná chuť. Podle mnohých chutnají dokonce lépe než klasické cigarety.
- Konec žlutým zubům. E-cigarety vám je nezabarví.
- Používání elektronických cigaret je hračka. Plnění e-liquidem a výměnu žhavící hlavy zvládnou i začátečníci.
SEDM důvodů, proč si nepořizovat e-cigaretu
- I když je kouření elektronické cigarety i podle vědeckých výzkumů méně škodlivé než kouření klasických cigaret, rozhodně není zdravé. I e-liquid obsahuje toxické látky.
- Neznáme dlouhodobé dopady na zdraví. Nikdo zatím nemůže stoprocentně říct, že se užívání e-cigaret na zdraví negativně neprojeví za 10 či 20 let.
- Není úplně lehké si určit správnou dávku nikotinu. Spousta lidí neumí odhadnout, kolik nikotinu vlastně potřebuje, a nikotinovou dávku si ještě zvýší. (zdroj) Užíváním e-cigaret do sebe přitom dostanete mnohem větší množství nikotinu než v případě klasických cigaret.
- Cigaretu máte stále po ruce a můžete kouřit téměř kdekoliv a kdykoliv – to může vést až k tomu, že začnete kouřit více než dříve.
- Klasické cigarety jen koupíte, vykouříte a nedopalek vyhodíte. O e-cigaretu je třeba se starat. Pravidelná výměna žhavící hlavy by měla být samozřejmostí.
- Jste omezeni kapacitou baterie. Když nemáte nabitou baterii, nekouříte.
- I když to není moc pravděpodobné, u pár jedinců se může objevit alergie na e-liquid, konkrétně na tzv. PG (propylene glycol). Naštěstí se dají sehnat e-liquidy s menší koncentrací PG, vaše možnosti ale budou omezenější než u běžných uživatelů. (zdroj)
Shrnutí
Elektronické cigarety nadchly už množství lidí. Oproti klasickým cigaretám mají jednu velkou výhodu – při jejich provozu nedochází ke spalování. To znamená, že e-cigarety jsou zdravější alternativou klasického kouření. To ale není jejich jediná přednost – jejich nákupem v dlouhodobém hledisku ušetříte a ještě si budete užívat rozmanitých chutí a páry bez zápachu. Na druhou stranu ani e-cigarety nejsou dokonalé. Vapování rozhodně nemůže být považováno za zdravé a může vést ke zvýšení frekvence kouření.