Nejlepší GPS lokátory do auta / na motorku 2024 - recenze


Výběr redakce

Spolehlivý GPS lokátor s velkou výdrží baterie. 

Orientační cena: 2400 Kč


Přesnost na 3 metry

Nenápadné a přitom přesné zařízení. 

Orientační cena: 1500 Kč


Pro náročné

GPS lokátor s pokročilými funkcemi pro náročné. 

Orientační cena: 2500 Kč


Mini verze

Minimalistický model – rozměry i ovládáním.

Orientační cena: 900 Kč

Gps Lokatory Do Auta

K čemu můžou být GPS lokátory vlastně dobré? Pro pořízení lokátorů můžete mít dva hlavní důvody. Buď máte firmu a potřebujete mít kontrolu nad firemními auty, nebo se obáváte krádeže svého osobního auta a chcete mít aspoň určitou šanci, že ho v takovém případě naleznete. Jak ale lokátor vybrat a na co se při rozhodování nejvíce zaměřit? S tím vám může pomoci právě tento článek.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Lokátory mohou být vnitřní a vnější, takže už v umístění lokátoru můžou být určité rozdíly. Základní princip je ale ve všech případech stejný. Lokátor využívá satelitní technologii GPS (Global Positioning System), díky kterému dokáže určit svou polohu (a tím i polohu hlídaného auta či motorky) kdekoliv na světě. Komunikace s lokátory nejčastěji fungují skrze telefon, pro tento účel v sobě mají SIM kartu.

Jak už jsme si nastínili v odstavci výše, základem komunikace s GPS lokátorem je mobil. Konkrétních možností je ale vždy více. Velice častou možností je ovládání skrze SMS či volání. Pokud tímto způsobem zkontaktujete SIM kartu v lokátoru, tak jej aktivujete a získáte informace o poloze. Druhou variantou jsou čím dál tím oblíbenější mobilní aplikace – ty většinou nabízí vyšší komfort a pokročilejší funkce. Ty samé výhody pak platí pro webové platformy přístupné jak z mobilu tak z počítače.

Oznámení aktuální polohy auta není to jediné, co lokalizátory dokáží. Některé mohou kompletně trasovat jízdní historii a vyplatí se tak pro firmy, které chtějí podrobněji řešit svou logistiku. Další praktické funkce jsou například upozornění na příliš vysokou rychlost, či na vyjetí vozidla z předem nastavené oblasti, propojení na odposlech, ovládání vozidla na dálku, nastavení různých úsporných režimů a podobně.

Spolehlivý GPS lokátor s velkou výdrží baterie. 

Tento lokátor má velice silný magnet, takže jej snadno umístíte kamkoliv – ideálně na podvozek auta, kde nebude příliš nápadný. Netřeba se bát upadnutí, magnet vydrží i náročnější podmínky. Lokátor funguje díky baterii, která vydrží zhruba dva měsíce standardního provozu (a ještě déle v úsporných režimech).

Výrobce uvádí přesnost určení polohy do +- 5 metrů. Pokud chcete také ukládat ujeté trasy, pak si můžete dokoupit microSD kartu, na kterou je tento lokátor zvládne zapisovat. Lokátor také disponuje mikrofonem. Jeho velkou výhodou je výdrž a spolehlivost, je však o trochu větší a cenově patří k těm dražším variantám.

Cena2400 Kč
Primární účelAuto
FunkceBluetooth, mikrofon, možnost ukládat záznam na SD kartu
Hmotnost343 g
Přesnost+/- 5m

VÝHODY

NEVÝHODY

Nenápadné a přitom přesné zařízení. 

GPS lokátor Teltonika FMB920 má poměrně drobné rozměry a hodí se tak nejen do auta, ale i na motorku. Působivá je uváděná přesnost zjišťované polohy, a to +- 3 metry. Lokátor disponuje Bluetooth technologií a GSM anténou. Při jeho pořízení automaticky dostáváte přístup do systému, skrze nějž můžete všechno sledovat.

Zařízení dokáže online kontrolovat veškerý pohyb, kontroluje maximální povolenou rychlost a má v sobě imobilizér. Bude ideální volbou pro podnikatele, taxi služby, profesionální logistiku a podobně.

Cena1500 Kč
Primární účelAuto, motorky a jiný majetek
FunkceBluetooth, možnost ukládat záznam na SD,  kartu informace posílány SMS
Hmotnost54 g
Přesnost+/- 3m

VÝHODY

NEVÝHODY

GPS lokátor s pokročilými funkcemi pro náročné. 

