Twisto vs. Skip Pay (dříve MALL Pay): nejlepší odložené platby 2024 (skipovací karty)

Jak fungují odložené platby u Twisto a Skip Pay? Jaké výhody a nevýhody se k těmto službám vážou? A jaké parametry při rozhodování zvážit?

Twisto Vs Skip Pay

Nejednomu z nás by se občas hodilo pořídit si cokoliv, co zrovna v danou chvíli potřebujeme, a platit za to až později. Taková myšlenka prolétla hlavou většině běžných spotřebitelů, a tak netrvalo dlouho a objevily se služby, které přesně takovou možnost zpřístupnily –⁠ tedy ve zkratce “nakup teď, zaplať později”. Mezi takové služby patří i Twisto nebo Skip pay, my se proto dnes podíváme na to, jak fungují, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se rozhodnout, kterou zvolit. 

V první řadě bychom se měli podívat na to, co vlastně tyto zmíněné společnosti nabízí. V obou případech jde totiž o službu takzvané odložené platby. Co je odložená platba? Je to poměrně přímočaré –⁠ zkrátka si objednáte zboží z eshopu tak, jak jste zvyklí, a ve chvíli, kdy přejdete k informacím o platbě, zvolíte právě odloženou platbu. Ta garantuje, že zboží zaplatíte, ale teprve až po určitém, konkrétně stanoveném termínu. Objednávka přitom dorazí zcela běžně a nebude čekat na zaplacení.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Samozřejmě by tyto služby neměly být využívány jako “náplasti” na napjatý domácí rozpočet. Hodí se ale ve chvíli, kdy například nedůvěřujete platbě předem na účet a chcete nejdřív mít zboží u sebe doma. Pokud jde o zboží, které budete s velkou pravděpodobností měnit nebo vracet (například oblečení nebo boty), tak je tato varianta také snazší, protože odpadá táhlé řešení vracení peněz. A pak je tu i varianta, kdy víte, že vám za pár dní přijde výplata a vy zkrátka musíte něco zakoupit již nyní. Myslete však na to, že v době splatnosti již musíte mít hotovost k dispozici, po datu splatnosti vám totiž začnou narůstat nepříjemné poplatky.

Jakou službu Twisto a Skip Pay nabízí?

Twisto a Skip Pay jsou tedy stručně řečeno společnosti, které vám umožní nakoupit zboží ihned, ale platit za něj až později. Daly by se považovat za určitou náhradu za dobírku –⁠ ta se platí také až když dorazí zboží, ale bez zaplacení jej nesmíte převzít. S odloženou platbou máte zboží už nějakou dobu doma a pak teprve řešíte platbu.

Jak Twisto, tak i Skip Pay navíc rozšířují své služby i na klasickou platební kartu, takže možnost odložené platby nemusíte nutně použít jen u online e-shopů, ale i v klasických kamenných prodejnách.

Na konkrétní rozdíly mezi těmito dvěma společnostmi i na další nadstandardní služby, které nabízejí, se podíváme v dalších bodech.

Twisto

Twisto

Twisto nabízí různé tarify – Online, Standard a Premium. Od nich se pak odvíjí množství služeb, které jsou nabízeny. Konkrétní služby si popíšeme později, protože jejich škála je poměrně široká. Určitým způsobem bychom mohli dokonce říct, že už se jedná spíš o určitou obdobu online bankovnictví. Twisto už využívá více než 1,6 milionu uživatelů ve Střední a Východní Evropě. Na trhu jsou již od roku 2013 a od té doby se postupně rozšiřují jak portfoliem služeb, tak i regionálně.

Skip Pay (dříve Mall Pay)

Skippay

Skip Pay se mnohem víc zaměřuje čistě na službu odložené platby – tedy výše vysvětlený princip, kdy si vyberete a objednáte zboží, zvolíte možnost platby Skip Pay, obdržíte zboží a platíte až později (konkrétně až po 50 dnech). Přestože Skip Pay nemá tak velkou škálu služeb, má jinou výhodu – a to integraci do platební brány jejich partnera, ČSOB.

Skip Pay je trochu mladší, vznikl roku 2018. Není se však potřeba bát využít tohoto fintech start upu. Má licenci od České národní banky a garanci skupiny, která za projektem stojí (tedy zmíněné ČSOB).


Srovnání obou služeb

V následujících bodech porovnáme jednotlivé charakteristiky obou služeb vedle sebe. Abychom vám pomohli rozhodnout se, která je ta pravá pro vás, a co je výhodnější.

