TOP 10: Nejlepší elektrické kytary pro děti - recenze, srovnání


Výběr redakce

Léty prověřená kvalita inovovaná o moderní prvky ve stylovém designu

Orientační cena: 12 800 Kč


Oblíbená volba

Dostupná tříčtvrteční kytara pro malé začínající hráče


Orientační cena: 3 700 Kč


Pro náročné

Silné dynamické tóny okořeněné luxusním vzhledem


Orientační cena: 27 000 Kč


Poměr cena/výkon

Japonská kvalita v mikro velikosti za příznivou cenu


Orientační cena: 4 500 Kč

Kde koupit elektrické kytary pro děti?

 1. Music-city.cz
 2. Kytary.cz
 3. Muziker.cz
 4. Hudebnicentrum.cz
Elekricke Kytary Pro Deti

Elektrická kytara se hodí nejen na rock a metal, ale i na řadu dalších žánrů od blues až po pop. Co se učení týče, patří k těm jednodušším nástrojům, někteří dokonce preferují začít hrát právě na elektrické kytaře. Pokud tedy vaše dítě začíná projevovat hudební talent a hraní na elektrickou kytaru ho zajímá, není důvod váhat – čím dříve začne hrát, tím lépe. A jak začít? Samozřejmě nákupem vhodné kytary.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

První elektrickou kytarou byl Stratocaster, ze kterého se dále vyvíjely další druhy kytar v závislosti na tom, na jaký žánr se používají

 • Stratocaster: Nejuniverzálnější typ hodící se do všech žánrů je ideálním nástrojem pro začátečníky.
 • Telecaster: Druhá ikona v těsném závěsu za Stratocastrem je charakteristická zaobleným elegantním tvarem s jedním výřezem. Má čistý, jen lehce zkreslený zvuk a nejvíce se používá v country a popu, existují ale i varianty pro tvrdší žánry.
 • Les Paul: Kytara se zaoblenou horní částí a výřezem na spodní straně je nejobvyklejší pro rock, metal, blues a reggae.
 • Super Strat: Podobná jako Stratocaster, ale s užším krkem i tělem a ostřejšími rohy. Používá se hlavně pro tvrdé rockové a metalové žánry.
 • SG: Kytara se souměrným tělem, dvěma výřezy a užším krkem je sinaturním kouskem firmy Gibson, dnes už ji ale vyrábějí i jiní. Hraje se s ní především tvrdší rocková muzika.
 • Semiakustická: Má duté tělo vytvářející specificky jemné tóny, které se hodí hlavně na jazz, blues nebo rock ‚n‘ roll.
 • Vícestrunná a barytonová: Kytara se sedmi nebo osmi strunami s prodlouženou menzurou umožňuje hrát hlubší basové tóny a ladit nižší tóny. Nejvíce se uplatňuje v metalových žánrech.
 • Hard and heavy: Ostře hranatá kytara se uplatňuje především v nejtvrdších metalových žánrech.

Elektrické kytary pro děti jsou oproti standardním něco menší (cca třičtvrtě velikosti normální kytary), čímž umožňují jednodušší a pohodlnější hru. Jelikož jsou však elektrické kytary obecně menší a lépe uchopitelné než kytary klasické či akustické, je možné pro odrostlejší děti koupit také některou ze standardních kytar pro začátečníky.

K elektrické kytaře je potřeba kytarové kombo (zesilovač a reprobox dohromady) nebo set zesilovače a reproboxu. K nim pak pak nástrojový kabel, ladičku (klipovou), trsátka, popruh a stojan. Bude-li dítě s kytarou cestovat, je nezbytný obal. Měkký obal je lehčí a jednodušší, tvrdý je těžší, ale bezpečnější.

Léty prověřená kvalita inovovaná o moderní prvky ve stylovém designu

Semiakustická kytara Gretsch si bere to nejlepší ze starých osvědčených modelů, které inovuje o moderní technologie. Výsledkem je vysoce stylová kytara, která nadchne ty, pro něž je důležitá osobitost jdoucí ruku v ruce s bezchybnou funkčností.

Kytara ze série Streamliner je vyrobena z laminovaného javoru se středovým blokem ze smrku, jež zpevňuje horní část a zabraňuje nežádoucí rezonanci. Pevná kobylka Adjusto-Matic™ nabízí nekomplikovanou manipulaci vhodnou pro začátečníky. O ovládání zvuku se dále stará dvojitý snímač Broad Tron BT-2S, 3 polohový přepínač snímačů. Ladění se provádí přes ladící mechaniky Die-Cast. Nultý pražec je vyrobený ze syntetické kosti, která lépe přenáší zvuk, tóny jsou tak čisté a jasně čitelné.

Gretsch nabízí nejen začátečníkům, ale i pokročilejším hráčům kvalitu, na kterou se mohou spolehnout. To se odráží i na vyšší ceně, čímž je kytara vhodnější pro ty, kteří to s hraním myslí opravdu vážně.

TypSemiakustická
TěloLaminovaný javor
Menzura 629 mm
Snímač2× Broad Tron BT-2S
KobylkaPevná Adjusto-Matic™

Orientační cena: 12 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dostupná tříčtvrteční kytara pro malé začínající hráče

Pokud se dítě s hraním teprve seznamuje a není zcela jisté, zda u hraní vydrží, postačí pro první krůčky kytara se základními technologiemi. Jay Turser JT-30-MRD-A-U je vyrobena z olše a její velikost je tříčtvrteční, což znamená, že na ni mohou hrát děti od cca 7 let. Krk je javorový, hmatník z 22 pražci je z kompozitního materiálu a orientaci na něm usnadňují poziční značky. O úpravy zvuku se starají tři firemní Single-Coil snímače, přepínač snímačů je pětipolohový. Kromě technologií může děti zaujmout také atraktivní vzhled v červeném lesklém laku.

Kytara Jay Turser se hodí jak na rockové, tak i popové nebo bluesové písničky. Dle zkušeností zákazníků je dobře hratelná pro malé děti. Jako negativum se zmiňuje horší stálost ladění, u kytary za takto příznivou cenu to ale není považováno za zásadní problém.

TypStratocaster
TěloOlše
Menzura 570 mm
Snímač3× Jay Turser Single-Coil
KobylkaJednozvratné tremolo

Orientační cena: 3 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Silné dynamické tóny okořeněné luxusním vzhledem

Kytara LTD EC1000QM je vskutku luxusním kouskem, který hráče podrží i v těch nejsilnějších momentech – její specializací je dynamická až agresivní hra a tvrdé rockové a metalové žánry. To vám samozřejmě nebrání použití ani v jiných hudebních stylech, protože – jak se shodují její majitelé – jakmile budete mít tuhle krásku v ruce, už nikdy nebudete chtít jinou.

Výčet pozitiv můžeme začít luxusním vzhledem tmavě červené barvy, pod kterým se ukrývá pevné mahagonové tělo, javorová rezonanční deska, palisandrový hmatník a mahagonový krk, jež jsou základem pro kvalitní hardware a elektroniku. K hardwaru patří ladící mechaniky LTD Locking (zamykací ladící mechanismus držící struny na místě) a kobylka Tonepros Locking Tune-O-Matic Bridge s koncovkou Stopbar, která je za prvé pevná, za druhé se neuvolňuje ani při vypnutých strunách. Elektronickou část obstarávají snímače EMG 81 a EMG 60, třípolohový přepínač, ovladač hlasitosti (2×) a tónová clona (1×).

Kytara nepatří k nejlevnějším kouskům, zato však patří k těm, které lze bez nadsázky označit za kytary na celý život. Určená je tak především pro ty, kteří mají ambice na profesionální hraní na pódiu.

TypSinglecut
TěloMahagon
Menzura 629 mm
Snímač1× EMG 81, 1× EMG 60
KobylkaPevná

Orientační cena: 27 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Japonská kvalita v mikro velikosti za příznivou cenu

GRGM21 je kytara předního japonského výrobce, který je uznávaný po celém světě. Patří do série mikro, její velikost je však o malinko větší než tříčtvrteční. Skvěle tak sedne do ruky nejen malým dětem, ale i dospělým s drobnějšími prsty nebo jako záložní kytara na cesty. Zvukově se pak hodí pro žánry typu klasický rock, punk, blues nebo indie rock.

Tělo kytary je vyrobeno z javoru, hmatník je z jatoby, krk z javoru. Pro úpravy zvuku slouží dva Infinity R Humbucker snímače, pětipolohový přepínač a ovladače Volume (1×) a Tone (1×). Zajímavá je pevná kobylka s můstkem F106, která umožňuje jednoduché a nezávislé nastavení výšky strun.

Kytara Ibanez GRGM21 nabízí dle hodnocení zákazníků velice dobrý, pro některé až překvapivě kvalitní, zvuk za cenu, která je dostupná každému. Někteří se nebojí ji hodnotit jako skvělou kytaru, se kterou si i začátečník nebo dítě užijí spoustu zábavy.

TypSuperstrat
TěloTopol
Menzura 564 mm
Snímač2× Infinity R Humbucker
KobylkaPevná

Orientační cena: 4 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální zvuk a nekompromisní kvalita pro začínající i pokročilé hráče

Kytary Ibanez jsou v hudebním světě pojem, na který sází řada slavných kytaristů. V nabídce firmy najdete vše od jednoduchých nástrojů pro začínající až po špičkové nástroje pro profesionály. Kytara SA260FM by se pak dala zařadit zhruba do středu mezi ně – nabízí velice dobrou kvalitu a zpracování za cenu, která je rozumným kompromisem mezi naprostým základem a profesionálním nástrojem. Vyhoví tak nejen začátečníkům, ale i pokročilejším hráčům. Tomu napomáhá také její univerzální zvuk, který se hodí do různých žánrů, což ocení hráči, kteří ještě nejsou stylově vyhranění.

Tělo kytary je vyrobeno z okoume s přední deskou a krkem z javoru, hmatník osazený 22 pražci je z jatoby. O zvuk se starají snímače Quantum humbucker (1×) a Resolution Single-Coil (2×), pětipolohový přepínač a ovladače Volume (1×) a Tone (1×). Ladící mechaniky jsou chromové Ibanez, kobylka jednozvratné tremolo – přesně řečeno Single locking tremolo, tzn. tremolo s jedním zámkem, což znamená, že jsou struny na jedné straně uzamčené, na druhé vložené a ukotvené v zadní části pojistných šroubů. Jedná se o licencovaný tremolo most, který Ibanez používá ve středních řadách kytar.

Výsledkem použitých materiálů, elektroniky a hardwaru jsou čisté vyvážené tóny a široký dynamický rozsah, které dávají kytaře již zmíněnou univerzálnost.

TypSuperstrat
TěloOkoume
Menzura648 mm
Snímač1× Ibanez Quantum humbucker, 2× Ibanez Resolution single-coil
KobylkaSingle-Locking Tremolo Ibanez T102

Orientační cena: 9 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompaktní velikost a jednoduché ovládání pro nejmladší hráče

Pro děti bývá často podstatný vzhled a tak by je mohla nadchnout kytara Fender ve svěží mentolové barvě. Přednosti se ale neskrývají jen v designu. Kytara Fender z řady Mini Jazzmaster používá kvalitní technologie Fender, které ukládá do zmenšeného těla. Menší velikost, nízká váha, krk zaoblený do tvaru C a kratší menzura zaručují pohodlné držení a snadný dohmat a kytara se tak hodí i pro menší děti, zhruba od 7 let.

Pro první seznamování s kytarovým zvukem a efekty slouží snímače Standard Humbucking (2×), třípolohový přepínač, ovladač hlasitosti a ovladač Tone (na basy a výšky). Kobylka je pevná, což je nejsnazší řešení pro začátečníky. Ladící mechaniky jsou Die-Cast Sealed, orientaci po javorovém hmatníku usnadňují poziční tečky.

Kytara Fender Squier Mini Jazzmaster HH SURF patří k velice dobře hodnocený nástrojům, které jsou ceněné především pro bytelnou konstrukci a pěkný zvuk. Kromě dětí ji mohou využít také ti, kteří chtějí skladnou a dobře přenositelnou kytaru na cesty.

TypMini
TěloTopol
Menzura578 mm
Snímač2× Standard Humbucking
Kobylka6-Saddle Hardtail (pevná)

Orientační cena: 4 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Mahagonová kytara v atraktivním designu pro začátečníky i pokročilé

Všichni ti, až už začínající nebo lehce pokročilejší hráči, kteří hledají slušný bytelný nástroj v dostupné cenové hladině, by mohli být nadšeni z kytary SX EC3H.

