TOP 10: nejlepší ukulele pro začátečníky – recenze, srovnání

Shrnutí: Při výběru ukulele pro začátečníky dobře zvažte svá očekávání. Někomu postačí jednodušší nástroj, pokud ale tušíte, že vás hraní bude bavit, nebojte se přihodit pár set korun za kvalitnější ukulele z lepších materiálů. V potaz vezměte i velikost, aby vyhovovala vašim prstům. Podívejte se také, jaké příslušenství spolu s nástrojem dostanete. Tady jsou mé tipy:

V článku se toho ale dozvíte víc. Přidám i tipy na další ukulele vhodná pro začátečníky, poradím, na co se při výběru zaměřit, a vysvětlím základní pojmy. 


Výběr redakce

Cordoba Ukulele Player Pack Soprano

Kdy vybrat Cordoba Ukulele Player Pack Soprano?

Tušíte, že vás hraní na ukulele chytne, a nechcete vyloženě „startovací“ nástroj? Z tohoto sopránového modelu byste mohli být nadšeni.

Orientační cena: 2 000 Kč


Set s koncertním ukulele

Cascha HH 2036

Kdy vybrat Cascha HH 2036?

Hledáte ukulele vhodné do větších rukou s dobrým poměrem kvality a ceny? Cascha HH je jednou z možností. 

 

Orientační cena: 1 500 Kč


Poměr cena/výkon

Mahalo MR1

Kdy vybrat Mahalo MR1?

Je vaší prioritou nízká cena a nebo se poohlížíte po kousku, který zaujme designem? Tento model splňuje obojí.

 

Orientační cena: 800 Kč


Oblíbená volba

Ortega RU5

Kdy vybrat Ortega RU5?

Záleží vám vedle kvality i na designu a poohlížíte se po koncertním ukulele? Tato varianta by vás mohla zaujmout. 

 

Orientační cena: 1 300 Kč

Kde koupit ukulele pro začátečníky?

 1. Music-city.cz
 2. Kytary.cz
 3. Muziker.cz
 4. Hudebnicentrum.cz
Ukulele Pro Zacatecniky

Přemýšlíte, že začnete hrát na hudební nástroj a hledáte něco, na čem se snadno naučíte? Zvažte ukulele, které je oproti kytaře menší, takže hraní na něj je snadnější, lépe se s ním cestuje, zvládnete se na něj učit sami doma a je cenově dostupné. V neposlední řadě se jedná o originální nástroj, se kterým rozhodně zaujmete své okolí.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Ukulele se dělí do 4 základních verzí:

 • Sopránové: Délka 53 cm, vysoký, tenký zvuk.
 • Koncertní: Délka 58 cm, hlasitější, plnější tóny.
 • Tenorové: Délka 66 cm, větší rozsah a pevnější tóny.
 • Barytonové: Délka 76 cm, hlubší tón podobnější více kytaře než ukulele.

Kromě nich existují ještě další, například extrémně malé sopranino nebo naopak velké basové ukulele. Najít lze i kombinace ukulele s dalšími nástroji, například Banjolele, které ho kombinuje s banjem.

Každé ukulele je svojí velikostí a tvarem vhodné pro různé úrovně pokročilosti a styly hraní.

 • Sopránové: Pražce jsou blízko u sebe a tak se hodí pro osoby s útlejšími prsty nebo jako první hudební nástroj pro děti.
 • Koncertní: Větší velikost se odráží na větším rozestupu pražců, takže je ideální pro osoby s širšími prsty. Většině dospělým se drží nejlépe právě koncertní ukulele.
 • Tenorové: Hmatník je vhodný i pro velké prsty. Vzhledem k velikosti a zvukovým vlastnostem se hodí pro ty, kteří chtějí své hraní dotáhnout na vyšší úroveň.
 • Barytonové: Jelikož je velikostí a zvukem podobné spíše kytaře, bude skvěle vyhovovat těm, kteří k ní hledají kompaktnější alternativu. Chcete-li dát svým písničkám typický zvuk ukulele, hodí se více první tři varianty.

Recenze nejlepších ukulele pro začátečníky

Existují desítky modelů ukulele a rozhodla jsem se tak dát dohromady recenze těch nejoblíbenějších a usnadnit vám výběr. 

 1. Cordoba Ukulele Player Pack Soprano
 2. Cascha HH 2036
 3. Mahalo MR1
 4. Ortega RU5
 5. Flight NUC310
 6. Kala KA-S
 7. Cascha EH 3953
 8. Mahalo U-SMILE
 9. Ashton UKE 110
 10. Ucoolele UC-002

1) Cordoba Ukulele Player Pack Soprano recenze

Snadno hratelné sopránové ukulele v kompletním setu pro snadné začátky

Kdy zvažovat Cordoba Ukulele Player Pack Soprano?

