Zřízení účtu kompletně online v roce 2024: v jakých bankách to jde? 

Shrnutí: Pokud raději vše řešíte online, není důvod, proč si touto cestou nezaložit také účet v bance. Půjde to ale pouze v případě, že už bankovní účet u jiné banky máte. Pak už vám ale k založení bude chybět jen pár jednoduchých kroků.

  • K založení účtu online jsou obvykle zapotřebí 2 doklady totožnosti a účet v jiné bance vedený na vaše jméno. Případně lze využít bankovní identitu.
  • Zřízení účtu touto cestou zabere jen pár minut a aktivace je hotová během jednoho dne. 
  • Využít k tomu můžete webové stránky společnosti, v některých případech i mobilní aplikaci.

A co se v článku ještě dozvíte? Prozradím vám, které banky umožňují zřízení účtu online, jak v případě založení postupovat a přidám i pár tipů, podle čeho se při výběru orientovat.


Výběr redakce

Kdy zvažovat Raiffeisenbank?

Hotovo do 24 hodin


Oblíbená volba

Kdy zvažovat ČSOB?

Sjednání přes aplikaci i web


Další na zvážení

Kdy zvažovat Airbank?

Přehledné instrukce i s vysvětlením


S videonávodem

Kdy zvažovat mBank?

Banka s přehledným videonávodem

Zrizeni Uctu Online

Chcete změnit banku, nebo si potřebujete založit další běžný účet? V dnešní době už nemusíte chodit na pobočku, vše zvládnete doma z gauče. Postačí vám k tomu jen pár nezbytností. Vše vám vysvětlím v následujících řádcích. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

K založení běžného účtu online si připravte dva doklady totožnosti (občanský průkaz a cestovní pas nebo třeba řidičák), chytrý telefon nebo počítač a nutné je také mít už jeden bankovní účet zřízený. Pokud se chystáte založit si svůj úplně první bankovní účet, návštěvě pobočky se nevyhnete. Podmínkou také bývá české občanství a věk nad 18 let.  

Jestliže jste už klientem banky, kde si chystáte založit další účet, vše je obvykle jednodušší a ověřování už není potřeba. 

Hotovo do 24 hodin

U Raiffeisenbank máte v případě online zřízení dvě možnosti. Založit si tu účet můžete přes mobil nebo přes počítač. Nejjednodušší je sjednání účtu přes aplikaci v mobilu. Stačí si nainstalovat aplikaci Raiffeisenbank Mobilní eKonto, otevřít ji a kliknout na “Založit účet za pár minut”. Poté si vyberete účet, který si chcete založit, zadáte nezbytné osobní údaje, naskenujete dva osobní doklady a svůj obličej pro ověření a počkáte na kontrolu. Poté si nastavíte PIN a zašlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč z jiného účtu vedeného na vaše jméno. Do 24 hodin byste měli mít hotovo. V případě založení přes počítač je postup podobný, jen bez stažení aplikace. 

Sjednání přes aplikaci i web

U ČSOB si můžete sjednat účet online jak přes web, tak ještě rychleji přes mobilní aplikaci ČSOB Smart. Připravte si občanský průkaz a další doklad totožnosti, dál už vám bude stačit jen účet u jiné banky a internetové připojení. Pokud využijete bankovní identitu, obejdete se dokonce při zakládání přes aplikaci i bez focení dokladů a zasílání ověřovací platby. I v tomto případě hodnotím kladně přehledné informace a postup sepsaný na webových stránkách společnosti.Přehledné instrukce i s vysvětlením

Přehledně popsaný proces založení účtu včetně všech potřebných dokladů a vysvětlení toho, proč je který krok potřeba, najdete u Airbank. Vyřídit můžete vše buď přes aplikaci My Air, nebo webové stránky. Připravte si občanku a druhý doklad totožnosti. Neobejdete se také bez aktivační platby z jiného účtu vedeného na vaše jméno, nezapomeňte k platbě připojit poznámku „Nový účet u Air Bank“. Jakmile platba dorazí, účet je aktivován. Do konce měsíce, v němž aktivace proběhla, máte u Air Bank účet na zkoušku a můžete si vyzkoušet všechny jeho funkce. 

Banka s přehledným videonávodem

I u mBank můžete využít k založení účtu buď počítač, nebo mobilní aplikaci. Pokud se rozhodnete pro aplikaci, stačí si ji stáhnout do mobilu, naskenovat dva doklady totožnosti, naskenovat svůj obličej (neobejdete se také bez videa) a následně už stačí potvrdit smlouvu a provést ověřovací platbu. Na webu je přehledné video, které vás celým procesem provede. Pokud se rozhodnete pro založení přes počítač, můžete opět využít dva doklady totožnosti, nebo totožnost ověřit přes bankovní identitu. 

Banka, kde vám pomůže chatbot George

Velmi jednoduché založení účtu vás čeká i u České spořitelny. Opět mějte po ruce dva doklady totožnosti, potřebujete také české občanství a účet v jiné bance v ČR. Případně můžete svou totožnost ověřit prostřednictvím bankovní identity. Celým procesem vás provede chatbot George, který vám poradí, co dělat. Do 24 hodin byste měli mít účet aktivní.

