TOP 10: Nejlepší horkovzdušné fritézy 2024 - recenze, zkušenosti a tipy
Výběr redakce
Fritéza v poměru ke své nízké ceně nabízí zajímavé možnosti. Příkon přístroje uvádí výrobce na 1500 W a zvládne ohřívat připravované pokrmy na teplotu 80 až 200°C. Možná znáte z televize…
Orientační cena: 2 000Kč
Pro náročné
Multifunkční horkovzdušná fritéza s tak trochu futuristickým designem. Zvládá nejen fritování, ale i klasické pečení či grilování a plně tak zastane úlohu většiny kuchyňských pomocníků.
Orientační cena: 3 000Kč
Zlatá střední cesta
Jednoduchá a elegantní horkovzdušná fritéza za příznivou cenu. Vzhledem k jednoduchému designu i rozměrům a objemu nádoby 3 litry bude ideální pro páry, jednotlivce nebo malé rodiny.
Orientační cena: 2 500Kč
Skvělá cena
Levná a jednoduchá horkovzdušná fritéza pro méně náročné. Vzhledem k menšímu objemu nádoby, konkrétně 1,5 litru, je ideální spíše pro jednotlivce, protože rodinná večeře by se do ní nevešla.
Orientační cena: 1 500Kč
Nejprodávanější produkty na Heureka.cz
Trend zdravého životního stylu je již několik let na vzestupu. Je samozřejmě jedině dobře, že se lidé zajímají o to, co jedí. Podstatnými se stávají nejen kvalita a původ samotných surovin, ale také jejich následné zpracování. A právě proto přišla na trh horkovzdušná fritéza. Tato poměrně mladá a nová alternativa klasické olejové fritézy našla kompromis mezi zdravou přípravou jídel a lákavou chutí smažených a nezdravě tučných pokrmů.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
Horkovzdušná fritéza se v mnohém hodně podobá té klasické olejové, a to jak vzhledově, tak druhy jídla, které v ní můžete připravit. Ten nejpodstatnější rozdíl je však v množství potřebného oleje. Zatímco v olejové fritéze musíte jídlo vyloženě vykoupat v oleji, tato horkovzdušná potřebuje oleje jen naprosté minimum, protože, jak už název napovídá, funguje hlavně na principu horkého vzduchu.
Horkovzdušné fritézy mívají mnoho programů pro různé typy jídel – všechny připraví v mnohem zdravější variantě a přitom jim neubere na chuti.
Horkovzdušná fritéza udělá radost každému, kdo se snaží do svého života přivést zásady zdravého životního stylu, ale není ochoten obětovat svá oblíbená smažená jídla a jejich lákavé chutě. Stále si nejste jisti, zda si tohoto kuchyňského pomocníka pořídit? Horkovzdušnou fritézu si kupte, pokud:
- Chcete připravovat klasická smažená jídla mnohem kvalitnějším působem a neznehodnocovat jednotlivé suroviny
- Hledáte univerzálního pomocníka, který uvaří vše od hranolek přes maso až po zeleninu
- V kuchyni rádi zkoušíte nové chutě i recepty
- Potřebujete omezit množství tuků ve vaší stravě ze zdravotních důvodů.
- Chcete zhubnout a z toho důvodu se snažíte upravit jídelníček
Přestože tento druh fritéz je na trhu poměrně krátkou dobu, objevilo se již obrovské množství konkrétních produktů, z nichž je možné vybírat. V následujících řádcích proto vysvětlujeme základní parametry a poskytujeme tipy, jak zvolit ten ideální právě pro vás.
Obsah článku
1) Delimano Air Fryer
Horkovzdušnou Delimano fritézu jste možná mohli vidět v televizních reklamách. Nemusíte se však bát nekvalitního zpracování, tato fritéza v poměru ke své nízké ceně nabízí zajímavé možnosti. Příkon přístroje uvádí výrobce na 1500 W a zvládne ohřívat připravované pokrmy na teplotu 80 až 200°C. Vyjímatelná nádoba má objem dva a půl litru, což podle výrobce odpovídá třeba 700 gramům hranolek, nebo 500 gramům řízků. Takový objem je ideální hlavně pro menší rodiny nebo páry. Vnitřek je vybaven nepřilnavým povrchem, vnějšek je z plastu. Kabel pro zapojení má víc než 1 metr, takže nebude problém fritézu umístit kamkoliv do kuchyně.
Při vaření budete mít k dispozici časovač až na 30 minut, termostat a regulaci teploty, vše s jednoduchým ovládáním v podobě otočných koleček. I recenze jsou převážně velice pozitivní, to je dobrým znamením. Určitou nevýhodou může být těžká dostupnost, hledat musíte přímo na webu Delimana a ne každý má tento typ nákupu rád.
Orientační cena: 2 000Kč
VÝHODY
- Nízká cena
- Časovač
- Nepřilnavý povrch
- Jednoduchý design
- Skladnost
NEVÝHODY
- Nehodí se pro vaření velkých porcí pro velké rodiny
- Nemá žádné nadstandardní programy
- Jídlo je potřeba manuálně otáčet
Multifunkční horkovzdušná fritéza s tak trochu futuristickým designem zaujme už na první pohled. Na výběr máte z několika barevných variant, vršek je prakticky průsvitný, takže uvidíte na připravované jídlo. Zvládá nejen fritování, ale i klasické pečení či grilování a plně tak zastane úlohu většiny kuchyňských pomocníků. Příkon 1400 W a infračervené topné těleso pomáhají fritéze vařit efektivně a rychle. A taky ve velkém množství – objem nádoby je obrovských 9 litrů, ideální pro velké rodiny.
Přestože přístroj je poměrně levný, má bohaté příslušenství (koš na hranolky, rošt na grilování, plech na pizzu, špíz), disponuje časovačem, displejem, termostatem, regulací teploty a vyjímatelnou nádobou. Velkou výhodou je také možnost mytí v myčce, což usnadní údržbu.
Model VitAir Turbo rozhodně stojí za pozornost, zvláště pokud hledáte velkou fritézu pro rodinné vaření a zároveň chcete šetřit rozpočet.
Orientační cena: 3 000Kč
VÝHODY
- Dobrý poměr kvality a ceny
- Bohaté příslušenství
- Velký objem nádoby
- Zajímavý a praktický design
- Rychlý výkon
NEVÝHODY
- Hranolky apod nutné míchat ručně
- Prostorný (hůře se vejde na kuchyňskou linku)
- Bez nadstandardních programů
Jednoduchá a elegantní horkovzdušná fritéza za příznivou cenu. Vzhledem k jednoduchému designu i rozměrům (34,5 x 35 x 35,2 cm) a objemu nádoby 3 litry bude ideální pro páry, jednotlivce nebo malé rodiny. Fritéza má příkon 1400 W a zvládá hřát v rozmezí 60 až 200 °C. Na tuto teplotu se stihne vyhřát opravdu rychle, zhruba do tří minut. Jinak můžete počítat s regulací teploty i v průběhu vaření, přehledným displejem, pachovým i tukovým filtrem, časovačem až na 1 hodinu, termostatem a vyjímatelnou nádobou. Škoda jen, že jednotlivé komponenty nelze umýt v myčce. Kompenzuje to však několik automatických přednastavených programů. Konkrétně máte na výběr 6 programů, což předchozí modely neměly. Dle recenzí jsou uživatelé s fritézou spokojeni a pochvalují si kvalitu vaření za příjemnou cenu.
Orientační cena: 2 500Kč
VÝHODY
- Skladnost
- Dobrý poměr ceny a kvality
- Rychlé vyhřívání
- 6 přednastavených programů
- Časovač
NEVÝHODY
- Nelze mýt v myčce
- Menší objem nádoby
Levná a jednoduchá horkovzdušná fritéza pro méně náročné. Vzhledem k menšímu objemu nádoby, konkrétně 1,5 litru, je ideální spíše pro jednotlivce, protože rodinná večeře by se do ní nevešla. Na druhou stranu je díky šikovnému designu, váze 2,6 kg a rozměrům 30,5 x 22,5 x 27 cm opravdu skladná a vejde se snadno všude. Počítejte s příkonem 900 W, nastavitelnými teplotami od 80 do 200 °C, termostatem, časovačem a jednoduchým displejem.
Pokud hledáte zdravější způsob přípravy pokrmů bez oleje, ale nepotřebujete nakrmit celou rodinu nebo nehledáte nadstandardní funkce, můžete jej vyzkoušet. Dle recenzí jsou lidé velice spokojeni.
Orientační cena: 1 500Kč
VÝHODY
- Skladnost a drobné rozměry
- Nízká cena
- Časovač
NEVÝHODY
- Nevhodné pro větší rodiny
- Bez přednastavených programů
- Vaření trvá déle
5) Royalty Line AF 3.1
Výkonná horkovzdušná fritéza s elegantním designem zapadne do každé moderní domácnosti, která hledá způsob, jak vařit zdravěji. Měly by to být ale spíše menší domácnosti, protože nádoba má objem 1,8 litru. Výhodou je vyjímatelná nádoba, kterou lze bez obav umýt i v myčce, což usnadňuje údržbu a zaručuje, že poctivě umyté příslušenství vydrží déle. S rozměry 30 x 30 x 30 cm a váhou 3 kg je fritéza sympaticky skladná a nebude překážet ani pokud ji plánujete mít trvale na kuchyňské lince. Výrobce uvádí také možnost načasování fritézy na konkrétní dobu, takže se nemusíte bát, že byste na jídlo zapomněli a připálili jej. Příkon fritézy je 1000 W.
Lepšímu rozhodování by pomohlo více informací od výrobce, pokud se však budeme řídit recenzemi uživatelů, tak se lze na tento produkt spolehnout.
Orientační cena: 1 600Kč
VÝHODY
- Nízká cena
- Elegantní design
- Kuchařka s recepty v balení
- Lze umýt v myčce
- Skladnost a praktické rozměry
NEVÝHODY
- Nevhodné pro větší domácnost
- Málo informací od výrobce
- Bez přednastavených programů
- Delší příprava
6) Tefal EY 201815
Kvalitní a objemná horkovzdušná fritéza s minimalistickým a elegantním designem bude chloubou každé kuchyně. S tímto přístrojem zvládnete fritovat, péct i vařit mnohem zdravěji, navíc je od spolehlivé značky Tefal. Objem 4,2 litrů postačí i pro rodinu, výrobce uvádí, že najednou lze přichystat až 6 porcí. Objemná nádoba je navíc vyjímatelná a lze ji umýt v myčce. Počítejte ale logicky s tím, že takto větší fritéza bude potřebovat dostatek místa ve vaší kuchyni.
K samotnému vaření – Tefal EY 201825 disponuje příkonem 1500 W, regulací teploty, časovačem a čtyřmi přednastavenými programy, které vám přípravu jídla ještě usnadní.S ohledem na všechny tyto vlastnosti je fritéza stále nabízena za příznivou cenu. A dle spokojených recenzí opravdu plní svůj účel.
Orientační cena: 2 500Kč
VÝHODY
- Velký objem vyjímatelné nádoby
- Možné umýt v myčce
- Dobrý poměr kvality a ceny
- Přednastavené programy pro snadnější přípravu jídla
- Časovač
NEVÝHODY
- Větší rozměry
- Nemá displej
Jednoduchá a vzhledem poměrně roztomilá horkovzdušná fritéza s příkonem 1500 W pro rychlé a zdravé vaření bez použití zbytečného množství oleje. I tato fritéza je nabízena za velice příznivou cenu, váží jen 2 kg a její nádoba s nepřilnavým vnitřkem o objemu 2,6 litru zvládne uvařit jídlo jak jednotlivcům, tak párům či méně náročným rodinám. Jídlo můžete připravovat v teplotě od 60 do 200°C. Na tuto teplotu se přístroj vyhřeje již za 3 minuty.
Pachový filtr zamezuje jakýmkoliv případným pachům, aby se dostaly do domácnosti. Fritéza má také praktický časovač, který přípravu jídla ohlídá, izolovaný plášť a regulaci teploty. Recenze uživatelů si fritézu vychvalují, oceňují hlavně jednoduchý design a snadné ovládání. Jedná se o solidní přístroj za příznivou cenu.
Orientační cena: 1 700Kč
VÝHODY
- Kompaktní, skladné rozměry
- Nízká cena
- Rychlá příprava
- Časovač
NEVÝHODY
- Menší objem nádoby
- Bez přednastavených programů
8) DOMO DO 513 FR
Kvalitní a elegantní horkovzdušná fritéza, která zvládne plnohodnotně fritovat, grilovat, vařit i péct pro celou rodinu. Příkon 1800 W zajišťuje rychlý výkon, vyjímatelná nádoba má objem 5,5 litrů, což bohatě postačí i těm náročnějším. Celkové rozměry přístroje jsou 32 x 36 x 36,5 cm a váží 5,65 kg, takže pro něj vynahraďte dostatek místa. Fritéza má přehledný displej, skrz nějž můžete sledovat jak aktuální nastavení, tak také regulovat teplotu nebo nastavit časovač, který vám vaření jídla ohlídá i pokud byste na něj zapomněli. Na zvolenou teplotu se vnitřek rozehřeje už během tří minut.
K horkovzdušné fritéze dostanete také bohaté příslušenství – grilovací rošt, špízové jehly a knihu s recepty. Výhodou je také snadná údržba – nádobu lze umýt v myčce.
Recenzenti si přístroj opakovaně vychvalují, takže s ním určitě neuděláte chybu.
Orientační cena: 3 000Kč
VÝHODY
- Elegantní design
- Objemná vyjímatelná nádoba
- Časovač
- Omyvatelné v myčce
- HRC program a hrudní pás na měření tepové frekvence
NEVÝHODY
- Rozměrnější - potřeba více prostoru
- Bez přednastavených programů
Klarstein AeroVital Cube patří k horkovzdušným fritézám vyšší kategorie a již na první pohled zaujme elegantním a luxusním designem. Svým vzhledem trochu připomíná malou klasickou troubu – má totiž průhledný předek, takže můžete snadno sledovat vařené jídlo. Není to žádný drobeček, váží 7,2 kg a kapacita vnitřní nádoby je uvedena na neuvěřitelných 12 litrů. To plně postačí i nejnáročnějším zákazníkům. Pro přípravu jídel vám bude 3D topný systém, výkon 1600 W, topné těleso z ušlechtilé oceli, 16 různých programů, regulace teploty, přehledný displej, bohaté příslušenství (rošt, grilovací koš, miska na zachycení tuku, špíz) a bezpečný stálechladný kryt. I přes tuto pestrou výbavu si fritéza zachovává příznivou cenu a spokojené recenze uvádí, že i nároční zákazníci budou s touto volbou spokojeni.
Orientační cena: 3 500Kč
VÝHODY
- Nadstandardně objemná nádoba
- 3D topný systém
- 16 přednastavených programů
- Časovač
- Bohaté příslušenství
NEVÝHODY
- Větší rozměry
10) Clatronic FR 3699 H
Jednoduchá horkovzdušná fritéza, která se drží toho nejpodstatnějšího – výkon 1 400 W, ochrana proti přehřátí, 30 minutový časovač, termostat schopný rozehřát vnitřek na 80 až 200 °C a vyjímatelná nádoba z nepřilnavého materiálu. Rukojeť je bezpečná a i při vysokých výkonech zůstává stále studená. Objem nádoby 3,6 litrů spadá do průměru, pokud nepotřebujete vařit vyloženě hody pro velkou rodinu, bude postačovat. Chtělo by to trochu víc informací od výrobce, ale recenzenti si tento produkt vychvalují. Vyzdvihli především rychlost přípravy a snadné ovládání.
Orientační cena: 1 800Kč
VÝHODY
- Dobrý poměr ceny a výkonu
- Časovač
- Kompaktní rozměry
NEVÝHODY
- Bez přednastavených programů
- Málo podrobných informací
Jak vybrat horkovzdušnou fritézu
Sestavili jsme 12 praktických tipů, jak vybrat tu nejlepší horkovzdušnou fritézu.
1) Dbejte na kvalitní materiály a zpracování
Vždy volte fritézu, která je vyrobena z kvalitních materiálů a s odolným zpracováním. Konkrétně si pod tím můžete představit nerezové provedení, keramické nádoby, vnitřek z nepřilnavého povrchu, aby se na něm nezachytávalo jídlo, bezpečnostní sklo. Fritéza by měla být stabilní a po povrchu kuchyńské desky neklouzat. Kvalitní zpracování nepodceňujte i kvůli bezpečnosti.
2) Vyberte si typ horkovzdušné fritézy
Na výběr máte ze tří základních typů. Samozřejmě, všechny fungují na principu horkého vzduchu, který ohřívá jídlo a nahrazuje tím fritování v oleji. Podrobnější detaily ale pak odhalí tyto druhy fritéz:
- Statické fritézy – Nižší cenová kategorie. Jak již název napovídá, kolem jídla cirkuluje zmíněný horký vzduch, jinak však vše probíhá staticky a pokud chcete, aby se jídlo uvařilo rovnoměrně, budete ho muset čas od času zamíchat a přesunout.
- Dynamické fritézy – Střední varianta, vylepšení statických fritéz. Uvnitř fritézy naleznete “vařečku”, která jídlo v průběhu fritování promíchává za vás.
- Halogenové fritézy – Vyšší cenová kategorie. Tyto fritézy jsou vybaveny halogenovým infračerveným světlem a pečení probíhá právě díky teplu z něj vycházejícího. Tyto fritézy mívají většinou skleněná dvířka a dají se považovat za tu nejkvalitnější variantu.
3) Hledejte fritézu vhodnou do myčky
Tento bod se samozřejmě týká jen domácností, které myčku mají. Jelikož takových už je opravdu hodně, zařazujeme sem i tento tip. Lepší a kvalitnější fritézy jsou poskládány z lehce odnímatelných částí, které lze jednoduše umýt v myčce a poté vrátit na původní místo. To značně usnadní vaši práci. I pokud myčku nemáte, tak je právě rozložení na jednotlivé kusy důležité – abyste je mohli snadno umýt ve dřezu. V těžko přístupných fritézách mohou ulpívat zbytky jídla či jiné nečistoty.
4) Vyberte si správný objem
Pokud nejste omezeni rozpočtem ani prostorem, samozřejmě můžete sáhnout po té největší možné nádobě na trhu. Rozumnější je však řídit se tím, pro kolik osob budete nejčastěji vařit. Nemá smysl kupovat obří několikalitrové fritézy, pokud žijete sami. Kromě počtu členů domácnosti vám s výběrem objemu pomůže také velikost jídel, která budete nejčastěji na tento způsob připravovat (kostky zeleniny se vejdou všude, celé kuře už tak moc ne).
5) Berte ohled na prostory vaší kuchyně
S předchozím bodem souvisí i tento – možná, že jste početná rodina a chcete vybrat fritézu co největší. Ještě ale zvažte, zda ji budete mít v domácnosti kam umístit. Budete ji chtít po použití vždy schovat do skříně, nebo si ji necháte permanentně na lince? A pokud ano, kolik prostoru může zabrat, abyste mohli komfortně vařit i jinými způsoby? Fritéza také musí být zapojena do zásuvky – máte na lince nějakou příhodně umístěnou?
6) Zvolte ověřeného výrobce
Pokud se v množství nabízených produktů nevyznáte, nejjistější volbou je vsadit na prověřeného a známého výrobce. Zaprvé již bude mít jistě nějaké zkušenosti s výrobou a nabídne vám promyšlený produkt. Zadruhé pak výrobce s velkým a známým jménem nebude chtít riskovat nespokojené zákazníky a špatné recenze, proto si dá pozor na kvalitu fritézy spíše než nějaká náhodná nová firma neznámo odkud.
7) Pročtěte si recenze a poptejte se známých
Jako u každého výrobku jsou osobní zkušenosti s jeho používáním při rozhodování nedocenitelné. Nejjednodušším způsobem, jak tyto zkušenosti z praxe získat, je prohlédnout si co nejvíce recenzí na internetu. Podobná varianta je zeptat se známých, kteří si již nějaký přístroj pořídili, ale těch pravděpodobně zatím nebude mnoho a hlavně budou znát jen jednu jedinou fritézu – tu svou.
8) Zaměřte se na displej a programy v jeho nabídce
Kvalitnější fritézy mívají displej s informacemi o probíhajícím vaření a nastavením. Pokud máte tu možnost, rozhodně se vyplatí do něj investovat. S displejem souvisí i nabídka přednastavených programů, které na něm můžete spustit. Většinou jich najdete kolem 6 až 9. Jsou užitečné, pokud se nechcete zabývat nastavováním konkrétní teploty a odhadováním doby pečení/smažení.
9) Stanovte si rozpočet.
Je dobré mít předem přehled nad penězi, které si na fritézu vyhradíte a nad cenovými hladinami, ve kterých se tento kuchyňský pomocník pohybuje. Pokud máte napjatý rozpočet, nejlevnější fritézy seženete i do dvou tisíc. Většinou jde o statický typ (jednotlivé typy jsme vysvětlili výše) s malým objemem do 3 litrů a jednoduchým, základním ovládáním.
Okolo dvou a půl až čtyř tisíc se pohybuje takzvaná zlatá střední cesta. Takové fritézy už mají větší objem, kvalitní displej s několika funkcemi a povedený design za stále ještě přijatelnou cenu. Od čtyř tisíc nahoru už si můžete vychutnat plnohodnotné vybavení vysoké kvality přesně dle vašich představ, ať už jsou jakékoliv.
10) Neobětujte dobrou chuť
Tento parametr se bohužel těžko pozná v popisu od výrobce, hodí se proto hledat hlavně po recenzích. Zaměřte se na chuť výsledného pokrmu. Levnější modely fritézy mohou jídlo poněkud vysušovat, nebo je udělat příliš mdlé a nevýrazné.
11) Rozmyslete si, jaká jídla vaříte nejčastěji.
Základní modely fritéz umí pouze tuto základní funkci. Ty pokročilejší už ale zvládnou také kvalitně péct, grilovat, připravovat sladké moučníky… Manuálně i s pomocí přednastavených programů. Rozmyslete si, jestli byste pro tyto nadstandardní funkce měli ve vaší kuchyni užitek. Pokud neradi trávíte v kuchyni dlouhé hodiny, dejte přednost fritézám s velmi rychlým rozehřátím a vysokým výkonem. Jestliže v ní chcete vařit rýži, kaše, zeleninu, bude se vám hodit dynamický typ s pravidelným automatickým mícháním. Velké kusy masa míchání nebudou potřebovat, zato se bude hodit objemná nádoba a kvalitní výkon. Rodiny mohou ocenit fritézu s dvěma oddělenými zónami, kde můžete připravovat například hlavní chod i přílohu. Existují dokonce i modely, které suplují klasickou sušičku ovoce!
12) Design je také podstatný
Ani design by neměl ujít vaší pozornosti, zvláště pokud jste se rozhodli, že budete mít horkovzdušnou fritézu neustále po ruce na kuchyňské lince. V takovém případě se stane pevnou součástí domácnosti a v interiéru by neměla působit nepříjemně. Zvolte takovou fritézu, která se vám bude zamlouvat i po vzhledové stránce – ač to samozřejmě není ta hlavní priorita.
Tipy pro používání horkovzdušné fritézy
Aby vám fritéza dělala radost i po pořízení, přinášíme několik tipů pro její užívání. Pomohou vám, aby se z fritézy nestala jen další nevyužitá a zapomenutá vychytávka v jedné z kuchyňských poliček.
- O horkovzdušnou fritézu pečujte a udržujte ji v čistotě. Zanešené zbytky jídla mohou po čase nejen zapáchat a fritézu znečišťovat, ale hlavně postupně ničit její povrch.
- Pořiďte si také kuchařku s tipy na chutná jídla připravovaná ve fritéze. Lepší modely ji dokonce mají v rámci svého příslušenství. Umožní vám to čerpat inspiraci a usnadní rozhodování, co vařit.
- Zapojte horkovzdušnou fritézu hlavně ve chvílích, kdy si budete přát vařit a jíst zdravěji.
- Využijte samostatnosti přístroje, pokud jste investovali do dražšího modelu. Často umí připravit jídlo s odloženým startem, zcela bez vaší pomoci. Ušetří vám to spoustu času.
Často kladené otázky
Následující sekce vám zodpoví nejčastější otázky na téma horkovzušných fritéz.
Je horkovzdušná fritéza opravdu zdravější než ta klasická olejová?
Rozhodně ano. Zbavíte se potřeby používat litry oleje – o tom, že těžká smažená jídla nasáklá olejem nejsou pro náš organismus to pravé, bylo provedeno již mnoho průzkumů a řada lidí toto může dosvědčit svou vlastní zkušeností. To, že je horkovzdušná fritéza zdravější, je její hlavní a nejpodstatnější přednost.
Chutnají jídla z obou druhů fritéz identicky?
Záleží na druhu fritézy. Pravdou je, že nemůžete čekat úplně tu samou chuť – nositelem chuti je právě tuk a cílem horkovzdušné fritézy je tuk maximálně omezit. Nemusíte se ale bát, jídlo připravované v horkovzdušné fritéze je také křupavé, chutné a krásně voní. Nejlépe by se dalo přirovnat asi ke kompromisu mezi smaženým jídlem a jídlem pečeným v normální troubě.
Kolik jídla ve fritéze uvařím?
Záleží na konkrétním typu a také jídle, které zrovna vaříte. Většinou seženete menší modely, které pojmou dvě porce až po větší, které uvaří čtyři porce pro celou rodinu. Tuto informaci výrobce uvádí, je proto dobré sáhnout po takových rozměrech, které odpovídají velikosti vaší rodiny.
Jaká jídla mohu ve fritéze připravovat?
V základních modelech jde o stejná jídla jako u fritézy klasické – připravíte v nich hranolky, zeleninu, brambory, krokety, či obalovaná jídla, která byste za normálních okolností smažili či fritovali v oleji.
Pokročilejší modely zvládnou i grilování, pečení slané i sladké, připravíte v nich kaše, rýži, usušíte ovoce.
Kde mohu koupit horkovzdušnou fritézu?
Tohoto šikovného kuchyňského pomocníka seženete samozřejmě online, kde je široký výběr prodejců i jednotlivých produktů. Stejně tak se můžete podívat do obchodů s elektronikou a specializovaných obchodů,
Shrnutí
Do kuchyně lze jistě pořídit mnoho robotů a pomocníků, horkovzdušná fritéza se však může velice rychle stát tím nejužitečnějším ze všech. S její pomocí můžete fritovat, smažit, grilovat, péct, sušit, a to vše mnohem zdravějším způsobem, než u té klasické. Na trhu naleznete mnoho typů – malé i velké objemy, statické i dynamické, které se samy promíchají, s nadstandardními funkcemi a programy i bez. Vše závisí na vašich potřebách a rozpočtu. Nezapomeňte se pak o své zkušenosti s přístrojem podělit a vyzkoušené recepty sdílet.
Autor článku:
Podobné články