18 nejlepších spořicích účtů 2022 –⁠ srovnání a recenze (nejvýhodnější)

Jaké jsou nejlepší spořicí účty? K čemu jsou dobré a jaké úroky aktuálně nabízejí? A jak vybrat ten nejlepší právě podle vašich potřeb?


Výběr
redakce

Účet s funkcí inteligentního spoření


Oblíbená
volba

Spořte prostřednictvím svých plateb


Zajímavá
alternativa

Spořte až v 30 různých měnách nebo v kryptoměnách


Úspory u spořitelního družstva

Když nechcete spořicí účet u klasické banky

Sporici Ucet

Leží vám peníze, které nevyužíváte, na běžném účtu? Možná nadešel ten správný čas založit si účet spořicí a tyto peníze začít zhodnocovat.

Spořicí účet je vlastně jednoduchá forma spoření. Je podobný běžnému účtu, ale peníze si na něm střádáte a odměnou je vám vyšší úrok než u běžných účtů. Hodí se tedy pro zhodnocení volných peněz, které momentálně nepotřebujete.

Obvykle se k němu neváží žádné poplatky a často si můžete peníze ihned převést a využít je podle potřeby. To však neplatí pro úplně všechny spořicí účty. V některých případech se setkáváme s výpovědní lhůtou určenou při sjednání, díky čemuž však mnohdy získáte výhodnější úrok. Úroky bývají připisovány měsíčně, případně čtvrtletně. Často s nimi můžete ihned operovat dle libosti.

Většina bank nechává zcela na vás, kolik peněz a kdy si na spořicí účet vložíte. Ve spíše ojedinělých případech je vyžadován minimální vklad, který ale bývá spíše symbolický.

Nejlepší spořicí účty

Na základě našeho průzkumu jsme vybrali ty nejoblíbenější spořicí účty na českém trhu. Kvalitních spořicích účtů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do našeho srovnání. Níže najdete seznam těch nejlepších, nikoli žebříček. Cílem této sekce je srovnat je a pomoci vám lépe se rozhodnout, které spoření bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Zkuste chytrý spořicí účet v aplikaci Revolut

Účet s funkcí inteligentního spoření

Účet HIT Plus od Raiffeisenbank nabízí vedle zajímavého úroku, vedení zdarma a online sjednání i zajímavou funkci Inteligentního spoření. Představit si pod tím můžete co nejaktivnější využívání vašich peněz. Pokud jich chcete mít maximum na svém spořicím účtu, stačí si nastavit limit, který určí, kolik peněz chcete mít na svém běžném účtu, a zbytek vám automaticky poputuje na spoření. Jestliže naopak nechcete, aby vám na běžném účtu klesl zůstatek pod určitou sumu, tato služba rozdíl z vašich úspor dorovná.

Úroku 5,5 % dosáhnete jen v případě, že provedete alespoň tři platby kartou měsíčně. Podmínky se liší v závislosti na typu účtu, který u Raiffeisenbank máte. Tento úrok také platí jen pro vklady do 500 000 Kč.

Název účtuHIT Plus
Úroková sazbaaž 5,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Spořte prostřednictvím svých plateb

Dva spořicí účty nabízí mBank. Varianta mSpoření však funguje trochu jinak než ostatní spořicí účty a jedná se spíše o zajímavou funkci účtu běžného. Peníze si na účet sice můžete poslat běžným způsobem podle potřeby a možností, ale spořit se tu dá i pomocí plateb. Jak? S každou platbou se z vašeho běžného účtu odkládá stranou určitá částka, je na vás, zda se bude jednat o procento z platby, pevnou částku nebo její zaokrouhlení. K mSpoření je tedy nutné mít i běžný účet mKonto.

Spořit si tímto způsobem můžete až na 8 různých cílů, a do 100 000 Kč se vám budou vklady úročit 5,5 %. Pokud však tuto hranici překročíte, týká se vás už méně zajímavý úrok 0,1 %. Peníze přitom máte kdykoliv k dispozici a můžete si je přeposílat, jak potřebujete.

