Běžné účty zdarma: Které banky ho mají v roce 2024?

Shrnutí: Přemýšlíte nad změnou svého běžného účtu nebo si zakládáte ten úplně první? Neplaťte zbytečně za jeho vedení, řada bank nabízí běžné účty zdarma. Avšak někdy ne tak úplně. Pozornost při výběru věnujte všem podmínkám a poplatkům za nejrůznější transakce, ať vás nečeká nemilé překvapení. V potaz vezměte ale i další faktory:

  • Zjistěte, jaké jsou možnosti založení účtu, někde totiž vše zvládnete i online.
  • Podívejte se, jaké další výhody banka svým klientům nabízí. Může to být odměna za sjednání běžného účtu, nižší úroky na půjčky nebo třeba pojištění zdarma. 
  • Vezměte v potaz i recenze a celkovou prezentaci společnosti. 

A o čem v článku píšu dál? Podívám se blíže na hlavní výhody a nevýhody běžných účtů zdarma, prozradím, kde a jak si je založit i na co se při výběru zaměřit. 

Bezne Ucty Zdarma

Běžný účet v bance je pro většinu z nás dnes už tak samozřejmá věc, že si život bez něj nedovedeme představit. Chodí nám na něj výplata, platíme z něj nájem, pojištění a všechny další běžné výdaje…  Ale je ten, který zrovna používáte, ten nejlepší? Běžných účtů zdarma je dnes celá řada a podmínky se často mění. Možná tak stojí za to trochu zmapovat aktuální situaci na trhu. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Co je účet zdarma a proč si ho založit?

U běžného účtu zdarma neplatíte za jeho vedení ani korunu. Zdarma je zpravidla i jeho založení a případné zrušení. Jeho zřízení vám usnadní každodenní správu financí, příjem i převody peněz i všechny elektronické platby. Součástí bývá i mobilní aplikace a kdykoliv a kdekoliv tak máte přehled o tom, kolik peněz na účtu máte k dispozici a kolik jste utratili. Důležitý je také bezpečnostní aspekt. Vaše vklady v bance jsou ze zákona pojištěné do výše 100 000 eur. V závislosti na zvolené bance pak můžete získat i řadu dalších výhod, jako jsou slevy na pojištění, nejrůznější bonusy, výhodnější úroky v případě půjček…

Dobrou zprávou také je, že zřízením běžného účtu zdarma se obvykle k ničemu nezavazujete a účtů můžete mít hned několik, a to u různých společností. Každý tak můžete využívat pro jiné účely podle podmínek, nebo je jednoduše nevyužívat, pokud vám jejich podmínky přestanou vyhovovat.  

Na co si dát pozor u účtu zdarma?

U účtu zdarma si dejte pozor především na podmínky a poplatky. Zdarma sice máte vedení, ale nikoliv všechny transakce, které budete provádět. Každý běžný účet tak má různé limity a omezení a v závislosti na nich pak můžete platit třeba za výběry z bankomatů, některé odchozí platby nebo i vklady.  

Výhody a nevýhody účtu zdarma

Řadu hlavních benefitů i možných negativ u účtů zdarma jsem vám už představila. Pojďme si ale vše ještě přehledně shrnout.

Výhody běžných účtů zdarma

  • Za vedení účtu nic neplatíte
  • Přehledná správa financí
  • Snadný příjem plateb
  • Jednoduché placení elektronickou cestou
  • Mobilní aplikace pro větší přehled (u většiny bank)
  • Další výhody v závislosti na zvolené bance (slevy na pojištění, možnost investic, výhodnější půjčky…)

Nevýhody běžných účtů zdarma

  • Možné poplatky za některé úkony 
  • Pojištění vkladů do 100 000 eur nemusí být dostatečné pro každého
  • Pro ochranu peněz před inflací jsou vhodnější jiné nástroje 

Které banky nabízejí účet zdarma?

V tomto ohledu mám dobré zprávy. Při výběru se budete moci rozhodovat mezi opravdu pestrou škálou možností, účet zdarma totiž nabízí řada bank:

Jak vybrat nejlepší účet zdarma?

I když si můžete založit více běžných účtů a testovat jejich funkce a výhody v průběhu, praktičtější pro většinu lidí je rovnou zvolit ten nejvhodnější. Podle čeho jej poznáte?

1) Posviťte si na poplatky

Účet vedený zdarma nemusí být až taková výhra, pokud budete za všechny další, i ty běžné, úkony platit. Proto se podívejte na ceník poplatků a zvažte, jaké transakce budete využívat nejčastěji.


2) Sledujte i další podmínky

A jen poplatky by to končit nemělo. Dobře se podívejte i na další pravidla. Některé účty se sice mohou tvářit jako ty zdarma, ale ve skutečnosti budete muset splnit některé podmínky, jako je například nutnost zaplatit několikrát do měsíce kartou.


3) Vybírejte i podle bonusů

Banky se o své klienty tak trochu přetahují, a tak těm novým často nabízejí skvělé výhody. Podívejte se, jak vypadají ty aktuální, a co všechno byste za založení účtu mohli získat.


4) Správa účtu podle vašeho gusta

Někomu vyhovuje mobilní aplikace, jinému klasické internetové bankovnictví. Nabízí banka obě varianty, nebo zrovna ta vámi preferovaná chybí? I to se vyplatí zvážit.


5) Péče o zákazníky hraje roli

Vždy se může stát, že narazíte na problém a budete muset kontaktovat zákaznickou podporu. Je důležité, aby byla dostupná v dostatečně širokém časovém intervalu a potíže řešila pokud možno rychle. Recenze v tomto ohledu mohou mnohé napovědět.


6) Možnosti sjednání

Někdo raději vše řeší osobně, někdo zase z pohodlí gauče online. Zjistěte si proto, jaké možnosti sjednání běžného účtu nabízí vámi zvolená banka.


7) Kde najdete pobočky a bankomaty?

Potřebujete často peníze v hotovosti, nebo si hotovost na účet vkládat? Pak pro vás bude stěžejní i dostupnost bankomatů a poboček. Některé banky jich mají po republice stovky, jiné desítky, další jen jednotky. 

Jak si založit bankovní účet zdarma?

Pokud si zakládáte svůj první bankovní účet, čeká vás cesta na pobočku. S sebou si vezměte občanský průkaz, pokud jste cizinec, připravte si cestovní pas. To platí pro plnoleté osoby, děti si mohou účet založit s doprovodem rodičů.

Jestliže už však účet u některé z bank máte, můžete si ten další založit online. V tom případě budete potřebovat dva doklady totožnosti, chytrý telefon nebo počítač a přístup k druhému bankovnímu účtu. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma běžných účtů zdarma.

Může se to zdát trochu absurdní, ale jsou i osoby, pro které běžný účet zdarma nemusí být nejlepší volbou. Jsou jimi například děti a senioři, pro něž mají banky obvykle jiné a někdy ještě výhodnější nabídky, nebo osoby s nadprůměrnými příjmy, kterým banky zase často připravují individuální nabídky.

Díky Kodexu mobility klienta je nyní přechod k jiné bance velmi snadný. Ve zkratce vám stačí přijít k nové bance a ta už za vás vyřeší vše potřebné včetně převodu trvalých příkazů a inkasa. Původní banka by vám proces neměla nijak komplikovat. Stačí se rozhodnout, k jakému datu chcete přejít.

Hlavní rozdíl vyplývá už ze samotného názvu. Běžný účet slouží ke každodenním platbám, spořicí účet ke spoření, neboť vklady na něm jsou hodnoceny určitým úrokem. Rozdíl je i v tom, že k běžnému účtu dostanete platební kartu, ke spořicímu nikoliv. 

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář