18 nejlepších spořicích účtů 2024 –⁠ srovnání a recenze (nejvýhodnější)

Shrnutí: Spořicí účet má ve své nabídce většina bank a řada dalších institucí. Vybral jsem proto ty nejoblíbenější a podíval se na ně blíže. A jak to dopadlo?

  • Za Výběr redakce jsem označil Raiffeisenbank, protože má dobrý úrok i vysoký limit vkladu zároveň.
  • Podobně je na tom i mBank, která potěší spíše ty, kdo nespoří horentní sumy.
  • Zajímavou alternativu představuje Revolut, který není klasickou bankou.
  • V tomto směru vás může oslovit i spořitelní družstvo Artesa, které umožňuje dokonce neomezený vklad.

A co dalšího vás v článku čeká? Podíval jsem se více i na řadu dalších spořicích účtu a nechybí ani tipy, podle čeho vybírat. 


Výběr
redakce

Raiffeisenbank

Kdy vybrat Raiffeisenbank?

Pokud hledáte spořicí účet u klasické banky, s dobrým úrokem a poměrně vysokým limitem vkladu, ale ocenili byste „něco navíc“, může vám to nabídnout Raiffeisenbank díky inteligentnímu spoření. 


Oblíbená
volba

mBank

Kdy vybrat mBank?

Pokud je vaší prioritou zajímavý úrok, ale zároveň neplánujete spořit více než 100 000 Kč, mohla by pro vás mBank představovat dobrou variantu.


Zajímavá
alternativa

Revolut

Kdy vybrat Revolut?

Jestliže nechcete spořit u klasické banky a zároveň byste ocenili i možnost investování nebo výhodných převodů měn, Revolut stojí za zkoušku.


Úspory u spořitelního družstva

Artesa

Kdy vybrat Artesu?

Pokud chcete spořit vyšší částky, potěší vás Artesa neomezenou výší vkladu i zajímavým úrokem.

Zhodnoťte své peníze vyšším úrokem díky dluhopisům

Sporici Ucet

Leží vám peníze, které nevyužíváte, na běžném účtu? Možná nadešel ten správný čas založit si účet spořicí a tyto peníze začít zhodnocovat.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Spořicí účet je vlastně jednoduchá forma spoření. Je podobný běžnému účtu, ale peníze si na něm střádáte a odměnou je vám vyšší úrok než u běžných účtů. Hodí se tedy pro zhodnocení volných peněz, které momentálně nepotřebujete.

Obvykle se k němu neváží žádné poplatky a často si můžete peníze ihned převést a využít je podle potřeby. To však neplatí pro úplně všechny spořicí účty. V některých případech se setkáváme s výpovědní lhůtou určenou při sjednání, díky čemuž však mnohdy získáte výhodnější úrok. Úroky bývají připisovány měsíčně, případně čtvrtletně. Často s nimi můžete ihned operovat dle libosti.

Většina bank nechává zcela na vás, kolik peněz a kdy si na spořicí účet vložíte. Ve spíše ojedinělých případech je vyžadován minimální vklad, který ale bývá spíše symbolický.

Obsah článku

Nejlepší spořicí účty

Na základě svého průzkumu jsem vybral ty nejoblíbenější spořicí účty na českém trhu. Kvalitních spořicích účtů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do mého srovnání. Níže najdete seznam těch nejlepších, nikoli žebříček. Cílem této sekce je srovnat je a pomoci vám lépe se rozhodnout, které spoření bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Raiffeisenbank spořicí účet | až 5,5 %

Účet s funkcí inteligentního spoření

Kdy zvažovat Raiffeisenbank?

Pokud hledáte spořicí účet u klasické banky, s dobrým úrokem a poměrně vysokým limitem vkladu, ale ocenili byste „něco navíc“, může vám to nabídnout Raiffeisenbank díky inteligentnímu spoření. 

Jestliže by vás zajímalo více funkcí, podívejte se třeba k Revolutu, který nabízí zajímavé služby v rámci zahraničních plateb i investic. 

Proč jsem vybral Raiffeisenbank?

Především proto, že účet HIT Plus od Raiffeisenbank nabízí vedle zajímavého úroku, vedení zdarma a online sjednání i zajímavou funkci Inteligentního spoření. Představit si pod tím můžete co nejaktivnější využívání vašich peněz. Pokud jich chcete mít maximum na svém spořicím účtu, stačí si nastavit limit, který určí, kolik peněz chcete mít na svém běžném účtu, a zbytek vám automaticky poputuje na spoření. Jestliže naopak nechcete, aby vám na běžném účtu klesl zůstatek pod určitou sumu, tato služba rozdíl z vašich úspor dorovná.

