Nejlepší elektroakustické kytary 2024 - recenze, srovnání


Výběr redakce

Osvědčený koncept s přirozeným tónem dřeva za rozumnou cenu

Orientační cena: 8 000 Kč


Jumbo kytara

Jumbo kytara nejvyšší kvality pro náročné hráče

Orientační cena: 15 000 Kč 


Klasická kytara

Snadná hratelnost pro hudebníky všech úrovní pokročilosti

 Orientační cena: 10 300 Kč


Poměr cena/výkon

Cenově příznivá elektroakustika pro začínající hráče

 Orientační cena: 3 000 Kč

Kde koupit elektroakustické kytary?

  1. Music-city.cz
  2. Kytary.cz
  3. Muziker.cz
  4. Hudebnicentrum.cz
Elektroakusticke Kytary

Přijde-li řeč na výběr kytary, je jedním z nejzásadnějších rozhodnutí to, zda koupit elektrickou nebo akustickou verzi. V nabídce je ale ještě jedna možnost – elektroakustická kytara. Elektroakustická kytara si z obou typů bere jejich hlavní výhody a díky tomu ji lze používat oběma způsoby. A jak elektroakustickou kytaru vybrat a které jsou nejlepší?

Elektroakustická kytara funguje jako kytara akustická, oproti ní má ale navíc uvnitř těla snímač, který bývá dovybavený předzesilovačem a ladičkou. Díky tomu lze upravovat zvuk dle vašich potřeb.

Je tedy možné říci, že elektroakustická kytara spojuje výhodu kytary akustické a elektrické.

Kromě obalu, stojanu, trsátka a popruhu pro případné hraní ve stoje je základním vybavením pro elektroakustiku kytarové kombo a nástrojový kabel na propojení.

Osvědčený koncept s přirozeným tónem dřeva za rozumnou cenu

Elektroakustická kytara 70E-W vychází z tradičního konceptu osvědčené série Earth a je charakteristická svým průrazným zvukem se zvýrazněnými vyššími středy a výškami. Ten nástroji dodávají použitá dřeva (rezonanční deska smrk, tělo mahagon), jež jsou známá pro své rezonanční vlastnosti, vroubkovaná výztuha uvnitř korpusu, speciálně tvarovaná kobylka a povrchová úprava Open pore, která ponechává dřevu jeho přirozené rezonanční vlastnosti. Z technologií je to pak vestavěná ladička, elektronika Fishman Isys+, snímač Fishman Sonicore a ladící mechaniky Die-Cast.

Shrneme-li všechny vlastnosti kytary Cort Earth 70E-W, dostáváme velice slušný nástroj, jehož kvalita je v poměru k ceně více než dobrá – na čemž se shodují i hráči, kteří říkají, že zvuk kytary je velice mile překvapil. Další dodávají, že kvalita zvuku je stejná jako u výrazně dražších kytar.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 8 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jumbo kytara nejvyšší kvality pro náročné hráče

Náročnější hráči, kteří hledají perfektní zvuk s důrazem na plné basy, sáhnou po kytaře tvaru Jumbo z řady Westerly Collection od Guild. Kytara F-250E Deluxe staví na pevných základech nástrojů z dob začátků firmy, které vynikaly precizním zpracováním v nejvyšší kvalitě. Ty doplňuje o současné moderní technologie jako jsou ladící mechaniky GBB2 Butterbean nebo elektronika Guild/Fishman AP1 se snímačem Sonicore.

Perfektní zvuk doplňuje luxusní vzhled s lesklou povrchovou úpravou Antique Burst, kterou podtrhuje perleťová rozeta a logo Guild na hlavě kytary.

Jedinou nevýhodou kytary zůstává však její cena, můžete si být však jisti, že dostanete to, za co platíte, tzn. čistý, plný a vyvážený zvuk luxusně zabalený do masivního dřeva nejvyšší kvality. To ostatně potvrzují i samotní hráči, kteří doslova říkají, že je kytara nikdy nezradila a že s ní nemohou být šťastnější.

TypJumbo
Počet pražců20
Menzura648 mm
Přední deskaSmrk (masiv)
Zadní deska a lubyŽíhaný javor
HmatníkPau ferro

Orientační cena: 15 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Snadná hratelnost pro hudebníky všech úrovní pokročilosti

Kytara CN-140SCE od firmy Fender, jedné ze špiček v oboru, je vyrobena ve tvaru koncert, který je menší než dreadnought, se zaoblenějšími rysy a hlubším výřezem v pase. Skvěle se tak hodí pro ty, kteří preferují o něco menší kytary.

Další zajímavostí je použití nylonových strun s rozestupy a šířkou krku, která je běžná pro struny ocelové. Výsledkem je výrazný tón při zachování snadné hratelnosti a pohodlí, ke kterému přispívají také válcově zaoblené hrany hmatníku, jež ocení začátečníci i profesionálové. O úpravy zvuku se stará elektronika Fishman Classic Design.

Leckomu by se kombinace nylonových strun a elektriky zdála minimálně zvláštní, zákazníci se shodují na tom, že jde o krásně zpracovaný nástroj s ohromujícím zvukem. Chválena bývá také nízká váha a štíhlejší tělo, které jsou pro řadu hráčů jednodušší na přenos i hru. V neposlední řadě je zmiňovaná cena, jež je sice vyšší, dle uživatelů však naprosto odpovídá kvalitě.

TypKoncert
Počet pražců18
Menzura643 mm
Přední deskaCedr (masiv)
Zadní deska a lubyOvangkol
HmatníkOřech

Orientační cena: 10 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivá elektroakustika pro začínající hráče

Ti, kteří si chtějí elektroakustiku nejprve osahat nebo hrají pouze příležitostně s přáteli a nepotřebují tak technologie na profesionální úrovni, by mohla zaujmout kytara Squier SA-105CE od Fender, jež je předním světovým výrobcem kytar.

Tvar dreadnought patří ke klasikám, na které lze zahrát řadu hudebních stylů, přední smrková deska zaručuje skvělé rezonanční schopnosti a tečky na hmatníku usnadní orientaci. Opomenout nelze ani předzesilovač Fishman Isys III, která se stará o úpravu zvuku. Vyzdvihnout musíme přítomnost vestavěné ladičky, která nebývá u levnějších modelů vždy samozřejmostí.

Zákazníci se shodují na tom, že se jedná o krásnou kytaru s na svoji cenu skvělým zvukem, která se hodí pro začátečníky, na běžné domácí hraní, k táboráku apod. Někteří doporučují vyměnit struny za lepší, čímž lze dosáhnout ještě lepších zvukových zážitků.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaSmrk 
Zadní deska a lubyNato
HmatníkJavor

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektroakustická kytara pro náročné a pokročilé hráče

Časté a profesionální hraní si žádá kvalitní nástroj se skvělým zvukem – třeba kytaru DMC-1E od Sigma Guitars, jež je původně japonský, nyní německý výrobce.

O perfektní zvuk se v jejím případě starají společně konstrukční i elektronické prvky. Kytara má přední rezonanční desku z masivního smrku a záda a luby z mahagonu, jež patří mezi nejlepší dřeviny pro kytary vůbec. Kostěný nultý pražec a kobylkové sedlo, které nejsou v této cenové kategorii vždy samozřejmostí, zaručují prvotřídní přenos výšek a stabilitu tónu. Posledním konstrukčním prvkem, který nelze nezmínit, je spojení krku a těla mimořádně pevným klínovým čepem (Dovetail Neck Joint).

O elektrickou část se stará předzesilovač Fishman Presys II s ovladačem hlasitosti, dvoupásmovým ekvalizérem a integrovanou ladičkou. Zajímavou je také funkce Phase, která dokáže vytvořit kopii vstupního zvuku a měnit výšky tónu.

Kytara Sigma Guitars DMC-1E patří k těm dražším, jak ale říkají samotní uživatelé, její kvalita naprosto odpovídá ceně a svého majitele podrží při jakémkoli hraní.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura645 mm
Přední deskaSmrk (masiv)
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkMicarta

Orientační cena: 13 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektroakustika střední třídy nejen pro začínající hráče

Slušná kvalita za cenu, jež vás finančně nezruinuje, tak by se dala charakterizovat kytara CD-60SCE od firmy Fender, která uspokojí začínající i pokročilejší.

Její tělo je vyrobeno z laminovaného mahagonu, rezonanční deska ze smrkového masivu a ořechová kobylka a hmatník. Hmatník se bude skvěle držet díky lehce zbroušeným hranám, orientaci na něm usnadní perleťové poziční tečky. Struny jsou uchycené v Die-Cast mechanikách, elektronika je Fishman CD Preamp s vestavěnou ladičkou.

Kdo by chtěl, nějakou tu chybu by na kytaře jistě našel, například laminované tělo nebo plastový nultý pražec. Vezmeme-li však do úvahy také její cenu, dojdeme k závěru, že se jedná o povedený kousek se skvělými hracími vlastnosti a zvukem, který nezklame ani zkušenější muzikanty.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaSmrk (masiv)
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOřech

Orientační cena: 6 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Japonská kvalita v atraktivním balení za dostupnou cenu

Na kytaře Ibanez PF 15ECE vás jako první zaujme přímočarý design bez zbytečných příkras, který k poslechu přidává vizuální zážitek. Při hraní pak oceníte pohodlnost a překvapivě čistý a kvalitní zvuk, který byste v této cenové kategorii možná ani nečekali – což potvrzují i hráči, kteří na japonskou kvalitu nedají dopustit.

Zvuk je výsledkem spojení kvalitních materiálů, jako je masivní smrková rezonanční deska, vrstvený korpus z okoume, hmatník z fíkovníku a krk z exotického dřeva nyatoh, jejichž rezonanci podporuje tradiční X žebrování.

Struny jsou uchyceny v Die-Cast ladících mechanikách, elektronika je Ibanez AEQ2T s vestavěnou ladičkou. Specialitou firmy Ibanez jsou pak kolíčky Advantage, které jsou jednodušší na manipulaci a zároveň nepovolují ani při větším pnutí strun.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura648 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyOkoume
HmatníkFíkovník

Orientační cena: 5 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Špičkové japonské technologie pro profesionální hráče 

Každý profesionální hráč potřebuje ke svému hraní rovnocenného partnera špičkové kvality. Přesně takovým se může stát elektroakustická kytara s osvědčeným tvarem těla dreadnought, která posluchače dostane skvělým zvukem a muzikanta snadnou hratelností.

Mezi její hlavní konstrukční přednosti patří kombinace těch nejkvalitnějších dřev typu smrk, mahagon, palisandr nebo obláčkový javor, sedlový a nultý pražec ze syntetické kosti, dvoucestná výztuha krku nebo jemně zbroušené hrany hmatníku. Ladící mechaniky jsou zlacené Die-Cast, struny D’Addario EXP16 Phosphor-Bronze.

Profesionální úpravy zvuku zajišťuje předzesilovač Takamine TK-40D s vestavěnou ladičkou, 3 pásmovým ekvalizérem, přepínačem Mid Contour, Notch filtrem, EQ bypass přepínačem a nechybí ani Anti-feedback systém. Použitá elektronika vám umožní mít absolutní kontrolu nad zvukem, což je nezbytný předpoklad pro hraní na pódiu.
Výše uvedené potvrzují i muzikanti, kteří kytaru Takamine GD93CE často označují jako nejlepší nástroj, který kdy drželi v ruce.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura644 mm
Přední deskaSmrk (masiv)
Zadní deska a lubyPalisandr
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 16 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elektroakustická jumbo kytara pro začínající i pokročilejší 

Kytara Epiphone J-45 EC Studio je primárně určena začátečníkům, nezklame ale ani pokročilejší hráče. Tělo typu jumbo je o něco větší než dreadnought, což poznáte především na plném zvuku bas.

Základem kytary jsou poctivá dřeva jako je smrk (rezonanční deska), mahagon (zadní deska a luby) a palisandr (kobylka a hmatník), jež jsou známé svými skvělými zvukovými vlastnostmi, které dávají vzniknout vyváženému a jasně čitelnému zvuku.

Předzesilovač je typu Shadow Premium, snímač je piezo-elektromagnetický Shadow nanoFlex. Zabudovaná ladička je v této cenové kategorii samozřejmostí, méně standardní, o to však příjemnější, je anti-feedback systém a zvukový efekt Phase.
Kromě kvalitních technologií a zpracování nabízí kytara také atraktivní vintage vzhled, který bude potěchou pro oko hráče i jeho posluchačů.

Shrneme-li všechny vlastnosti, je kytara J-45 EC Studio velice kvalitním nástrojem pro začátečníky a dobrou volbou pro pokročilejší, kteří mají omezený rozpočet.

TypJumbo
Počet pražců20
Menzura648 mm
Přední deskaSmrk (masiv)
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 7 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ekonomická volba pro začínající nenáročné hráče

Ne každý má na kytaru velký rozpočet a ne každý se chystá zabývat profesionálním hraním. V takovém případě může být dostačující kytara Pasadena SG028CE v pěkném černém designu. Její tvar je osvědčený dreadnought, na tělo je použito lipové dřevo, hmatník je z palisandru. Ladící mechaniky jsou chromové Die-Cast, elektroniku obstarává předzesilovač s 3 pásmovým ekvalizérem a zabudovanou ladičkou.

TypDreadnought
Počet pražců21
MenzuraNeuvedeno
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 2 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat elektroakustickou kytaru

Výběr elektroakustické kytary je v podstatě velice podobný, jako výběr kytary akustické či elektrické a není na něm nic příliš složitého, stačí promyslet základní parametry.

1) Tvar kytary ovlivňuje její tóny

Konstrukce těla kytary má zásadní vliv na to, jaký zvuk z ní dostanete. Nejčastěji používané jsou kytary s tělem typu Dreadnought, někdy nazývané též westernová kytara, které mají nejen velké tělo, ale i zvuk. Dreadnought zaujme bohatými basami, čistými výškami a hlasitostí, jež jsou univerzální pro hraní rozličných žánrů.

Dále se používá kytara typu Jumbo, jež je o něco větší než dreadnought, což se projevuje především na basových frekvencich a výrazném zvuku.

Další alternativou je pak takzvaná koncertní kytara, která je naopak menší a zaoblenější než dreadnought, její zvuk je však naprosto rovnocenný – hlavní benefit je v kompaktnější velikosti a nízké váze.


2) Použité dřevo má zásadní vliv na barvu zvuku

Na těla kytar se běžně používají dřeva jako je mahagon, smrk, lípa, javor nebo topol. Zásadní rozdíl je v tom, zda se jedná o celomasivní nebo laminovanou kytaru. Celomasivní kytara vždy poskytne lepší zvuk, musíte se však o ni pečlivěji starat a i její cena je pochopitelně vyšší.


3) Zvukové efekty podle úrovně vašeho hraní

Levnější elektroakustické kytary mají pouze základní předzesilovač, snímač a ladičku a hodí se především pro ty, kteří se s elektronikou seznamují. Pokročilejší a profesionální hráči už ocení sofistikovanější technologie, jež jim umožní si se zvukem více pohrát, například funkci Phase nebo Anti-feedback systém.


4) Značka a cena nejsou vždy ukazatelem kvality

Mezi přední výrobce kytar patří Gibson, Fender, PRS, G&L, Rickenbacker, Ibanez, ESP nebo Takamine – a za jejich kvalitu si také připlatíte. Neznamená to ovšem, že by méně známá značka musela být nutně horší, i u ní můžete najít často překvapivě dobré nástroje za příznivé ceny. Vyplatí se tak dát si s výběrem trochu práce a prostudovat všechny dostupné možnosti a recenze na ně.

Často kladené otázky

Rozhodně není třeba se bát, že budete rušit sousedy v paneláku. Zvuk je samozřejmě možné pustit pěkně naplno, zároveň je ale také možné ho ztlumit tak, aby úroveň hluku byla snesitelná pro vaše okolí.

Menzura označuje délku aktivně se chvějící struny, tzn. vzdálenost struny od nultého pražce po kobylku. Čím je delší menzura strun, tím větší je jejich napětí a nižší prověšování = čím delší menzura, tím tenčí struny lze použít.

Záleží na tom, jak často hrajete a třeba i na tom, jak moc se vám potí ruce. Při běžném hraní se struny vyměňují zhruba jednou za 3 až 6 měsíců, při intenzivním hraní a vyšší míře pocení rukou to ale klidně mohou být 2 až 3 týdny.

Dalším aspektem je také cena strun – někteří preferují levnější struny, které se jim i při častější výměně vyplatí více než ty dražší. Zde ale opět záleží na četnosti a míře profesionality hraní a dalších faktorech.

Když natáhnete ruku před sebe a uvolníte zápěstí, prsty a jejich konečky klesnou a dlaň má tvar jakoby držela míček. V takové poloze položte ruku na kytaru a dostanete správné a přirozené držení nástroje.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)