Twisto vs. MALL Pay: nejlepší odložené platby 2022 (skipovací karty)

Twisto Mallpay

Nejednomu z nás by se občas hodilo pořídit si cokoliv, co zrovna v danou chvíli potřebujeme, a platit za to až později. Taková myšlenka prolétla hlavou většině běžných spotřebitelů, a tak netrvalo dlouho a objevily se služby, které přesně takovou možnost zpřístupnily – tedy ve zkratce “nakup teď, zaplať později”. Mezi takové služby patří i Twisto nebo Mall pay, my se proto dnes podíváme na to, jak fungují, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se rozhodnout, kterou zvolit. 

V první řadě bychom se měli podívat na to, co vlastně tyto zmíněné společnosti nabízí. V obou případech jde totiž o službu takzvané odložené platby. Co je odložená platba? Je to poměrně přímočaré – zkrátka si objednáte zboží z eshopu tak, jak jste zvyklí a ve chvíli, kdy přejdete k informacím o platbě, zvolíte právě odloženou platbu. Ta garantuje, že zboží zaplatíte, ale teprve až po určitém, konkrétně stanoveném termínu. Objednávka přitom dorazí zcela běžně a nebude čekat na zaplacení.

K čemu může být něco takového dobré?

Samozřejmě by tyto služby neměly být využívány jako “náplasti” na napjatý domácí rozpočet. Hodí se ale ve chvíli, kdy například nedůvěřujete platbě předem na účet a chcete nejdřív mít zboží u sebe doma. Pokud jde o zboží, které budete s velkou pravděpodobností měnit nebo vracet (například oblečení nebo boty), tak je tato varianta také snazší, protože odpadá táhlé řešení vracení peněz. A pak je tu i varianta, kdy víte, že vám za pár dní přijde výplata a vy zkrátka musíte něco zakoupit již nyní. Myslete však na to, že v době splatnosti již musíte mít hotovost k dispozici, po datu splatnosti vám totiž začnou narůstat nepříjemné poplatky.

Mall Pay

Jakou službu Twisto a Mall pay nabízí?

Twisto a Mall pay jsou tedy stručně řečeno společnosti, které vám umožní nakoupit zboží ihned, ale platit za něj až později. Daly by se považovat za určitou náhradu za dobírku – ta se platí také až když dorazí zboží, ale bez zaplacení jej nesmíte převzít. S odloženou platbou máte zboží už nějakou dobu doma a pak teprve řešíte platbu.

Jak Twisto tak i Mall pay navíc rozšířili své služby i na klasickou platební kartu, takže možnost odložené platby nemusíte nutně použít jen u online e-shopů ale i v klasických kamenných prodejnách.

Na konkrétní rozdíly mezi těmito dvěma společnostmi i na další nadstandardní služby, které nabízejí, se podíváme v dalších bodech.

Twisto

25 Twisto

Twisto nabízí různé tarify – Online, Standard a Premium. Od nich se pak odvíjí množství služeb, které jsou nabízeny. Konkrétní služby si popíšeme později, protože jejich škála je poměrně široká. Určitým způsobem bychom mohli dokonce říct, že už se jedná spíš o určitou obdobu online bankovnictví. Twisto už využívá více než 1,6 milionu uživatelů ve Střední a Východní Evropě. Na trhu jsou již od roku 2013 a od té doby se postupně rozšiřují jak portfoliem služeb tak i regionálně.

Mall Pay

26 Mallpay

Mall pay se mnohem víc zaměřuje čistě na službu odložené platby – tedy výše vysvětlený princip, kdy si vyberete a objednáte zboží, zvolíte možnost platby Mall pay, obdržíte zboží a platíte až později (konkrétně až po 50 dnech). Přestože Mall Pay nemá tak velkou škálu služeb, má jinou výhodu – a to integraci do platební brány jejich partnera, ČSOB. Mall pay je trochu mladší, vznikl roku 2018. Není se však potřeba bát využít tohoto fin-tech sturt upu. Má licenci od České národní banky a garanci skupiny, která za projektem stojí (tedy zmíněné ČSOB a MALL Group.


Srovnání obou služeb

V následujících bodech porovnáme jednotlivé charakteristiky obou služeb vedle sebe. Abychom vám pomohli rozhodnout se, která je ta pravá pro vás a co je výhodnější.

 

Mall pay

Twisto

Hlavní účelOdložená platba online i kartouOdložená platba, splátky a nákup na třetiny
Hlavní výhodyJednoduché, přehledné, rychlé založení účtu, základní služba je zdarma, propojení s ČSOBŠirší porfolio služeb, snadné a rychlé platby, základní služba zdarma, přehlednost 
Hlavní nevýhodyMenší počet služeb, ne ve všech eshopech je tato varianta možnáNe všechny eshopy tuto službu nabízí
Účty zdarma Až 50 000 Kč na nákupy, až 50 dní na zaplacení, věrnostní body za nákupy, možnost zaplatit jen část útraty a zbytek posunout o měsíc za poplatekOdložení splatnosti, Twisto virtuální karta, Twisto Snap (platba fotkou), Cashback, Twisto Splátky, Twisto Pay (platba jedním kliknutím), aplikace s kategorizací výdajů, nákup na třetiny
Placené účtyÚčty zdarma + skipovací karta k placení všude, doprava na výdejny zdarma, řemeslník do domu zdarma, uvítací sleva na MALL.CZ, 3x časopis dTest a jejich online databáze s výsledky testů, prioritní odbavení na zákaznické linceTwisto split (rozdělení hromadné platby mezi přáteli), fyzická karta, platby mobilem, nákup s nejlepším kurzem v zahraničí, cestovní pojištění pro celou rodinu 
Ceny účtů

Na zkoušku a Start zdarma

Plus 39 Kč měsíčně

Komplet 89 Kč měsíčně

Online tarif zdarma

Standard tarif 49 Kč měsíčně

Premium tarif 99 Kč měsíčně

První tři měsíce zdarma ve všech případech

Poplatky

Poplatek za odložení splátky na další měsíc. 

Sankce za nesplácení –  za každých 5 dní zpoždění se zaplacením dlužné částky se načítá poplatek 100 Kč. 

Poplatek za odložení 90 % splátky na další měsíc.

Sankce za nesplácení 10 % – prvních pět dní za 150 Kč, každých dalších 5 dní za 100 Kč. 

KartaAno – u placeného účtuAno – u placeného tarifu
Něco navíc?

Výběr z bankomatů ČSOB

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace

Mall Pay

Založení účtu

Co se týče Mall pay, tak je postup velice jednoduchý. Výhodou je navíc kompletně česká služba, takže se nemusíte trápit s angličtinou. Založení vašeho první účtu je velice jednoduché a stačí k tomu jen jméno, příjmení a telefonní číslo. Takový účet se jmenuje “Na Zkoušku”. Je zcela zdarma. U účtů Start, Plus a Komplet s delší dobou splatnosti a více službami musíte účet plně ověřit. Pokud máte zájem, můžete si stáhnout také mobilní aplikaci Mall pay.

Twisto funguje buď s pomocí přihlášení na webu nebo skrze stažení mobilní aplikace. Zadáte si své přihlašovací údaje, počkáte na schválení účtu a získáte měsíční finanční limit, za který nakupujete. Základní účet je zdarma, další už za poplatky.

Množství služeb

Obě služby nabízí několik typů účtů, podle nichž se liší i množství služeb. Tady si je vypíšeme, ve shrnující srovnávací tabulce vedle sebe postavíme korespondující účty pro lepší přehlednost.

Mall pay má účet zdarma bez ověření, se kterým můžete nakupovat už za několik vteřin. Má limit na nákupy 5 000 Kč, odložení platby až o 14 dní a každý z nákupů má vlastní datum k platbě. Účty s ověřením, které většinou zabere asi 10 minut, mají limit až 50 000 Kč, odloženou platbu až o 50 sní, nákupy platíte formou měsíčního vyúčtování, zmíněné vyúčtování si můžete alespoň částečně odložit ještě o další měsíc, máte k dispozici skipovací kartu a z bankomatů ČSOB můžete vybírat zdarma.

Twisto a jeho účet zdarma nabízí odložení splatnosti na další měsíc, pokud uhradíte 10 % částky, virtuální kartu fungující stejně jako klasická online platební karta, twisto splátky s rozložením nákupů nad 1 500 Kč na několik splátek, cashback funkci, se kterou využíváte různé slevy a výhody, twisto snap, kdy stačí vyfotit fakturu či složenku a platit tak “fotkou”, aplikaci na kategorizaci výdajů a nákup na třetiny. Placené tarify pak nabízejí ještě rozdělení společných nákupů mezi vás a vaše přátele, fyzickou platební kartu, platby mobilem, nákup v jiných měnách s výhodným kurzem a cestovní pojištění pro celou rodinu.

Zaměřeno na odloženou platbu: jak funguje?

Z předchozího odstavce je tedy zřejmé, že jak Mall pay tak i Twisto toho nabízí poměrně hodně. Jejich hlavním posláním a nejvýraznější doménou ale stále zůstávají hlavně odložené platby, a tak by stálo za to porovnat právě tyto dvě služby.

Mall pay umožní odložení o 14 dnů ve verzi Na zkoušku, o 50 dnů v účtech s ověřením. A pokud stále nestíháte nebo nechcete platit, tak můžete za předem stanovený poplatek posunovat části splátek v podstatě neomezeně do dalších měsíců.

Twisto odkládá platby na 15. den následujícího měsíce od nakoupení zboží. Poté, co vám přijde vyúčtování, tak musíte zaplatit alespoň 10 % z účtované částky. Zbytek lze za předem stanovený poplatek opět posunout. Pokud neuhradíte ani nutných 10 %, začnou vám narůstat sankce za prodlení.

Mall pay vám nastaví limit na nákupy až 5 000 Kč v případě účtu Na zkoušku a 50 000 Kč u účtů s ověřením. Twisto v prvním měsíci nabídne až 15 000 Kč, zakládá si na tom, že vytvoří limit přímo na míru. Postupně můžete získat i více, maximum je až 100 000 Kč.

Díky šíři služeb nabízí Twisto (narozdíl od Mall pay) možnost rozložení na splátky.

Poplatky a ceny

O tom, kolik vás bude která služba stát, už se trochu zmiňujeme v rámci předchozích bodů, určitě ale neuškodí podívat se na ně podrobněji a porovnat je.

Mall Pay má čtyři účty. Na zkoušku a Start jsou zdarma a bohatě postačí, pokud chcete nakupovat s limitem 50 000 Kč a 50 dny na zaplacení. Účet Plus je za 39 Kč měsíčně a navíc oproti předchozím dvěma nabízí také skipovací kartu k placení všude, ochranu domácnosti v podobě řemeslníka domu zdarma a uvítací slevu na mall.cz. Poslední účet Komplet má vše zmíněné a ještě navíc nabízí dopravu zboží na výdejny zdarma, časopis dTest a přístup do jejich online databáze a prioritní odbavení na zákaznické lince. Stojí 89 Kč měsíčně.

Co se týče poplatků – za každých 5 dní zpoždění se zaplacením dlužné částky se načítá poplatek 100 Kč. Odklad splatnosti má také poplatek, který je ale individuální případ od případu.

Twisto má základní Online tarif zdarma, v něm získáte službu odložené platby, odložení splatnosti, slevy, placení fotkou, rozložení na splátky a virtuální kartu. Standard tarif za 49 Kč měsíčně má navíc rozdělení útraty s přáteli, fyzickou kartu a platbu mobilem. Premium za 99 Kč pak přidává ještě cestovní pojištění a nejlepší zahraniční kurz. Oba placené tarify jsou v prvních 3 měsících zdarma.

Pokud nesplatíte nutných 10 % splátky, zaplatíte 150 Kč za prvních 5 zpožděných dnů a 100 Kč za každých dalších 5 zpožděných dnů. Stejně jako u Mall pay, za odložení splatnosti jsou poplatky ve výši dle jednotlivých situací.

Spokojenost uživatelů a podpora

Co se týče zkušenosti uživatelů, tak jsou spokojené obě strany. Twisto je na trhu déle a má mnohem víc uživatelů, protože je používáno nejen v Česku. Obě společnosti jsou však věrohodné, spolehlivé a bezpečné. Samozřejmě je potřeba určitá finanční gramotnost, ale uživatelé, kteří využívají výhody těchto služeb, si je chválí.

Pokud máte nějaké problémy nebo nejasnosti, Twisto má na svých webových stránkách seznam nejčastějších dotazů, emailový kontakt s tím, že obvykle zareagují do 5 pracovních dnů a nakonec telefonní číslo, na kterém jsou dostupní každý pracovní den vždy od 9 do 20 hodin.

Mall pay je na tom obdobně – na webu najdete nejčastější otázky a odpovědi, můžete jim napsat na email nebo zavolat o všední dny mezi 8 a 18 hodinou.  Na webových stránkách dokonce najdete i adresu, kam se můžete dostavit osobně, pokud máte nějaký složitější problém.

Ovládání a přehlednost

Výhodou obou ze služeb je snadné zařízení účtu i orientace v systému. Twisto i Mall pay fungují také v rozhraní mobilní aplikace. U obou služeb je všechno v češtině, vždy přesně víte, kolik, za co a kdy platíte. Na splatnost vás upozorní emailem a notifikací.

Twisto se může zdát trochu složitější, protože toho nabízí o trochu víc služeb, a tak chvíli potrvá, než se mezi nimi zorientujete.

Shrnutí

Obě služby, Mall pay i Twisto, pro vás mohou být užitečné. Pokud hledáte jednodušší variantu a jde vám hlavně o odložené platby, nejspíš bychom doporučili spíše Mall pay. Pokud vás zajímá širší nabídka služeb, možná se zaměřte spíše na Twisto. Odložené platby patří k dalším z výborných moderních fintech služeb a skrývají mnohé výhody. Pokud jste finančně gramotní a zodpovědně pracujete se svými penězi, můžete své hospodaření s pomocí Mall Pay nebo Twisto posunout na další úroveň.

Mall Pay

Videa o Twisto a Mall Pay

Napsat komentář

5/5 - (11 votes)