Nejlepší spořicí účty 2022 - srovnání a recenze (nejvýhodnější)

Sporici Ucty

Leží vám peníze, které nevyužíváte, na běžném účtu? Možná nadešel ten správný čas založit si účet spořicí a tyto peníze začít zhodnocovat.

Vítězem našeho srovnání spořících účtů se stal účet od Equa bank. 

Spořicí účet je vlastně jednoduchá forma spoření. Je podobný běžnému účtu, ale peníze si na něm střádáte a odměnou je vám vyšší úrok než u běžných účtů. Hodí se tedy pro zhodnocení volných peněz, které momentálně nepotřebujete.

Obvykle se k němu neváží žádné poplatky a často si můžete peníze ihned převést a využít je podle potřeby. To však neplatí pro úplně všechny spořicí účty. V některých případech se setkáváme s výpovědní lhůtou určenou při sjednání, díky čemuž však mnohdy získáte výhodnější úrok. Úroky bývají připisovány měsíčně, případně čtvrtletně. Často s nimi můžete ihned operovat dle libosti.

Většina bank nechává zcela na vás, kolik peněz a kdy si na spořicí účet vložíte. Ve spíše ojedinělých případech je vyžadován minimální vklad, který ale bývá spíše symbolický.

Nejlepší spořící účty

Na základě našeho průzkumu jsme vybrali ty nejoblíbenější spořící účty na českém trhu. Kvalitních spořících účtů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do našeho srovnání. Níže najdete seznam těch nejlepších, nikoli žebříček. Cílem této sekce je srovnat je a pomoci vám lépe se rozhodnout, které spoření bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Vítězem našeho srovnání spořících účtů se stal účet od Equa bank.

Spořicí účet bez poplatků, zdarma a také online si můžete založit u Equa bank. Na výběr zde budete mít mezi dvěma možnostmi.

Spořicí účet HIT nabízí úrokovou sazbu 0,1 %, získat k ní ale můžete bonus až 0,6 %. Stačí zaplatit třikrát měsíčně kartou Equa bank nebo mít aktuální hodnotu investice 50 000 Kč k poslednímu dni v měsíci. Tyto podmínky platí pro částky do 200 000 Kč. Nemusíte se bát, že pokud byste naspořili více, o výhodný úrok byste přišli úplně. Částka 200 000 Kč bude takto úročena i nadále, cokoliv navíc pak sazbou 0,1 %.

Se spořicím účtem MAX si pak můžete užít sazbu až 0,3 %, a to u částek nad 500 000 Kč. Do této částky je zde úrok 0,1 %. Další podmínky jsou velmi podobné jako u varianty HIT.

Název účtuHITMAX
Úroková sazbaaž 2,5 %až 0,3 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanoano (pro klienty Equa bank)
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Spořitelní družstvo Artesa nabízí dva typy spořicích účtů – Unisersal a Jistota.

U účtu Universal máte své vložené prostředky k dispozici vždy, když potřebujete. Není tu žádná výpovědní lhůta, žádný minimální vklad ani zůstatek, objem vkladů i výběrů je neomezený. Úroky jsou připisovány vždy na konci kalendářního měsíce. Potěší zde vysoký úrok 1,7 %. Pro sjednání tohoto účtu je však třeba nejen zaplatit, ale také navýšit členský vklad.

Varianta Jistota pak představuje možnost dlouhodobého spoření, kdy zde existuje výpovědní lhůta (doba je volitelná), ale v kombinaci s rezervou pro nečekané události. Vybrat totiž můžete bezplatně až 20 % vkladu ročně. Účet je vhodný pro jednorázové i pravidelné spoření, není zde minimální vklad ani zůstatek. I zde se setkáme s příjemným úrokem, jehož výše se odvíjí podle doby splatnosti. Dosáhnout může až 2,40 %. Úroky jsou připisovány na konci každého měsíce a nakládat s nimi můžete dle libosti. Stejně jako u účtu Universal je i v tomto případě nutné zaplatit a navýšit členský vklad.

Název účtuUniversalJistota
Úroková sazba1,7 %0,05-2,40 %
Výpovědní lhůtaneano (volitelná)
Sjednání onlinenene
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

Spořicí účet nabízí i spořitelní družstvo Peněžní dům. Nalákat může zajímavým úrokem až 1,2 %, který však podléhá řadě podmínek. Výše úroku se odvíjí od uložené částky, kdy toho nejvyššího dosáhnete v případě vkladu nad milion korun, a také od výpovědní lhůty. Čím delší je, tím větší úrok vás čeká.

Peníze tedy nemáte k volně dispozici a za předčasný výběr zde zaplatíte 10 % z vybírané částky. Vyplatí se tedy pro případy, kdy peníze nebudete nějaký čas potřebovat. Úroky jsou připisovány měsíčně.

Název účtuSpořicí účet Peněžní dům
Úroková sazbaaž 1,2 %
Výpovědní lhůta14 dní až 5 let
Sjednání onlinene
Minimální vklad100Kč
Povinný běžný účet u dané společnostine

Hello bank nabízí jeden typ spořicího účtu, ten se však může pyšnit vítězstvím v soutěži Finanční produkt roku 2020 portálu Finparáda, kde zvítězil hned ve dvou kategoriích. Těmi jsou Spořicí účet do 300 tisíc korun a Spořicí účet od 300 tisíc do 600 tisíc korun. A na co láká? Především na sazbu 1 % ročně do 200 000 Kč. Peníze také máte kdykoliv k dispozici. 

Někteří jistě uvítají možnost založit si účet online a praktické je i vlastní pojmenování a nastavení spořicího cíle. Negativem tohoto účtu jsou nulové úroky při úsporách nad 200 000 Kč.

Název účtuHello spoření
Úroková sazbaaž 1 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Dva spořicí účty nabízí mBank. Varianta mSpoření však funguje trochu jinak než ostatní spořicí účty. Peníze si na účet sice můžete poslat běžným způsobem podle potřeby a možností, ale spořit tu můžete i pomocí plateb. Jak? S každou platbou se z vašeho běžného účtu odkládá stranou určitá částka, je na vás, zda se bude jednat o procento z platby, pevnou částku nebo její zaokrouhlení. K mSpoření je tedy nutné mít i běžný účet mKonto. Spořit si tímto způsobem můžete až na 8 různých cílů, a do 100 000 Kč se vám budou vklady úročit 0,9 % (0,4% od 3.5.2021). Peníze přitom máte kdykoliv k dispozici a můžete si je přeposílat, jak potřebujete.

Sjednat si u mBank můžete také účet eMax Plus, kde spoříte běžným způsobem, a úrok je zde 0,01 %. Založit je možné až čtyři tyto účty.

Název účtumSpořeníeMax Plus
Úroková sazbaaž 0,9 % (až 0,4% od 3.5.2021)0,01 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanoano
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostianoano

Účet XL od Raiffeisenbank nabízí vedle zajímavého úroku, vedení zdarma a online sjednání i zajímavou funkci Inteligentního spoření. Představit si pod tím můžete co nejaktivnější využívání vašich peněz. Pokud jich chcete mít maximum na svém spořicím účtu, stačí si nastavit limit, který určí, kolik peněz chcete mít na svém běžném účtu, a zbytek vám automaticky poputuje na spoření. Jestliže naopak nechcete, aby vám na běžném účtu klesl zůstatek pod určitou sumu, tato služba rozdíl z vašich úspor dorovná.

Úroku 0,6 % dosáhnete jen v případě, že vám na běžný účet měsíčně přichází určitá částka a zároveň provedete alespoň tři transakce. Podmínky se liší v závislosti na typu účtu který u Raiffeisenbank máte. Tento úrok také platí jen pro vklady do 150 000 Kč.

Název účtuXL
Úroková sazbaaž 0,6 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Výhodné a zajímavé úrokové sazby u Airbank, která činí 0,6 %, můžete využívat pouze v kombinaci s běžným účtem Airbank. Je pak také potřeba kartou alespoň pětkrát za měsíc zaplatit, jinak se nedočkáte žádného úroku. Je tedy třeba na tento krok nezapomenout. Žádné další podmínky tu však už nejsou, účet si sjednáte sami online a vše ostatní už záleží jen na vás. Šetřit si můžete přehledně až do 10 “obálek”, které si lze pojmenovat, třeba podle účelu.

Název účtuSpořicí účet Airbank
Úroková sazbaaž 0,6 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostiano

Bez poplatků, s možností online sjednání a s přístupem k penězům, kdykoliv potřebujete, tak vypadá spořicí účet u Monety. Úroky jsou připisovány měsíčně a není zde třeba zakládat si také běžný účet. Ale pozor, abyste dosáhli co nejvyšší úrokové sazby, k tomu už běžný účet Monety potřebujete. Základní úroková sazba zde totiž činí 0,25 %, ale dalších 0,25 % můžete získat jako bonus. Co je pro to třeba udělat?

Na běžném účtu u Monety musíte mít příjem alespoň 20 000 Kč a provést z účtu musíte alespoň 5 plateb v daném měsíci, z toho nejméně jednu kartou. Tyto podmínky platí pro vklad ve výši do 1 milionu korun.

Název účtuSpořicí účet Moneta
Úroková sazbaaž 0,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

J&T Banka nabízí jeden typ spořicího účtu, u něhož se měsíčně připisuje úrok 0,5 %. Minimální vklad zde není dán, ale pouze v případě, že jste měli nebo máte produkty v této bance. Jestliže tomu tak není, je třeba si připravit minimální vklad 500 000 Kč. Drobnou nevýhodou zde může být jednodenní výpovědní lhůta, takže peníze nemáte k dispozici úplně hned.

Název účtuSpořicí účet J&T Banka
Úroková sazba0,5 %
Výpovědní lhůta1 den
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Finančním produktem roku 2019 podle Finparáda.cz se stal Spořicí účet+ od Creditas. Potěší příjemným úrokem 0,5 %, a to do výše 350 000 Kč, nad tuto částku je úrok snížen na 0,2 %. Připíše se vám vždy na konci měsíce. Peníze máte kdykoliv k dispozici, nečekejte ani žádné poplatky či omezení. Na webových stránkách jsou všechny informace velmi přehledně a podrobně uvedeny.

Název účtuSpořicí účet +
Úroková sazba0,5 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Čím více peněz naspoříte, tím lepší úrok vás čeká, tak funguje Spoření s bonusem od ČSOB. Při úsporách do 250 tisíc Kč vás odmění úrokem 0,25 %, nad tuto sazbu je úrok 0,3 % a nad 500 tisíc dokonce 0,35 %, a to až do výše milion korun. Účet si můžete sjednat i online, ale pouze v případě, že využíváte internetové bankovnictví ČSOB.

Název účtuSpoření s bonusem
Úroková sazbaaž 0,35 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze s internetovým bankovnictvím u ČSOB)
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Výhodou spořicího účtu FÉR spoření PLUS od Sberbank je především neomezená výše vkladu, a to s příjemným úrokem až 0,3 %. Ten se však týká jen těch klientů, kteří mají zároveň FÉR účet PLUS nebo EXTRA. Pro ostatní je výše úroku 0,2 %. Peníze zde máte k dispozici ihned a založit si účet můžete i online.

Název účtuFÉR spoření PLUS
Úroková sazbaaž 0,3 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Dva typy spořicích účtů nabízí Komerční banka. Prvním z nich je Konto Bonus, u nějž máte peníze kdykoliv k dispozici. Můžete zde dosáhnout úroku až 0,2 % při vkladech do 200 tisíc Kč. Počítá se zde i s bonusovým úrokem, který je vypočítáván z nejnižšího zůstatku na účtu v daném období. Základní úrok je připisován čtvrtletně, bonusový pololetně. Vyšší úrokovou sazbu až 3 % pak nabízí Konto Bonus Invest.

To je určeno těm, kteří chtějí spořit a investovat zároveň. Právě z investice zde získáváte zajímavý bonusový úrok, pokud je investiční složka stejná nebo vyšší než ta spořicí.

Název účtuKonto BonusKonto Bonus Invest
Úroková sazbaaž 0,2 %až 3 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineano (pouze pro klienty KB)ne
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

Dvě možnost, jak zhodnotit úspory, nabízí Expobank. První z nich je Expo spořicí účet s úrokovou sazbou 0,1 %, kdy úroky jsou připisovány měsíčně a k účtu se neváží žádné speciální podmínky ani povinnosti.

Druhou variantou je NEO účet, který kombinuje spořicí a běžný účet (což však nemusí vyhovovat každému), a ještě je možné z něj investovat do zajímavých příležitostí. Potěší zde především to, že výše vkladu není omezená a úrok 0,25 % je fixní.

Název účtuExpo spořicí účetNEO účet
Úroková sazba0,1 %0,25 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineneano
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostine

Spořicí účty Výhoda+ a Úrok+ najdeme u Trinity Bank. Výhoda+ nabízí úrokovou sazbu 0,21 % a výše vkladu je zde zcela bez omezení, což může být pro někoho velkou výhodou. Úroky jsou připisovány vždy poslední den v měsíci. Vedení účtu i zřízení je zdarma a zvládnout se dá i kompletně online. Peníze máte kdykoliv k dispozici, žádnou výpovědní dobu zde nenajdete.

Účet Úrok+ nabízí sazbu 0,20 % do výše 30 milionů korun, pak je výše úroku individuální. Podmínky jsou zde totožné, jako u účtu Výhoda+, jen zde není možnost online sjednání.

Název účtuVýhoda+Úrok+
Úroková sazba0,21 %0,20 %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlineanone
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

Na webu České spořitelny si lze spočítat, kolik peněz vám jejich spořicí účet může vydělat. Stačí zadat částku, kterou plánujete měsíčně spořit, a předpokládanou dobu spoření. Úrok je zde 0,2 %, a to do částky 200 tisíc korun. Bohužel však není možné tento účet sjednat online.