Založte si účet přes mobilní aplikaci

U banky Creditas máte možnost založit si účet prostřednictvím mobilní aplikace. Pokud už jste klientem, vše je jednoduché a stačí si pouze stáhnout aplikaci, přihlásit se a požadovaný účet si založit. Jestliže klientem nejste, po instalaci aplikace provedete registraci, naskenujete dva doklady totožnosti, zašlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč a poté už vám nic nebrání v založení účtu. 

Založte si účet přes aplikaci KB+

Zatímco mnoho konkurenčních bank poskytuje přesné návody nebo i videa, která celým procesem založení účtu online zákazníky provedou, Komerční banka je na informace trochu skoupá. Z webu jsem ale zjistila, že se neobejdete bez aplikace KB+, českého občanství a účtu v jiné bance, z něhož pošlete ověřovací platbu ve výši 1 Kč. Podle všeho vás tak nic neobvyklého nečeká.

Dvě možnosti a založení za pár minut

I u Monety si běžný účet můžete zřídit buď z počítače, nebo z mobilního telefonu prostřednictvím aplikace. Jinak se ale postup nijak výrazně neliší – potřebovat budete občanku a druhý doklad totožnosti, české občanství a účet vedený na vaše jméno u jiné banky. Pokud se rozhodnete pro mobilní aplikaci, stačí si ji stáhnout do chytrého telefonu, vybrat si možnost zřízení účtu Tom Plus, vyfotit doklady totožnosti, natočit selfie video, uvést svou adresu a podepsat na dálku smlouvu a zaslat aktivační platbu ve výši 1 Kč. Jakmile platba dorazí, váš účet je aktivní. I v tomto případě chválím, že je celý postup přehledně popsaný na webových stránkách.

Založení s návodem přes digitální platformu

Přestože svou mobilní aplikaci UniCredit bank má, účet si, alespoň dle informací dohledatelných na webu, založíte pouze přes digitální platformu. Ta je ale velmi přehledná a návodná. Nejprve potvrdíte, že splňujete všechny podmínky pro založení účtu online, tedy že máte potřebný věk, české občanství, účet v jiné bance a požadované doklady, následně potvrdíte své telefonní číslo, doplníte další potřebné údaje a ověříte svou identitu. Poté už zbývá jen dořešit přístupové údaje a samotnou smlouvu.  

Zřízení přes web ve 3 krocích

U Max banky nenajdete mobilní aplikaci, takže si zde účet zřídíte online pouze přes webové rozhraní. Ale i pokud vám tento způsob vyhovuje méně, nečekejte žádné komplikace, vše bude hotovo během chvíle. Stačí kliknout na odkaz “založit” účet na webu banky a dojde k přesměrování na stránky pro online založení. Připravte si doklady totožnosti a také telefon, abyste mohli svou žádost potvrdit. Pak už jen stačí uvést všechny nezbytné údaje, zaslat aktivační platbu a čekat na aktivaci účtu, která zpravidla proběhne nejpozději další den.

PĚT tipů, jak vybrat vhodnou banku

Přemýšlíte, u jaké banky si online účet založit? Zaměřte se na tyto faktory.

1) Zaměřte se na nabídku produktů

V první řadě si ujasněte, jaký účet si vlastně chcete založit, a jaká od něj máte očekávání. Nejspíš se bude jednat o běžný účet, ale následně můžete chtít také účet spořící nebo třeba podnikatelský. Zjistěte, jak vypadá kompletní nabídka produktů dané banky.


2) Aplikace, nebo internetové bankovnictví?

Spousta bank už dnes má vlastní mobilní aplikaci, která správu financí velmi zjednodušuje. Ale není to pravidlem a existují i takové, u kterých se přihlašování přes web nevyhnete. Pokud na aplikaci trváte, ujistěte se, že je u dané společnosti dostupná.


3) Nepřehlížejte bonusy

Za založení účtu můžete získat i zajímavé bonusy. Mohou být dokonce finančního charakteru, případně mají podobu slev do e-shopů, pojištění zdarma, cashbacku… Pokud se rozmýšlíte mezi více bankami, může i tento faktor zamíchat kartami.


4) Dostupnost je důležitá

Často vybíráte z bankomatů, nebo si naopak na účet peníze v hotovosti vkládáte? Pak pro vás bude důležitá i dostupnost bankomatů. Zatímco některé banky jich mají stovky po republice, jiné jen jednotky. 


5) Dobře čtěte

Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte si podmínky daného účtu dobře nastudovat. Zaměřte se především na poplatky. Někdy se mohou týkat i běžných transakcí, které budete často využívat. Třeba tak zjistíte, že s jiným účtem můžete výrazně ušetřit.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma zřízení účtů online.

Založení i vedení běžných účtů je u českých bank v naprosté většině zdarma. Najdou se ale i výjimky (především však v případě prémiových účtů), proto si nezapomeňte vždy projít všechny podmínky. 

V tomto článku je řeč především o běžných účtech, které slouží ke každodenní správě financí. Online si však následně můžete založit třeba i spořicí nebo eurový účet. Vždy záleží na nabídce dané banky. 

Samozřejmě, účtů můžete mít klidně více a zjistit tak, který vám bude vyhovovat nejlépe.  

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář