Nejlepší virtuální platební karty 2022 - srovnání, recenze a zkušenosti
- Aktualizováno: 17.1.2022
Výběr redakce
Využijte možnosti odložených plateb a kompletní virtuální karty.
Oblíbená volba
Nečekejte na svou klasickou kartu mBank a plaťte ihned

Ať už často nakupujete na neznámých zahraničních e-shopech, nebo chcete ušetřit planetu od dalšího zbytečného plastu, virtuální platební karta by pro vás mohla být velmi užitečná. Proč se o ní mluví čím dál častěji a kde ji můžete sehnat? Na to odpoví následující řádky.
- Twisto vs. MALL Pay: nejlepší odložené platby 2022 (skipovací karty)
- TOP 11: Nejlepší kreditní karty 2022 – recenze, srovnání
- TOP 11: Nejlepší elektronické peněženky 2022 – recenze (online)
- Srovnání 20 nejlepších nebankovních půjček 2022 – recenze
- Revolut vs. TransferWise (nově Wise) – porovnání a recenze 2022
- Nejlepší spořicí účty 2022 – srovnání a recenze (nejvýhodnější)
- Nejlepší platformy na P2P půjčky 2022 – recenze a jak začít?
- Nejlepší online směnárny 2022 – recenze (nejlepší kurzy měn)
- Nejlepší hypoteční kalkulačky 2022 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší firmy na vymáhání pohledávek a dluhů 2022 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší bonusy za založení účtu 2022 – peníze zdarma
- Nejlepší běžné účty 2022 – srovnání a recenze (nejlepší banka)
Virtuální kartu si můžete představit jako běžnou platební kartu s tím rozdílem, že reálně ve své plastové podobě neexistuje. K dispozici ale máte ve svém mobilním telefonu její číslo, datum expirace i bezpečnostní kód, takže s ní můžete platit kdykoliv a kdekoliv na internetu. Pokud si ji přidáte do mobilní peněženky, nakoupíte s ní i v kamenných obchodech.
Jaké výhody virtuální karta přináší? V první řadě je to bezpečnost. Nikdo vám ji nemůže ukrást a nehrozí, že byste ji ztratili. Máte ji k dispozici ve svém mobilním telefonu, kde ji můžete kdykoliv v případě potřeby zablokovat. Tato karta nemusí být propojena s vaším běžným účtem (na kterém má většina z nás velkou část peněz) a nevystavujete tak své finance nebezpečí. Existují také jednorázové virtuální platební karty, u nichž si pokaždé vygenerujete jiné číslo karty, a míra bezpečnosti se tak ještě zvyšuje.
Dalším bonusem je praktičnost – kartu máte k dispozici během pár vteřin a zřídíte si ji většinou několika kliknutími v telefonu. Nakupovat můžete začít ihned.
V neposlední řadě je tu i ekologický aspekt, kdy zkrátka kus plastu vyměníte za virtuální variantu.
I podle počtu níže uvedených společností, které u nás virtuální karty nabízejí, je poznat, že Česká republika tento způsob placení spíše teprve objevuje. Podle nedávného průzkumu společnosti Cofidis zná virtuální platby u nás asi 12 % lidí, z toho jen 5 % je aktivně využívá. Pozitivní zprávou však je, že je do svého portfolia v nedávné době zařadilo hned několik bank, a dá se tak očekávat, že se přidají i další.
Nejlepší virtuální platební karty
Využijte možnosti odložených plateb
Twisto patří k nejrychleji rostoucím fintech společnostem ve střední a východní Evropě. U nás vešel do povědomí především díky konceptu “nakup teď, zaplať později”, ale jejich služby se neustále rozšiřují. A najdeme mezi nimi i virtuální platební kartu.
Ta je zde k dostání zdarma. K jejímu získání se stačí do Twista zaregistrovat (přes mobilní aplikaci nebo počítač) a hned po získání účtu si svou virtuální kartu vyzvednete v sekci “Karta”. Vašim online platbám už nic nebrání.
Pokud byste chtěli kartu využívat i pro platby v kamenných obchodech, je třeba ji přidat do Apple Pay či Google Pay. To je však u Twista možné jen u placených tarifů Standard a Premium. První tři měsíce si ale tyto účty můžete vyzkoušet zdarma.