Tušíte, že vás hraní na ukulele chytne, a nechcete vyloženě „startovací“ nástroj? Z tohoto sopránového modelu byste mohli být nadšeni.

Seženete ale i cenově příznivější ukulele, jako je třeba Mahalo MR1, zvažte tedy, jak hodně se do hraní chcete opřít. 

Proč jsem vybrala Cordoba Ukulele Player Pack Soprano?

Protože kalifornský výrobce, jež se kromě výroby ukulele specializuje také na klasické a akustické kytary, nabízí kompletní set, jež ulehčí každý start. Set obsahuje ukulele s mahagonovým tělem, obal, klipovou ladičku, náhradní sadu strun a výukové materiály.

Sopránové ukulele má krk zaoblený do tvaru C, takže je velice pohodlné na držení, orientaci na hmatníku usnadňují poziční tečky. Z výroby je osazeno strunami Aquila Nový Nylgut Soprán 4U, se kterými zahrajete jasné a čisté tóny. Struny jsou uchycené v kobylce z exotického dřeva Pau Ferro a ladících mechanikách Cordoba Open Gear.

Cena ukulele Cordoba je však vyšší.

Uživatelské recenze Cordoba Ukulele Player Pack Soprano

Strávila jsem desítky minut procházením recenzí na tento model na Amazonu nebo muziker.cz, abych zjistila, jaké jsou zkušenosti kupujících. Mezi hudebníky se podle hodnocení těší velké oblibě pro kvalitně zpracované tělo, bytelnou konstrukci a krásné tóny. Mnozí vyzdvihují i kvalitu materiálu. Někteří také říkají, že ačkoli je ukulele určeno pro začátečníky, vyhoví i pokročilým hráčům.

Podle jednoho nespokojeného zákazníka se však příliš rychle rozladí.

TypSopránové
TěloMahagon
Menzura343 mm
Počet pražců16
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Cascha HH 2036 recenze

Koncertní ukulele ve startovacím balení za dostupnou cenu

Kdy zvažovat Cascha HH 2036?

Hledáte ukulele vhodné do větších rukou s dobrým poměrem kvality a ceny? Cascha HH je jednou z možností. 

Menším prstům ale může vyhovovat i sopránové ukulele, zvažte tak třeba i Cordoba Ukulele Player Pack Soprano.

Proč jsem vybrala Cascha HH 2036?

Protože koncertní ukulele Cascha HH 2036 bude skvěle vyhovovat začátečníkům, pro jejichž ruce je sopránové ukulele příliš malé. Ukulele dostanete v kompletním balení, které zahrnuje obal, výukové materiály, tři trsátka a klipovou ladičku (na lithiovou baterii CR2032, není součástí). Tělo ukulele je z mahagonu, jež zaručuje skvělé zvukové vlastnosti, kobylka a hmatník jsou z palisandru, ladící mechaniky kytarového typu jsou z chromu.

Pro některé uživatele mohou být nevýhodou výukové materiály v cizím jazyce, je však přiloženo také DVD s video návody, dle kterých byste si hru měli osvojit i bez jejich znalosti.

Uživatelské recenze Cascha HH 2036

Procházela jsem hodnocení kupujících na Heurece nebo muziker.cz. Uživatelé jsou s ukulele veskrze spokojeni, nejvíce si chválí kvalitní provedení a pěkný čistý zvuk. Někteří upozorňují, že je nutné ukulele před hraním hodně ladit, zároveň však dodávají, že se jedná o běžnou vlastnost. Další upozornění se týká tenkých trsátek, která jsou opravdu spíše na vyzkoušení pro úplný začátek. Vzhledem k příznivé ceně však hráči tuto skutečnost nepovažují za vadu a naopak si poměr ceny a kvality setu chválí.

TypKoncertní
TěloMahagon
Menzura380 mm
Počet pražců18
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 1 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Mahalo MR1 recenze

Barevné sopránové ukulele zajistí zábavu na celý večer 

Kdy zvažovat Mahalo MR1?

Je vaší prioritou nízká cena a nebo se poohlížíte po kousku, který zaujme designem? Tento model splňuje obojí.

Na rozdíl od některých dalších modelů ale balení nezahrnuje ladičku a další příslušenství, to hledejte třeba u Cascha HH 2036 nebo Cordoba Ukulele Player Pack Soprano

Proč jsem vybrala Mahalo MR1?

Protože i když ukulele Mahalo MR1 z kolekce Rainbow vypadá na první pohled jako dětská hračka, je plnohodnotným hudebním nástrojem, se kterým si užijí spoustu zábavy i dospělí – a pokud by vám veselé barvy přeci jen neseděly, můžete sáhnout po černé verzi.

Tělo ukulele je vyrobeno ze sengonu, který má podobné zvukové vlastnosti jako mahagon, krk je z jabonu a kobyla s hmatníkem z mahagonu. Zajímavostí je kobylkové sedlo Graph Tech NuBone XB, které je syntetickou napodobeninou kosti a jako takové dodává nástroji silnější odezvu bas a středů. Z výroby je ukulele opatřeno strunami Aquila Super Nylgut, které je dle zkušeností zákazníků náročnější naladit, jakmile to však zvládnete, bude vám stačit běžné dolaďování.

Uživatelské recenze Mahalo MR1

Vzhledem k množství recenzí, které jsem na tento nástroj na Heurece nebo muziker.cz našla, se jedná o velmi oblíbený nástroj. A co o něm kupující říkají? Obecně je ukulele Mahalo MR1 zákazníky hodnoceno jako velice slušný kousek za příznivou cenu, který uspokojí začátečníky i pokročilejší uživatele. Líbí se jim zpracování i zvuk, oceňují i design. 

Někteří mezi nevýhodami zmiňují častější potřebu nástroj ladit. 

TypSopránové
TěloSengon
Menzura346 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Ortega RU5 recenze

Krásné koncertní ukulele pro začátečníky i pokročilé 

Kdy zvažovat Ortega RU5?

Záleží vám vedle kvality i na designu a poohlížíte se po koncertním ukulele? Tato varianta by vás mohla zaujmout. 

Začátečníci by však mohli ocenit trochu kompletnější příslušenství, nečekejte tu ladičku ani další doplňky. Ty najdete třeba u Cascha HH 2036 nebo Cordoba Ukulele Player Pack Soprano.

Proč jsem vybrala Ortega RU5?

Protože máte-li větší ambice, než je hraní doma či pro kamarády u táboráku, bude se vám hodit kvalitnější nástroj. Když bude navíc v krásném designu, který diváky zaujme i vizuálně, je to další bod navíc.

Sháníte-li přesně takové ukulele, mohl by tím pravým kouskem být typ RU5 od německého výrobce Ortega. Koncertní ukulele je o něco větší, takže se na něm bude pohodlně hrát i dospělým. Přední deska je z překližkového smrku, zadní deska a luby z laminovaného sapele, tzn. materiálů, jež jsou známé svými skvělými zvukovými vlastnostmi. Orientaci na hmatníku usnadní poziční tečky. Struny jsou uchycené v kvalitních ladících mechanikách Die-Cast, jež se používají také pro kytary.

Uživatelské recenze Ortega RU5

Z recenzí na muziker.czHeurece nebo kytary.cz jsem zjistila, že ukulele Ortega RU5 se obecně těší velké oblibě. Pouze jedna negativní recenze zmiňuje špatné obroušení pražců, je však jediná s touto zkušeností a je tedy velice pravděpodobné, že se jedná o výjimečnou záležitost.

Ostatní hudebníci si ukulele velice chválí, někteří ho dokonce považují za kvalitativně nadstandardní výrobek – vzhledem k jeho ceně. Našení jsou především z nabízeného zvuku, zpracování a zmiňováno je i příjemné držení nástroje. 

TypKoncertní
TěloSmk + Sapele
Menzura380 mm
Počet pražců18
Šířka nultého pražce36 mm

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Flight NUC310 recenze

Kvalitní koncertní ukulele v atraktivním designu

Proč jsem vybrala Flight NUC310?

Koncertní ukulele, jež je svoji velikostí ideální pro hráče s většími prsty, vás na první pohled zaujme svým atraktivním vzhledem z tmavého dřeva s elegantním zdobením kolem ozvučného otvoru. Kromě provedení vás nadchne ale také kvalita a zvuk, jež jsou dle
muzikantů, kteří již ukulele vlastní, více než výborné.

Tělo ukulele Flight NUC310 je vyrobeno ze dřeva Sapele, jež je svými zvukovými vlastnostmi podobné dřevu mahagonovému. Krk, hmatník a kobylka jsou vyrobené z kombinace okoume a ořechu, co však stojí za největší pozornost je kostěný nultý a sedlový pražec. Kostěný pražec má nejen delší životnost, ale také lepší zvukové vlastnosti – zvuk nedrnčí a je čistější. Ukulele se tak hodí nejen pro naprosté začátečníky, ale i pro pokročilejší hráče.

TypKoncertní
TěloSapele
Menzura380 mm
Počet pražců18
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Kala KA-S recenze

Kvalitní koncertní ukulele od předního světového výrobce 

Proč jsem vybrala Kala KA-S?

Ukulele firmy Kala se od jiných odlišují zajímavou historií vzniku – byla založena Mikem Uptonem po jeho dlouhodobém pobytu na Havaji, tedy v místě, odkud ukulele pochází. Jeho nadšení pro tento nástroj dalo vzniknout dnes již celosvětově známé firmě, která nabízí více než 100 různých modelů ukulele, z nichž některé (nejvyšší řady) se vyrábějí ručně.

Ukulele KA-S pochází z akustické sopránové řady, tělo má z mahagonu, které se řadí mezi nejkvalitnější pro výrobu hudebních nástrojů, krk a hmatník jsou z palisandru. Kromě použitého dřeva zajišťují kvalitní zvuk také kobylka a nultý pražec z umělé kosti, jehož zásluhou jsou výrazně čistější a zřetelnější tóny – oproti pražci plastovému.

Ukulele KA-S sice nepochází z ručně vyráběné modelové řady a ani jeho cena nepatří k těm nejnižším z mého výběru, je však velice kvalitním kouskem, který mnozí označují jako nejlepší ukulele ve své třídě.

TypKoncertní
TěloMahagon
Menzura342,9 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 2 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Cascha EH 3953 recenze

Dostupný nástroj pro děti a naprosté začátečníky

Proč jsem vybrala Cascha EH 3953?

Sopránové ukulele se dodává v setu s obalem a třemi trsátky a svojí velikostí je ideální pro děti nebo dospělé s užšími prsty. Jeho tělo je vyrobeno z lípy, hmatník a kobylka z kompozitu WPC (směs dřeva a polymeru), ladící mechaniky jsou kytarového typu. Jednoduchý vzhled je vylepšený ozdobnou rozetou kolem ozvučovacího otvoru.

Ukulele Cascha se nemůže pochlubit konstrukcí z mahagonu, špičkovými materiály a perfektním designem, nabízí však slušnou kvalitu, která je svou cenou dostupná každému. Na tom se shodují také zákazníci, kteří jsou s ním vesměs spokojeni. Kvalita i zvuk jsou dle nich dobré, pouze ladění vyžaduje více trpělivostí. Další pak radí vyměnit firemní struny za lepší, čímž lze dosáhnout lepší kvality zvuku.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura340 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Mahalo U-SMILE recenze

Veselé sopránové ukulele nejen pro malé hráče

Proč jsem vybrala Mahalo U-SMILE?

Barevné ukulele v zelené, žluté, červené, žluto-oranžové nebo bílé barvě nadchne nejen děti, ale i ty, kteří si chtějí se svým nástrojem užít pořádnou porci zábavy. Tělo, hmatník a kobylka jsou vyrobené z javorového dřeva, krk je z jabonu. Sedlo je z materiálu NuBone, což je syntetická kost, která je velice dobrý kompromisem mezi sedlem kostěným a plastovým. Její hlavní předností je čistější a hlasitější zvuk bez drnčení.

Ukulele je za velice příznivou cenu a tak je dostupné pro každého. Za tuto cenu ovšem nelze čekat perfektně stabilní ladění nebo špičkový zvuk. Pokud však hledáte pro své dítě, případně pro sebe, levný domácí nástroj na hraní pro zábavu, zklamat by vás nemělo.

TypSopránové
TěloJavor
Menzura346 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Ashton UKE 110 recenze

Sopránové ukulele pro nenáročné hraní nebo výuku

Proč jsem vybrala Ashton UKE 110?

Ukulele Ashton UKE 110 z lipového dřeva s nylonovými strunami je ideální nástroj pro děti, úplné začátečníky nebo jako hudební nástroj na nenáročné hraní na cestách. Nabízí se v několika různých provedeních, vybrat si můžete například růžové, modré, červené, s dekorem české vlajky nebo v přírodní úpravě. Orientaci na hmatníku usnadňují poziční tečky.

Nízká cena předurčuje ukulele k tomu být dostupným nástrojem pro všechny, kteří se chtějí naučit hrát, nelze od něj však čekat bezchybný čistý zvuk nebo výdrž ladění.

TypSopránové
TěloLípa
MenzuraNeuvedeno
Počet pražcůNeuvedeno
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Ucoolele UC-002 recenze

Šest barevných variant pro děti a začátečníky 

Proč jsem vybrala Ucoolele UC-002?

Ukulele UC-0002 se nabízí v šesti barevných variantách (tmavě modrá, růžová, červená, světle zelená, světle modrá, žlutá), které nadchnou nejen děti, ale i kohokoliv jiného, pro koho je hraní především zábavou.

Tělo, krk i hmatník jsou vyrobené z lipového dřeva, pozici na hmatníku usnadňují poziční tečky. Stejně jako u všech ostatních ukulele z této cenové hladiny je třeba počítat s tím, že se nejedná o nikterak precizní nástroj, se kterým zvládnete dlouhé či náročnější hraní, pro výuku nebo zábavu na cestách vám ale bude dobrým společníkem.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura340 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat ukulele pro začátečníka

Ukulele je poměrně nenáročný nástroj a ani jeho výběr není nic složitého, stačí mít jasno v pár základních věcech a výběr bude hračkou.

1) Velikost odpovídající vašim prstům

Ukulele je samo o sobě malé, proto je třeba vybrat velikost, na které se vám bude pohodlně hrát. Nejmenší sopránové ukulele je vhodné pro děti a osoby s užšími prsty, koncertní pak sedne do ruky většině dospělým.


2) Ukulele se snímačem nebo akustické

Budete-li hrát pouze doma nebo venku s kamarády, stačí vám klasické akustické ukulele. Pokud však chcete s ukulele vystupovat na pódiu, je lepší verze se snímačem, které lze zapojit do komba nebo mixážního pultu.


3) Typ dřeva určuje kvalitu zvuku

Nejkvalitnější ukulele, ze kterých dostanete krásný zvuk, jsou vyrobená z celomasivu. Nejhorším materiálem je plast, který je naprosto nevhodný. Kompromisem mezi kvalitou a cenou je pak ukulele z překližky.


4) Vzhled, který se vám bude líbit

Ukulele je originální nástroj, pokud si pak vyberete ještě zajímavou barvu, pěkné tmavé dřevo, ozdobnou rozetu a podobně, budete mít o pozornost postaráno. Pěkné ukulele, které se vám bude líbit, navíc zvýší vaši radost z hraní.


5) Nevybírejte dle ceny, čtěte recenze

Cena by při výběru ukulele neměla hrát hlavní roli. Levné ukulele vám bude k ničemu, pokud nevydá pořádný tón a ještě se vám na něj bude špatně hrát. Vybírejte tedy vždy dle svých potřeb a nezapomeňte ani na pročítání recenzí.


6) Nebojte se nákupu přes internet

Při nákupu přes internet máte větší výběr a často také zákaznické recenze a nižší ceny. Ze zákona lze každé zboží zakoupené přes internet vrátit do 14 dnů. Neprodleně po obdržení tedy ukulele prohlédněte, vyzkoušejte a bude-li mít jakékoliv škrábance, praskliny, nerovnosti či jiné defekty, nezdráhejte se ho reklamovat.

Shrnutí: Podle čeho se orientovat při výběru ukulele pro začátečníky? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Zvážili jste, jaký typ ukulele bude vhodnější?ano
✅ Je ukulele z dostatečně kvalitního materiálu?ano
✅ Vyhovuje vám velikost ukulele?ano
✅ Jsou s nástrojem spokojení ostatní hudebníci?ano

Často kladené otázky

Menzura udává vzdálenost struny od nultého pražce ke kobylce. Čím je menzura delší, tím větší je napětí strun a nižší prověšování. Je-li menzura delší, je možné použít tenčí struny, na kterých lze zahrát vyšší tóny.

Struny na ukulele jsou nylonové, což je další důvod k tomu, aby bylo vhodné pro začátečníky. Nylonové struny jsou měkčí, neotlačují se z nich prsty, a tak jsou jednoduché na hraní pro začátečníky a děti.

Kytara je větší a má 6 strun, ukulele (všech typů) je menší a má pouze 4 struny. Hmatník je u ukulele výrazně kratší, takže se na něm lépe pohybuje prsty. Ukulele má vzhledem ke své konstrukci jiný zvuk, například na něm nezahrajete tak nízké tóny jako na kytaře. To ovšem není na závadu, každé tóny jsou specifické a zajímavé něčím jiným.

Rozhodně ano, ukulele je jeden z nejjednodušších nástrojů pro začátky. Výuková videa a manuály mohou být někdy rovnou součástí ukulele, pokud ne, najdete jich spoustu na Youtube.

Užitečné odkazy

4.9/5 - (18 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář