TEST 10+ nejlepších mikrofonů na podcast - recenze [pro youtubery]


Výběr redakce

Kvalitní zvuk s možností přímé digitální konverze a širokými možnostmi nastavení

Orientační cena: 6 500 Kč


Pro náročné

Kardioidní studiový mikrofon s plynulou reprodukcí zvuku pro profesionály

Orientační cena: 9 000 Kč


Oblíbená volba

Plně kompatibilní mikrofon pro snadné nahrávání podcastů v interiéru

Orientační cena: 4 000 Kč


Poměr cena/výkon

Jednoduchá klasika, která přesvědčí časem prověřenou kvalitou

Orientační cena: 2 800 Kč

Kde koupit mikrofony na podcast?

  1. Music-city.cz
  2. Kytary.cz
  3. Muziker.cz
  4. Hudebnicentrum.cz
Mikrofony Na Podcast

Podcasty a videa dnes patří k nejoblíbenějším formám obsahu na sociální sítích a internetu obecně. K tomu, abyste s nimi začali, potřebujete kromě nadšení a chuti do tvorby už jen to správné vybavení. Patří k němu mikrofon, případně kamera a další příslušenství pro úpravy nahrávek. Dnes se zaměříme na to, jaké mikrofony jsou nejlepší na podcast a jak je vybírat.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Mikrofony jsou nezbytným vybavením pro zvukový záznam a jeho zesílení. Rozdělují se dle různých parametrů, například velikosti vnitřní kapsle, konstrukce, frekvenční a směrové charakteristiky nebo způsobu použití. Základní rozdělení mikrofonů je dle konstrukce na dynamické a kondenzátorové, existují ale ještě další typy mikrofonů.

  • Dynamický mikrofon: Hlavní výhodou je celkem silný výstupní signál, vyšší odolnost, snadná konstrukce a menší citlivost na rušení z okolí. Není k němu potřeba předzesilovač a dobře snáší velkou hlasitost. Nejvíce se tak uplatňuje na pódiích, při zpěvu nebo snímání basových a kytarových komb.
  • Kondenzátorový mikrofon: Sám o sobě má slabý výstup, takže je jeho součástí zabudovaný vnitřní zesilovač. Jsou citlivé a mají věrné snímání zvuku, nejčastěji se tak používají pro snímání vokálů a akustických nástrojů ve studiích (profesionálních i domácích).
  • USB mikrofon: Kondenzátorový mikrofon vybavený USB rozhraním a zabudovanou zvukovou kartou poskytuje flexibilitu nahrávání – stačí ho zapojit do počítače a můžete začít. Je oblíbený na podcasty, youtube videa apod.
  • Páskový mikrofon: Spadá do kategorie dynamických mikrofonů, jeho zvuk je však věrnější. Vzhledem ke konstrukci snímá zvuk ze dvou stran, což se hodí pro nahrávání ve dvou.

Nahrávání zabere nějaký ten čas, takže mikrofon určitě nebudete držet celou dobu v ruce. Hodí se tak mít stojan, nejlépe s nastavitelnou výškou. Praktické jsou obaly, které mikrofon ochrání před nepřízní počasí a zajistí jeho bezpečné skladování.

Chcete-li mít čistější zvuk, hodí se tzv. pop-filtr. U některých mikrofonů může být součástí, pokud není, je možné ho dokoupit externě. Při natáčení venku je vhodná protivětrná ochrana, která eliminuje nežádoucí zvuky způsobené pohybem vzduchu.K dalšímu příslušenství patří propojovací kabely. Základ bývá obvykle součástí mikrofonu, vždy je ale lepší tuto skutečnost před nákupem ověřit.

Kvalitní zvuk s možností přímé digitální konverze a širokými možnostmi nastavení

Všichni, ať už pokročilí či začínající tvůrci, kteří to se svým nahráváním myslí vážně, potřebují kvalitní mikrofon, který jim usnadní práci a zároveň poskytne příjemný výstup pro posluchače.

Mikrofon Shure MV7 vychází z modelu SM7, jenž byl původně navržen pro rozhlasová vysílání, velice rychle si ho však oblíbili také tvůrci podcastů a videí. Mezi jeho hlavní přednosti patří dvě možnosti připojení, a to analogové XLR nebo přímá digitální konverze pomocí USB, vestavěný sluchátkový vstup pro přímý monitoring nebo připojení plug-and-play, které spolu s aplikací Share Plus Motiv umožňuje okamžité použití spolu s PC, iOS nebo Macbookem. Zmíněnou aplikaci lze stáhnout zdarma z webu výrobce.

Uživatelé si na mikrofonu pochvalují křišťálově čistý zvuk, široké možnosti nastavení díky aplikaci a přímé propojení s počítačem. Jediná výhrada padá na slabší pop filtr a přenášení ruchu při manipulaci s mikrofonem, což lze vychytat vhodným nasměrováním úhlu.

TypUSB/dynamický
KonektivitaXLR, micro-B USB, 3,5 mm TRS
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance314 Ohm
Převodník16/24 bit, 44,1/48 kHz

Orientační cena: 6 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kardioidní studiový mikrofon s plynulou reprodukcí zvuku pro profesionály

Firma Shure vyrábí mikrofony, které patří k těm celosvětově nejlepším. V jejím sortimentu najdete také nejvyšší modelovou řadu, na jejíž kvalitu spoléhají i takové hvězdy jako jsou Metallica nebo Red Hot Chilli Peppers. A právě z nejvyšší modelové řady pochází mikrofon Shure SM7B, který zachovává přirozeně krásný zvuk a čistou reprodukci bez zkreslení.

Mezi jeho hlavní výbavu patří pop filtr, jenž eliminuje mechanické rušení a dušnost, odnímatelný windscreen potlačující šum způsobený pohybem vzduchu a pokročilé elektromagnetické stínění redukující brum z monitorů a další techniky. Kardioidní vzor mikrofonu je navržen tak, aby nesnímal zvuk mimo osu, díky čemuž můžete mluvit nebo zpívat v pohodlném úhlu a zachytit zvuk přesně tak, jak potřebujete, a to s minimálním zabarvením.

Mikrofon Shure SM7B patří ke špičce, kterou ocení profesionální tvůrci, pro které je prioritou čistý zvuk bez rušení. Vytknout by se mu tak dala jedině cena – což potvrzují také uživatelé, kteří mikrofon považují za špičku, která nikdy nezklame.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 9 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Plně kompatibilní mikrofon pro snadné nahrávání podcastů v interiéru

Chystáte-li se nahrávat podcasty a videa, streamovat hry nebo pořádat videokonference, mohl by pro vás být zajímavou volbou mikrofon Rode NT-USB, který je oblíbený právě pro tyto účely – a samozřejmě pro kvalitu zvuku. Je kompatibilní se všemi operačními systémy a s vhodným adaptérem ho lze připojit také na iPad, funguje také s řadou nahrávacích aplikací včetně GarageBand. Díky možnosti připojení sluchátek můžete v reálném čase kontrolovat kvalitu zvuku a dle potřeby ho upravovat. Součástí mikrofonu je nejen stojánek a obal, ale také pop-filtr, díky kterému mikrofon odstraňuje zvukové nárazy a produkuje čistější zvuk.

Uživatelé si na mikrofonu nejvíce chválí jednoduchost použití – stačí připojit a nahráváte, krásný čistý zvuk bez šumů, kvalitní zpracování a bohaté příslušenství. Většina uživatelů je s ním na účely uvedené v úvodu maximálně spokojena a jsou překvapeni kvalitou zvuku, jediná výtka padá na horší přenositelnost.

TypUSB/kondenzátorový
KonektivitaUSB, 3.5 mm jack (sluchátka)
Frekvenční odezva20 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
ImpedanceNeuvedeno
Převodník16 bit, 48 kHz

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá klasika, která přesvědčí časem prověřenou kvalitou

Mikrofony Shure patří k tomu nejlepšímu, co můžete na trhu dostat. To samé platí i o modelu SM58 SE, na který sází již celé generace profesionálních hudebníků, ke kterým se nyní přidávají tvůrci podcastů, videí, pořadatelé videokonferencí a další tvůrci online obsahu.
S legendárním mikrofonem se můžete spolehnout na absolutně čistý a srozumitelný zvuk bez jakýchkoliv rušivých vjemů z okolí a zvukových nárazů, a to díky vestavěnému sférickému větrnému a pop-filtru a mikrofonní vložce. Pokud nebudete mikrofon používat pouze doma, oceníte jeho robustní konstrukci, která odolá nárazům a hrubšímu zacházení.

Neochvějnou kvalitu mikrofonu Shure SM58 SE potvrzují i zákazníci, kteří jsou nadšeni jeho skvělým zvukem. Najdou se dokonce tací, kteří ho používají již několik desítek let a většina se shoduje na tom, že se jedná o nejlepší mikrofon ve své cenové kategorii.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 15 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 2 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dynamický mikrofon s vypínačem za příznivou cenu pro nenáročné

Mikrofon AKG P5 S live je perfektním společníkem především na živý sólový zpěv, využít ho ale lze i na mluvené slovo. Jeho hlavními výhodami jsou superkardioidní směrová charakteristika, díky které je velice odolný vůči zpětné vazbě, vysoký maximální akustický tlak a velká odolnost – a přesně proto je u sólových zpěváků oblíbený. Důležitý přínos má také vnitřní pop-filtr, jež zamezuje efektu retnic (zpětné nárazy zvuku v případech, kdy je zdroj příliš blízko) a frekvenční charakteristika vyladěná na výrazný zpěv.

Spokojení zákazníci se ve svých recenzích shodují na tom, že má mikrofon AKG P5 S live na svou cenu překvapivě skvělý zvuk. Chváleno bývá dobré snímání zvuku i z větší vzdálenosti, velice dobrý sběr širokého rozsahu frekvencí, vypínání a zapínání, kvalita materiálů a zpracování nebo ochrana proti zpětné vazbě. Shrneme-li hodnocení zákazníků, dojdeme k závěru, že se jedná o mikrofon ve velice dobrém poměru kvality a ceny, který ocení především méně nároční až středně pokročilí uživatelé.

TypDynamický
Konektivita3-pin XLR
Frekvenční odezva40 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance580 Ohm

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Modernizovaný nástupce ikonického modelu SM58

Mikrofon Shure Beta 58 je nástupcem modelu SM58, který sloužil po celá léta mnoha hudebním generacím. Nejlépe se hodí pro ty, kteří chtějí dosáhnout profesionální kvality zvuku při studiové práci nebo živém vystoupení, a to jak ve zpěvu, tak i v mluveném slově. Jeho hlavním benefitem je vysoká odolnost vůči zpětné vazbě a okolním ruchům, díky čemuž nabízí přirozený a čistý zvuk bez zabarvení. Vyniká také úzkou směrovou charakteristikou v celém frekvenčním spektru, což vám umožní vysoké zesílení bez rizika již zmíněné zpětné vazby.

Jak je vidět dle recenzí, model Beta 58 se těší stejné oblíbenosti, jako jeho předchůdce – negativní ohlasy byste hledali jen stěží. Uživatelé si pochvalují bohatý a plný zvuk, robustní konstrukci a poměr kvalita cena. Řada z nich také zmiňuje, že je Beta 58 ještě lepší než SM58, záleží však na způsobu použití. Jediným zmiňovaným negativem bývá absence vypínače.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Překvapivě dobrý zvuk za cenu, která nenabourá rozpočet

Je naprosto pochopitelné, že začátečníci, kteří ještě nevědí, jak se bude jejich tvorba vyvíjet a zda bude zisková, nechtějí nebo nemohou investovat do techniky tisíce. I při nižším rozpočtu však lze získat mikrofon, který nabídne pro potřeby začínajících velice dobrý zvuk – o čemž svědčí mnoho pozitivních recenzí, jenž jsou s kvalitou zvuku mikrofonu Soundking EH 002 velice spokojeni, obzvlášť přihlédneme-li k faktu, že se jedná o produkt v nižší cenové kategorii. Mikrofon je chválen pro hezký a čistý zvuk při zpěvu i mluveném slově, někteří se ho dokonce nebojí srovnávat s výrazně dražším Shure 58. Vezmeme-li v potaz všechny recenze, dojdeme k závěru, že se jedná o mikrofon, který vás rozhodně nemůže zklamat.

