TEST 11+ nejlepších fotopastí 2024 - recenze, zkušenosti a jak vybrat


Nejlepší
s GSM

Špičkový model české značky s dobrým maskováním

Orientační cena: 7 500Kč


Poměr cena/výkon s GSM

Model s vysokou rychlostí snímání

Orientační cena: 4 700Kč


Nejlepší
bez GSM

Nenápadný, skladný, ale šikovný model

Orientační cena: 3 000Kč


Poměr cena/výkon bez GSM

Jednoduchá fotopast se sympatickou cenou

Orientační cena: 2 400Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Fotopasti

Fotopasti jsou v mnoha ohledech užitečnými nástroji. Pokud se i vy po nějaké poohlížíte, pomoci vám může následující porovnání oblíbených modelů i tipy pro výběr přístroje, které jsme pro vás sestavili.

Fotopasti dokáží nepozorovaně zachytit pohyb osob či zvířat na daném území. Existují dva hlavní důvody, proč si lidé fotopasti pořizují. Tím prvním je ochrana majetku před cizími osobami, druhým pak pozorování přírody a zvěře, a to jak u myslivců, tak i amatérských nadšenců.

Špičkový model české značky s dobrým maskováním

Tento model české značky patří k těm nejoblíbenějším fotopastem u nás a hodí se jak pro pozorování zvěře, tak i pro snímání pohybu osob. Vyhledávaným je především pro GSM modul, který vás o pohybu informuje do 3 minut, ale vyniká i v celé řadě dalších oblastí. Užitečný je pro lidi i zvířata neviditelný přísvit až na 20 m, rychlost snímání 0,7 s, rozlišení 16 Mpx nebo až minutový videozáznam i se zvukem. Díky laserovému ukazovátku navíc nebudete mít žádný problém s přesným zaměřením. Samotný přístroj je velmi odolný (nevadí mu mráz, déšť ani prach) a také maximálně diskrétní, počet lesklých ploch je snížen na naprosté minimum a o přístroji tak nebude nikdo vědět.

Jednou z mála nevýhod je tak cena, která se pohybuje okolo 7 500 Kč a představuje tak poměrně vysokou investici.

Orientační cena: 7 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Model s vysokou rychlostí snímání

Pokud hledáte multifunkční fotopast s GSM modulem a prioritou je pro vás rychlost snímání a široké zorné pole, tento model by mohl být trefou do černého. Rychlost spouště je 0,4 s a zorný úhel 110°. Nezklame ale ani v jiných parametrech. Nechybí zde neviditelný přísvit, detekční vzdálenost je až 20 m, přístroj zvládá i videozáznamy a rozlišení fotografií 12 Mpx je také dostačující. Navíc umí pořizovat fotky a videa zároveň. Obávat se o přístroj nemusíte ani v náročných podmínkách, nevadí mu výkyvy teplot ani voda. Cenově se přístroj řadí do střední kategorie.

Pár mušek by se tu ale našlo. Někteří uživatelé nebyli nadšeni z trochu větších rozměrů zařízení a naopak malých rozměrů displeje.

Orientační cena: 4 700Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nenápadný, skladný, ale šikovný model

Jak už prozrazuje název, tento model je určen těm, kteří hledají malou a skladnou fotopast, kterou nebude žádný problém kdekoliv zamaskovat. Přístroj kromě toho vyniká i vysokou kvalitou záznamu – videa si zde můžete prohlížet ve Full HD a i 16Mpx rozlišení fotek patří ke špičce. Nechybí neviditelný přísvit, rychlost spouště je skvělých 0,5 s a v neposlední řadě možná oceníte i jeho energetickou nenáročnost, kdy k fungování stačí 4 AA baterie. Oblíbený je i mezi uživateli a vliv na to má jistě i příznivá cena, která přístroj řadí do střední až nižší cenové hladiny.

Co se týče negativ, nezaujme model příliš velkou detekční vzdáleností, která činí 10 m, ani neoslní odolností. Někteří uživatelé uvádějí, že tlačítka v chladu zamrzají. Je třeba také počítat s tím, že přístroj nemá GSM modul.

Orientační cena: 3 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá fotopast se sympatickou cenou

Další z velmi malých fotopastí, kterou bez problémů ukryjete kamkoliv, je tento model od ScoutGuard. Pořídí vám fotografie i videa, a to v rozlišení 12 Mpx, a nechybí u ní neviditelný přísvit. Pohyb zachytí až na 20 m, v noci pak až na 8 m. K napájení vám stačí 4 kusy AA baterií a fungovat vydrží až 3 měsíce, což uživatelé hojně oceňují, stejně jako jednoduché ovládání, odolnost vůči rozmarům počasí a především velmi příznivou cenu.

Ta je ovšem “vykoupena” několika nedostatky. Rychlost spouště je zde uváděna 1,2 s, což je v porovnání s konkurencí vysoké číslo a v některých případech může být velkou překážkou. V potaz je třeba vzít i to, že zde chybí GSM modul.

Orientační cena: 2 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Model se zajímavými funkcemi i cenou

Další z kategorie fotopastí, které potěší jak svými vlastnostmi, tak i cenovkou, je model Bentech TC05. Jeho předností je rychlost spouště, která činí 0,5 s, 90° zorné pole, neviditelný přísvit a možnost pořizování Full HD videí. Rozlišení u fotografií je 12 Mpx, což je pro většinu uživatelů také dostačující hodnota, stejně jako 20m detekční vzdálenost. V provozu by měl model fungovat s 8 AA bateriemi až 6 měsíců.

Hlavní nevýhodou zde tak je chybějící GSM modul, což je ale vzhledem k nízké ceně pochopitelné.

Orientační cena: 2 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Technicky vyspělý model s GSM modulem

Jestliže se poohlížíte po vysoce propracovaných fotopastech s GSM modulem, určitě stojí za zvážení i tento model. Patří totiž k top produktům v této kategorii. Umí pořizovat fotografie a natáčet videa zároveň, a videa dokonce zaznamenává ve Full HD i se zvukem. Využít můžete i funkce časovače nebo časosběru. Fotopast také disponuje záběrem 80° a laserovým ukazovátkem, takže máte ihned přehled o zaměření přístroje. Samozřejmostí je skvělé maskování i odolnost a neviditelný přísvit. Oceňovaná je i anténa přístroje, která zvládá chytat signál i v náročném terénu.

Jedna z nevýhod přístroje spočívá v širokém zorném úhlu, který je vhodný spíše pro kratší vzdálenosti. Rozlišení fotografií 12 Mpx také není u přístroje s vyšší cenou až tak oslnivé.

Orientační cena: 8 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Malý model s velkým výkonem

Nenápadnost, skladnost, nízká cena a přitom skvělé vlastnosti – to jsou ve zkratce hlavní důvody, proč je u řady uživatelů model Bentech Mini oblíbený. Je až s podivem, kolik toho tento “mrňous” dokáže. Vytvoří pro vás fotografie v rozlišení 16 Mpx a také videa ve Full HD, čímž může směle konkurovat daleko dražším přístrojům. Zorné pole 120° a rychlost spouště 0,3 s zajistí, že mu neunikne skutečně nic. Háček nenajede ani v detekční vzdálenosti, která je slušných 15 m. Disponuje i časosběrnou funkcí a zvládne i déšť.

Mezi nevýhodami tak kromě chybějícího GSM modulu můžeme zmínit snad jen horší kvalitu displeje, která však na funkčnosti přístroje nic závažného nemění.

Orientační cena: 2 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivá fotopast se skvělým nočním viděním

Fotopast Foxcam Forester ocení především ti, pro které je prioritou noční snímání, právě v tom totiž vyniká. Má kvalitní přísvit a dokáže zachycovat objekty až na vzdálenost 20 metrů, obrysově pak dokonce až na 30 metrů. Tím potěší především ty, kteří si fotopasti pořizují pro sledování přírody a zvěře. Rychlost spouště je skvělých 0,4 s, přístroj zvládá pořizování Full HD videí a fotografií (s rozlišením 12 Mpx) současně a vyniká i odolným zpracováním. To vše navíc nabízí za jednu z nejnižších cen mezi námi recenzovanými přístroji.

