TOP 10 nejlepších kytar pro leváky - recenze, inspirace


Výběr redakce

Akustická kytara s přirozeným tónem pro začátečníky a pokročilé

 Orientační cena: 5 900 Kč


TOP elektroakustická

Elektroakustická kytara s vyváženým zvukem v elegantním designu

 Orientační cena: 9 000 Kč


Pro náročné

Inspirativní autentický zvuk pro jakýkoliv hudební styl


 Orientační cena: 17 000 Kč


Poměr cena/výkon

Dostupná volba pro začínající kytaristy


 Orientační cena: 5 000 Kč
Kytary Pro Levaky

Ani leváci se dnes již nemusí vzdávat svého koníčku či snu o hudební kariéře. Kytar pro levou ruku je sice v poměru k těm pravorukým výrazně méně, poptávku však pokrývají dostatečně a leváci si mohou vybírat stejně jako praváci. V nabídce jsou kytary klasické, akustické, elektrické a elektroakustické. A které jsou ty nejlepší? 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kytaru pro leváky poznáte už na první pohled podle zrcadlově obráceného těla a loga, které je při čelním pohledu čitelné i při obrácené poloze. To hlavní se však skrývá v konstrukci a hardwaru.

Kytara pro levou ruku má obrácený krk, ladící mechaniku, kobylku i nultý pražec. Některé lepší akustické kytary (dreadnought, jumbo) pak mají odlišné také vnitřní žebrování, jež je kvůli lepší vyváženosti zvuku rozprostřeno vějířovitě.

Zjednodušeně řečeno, u levoruké kytary je ladění a vše další uzpůsobeno tak, aby pravá ruka mohla dělat to, co u klasické kytary dělá pravá.

Akustická kytara s přirozeným tónem pro začátečníky a pokročilé

Šestistrunná kytara tvaru dreadnought vycházející z osvědčené série Earth nabízí začátečníkům i pokročilým nástroj klasického vzhledu s přirozenými tóny a průrazným zvukem, jež má zvýrazněné vyšší středy a výšky.

O přirozený zvuk se stará hned několik prvků. Za prvé jsou to tělo z mahagonového dřeva a rezonanční deska ze smrkového masivu, za druhé povrchová úprava Open pore, jež nezabraňuje rezonanci dřeva, za třetí pak vroubkovaná výztuha uvnitř korpusu. Dále pak speciálně tvarovaná kobylka z palisandrového dřeva a ladící mechanika Die-Cast.
Příjemná je také cena kytary, která se i přes své kvalitní zpracování drží v nižší cenové hladině.

TypAkustická
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 5 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektroakustická kytara s vyváženým zvukem v elegantním designu

Levoruká kytara tvaru dreadnought od značky Sigma Guitars nabízí jasné tóny, vyvážený zvuk a bohatou rezonanci na nižších středech a basech. Umožňuje jí to jednoduchá elegantní konstrukce s tělem z mahagonového dřeva, rezonanční deska ze smrkového masivu a tenká povrchová úprava z matného polyuretanu.

O technickou část se pak stará vestavěný preamp (předzesilovač) Sigma, kterým lze kytaru připojit k zesilovači. Součástí je také integrovaná ladička, s jejíž pomocí nastavíte basy, středy, výšky a hlasitosti. O ladění se dále starají prověřená chromová mechanika Die-Cast a palisandrová kobylka s kostěným sedlem.

Kytara DMEL Natural svoji kvalitou a vlastnostmi uspokojí především začátečníky a mírně pokročilé, pro ty zkušenější pak může být levnější alternativou k dražším a sofistikovanějším modelům.

TypElektroakustická
Počet pražců20
Menzura645 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 9 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Inspirativní autentický zvuk pro jakýkoliv hudební styl

Elektrické kytary typu Stratocaster patří k vlajkovým lodím a základům firmy Fender a jako takové nabízejí nekompromisní kvalitu a zvuk, který se hodí pro celou řadu hudebních stylů.
Na první pohled vás zaujme vzhled a logo v typickém designu Fender, na ten druhý pak oceníte konstrukční zpracování a technologie.

Mezi ty hlavní patří tři single-coil snímače s Alnico magnety, jež dodávají kytaře její klasický zvuk, potenciometry hlasitosti, tónové clony a pětipolohový přepínač snímačů na úpravy zvuku, nebo mechaniky Standard Cast/Sealed sloužící pro stabilní ladění.

Cena Stratocaster Fender není rozhodně nízká, dostanete za ni však nástroj, který ačkoliv byl představen již před více než 60 lety, se stále drží na předních příčkách popularity. Svědčí o tom i fakt, že je mnohými kytarovými velikány považována za jeden z nejlepších nástrojů vůbec.

TypElektrická
Počet pražců22
Menzura648 mm
Přední deskaOlše
Zadní deska a lubyOlše
HmatníkPau Ferro

Orientační cena: 17 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dostupná volba pro začínající kytaristy

Ti, kteří teprve začínají nebo jsou mírně pokročilí, jistě ocení kvalitní nástroj, který ale nebude znamenat díru do rozpočtu. Přesně takovou může být klasická kytara německého výrobce Ortega, která je vyrobena z cedrové a smrkové překližky (přední deska), mahagonu (zadní deska a luby, krk) a ořechu (hmatník, kobylka), tzn. dřev, která zajišťují skvělou rezonanci. Kytara se dodává společně s ochranným obalem, prevencí proti viditelným škrábancům je také matná povrchová úprava.

Náročnější hráče Ortega R122L neuspokojí, pro ty začínající nebo sváteční je však skvělou možností, jak získat kvalitní kytaru za příznivou cenu.

TypKlasická
Počet pražců19
Menzura650 mm
Přední deskaCedr, smrk (překližka)
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOřech

Orientační cena: 5 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Celomasivní akustická kytara od legendárního výrobce

Fender by se dal bez nadsázky označit za legendu mezi výrobci kytar. Jeho vlajkovou lodí jsou elektrické stratocastery, ani v akustických kytarách však nezůstává pozadu. Přesvědčit vás o tom může kytara tvaru dreadnought ze série Paramount, jež na první pohled zaujme luxusním vzhledem, jež jí propůjčuje tělo z mahagonového masivu. Celomasivní provedení ale není pouze na okrasu, má také skvělé rezonanční vlastnosti, jejichž výsledkem je perfektně čistý zvuk a jasné tóny. Na kvalitě zvuku se podílí také povrchová úprava Open Pore, jež zachovává ty nejlepší přirozené vlastnosti dřeva.

K technickým detailům dodáváme, že ladící mechanika je poniklovaná Open-Back, hmatník je opatřen 20 Vintage Style pražci a 43 mm nultým pražcem z kosti.
Cena kytary patří k těm vyšším, lze však říci, že dostanete to, za co platíte, tzn. luxusní vzhled, zpracování nejvyšší kvality a skvělý zvuk.

TypAkustická
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaMahagon
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOvangkol

Orientační cena: 14 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektroakustická kytara v atraktivním černém lesku za příznivou cenu

Chcete-li, aby vaše kytara nejen dobře hrála, ale také udělala dojem na posluchače a zároveň nestála příliš, mohla by pro vás být skvělou volbou TCY10LE-BK od Ibanez.
Kytara, vyrobená ze smrku (přední deska) a sapele (vlastnosti a vzhled podobné mahagonu), spojuje výhody elektroakustických kytar s atraktivním vzhledem a komfortem hraní z kytar elektrických. Zajímavostí jsou kolíčky Ibanez Advantage, se kterými se snadno manipuluje, aniž by tím trpěla pevnost uchycení. Struny jsou uchycené v tradičních Die-Cast mechanikách, o hlasitost se stará elektronika Ibanez AEQ-2T s integrovanou ladičkou a podkobylkový piezo snímač.

Japonský Ibanez platí za jednoho z nejlepších výrobců kytar na světě, na jehož nástroje se spoléhala řada kytarových legend. I pokud si tedy vyberete z levnější produktové řady, můžete si být jisti, že dostanete pro své hraní velice slušnou kytaru.

TypElektroakustická
Počet pražců20
Menzura650 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubySapele
HmatníkPurpleheart (amaranth)

Orientační cena: 6 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Akustická kytara s překvapivě kvalitním provedením za nízkou cenu

Na levoruké kytaře s dreadnought tělem vás zaujme její překvapivě kvalitní zpracování, které není pro takto nízkou cenovou kategorii úplně běžné. Jedná se o vroubkovanou výztuhu (X-Brancing), povrchovou úpravu Open Pore, jež zachovává přirozené rezonanční vlastnosti dřeva a především pak Dovetail Neck Joint – speciální, velmi silný, způsob připojení těla a krku, jež lépe přenáší rezonance mezi oběma částmi, díky čemuž se neztrácí energie a detaily tónů. Přidáme-li k tomu ještě přední desku ze smrku a zadní z mahagonu, dostaneme kytaru s jasnými výškami a rozhodným basem v harmonické frekvenci – a to vše za naprosto fantastickou cenu.

TypAkustická
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 3 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektrická kytara v atraktivním designu pro začátečníky

Pro ty, kteří s hraním teprve začínají a spíše než sofistikovanou techniku na špičkové úrovni potřebují kvalitu za rozumnou cenu, by mohla být dobrou volbou kytara GRG 170DXL BKN od japonského Ibanez. Ten je považován za jednoho z nejlepších výrobců kytar na světě, takže i v nižší cenové řadě můžete dostat velice zajímavé nástroje.

U kytary Ibanez zaujme na první pohled atraktivní design v černém lesku, jež je ještě podpořen polohovými značkami v designu Sharktooth (žraločí zuby) – jejichž význam je samozřejmě také praktický, slouží pro snažší orientaci na hmatníku, jež je osázen 24 Jumbo pražci. K běžnému nastavení zvuku slouží potenciometr hlasitosti, tónová clona a pětipolohový přepínač, sílu mu pak dodává kombinace tří pasivních snímačů, všechny z vlastní výroby Ibanez.

TypElektrická
Počet pražců24
Menzura648 mm
Přední deskaTopol
Zadní deska a lubyTopol
HmatníkPurpleheart (amaranth)

Orientační cena: 6 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově dostupná akustická kytara pro leváky

Začínající nebo sváteční hráče osloví kytara LH SD25 od francouzské firmy Prodipe Guitars, která se snaží nabízet dovedně zpracované nástroje za nízké ceny. Akustická kytara typu dreadnought tak překvapí svým charakterem a vyvážeností, které jí dodávají zesílená záda a odlehčená výztuha. O zvuk se postará smrková přední deska, jež je známá pro své skvělé akustické vlastnosti, v kombinaci s indonéským mahagonem (zadní deska a luby), který vytváří hluboké, dobře definované basy.

TypAkustická
Počet pražců20
Menzura650 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkKompozitní palisandr

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasická kytara na výuku pro začínající hráče

Levoruká klasická kytara, tzv. španělka, je ideální pro výuku dospělých začátečníků, případně dětí od 12 let. Vyrobena je z lípy (přední deska, zadní deska a luby) a javoru (krk) s povrchovou úpravou zachovávající přirozený vzhled. Krk s menzurou 65 mm je osazen ebonizovaným hmatníkem s 19 pražci, ladění a intonaci obstarává standardní poniklovaná mechanika, plastový nultý pražec a ebonizovaná kobylka s plastovým struníkem.

Pokročilé hráče kytara Valencia VC104L 4/4 Natural nezaujme, je však alternativou pro ty, kteří chtějí začít hrát, ale jejich rozpočet je nižší.

TypKlasická
Počet pražců19
Menzura650 mm
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkEbonizovaný

Orientační cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

TŘI tipy, jak vybrat kytaru pro leváka

Kytar pro leváky je výrazně méně a tak bude výběr probíhat především dle tří základních parametrů. Jakmile v nich budete mít jasno, bude nalezení té správné kytary poměrně rychlou záležitostí.

1) Jakému stylu se chcete věnovat a jak často budete hrát

Někdo teprve začíná, někdo si zahraje občas pro radost a někdo se již vidí na koncertních pódiích – a dle toho si každý vybírá vhodnou kytaru. Kytary se dělí na klasické, akustické a elektrické, akustické a elektrické se dále dělí do podkategorií.

Budeme-li rozřazovat dle hlavních kategorií, klasická kytara (tzv. španělka) má měkké nylonové struny a je tak ideální pro začátečníky. Akustická kytara s kovovými strunami je vhodná především na rytmické hraní s trsátkem a elektrická kytara s ocelovými strunami, na něž se hraje výhradně trsátkem, je ideální na rock a metal.


2) Materiálové provedení a technologie

Nejlepší materiál na kytary je celomasiv, který nabízí perfektní rezonanční vlastnosti a výrazně lepší zvuk, za což si vždy připlatíte. Levnější kytary jsou vyrobené z překližek, jsou levnější, ale také nemají tak jasný a čistý zvuk.
Pokud s hraním teprve začínáte a nejste si jistí, zda u něj vydržíte, pak je levnější kytara z překližky jistější volbou. Jestliže jste pokročilejší, případně hrajete někde veřejně, určitě se vyplatí investovat do lepšího kusu.

U elektrických kytar jsou pak důležité technologie jako je snímač, ladička a další, kterými se přímo ovlivňuje finální zvuk – a to opět něco stojí. Alternativou, nebo chcete-li kompromisem, jsou elektroakustické kytary, které jsou obvykle levnější a nabízejí z každého typu něco.


3) Jakou roli hraje značka a cena

Ceny kytar se pohybují v řádech několika stokorun až po tisíce. Největší vliv na cenu má materiálové provedení, technologie a značka. Za značkové kytary od top výrobců si vždy připlatíte, na jejich kvalitu a perfektní zvuk se ale můžete spolehnout na 100 %. Neznamená to však, že by méně známý výrobce nedokázal vyrobit kvalitní kytaru. Pokud tedy chcete najít ideální kompromis mezi kvalitou a vaším rozpočtem, je dobrou cestou studium parametrů a zkušeností ostatních uživatelů.

Často kladené otázky

Jediná kytara, kterou lze doma upravit na levou ruku je klasická španělka. Pokud to ale s hraním myslíte vážně, je vždy lepší pořídit si nástroj, který vám i bez úprav skvěle padne do (levé) ruky.

Ano může, spousta leváků hraje na pravorukou kytaru. Vše je otázka toho, na jaký nástroj se začnete učit, jak dobře vám to půjde a jak si na ni zvyknete. Pro někoho to může být jednoduché, pro někoho složité – v druhém případě pak přichází na řadu levoruká kytara.

Jelikož z Číny dnes pochází téměř vše, těžko byste hledali kytaru, která odsud není – s výjimkou nejdražších prémiových nástrojů. Spíše než země původu je tak důležitý typ dřeva a jeho zpracování, konstrukční řešení detailů a další parametry, jež mají vliv na kvalitu zvuku. V době internetu se lze celkem spolehlivě orientovat dle recenzí, takže se dokážete vyvarovat nákupu nekvalitních kytar.

Výrobců kytar je spousta a každý může vynikat v něčem jiném, těžko tedy vybrat toho nejlepšího. Mezi špičky v oboru patří kytary od Gibson, Fender, PRS, G&L, Rickenbacker, Ibanez, ESP nebo Jackson.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)