Mikrofon patří do kategorie dynamických a dodává se společně s kabelem XLR – Jack 6.3 v délce 4 m. Kardioidní směrová charakteristika pomáhá izolovat nežádoucí ruch na pozadí hlavního zdroje zvuku. Frekvenční rozsah je 50Hz – 16 kHz se zvýrazněným kmitočtem mezi 2 – 5 kHz a rozzářenýma středy, což z něj činí univerzální mikrofon pro mužské i ženské hlasy.

TypDynamický
KonektivitaXLR – Jack
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
ImpedanceNeuvedeno

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Mikrofon navržený speciálně na mluvené slovo pro podcasty a živá vysílání

Mikrofon Rode Procaster patří do skupiny produktů určených a vyvinutých primárně pro mluvené slovo, a to jak pro tvorbu podcastů a videí, tak i pro živá vysílání a vystoupení nebo videokonference. V řadě Procaster lze najít i mikrofon s USB připojením, klasický Rode Procaster ho ale nemá a tak je nutné napojení na mixážní pult či jinou audio techniku.

Na rozdíl od některých jiných mikrofonů určených na mluvené slovo je Procaster dynamický, takže nevyžaduje phantomové napájení a navíc odvádí skvělou práci při potlačování nežádoucího šumu díky přepínatelnému vysokopropustnému filtru a kardioidní směrové charakteristice. Dle zkušeností uživatelů se tak osvědčuje i při práci venku, ve studiovém prostředí nebo doma pak nabídne výsledky vskutku perfektní.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva75 Hz – 18 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance320 Ohm

Orientační cena: 3 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dynamický mikrofon s vypínačem a mimořádnou odolností vůči zpětné vazbě

Mikrofon E845 od německého výrobce Sennheiser vyniká velkou odolností vůči zpětné vazbě a je tak předurčen pro živá vystoupení, kterým dodává silný dynamický zvuk, nezklame vás ale ani při studiovém či domácím nahrávání. Skvěle se uplatní pro zpěv i mluvené slovo, kterým díky rozšířené frekvenční dynamice dodává živé a otevřené vokály. Při výběru a nákupu si dejte pozor na jemné rozdíly v názvosloví – námi hodnocený E845S je s vypínačem, existuje ale ještě typ E845 bez vypínače.

Dle hodnocení zákazníků snese mikrofon Sennheiser E845S srovnání s legendárním Shure 58, někteří ho dokonce považují za lepší – vždy ale záleží také na vašich potřebách, vstupním zvuku a požadovaném výstupu. Rozhodně lze ale říci, že se jedná o velice dobrý mikrofon vhodný pro profesionály, u kterého neplatíte za legendární značku.

TypDynamický
KonektivitaXLR 3-M
Frekvenční odezva40 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance350 Ohm

Orientační cena: 2 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Mikrofon pro domácí a amatérské nahrávání za přijatelnou cenu 

Pro začínající nebo tvůrce v kategorii amatérský nadšenec, kteří chtějí především mikrofon za nízkou cenu, by mohl být vyhovující typ XM8500 od německého specialisty na audiotechniku a hudební nástroje. Jedná se o dynamický zpěvový mikrofon s frekvenčním rozsahem 50 Hz – 15 kHz, dvoustupňovým pop filtrem, nízkou impedancí a bytelným kovovým tělem. Mikrofon dostanete společně s objímkou a pevným kufříčkem, který oceníte při přenášení.