VÝHODY
- Virtuální karta zdarma během několika minut
- Výdaje splácíte zpětně
- Přehled výdajů v aplikaci
NEVÝHODY
- Nejsou zde k dispozici jednorázové platební karty
Virtuální karta se spoustou dalších výhod
Pokud vás baví svět financí a technologií, Revolut vám nejspíš nemusíme dlouze představovat. Tato společnost stojí za světovou finanční aplikací, která nabízí spousty produktů v čele se směňováním a převodem peněz, možností vést zde účty ve více než 31 měnách, nakoupit si zde můžete akcie či kryptoměny a v neposlední řadě si tu pořídíte i virtuální platební kartu.
Ta je k dostání ve dvou variantách – jako trvalá karta i jako jednorázová. Snadno si ji zřídíte pomocí Revolut mobilní aplikace, kterou si stačí stáhnout, vytvořit si zde účet, zadat potřebné údaje (průkaz totožnosti apod.), počkat na ověření a pak už si v sekci “Karty” můžete svou virtuální jednoduše vygenerovat. K dispozici vám bude během několika vteřin.
Virtuální kartu si zde můžete přidat do Apple Pay či Google Pay a platit tak prostřednictvím telefonu.
Trvalou virtuální kartu zde získáte i v rámci bezplatného plánu Standard. Jednorázové karty si však můžete neomezeně generovat až s plány Premium a Metal, za které je třeba měsíčně platit.
VÝHODY
- Trvalá i jednorázová karta
- Možnost přidání do Apple Pay či Google Pay
- Karta je součástí užitečné aplikace na správu financí a investic
NEVÝHODY
- Jednorázové karty jsou součástí placených plánů
Virtuální karta zdarma & spousta dalších výhod s aplikací
Monese je britská virtuální banka založená v roce 2014, která se stala oblíbenou pro jednoduché převody peněz do zahraničí či jejich směny. Zřídit si u ní můžete i virtuální platební kartu, tomu však musí předcházet pár jednoduchých kroků.
Nebojte se, všechny je zvládnete samozřejmě online ze svého obýváku. Stačí si stáhnout aplikaci Monese a vytvořit si účet, ten základní je zdarma. Ke každému účtu si můžete požádat o jednu virtuální kartu, nejdřív je však třeba mít i kartu fyzickou. Pak už je vše jednoduché, v menu kliknete na sekci “karty” a najdete možnost vytvoření té virtuální. Následně ji můžete přidat do Google Pay či Apple Pay a fungují i s účtem PayPal, platit tak můžete i v kamenných prodejnách.
VÝHODY
- Možnost propojení s Google Pay, Apple Pay i PayPal
- Zřízení i používání zdarma
- Spousta dalších užitečných funkcí v aplikaci
NEVÝHODY
- Je nutné nejprve vlastnit fyzickou kartu Monese
Nečekejte na svou klasickou kartu mBank a plaťte ihned
Svou virtuální kartu nabízí také mBank, avšak nejedná se o ryze virtuální produkt, u něhož byste se úplně obešli bez plastové karty. Virtuální karta slouží v tomto případě především pro chvíle, kdy na klasickou kartu teprve čekáte, nebo jste ji ztratili, ale do doby doručení potřebujete kartou platit. A jak ji získáte? Potřebovat budete mobilní telefon se systémem Android (majitelé iPhonů mají podle všeho smůlu) s podporou NFC plateb a mobilní aplikaci mBank. Pak už stačí si svou kartu přidat do účtu Google Pay a můžete začít platit i virtuálně.
Celý postup je tedy o něco komplikovanější a virtuální kartu je také možné získat pouze k debetní kartě Mastercard.
Web: mBank.cz
VÝHODY
- Užitečná možnost pro chvíle, kdy čekáte na doručení plastové karty
NEVÝHODY
- Nejedná se o virtuální kartu v pravém slova smyslu
- Komplikovanější postup, který nemusí vyhovovat každému
Mějte všechny (virtuální) karty pohromadě
Curve je aplikace, která spojí všechny vaše platební karty (včetně těch virtuálních) do jedné. Proč je to výhodné? V první řadě odpadá nutnost všechny karty nosit fyzicky s sebou, není třeba si pamatovat jejich PIN kódy a v neposlední řadě může být aplikace užitečná při cestování, kdy zvládá výběry z bankomatů bez poplatků a nabízí i výhodné kurzy.
Aplikaci si stačí stáhnout do mobilního telefonu a vytvořit si zdarma účet. Spolu s ním získáte fyzickou kartu Curve, ale také kartu virtuální, kterou můžete začít okamžitě po aktivaci využívat. Propojit ji lze s peněženkami Apple Pay, Google Pay a Samsung Pay. Výhodou této karty je, že na ni za nákupy u určitých obchodníků (např. Lidl, Tesco či IKEA) sbíráte část ze zaplacených peněz zpět.
VÝHODY
- Propojení s mobilními peněženkami Google Pay, Apple Pay a Samsung Pay
- Cashback při určitých platbách
- Další výhody spojené s aplikací Curve (např. propojení všech karet do jedné)
NEVÝHODY
- Je nutné vlastnit i fyzickou kartu Curve
- Aplikace není v češtině
Virtuální karta k běžnému účtu
Už od roku 2017 si virtuální kartu můžete pořídit u banky Creditas. Jedná se o kartu Mastercard a k jejímu získání je zapotřebí běžný účet u této společnosti. Ten si však snadno zřídíte třeba online. Jedná se o kartu trvalou, jednorázové karty Creditas nenabízí. Mnohé však určitě potěší možnost propojení s Google Pay a Apple Pay, takže lze kartu využít i pro jiné než online platby.
Založení karty je snadné a zdarma a využívat ji můžete začít ihned. Všechny potřebné informace k ní najdete v internetovém bankovnictví i mobilní aplikaci.
VÝHODY
- Možnost přidání do mobilní peněženky
- Všechny údaje najdete přehledně v mobilní aplikaci
NEVÝHODY
- Nutnost běžného účtu Creditas
- Pouze trvalá, nikoliv jednorázová platební karta
Propracovaná karta v aplikaci George
Na konci roku 2020 představila svou virtuální kartu po úspěšném testování také Česká spořitelna. Virtuální George kartu si jen ve dvou krocích zřídíte v aplikaci nebo internetovém bankovnictví a vzápětí ji můžete začít používat. Kartu je možné přidat i do mobilní peněženky (kromě Google Pay a Apple Pay také do Garmin Pay nebo Fitbit Pay) a platit s ní můžete i v běžných obchodech a vybírat z bezkontaktních bankomatů.
Další velkou výhodou je možnost kartu kdykoliv zrušit a ihned si zdarma vygenerovat další, takže ji můžete využívat i jako jednorázovou, což se hodí třeba v případě nákupů na nepříliš důvěryhodných e-shopech.
VÝHODY
- Trvalé i “jednorázové” virtuální karty
- Možnost propojení s mobilními peněženkami
- Používání kompletně zdarma
NEVÝHODY
- Je nutné mít účet u České spořitelny
- Vyšší hodnota minimálního vkladu
Virtuální karta s výhodou pro klienty banky
Komerční banka nabízí virtuální kartu e-Card. Určená je výhradně pro internetové platby, kde platíte za pomoci 16místného čísla. Pro majitele účtu TOP nabídka (ten je však určen spíše pro klienty s vyšším finančním obnosem) u této společnosti je zdarma, ale k dostání je i pro ostatní, a to za roční cenu 65 Kč.
Ačkoliv je to u virtuálních karet poměrně nečekané, online si e-Card nazřídíte. Je zapotřebí kontaktovat Komerční banku telefonicky nebo vyrazit na pobočku.
Podle posledních informací by se však e-Card měla brzy dočkat náhrady v podobě “plnohodnotné” virtuální karty. Kdy přesně k tomu dojde, však zatím není známo.
VÝHODY
- Zdarma v rámci účtu TOP nabídka u KB
- Pořídit si ji lze i bez účtu KB za příznivou cenu
NEVÝHODY
- Není možné propojení s mobilními peněženkami
- Nelze ji sjednat online
Jednorázová virtuální karta | Trvalá virtuální karta | Propojení s mobilními peněženkami | Online zřízení | |
Revolut | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
Twisto | ╳ | ✔ | ✔ | ✔ |
Creditas | ╳ | ✔ | ✔ | ✔ |
mBank | ╳ | ✔ | ✔ | ✔ |
Česká spořitelna | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
Komerční banka | ╳ | ✔ | ╳ | ╳ |
Monese | ╳ | ✔ | ✔ | ✔ |
Curve | ╳ | ✔ | ✔ | ✔ |
PĚT tipů, jak vybrat virtuální platební kartu
Mezi virtuálními kartami najdeme pár podstatných rozdílů. Na jaké aspekty se při jejím výběru zaměřit, aby karta co nejvíce odpovídala vašim představám?
1) Co všechno chcete kartou platit?
Zatímco některé virtuální karty slouží výhradně pro online platby a nákup v obchodě jimi nezaplatíte, jiné umožňují přidání do elektronických peněženek, takže s nimi lze platit téměř kdekoliv a vyberete s nimi i peníze z bezkontaktních bankomatů. Zamyslete se tedy nad tím, jak široce chcete virtuální platby využívat.
2) Jednorázová, nebo trvalá?
Pokud vám jde o skutečně maximální bezpečnost, budou pro vás dobrou volbou jednorázové platební karty, kdy si nové číslo karty a další údaje generujete zvlášť pro každou platbu a ihned po úhradě jsou smazány. Většinou se však k této možnost váží některé poplatky, například za správu tarifu, který vám platby jednorázovými kartami umožňuje.
Trvalé virtuální karty jsou o něco běžnější a ani u nich se nemusíte o bezpečí obávat, kdykoliv je lze zablokovat nebo úplně smazat.
3) Vyberte si společnost, které důvěřujete
Virtuální karty u nás zdaleka nenabízí každá banka, a tak budete muset s největší pravděpodobností pátrat i u konkurence nebo zcela mimo bankovní společnosti. I pokud vaše banka “virtuálku” nabízí, nemusí úplně odpovídat vašemu očekávání a pravdou je, že fintechy Revolut a Twisto jsou v tomto ohledu o něco napřed. Při zhodnocování možností vezměte v potaz i zkušenosti a recenze ostatních uživatelů.
4) Propojení s účtem
Některé virtuální karty jsou propojeny s vaším běžným účtem, což o něco snižuje jejich hlavní benefit – bezpečnost. Pokud totiž propojeny s vaším účtem nejsou, nemůžete skrz ně přijít o své finance. Často bývají karty napojeny na jiný účet, kam si posíláte peníze dle uvážení a potřeby.
5) Chcete další výhody?
Zatímco u virtuálních karet vydávaných bankami se setkáte s běžnými výhodami, u společností jako Twisto či Revolut můžete narazit i na další zajímavé možnosti. Twisto umožňuje například odklad plateb, Revolut zase zajímavé investice či výhodné převody měn.
Často kladené otázky
V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma virtuálních platebních karet.
Je platba virtuální kartou bezpečná?
Platba pomocí virtuální karty je oproti fyzickým kartám bezpečnější v mnoha ohledech. Nehrozí její odcizení či ztráta, je také jednodušší ji v případě potíží zablokovat. Virtuální karta také nemusí být propojena s vaším běžným účtem a ten tak nemůže být napaden.
Mohu virtuální kartou platit v kamenných obchodech?
Virtuální karty jsou primárně určené pro online platby. Některé typy je však možné propojit s aplikacemi jako Google Pay či Apple Pay (případně dalšími podobnými službami) a platit tak i běžné nákupy v prodejnách.
Mohu pomocí virtuální karty vybrat peníze z bankomatu?
Pokud virtuální karta umožňuje přidání do mobilní peněženky, je možné pomocí ní vybírat také z bankomatů, ovšem pouze těch bezkontaktních.
Na jakých typech mobilních telefonů bude karta fungovat?
K virtuální kartě budete potřebovat chytrý mobilní telefon.