Úroku 5,5 % dosáhnete jen v případě, že provedete alespoň tři platby kartou měsíčně. Podmínky se liší v závislosti na typu účtu, který u Raiffeisenbank máte. Tento úrok také platí jen pro vklady do 500 000 Kč.

Uživatelské recenze Raiffeisenbank

Financer.cz, mapy.cz i Facebook společnosti, tam jsem se vydal na průzkum recenzí Raiffeisenbank. Co jsem zjistil? Lidmi je oceňovaná přehledná aplikace, našel jsem i několik pozitivních hodnocení směrem k uživatelské podpoře. Co naopak mezi klienty rezonuje v negativním smyslu, je působení RB v Rusku. Samotná banka však dala několikrát najevo svou podporu Ukrajině a uvádí, že je na dění na ostatních trzích nezávislá. 

Název účtuHIT Plus
Úroková sazbaaž 5,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

mBank spořicí účty | až 5,5 %

Spořte prostřednictvím svých plateb

Kdy zvažovat mBank?

Pokud je vaší prioritou zajímavý úrok, ale zároveň neplánujete spořit více než 100 000 Kč, mohla by pro vás mBank představovat dobrou variantu.

Jestliže ale na účtu chcete mít peněz více, možná pro vás bude vhodnější Raiffeisenbank nebo Artesa

Proč jsem vybral mBank?

Protože nabízí dva spořicí účty, takže se dokáže přizpůsobit velké části klientů. Varianta mSpoření však funguje trochu jinak než ostatní spořicí účty a jedná se spíše o zajímavou funkci účtu běžného. Peníze si na účet sice můžete poslat běžným způsobem podle potřeby a možností, ale spořit se tu dá i pomocí plateb. Jak? S každou platbou se z vašeho běžného účtu odkládá stranou určitá částka, je na vás, zda se bude jednat o procento z platby, pevnou částku nebo její zaokrouhlení. K mSpoření je tedy nutné mít i běžný účet mKonto.

Spořit si tímto způsobem můžete až na 8 různých cílů, a do 100 000 Kč se vám budou vklady úročit 5,5 %. Pokud však tuto hranici překročíte, týká se vás už méně zajímavý úrok 0,1 %. Peníze přitom máte kdykoliv k dispozici a můžete si je přeposílat, jak potřebujete.

Sjednat si u mBank můžete také účet eMax Plus, kde spoříte běžným způsobem, a úrok je zde 4 % až do výše 500 000 Kč. Založit je možné až čtyři tyto účty.

Uživatelské recenze mBank

Na webových stránkách jako firmy.cz, financer.com nebo Facebooku společnosti jsem poctivě procházel zkušenosti klientů mBank. Našlo se poměrně velké množství stížností, především na zákaznickou podporu. Další pak nejsou nadšeni z rozhraní aplikace a nepovažují ji za zrovna intuitivní. Na druhou stranu jsou ale převažující negativní recenze problémem u řady bank a mBank můžu s klidem zařadit mezi ty prověřené a spolehlivé.

Název účtumSpořeníeMax Plus
Úroková sazbaaž 5,5 %4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanoano
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Revolut spořicí účty

Spořte až v 30 různých měnách nebo v kryptoměnách

Kdy zvažovat Revolut?

Jestliže nechcete spořit u klasické banky a zároveň byste ocenili i možnost investování nebo výhodných převodů měn, Revolut stojí za zkoušku.

Nenabízí ale žádný úrok k vašim vkladům, což je tu hlavní kámen úrazu. 

Proč jsem vybral Revolut?

Protože Revolut není klasickou bankou, ale její moderní alternativou, kde vše řešíte v pohodlné aplikaci a vedle běžných funkcí, jaké od banky očekáváte, zde najdete i řadu benefitů spojených s výhodnými převody cizích měn a podobně. Vybírat můžete ze 4 typů účtů, z nichž vedení plánu Standard je zdarma.

Spořit si u Revolutu můžete prostřednictvím Trezorů. Pozitivně hodnotím především to, že si své “trezory” naplníte podle sebe –⁠ můžete zaokrouhlovat drobné při platbách, nastavit pravidelné převody nebo ukládat peníze dle svých možností. Sami si jednoduše nastavíte částky a termíny, spořit také můžete spolu s rodinou nebo přáteli. Další výhodou oproti většině ostatních bank je, že si tu lze spořit až v 30 různých měnách a stejně tak i v kryptoměnách či komoditách.

Uživatelské recenze Revolut

Revolut je celosvětově oblíbenou platformou, a tak recenzí na něj najdeme spoustu. Procházel jsem je desítky minut na Trustpilot, Facebooku i p2pforum.cz. A mé zkoumání skončilo pro Revolut velmi kladně. Především cestovatelé nebo ti, co často řeší zahraniční platby, na platformu nedají dopustit. Lidé jsou nadšeni ze spektra funkcí, které zvládá, líbí se jim i vychytaná aplikace. Konkrétně možnost spoření však příliš nekomentují, zajímat by vás mohlo i to, že někteří upozorňují na zdlouhavější převody. 

Název účtuTrezory
Úroková sazba
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Artesa spořicí účty | až 4,75 %

Když nechcete spořicí účet u klasické banky

Kdy zvažovat Artesu?

Pokud chcete spořit vyšší částky, potěší vás Artesa neomezenou výší vkladu i zajímavým úrokem.

Jestliže si ale účet chcete sjednat pohodlně online, zde nepochodíte.  

Proč jsem vybral Artesu?

Protože spořitelní družstvo Artesa nabízí spořicí účet Universal, v němž své vložené prostředky máte k dispozici vždy, když potřebujete. Není tu žádná výpovědní lhůta, žádný minimální vklad ani zůstatek, objem vkladů i výběrů je neomezený. Úroky jsou připisovány vždy na konci kalendářního měsíce. Potěší zde vysoký úrok 4,75 %. Kladně také hodnotím neomezenou výši vkladu. 

Pro sjednání tohoto účtu je však třeba nejen zaplatit, ale také navýšit členský vklad. Další nevýhodu pak pro někoho může představovat způsob založení spořicího účtu Artesa, kvůli kterému se budete muset vydat na pobočku v Praze nebo Ostravě. 

Uživatelské recenze Artesa

Recenzí klientů na družstvo Artesa mnoho nenajdeme, přesto se mi nějaké podařilo na firmy.cz nebo referencehodnoceni.cz dohledat. A Artesa se v tomto ohledu má čím pochlubit. Lidé vyzdvihují vstřícné a profesionální jednání, jsou spokojeni s úroky i službami, hodnotí Artesu jako spolehlivou a vstřícnou. Negativní komentáře takřka neexistují, ale jak říkám, je to i tím, že recenzí je výrazně méně než u klasických bank. 

Název účtuUniversal
Úroková sazba4,75 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Vhodné pro dlouhodobé vklady

Proč jsem vybral Peněžní dům?

Spořicí účet nabízí i spořitelní družstvo Peněžní dům. Nalákat může zajímavým úrokem až 4,2 %, který však podléhá řadě podmínek. Výše úroku se odvíjí od uložené částky, kdy toho nejvyššího dosáhnete v případě vkladu nad milion korun, a také od výpovědní lhůty. Čím delší je, tím větší úrok vás čeká.

Peníze tedy nemáte k volně dispozici a za předčasný výběr zde zaplatíte až 10 % z vybírané částky. Vyplatí se tedy pro případy, kdy peníze nebudete nějaký čas potřebovat. Úroky jsou připisovány měsíčně.

Název účtuSpořicí účet Peněžní dům
Úroková sazbaaž 4,2 %
Výpovědní lhůta14 dní až 5 let
Sjednání onlinene
Minimální vklad100 Kč
Povinný běžný účet u dané společnostine

Hello bank! spořicí účet | až 4,5 %

Spořicí účet bez nutnosti založení běžného účtu

Proč jsem vybral Hello bank?

Hello bank nabízí jeden typ spořicího účtu, ten se však může pyšnit několika zajímavými parametry. Na co láká? Především na sazbu 4,5 % ročně do 300 000 Kč, peníze také máte kdykoliv k dispozici a účet si můžete sjednat i bez běžného účtu u této společnosti.

Někteří jistě uvítají možnost založit si účet online a praktické je i vlastní pojmenování a nastavení spořicího cíle. Negativem tohoto účtu jsou nulové úroky při úsporách nad 300 000 Kč.

Název účtuHello spoření
Úroková sazbaaž 4,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Airbank spořicí účet | až 5 %

Zajímavý úrok i pro vyšší částky

Proč jsem vybral Aribank?

