7 nejlepších online směnáren 2022 – recenze (nejlepší kurzy měn)

Co jsou online směnárny a jaké služby nabízejí? Kdy je využijete a jak vybrat tu nejlepší? A u jakých společností je hledat? 


Výběr redakce

Přehledné a transparentní směňování


Pro velké převody

Sympatická česká směnárna


Moudrá volba

Jednoduchá aplikace se standardními službami

 


Platby kartou

Zajímavá a praktická volba pro zahraniční platby kartou

Online Smenarna1

Vydat se před zahraniční dovolenou do směnárny se zdá být samozřejmostí a nezbytností. Ale 21. století s sebou přináší řadu nových možností a mezi věcmi, které lze řešit online, je i směna peněz. Jak online směnárny fungují a jakou vybrat? 

Pod tímto pojmem si můžeme představit internetové platformy či společnosti, které umožňují směnu z jedné měny na druhou online. Jedná se tedy výhradně o výměnu deviz, tedy ne fyzických peněz. Celý proces je jednoduchý, rychlý, bezpečný a především výhodný, a to díky tomu, že zde peníze směňujete (většinou) za středový či mezibankovní kurz.

Online směnárna se může hodit v mnoha případech. Nejvíce například při cestách do zahraničí, kdy díky ní můžete při platbách kartou i výběrech z bankomatu výrazně ušetřit. Stejně tak najde využití při nákupech na zahraničních e-shopech či platbách za služby. Užitečná je i při potřebě převodu většího množství peněz z ciziny, například, pokud si vyděláte peníze na brigádě v USA a chcete je co nejvýhodněji převést na český účet.

Online směnárny ale využívají i firmy obchodující se zahraničím.

Přehledné a transparentní směňování

Snadné převody a směny do více než 140 světových měn umožňuje Wise, který můžete znát i pod starším názvem Transferwise. Stejně jako například Revolut nabízí i řadu dalších služeb, jako je vedení multiměnových účtů nebo zřízení multiměnové karty. Pozitivní je řada příznivých recenzí i z řad českých uživatelů, kteří jej často označují za nejoblíbenější online směnárnu.

Kurzy jsou zde velmi výhodné díky středovému kurzu. Co se týče online převodů, potěší zde velká přehlednost, kdy se na webových stránkách snadno podíváte, za jaký kurz můžete aktuálně do vámi zvolené měny směňovat. Sledovat lze také vývoj kurzů v rámci posledních hodin i týdnů a užitečné může být i srovnání aktuálního kurzu s ostatními online směnárnami. Možné je také nastavit si hlídání nejlepšího kurzu.

Menší nevýhodou je, že je složitější předem dohledat, jaké poplatky za směnu zaplatíte, podle zvolené měny se totiž liší. Při převodu však vše uvidíte. Dalším drobným minusem je i ne vždy dokonalý český překlad stránek. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatická česká směnárna

Pokud nemáte zrovna důvěru k zahraničním směnárnám, nejspíš budete nadšeni z RoklenFX. Jedná se totiž o českou společnost a i její webové stránky a podmínky jsou samozřejmě kompletně v češtině.

Co zde oceňujeme, je i velká přehlednost webu a to i co se týče poplatků. Nemusíte zkoumat, kolik za směnu zaplatíte, vše najdete v tabulce. Vedení multiměnového účtu je zde zdarma, za směnu pak zaplatíte poplatek ve výši 0,08 až 0,24 %. Zajímavostí je, že čím větší sumu chcete převést, tím nižší poplatek bude, což může být výhodné například pro firmy.

Mezi negativa pak můžeme zařadit to, že nejmenší sumou, kterou je zde možné směnit, je hranice 1000 €. I nabídka měn je ve srovnání s konkurenčními směnárnami chudší.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá aplikace se standardními službami

Monese je britská digitální banka, která umožňuje otevření účtů v několika měnách, převody peněz do zahraničí i jejich směňování. Jejím hlavním benefitem je jednoduchost, kdy vám nejspíš nebude dělat problém se v nabídce a aplikaci zorientovat. Na webových stránkách si navíc můžete nastavit i češtinu, což celý proces také usnadní. Překlad sice není úplně kompletní a dokonalý, ale bohatě postačí.

I Monese nabízí středový směnný kurz, který je ve srovnání s bankami a směnárnami daleko výhodnější. Směňovat lze okolo 18 různých měn, což sice nejspíš bude dostačující, ale jinde můžete najít nabídku širší.

Co se týče ceny, převody cizích měn jsou zdarma u tarifu Premium. Jinak je třeba počítat s poplatkem od 0,5 do 2, 5 %.

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavá a praktická volba pro zahraniční platby kartou

Veškerá komunikace kompletně v češtině a celková přehlednost jsou velkými výhodami mKarty Svět. Zdaleka ne však jedinými. Tato šikovná karta nabízí skvělé kurzy při směňování, takže najde využití při cestování i nákupech na zahraničních e-shopech. Plusem jsou i výběry ze všech bankomatů zdarma, a to i v cizině. Stačí jen vybrat více než 1 500 Kč. Při nižších částkách je třeba počítat s poplatkem 29 Kč.

Kartu si můžete zřídit zdarma, je ale třeba mít u této banky účet mKonto. Ten však není problém získat online a je navíc bez poplatků. Transakce můžete ovládat pohodlně v mobilní aplikaci.

Tato karta nenabízí takové vychytávky jako některé zahraniční směnárny, ale bude dobrou volbou pro běžné uživatele, kteří občasně vyrážejí do zahraničí nebo nakupují přes internet v cizích obchodech.

VÝHODY

NEVÝHODY

Online směnárna s mnoha dalšími výhodami

Služba Revolut se prezentuje jako alternativa ke klasickým bankám a běžným účtům a kartám. Jedná se o aplikaci, která umožňuje vedení účtů ve více než 30 měnách, převody na tuzemské i zahraniční účty, používání virtuální platební karty, investice do kryptoměn i komodit a v neposlední řadě i výhodné směny za reálné měnové kurzy.

Velkou výhodou Revolutu je, že si zde můžete nastavit cenový limit, za který chcete měnu zakoupit, a aplikace pak sama peníze ve vhodnou chvíli smění. Žádné poplatky na vás nečekají až do výše 25 tisíc Kč měsíčně, avšak s výjimkou víkendů, kdy jsou trhy zavřené. V případě, že byste potřebovali směnit peněz více, počítejte u plánů Standard a Plus s poplatkem 0,5 %. Pro tarify Premium a Metal však toto omezení neplatí. 

Ačkoliv jsou kurzy u Revolutu v naprosté většině případů opravdu výhodné, nemusí to platit stoprocentně a je vždy lepší si aktuální kurz prověřit (v případě Revolutu některé recenze zmiňují především thajské bahty či ukrajinskou hřivnu).

VÝHODY

NEVÝHODY

Směnárna s ukázkou aktuální možné úspory

Další ze zahraničních online směnáren jen Currencyfair. I zde se pyšní velmi výhodnými kurzy, a to u více než 18 měn (v tomto ohledu tedy za některými konkurenčními společnostmi trochu zaostává).

Na webových stránkách se můžete ihned podívat, kolik vás směna bude stát a jaký je kurz. Uvidíte dokonce srovnání s běžnými bankami, což je dobré pro představu o tom, kolik ve skutečnosti ušetříte. Platíte zde sice při převodu na jinou měnu fixní poplatek 3 € a k tomu zhruba 0,45 % z požadované částky, ale i tak se tento portál řadí k těm velmi výhodným a oproti bankám slibuje až osmkrát větší úsporu. I v tomto případě si lze nastavit kurz, za který chcete peníze směnit, a systém se pak o vše postará sám.

Vzhledem k poplatkům se však příliš nehodí pro směny menších částek.

VÝHODY

NEVÝHODY

Výhodné nákupy v zahraničí s odloženou platbou

Až 3 % můžete u zahraničních plateb ušetřit s Twistem, čehož se dá využít při cestování do zahraničí, ale třeba i při platbě za streamovací služby či na cizích e-shopech. A to navíc s možností odložení plateb, na čemž Twisto staví především. Potěší také přehlednost stránek, které jsou kompletně v češtině, i česká zákaznická podpora pro případ potíží či dotazů.

Abyste však dosáhli výhodného středového kurzu, je k tomu zapotřebí tarif Premium, za který zaplatíte měsíčně 99 Kč, první tři měsíce ale máte zdarma na vyzkoušení. Bez přirážky jsou v tomto případě také pouze platby do 16 500 Kč. Je tedy třeba zvážit, do jaké míry jsou pro vás tyto podmínky výhodné.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat online směnárnu

Online směnárny jsou stále spíše novým pojmem a může tak být složité se v jejich nabídce zorientovat a vybrat tu nejlépe odpovídající vašim potřebám. Podle čeho se řídit?

1) Poplatky nejsou všechno

Na první pohled se může zdát, že nejvýhodnější bude zvolit směnárnu s nejnižšími či žádnými poplatky. Ale pozor, vše nemusí být tak růžové. Vždy se dívejte na nabízené kurzy (které ve finále mohou být u společností, které si drobné poplatky účtují, daleko výhodnější) a také na další podmínky, jako je například výše limitu pro převod a podobně. 


2) Sledujte kurzy

Ruku v ruce s předchozím bodem jdou samozřejmě kurzy. Téměř každá společnost bude tvrdit, že nabízí ty nejlepší kurzy, a je tak dobré se o tom přesvědčit a podívat se na čísla i u konkurence. Zároveň vezměte v potaz poplatky, které se k transakci váží, a mohou výhodnost kurzu snížit. 


3) Jaká měna vás zajímá?

Směna na euro či americký dolar nebude problémem, ale pokud máte zájem o směnu méně běžné měny, může nastat komplikace. V tomto ohledu se budou hodit směnárny Wise či Revolut, které mají nabídku měn nejširší.


4) Množství směňovaných peněz

Zatímco některé online směnárny si účtují poplatky za převody vyšších částek, jiné zase mohou právě větší obnosy zvýhodňovat. Promyslete tedy, jak velké sumy a jak často chcete směňovat. 


5) Společnost, která vám sedne

Roli při výběru může hrát i samotná společnost, a to třeba v tom ohledu, jak je schopná přizpůsobit se českému zákazníkovi. V našem výběru najdete společnosti české, ty s českými webovkami, ale i ty se stránkami a podporou pouze v angličtině. 

Některé společnosti také nabízejí řadu dalších služeb, které se vám mohou v budoucnu hodit. O důvěryhodnosti a spolehlivosti také mnohé napoví další recenze uživatelů na internetu. 

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma online směnáren /devizových směnáren.

Online směnárny většinou nabízejí středový kurz, který bývá nižší než kurz pro prodej, s nímž se setkáme například v bankách. Vliv na příznivost kurzu má tak i to, že nemusí pracovat s valutami, tedy fyzickými penězi, a často mají tyto společnosti i nižší náklady na provoz.

Pokud mluvíme o valutách, máme na mysli fyzické peníze, tedy mince a bankovky. Deviza je termín pro peníze, které existují pouze v bezhotovostní podobě.

Kurzy měn se mění prakticky neustále, ale obecně lze říci, že výhodnější bývají kurzy ve všedních dnech v běžných pracovních časech (například pro směny koruny a eura), kdy se s měnou obchoduje nejvíce. Naopak o víkendech a svátcích mohou být kurzy výhodné méně. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétní měně. Řada online směnáren proto nabízí možnost hlídání nejlepšího kurzu a peníze v ideálním momentě smění automaticky za vás

Pokud vám nedělají problém technologie, hodně cestujete nebo často směňujete měny z jiných důvodů (například pracovních) a zároveň nepotřebujete mít peníze k dispozici fyzicky, jsou pro vás online směnárny díky výhodnějším kurzům, nízkým poplatkům a široké nabídce měn skvělou volbou. 

Jestliže si ale s technologiemi příliš nerozumíte nebo se vám nechce zakládat si další účet a směňujete peníze jen výjimečně, kamenné směnárny pro vás zřejmě budou dostačující. 

Středový kurz vyjadřuje aritmetický průměr mezi nákupním a prodejním kurzem.

Videa

Napsat komentář

4.9/5 - (15 votes)