Název účtuSpoření České spořitelny
Úroková sazba0,2 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Spořit můžete i s Fio bankou, a to prostřednictvím Fio konta. Jedná se o spořicí účet bez výpovědní lhůty, jehož úroková sazba se pohybuje od 0,05 % (do 1 milionu Kč), ale může být i vyšší, a to 0,08 % (nad 1 milion Kč) nebo až 0,1 % (nad 10 milionů Kč). Lehkou nevýhodou ve srovnání s dalšími účty může být povinný minimální zůstatek na účtu, který je 100 Kč.

Název účtuFio konto
Úroková sazbaaž 0,1 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlineano (pouze pro klienty Fio banky)
Minimální vklad100Kč
Povinný běžný účet u dané společnostine

Svůj spořicí účet nabízí i Unicredit bank. Má název Prima a při vkladu do 499 999 Kč vás na něm čeká úrok 0,05 %, při vyšším zůstatku pak 0,01 %. Nečekejte zde žádný minimální vklad, peníze máte také kdykoliv k dispozici. Drobnou nevýhodou pak pro někoho může být až čtvrtletní připisování úroků.

Název účtuPrima
Úroková sazbaaž 0,05 %
Výpovědní lhůtane
Sjednání onlinene
Minimální vkladne
Povinný běžný účet u dané společnostine

Dva typy spořicích účtů má ve svém portfoliu i Oberbank, a to Limit a Speciál. V obou případech máte své peníze kdykoliv k dispozici, vedení je zdarma a u obou je výše úroků individuální a banka o ní na svém webu neinformuje. Rozdíl mezi těmito dvěma účty pak spočívá především v tom, že Limit motivuje k tomu spořit více.

Název účtuLimitSpeciál
Úroková sazba? %? %
Výpovědní lhůtanene
Sjednání onlinenene
Minimální vkladnene
Povinný běžný účet u dané společnostinene

ŠEST tipů, jak vybrat spořicí účet

Tápete při výběru dobrého spořícího účtu a nevíte na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém, věříme, vyřeší.

1) Podle úroku

Výše úroku je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů, na které se budete při výběru dívat. Neměl by to však být jediný ukazatel. Nabídky institucí se totiž mění velmi rychle a je možné, že už zítra narazíte na nabídku výhodnější.  


2) Podle limitů

Důležitým ukazatelem jsou i limity. Někde se výhodný úrok týká například jen vkladů do 100 tisíc korun, a pak už tolik výhodný není. Některé instituce ale naopak vyšší sumu úročí lépe. Zvažte tedy, kolik peněz a za jak dlouho si na spořicím účtu zvládnete našetřit. 


3) Podle banky

Nejjednodušší většinou je založení spořicího účtu u banky, u níž už máte i běžný účet. Zvládnete to totiž nejspíš v internetovém bankovnictví sami během pár vteřin a peníze si můžete přesouvat mezi účty často jedním kliknutím. Úrok i podmínky však mohou být u jiné banky výrazně výhodnější a založení nemusí být o nic složitější. 


4) Podle poplatků

K většině námi recenzovaných spořicích účtů se žádné zvláštní poplatky neváží (pokud tedy nepožadujete, aby vám chodil měsíčně výpis poštou a podobně), ale nemusí to být pravidlem. Je dobré se o poplatíchc informovat. 


5) Podle dostupnosti peněz

Chcete mít na spořicím účtu peníze, které nebudete nějakou dobu využívat? Nebo je naopak potřebujete mít neustále k dispozici? I to při výběru zvažte. 


6) Podle podmínek

K získání lepšího úroku je někdy zapotřebí splnit určité podmínky, jako je například platba kartou či zasílání určité sumy na účet. Pokud víte, že splnění pro vás bude obtížné, je možná vhodné zvážit účet u jiné společnosti, kde žádné podmínky nevyžadují.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma spořících účtů.

Zatímco na běžném účtu se vám peníze (většinou) nijak neúročí a vlivem inflace tak časem ztrácí na hodnotě, spořicí účty úročení nabízejí. To je hlavní rozdíl a také důvod, proč si lidé spořicí účet zřizují. Spořicí účet také primárně neslouží k platebním příkazům a podobným operacím.

Spořicí účet je vhodný například tehdy, pokud máte na svém běžném účtu peníze, které nevyužíváte. Při založení spořicího účtu je totiž můžete zhodnotit, a navíc je mít většinou kdykoliv k dispozici. Šetřit tak můžete například na dovolenou, novou sekačku a podobně.

Pokud však disponujete vyšším množstvím peněz, například v řádu statisíců, nejspíš najdete vhodnější způsob jejich zhodnocení.

K založení spořicího účtu si připravte doklady totožnosti a vyžadováno bývá také číslo účtu, kam budete chtít v budoucnu peníze převést.

Instruktážní video

Napsat komentář

4.4/5 - (16 votes)