Výhodné a zajímavé úrokové sazby u Airbank, která činí 5 %, můžete využívat pouze v kombinaci s běžným účtem Airbank. Je pak také potřeba kartou alespoň pětkrát za měsíc zaplatit, jinak se nedočkáte žádného úroku. Je tedy třeba na tento krok nezapomenout. Výše úroku se také týká pouze částky do 250 000 Kč, v případě částky od čtvrt do půl milionu Kč se pak dočkáte i tak velmi slušného úroku 4 %.

Žádné další podmínky tu však už nejsou, účet si sjednáte sami online a vše ostatní už záleží jen na vás. Šetřit si můžete přehledně až do 10 “obálek”, které si lze pojmenovat, třeba podle účelu.

Název účtuSpořicí účet Airbank
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Moneta spořicí účet | až 5,3 %

Skvělý úrok až do 1 mil. Kč

Proč jsem vybral Monetu?

Bez poplatků, s možností online sjednání a s přístupem k penězům, kdykoliv potřebujete, tak vypadá spořicí účet u Monety. Úroky jsou připisovány měsíčně, založit si tu však musíte také běžný účet. Ten si ale aktuálně můžete sjednat dokonce s bonusem 1000 Kč a jeho vedení je zcela zdarma, o výraznou překážku se tak nejedná.

Úrok aktuálně činí 5,3 % a týká se částek až do 1 mil. Kč, což je v porovnání s konkurencí skutečně vysoká částka. Nad tuto částku je pak garantován úrok 0,5 %. 

Peníze na spořicím účtu si můžete dělit přehledně do obálek a spořit si tak na libovolné účely. 

Název účtuSpořicí účet Moneta
Úroková sazbaaž 5,3 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

J&T BANKA spořicí účet | až 5,25 %

Zajímavá varianta, pokud chcete spořit vyšší částky

Proč jsem vybral J&T BANKU?

J&T Banka nabízí jeden typ spořicího účtu, u něhož se měsíčně připisuje úrok 5,25 %. Minimální vklad zde není dán, ale pouze v případě, že jste měli nebo máte v této bance investice alespoň ve výši 100 000 Kč nebo vklady ve výši 1 mil. Kč. Jestliže tomu tak není, je třeba si připravit minimální vklad 1 000 000 Kč. Drobnou nevýhodou zde může být jednodenní výpovědní lhůta, takže peníze nemáte k dispozici úplně hned.

Název účtuSpořicí účet J&T Banka
Úroková sazba5,25 %
Výpovědní lhůta1 den
Sjednání onlineano
Minimální vkladne (při splnění určitých podmínek)
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Creditas spořicí účet | až 5,6 %

Skvělý úrok bez nutnosti zakládání běžného účtu

Proč jsem vybral Creditas?

Finančním produktem roku 2019 podle Finparáda.cz se stal Spořicí účet + od Creditas. Potěší příjemným úrokem 5,6 %, a to do výše 500 000 Kč, nad tuto částku je úrok stále sympatických 3,1 %. Připíše se vám vždy na konci měsíce. Peníze máte kdykoliv k dispozici, nečekejte ani žádné poplatky či omezení. Není potřeba dokonce ani běžný účet u této společnosti. Na webových stránkách jsou všechny informace velmi přehledně a podrobně uvedeny.

Název účtuSpořicí účet +
Úroková sazba5,6 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

ČSOB spořicí účet | až 5 %

Pro ty, co rádi věci řeší online

Proč jsem vybral ČSOB?

Zajímavý úrok až 5 % vás čeká u účtu Spoření s bonusem od ČSOB. Týká se částek až do 1 mil. Kč, vedení účtu je zdarma a peníze máte k dispozici obratem, kdykoliv potřebujete.

Spoření je však třeba si zřídit online v ČSOB Smart, je k tomu navíc zapotřebí běžný účet u této společnosti. Klienti banky to tak budou mít o něco jednodušší. 

Název účtuSpoření s bonusem
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze s internetovým bankovnictvím u ČSOB)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Komerční banka spořicí účty | až 5 %

Účet s bonusem za pravidelné investice

Proč jsem vybral Komerční banku?

Komeční banka nabízí spořicí účet Konto Bonus, u nějž máte peníze kdykoliv k dispozici. Můžete zde dosáhnout úroku až 5 % při vkladech do 200 tisíc Kč, přičemž úrok se skládá ze základní 2% sazby, 1,5 % pak tvoří fixní bonus a další 1,5 % získáte při pravidelných investicích ve výši alespoň 1500 Kč měsíčně. Bonusový úrok je vypočítáván z nejnižšího zůstatku na účtu v daném období. Základní úrok je připisován čtvrtletně, bonusový pololetně. 