Sjednat si u mBank můžete také účet eMax Plus, kde spoříte běžným způsobem, a úrok je zde 4 % až do výše 500 000 Kč. Založit je možné až čtyři tyto účty.

Název účtumSpořeníeMax Plus
Úroková sazbaaž 5,5 %4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanoano
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Spořte až v 30 různých měnách nebo v kryptoměnách

Pokud si chcete prostřednictvím spořicího účtu přehledně šetřit na nejrůznější cíle, za zvážení stojí i účet u Revolut. Revolut není klasickou bankou, ale její moderní alternativou, kde vše řešíte v pohodlné aplikaci a vedle běžných funkcí, jaké od banky očekáváte, zde najdete i řadu benefitů spojených s výhodnými převody cizích měn a podobně. Vybírat můžete ze 4 typů účtů, z nichž vedení plánu Standard je zdarma. 

Spořit si u Revolutu můžete prostřednictvím Trezorů. Pozitivně hodnotíme především to, že si své “trezory” naplníte podle sebe – můžete zaokrouhlovat drobné při platbách, nastavit pravidelné převody nebo ukládat peníze dle svých možností. Sami si jednoduše nastavíte částky a termíny, spořit také můžete spolu s rodinou nebo přáteli. Další výhodou oproti většině ostatních bank je, že si tu lze spořit až v 30 různých měnách a stejně tak i v kryptoměnách či komoditách.

Název účtuTrezory
Úroková sazba
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Když nechcete spořicí účet u klasické banky

Spořitelní družstvo Artesa nabízí spořicí účet Unisersal.

Své vložené prostředky zde máte k dispozici vždy, když potřebujete. Není tu žádná výpovědní lhůta, žádný minimální vklad ani zůstatek, objem vkladů i výběrů je neomezený. Úroky jsou připisovány vždy na konci kalendářního měsíce. Potěší zde vysoký úrok 4,75 %. Kladně také hodnotíme neomezenou výši vkladu. 

Pro sjednání tohoto účtu je však třeba nejen zaplatit, ale také navýšit členský vklad. Další nevýhodu pak pro někoho může představovat způsob založení spořicího účtu Artesa, kvůli kterému se budete muset vydat na pobočku v Praze nebo Ostravě. 

Název účtuUniversal
Úroková sazba4,75 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Vhodné pro dlouhodobé vklady

Spořicí účet nabízí i spořitelní družstvo Peněžní dům. Nalákat může zajímavým úrokem až 4,2 %, který však podléhá řadě podmínek. Výše úroku se odvíjí od uložené částky, kdy toho nejvyššího dosáhnete v případě vkladu nad milion korun, a také od výpovědní lhůty. Čím delší je, tím větší úrok vás čeká.

Peníze tedy nemáte k volně dispozici a za předčasný výběr zde zaplatíte až 10 % z vybírané částky. Vyplatí se tedy pro případy, kdy peníze nebudete nějaký čas potřebovat. Úroky jsou připisovány měsíčně.

Název účtuSpořicí účet Peněžní dům
Úroková sazbaaž 4,2 %
Výpovědní lhůta14 dní až 5 let
Sjednání onlinene
Minimální vklad100 Kč
Povinný běžný účet u dané společnostine

Spořicí účet bez nutnosti založení běžného účtu

Hello bank nabízí jeden typ spořicího účtu, ten se však může pyšnit několika zajímavými parametry. Na co láká? Především na sazbu 4,5 % ročně do 300 000 Kč, peníze také máte kdykoliv k dispozici a účet si můžete sjednat i bez běžného účtu u této společnosti.

Někteří jistě uvítají možnost založit si účet online a praktické je i vlastní pojmenování a nastavení spořicího cíle. Negativem tohoto účtu jsou nulové úroky při úsporách nad 300 000 Kč.

Název účtuHello spoření
Úroková sazbaaž 4,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Zajímavý úrok i pro vyšší částky

Výhodné a zajímavé úrokové sazby u Airbank, která činí 5 %, můžete využívat pouze v kombinaci s běžným účtem Airbank. Je pak také potřeba kartou alespoň pětkrát za měsíc zaplatit, jinak se nedočkáte žádného úroku. Je tedy třeba na tento krok nezapomenout. Výše úroku se také týká pouze částky do 250 000 Kč, v případě částky od čtvrt do půl milionu Kč se pak dočkáte i tak velmi slušného úroku 4 %.

Žádné další podmínky tu však už nejsou, účet si sjednáte sami online a vše ostatní už záleží jen na vás. Šetřit si můžete přehledně až do 10 “obálek”, které si lze pojmenovat, třeba podle účelu.

Název účtuSpořicí účet Airbank
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Skvělý úrok až do 1 mil. Kč

Bez poplatků, s možností online sjednání a s přístupem k penězům, kdykoliv potřebujete, tak vypadá spořicí účet u Monety. Úroky jsou připisovány měsíčně, založit si tu však musíte také běžný účet. Ten si ale aktuálně můžete sjednat dokonce s bonusem 1000 Kč a jeho vedení je zcela zdarma, o výraznou překážku se tak nejedná.

Úrok aktuálně činí 5,3 % a týká se částek až do 1 mil. Kč, což je v porovnání s konkurencí skutečně vysoká částka. Nad tuto částku je pak garantován úrok 0,5 %. 

Peníze na spořicím účtu si můžete dělit přehledně do obálek a spořit si tak na libovolné účely. 

Název účtuSpořicí účet Moneta
Úroková sazbaaž 5,3 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Zajímavá varianta, pokud chcete spořit vyšší částky

J&T Banka nabízí jeden typ spořicího účtu, u něhož se měsíčně připisuje úrok 5,25 %. Minimální vklad zde není dán, ale pouze v případě, že jste měli nebo máte v této bance investice alespoň ve výši 100 000 Kč nebo vklady ve výši 1 mil. Kč. Jestliže tomu tak není, je třeba si připravit minimální vklad 1 000 000 Kč. Drobnou nevýhodou zde může být jednodenní výpovědní lhůta, takže peníze nemáte k dispozici úplně hned.

Název účtuSpořicí účet J&T Banka
Úroková sazba5,25 %
Výpovědní lhůta1 den
Sjednání onlineano
Minimální vkladne (při splnění určitých podmínek)
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Skvělý úrok bez nutnosti zakládání běžného účtu

Finančním produktem roku 2019 podle Finparáda.cz se stal Spořicí účet + od Creditas. Potěší příjemným úrokem 5,6 %, a to do výše 500 000 Kč, nad tuto částku je úrok stále sympatických 3,1 %. Připíše se vám vždy na konci měsíce. Peníze máte kdykoliv k dispozici, nečekejte ani žádné poplatky či omezení. Není potřeba dokonce ani běžný účet u této společnosti. Na webových stránkách jsou všechny informace velmi přehledně a podrobně uvedeny.

Název účtuSpořicí účet +
Úroková sazba5,6 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Pro ty, co rádi věci řeší online

Zajímavý úrok až 5 % vás čeká u účtu Spoření s bonusem od ČSOB. Týká se částek až do 1 mil. Kč, vedení účtu je zdarma a peníze máte k dispozici obratem, kdykoliv potřebujete.

Spoření je však třeba si zřídit online v ČSOB Smart, je k tomu navíc zapotřebí běžný účet u této společnosti. Klienti banky to tak budou mít o něco jednodušší. 

Název účtuSpoření s bonusem
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze s internetovým bankovnictvím u ČSOB)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Účet s bonusem za pravidelné investice

Komeční banka nabízí spořicí účet Konto Bonus, u nějž máte peníze kdykoliv k dispozici. Můžete zde dosáhnout úroku až 5 % při vkladech do 200 tisíc Kč, přičemž úrok se skládá ze základní 2% sazby, 1,5 % pak tvoří fixní bonus a další 1,5 % získáte při pravidelných investicích ve výši alespoň 1500 Kč měsíčně. Bonusový úrok je vypočítáván z nejnižšího zůstatku na účtu v daném období. Základní úrok je připisován čtvrtletně, bonusový pololetně. 

Ke sjednání účtu je třeba mít u KB i běžný účet, pak si můžete vše sjednat pohodlně online. 

Název účtuKonto Bonus
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze pro klienty KB)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Atraktivní úrok bez omezení výše vkladu

Pokud vás od některých spořicích účtů odrazují limity, kdy se nad určitou částku peníze tak výhodně neúročí, možná by vám mohl vyhovovat spořicí účet Max banky (dříve Expo banky). Dosáhnete zde totiž na hodně zajímavý úrok 6,01 % a to bez jakýchkoliv omezení. Není zde stanovena maximální částka ani jiné podmínky, které je třeba splnit, s výjimkou toho, že musíte mít u Max banky sjednaný běžný účet. Následně si ten spořicí sjednáte během pár minut i online. Vklady nejsou nijak vázané a peníze si jednoduše vybíráte dle potřeby. 

 

Název účtuSpořicí účet
Úroková sazba6,01 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze pro klienty Max banky)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Dva varianty spořicích účtů i pro vyšší vklady

Spořicí účty Výhoda+ a Úrok+ najdeme u Trinity Bank. Výhoda+ nabízí aktuálně díky akci Dobrý klient úrokovou sazbu 5,58 % s fixací na 12 měsíců při vkladu do 400 000 Kč, nad tuto částku je úrok 4,58 %. Úroky jsou připisovány vždy poslední den v měsíci. Vedení účtu i zřízení je zdarma a zvládnout se dá i kompletně online. Peníze máte kdykoliv k dispozici, žádnou výpovědní dobu zde nenajdete.

Účet Úrok+ nabízí sazbu 1,78 % do výše 30 milionů korun, pak je výše úroku individuální. Podmínky jsou zde totožné, jako u účtu Výhoda+, jen zde není možnost online sjednání.

Název účtuVýhoda+Úrok+
Úroková sazba5,58 %1,78 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanone
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

Vyšší úrok za pravidelné investice

Na webu České spořitelny si lze spočítat, kolik peněz vám jejich spořicí účet může vydělat. Stačí zadat částku, kterou plánujete měsíčně spořit, a předpokládanou dobu spoření. Úrok je zde až 5 %, a to do částky 200 tisíc korun, váže se k němu ale několik podmínek. Pokud nemáte Plus účet, činí úrok pouze 0,2 %. S Plus účtem poskočí na 4 %, při pravidelných investicích pak dokonce na 5 %.

S aplikací George si pak účet sjednáte i online. 

Název účtuSpoření České spořitelny
Úroková sazbaaž 5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pro klienty banky)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Sympatický úrok i pro neomezenou výši vkladu

Spořit můžete i s Fio bankou, a to prostřednictvím Fio konta nebo Fio spořicího účtu.

Fio konto je spořicí účet bez výpovědní lhůty, jehož úroková sazba dosahuje až 5,5 % (do 200 000 Kč), nad tuto částku se pak úrok v závislosti na vložených financích pohybuje od 0,1 do 0,2 %. Pokud plánujete spořit vyšší částky, zajímavější pro vás patrně bude Fio spořicí účet, kde se dočkáte úroku 4 % bez omezení výše vkladu. 

Lehkou nevýhodou je nutnost založení běžného účtu, následně si však spořicí účet sjednáte jednoduše online. 

Název účtuFio kontoFio spořicí účet
Úroková sazbaaž 5,5 %4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineano (pro klienty banky)ano (pro klienty banky)
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Další z řady zajímavých variant

Svůj spořicí účet nabízí i Unicredit bank. Má název Save a při vkladu do 499 999 Kč vás na něm čeká úrok 2,5 %, vyšší částka pak úročena není. Nečekejte zde žádný minimální vklad, peníze máte také kdykoliv k dispozici. Drobnou nevýhodou jsou trochu hůře dohledatelné bližší informace na webu.

Název účtuSave
Úroková sazbaaž 2,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Úrok, který se mění podle výše vkladu

Dva typy spořicích účtů má ve svém portfoliu i Oberbank, a to Limit a Speciál. V obou případech máte své peníze kdykoliv k dispozici a vedení je zdarma. Rozdíl mezi těmito dvěma účty pak spočívá především v tom, že Limit motivuje k tomu spořit více.

U varianty Limit je úroková sazba individuální a odvíjí se od zůstatku, Speciál aktuálně nabízí úrok 4 %. 

Název účtuLimitSpeciál
Úroková sazbaindividuálně4 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlinenene
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

ŠEST tipů, jak vybrat spořicí účet

Tápete při výběru dobrého spořicího účtu a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tento problém, věříme, vyřeší.

1) Podle úroku

Výše úroku je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů, na které se budete při výběru dívat. Neměl by to však být jediný ukazatel. Nabídky institucí se totiž mění velmi rychle a je možné, že už zítra narazíte na nabídku výhodnější.  


2) Podle limitů

Důležitým ukazatelem jsou i limity. Někde se výhodný úrok týká například jen vkladů do 100 tisíc korun, a pak už tolik výhodný není. Některé instituce ale naopak vyšší sumu úročí lépe. Zvažte tedy, kolik peněz a za jak dlouho si na spořicím účtu zvládnete našetřit. 


3) Podle banky

Nejjednodušší většinou je založení spořicího účtu u banky, u níž už máte i běžný účet. Zvládnete to totiž nejspíš v internetovém bankovnictví sami během pár vteřin a peníze si můžete přesouvat mezi účty často jedním kliknutím. Úrok i podmínky však mohou být u jiné banky výrazně výhodnější a založení nemusí být o nic složitější. 


4) Podle poplatků

K většině námi recenzovaných spořicích účtů se žádné zvláštní poplatky neváží (pokud tedy nepožadujete, aby vám chodil měsíčně výpis poštou a podobně), ale nemusí to být pravidlem. Je dobré se o poplatích informovat. 


5) Podle dostupnosti peněz

Chcete mít na spořicím účtu peníze, které nebudete nějakou dobu využívat? Nebo je naopak potřebujete mít neustále k dispozici? I to při výběru zvažte. 


6) Podle podmínek

K získání lepšího úroku je někdy zapotřebí splnit určité podmínky, jako je například platba kartou či zasílání určité sumy na účet. Pokud víte, že splnění pro vás bude obtížné, je možná vhodné zvážit účet u jiné společnosti, kde žádné podmínky nevyžadují.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma spořicích účtů.

Zatímco na běžném účtu se vám peníze (většinou) nijak neúročí a vlivem inflace tak časem ztrácí na hodnotě, spořicí účty úročení nabízejí. To je hlavní rozdíl a také důvod, proč si lidé spořicí účet zřizují. Spořicí účet také primárně neslouží k platebním příkazům a podobným operacím.

Spořicí účet je vhodný například tehdy, pokud máte na svém běžném účtu peníze, které nevyužíváte. Při založení spořicího účtu je totiž můžete zhodnotit, a navíc je mít většinou kdykoliv k dispozici. Šetřit tak můžete například na dovolenou, novou sekačku a podobně.

Pokud však disponujete vyšším množstvím peněz, například v řádu statisíců, nejspíš najdete vhodnější způsob jejich zhodnocení.

K založení spořicího účtu si připravte doklady totožnosti a vyžadováno bývá také číslo účtu, kam budete chtít v budoucnu peníze převést.

Většina společností to umožňuje a peníze na spořicím účtu lze přesouvat dle vašich aktuálních potřeb. Nemusí to tak ale platit vždy, především u spořitelních družstev se většinou s výpovědní dobou setkáte. Je tak třeba si vše předem ověřit. 

Každá banka má ohledně vyplácení úroků svá pravidla, většinou jsou však úroky připisovány měsíčně (setkat se ale můžete i s čtvrtletním nebo ročním vyplácením), a to buď na konci, nebo na začátku daného měsíce. 

Instruktážní video

Napsat komentář

4.4/5 - (16 votes)