8 nejlepších virtuálních platebních karet 2022 – srovnání, recenze a zkušenosti

Jaké virtuální karty jsou nejlepší? Podle čeho je vybírat? A jaké funkce a možnosti nabízejí?


Výběr redakce

Využijte možnosti odložených plateb a kompletní virtuální karty


TOP karta

Virtuální karta se spoustou dalších výhod


Moudrá volba

Virtuální karta zdarma & řada výhod s aplikací


Oblíbená volba

Každá karta mBank může být virtuální

Virtualni Platebni Karty

Ať už často nakupujete na neznámých zahraničních e-shopech, nebo chcete ušetřit planetu od dalšího zbytečného plastu, virtuální platební karta by pro vás mohla být velmi užitečná. Proč se o ní mluví čím dál častěji a kde ji můžete sehnat? Na to odpoví následující řádky. 

Virtuální kartu si můžete představit jako běžnou platební kartu s tím rozdílem, že reálně ve své plastové podobě neexistuje. K dispozici ale máte ve svém mobilním telefonu její číslo, datum expirace i bezpečnostní kód, takže s ní můžete platit kdykoliv a kdekoliv na internetu. Pokud si ji přidáte do mobilní peněženky, nakoupíte s ní i v kamenných obchodech.

Jaké výhody virtuální karta přináší? V první řadě je to bezpečnost. Nikdo vám ji nemůže ukrást a nehrozí, že byste ji ztratili. Máte ji k dispozici ve svém mobilním telefonu, kde ji můžete kdykoliv v případě potřeby zablokovat. Tato karta nemusí být propojena s vaším běžným účtem (na kterém má většina z nás velkou část peněz) a nevystavujete tak své finance nebezpečí. Existují také jednorázové virtuální platební karty, u nichž si pokaždé vygenerujete jiné číslo karty, a míra bezpečnosti se tak ještě zvyšuje.

Dalším bonusem je praktičnost – kartu máte k dispozici během pár vteřin a zřídíte si ji většinou několika kliknutími v telefonu. Nakupovat můžete začít ihned.

V neposlední řadě je tu i ekologický aspekt, kdy zkrátka kus plastu vyměníte za virtuální variantu.

I podle počtu níže uvedených společností, které u nás virtuální karty nabízejí, je poznat, že Česká republika tento způsob placení spíše teprve objevuje. Podle nedávného průzkumu společnosti Cofidis zná virtuální platby u nás asi 12 % lidí, z toho jen 5 % je aktivně využívá. Pozitivní zprávou však je, že je do svého portfolia v nedávné době zařadilo hned několik bank, a dá se tak očekávat, že se přidají i další.

Jak uvidíte v našem srovnání, virtuální karty najdete v nabídce bank, ale také u mnoha jiných finančních společností. Jaká varianta bude lepší volbou? Záleží na vašich požadavcích a potřebách.

Banky jsou obecně považovány za velmi stabilní a důvěryhodné instituce, není problém kontaktovat jejich zákaznické centrum a komunikace probíhá v češtině. Pokud virtuální kartu navíc nabízí banka, u které máte běžný účet, bude pro vás její zřízení velmi rychlé a snadné.

Fintech společnosti jsou přeci jen na finančním trhu většinou o něco kratší dobu, takže k nim řada z nás přistupuje trochu obezřetněji. Spousta z nich už ale patří k těm zavedeným a prověřeným, takže se není čeho obávat. Navíc nabízejí oproti bankám celou řadu dalších výhod, které se pojí například s cestováním a výhodnými převody cizích měn, investičními příležitostmi a podobně. 

Využijte možnosti odložených plateb

Twisto patří k nejrychleji rostoucím fintech společnostem ve střední a východní Evropě. U nás vešlo do povědomí především díky konceptu “nakup teď, zaplať později”, ale jeho služby se neustále rozšiřují. A najdeme mezi nimi i virtuální platební kartu.

Ta je zde k dostání zdarma. K jejímu získání se stačí do Twista zaregistrovat (přes mobilní aplikaci nebo počítač) a hned po získání účtu si svou virtuální kartu vyzvednete v sekci “Karta”. Vašim online platbám už nic nebrání.

Pokud byste chtěli kartu využívat i pro platby v kamenných obchodech, je třeba ji přidat do Apple Pay či Google Pay. To je však u Twista možné jen u placených tarifů Standard a Premium. První tři měsíce si ale tyto účty můžete vyzkoušet zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

Virtuální karta se spoustou dalších výhod

Pokud vás baví svět financí a technologií, Revolut vám nejspíš nemusíme dlouze představovat. Tato společnost stojí za světovou finanční aplikací, která nabízí spousty produktů v čele se směňováním a převodem peněz, možností vést zde účty v mnoha různých měnách, nakoupit si zde můžete akcie či kryptoměny a v neposlední řadě si tu pořídíte i virtuální platební kartu.

Ta je k dostání ve dvou variantách – jako trvalá karta i jako jednorázová. Snadno si ji zřídíte pomocí Revolut mobilní aplikace, kterou si stačí stáhnout, vytvořit si zde účet, zadat potřebné údaje (průkaz totožnosti apod.), počkat na ověření a pak už si v sekci “Karty” můžete svou virtuální jednoduše vygenerovat. K dispozici vám bude během několika vteřin.

Virtuální kartu si zde můžete přidat do Apple Pay či Google Pay a platit tak prostřednictvím telefonu.

Tyto funkce jsou k dispozici všem zákazníkům i v rámci bezplatného plánu Standard. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Virtuální karta zdarma & spousta dalších výhod s aplikací

Monese je britská virtuální banka založená v roce 2014, která se stala oblíbenou pro jednoduché převody peněz do zahraničí či jejich směny. Zřídit si u ní můžete i virtuální platební kartu, tomu však musí předcházet pár jednoduchých kroků.

Nebojte se, všechny je zvládnete samozřejmě online ze svého obýváku. Stačí si stáhnout aplikaci Monese a vytvořit si účet, ten základní je zdarma. Ke každému účtu si můžete požádat o jednu virtuální kartu. Pak už je vše jednoduché, v menu kliknete na sekci “karty” a najdete možnost vytvoření té virtuální. Následně ji můžete přidat do Google Pay či Apple Pay a fungují i s účtem PayPal, platit tak můžete i v kamenných prodejnách. Někomu by zde však mohla chybět funkce jednorázové virtuální karty. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Každá karta mBank může být virtuální

Svou virtuální kartu nabízí také mBank. Virtuální může být každá z bankou aktuálně nabízených karet, ať už jde o mKartu Svět, Zlatou mKartu, kreditní kartu nebo třeba kartu pro podnikatele nebo pro děti. Zřídíte si ji pohodlně online, platit s ní můžete ihned a vše včetně opakovaného vydání nebo zablokování je zdarma. 

Pokud nejste klientem mBank a rádi byste si zde virtuální kartu zřídili, stačí při zakládání účtu zvolit právě tuto možnost. Je nastavená jako výchozí, takže je vše maximálně jednoduché.

Stávající klienti mohou o virtuální kartu zažádat jen v případě, že chtějí typ karty, který ještě nemají, nebo pokud svou plastovou kartu ztratí a žádají o novou.

Stejně jako u řady konkurenčních společností zde zatím chybí možnost generovat si jednorázovou virtuální kartu. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Mějte všechny (virtuální) karty pohromadě

Curve je aplikace, která spojí všechny vaše platební karty (včetně těch virtuálních) do jedné. Proč je to výhodné? V první řadě odpadá nutnost všechny karty nosit fyzicky s sebou, není třeba si pamatovat jejich PIN kódy a v neposlední řadě může být aplikace užitečná při cestování, kdy zvládá výběry z bankomatů bez poplatků a nabízí i výhodné kurzy.

Aplikaci si stačí stáhnout do mobilního telefonu a vytvořit si zdarma účet. Spolu s ním získáte fyzickou kartu Curve, ale také kartu virtuální, kterou můžete začít okamžitě po aktivaci využívat. Propojit ji lze s peněženkami Apple Pay, Google Pay a Samsung Pay. Výhodou této karty je, že na ni za nákupy u určitých obchodníků získáte část utracených peněz zpět. Cashback ale platí jen po omezenou dobu, pokud si tedy nezřídíte některý z vyšších, placených tarifů Curve. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Virtuální karta k běžnému účtu

Už od roku 2017 si virtuální kartu můžete pořídit u banky Creditas. Jedná se o kartu Mastercard a k jejímu získání je zapotřebí běžný účet u této společnosti. Ten si však snadno zřídíte třeba online. Jedná se o kartu trvalou, jednorázové karty Creditas nenabízí. Mnohé však určitě potěší možnost propojení s Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay, takže lze kartu využít i pro jiné než online platby.

Založení karty je snadné a zdarma a využívat ji můžete začít ihned. Všechny potřebné informace k ní najdete v internetovém bankovnictví i mobilní aplikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Propracovaná karta v aplikaci George

Na konci roku 2020 představila svou virtuální kartu po úspěšném testování také Česká spořitelna. Virtuální George kartu si jen ve dvou krocích zřídíte v aplikaci nebo internetovém bankovnictví a vzápětí ji můžete začít používat. Kartu je možné přidat i do mobilní peněženky (kromě Google Pay a Apple Pay také do Garmin Pay nebo Fitbit Pay) a platit s ní můžete i v běžných obchodech a vybírat z bezkontaktních bankomatů. Další velkou výhodou je možnost kartu kdykoliv zrušit a ihned si zdarma vygenerovat další.

V nabídce České spořitelny najdete i jednorázovou virtuální kartu, kterou si také snadno sami vygenerujete, sama se pak po zaplacení nebo po jedné hodině zruší. Má maximální limit 50 tisíc korun a slouží k nákupům na internetu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Virtuální karta s omezenými možnostmi

U Komerční banky najdete virtuální kartu e-Card. Určená je výhradně pro internetové platby, kde platíte za pomoci 16místného čísla prostřednictvím služby 3D Secure. Není tedy možné s ní platit v kamenných prodejnách, ani rezervovat letenky či ubytování. 

Špatnou zprávou však je, že aktuálně už tato karta není pro nové klienty v nabídce a používat ji mohou jen ti, kteří si ji zřídili dříve. 

VÝHODY

NEVÝHODY

 Jednorázová virtuální kartaTrvalá virtuální kartaPropojení s mobilními peněženkamiOnline zřízení
Revolut
Twisto
Creditas
mBank
Česká spořitelna
Komerční banka
Monese
Curve

PĚT tipů, jak vybrat virtuální platební kartu

Mezi virtuálními kartami najdeme pár podstatných rozdílů. Na jaké aspekty se při jejím výběru zaměřit, aby karta co nejvíce odpovídala vašim představám?

1) Co všechno chcete kartou platit?

Zatímco některé virtuální karty slouží výhradně pro online platby a nákup v obchodě jimi nezaplatíte, jiné umožňují přidání do elektronických peněženek, takže s nimi lze platit téměř kdekoliv a vyberete s nimi i peníze z bezkontaktních bankomatů. Zamyslete se tedy nad tím, jak široce chcete virtuální platby využívat.


2) Jednorázová, nebo trvalá?

Pokud vám jde o skutečně maximální bezpečnost, budou pro vás dobrou volbou jednorázové platební karty, kdy si nové číslo karty a další údaje generujete zvlášť pro každou platbu a ihned po úhradě jsou smazány. Většinou se však k této možnost váží některé poplatky, například za správu tarifu, který vám platby jednorázovými kartami umožňuje.

Trvalé virtuální karty jsou o něco běžnější a ani u nich se nemusíte o bezpečí obávat, kdykoliv je lze zablokovat nebo úplně smazat.


3) Vyberte si společnost, které důvěřujete

Virtuální karty u nás zdaleka nenabízí každá banka, a tak budete muset s největší pravděpodobností pátrat i u konkurence nebo zcela mimo klasické bankovní společnosti. I pokud vaše banka “virtuálku” nabízí, nemusí úplně odpovídat vašemu očekávání a pravdou je, že fintechy Revolut a Twisto jsou v tomto ohledu o něco napřed. Při zhodnocování možností vezměte v potaz i zkušenosti a recenze ostatních uživatelů.


4) Propojení s účtem

Některé virtuální karty jsou propojeny s vaším běžným účtem, což o něco snižuje jejich hlavní benefit – bezpečnost. Pokud totiž propojeny s vaším účtem nejsou, nemůžete skrz ně přijít o své finance. Často bývají karty napojeny na jiný účet, kam si posíláte peníze dle uvážení a potřeby.


5) Chcete další výhody?

Zatímco u virtuálních karet vydávaných bankami se setkáte s běžnými výhodami, u společností jako Twisto či Revolut můžete narazit i na další zajímavé možnosti. Twisto umožňuje například odklad plateb, Revolut zase zajímavé investice či výhodné převody měn.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma virtuálních platebních karet.

Platba pomocí virtuální karty je oproti fyzickým kartám bezpečnější v mnoha ohledech. Nehrozí její odcizení či ztráta, je také jednodušší ji v případě potíží zablokovat. Virtuální karta také nemusí být propojena s vaším běžným účtem a ten tak nemůže být napaden.

Virtuální karty jsou primárně určené pro online platby. Některé typy je však možné propojit s aplikacemi jako Google Pay či Apple Pay (případně dalšími podobnými službami) a platit tak i běžné nákupy v prodejnách.

Pokud virtuální karta umožňuje přidání do mobilní peněženky, je možné pomocí ní vybírat také z bankomatů, ovšem pouze těch bezkontaktních.

K virtuální kartě budete potřebovat chytrý mobilní telefon.

I přes řadu nesporných plusů najdeme u virtuálních karet pár nevýhod. Jednou z nich je, že je zatím zdaleka nenabízí každá banka. Pokud mezi nimi není ta vaše, čeká vás hledání jiné společnosti, další registrace, stahování aplikací a podobně. Dalším mínusem jsou pak omezené funkce některých karet, kdy ne s každou zaplatíte v kamenných prodejnách, problémy vás mohou čekat při placení v exotických zahraničních destinacích, při výběrech z bankomatů a smůlu máte také v případě, že se vám vybije telefon. 

Nejen u virtuálních karet se můžete setkat s pojmem NFC, který zkracuje výraz Near Field Communication. Jedná se o technologii umožňující bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními jejich přiblížením na vzdálenost do 4 cm, čehož nejčastěji využíváme při placení chytrými telefony či hodinkami v kamenných obchodech.

Instruktážní videa

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)