 

Skip Pay (dříve Mall Pay)

Twisto

Hlavní účelOdložená platba online i kartouOdložená platba, splátky a nákup na třetiny
Hlavní výhodyJednoduché, přehledné, rychlé založení účtu, základní služba je zdarma, propojení s ČSOBŠirší porfolio služeb, snadné a rychlé platby, základní služba zdarma, přehlednost 
Hlavní nevýhodyMenší počet služeb, ne ve všech eshopech je tato varianta možnáNe všechny eshopy tuto službu nabízí
Účty zdarma Až 50 000 Kč na nákupy, až 50 dní na zaplacení, věrnostní body za nákupy, možnost zaplatit jen část útraty a zbytek posunout o měsíc za poplatek, slevy na nákupy, pojištění proti krádeži a rozbití zdarma, automatické prodloužení záruky až na 3 roky zdarmaOdložení splatnosti, Twisto virtuální karta, Twisto Snap (platba fotkou), Cashback, Twisto Splátky, Twisto Pay (platba jedním kliknutím), aplikace s kategorizací výdajů, nákup na třetiny
Placené účtyNejsou (všechny účty jsou zdarma)Twisto Split (rozdělení hromadné platby mezi přáteli), fyzická karta, platby mobilem, nákup s nejlepším kurzem v zahraničí, cestovní pojištění pro celou rodinu 
Ceny účtů

Na Zkoušku (účet zdarma bez ověření)

Plus (účet zdarma s ověřením)

Online tarif zdarma

Standard tarif 49 Kč měsíčně

Premium tarif 99 Kč měsíčně

První tři měsíce zdarma ve všech případech

Poplatky

Poplatek za odložení splátky na další měsíc. 

Sankce za nesplácení –⁠ za každých 5 dní zpoždění se zaplacením dlužné částky se načítá poplatek 100 Kč (resp. 200 Kč u účtu Plus). 

Poplatek za odložení 90 % splátky na další měsíc.

Sankce za nesplácení –⁠ prvních pět dní za 150 Kč, každých dalších 5 dní za 100 Kč. 

KartaAno –⁠ u účtu PlusAno –⁠ u placených tarifů
Něco navíc?

Výběr z bankomatů ČSOB

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace

Založení účtu

Co se týče Skip Pay, tak je postup velice jednoduchý. Výhodou je navíc kompletně česká služba, takže se nemusíte trápit s angličtinou. Založení vašeho první účtu je velice jednoduché a stačí k tomu jen jméno, příjmení a telefonní číslo. Takový účet se jmenuje “Na Zkoušku”. Je zcela zdarma. U účtu Plus s delší dobou splatnosti a více službami musíte účet plně ověřit. Pokud máte zájem, můžete si stáhnout také mobilní aplikaci Skip pay.

Twisto funguje buď s pomocí přihlášení na webu nebo skrze stažení mobilní aplikace. Zadáte si své přihlašovací údaje, počkáte na schválení účtu a získáte měsíční finanční limit, za který nakupujete. Základní účet je zdarma, další už za poplatky.

Množství služeb

Obě služby nabízí několik typů účtů, podle nichž se liší i množství služeb. 

Skip Pay má účet zdarma bez ověření, se kterým můžete nakupovat už za několik vteřin. Má limit na nákupy 5 000 Kč, odložení platby až o 14 dní a každý z nákupů má vlastní datum k platbě. Účet s ověřením, které většinou zabere asi 10 minut, má limit až 50 000 Kč, odloženou platbu až o 50 dní, nákupy platíte formou měsíčního vyúčtování, zmíněné vyúčtování si můžete alespoň částečně odložit ještě o další měsíc, máte k dispozici skipovací kartu a z bankomatů ČSOB můžete vybírat zdarma.

Twisto a jeho účet zdarma nabízí odložení splatnosti na další měsíc, pokud uhradíte 10 % částky, virtuální kartu fungující stejně jako klasická online platební karta, Twisto splátky s rozložením nákupů nad 1 500 Kč na několik splátek, cashback funkci, se kterou využíváte různé slevy a výhody, Twisto Snap, kdy stačí vyfotit fakturu či složenku a platit tak “fotkou”, aplikaci na kategorizaci výdajů a nákup na třetiny. Placené tarify pak nabízejí ještě rozdělení společných nákupů mezi vás a vaše přátele, fyzickou platební kartu, platby mobilem, nákup v jiných měnách s výhodným kurzem a cestovní pojištění pro celou rodinu.

Zaměřeno na odloženou platbu: jak funguje?

Z předchozího odstavce je tedy zřejmé, že jak Skip Pay, tak i Twisto toho nabízí poměrně hodně. Jejich hlavním posláním a nejvýraznější doménou ale stále zůstávají hlavně odložené platby, a tak by stálo za to porovnat právě tyto dvě služby.

Skip Pay umožní odložení o 14 dnů ve verzi Na zkoušku, o 50 dnů u účtu s ověřením. A pokud stále nestíháte nebo nechcete platit, tak můžete za předem stanovený poplatek posunovat části splátek v podstatě neomezeně do dalších měsíců.