Ke sjednání účtu je třeba mít u KB i běžný účet, pak si můžete vše sjednat pohodlně online. 

Název účtuKonto Bonus
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze pro klienty KB)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Max banka spořicí účty | až 6,01 %

Atraktivní úrok bez omezení výše vkladu

Proč jsem vybral Max banku?

Pokud vás od některých spořicích účtů odrazují limity, kdy se nad určitou částku peníze tak výhodně neúročí, možná by vám mohl vyhovovat spořicí účet Max banky (dříve Expo banky). Dosáhnete zde totiž na hodně zajímavý úrok 6,01 % a to bez jakýchkoliv omezení. Není zde stanovena maximální částka ani jiné podmínky, které je třeba splnit, s výjimkou toho, že musíte mít u Max banky sjednaný běžný účet. Následně si ten spořicí sjednáte během pár minut i online. Vklady nejsou nijak vázané a peníze si jednoduše vybíráte dle potřeby. 

Název účtuSpořicí účet
Úroková sazba6,01 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze pro klienty Max banky)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Trinity Bank spořicí účty | až 5,58 %

Dva varianty spořicích účtů i pro vyšší vklady

Proč jsem vybral Trinity Bank?

Spořicí účty Výhoda+ a Úrok+ najdeme u Trinity Bank. Výhoda+ nabízí aktuálně díky akci Dobrý klient úrokovou sazbu 5,58 % s fixací na 12 měsíců při vkladu do 400 000 Kč, nad tuto částku je úrok 4,58 %. Úroky jsou připisovány vždy poslední den v měsíci. Vedení účtu i zřízení je zdarma a zvládnout se dá i kompletně online. Peníze máte kdykoliv k dispozici, žádnou výpovědní dobu zde nenajdete.

Účet Úrok+ nabízí sazbu 1,78 % do výše 30 milionů korun, pak je výše úroku individuální. Podmínky jsou zde totožné, jako u účtu Výhoda+, jen zde není možnost online sjednání.

Název účtuVýhoda+Úrok+
Úroková sazba5,58 %1,78 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanone
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

Česká spořitelna spořicí účet | až 5 %

Vyšší úrok za pravidelné investice

Proč jsem vybral Českou spořitelnu?

Na webu České spořitelny si lze spočítat, kolik peněz vám jejich spořicí účet může vydělat. Stačí zadat částku, kterou plánujete měsíčně spořit, a předpokládanou dobu spoření. Úrok je zde až 5 %, a to do částky 200 tisíc korun, váže se k němu ale několik podmínek. Pokud nemáte Plus účet, činí úrok pouze 0,2 %. S Plus účtem poskočí na 4 %, při pravidelných investicích pak dokonce na 5 %.

S aplikací George si pak účet sjednáte i online. 

Název účtuSpoření České spořitelny
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pro klienty banky)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Fio banka spořicí účet | až 5,5 %

Sympatický úrok i pro neomezenou výši vkladu

Proč jsem vybral Fio banku?

Spořit můžete i s Fio bankou, a to prostřednictvím Fio konta nebo Fio spořicího účtu.

Fio konto je spořicí účet bez výpovědní lhůty, jehož úroková sazba dosahuje až 5,5 % (do 200 000 Kč), nad tuto částku se pak úrok v závislosti na vložených financích pohybuje od 0,1 do 0,2 %. Pokud plánujete spořit vyšší částky, zajímavější pro vás patrně bude Fio spořicí účet, kde se dočkáte úroku 4 % bez omezení výše vkladu. 

Lehkou nevýhodou je nutnost založení běžného účtu, následně si však spořicí účet sjednáte jednoduše online. 

Název účtuFio kontoFio spořicí účet
Úroková sazbaaž 5,5 %4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineano (pro klienty banky)ano (pro klienty banky)
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Unicredit Bank spořicí účet | až 2,5 %

Další z řady zajímavých variant

Proč jsem vybral Unicredit Bank?

Svůj spořicí účet nabízí i Unicredit bank. Má název Save a při vkladu do 499 999 Kč vás na něm čeká úrok 2,5 %, vyšší částka pak úročena není. Nečekejte zde žádný minimální vklad, peníze máte také kdykoliv k dispozici. Drobnou nevýhodou jsou trochu hůře dohledatelné bližší informace na webu.

Název účtuSave
Úroková sazbaaž 2,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Oberbank spořicí účty | individuální úroky

Úrok, který se mění podle výše vkladu

Proč jsem vybral Oberbank?