Helmer LK 506 má vše pro klasické sledování polohy – po zavolání na SIM kartu se dozvíte polohu vašeho auta s přesností na 5 metrů, disponuje mikrofonem a GSM anténou. To ale není v tomto případě všechno.

Druhou variantou sledování je platba tarifu, díky kterému vám budou skrze server chodit data pravidelně a podrobně. Dále můžete využít odposlouchávání, upozornění na opuštění konkrétní oblasti, na překročení přednastavené rychlosti, na nastartování automobilu, na ztrátu GPS signálu. Dokáže dokonce na dálku zastavit auto a odpojit ho od přívodu paliva! Tento model bude ideální pro náročné řidiče.

Cena2500 Kč
Primární účelAuto
FunkceOdposlech, heslo, upozornění pohybu, Geo-Fence, upozornění na rychlost, zastavení auta na dálku, ACC alarm
Hmotnostx
Přesnost+/- 5m

VÝHODY

NEVÝHODY

Minimalistický model – rozměry i ovládáním.

Pokud hledáte malý a praktický GPS lokátor, který bude působit nenápadně a zároveň nebude ani náročný na nastavení a používání, pak byste mohli zkusit Bentech GT07. Výhodu drobných rozměrů by mohli ocenit hlavně motorkáři.

Tento lokátor komunikuje skrze GPRS díky vložené SIM kartě. Přestože je velmi jednoduchý, tak dokáže upozornit na pohyb vozidla, na překročení konkrétní rychlosti či na otřesy. A pokud je třeba, dovede uzamknout přívod paliva.

Cena900 Kč
Primární účelAuto, motorky, motorová vozidla
FunkceBluetooth, upozornění na pohyb, otřes, překročení rychlosti, možnost uzamknout přívod paliva
Hmotnost42 g
Přesnost+/- 5 m

VÝHODY

NEVÝHODY

Nenápadný lokátor vhodný pro osobní vozidla i firmy.

Tento model zaujme hlavně svými kompaktními rozměry – nebude tolik nápadný. Vozidlo zvládne lokalizovat s přesností na 10 metrů. Pohyb zvládá sledovat v reálném čase, veškerá komunikace funguje skrze volně přístupnou aplikaci pro chytré telefony. Najdete v ní nejen aktuální polohu, ale i všechna nastavení a upozornění.

Lokátor dokáže sledovat maximální povolenou rychlost, upozorní na vybitou baterii a pokud byste měli více firemních aut, tak se v aplikaci můžete sledovat všechna najednou.

Cena2400 Kč
Primární účelAuto, motorky
FunkceBluetooth,aplikace, sledování v reálném čase, maximální rychlost
Hmotnostx
Přesnost+/- 10m

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktický GPS lokátor za rozumnou cenu. 

Výrobce tento lokátor nespecfikuje jen jako zařízení do auta. Kontrolovat s ním můžete také osoby, zvířata či jiné předměty. O konkrétní poloze informuje díky integrované SIM kartě. Pokud vložíte i microSD kartu, pak můžete data o pohybu vozidla ukládat. Dokoupit můžete také napojení na autobaterii a pak sledovat lokalitu živě.

Přesnost lokality dokáže toto zařízení určit na pět metrů přesně. Navíc disponuje také mikrofonem. Hlavními výhodami jsou praktické rozměry a poměr ceny a výkonu.

Cena1100 Kč
Primární účelAuto, motorky, osoby, zvířata, majetek
FunkceUkládání záznamu na microSD, mikrofon
Hmotnost50 g
Přesnost+/- 5m

VÝHODY

NEVÝHODY

Vodotěsný lokátor vhodný pro jakékoliv sledování.

Ani Lamax GPS Locator není určen jen pro auta nebo motorky. Má praktické rozměry, a tak ho můžete použít například i pro vašeho domácího mazlíčka nebo kufry. Je vodotěsný a baterie vydrží zhruba deset dní. Uvnitř lokátoru je SIM karta, která dokáže velice přesně sdílet lokalitu. Případně můžete sledovat historii trasy s pomocí mobilní aplikace.

GPS lokátor má dokonce i SOS tlačítko, které vytočí konkrétní přednastavené kontakty. Zařízení má mikrofon, takže skrze něj můžete volat. To asi v případě hlídání auta tolik nevyužijete, i tak jde však o zajímavou funkci. Další výhodou je pak nastavení bezpečné zóny. Pokud vozidlo tuto zónu opustí, dostanete upozornění.

Cena1900 Kč
Primární účelAuto, motorky, osoby, zvířata, majetek
FunkceSOS tlačítko, mikrofon, nastavení bezpečné zóny
Hmotnost40 g
Přesnostx

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální volba GPS lokátoru pro motorkáře.

Toto zařízení je dle výrobce určeno primárně pro motorky. Upozornění o lokalitě se dozvíte buďto formou SMS zprávy, nebo skrze GPRS v počítači. Lokátor dokáže odposlouchávat, upozornit na pohyb, nastavit bezpečnou oblast, kterou nemá vozidlo opustit, upozornit na překročení rychlosti, varovat při nastartování motocyklu, při otřesech a při ztrátě GPS signálu.

Přesnost pozice je +- 5 metrů, zařízení má velice drobné rozměry a s ohledem na kvalitu a množství funkcí má rozumnou cenu.

Cena2000 Kč
Primární účelMotorky
FunkceOdposlech, upozornění na pohyb, nastavení bezpečné zóny, překročení rychlosti, nastartování, otřesy
Hmotnost65 g
Přesnost+/- 5m

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat GPS lokátor do auta

1) Vybírejte dle výdrže baterie

U lokalizátoru se potřebujete spolehnout na jeho provoz – jistě nechcete zjistit, že přestal fungovat právě v nejkritičtější model. Vybírejte tedy podle výdrže baterie – na trhu naleznete modely, které vydrží kolem 10 dní i modely s baterkou na dva měsíce.


2) Čím přesnější tím lepší

Každý GPS lokátor dokáže určit polohu s jinou přesností. Ty kvalitní se dostanou až na +- 3 metry, průměrnou hodnotou je přesnost na 5 metrů, nalézt můžete ale i lokátory s přesností na 10 metrů.


3) Zaměřte se na prvotní účel lokátoru

Některé lokátory jsou určeny přímo pro auta – jsou vybaveny silným magnetem pro umístění na podvozek a podobně. Lokátory určené na všeobecné sledování můžete využít také, jen třeba nebudou tak prakticky přizpůsobené.


4) Vyberte podle funkcí

Pokročilejší lokátory mají zajímavější funkce. Mohou vás upozornit, pokud vozidlo opustí konkrétní okruh, mohou upozornit na nastartování, otřesy, překročení rychlosti atp.


5) Zaměřte se na to, jak chcete s lokátorem komunikovat

Většina lokátorů pracuje s upozorněním přes SMS, některé ale dokáží i volat a propojit mikrofon, zapisovat historii na microSD nebo pracovat s mobilní aplikací.


6) Stanovte si rozpočet

Základní modely funkčních lokátorů seženete už za necelou tisícovku. Propracovanější modely s velkým množstvím funkcí jsou za necelé tři tisíce. Je jen na vás, jaký poměr ceny a kvality vám dá smysl.

Jak umístit GPS lokátor do auta / na motorku?

Asi nejpodstatnějším tipem, který je zde třeba zmínit (a který je poměrně logický), je, že lokátor nesmí být vidět. Čím méně nápadný bude, tím lépe. Protože to poslední, co chcete, je zloděj, který si krabičky všimne a v průběhu krádeže ji vyhodí. V takovém případě již auto nikdy nenajdete.

Nejvhodnějším místem je asi podvozek. Řada lokátorů je velmi odolná, mají extrémně silný magnet, a tak se udrží i na takovémto “horším” místě. Další variantou je pak interiér – vepředu u palubní desky nebo naopak vzadu v kufru. Tady už si musíte dát trochu více záležet na tom, aby lokátor nebyl moc nápadný. Poslední variantou je pak prostor mezi – s trochou kreativity schováte lokátor i do sedaček.

U motorek je důležité koupit lokátor s malými rozměry. Umístit ho můžete například pod sedadlo nebo pod kapotu.

Často kladené otázky

V zásadě ano. Každý lokátor je ale trochu jiný a svému primárnímu účelu uzpůsobený. Lokátory do auta mají například silné magnety k připevnění na podvozek. Lokátory pro zvířata mohou být připevnitelná na obojek a jsou velice lehká a malá. Lokátory na motorky jsou drobnější a často je lze s motorkou i propojit (dokáží pak reagovat na nastartování a případně odpojit palivo).

V případě vložené SIM karty platíte jako za klasický telefon – tarifem za poskytování mobilních služeb od operátora. Jedná se ale většinou o velice malé částky.

Každý lokátor je jiný, takže v tomto případě se těžko dává obecná rada. V každém případě pečlivě prostudujte manuál a pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte podporu. Jen plně funkční a zprovozněný lokátor má smysl.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)