Z hlavních vlastností bychom vypíchli zejména tělo z mahagonu, dřeva, jež je známé svojí bytelností a skvělými zvukovými vlastnostmi, nultý pražec z umělé kosti, která pomáhá eliminovat nežádoucí vibrace a zachovává čisté tóny, nebo výztuhu krku Dual Action, jenž umožňuje individuální úpravy zakřivení a tím i změnu tonality a hratelnosti. K další výbavě patří dva humbucker snímače, třípolohový přepínač, dva ovladače hlasitosti a tónová clona. Kobylka je pevná typu Tune-o-Matic, čímž zajišťuje stabilní ladění, ladící mechaniky jsou Die-Cast.

Na závěr je rozhodně třeba zmínit osobitý design, který podtrhne dojem ze hry. Jedná se o kytaru standardní velikosti, není tedy vhodná pro nejmenší děti. Těm ostatním nabízí velice dobrý poměr kvality a ceny, která usnadní začátky a příjemně překvapí pokročilejší hráče.

TypSinglecut
TěloMahagon
Menzura625 mm
Snímač2× Humbucker
KobylkaTune-o-Matic (pevná)

Orientační cena: 6 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tříčtvrteční kytara bez příkras pro první seznámení se s hudebním světem

Mini Stratocaster má vše, co malé děti potřebují k prvním krůčkům s elektrickou kytarou. Velikost je tříčtvrteční, s krkem zaobleným do tvaru C a kratší menzurou, díky čemuž skvěle padne i do malých rukou. Elektronika je základní a jednoduchá na ovládání, stále si však drží laťku kvality Fender. V neposlední řadě nabízí skvělý vzhled, díky kterému se dítě bude cítit jako malý rocker a hra ho bude více bavit. Rodiče pak jistě potěší i nízká cena, zvlášť tehdy, pokud není jisté, zda dítě u hraní vydrží.

Tělo kytary je vyrobeno z topolu, krk je javorový a hmatník s 20 pražci je z fíkovníku. O úpravy zvuku se starají 2 standardní Single-coil snímače, pětipolohový přepínač, ovladač hlasitosti a tónová clona. Kobylka je pevná, tzn. nejsnadnější pro začátečníky, ladící mechaniky jsou firemní chromové Fender Squier, orientaci na hmatníku usnadňují poziční tečky. Z výroby je kytara osazena strunami Fender USA 250L Nickel Plated Steel.

TypStratocaster
TěloTopol
Menzura578 mm
Snímač3× Standard Single-coil
KobylkaPevná

Orientační cena: 3 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tříčtvrteční kytara spojující japonskou kvalitu a muzikantské zkušenosti

Elektrická kytara Ibanez PGMM21 je signaturním modelem kytarového mága Paula Gilberta a svým charakteristickým vzhledem je zrozena pro ty, kteří ocení originalitu a jednoduchou hratelnost. Typickým prvkem kytary je namalovaný otvor ve tvaru „f“, který důmyslně maskuje ovládací prvky – ovladač hlasitosti a pětipolohový pákový přepínač snímačů, tónovou clonu byste u tohoto modelu hledali marně. Kytara má dále dva snímače Infinity R, ladící mechaniky Die-Cast Ibanez a pevnou kobylku. Purpleheart hmatník (exotická dřevina) je osazený 24 pražci a orientaci na něm usnadňují poziční tečky.

Velikost kytary je tříčtvrteční, je tedy vhodná i pro menší děti. Stejně tak ji ale mohou používat dospělí s drobnějšími prsty nebo ti, kteří chtějí kompaktní cestovatelskou kytaru.

TypSuper ST
TěloTopol
Menzura564 mm
Snímač2× Infinity R
KobylkaPevná

Orientační cena: 5 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Metalová kytara pro děti a příznivce kompaktních velikostí

Firma Jackson je zapsána především v srdcích metalistů a milovníků tvrdé, dynamické a agresivní hry, kterým nabízí kytary splňující jejich potřeby. Konkrétně je to specifický tvar a velikost s kratší dvoutřetinovou menzurou, která řadě dospělých hráčů vyhovuje svou kompaktností a snadnou ovladatelností, jež se hodí právě při dynamické hře. Vzhledem k menší velikost je zároveň vhodná i pro malé začínající rockery a metalisty.

Zvukové efekty se upravují ovladačem hlasitosti, tónovou clonou, dvěma Jackson High-Output snímači a třípolohovým přepínačem. Kobylka je pevná, čímž je zaručeno stabilní ladění, ladící mechaniky jsou firemní Die-Cast Ibanez.

TypFlying V
TěloTopol
Menzura572 mm
Snímač2× Jackson High-Output
KobylkaPevná

Orientační cena: 4 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat elektrickou kytaru pro dítě

Při výběru elektrické kytary pro děti postupujeme v podstatě stejně, jako u výběru kytary pro dospělé. Jediným zásadnějším rozdílem je velikost a často také cena, obzvlášť v případě, kupujeme-li kytaru pro menší děti, u kterých není jisté, zda je hraní opravdu chytne.

1) Typ snímače ovlivňuje výsledný zvuk

Snímač je magnet omotaný cívkou, který vytváří elektromagnetické pole snímající vibrace strun, jenž přeměňuje na elektrický signál přenášený do zesilovače. Typy snímačů jsou dva:

 • Jednoduchý (Single): Má jasný zvuk s větším podílem vyšších frekvencí a typickým šumem. Hodí se hlavně na country, pop nebo rock’n’roll.
 • Dvojitý (Humbucker): Novější typ produkující silný signál bez šumu se hodí na blues, jazz nebo tvrdší rockové a metalové styly.

2) Pevná kobylka je pro začínající hráče nejlepší

Pevná kobylka zachovává stabilní ladění bez nutnosti seřizování, díky čemuž zjednodušuje začátky s elektrickou kytarou. Druhým typem kobylky je jednozvratné tremolo, které umožňuje hýbat kobylkou směrem ke středu a snižovat tak výšku tónu. Posledním a nejsložitějším typem je dvojzvratné tremolo, které umožňuje hýbat kobylkou na dvě strany a tím snižovat nebo zvyšovat výšky tónu. Dvojzvratné tremolo umí naladit jen hodně zkušený kytarista nebo profesionální kytarář, pro začínající hráče se tak nehodí.


3) Tvar kytary dle hudebního stylu

Tvarů kytar je mnoho, viz rozčlenění v úvodu. Pro každý styl hraní je vhodné vybrat tvar k tomu určený. Pokud si nevíte rady a dítě ještě není stylově vyhraněné, je nejrozumnější volbou univerzální Stratocaster.


4) Kytara se musí dítěti líbit

U dětí často hraje velkou roli vzhled a řadu z nich ke hře povzbudí to, že se budou cítit jako malá rocková hvězda – byť i jen doma v obýváku. A jelikož mají děti často svou hlavu, je lepší je nechat vybrat dle jejich vkusu, než aby vám ležela v koutě nepoužívaná kytara.


5) Velikost odpovídající věku

Elektrické kytary jsou obecně menší a tak je možné pro větší děti a dospívající použít standardní typ. Pro ty nejmenší, cca od 7 let věku a výše, je pak určena dětská elektrická kytara v tříčtvrteční velikosti.


6) Využívejte srovnávače a nakupujte online

Jelikož při nákupu hraje často roli i cena, vyplatí se před nákupem využít internetové srovnávače cen. Samotný nákup přes internet je pak bezpečný díky zákonné 14 denní lhůtě na vrácení zboží bez udání důvodu.

Často kladené otázky

Ano, začít hrát na elektrickou kytaru je možné i bez předchozí znalosti hraní na kytaru akustickou. Někteří začínající hráči dokonce elektrickou kytaru preferují, především proto, že má tenčí struny a štíhlejší krk. Díky tomu se kytara lépe drží, snadněji se dosáhne na struny a pro hraní není zapotřebí příliš síly v ruce.

Elektrická kytara je vybavena zesilovačem, kterým lze regulovat úroveň hlasitosti. Bydlíte-li tedy například v panelovém domě a máte obavy, aby dítě při hraní nerušilo sousedy, stačí pohlídat nastavení.

Možné to je, připravujete se ale o veškerou pointu elektrické kytary, jíž je právě zesílení zvuku pomocí zesilovače, které ji dodává charakteristický šmrnc.

Způsobů je několik, nejspolehlivější a nejjednodušší je však použití elektronické ladičky, která vám přesně řekne, zda je kytara správně naladěná.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)