Dva typy spořicích účtů má ve svém portfoliu i Oberbank, a to Limit a Speciál. V obou případech máte své peníze kdykoliv k dispozici a vedení je zdarma. Rozdíl mezi těmito dvěma účty pak spočívá především v tom, že Limit motivuje k tomu spořit více.

U varianty Limit je úroková sazba individuální a odvíjí se od zůstatku, Speciál aktuálně nabízí úrok 4 %. 

Název účtuLimitSpeciál
Úroková sazbaindividuálně4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlinenene
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

ŠEST tipů, jak vybrat spořicí účet

Tápete při výběru dobrého spořicího účtu a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tento problém, věřím, vyřeší.

1) Podle úroku

Výše úroku je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů, na které se budete při výběru dívat. Neměl by to však být jediný ukazatel. Nabídky institucí se totiž mění velmi rychle a je možné, že už zítra narazíte na nabídku výhodnější.  


2) Podle limitů

Důležitým ukazatelem jsou i limity. Někde se výhodný úrok týká například jen vkladů do 100 tisíc korun, a pak už tolik výhodný není. Některé instituce ale naopak vyšší sumu úročí lépe. Zvažte tedy, kolik peněz a za jak dlouho si na spořicím účtu zvládnete našetřit. 


3) Podle banky

Nejjednodušší většinou je založení spořicího účtu u banky, u níž už máte i běžný účet. Zvládnete to totiž nejspíš v internetovém bankovnictví sami během pár vteřin a peníze si můžete přesouvat mezi účty často jedním kliknutím. Úrok i podmínky však mohou být u jiné banky výrazně výhodnější a založení nemusí být o nic složitější. 


4) Podle poplatků

K většině námi recenzovaných spořicích účtů se žádné zvláštní poplatky neváží (pokud tedy nepožadujete, aby vám chodil měsíčně výpis poštou a podobně), ale nemusí to být pravidlem. Je dobré se o poplatích informovat. 


5) Podle dostupnosti peněz

Chcete mít na spořicím účtu peníze, které nebudete nějakou dobu využívat? Nebo je naopak potřebujete mít neustále k dispozici? I to při výběru zvažte. 


6) Podle podmínek

K získání lepšího úroku je někdy zapotřebí splnit určité podmínky, jako je například platba kartou či zasílání určité sumy na účet. Pokud víte, že splnění pro vás bude obtížné, je možná vhodné zvážit účet u jiné společnosti, kde žádné podmínky nevyžadují.

Shrnutí: Máte ten správný spořicí účet? Pokud odpovíte ano na všechny 4 otázky, pak jste na dobré cestě vybrat ten ideální.

✅ Víte, kolik a na jak dlouho chcete investovat?ano
✅ Budete mít své peníze k dispozici, až je budete potřebovat?ano
✅ Jsou přehledně uvedeny všechny podmínky?ano
✅ Seznámili jste se s možnými limity?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma spořicích účtů.

Zatímco na běžném účtu se vám peníze (většinou) nijak neúročí a vlivem inflace tak časem ztrácí na hodnotě, spořicí účty úročení nabízejí. To je hlavní rozdíl a také důvod, proč si lidé spořicí účet zřizují. Spořicí účet také primárně neslouží k platebním příkazům a podobným operacím.

Spořicí účet je vhodný například tehdy, pokud máte na svém běžném účtu peníze, které nevyužíváte. Při založení spořicího účtu je totiž můžete zhodnotit, a navíc je mít většinou kdykoliv k dispozici. Šetřit tak můžete například na dovolenou, novou sekačku a podobně.

Pokud však disponujete vyšším množstvím peněz, například v řádu statisíců, nejspíš najdete vhodnější způsob jejich zhodnocení. Zkusit můžete například různé investiční platormy.

K založení spořicího účtu si připravte doklady totožnosti a vyžadováno bývá také číslo účtu, kam budete chtít v budoucnu peníze převést.

Většina společností to umožňuje a peníze na spořicím účtu lze přesouvat dle vašich aktuálních potřeb. Nemusí to tak ale platit vždy, především u spořitelních družstev se většinou s výpovědní dobou setkáte. Je tak třeba si vše předem ověřit. 

Každá banka má ohledně vyplácení úroků svá pravidla, většinou jsou však úroky připisovány měsíčně (setkat se ale můžete i s čtvrtletním nebo ročním vyplácením), a to buď na konci, nebo na začátku daného měsíce. 

Instruktážní video

4.5/5 - (17 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář