Revolut vs. TransferWise (nově Wise) - porovnání a recenze 2024

Co zákazníkům nabízí služby Revolut a Wise a proč jsou tak populární? Jaké výhody a nevýhody mají a jaká z nich by mohla být ideálním řešením právě pro vás?

Revolut Vs Wise Transfer Wise

Doba jde neustále kupředu, a tak není divu, že klasickým konzervativním přístupům velkých bankovních institucí už odzvonilo. Tedy alespoň částečně. Mnoho lidí totiž objevilo kouzla a výhody společností jako je právě TransferWise nebo Revolut. V čem tkví jejich oblíbenost?

V porovnání s běžnými bankami nabízí hlavně levné převody peněz mezi jednotlivými měnami a s tím související platby v různých měnách. Pokud využijete jejich služeb, tak většinou poměrně příjemně ušetříte jak na poplatcích, tak třeba na ztrátě peněz kvůli nevýhodným kurzům.

Výhod společností jako TransferWise či Revolut tak využívají hlavně cestovatelé při svých výletech do zahraničí, lidé platící objednávky do nebo ze zahraničí, ale také tradeři, investoři, obchodníci či majitelé kryptoměn.

Tyto dvě společnosti, o kterých budeme dnes mluvit, nejsou jediné na trhu, ale jsou těmi nejoblíbenějšími. A tak srovnáme právě je a třeba vám pomůžeme se rozhodnout, která z nich bude pro vás tou lepší variantou.

Nejdříve se podíváme na specifika Revolutu, pak si povíme něco o TransferWise a nakonec shrneme jejich rozdíly v jednotlivých přehledných kapitolách.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Jaké služby Revolut a TransferWise nabízí?

V následujících řádcích označujeme obě služby nejčastěji jako online alternativu klasické banky. Je však těžké je přesně specifikovat, jelikož jsou tak trochu na pomezí zmíněného online bankovnictví, online peněženky, směnárny a platební aplikace. Jejich hlavním posláním je najít snadnější a levnější cestu, jak přesouvat peníze mezi jednotlivými zeměmi (a tedy i mezi různými měnami). TransferWise zvolil cestu hlavně skrze transfery, Revolut to pojal trochu komplexněji.

Revolut

23 Revolut

Společnost Revolut sídlí v Londýně ve Velké Británii. Vznikla roku 2015, v roce 2018 získala evropskou certifikaci a její hodnota i oblíbenost raketově roste. Jakožto alternativa ke klasické bance nabízí jejich karta s aplikací většinu bankovních služeb, na které jste zvyklí – převody peněz mezi měnami, platba debetní kartou, výběr peněz z bankomatů. Nejsilnější je právě ve zmíněných převodech měn. Veškeré ovládání funguje skrze mobilní aplikaci, hodí se pro majitele kryptoměn, veškeré procesy jsou okamžitě zpracovány. Ač se jedná o poměrně novou firmu, není nutné se obávat – její důvěryhodnost prověřilo momentálně již více než 12 milionů aktivních uživatelů.

Mimochodem – uživatelé Revolutu dávají této platformě prostřednictvím Google Play ohodnocení 4,5 a jsou s ní spokojenější než uživatelé služby Wise, ti se totiž shodli na hodnocení 4,1.


TransferWise

24 Wise Transferwise

I společnost TransferWise sídlí ve velké Británii, založena však byla o něco dříve, a to už roku 2011. Specializuje se hlavně na samotné převody peněz mezi jednotlivými bankovními účty. Pokud pravidelně posíláte peníze do zahraničí, nebo vám ze zahraničí peníze často přicházejí, určitě stojí za to se na TransferWise podívat, protože může ušetřit mnoho peněz.  Přestože tato služba je pro TransferWise hlavní prioritou, tak máte samozřejmě k dispozici i kartu či výběry z bankomatu. Je transparentní, stabilní a ověřený více než 7 miliony uživatelů. 


Srovnání obou služeb

Už je poměrně jasné, že ač jsou si TransferWise a Revolut podobné, každá z nich se zaměřuje na něco trochu jiného. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé kategorie.

 

TransferWise

Revolut

Hlavní účelPřevody peněz mezi jednotlivými měnamiKompletnější seznam bankovních služeb hlavně při cestách do zahraničí, převody peněz
Hlavní výhodyRychlá a levná služba, transparentnost, zaměření na kvalitu, ne kvantituŠiroká škála služeb, levné a rychlé převody, transparentnost, výběr ze čtyř typů účtů
Hlavní nevýhodyV některých případech může být pomalejší, nenabízí tak širokou škálu služebNutné používat mobilní aplikaci, nadstandardní účty nejsou zdarma
MěnyHotovost držena ve více než 50 měnách, které TransferWise podporuje, přijímat platby lze v USD, GBP, AUD, EUR, NZD a několika dalšíchPodporuje asi 140 měn, přijímat platby můžete v EUR, GBP a dalších 26 měnách. Na účtě můžete držet více než 30 měn najednou. 
PoplatkyÚčet zdarma, složitější systém poplatků při převodu – vždy zhruba mezi 0,35 % a 1 %, výběr z bankomatů s poplatkem až nad 200 EUR měsíčněStandardní účet zdarma, Plus 89,99 Kč za měsíc, Premium 174,99 Kč za měsíc, Metal 299,99 Kč za měsíc. Většina transferů zdarma. Poplatky u některých měn, o víkendech. Zdarma až 5 výběrů z bankomatu nebo 4500 Kč (u standardního účtu)
PodporaWeb a informace převážně v angličtině, možnost projít si FAQ nebo kontaktovat podporu skrze e-mail, telefon, chat. Informace na webu v češtině, podpora formou FAQ, telefonní linky nebo chatu. 
Platební kartaMastercardMastercard nebo Visa, standardní účet má plastovou, Plus a Premium s vlastním přizpůsobením, Metal kovovou
ZabezpečeníRegulováno FCA (Financial Conduct Authority), vyplnění identity při samotném transferuRegulováno FCA (Financial Conduct Authority), potvrzení identity při přihlášení s pomocí platného dokumentu (občanka, pas…)
Množství služebSoustředěno na transfer penězTransfery peněz, práce s rozpočtem a “vaultem” (koncept podobný spořícímu účtu), kryptoměny, akcie, komodity

Začátek a založení účtu

TransferWise je celosvětově rozšířenější co se lokálního bankovního účtu týče. Pro Čechy v Evropě jsou však bez problémů dostupné obě služby stejně. Založení účtu je poměrně jednoduché a uživatelsky příjemné v obou případech. Pro TransferWise platí, že na jejich webových stránkách kliknete na tlačítko “Zaregistrovat se”, dle instrukcí vyplníte krátký formulář s e-mailovou adresou, Facebook nebo Google účtem a máte hotovo.

K založení a následnému používání Revolut si musíte stáhnout mobilní aplikaci, kterou najdete bud v App Store nebo na Google Play. V té pak vyplníte krátký formulář a potvrdíte svou identitu s pomocí jakéhokoliv dokladu. Do čtrnácti dnů od zažádání vám pak přijde i platební karta. Obě služby jsou při zakládání účtu zdarma, vše vyřešíte z pohodlí domova.

Škála služeb

Jak už jsme si vysvětlili výše, online banky TransferWise a Revolut jsou si hodně podobné, každá se však zaměřuje na něco trochu jiného. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že Revolut volí spíše cestovatelé, kteří chtějí pravidelně platit v zahraničí a používat kartu, ale nevyhovují jim nevýhodné kurzy nebo drahé poplatky. TransferWise pak volí hlavně ti, kteří například vydělávají v zahraničí, případně z jakéhokoliv jiného důvodu často posílají a přijímají peníze v různých měnách. I od toho se pak odvíjí konkrétní nabízené služby.

TransferWise kromě výhodných plateb mezi Českem a zahraničím nabízí platební kartu, jinak se ale snaží zůstat u modelu “dělat jednu věc a dělat ji dobře”. Moc dalších služeb tady proto nenajdete.

Revolut už je trochu kreativnější, od roku 2018 nabízí kryptoměny, pojištění některých služeb či financí, práci s osobním rozpočtem, investice do akcií i komodit. Na výběr navíc máte ze čtyř různých účtů – Standard (zdarma, má všechny výše zmíněné funkce), Plus (placený, avšak s některými výhodami, jako je třeba lepší zabezpečení), Premium (přidána určitá privilegia jako zrušení měsíčního limitu, pojištění, přednost při kontaktování podpory,..) a Metal (jako Premium, s vyššími limity).

Tři poslední plány jsou zpoplatněné, o konkrétních částkách se pobavíme ještě v další kapitole. Revolut má tedy mnohem širší využití, neznamená to však, že by byl TransferWise nutně horší. Záleží čistě na tom, co nejvíc využijete a oceníte.

Ovládání a přehlednost

Instrukce Revolut jsou k dispozici v češtině, takže nebudete mít problém ani pokud angličtina není vaší silnou stránkou, TransferWise je převážně v angličtině (některé informace jsou však již přeložené), ale s pomocí překladače se nemusíte bát. Revolut má možná trochu větší požadavky při registraci, jakmile však jednou vyplníte formulář, tak vám tyto starosti skončí. Převod TransferWise peněz může být trochu náročnější při prvním pokusu, než zjistíte, co a jak. Podle instrukcí nejdříve zvolíte, kolik chcete poslat, vyplníte osobní informace (jméno, datum narození, adresa), zvolíte příjemce platby a zapíšete iBAN příjemce a po kontrole všeho vyplněného vyberete platbu. Podle zvolené platby pak už jen zadáte platbu s pomocí svého vlastního bankovnictví na účet TransferWise a máte hotovo! Celým procesem vás služba provede a vždy píše, co máte udělat. Přímo na jejich webových stránkách najdete toto shrnutí:

  1. Stačí naklepat kolik a kam.
  2. Pak proveďte místní platbu pro TrasferWise, ať už s bankovním převodem, platbou SWIFT, či Vaší debetní nebo kreditní kartou.
  3. A to je vše.

Revolut má hlavní výhodu v přehledné aplikaci, kde můžete snadno používat jednotlivé služby. Platební karta funguje úplně klasicky, jak to znáte z běžné banky.

Převody peněz, rychlost, platby

S pomocí TransferWise můžete posílat peníze s pomocí svého klasického bankovního účtu nebo s využitím depozitu na “Borderless” účtu. Než se celý proces propíše, většinou to zabere cokoliv od minut až po několik dnů. Mezi zápornými hodnoceními uživatelů se často opakuje stížnost právě na pomalé zpracování převodů.

S Revolut můžete posílat peníze jak do klasických bankovních účtů tak dalším Revolut uživatelům. Transfery jen v prostoru Revolut jsou okamžité. Převod na klasický účet je stejný jako u TransferWise – může zabrat jen pár minut, ale také pár dní.

Důležité je také podívat se, jaké měny obě služby podporují. TransferWise zvládá více než 50 měn, ve kterých můžete držet svou hotovost, přijímat můžete platby v 10 měnách.

Revolut je v tomto ohledu dál. Podporuje až 140 měn, držet můžete finanční prostředky ve více než 30 a přijímat peníze můžete v EUR, GBP a dalších 26 měnách.

Revolut nabízí Mastercard a Maestro kartu, TransferWise jen Mastercard.

Poplatky

Vznik těchto služeb byl motivován snahou najít levnější a uživatelsky přívětivější alternativu k tradičním bankám. Je tedy jasné, že nás velmi zajímají poplatky a ceny. A také že by rozhodně měly být výhodnější než ty klasické! Poplatky bychom si mohli roztřídit do čtyř různých kategorií.

Tak zaprvé zde máme poplatky za založení účtu. V základu jsou obě služby zdarma, Revolut ale nabízí ještě tři nadstandardní varianty, o kterých jsme mluvili výše. Plus vychází na 89,99 Kč měsíčně, Premium na 174,99 za měsíc a Metal 299,99 za měsíc.

Druhou kategorii tvoří převody peněz. TransferWise zde má nastavené poplatky, jejich výše se ale odvíjí od země, měny. Systém těchto poplatků je poměrně komplikovaný a je nemožné zde uvést konkrétní částky, pohybují se však většinou kolem půl procenta. Revolut zde vychází jako vítěz, protože převody nabízí zdarma. V případě Standardního a Plus účtu ale musíte udržet limit 1000 liber měsíčně, pak přichází taktéž půlprocentní poplatek.

Třetí kategorie je platba kartou. Tady je situace stejná v obou případech – pokud v danou chvíli disponujete měnou, kterou potřebujete platit, pak je služba zdarma. Pokud potřebujete měnu nejdříve převést, počítejte s poplatkem (opět do jednoho procenta).

Poslední kategorií je výběr peněz z bankomatu. TransferWise i Revolut mají výběr zdarma do 200 EUR, pak aplikují poplatek okolo 2 %.

Bezpečnost, transparentnost a podpora

Jak TransferWise, tak Revolut mají kvalitní uživatelskou podporu, na webu najdete FAQ, konkrétní problémy můžete řešit skrze chat, e-mail i telefon.

Obě společnosti jsou také regulovány FCA (Financial Conduct Authority). Nadstandardní účty Revolut navíc nabízí i různé formy pojištění vašeho kapitálu či trezoru.

Díky obrovskému množství spokojených uživatelů se ani u jedné služby nemusíte bát, že by se jednalo o scam nebo jakkoliv nedůvěryhodné společnosti. Bezpečnostní rizika jsou úplně stejná jako u  běžných účtů – vždy se může stát, že se vám někdo nabourá do mobilu, počítače, že ztratíte kartu… Díky kvalitní podpoře ale jistě i v takovém případě najdete rychlé řešení.

Shrnutí

Existuje tedy při porovnání TransferWise a Revolut jednoznačný vítěz? Nejspíše ne, ačkoliv Revolut má více služeb, které může nabídnout. Záleží však jen a pouze na vás, zda tyto služby využijete. S TransferWise získáte možnost levného a snadného transferu financí mezi Českou republikou a zahraničím – transparentně, rychle, bez skrytých poplatků a zbytečné byrokracie.

Pro své převody využívá středového aktuálního kurzu. Pokud nepotřebujete nic dalšího, bude tou pravou volbou. Revolut má komplexnější nabídku služeb, kromě transferu s ním lze snadno investovat, spořit, sledovat rozpočet, platit kartou v zahraničí…
Obě firmy jsou na trhu již několik let a mají miliony spokojených uživatelů, takže se není třeba bát.

Pokud si stále nejste jisti, tak vám koneckonců vůbec nic nebrání zkusit obě služby najednou a jejich výhody buď pravidelně kombinovat, nebo se ve finále rozhodnout jen pro jednu praktičtější variantu. Tak jako tak stojí za to je vyzkoušet. Češi bývají většinou poměrně skeptičtí a konzervativnější co se financí týče, ale dnešní doba a služby jako TransferWise a Revolut nabízí nový a snad i férovější pohled na bankovnictví.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (12 votes)