Uživatelé, kteří mikrofon používají na mluvené slovo a zpěv, se shodují na tom, že kvalita mikrofonu je vzhledem k jeho nízké ceně velice dobrá. Nutno však říci, že se jedná o recenze hodnotící mikrofon pro domácí a poloprofesionální použití, pro špičkový zvuk a profesionální výkon je třeba sáhnout do vyšších produktových řad.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 15 kHz
Směrová charakteristikaKardioidní
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat mikrofon na podcast

Jak si vybrat správný mikrofon na podcast? Výběr se odvíjí od požadované úrovně kvality, způsobů připojení a následných úprav zvuku nebo vašich finančních možností.

1) Způsob připojení mikrofonu

Nejčastější způsob připojení mikrofonu je přes USB nebo XLR konektor. Mikrofon s USB jednoduše zapojíte do počítače (případně telefonu či tabletu) a bez většího nastavování můžete nahrávat, obvykle je také levnější. Mikrofony s XLR konektorem jsou dražší, nabízejí ale vyšší kvalitu zvuku, pro kterou jsou oblíbené především u zpěváků. Dále existují Jack konektory (3,5 nebo 6,3 mm), které lze připojit do různých zařízení včetně telefonů a počítačů nebo phantom konektor, k němuž je zapotřebí napájení a předzesilovač. Posledním a nejméně častým je Lightning konektor, který se používá k Apple produktům. Obecně platí, že jste-li začátečníci, je pro vás nejvhodnější USB.


2) Rozměry a váha

Budete-li natáčet pouze doma, nehrají až tak velkou roli, pokud se však s vaším mikrofonem chystáte cestovat, případně nahrávat v exteriéru, vyplatí se k nim přihlédnout.


3) Rozdělení dle konstrukce

Mikrofony pro mluvené slovo se dle konstrukce dělí na stolní, ruční, bezdrátové a klopové. Pro nahrávání podcastů v domácím prostředí se vám bude nejvíce hodit stolní mikrofon, případně ruční, se kterým se lze pohybovat nebo ho odložit do stojánku, který dokoupíte. Klopový mikrofon se uplatňuje především v televizích, bezdrátový zase umožní naprostou svobodu pohybu, je však třeba počítat s jeho častým nabíjením.


4) Nízká cena neznamená nízkou kvalitu

Jak jsme se sami mohli přesvědčit při zkoumání recenzí, nízká cena nemusí vždy nutně znamenat nízkou kvalitu mikrofonu. Slušný mikrofon pro profesionální potřeby lze koupit již od 2 000 Kč, pro potřeby amatérů, začátečníků a poloprofesionálů jsou pak uspokojující i modely kolem 600 Kč.


5) Vyhledávače pomohou najít nejvhodnější řešení

Hledáte-li nejlepší poměr mezi kvalitou, užitnou hodnotou a cenou, je určitě dobré využít srovnávače zboží typu Heureka. Najdete na nich jak recenze zákazníků, které pomohou při rozhodování, tak i srovnání cen z různých obchodů.

Často kladené otázky

Podcasty jsou na rozdíl od blogů nebo videí nenáročné na čas – dají se poslouchat při řízení, cvičení, domácích pracech nebo jen tak při chvílích odpočinku. Pro spoustu lidí jsou tak velice příjemným médiem. Váš hlas navíc dodává sdělení osobnější ráz, což vás snáze propojím s vaším publikem.

Ano i ne – záleží na vašich zkušenostech s technologiemi, kvalitou hlasového projevu a tím, zda máte světu co sdělit. Pokud ale máte nadšení, chuť a výdrž, které jsou důležitými předpoklady, naučit se a uspět můžete i vy.

Na poslech podcastů nebo jejich úpravy jsou nejlepší polootevřená/otevřená sluchátka, které je možné poslouchat velice dlouho a bez pocitu, že jste izolováni od okolí. Chcete-li se poslouchat při samotném nahrávání, jsou lepší sluchátka uzavřená, která nepropouští zvuk.

Teoreticky můžete, nelze však počítat s tím, že zvuk uslyšíte v takové kvalitě, v jaké ho slyšet potřebujete k tomu, abyste ho dokázali upravit do profesionální podoby. Ještě méně vhodná jsou pak bezdrátová sluchátka, která mají větší latenci než kabelová.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)