Průvodce světem RC aut & Jak jej vybrat v roce 2024?

RC auto je skvělá hračka, která potěší srdce dítěte, ale také nejednoho dospěláka. Mysleli jste si, že přijdete do obchodu a prostě vezmete to auto, jehož vzhled a barva vám padne do oka? Samozřejmě to tak udělat můžete, zkušení majitelé RC vozidel však doporučují výběr víc promyslet, ať pak nejste nepříjemně překvapeni tím, co vaše auto vlastně (ne)umí.

Kdo a jak často bude s autem na ovládání jezdit – dítě, nezkušený jezdec nebo ostřílený závodník? Kde – na rovné ploše bez kamínků nebo v kopcovitém terénu? To jsou ty nejdůležitější otázky, které byste si před nákupem měli položit.

Podle jakých parametrů tedy vybrat ten pravý RC model pro vás?

I. Podle velikosti (měřítka)

Velikost RC auta se neuvádí v centimetrech, ale je vyjádřena poměrem oproti skutečnému vozu. Například model ve velikosti 1:10 je tak 10× menší než originál.

V úvahu neberte jen to, jak velké auto se vám líbí, ale zamyslete se i nad tím, jestli ho budete chtít přenášet a zda pro jeho jízdu máte dostatek místa.

  • 1:32 a 1:24 – Nejmenší modely, které se svou velikostí hodí pro domácí ježdění. Když je vezmete ven, jen těžko budou překonávat náročnější terén. Na druhou stranu jsou ideální na časté přenášení – nemusíte si dělat hlavu s velikostí ani těžkou váhou. Prostě je vezmete, hodíte klidně i do malého batohu a víc neřešíte.
  • 1:18 a 1:16 – Stále poměrně malé modely, jejich výsadou je opět snadné převážení i nenáročnost na prostor.
  • 1:10 – Pravděpodobně ta nejprodávanější velikost aut. Již potřebují víc místa, na druhou stranu zvládnou i členitější terén.  
  • 1:6 a 1:5 – Největší modely, jejichž předností je realistické provedení – svým vzhledem se nejvíc přibližují originálu. Potřebují ale hodně prostoru a obtížné je i jejich převážení.

II. Podle motoru

Na motoru záleží – to platí jak u aut z reálného světa, tak u RC modelů. Elektrické motory jsou jednoduše ovladatelné, tiché a levné, spalovací motory jsou výkonnější, zato však musíte počítat s neustálým doléváním paliva.

  • Elektromotor stejnosměrný – Nejjednodušší, a proto také nejlevnější motor. Auta s tímto pohonem nedosahují extrémních rychlostí a dají se snadněji uřídit. Jsou tak ideální volbou pro děti či začátečníky, ale také pro ty, jež za RC auto nechtějí dát úplně vysokou částku.
  • Elektromotor střídavý – Výkonnější a úspornější než stejnosměrný motor. Auto se střídavým motorem běžně bez problému vyvine rychlost 50 km/h a víc. Pokud se s ním však v takové rychlosti vybouráte, hrozí popraskání dílů. Z toho důvodu se tento motor příliš nedoporučuje těm, kteří s ježděním teprve začínají, a zejména pak dětem. Pokud si však člověk dá pozor a nebude výkon motoru hned hnát do závratných výšin, střídavý elektromotor může být dobrou variantou i pro začátečníka. Mezi zkušenými jezdci je vůbec nejoblíbenější.
  • Nitro – Záleží vám na pěkném zvuku a vysoké rychlosti? Pak by vás mohl zajímat nitro motor. Dejte si však pozor, starost o něj není tak bezproblémová jako u dvou typů zmíněných výše. Je nutné mu věnovat dostatečnou péči, jinak vám přestane fungovat. Nedoporučujeme ho pro děti. Nitro palivo, které musíte doplňovat, je navíc poměrně drahé (kolem 200 Kč/litr).
  • Benzínový – Naprostá klasika, kdy palivem je natural ředěný olejem. V porovnání s nitro motory můžete čekat nižší náklady i vyšší životnost. Hodně fandů tradičních benzínových motorů si je oblíbilo zejména proto, že díky hluku a kouři budí dojem skutečného závodního auta. Právě rachot a charakteristický zápach benzínu jsou však důvody, co mnoho lidí od tohoto typu pohonu odrazuje.

III. Podle typu vozidla

Existuje několik typů vozidel, z nichž každý má určité výhody i nevýhody.

  • Dětské – Auta určená pro ty nejmenší závodníky, často se jedná o miniatury populárních vozítek z dětských filmů (například z animáku Cars). Mají malá kola a nízký podvozek, venku si s nimi proto moc nezajezdíte.
  • Silniční – Obvykle se vyznačují jednoduchým designem, díky kterému mohou dosáhnout rychlostních rekordů na rovných površích.
  • Buggy (terénní) – Klasický typ, který je relativně lehký a s nízkým těžištěm. Tzv. buginy jsou ideální jsou pro toho, kdo se nemůže rozhodnout, jestli chce brázdit silnice nebo terén. S buginami se také jezdí nejvíc závodů.
  • Monster trucky (terénní) – Díky velkým kolům a vysoko umístěnému podvozku snadno překonají i náročný povrch. Mají nevýhodu v těžišti a na silnicích jsou velmi pomalé, proto jsou méně vhodné pro některé soutěže.
  • Truggy (terénní) – Vozidla s vyšším těžištěm, která kombinují přednosti buggy a monster trucků, jsou proto hodně univerzální a vhodné pro všechny typy terénů.
  • Short course (terénní) – Obvykle jsou o něco větší a těžší než automobily ve stejném měřítku, proto se také vyznačují vyšší setrvačností. Zvládnou lehčí i střední terén, pozor si musíte dávat pouze na nižší podvozek. Short course auta často uvidíte na závodištích, kde v poslední době získávají stále větší popularitu.
  • Crawlery (terénní) – Jezdí pomalu, ale zvládnou téměř jakoukoliv výzvu, kterou si pro ně připravíte.

IV. Podle typu povrchu

Pokud už teď víte, že budete jezdit převážně na jednom typu povrchu, měli byste to vzít v potaz. Většina aut má totiž terén, který jim vyhovuje nejlépe.

  • Tráva – Jeden z nejoblíbenějších, ale zároveň nejobtížnějších povrchů. Tráva způsobuje tření, které brání vozidlu při jeho projíždění. Samozřejmě čím je tráva delší, tím náročnější to pro auto je. Nejlépe si s ní poradí truggy, monster trucky a crawlery.
  • Beton a asfalt – Nejjednodušší typ povrchu, na němž zvládnou jezdit všechna auta bez omezení. S některými je to pouze méně zábavné než s jinými, například s crawlerem si lépe užijete jízdu v terénu.
  • Hlína (s kamínky či bez) – Ideální pro všechna terénní auta. Buggy i truggy vám bez problému projedou polní či lesní cesty, na náročnější kamenitý terén si můžete troufnout s monster trucky. Na ten nejnáročnější terén se pak vydejte s crawlery.
  • Sníh – Ježdění venku se nechcete vzdát ani v zimě? Lehký poprašku zvládnou všechna terénní auta, větší vrstvou sněhu projedou monster trucky a crawlery.
  • Písek – Jízdu v písku zvládne většina RC modelů. Je ale třeba, aby auto bylo odolné a vyrobené z kvalitních materiálů. Vůbec nejdůležitější jsou kola – musí mít dobrou přilnavost, aby se nepotopily do písku. Pokud si s autem uděláte výlet do písečných dun, po návratu pamatujte na precizní očištění vozidla.

V. Podle rychlosti

Ježdění s RC auty je samozřejmě o rychlosti. Ta se pohybuje na škále od 10 až do 120 km/h. Myslete na to, že čím je vozidlo rychlejší, tím obtížněji se ovládá a tím více prostoru proto potřebuje. Rychlost tedy vždy přizpůsobte úrovni vašich dovedností.

  • do 15 km/h – Pomalá auta, se kterými se dá beze strachu jezdit v bytě. Pokud auto kupujete pro menší dítě, které si teprve potřebuje osvojit základy ovládání, berte modely s touto rychlostí.
  • do 50 km/h – Znatelně rychlejší auta, která se však stále dají dobře ovládat. Ideální tak jsou pro větší děti nebo začátečníky. Lépe se vám s nimi bude jezdit venku, při opatrnosti jsou ale vhodné i pro použití v interiéru. Pokud byste toto auto chtěli koupit menším dětem, je lepší si ověřit, že skutečně zvládají základy ovládání pomalejších vozidel.
  • nad 50 km/h – Pro všechny zkušené jezdce se hodí rychlá auta, která jsou ideální i pro závodění a soutěže.

VI. Podle pohonu

Na trhu dnes najdete modely s náhonem na zadní kola (zadokolky) nebo na všechna kola (čtyřkolky). Rozhodujte se především podle toho, kde s autem chcete jezdit.

  • 4WD (pohon na všechna kola) – Ovládá se výrazně snadněji než druhý typ. Pokud plánujete jezdit v náročném terénu, určitě potřebujete pohon na všechna kola.
  • 2WD (pohon na zadní kola) – Zadokolky jsou obvykle levnější, protože nemají tak náročný design. Na druhou stranu se obtížněji ovládají. Pokud pojedete rovně a prudce zabrzdíte, očekávejte otočku minimálně o 180 °. Zábava při jízdě smykem je však zároveň důvodem, proč vozidla s pohonem pouze na zadek preferuje řada nadšenců do RC aut.

VII. Podle váhy

Hned na úvod je třeba říct, že nic jako optimální váha u RC aut neexistuje. Hmotnost vozidla přizpůsobte tomu, co s ním plánujete dělat. Chcete vyhrávat závody? Potřebujete rychlé a lehké auto. Každý gram navíc má negativní dopad na ovladatelnost vozidla. Hodláte se pouštět do překonávání náročných terénů? Vaše ideální auto potřebuje mohutná kola a pevnou konstrukci, bude tedy těžké.

VIII. Podle ovládání

Dříve byly standardem pásma 27 a 40 MHz, u kterých je ale třeba si hlídat, aby nikdo v okolí nejezdil na stejné frekvenci. Dnes se s nimi setkáte především u dětských aut. Abyste se vyhnuli náročnému nastavování kanálu i rušení signálu cizími vysílačkami, doporučujeme vám zvolit ovládání na univerzální frekvenci 2,4 GHz. Díky ní můžete na jednom místě provozovat hned několik RC aut.

IX. Podle značky

Na trhu je v současné době ohromné množství značek. Představíme vám alespoň nejznámější z nich. V první řadě však vždy vybírejte podle parametrů zmíněných výše, značku berte jen jako doplňující faktor.

  • Traxxas – První třída ve světě RC automobilů. Její výrobky jsou zárukou kvality, nemusíte se tedy bát častého dokupování náhradních dílů. Když už je potřeba něco dokoupit, tuto značku najdete snad ve všech obchodech zabývajících se prodejem aut na ovládání. Problematická však může být dostupnost dílů na novinky, protože zájem o ně je obvykle tak obrovský, že firma nestačí uspokojit poptávku. Počítejte také s tím, že auta Traxxas nejsou levná.
  • Losi – Tato značka se po celém světě proslavila svými rychlými vozy pro závodění.
  • ECX – Skvělý poměr cena/výkon. Horší to může být s dostupností náhradních dílů. Pokud však znáte obchod, který je nabízí, je tato značka rozhodně dobrou volbou.
  • ARRMA – Dostupnost dílů je ještě o něco horší než u značky ECX, nicméně jejich vozidla jsou velmi odolná a precizně vyrobená.
  • Axial – Tato značka je králem crawlerů. Pokud si chcete pořídit tento typ auta, se značkou Axial nešlápnete vedle.

X. Podle ceny

Cena se odvíjí od typu motoru (střídavý je dražší než stejnosměrný), měřítka (čím větší model, tím vyšší cenovka) a další výbavy.

  • Do 2 tisíc – Nejlevnější modely se stejnosměrným motorem a základní výbavou pořídíte už do 2 000 Kč. Nemůžete od nich čekat zázraky, pro menší děti však v pohodě dostačují. Počítejte však s tím, že kvalita nebude nejvyšší, a vy tak pravděpodobně budete muset častěji dokupovat náhradní díly. Ty obzvlášť u čínských značek nemusí být snadno dostupné.
  • Do 5 tisíc – V ceně do 5 000 Kč bez problémů pořídíte takové auto na ovládání, které odpovídá dovednostem začátečníků či pokročilých a nenáročných uživatelů. I když i v této cenové kategorii převládají vozy se stejnosměrným motorem, najdete zde i několik modelů se střídavým motorem. U nepříliš známých značek si dejte pozor na dostupnost servisní podpory a náhradních dílů.
  • 5 až 10 tisíc – V této cenové relaci najdete velmi kvalitní hobby vozidla i auta pro závodění. Jejich konstrukce je pevnější a odolá i lehčím nárazům. Modely za tuto cenu většinou budou vybaveny efektivním střídavým elektromotorem, u některých naleznete motor spalovací.
  • Nad 10 tisíc – Tuto částku si připravte, pokud chcete to nejlepší bez kompromisů.

Často kladené otázky

Kde mohu s RC autem jezdit?

S RC vozidlem můžete jezdit téměř kdekoliv chcete – v obývacím pokoji, na dvorku, v parku nebo třeba na parkovišti.

Důležité je pouze zvolit povrch vhodný pro váš model. Po rovném povrchu můžete jezdit s každým typem aut, nejlepších výsledků dosáhnou silniční auta. Pro nerovný povrch volte terénní auta se silnými komponenty.

Jakou baterii potřebuji do RC auta?

Do vozidel s elektrickým motorem potřebujete baterii. Klasikou je baterie NiCd, která je dnes už ale nahrazována jinými typy baterií. Nejčastější jsou NiMH, které se vyznačují vysokou kapacitou a perfektně se hodí pro auta se stejnosměrným motorem. Velmi oblíbená je i baterie Li-Pol, kterou využijete u střídavých motorů. Dejte si ale pozor, že tzv. lipolky nemůžete skladovat plně nabité. Odborníci také nedoporučují v jednom autě střídat oba typy akumulátorů.

Mohu ze zadokolky udělat čtyřkolku aneb z pohonu 2WD přejít na 4WD?

Bohužel je téměř nemožné „upgradovat“ vozidlo 2WD na 4WD, protože podvozek i celkový design vozidel je zcela odlišný. Až vás auto s 2WD omrzí, jedinou možností, jak změnit pohon, je koupit jiné.

Měl bych se zajímat o typ pneumatik mého auta?

Ano, různé pneumatiky totiž fungují dobře na různých površích. Dobrá zpráva je, že pneumatiky můžete snadno vyměnit. Mezi nejčastější patří žebrované pneumatiky (vhodné na silnici), drážkované (nemají dobrou trakci na písku) a x pin (nevyznačují se dobrou přilnavostí k tvrdším povrchům).

Shrnutí

Před nákupem RC auta si rozmyslete, kdo a jak bude s autem jezdit. Pokud sháníte auto pro dítě či začátečníka, který chce s vozem jen pro zábavu blbnout, není třeba extra výkonný motor, zato se bude hodit robustnější konstrukce, která vydrží případné bouračky. Zkušenému závodníkovi naopak půjde o co nejvyšší rychlost a nízkou hmotnost. Velikost auta přizpůsobte prostředí – když budete jezdit doma, volte menší modely, pro ježdění venku jsou naopak vhodná o trochu větší vozidla. V úvahu vezměte i povrch, na kterém auto budete prohánět nejčastěji, a od toho odvíjejte výběr konkrétního typu. U ovládání se naopak moc dlouho nerozmýšlejte a chtějte to fungující ve spolehlivém pásmu 2,4 GHz. RC auta jsou dostupná např. na Mall.cz

Ohodnoťně tento článek

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář