10 nejlepších pil na kov 2024 – recenze, test a zkušenosti

Jaké jsou nejlepší pily na kov? Podle čeho je vybírat? A jak udělat to nejlepší nákupní rozhodnutí bez výčitek?


Výběr redakce

Spolehlivý pomocník pro občasné použití

Orientační cena: 10 200 Kč


Pro náročné

Profesionální pila pro menší provoz

Orientační cena: 14 300 Kč


TOP kotoučová pila

Král mezi kotoučovými pilami na kov

Orientační cena: 14 500 Kč


Poměr cena/výkon

Nejlepší přítel pro domácí řezání

Orientační cena: 6 200 Kč

Pily Na Kov

Pily na kov jsou nenahraditelnými pomocníky při řezání trubek, kovových profilů a dalších materiálů. Hledáte tu nejlepší? Zaměřte se na naše srovnání oblíbených pil na kov a vyberte si tu svou.

Před tím, než začnete shánět pilu na kov, měli byste si určit, jakou potřebujete. Pily na kov se dělí na tři druhy: pásové, kotoučové a rámové.

Pásová pila – může být horizontální nebo vertikální. Horizontální se používá na řezání trubek a plných materiálů všech rozměrů. Vertikální pásová pila se používá hlavně na vyřezávání tvarů.

Kotoučová pila – je vhodná pro precizní řezy, používá se také název pokosová pila.

Rámová pila – běžné rámové pily, používají je zejména instalatéři nebo zámečníci.

Jak už to bývá, každá věc má své pro a proti, a to platí i u pil na kov.

Pásové pily mají kvalitní a rovný řez a vytváří nejméně pilin. Ne všechny jsou však vybaveny chladicím systémem, což má za následek vznik jisker a pomalejší řez. Navíc v případě manipulace s malou ruční pásovou pilou musíte být u řezu přítomni po celou dobu.

Kotoučové pily nabízí velkou výhodu v tom, že je možné regulovat si výšku vysunutí kotouče, díky čemuž docílíte požadované hloubky drážky na daném materiálu. Jejich nevýhoda spočívá v pracnější výměně řezného kotouče.

Rámová pila je zase vhodnější pouze pro menší práce, proto se s ní rozhodně nepouštějte do větších prací.

Spolehlivý pomocník pro občasné použití

Pokud sháníte pilu na občasné či domácí použití, pak vás může zaujmout tato pásová pila na kov od značky Güde. Je ideální v poměru cena/výkon, pyšní se variabilním nastavením rychlosti pásu a výkonem 400 W. Řezat s ní můžete ocel, železo, hliník, měď nebo třeba PVC a teflon. Lidé si chválí hlavně přesnost a jemnost řezu, a také tichý chod. Jestliže nejste zrovna technický guru, potěší vás jednoduchost ovládání pily.

Nevýhodou je originální pilový pás, který je vhodnější zejména na měkčí materiály, proto je vhodné dokoupit si i jiné do zásoby. Několik kritiků si postěžovalo také na potřebu seřízení stroje před prvním použitím – zejména nutnost utáhnout šroubové spoje, aby se dovnitř nedostávaly nečistoty.

Orientační cena: 10 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální pila pro menší provoz

Pro náročné uživatele je určena tato pásová pila značky Holzmann. Pro pohodlné řezání nabízí 3 rychlosti, které si můžete nastavovat podle druhu materiálu, jenž zrovna řežete. Pila má na straně držadlo a nese se na kolečkách, které zajišťují snadný posun po dílně. Nechybí ani automatické řezání a funkce automatického vypnutí stroje. Jedná se o profesionální pilu dostatečnou pro menší provoz nebo pro náročnější domácí kutily.

Nevýhodou je, že se na pile nedoporučuje řezat nerezové materiály, jelikož nemá systém chlazení. Robustní pila má váhu 76 kg, proto je vhodné s ní při případné manipulaci po dílně spolupracovat alespoň ve dvou lidech.

Orientační cena: 14 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Král mezi kotoučovými pilami na kov

Pokud sháníte kotoučovou pilu na kov, s touto nešlápnete vedle. Může se chlubit výkonem 1 700 W, je vhodná k řezání konstrukční i ušlechtilé oceli a barevných kovů, poradí si i s vlnitými nebo trapézovými plechy, spojovacím materiálem nebo hliníkem. Vysoké otáčky mají na starost čistý řez, který minimalizuje otřepení. Pila má šikovné držadlo, které lze přemístit na jinou pozici, aby nedocházelo k potížím při řezání pod úhlem. Za zmínku rovněž stojí možnost nastavit si hloubku řezu pro zajištění jednoduchého pronikání kotouče materiálem. Potřebujete-li spolehlivého pomocníka do každé situace, pak už nemusíte hledat dál.

Nevýhodou je to, že pilový kotouč nebývá součástí dodávky a je tedy nutné jej koupit zvlášť.

Orientační cena: 14 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejlepší přítel pro domácí řezání

Na domácí řezání je zcela dostačující tato univerzální pásová pila Scheppach MBS 1100, která nabízí řezání na podstavě a klidně i bez ní, pokud se vám to zrovna hodí. Řezat s ní můžete ocel (i nerezovou), železo, měď, teflon a různé druhy slitin. Samozřejmostí je elektronicky nastavitelná rychlost řezání. LED osvětlení a svěrák jsou součástí základny. Lidé si pilu chválí především pro domácí použití i pro snadné přenášení, jelikož váží pouhých 13,5 kg.

Nepříjemnou nevýhodou je, že základní deska může při práci mírně klouzat. To se však dá jednoduše vyřešit manipulací na gumové podložce.

Orientační cena: 6 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Spousta funkcí za skvělou cenu

Za málo peněz hodně muziky. I tak by se dala popsat tato pásová pila s výklopným rámem, která vám hravě pomůže s řezáním neželezných kovových materiálů, oceli či slitin. Mezi oblíbené funkce patří automatické vypínání po každém řezu nebo přesné seřízení přítlaku pilového ramene. Většina kupujících tvrdí, že vzhledem k ceně je pila naprosto dostačující a spolehlivá. 

Nějaké mouchy se na stroji však najdou, zejména složitější seřízení pásu, na které si pár kritiků postěžovalo. Také provedení svěráku a původní pilové pásy nejsou zcela ideální. Podle autora této videorecenze je lepší se návodem přiloženým k pile raději neřídit, jelikož je chaotický.

Orientační cena: 11 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní pila, která řeže i bez větší námahy

Další šikovná pásová pila je vhodnější spíše pro nenáročná použití a jednodušší nebo méně časté řezné práce, za to však slibuje kvalitu a spokojenost. Na pile je příjemná možnost řezání pomocí přítlaku a proti-vratné pružiny, díky které není třeba používat sílu. Další pozitivní vlastností této pily je velký rozsah řezaných rozměrů a také poměrně tichý chod. Několik kupujících si pilu velmi chválilo, jelikož splnila všechna jejich základní očekávání vzhledem k uvedené ceně.

Jak už to bývá, i tato pásová pila má svou nevýhodu, která pramení z absence chlazení, a tudíž je zde nutnost pomalejší řezání. 

Orientační cena: 16 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zaručená rychlost a přesnost při řezání

Další cenově velmi výhodná kotoučová pila MKS180 od značky Holzmann s tvrdokovovým kotoučem má skvělou cenu a výkon 1 280 W, který nabízí snadné řezání trubek, plochých ocelových materiálů či hliníku. Na této pile se jednoduše vyměňuje kotouč. Dále slibuje především rychlost a přesnost řezání a také celkovou jednoduchost, což však podle dvou kupujících příliš nesplňuje. Podle nich pila nezvládne řezat pod úhlem a zaznamenali také potíže se svěrákem, který samotná firma díky rychlému přestavení a naklápění prezentuje jako flexibilní. Kupující však podle svého názoru kvůli nemožnosti posunout svěrák na jiné místo nemůže řezat pod úhlem. 

Orientační cena: 5 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Parkside PMB 1100 B2 recenze

Nejlevnější společník na občasné řezání

Nejlevnější pásová pila z celého výběru spadá na model PMB 1100 B2 od značky Parkside, který za skutečně nízkou cenu poskytuje několik funkcí a dlouhou životnost, ke které přidává výkon 1 100 W. Ten zajistí hladké řezání trubek a profilů a také jednoduché použití. Pilu je možné přimontovat ke stolu v dílně a používat se může stacionárně s podstavcem nebo volně v rukou. 

Pila Parkside je vzhledem ke své cenové kategorii poměrně oblíbená, několik kupujících si však stěžovalo na nespolehlivost pily, na rozbitý kufr, ve kterém se pila dodává a dokonce i na nefunkčnost pily. Pilu je tedy vhodnější používat spíše občasně, což potvrzuje i její velmi výhodná cena.

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Splnění vysokých požadavků za průměrnou cenu

Robustní pásová pila na kov s pevnou litinovou konstrukcí, která za dobrou cenu poskytne dobrý výkon –⁠ tak se dá ve zkratce popsat pila Holzmann BS115, která umožňuje vertikální výřez, samozřejmostí je nastavování rychlosti řezání, které ocení každý kutil. Jednoduchá manipulace nebude pouhým snem, jelikož je pila vybavena držadlem a kolečky. Hmotnost necelých 12 kg je ideální při potřebě častého přemisťování. V balení se spolu s pilou dočkáte pilového pásu, vertikálního stolu, pravítka a koncového spínače. 

Jeden kupující si stěžuje na prasknutí dodávaného pilového pásu asi po osmi řezech. Pila však celkově překvapuje svou oblíbeností a doporučeními od spokojených kupujících.

Orientační cena: 11 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nenahraditelná pila ve své cenové kategorii

Další šikovná pila, která stojí za zmínku, je kotoučová pila na kov Güde GMT 355-2.2. Ta se může chlubit výhodnou cenou a výkonem 2 200 W. Slibuje rychlé a přesné řezání trubek a profilů, ale i přímé či příčné řezy do kruhových trubek a profilů. Kotouč má ochranný kryt, dva kupující však doporučili pořízení kvalitnějšího kotouče z důvodů kývání se a nepříliš bezpečné manipulace, Šikovný kutil si však s pilou poradí. Většina kupujících tvrdí, že pila na kov Güde GMT 355-2.2 je spolehlivá a vzhledem ke své ceně také nenahraditelná. 

Orientační cena: 4 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat pilu na kov

Na trhu je skutečně velké množství pil na kov a je tedy dost možné, že nevíte, jakou si vybrat. Nezoufejte, my vám s tím pomůžeme. 

1) Plánujete domácí, nebo profesionální použití?

Pro začátek byste si měli uvědomit, jestli plánujete svou pilu na kov používat pouze ve své domácí dílně, nebo se s ní pustit třeba do podnikání. Ne každá pila zvládne profesionální použití, a proto je třeba na tento bod myslet už při počátečním rozhodování. Plánujete pracovat s pilou každý den? Pak pro vás nejspíš nebude vhodná levná varianta v obyčejném provedení, ale zaměříte se na pily s vysokým výkonem a spoustou funkcí, které vám budou práci ulehčovat.


2) Jaký druh pily na kov vybrat?

Při výběru pily na kov se nejspíš budete rozhodovat, jestli si pořídíte pásovou nebo kotoučovou. Která je pro vás lepší?

Pásová pila je více univerzální. Pásové pily bývají ukotveny ve stojanu, proto zde nehrozí ani nebezpečí sklouznutí řezaného materiálu. Bude se vám hodit, pokud potřebujete řezat trubky s různými průměry nebo vyřezávat různé tvary. Vždy se však zajímejte o výkon pásové pily. Potěší vás také menší množství odpadu.

Kotoučová pila –⁠ pro vás bude lepší, pokud potřebujete mít řez v kovovém či nekovovém materiálu především precizní. Konstrukce bývá složena z ramene, které lze sklápět –⁠ a právě to zajistí již zmíněnou preciznost. Kromě ramene obsahuje také svěrák, který natahuje obroubek. Díky svěráku je také možné nastavit úhel. Kvalitnější kotoučové pily mají chladící systém zajišťující hladký chod a minimalizaci jisker.


3) Důležité jsou klíčové parametry pil na kov

Abyste se přesvědčili, že vaše pila na kov bude skutečně kvalitní, je potřeba znát určité parametry, které jsou mnohem důležitější, než se řídit pouze cenovkou. Důležitý je zejména příkon, který se udává ve wattech a čím je vyšší, tím výkonnější vaše pila na kov bude. Zajímat by vás měl také řezný dosah pily na kov (do velikosti a tvaru materiálu). Nakonec si můžete zkontrolovat napětí, které u menších pil bývá 230 V a u větších 400 V.


4) Kolik chcete do pily na kov investovat peněz?

To, kolik do pily chcete nebo můžete investovat peněz, je také důležité. Máte-li rozpočet do pěti tisíc, pak nejspíš budete muset vybírat mezi nejlevnějšími variantami, které nejsou vhodné na časté použití. Pokud můžete investovat větší množství peněz, pak se vám kromě kvality pořízení vyplatí také z dlouhodobého hlediska, jelikož taková pila při správném výběru vydrží spoustu let. Nezapomeňte si však vždy porovnat parametry mezi jednotlivými pilami na kov, které vám padly do oka.


5) Zvolit raději stolní, nebo horizontální či vertikální pásovou pilu?

Vyznat se v pásových pilách může být pro začátečníky docela oříšek. Pokud mezi ně patříte, pak je pro vás dost možná nejvhodnější volbou stolní či stojanová pila. To platí také pro domácí kutily, kteří si s ní bohatě vystačí. Horizontální či vertikální pásové pily jsou pak vhodnější pro profesionály a rozdíl mezi nimi jsme již vysvětlili výše.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma pil na kov.

Toto záleží na firmě, která pily na kov prodává. Většinou však v balení jsou, a nebo se dají velmi jednoduše dokoupit u toho samého prodejce, který je většinou sám nabízí v příslušenství u vámi vybrané pily.

Měli byste používat pouze kotouče určené k řezání kovu. Některé pilové kotouče jsou ideální pro řezání hliníku, mědi, olova a dalších neželezných kovů, zatímco jiné kotouče si zase hravě poradí třeba s řezáním nerezové oceli. Vždy tedy zkoumejte popis dané pily, abyste měli jistotu.

Pokud se rozhodnete zakoupit si pilový pás, dbejte hlavně na jeho kvalitu. Za nejkvalitnější materiály se považují ty z oceli, tvrdokovu a nejlépe bimetalové.



Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)