Příliš však nepotěší většími rozměry, které v kombinaci s v noci blikajícími diodami snižují nenápadnost přístroje. Někomu může být překážkou i menší zorný úhel 55°.

Orientační cena: 1 900Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Evolveo StrongVision A recenze

Model se skvělým rozlišením fotografií

Tato fotopast se může pyšnit opravdu kvalitními záznamy. Pořizuje Full HD videa se zvukem, což už dnes není nic až tak výjimečného, avšak fotografie v rozlišení až 20 Mpx, a to i v noci, jsou spíše raritou. Když k tomu všemu připočteme dosvit až na 25 metrů, rychlost spouště pouhých 0,3 s a široký úhel záběru 120°, vychází nám opravdu zajímavý model s příjemnou cenou navíc.

Vzhledem k nízké ceně je třeba počítat s absencí GSM modulu a jako negativum můžeme uvést větší rozměry fotopasti, které mohou způsobit problémy s jejím ukrytím.

Orientační cena: 2 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Solight FP01 recenze

Jedna z nejlevnějších fotopastí na trhu

Solight FP01 by svou cenou, která se řadí v oblasti fotopastí k těm nejnižším, mohl naznačovat, že od něj nelze očekávat velký výkon, ale není to tak úplně pravda. Zvládá totiž pořizování videí i fotografií s rozlišením 16 Mpx, a to až do slušné vzdálenosti 18 m i v noci. Disponuje také časosběrným režimem a rychlost spouště 0,8 s také není k zahození. V pracovním režimu vydrží až 30 dní.

Vzhledem k ceně se tu však nedostatky samozřejmě najdou. Přístroj nepatří svými rozměry k těm nejskladnějším, chybí mu GSM modul a pár uživatelů si stěžuje také na horší funkčnost a nespolehlivost přístroje.

Orientační cena: 1 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

11) OXE Gepard recenze

Minipast s širokým spektrem funkcí

Chcete si vybrat, zda má fotopast zaznamenávat videa, fotografie, nebo třeba obojí, nastavit si čas snímání, časosběrný režim, sériové snímání, interval záznamu či citlivost senzoru? To všechno umí tento vychytaný model, který navíc potěší svými malými rozměry. Obávat se nemusíte ani o kvalitu záznamu, fotografie umí i v rozlišení 16 Mpx a to až do vzdálenosti 18 m. Pravdou však je, že v noci se tato vzdálenost o něco snižuje. Rychlost odezvy je 0,4 s, což je jedna z těch nejnižších u námi recenzovaných přístrojů.

Co se týče nevýhod, chybí přístroji GSM modul a jeho cena přesto není úplně nejnižší. Někteří uživatelé také upozorňují na horší fungování právě v noci.

Orientační cena: 3 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat fotopast

Trh s fotopastmi je bohatý a rozdíly mezi jednotlivými modely poměrně velké. Jak se v nich zorientovat a co pro vás jednotlivé parametry v praxi znamenají?

1) S GSM, nebo bez?

Snad největší rozdíl představuje u fotopastí to, zda mají GSM modul, nebo ne. Díky němu se totiž o zachycení objektu dozvíte ihned prostřednictvím SMS či e-mailu a okamžitě se na fotografii můžete podívat. Z přístrojů bez GSM modulu je třeba data přenášet ručně, musíte se tedy k fotopasti nejdříve dostat. 

Tato funkce může být užitečná především, pokud sledujete pohyb cizích osob v blízkosti vašeho pozemku. Fotopasti s GSM modulem jsou však výrazně dražší a k jejich provozu je také zapotřebí SIM karta, což představuje další výdaj.


2) Jak kvalitní záznamy potřebujete?

V závislosti na tom, k jakým účelům fotopast chcete primárně využívat, sledujte u přístrojů i údaj týkající se kvality záznamů. Existují fotopasti, které umí vytvořit video ve Full HD a jejich fotografie mají rozlišení i 20 Mpx, ale i přístroje s rozlišením 12 Mpx. 

Pokud vám jde o sledování přírody a chcete se kochat pořízenými obrázky zvířat, nejspíš v tomto ohledu propracovanější fotopast využijete. Pro pouhé ujištění, že se nikdo cizí nepohybuje například okolo vaší nemovitosti, však nejspíš postačí levnější a jednodušší varianty.  


3) Vteřiny hrají roli

K velmi důležitým parametrům patří rychlost spouště. Ta udává, do jaké doby od zaznamenání pohybu dojde k vytvoření snímku. Čím kratší je, tím lépe, především, pokud máte fotopast pro pozorování zvěře. Většinou se tento čas pohybuje od 0,3 do 1,2 vteřiny. 


4) Zorné pole

Tento údaj udává, jakou oblast je přístroj schopen zachytit. Obecně můžeme říci, že úhly od 43° do 60° jsou vhodné pro zaznamenávání objektů dále od přístroje, zatímco přístroje se zorným polem okolo 100° zachytí kvalitnější fotografie do 5 m od fotopasti. 


5) Kam až přístroj uvidí

Velmi důležitou součástí fotopastí je PIR čidlo, zaznamenává totiž pohyb a dává signál k jeho zachycení. Liší se především v tom, do jaké vzdálenosti umí pohyb zachytit. Rozmezí se pohybuje od 15 až do 30 metrů. Díky neviditelnému přísvitu, kterým disponuje většina fotopastí, pak tento údaj platí i pro noční snímání. 


6) Nepřehlédněte rozměry

Fotopasti mají být především nenápadné a většina uživatelů se snaží je před cizíma očima ukrýt. To mohou velmi usnadnit malé rozměry fotopasti, které lze umístit bez problémů takřka kamkoliv (často mají v názvu slovo “mini”). Větší rozměry však nemusí být vždy překážkou.  


7) Kolik do fotopasti investovat?

Jak jsme už zmínili, největší rozdíl v ceně představuje přítomnost, či absence GSM modulu. Přístroje s touto funkcí se dají pořídit za zhruba 8 tisíc Kč a většinou disponují i dalšími užitečnými vlastnostmi. 

Fotopasti bez GSM modulu se pak cenově pohybují od 1500 do 5000 Kč a liší se kvalitou záznamu, celkovým vzhledem, odolností, rychlostí spouště a případně dalšími parametry. 

Vedle vašich finančních možností může záležet i na tom, jak často chcete přístroj využívat a jaké funkce oceníte. 


8) Doplňkové funkce

Některé přístroje umožňují zachycování videa se zvukem, kombinování video a foto záznamu, disponují časosběrem či nastavením času, během kterého mají pracovat, nebo usnadňují zaměřování laserovým ukazovátkem. To vše jsou spíše doplňkové funkce, ale pro v některých případech mohou být praktické. Často se však pojí s vyšší cenou přístroje. 

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se fotopastí? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Fotopast umístěte tak, aby před sebou měla volný prostor. Ideální výška se uvádí od 1,5 do 2,5 metru, aby zachytila co nejširší úhel.

Fotopast vám může vydržet dlouhá léta, ale je třeba jí věnovat trochu péče. Důležité jsou především kvalitní baterie. Pokud plánujete přístroj delší dobu nevyužívat, nezapomeňte je vyjmout. Dbejte i na to, aby byla čočka fotopasti čistá. Užitečné je i průběžné stahování fotografií, které zabrání tomu, abyste v případě potíží přišli o veškerý materiál.

Pokud si focení spojujete s typickým “cvaknutím” fotoaparátu, u fotopastí se toho určitě nemusíte bát. Jejich cílem je naprostá nenápadnost a žádný zvuk tak nevydávají.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)