Recenze 10+ nejlepších běžeckých bot Nike 2024

Jaké jsou nejlepší běžecké boty Nike? Podle čeho je vybírat? A jak udělat to nejlepší nákupní rozhodnutí, díky kterému si splníte své běžecké cíle?


Výběr
redakce

Silniční boty za dostupnou cenu. 

Orientační cena: 1 200 Kč


Odolné
a pružné

Běžecké boty s futuristickým designem. 

Orientační cena: 3 500 Kč


Pohodlí a skvělé
odpružení

Skvěle odpružené boty pro poctivě dynamický trénink. 

Orientační cena: 2 500 Kč


Měkký došlap a vysoká stabilita

Velmi měkká bota, která má předcházet co nejvíce zraněním. 

Orientační cena: 3 500 Kč

Bezecke Boty Nike

Běhání patří, zvláště poslední dobou, k jedněm z nejoblíbenějších sportů. Někdo začne běhat kvůli fyzičce, někdo kvůli formování postavy, jiný zase využívá běh jako terapii a pročištění hlavy po náročném dni. Na popularitě běh získal i díky tomu, jak snadno můžete začít. Nepotřebujete v podstatě nic. Jediné, bez čeho se opravdu neobejdete, jsou kvalitní běžecké boty jejich pořízením nejen zlepšíte svůj výkon, ale hlavně předejdete úrazům a bolestem. V této recenzi jsme se zaměřili na běžecké boty značky Nike, která na trhu sportovního oblečení a obuvi patří k oblíbeným stálicím.

Výběr běžeckých bot je obrovský. Různé barvy, tvary, tlumení… Nejpodstatnější je ale jedna základní vlastnost, podle níž dělíme typy běžeckých bot. A to konkrétně to, zda jsou boty určeny primárně na silnici, nebo na trail. 

Silniční boty – běžecká obuv, která se hodí na hladké povrchy, silnice, cyklostezky, do města. Prioritou těchto bot je odpružení a tlumící schopnosti, bývají prodyšnější. Podrážka je spíše hladká, nemá tak výrazné vzory. 

Trailové boty – běžecká obuv, která patří do přírody. Zdoláte s ní lesy, hory, prašné cesty, zkrátka jakýkoliv typ nezpevněného terénu. V tomto případě je nejdůležitější odolnost a stabilita, boty vás musí podržet při náročných došlapech. 

Samozřejmě pak existují i boty, které jsou tak trochu napůl cesty a pro méně náročné běhy je lze využít do obou typů terénu. 

Zcela ikonická je od tohoto výrobce technologie Nike Air. Ta je založena na principu stlačeného vzduchu uvnitř části podrážky. To zajišťuje příjemné a měkké dopady bez přidané váhy. 

ZoomX je pak nejlehčí a nejměkčí varianta z materiálu zvaného Pebax. Pokud u boty uvidíte tento název, pak máte téměř zaručený maximální komfort.

Nike React je odpružení na základě pěny a tato technologie zajišťuje vysokou citlivost a reaktivitu boty – ideální pro dynamiku a rychlost. 

Z toho tedy vyplývá, že ne vždy byste měli sáhnout po největším možném tlumení. Spíše záleží na vašich cílech a podmínkách. Jste trochu těžší a potřebujete šetřit klouby? Jde vám hlavně o rychlost? Nebo dáváte přednost maximálnímu komfortu? Podle toho pak můžete volit i odpružení.

Silniční boty za dostupnou cenu.

Tyto boty jsou ideální pro začátečníky, kteří plánují běhat po silnicích a zpevněných cestách. Hodí se pro osoby s neutrálním došlapem a mírnou supinací. Jsou prodyšné, s lehkou gumovou podrážkou a dle informací od výrobce se hodí na trénink, tedy spíše pravidelné a méně náročné běhy. Není problém tyto boty využít i na běžné nošení. 

Největší výhodou těchto bot je poměr kvality a ceny – skvělá varianta pro běžce, kteří teprve začínají a zatím nechtějí za boty příliš utrácet. Majitelé těchto bot si také pochvalují komfort, dostatečně široký prostor na prsty a to, že jsou velmi lehké. Naopak méně vhodné budou pro pokročilejší a náročnější běžce, kteří budou od bot očekávat trochu více.