Twisto odkládá platby na 15. den následujícího měsíce od nakoupení zboží. Poté, co vám přijde vyúčtování, tak musíte zaplatit alespoň 10 % z účtované částky. Zbytek lze za předem stanovený poplatek opět posunout. Pokud neuhradíte ani nutných 10 %, začnou vám narůstat sankce za prodlení.

Skip Pay vám nastaví limit na nákupy až 5 000 Kč v případě účtu Na zkoušku a 50 000 Kč u účtu s ověřením. Twisto v prvním měsíci nabídne až 15 000 Kč, zakládá si na tom, že vytvoří limit přímo na míru. Postupně můžete získat i více, maximum je až 100 000 Kč.

Díky šíři služeb nabízí Twisto (narozdíl od Skip Pay) možnost rozložení na splátky na 3-12 měsíců, u obou služeb pak najdeme možnost splácení na třetiny. 

Poplatky a ceny

O tom, kolik vás bude která služba stát, už se trochu zmiňujeme v rámci předchozích bodů, určitě ale neuškodí podívat se na ně podrobněji a porovnat je.

Skip Pay má dva typy účtů. Oba jsou zdrama, účet Plus pak vyžaduje ověření, ale na oplátku nabízí zajímavější služby. Účet Na Zkoušku bez ověření bohatě postačí, pokud chcete nakupovat s limitem 5 000 Kč a 14 dny na zaplacení. Účet Plus navíc oproti němu nabízí také skipovací kartu k placení všude, limit 50 000 Kč, 50 dní na zaplacení, slevy na nákupy, pojištění proti zničení a krádeži, prodlouženou záruku a další bonusy. 

Co se týče poplatků –⁠ za každých 5 dní zpoždění se zaplacením dlužné částky se načítá poplatek 100 Kč (resp. 200 Kč u účtu Plus). Odklad splatnosti má také poplatek, který je ale individuální případ od případu. Ostatní poplatky jsou však zcela minimální a transparentně uvedené v tabulce na webu. 

Twisto má základní Online tarif zdarma, v něm získáte službu odložené platby, odložení splatnosti, slevy, placení fotkou, rozložení na splátky a virtuální kartu. Standard tarif za 49 Kč měsíčně má navíc rozdělení útraty s přáteli, fyzickou kartu a platbu mobilem. Premium za 99 Kč pak přidává ještě cestovní pojištění a nejlepší zahraniční kurz. Oba placené tarify jsou v prvních 3 měsících zdarma.

Pokud nesplatíte nutných 10 % splátky, zaplatíte 150 Kč za prvních 5 zpožděných dnů a 100 Kč za každých dalších 5 zpožděných dnů. Stejně jako u Skip Pay, za odložení splatnosti jsou poplatky ve výši dle jednotlivých situací.

Spokojenost uživatelů a podpora

Co se týče zkušenosti uživatelů, tak jsou spokojené obě strany. Twisto je na trhu déle a má mnohem víc uživatelů, protože je používáno nejen v Česku. Obě společnosti jsou však věrohodné, spolehlivé a bezpečné. Samozřejmě je potřeba určitá finanční gramotnost, ale uživatelé, kteří využívají výhody těchto služeb, si je chválí.

Pokud máte nějaké problémy nebo nejasnosti, Twisto má na svých webových stránkách seznam nejčastějších dotazů, e-mailový kontakt s tím, že obvykle zareagují do 5 pracovních dnů a nakonec telefonní číslo, na kterém jsou dostupní každý pracovní den vždy od 9 do 20 hodin.

Skip Pay je na tom obdobně – na webu najdete nejčastější otázky a odpovědi, můžete jim napsat na e-mail nebo zavolat o všední dny mezi 8 a 18 hodinou.  Na webových stránkách dokonce najdete i adresu, kam se můžete dostavit osobně, pokud máte nějaký složitější problém.

Ovládání a přehlednost

Výhodou obou ze služeb je snadné zařízení účtu i orientace v systému. Twisto i Skip Pay fungují také v rozhraní mobilní aplikace. U obou služeb je všechno v češtině, vždy přesně víte, kolik, za co a kdy platíte. Na splatnost vás upozorní e-mailem a notifikací.

Twisto se může zdát trochu složitější, protože toho nabízí o trochu víc služeb, a tak chvíli potrvá, než se mezi nimi zorientujete.

Shrnutí

Obě služby, Skip Pay i Twisto, pro vás mohou být užitečné. Pokud hledáte jednodušší variantu a jde vám hlavně o odložené platby, nejspíš bychom doporučili spíše Skip Pay. Pokud vás zajímá širší nabídka služeb, možná se zaměřte spíše na Twisto. Odložené platby patří k dalším z výborných moderních fintech služeb a skrývají mnohé výhody. Pokud jste finančně gramotní a zodpovědně pracujete se svými penězi, můžete své hospodaření s pomocí Skip Pay nebo Twisto posunout na další úroveň.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (12 votes)