Orientační cena: 1200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Běžecké boty s futuristickým designem. 

Než se přesuneme k praktičtějším bodům, bylo by dobré podotknout, že Nike Zoom Fly 4 na noze vynikne na první pohled už svým vzhledem. Má hodně výraznou podrážku a k dostání je v několika barevných kombinacích. Tyto boty můžete využít na každodenní tréninky i na závody. Hodí se pro lidi s normálním došlapem a supinací, určeny jsou na silnici a zpevněné povrchy. 

Na těchto botách nejvíce oceníte jejich prodyšnost, výraznější tlumení a pružení, dostatek prostoru pro prsty a odolné zpracování. Na druhou stranu už jsou pocitově trochu těžší a v rámci této recenze patří určitě k těm dražším. 

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvěle odpružené boty pro poctivě dynamický trénink. 

Nike Air Zoom Pegasus 38 jsou silniční běžecké boty, které v sobě spojují vše, co od takových bot očekáváte – jsou prodyšné, dostatečně široké v prostoru na prsty, odolné, a hlavně velmi dobře pruží. To oceníte především při dynamickém a rychlém typu tréninku. Ideální jsou pro neutrální došlap. 

Běžci na těchto botách chválí hlavně dobrou přilnavost, komfort, již zmíněné odpružení a rozumný poměr kvality a ceny. Jediné drobné minus, které někteří majitelé těchto bot zmiňují, je fakt, že model 37 jim přišel designově trochu poctivěji udělaný.

Orientační cena: 2500 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Velmi měkká bota, která má předcházet co nejvíce zraněním. 

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit boty mají již také model číslo 2, zde se ale podíváme na ten původní, o trochu levnější. Tyto boty jsou typické hlavně svou měkkostí a velmi komfortní výplní, která při běhu poskytuje maximální pohodlí. I z toho důvodu se proto hodí i na dlouhé silniční běhy. S maximálním komfortem souvisí i rozšířený prostor na prsty. Gumová podrážka má dostatečnou přilnavost. 

Tuto botu nejvíce oceňují hlavně běžci, jejichž hlavní prioritou je vyhnout se zraněním. Právě s tímto účelem – minimalizovat úrazy – byly tyto boty navrženy. V recenzích se v podstatě opakují stejné komplimenty – stabilita, komfort, komfort a ještě jednou komfort! Nutno však podotknout, že boty patří k dražším modelům a nevyřeší problémy lidí s pronací. 

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Odolné trailové boty, které potěší barevnými kombinacemi. 

Boty do náročnějšího terénu, které si na nic nehrají a plní svou primární funkci, to jsou Nike Zoom Terra Kiger 8. Patří na trail, tedy nezpevněné cesty, do lesa, do hor a podobně. Hodí se pro všechny typy došlapu, mají střední míru tlumení a na poměry trailových bot jsou i dobře prodyšné. 

Na této botě oceníte hlavně její funkcionalitu – nepotřebuje zbytečné ozdoby ani komplikované technologie. Zkrátka pevně podrží nohu v náročném terénu a poskytne dobrou přilnavost a stabilitu. Velmi dobře reaguje na vaše pohyby. Některým běžcům může chybět dodatečný komfort. 

Orientační cena: 2500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velmi lehké až minimalistické silniční boty.

Pokud jste spíše minimalisté a hledáte funkční boty, které hlavně plní svou primární funkci, pak by vás mohl zaujmout model Nike Free Run 5.0. Jsou velmi lehké, prodyšné, měkké a pružné, hodí se na běžné tréninky a jejich design jede na vlně jednoduchosti. Bota nachází poměrně komfortní kompromis mezi stabilitou a svobodou pohybu. 

Kromě všech zmíněných pozitivních vlastností je tu ještě několik detailů, které stojí za to zmínit. Boty jsou vyrobeny minimálně z 20 % z recyklovaného materiálu. Na noze je téměř neucítíte, jak jsou lehké a dobře padnou. I z těchto důvodů se ale hodí spíše na kratší běhy, maratonci by měli vybírat jinde.

Orientační cena: 2700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Výrazný a luxusní model pro náročné. 

Tento model patří k velmi výrazným hned na první pohled. Boty mají syté barvy a velmi vysokou podrážku. Hodí se na silniční povrch, pro dynamický trénink, rychlý běh a na závody. Jsou příjemně prodyšné, nadprůměrně a citlivě tlumí a slouží hlavně k tomu, abyste dokázali běhat co nejrychleji – mimo jiné díky dobré přilnavosti. Mají drop 8mm a pod patou je guma tvrdší než na předku.

Tento model ocení všichni závodníci, lidé, kteří chtějí strhávat čas. Padnou jako ulité a dovedou vás k výsledkům, na kterých pracujete. Nevýhoda je však jasná, a to velmi vysoká cena. Boty se proto hodí pro běžce, kteří to s tímto sportem už myslí trochu vážněji. 

Orientační cena: 6000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní trailové boty pro dostatek pohodlí i v náročném terénu. 

Nike Pegasus Trail 3 se hodí do terénu a na nezpevněný povrch. Jsou trochu těžší, zato ale poskytnou dostatek tlumení a komfortu ve spojení s příjemnou stabilitou. Díky dobrému zpevnění nohy se hodí pro všechny typy došlapu. Mezi trailovými boty nenajdete moc bot, které by byly takto měkké a pohodlné. Dokonce bychom je mohli zařadit do mezikategorie – dobře si s nimi zaběháte i na silnici. 

Tyto boty nejenže vypadají dobře po designové stránce, jsou navíc velmi pohodlné, pevné a univerzální. Zvládají i delší tratě. Někteří běžci by ale ocenili lepší trakci v náročnějším terénu. 

Orientační cena: 3000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Komfortní běžecká obuv ideální pro každodenní trénink. 

Pokud patříte k trochu náročnějším běžcům, kteří chtějí pravidelně trénovat na zpevněných cestách a silnicích, pak byste mohli zvážit Nike React Infinity Run Flyknit 2. Tyto boty jsou pevné, prodyšné a hlavně vysoce komfortní – díky výraznému tlumení. To ocení třeba i běžci s pár kily navíc. 

Zároveň jsou však velmi lehké, takže je na noze téměř neucítíte. Na běžné cestě mají dobrý grip, na noze nekloužou a nabízí dostatek prostoru na prsty. Nevýhodou je trochu menší trakce v mokru a na sněhu a někteří běžci si stěžovali na poměrně rychle opotřebený jazyk.

Orientační cena: 2800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Barevné silniční běžecké boty pro náročnější.

Kvalitní model pro náročnější běžce, kteří dávají přednost tréninkům na silnici a zpevněném povrchu. Samozřejmostí je dobré tlumení, odolnost a velmi dobrá trakce a grip pro správný odpich. Boty jsou stabilní a pevné, i když trochu těžší. 

Jestli na těchto botách něco oceníte, tak je to nadprůměrná odolnost, prémiový komfort a skvělá reaktivita na váš pohyb – snadno s těmito botami strhnete časové rekordy. S ohledem na váhu jsou ale méně vhodné na dlouhé vzdálenosti. 

Orientační cena: 3700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

DESET tipů, jak vybrat běžecké boty Nike

Stále si nedokážete vybrat ten správný model? Sestavili jsme pro vás několik základních tipů, které vám mohou s finální volbou pomoci! 

1) Zvažte, kde budete běhat.

Na začátku tohoto článku jsme zmínili, že to nejpodstatnější dělení běžeckých bot je podle terénu, na který jsou určeny. A to je proto hned první bod, který byste si měli před nákupem rozmyslet. Pokud chcete běhat v městském parku nebo trhat rychlostní rekordy na atletickém okruhu, volte silniční. Lesní běžci, kteří se těší na běh v přírodě, volí trailové.


2) Odhadněte také četnost používání – jak často a kolik budete běhat.

Je dobré předem vědět, jak rychle a jak daleké trasy chcete volit nejčastěji. A to hned ze dvou důvodů. Zaprvé – čím častější běhy vás čekají, tím náročnější budete muset být na kvalitu zpracování. A zadruhé byste měli vědět, že sprinter bude volit jiné boty než maratonec. Pro krátké rychlé výběhy potřebujete boty lehké, s nižším tlumením. Naopak pro nabírání vyššího počtu kilometrů potřebujete objemové modely – s co nejlepším tlumením.


3) Vyberte dle tlumení.

A když už jsme u tlumení, to neslouží jen pro vyšší komfort, ale i k ochraně kloubů, k minimalizování možných zranění. A zmíněné klouby jsou při běhu tím víc namáhány, čím víc vážíte. Svou váhu je tak dobré vzít při výběru bot v potaz a případné kilogramy kompenzovat vyšším tlumením.


4) Zjistěte si, jaký máte došlap.

Pokud zjistíte, jaký máte došlap, můžete si díky tomu vybrat boty přímo na míru – takové, které budou kompenzovat jakékoliv nepřesnosti nebo chyby ve vašem kroku. Nejčastějším problémem bývá protáčení kotníku, vhodně zvolené boty tak mohou zabránit nehezkým zraněním.


5) Velikost volte spíše trochu větší.

Všem je nejspíše jasné, že běžecká bota musí hlavně padnout svou velikostí. Jenže to se kolikrát snadněji řekne, než udělá. Existují dvě rady, které vám mohou pomoci. Ta první je, že byste měli volit běžeckou botu o půl čísla větší, než jakou byste brali normálně. Druhé doporučení pak zní, že běžecké boty je dobré kupovat odpoledne nebo navečer, když už máte nohu trochu roztáhnutou, nateklou, zkrátka o něco větší než po ránu.


6) Pořádně si boty vyzkoušejte.

Každá bota je ve finále navržena trochu jinak, a tak sice můžete zvolit správnou velikost, ale i tak vám nikdo nezaručí, že bude bota sedět. Než tedy v botách vyběhnete do terénu, pořádně si je vyzkoušejte a zkuste se v nich proběhnout alespoň doma, na čistém povrchu.


7) Bota musí sedět i na šířku.

Aby mohla noha správně pracovat a reagovat na nerovnosti terénu, potřebuje dostatek prostoru. Zaměřte se tedy na to, aby vás boty nijak nešněrovaly v jejich šířce a neomezovaly vám ani klenbu, ani prsty.


8) Zvažte boty dle rozpočtu.

Určitý výdaj bude k běžeckým botám patřit vždy. Nutně to však neznamená, že nejdražší bota bude ta nejkvalitnější. Jak už jistě chápete z tohoto článku – výběr běžeckých bot je hodně individuální, a tak s trochou trpělivosti a hledání najdete dobré boty i v nižších cenách.


9) Projděte si recenze. 

Komunity běžců už za sebou mají stovky kilometrů v nohách a s tím i vyzkoušeno nesčetně bot. Je tedy dobré zeptat se na jejich zkušenosti – skrze recenze u jednotlivých produktů, ve skupinách na sociálních sítích nebo třeba přímo kamaráda, známého, který běhá.


10) Zaměřte se na kvalitní materiály a základní funkce. 

Výrobci se poslední dobou trochu předhánějí v nových technologiích, cizích slovíčkách a efektních názvech. Nenechte se tím do začátku zmást a chtějte dobrý základ – pevné švy, kvalitní materiály, odolnost, tlumení.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma běžeckých bot Nike.

To je velmi individuální. Barefoot boty mají spoustu výhod, je však potřeba se v nich naučit chodit a běhat správně, aby nezpůsobily víc škody než užitku. Pro tvrdé povrchy jsou nevhodné, příjemná změna to ale může být do lesa a do měkkého terénu. 

U běžeckých bot se setkáváme se třemi typy došlapu – pronačním (kotník se vychyluje směrem dovnitř), supinačním (kotník se vychyluje směrem ven) a neutrálním. Aby se kotník neprohýbal do nepřirozených úhlů, je důležité zvolit botu určenou právě pro váš typ došlapu.

Z hlediska funkce ne. Všichni ale víme, že pokud se nám naše vybavení líbí, tak máme z činnosti větší radost. Boty, které se vám budou líbit, mohou motivovat k častější aktivitě! Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)