Nejlepší kytary pro děti 2024 – recenze, inspirace

Shrnutí: Při výběru kytary pro děti hraje hlavní roli velikost, aby bylo hraní komfortní, což se odrazí i v tom, že bude dítko brnkání bavit. Z toho důvodu nepodceňujte ani vzhled kytary. Zvažte i samotný typ, ačkoliv nejběžnější bývají kytary klasické, někdy mohou přijít na přetřes i ty elektrické. Tady jsou výsledky mého hledání těch nejlepších:

A co se ještě dočtete? Podívám se blíže i na další modely kytar, vysvětlím nejdůležitější pojmy a přihodím i tipy k výběru.


Výběr redakce

Fender ESC-80 Educational3/4 Natural

Kdy vybrat Fender ESC-80 Educational3/4 Natural?

Hledáte pro své dítko první, základní kytaru, která nijak nenabourá rodinný rozpočet? Tato by mohla být trefou do černého.

Orientační cena: 3 000 Kč


Pro odrostlejší hráče

Kantare Vivace S 7/8 Natural

Kdy vybrat Vivace S 7/8 Natural?

Poohlížíte se po trochu propracovanějším kousku pro starší děti, u nichž víte, že u hraní vydrží? Kytara Kantare by mohla naplnit vaše očekávání.

Orientační cena: 6 500 Kč


Akustická kytara

Cort Earth Mini /Bag OP

Kdy vybrat Cort Earth Mini / Bag OP?

Má už vaše dítko něco odehráno a je čas na pořízení „pokročilého“ modelu? Mohl by to být právě Cort Earth Mini/Bag OP.

 

Orientační cena: 5 500 Kč


Pro malé rockery

Ibanez GRGM21-BKN

Kdy vybrat Ibanez GRGM21-BKN?

Vyhlížíte pro své dítko kytaru elektrickou, která potěší kvalitou i dostupnou cenou? Je to tento model.

Orientační cena: 4 800 Kč
Kytary Pro Deti

Projeví-li dítě zájem o muziku a hudební nadání, můžete ho začít zkusit učit na hudební nástroj. Nejoblíbenější volbou bývá kytara, která je poměrně jednoduchá na učení, dá se u ní i zpívat, což děti baví, a zároveň ji snadno přenesete kamkoli. Aby učení dítě bavilo, a nejlépe u něj také vydrželo, je zapotřebí především vhodně zvolená kytara. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kytary pro děti jsou především menší než klasické, na výběr je celkem 5 velikostí. I když existují výjimky, na výuku pro děti se také nejčastěji pořizuje klasická kytara, jež má měkké nylonové struny, které jsou na hraní jednodušší.

Klasické kytary se vyrábějí v 5 různých velikostech, z nichž každá je určena pro jinou věkovou skupinu:

 • 1/4 kytara: Nejmenší kytara, pro věk 4 – 6 let a výšku 100 – 110 cm.
 • 1/2 kytara: Pro věk 6 – 8 let a výšku 110 – 130 cm.
 • 3/4 kytara: Pro věk 8 – 11 let a výšku 130 – 150 cm.
 • 7/8 kytara: Pro věk 11 – 13 let nebo do výšky 160 cm.
 • 4/4 kytara: Standardní velikost pro dospělé a děti od 12 let nebo od výšky 160 cm.

Obsah článku

Recenze nejlepších kytar pro děti

Kytar je k mání celá řada. Abych vám trochu usnadnila výběr, sestavila jsem srovnání těch nejoblíbenějších modelů pro děti. 

 1. Fender ESC-80 Educational3/4 Natural
 2. Kantare Vivace S 7/8 Natural
 3. Cort Earth Mini /Bag OP
 4. Ibanez GRGM21-BKN
 5. Ortega R121-1/4WR
 6. Blond CL-12 NATURAL
 7. Ortega RST5-3/4
 8. Blond CL-34 RD
 9. Prodipe Guitars Primera 3/4
 10. Pasadena SC041 1/2 Natural

1) Fender ESC-80 Educational 3/4 Natural recenze

Klasická kytara za rozumnou cenu pro děti ve věku 6 až 8 let

Kdy zvažovat Fender ESC-80 Educational 3/4 Natural?

Hledáte pro své dítko první, základní kytaru, která nijak nenabourá rodinný rozpočet? Tato by mohla být trefou do černého.

Přestože nemá výraznější nedostatky, možná budete chtít i od dětské kytary něco víc, a bude vám více vyhovovat třeba Kantare Vivace S 7/8 Natural.

Proč jsem vybrala Fender ESC-80 Educational 3/4 Natural?

Protože ačkoliv Fender patří mezi přední výrobce elektrických kytar, jeho produkce zahrnuje všechny typy kytar, včetně výukové řady Educational, jejímž poznávacím znamením je kvalita za dostupnou cenu.

Klasická výuková kytara je určena dětem ve věku 6 až 8 let, kterým hraní usnadní nylonové struny a bílé tečky na krku, jež slouží k orientaci na hmatníku. O ladění se starají otevřené mechaniky s perleťovými kolíky.

S kytarou Fender řady Educational dostanete řemeslně zpracovaný nástroj, jež si drží standardní vysokou úroveň, kterou je firma proslulá, a skvělý zvuk, jež je typický pro nylonové struny a ideální pro melodické písničky.

Uživatelské recenze Fender ESC-80 Educational 3/4 Natural

Vydala jsem se blíže prozkoumat reálné zkušenosti s kytarou těch, kteří ji mají doma. Na Heurece nebo kytary.cz jsem našla dostatek hodnocení a dá se z nich vyvodit, že poměr výkonu a ceny je u tohoto kousku opravdu skvělý. Lidem se líbí velikost i zpracování kytary a kladně hodnotí i její zvuk. Jeden z kupujících zmiňuje, že po naladění drží dostatečně dlouho. 

Negativa hudebníci prakticky nezmiňují, párkrát se v hodnocení jen objevilo, že náročnější lidé z ní nejspíš skákat nadšením nebudou. 

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura592 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyLaminované okume
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Kantare Vivace S 7/8 Natural recenze

Klasická kytara s přírodní povrchovou úpravou pro odrostlejší děti

Kdy zvažovat Kantare Vivace S 7/8 Natural?

Poohlížíte se po trochu propracovanějším kousku pro starší děti, u nichž víte, že u hraní vydrží? Kytara Kantare by mohla naplnit vaše očekávání.

U starších dětí už může přijít na řadu i kytara elektrická, v tom případě nepřehlédněte Ibanez GRGM21-BKN

Proč jsem vybrala Kantare Vivace S 7/8 Natural?

Důvodem je už samotná finská firma Kantare, která vznikla z vášně ke kytarám – její zakladatel Kauko Liikanen začínal ruční výrobu kytar jako hobby, kterému se pečlivě věnoval s cílem dosáhnout nejlepšího zvuku. Tak vznikla patentovaná konstrukce ozvučnice LRS®, jež produkuje dobře vyvážený a citlivý zvuk s dlouhotrvající výdrží.

Patent LRS® je použit i na kytaře Vivace, která se hodí pro děti ve věku od 11 do 13 let. Kvalitu zvuku tvoří kromě použitého dřeva (smrk, mahagon, palisandr) také ekologicky šetrný a nejedovatý přírodní voskový nátěr.

Cena kytary je vyšší, dostanete za ni však kvalitně zpracovanou kytaru s vyváženými tóny, která se skvěle bude hodit pro ty děti, u kterých je již vysoká pravděpodobnost, že se hraní budou věnovat i nadále.

Uživatelské recenze Kantare Vivace S 7/8 Natural

Jako jednu z mála nevýhod produktu můžu označit opravdu malé množství hodnocení zákazníků. Na Heurece nebo kuplik.cz jsem jich našla opravdu minimum a nerada bych z nich tak dělala velké závěry. Nicméně ať už jde o slovní hodnocení nebo počet udělených hvězd, vede si produkt více než dobře. 

Velikost7/8
Počet pražců18
Menzura620 mm
Přední deskaKarpatský smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 6 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Cort Earth Mini/Bag OP recenze

Akustická kytara s čistými a průraznými tóny

Kdy zvažovat Cort Earth Mini/Bag OP?

Má už vaše dítko něco odehráno a je čas na pořízení „pokročilého“ modelu? Mohl by to být právě Cort Earth Mini/Bag OP.

Cena je ale o něco vyšší a začátečníkům by tak mohl „stačit“ Fender ESC-80 Educational 3/4 Natural.

Proč jsem vybrala Cort Earth Mini/Bag OP?

Protože akustická kytara tvaru dreadnought je určena pokročilejším dětem ve věku 8 až 11 let – úplným začátečníkům nemusejí vyhovovat kovové struny.

Kytara Mini disponuje dvěma hlavními technologiemi ze série Earth. Tou první je povrchová úprava Open Pore, která ponechává dřevu maximum jeho přírodních vlastností, čímž se docílí skvělých rezonančních vlastností. Druhou je vroubkovaná výztuha, jež ovlivňuje zvuk jako celek a dodává kytaře její nezaměnitelný charakter. Završením jsou pak struny D'Addario EXP16. Výsledkem jsou průrazné tóny s důrazem na vyšší frekvenční spektrum, které ocení především pokročilejší hráči.

Uživatelské recenze Cort Earth Mini/Bag OP

Nebylo jich moc, ale přesto jsem na kytary.cz nebo Amazonu některé recenze na tuto kytaru našla. Podle nich s tímto nástrojem chybu neuděláte. Vyzdvihována je především kvalita zvuku, která se podle některých může rovnat i s kytarami v plné velikosti. Lidé také oceňují poměr ceny a výkonu, někteří ani takovou kvalitu neočekávali. 

Jeden z kupujících pouze zmiňuje nevýhodu v podobě o něco ostřejších pražců.

Velikost3/4
Počet pražců20
Menzura578 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOvangkol

Orientační cena: 5 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Ibanez GRGM21-BKN recenze

První elektrická kytara pro mladé nadějné hráče

Kdy zvažovat Ibanez GRGM21-BKN?

Vyhlížíte pro své dítko kytaru elektrickou, která potěší kvalitou i dostupnou cenou? Je to tento model.

Pro úplné začátečníky se ale více bude hodit klasika, například v podobě modelu Fender ESC-80 Educational 3/4.

Proč jsem vybrala Ibanez GRGM21-BKN?

Protože pokud dítě ve výuce pokročí a začne se profilovat do rockovějších žánrů, nastává čas pro seznámení se s první elektrickou kytarou. Ta první nemusí mít nutně špičkové technologie nejvyšší úrovně, postačí nekomplikovaný základ. Například kytara Ibanez GRGM21-BKN, jež je určena pro větší děti, případně dospělé s kratší rukou.

U japonského výrobce Ibanez ovšem základ neznamená horší kvalitu, jeho kytary patří k těm nejlepším, které můžete dostat. Zvukový drive dodávají kytaře dva snímače (2x Infinity R Humbucker), úpravy zvuku pak obstarává 3 polohový přepínač, potenciometry hlasitosti a tónová clony – veškeré technologie jsou z dílny Ibanez.

V neposlední řadě bude kytara bavit svým designem v lesklé černé barvě a hmatníkem s polohovými značkami Sharktooth (žraločí zuby).
Shrnu-li všechny vlastnosti, dostávám skvělou začátečnickou kytaru s výborným zvukem za dostupnou cenu.

Uživatelské recenze Ibanez GRGM21-BKN

Pokud byste se stejně jako já podívali na recenze kytary na Heurece, muziker.cz nebo Amazonu, zjistíte, že tato kytara má naprosto vynikající hodnocení. V dané velikosti ji někteří označují za dokonce nejlepší. Právě dobrý tvar a velikost si hudebníci hojně chválí, a to i ti z řad dospělých.

Z negativ je párkrát zmiňována jen horší intonace, ale tato kritika zaznívá spíše od těch, kdo měli opravdu vysoká očekávání. 

VelikostNeuvedeno
Počet pražců24
Menzura564 mm
Přední deskaTopol
Zadní deska a lubyTopol
HmatníkJatoba

Orientační cena: 4 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Ortega R121-1/4WR recenze

Klasická kytara v atraktivním designu pro nejmladší děti

Proč jsem vybrala Ortega R121-1/4WR?

Pro nejmenší muzikanty ve věku 4 až 6 let je jednoznačnou volbou klasická kytara s nylonovými strunami, na které se hraje jednodušeji než na struny kovové. U malých dětí hraje roli také vzhled – vínová kytara R121-1/4WR německého výrobce Ortega tak bude přímo ideálním společníkem k prvnímu seznamování se s hudbou.

Zvuk dodává kytaře vrstvený korpus z překližovaného smrku/cedru, zadní desky a luby z laminovaného mahagonu, masivním mahagonový krk s dvoucestnou výztuhou, hmatník z ořechu a struny uchycené v klasických otevřených mechanikách. Součástí kytary je i pouzdro, které ji ochrání proti poškrábání a znečištění.

Kytara je dle uživatelů velice hezky zpracovaná a s kvalitním zvukem, jedinou nevýhodou tak zůstává její vyšší cena – vzhledem k faktu, že dítě bude mít kytaru na velice krátkou dobu.

Velikost1/4
Počet pražců18
Menzura438 mm
Přední deskaSmrk/cedr
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOřech

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Blond CL-12 NATURAL recenze

Cenově dostupná kytara pro menší děti

Proč jsem vybrala Blond CL-12 Natural?

Není-li jisté, zda dítě u hraní vydrží, je sázkou na jistotu levnější kytara, kterou lze později vyměnit za lepší kus. Tou může být třeba klasická kytara CL-12 NATURAL od firmy Blond, která se specializuje právě na cenově dostupné kytary pro začátečníky.

Velikostně je kytara určena pro děti ve věku 6 až 8 let, struny jsou nylonové, tzn. jednodušší na hraní. Začátečníkům poskytne pohodlné držení a vyvážený zvuk, který se skvěle hodí na jednoduché melodické písničky. Povrchová úprava je matná, takže na ní budou méně vidět drobné škrábance, design se nese v tradičním elegantním duchu klasických kytar.

Velikost1/2
Počet pražců18
Menzura560 mm
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkEbonizované dřevo

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Ortega RST5-3/4 recenze

Německá kvalita za rozumnou cenu pro děti od 8 do 11 let

Proč jsem vybrala Ortega RST5-3/4?

Pro děti ve věku 8 až 11 let je důležitá snadná hratelnost a držení. Přesně to splňuje klasická kytara RST5-3/4 ze studentské série Ortega, která má kromě celkově menší velikosti také kratší krk a užší menzuru a – jak je zvykem u klasických kytar – nylonové struny, jež jsou měkčí než kovové a tudíž ideální pro malé hráče.

Dle názoru uživatelů, respektive jejich rodičů, je kytara velice hezky zpracovaná, je však nutné častější ladění, což je dáno menší konstrukcí, jež má obecně volnější ladící mechaniky.

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura590 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyKatalpa
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Blond CL-34 RD recenze

Pěkný design za skvělou cenu pro děti od 8 do 11 let

Proč jsem vybrala Blond CL-34 RD?

Za danou cenu překvapivě kvalitní zpracování a zvuk – na tom se shodují ti, kteří pro své děti koupili kytaru od firmy Bond, která se specializuje právě na výukové a začátečnické kytary za dostupné ceny.

Klasická kytara CL-34 RD v atraktivním provedení ve vínové barvě je určena začínajícím dětem ve věku od 8 do 11 let. Vyrobena je z lipové překližky, krk je ze dřeva nato a hmatník s 19 pražci ze dřeva ebonizovaného. Kromě nylonových strun ulehčuje hraní kratší menzura a užší nultý pražec, jež jsou vhodné pro malé dětské prsty.

Velikost3/4
Počet pražců19
Menzura590 mm
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkEbonizované dřevo

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Prodipe Guitars Primera 3/4 recenze

Klasická kytara od francouzského výrobce pro děti od 8 do 11 let

Proč jsem vybrala Prodipe Guitars Primera 3/4?

Francouzská firma Prodipe vyrábí kytaru všeho druhu, mezi které patří i výukové a začátečnické kytary řady Primera. Ta ve tříčtvrtinové velikosti je určena dětem od 8 do 11 let výšky 130 až 150 cm.

Klasický design s přední deskou ze smrku, mahagonových zad a lubů a hmatníkem a kobylkou z kompozitního palisandru v kombinaci s nylonovými strunami, jež jsou snadné na hraní, vytvářejí měkký zvuk, se kterým lze zahrát melodické a rytmické písničky. Zajímavostí je mahagonový krk vyztužený karbonem, což nebývá v této cenové kategorii obvyklé. Ladící mechaniky jsou opatřené efektním pozlacením a kolíky v černé barvě.

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura580 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkKompozitní palisandr

Orientační cena: 3 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Pasadena SC041 1/2 Natural recenze

Pokud si nejste jistí, zda dítě u hraní vydrží

Proč jsem vybrala Pasadena SC0411/2 Natural?

Není-li zcela jisté, zda dítě u hraní vydrží, pak je spíše než masivní dřevo, špičkové technologie nebo značka důležitá cena kytary. Hledáte-li takový levný kousek, může jím být kytara Pasadena SC041 v poloviční velikosti, jež je vhodná pro děti ve věku 6 až 8 let nebo výšky od 110 do 130 cm. Vyrobena je z lipové překližky (rezonanční deska) a lipového dřeva (zadní strana a luby) v kombinaci s kompozitním hmatníkem a kobylkou a nultým pražcem z plastu, struny jsou standardní nylonové.

Velikost1/2
Počet pražcůNeuvedeno
MenzuraNeuvedeno
Přední deskaLaminovaná lípa
Zadní deska a lubyLipové dřevo
HmatníkEbonizovaný javor

Orientační cena: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat kytaru pro dítě

Kytara patří k těm jednodušším nástrojům na učení a ani její výběr není příliš složitý, stačí myslet na pár základních věcí. Pokud byste si nevěděli rady, můžete se poradit s učitelem v hudební škole.

1) Nylonové struny jsou nejlepší pro nejmenší začátečníky

U dětí pod 10 let, kterým se teprve vyvíjejí kosti, může při náročnějších hmatových cvičení docházet k otlakům, jež způsobují omezení růstu a správného vývoje. Z toho důvodu je pro ně nejlepší klasická kytara s měkčími nylonovými strunami, případně hraní na prázdné struny. S kovovými strunami není doporučeno začínat.


2) Hudební styl, který chce dítě hrát

U starších dětí už je možno lépe odhadnout, do jakých žánrů chce směřovat. Některé tak začnou přecházet na jednodušší elektrické kytary, jež se hodí na rockový a metalový styl hraní, některé zvolí akustickou kytaru, která je vhodná na rytmické písničky, a někdo zůstane u klasické kytary (španělky), jež je ideální pro jednodušší melodickou hudbu. Akustická a elektrická kytara se pak ještě dále dělí dle specifických žánrů.


3) Vzhled a odpovídající velikost kytary

Aby hraní nebylo pro dítě utrpením, je třeba zvolit kytaru velikostně odpovídající jeho věku a výšce. Pro děti bývá často důležitý také vzhled a tak není od věci se s ním poradit.


4) Drahá kytara není pro dítě nezbytně nutná

U dětí často nevíte, zda u hraní vydrží a tak zde není nezbytně nutné investovat do značkových kytar nejvyšších tříd – ty mohou přijít na řadu později. Optimálním kompromisem mezi kvalitou a cenou pro nejmenší bývají kytary kolem 3 000 Kč (u klasických kytar).

Shrnutí: Podle čeho se orientovat při výběru kytary pro děti? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Zvážili jste, jaký typ kytary bude pro dítě nejvhodnější?ano
✅ Má kytara odpovídající velikost?ano
✅ Je kytara z dostatečně kvalitního materiálu?ano
✅ Jsou s nástrojem spokojení ostatní hudebníci?ano

Často kladené otázky

U každého dítěte může být připravenost pro hru odlišná, obecně se za ideální považuje věk kolem 10 let. Samozřejmě je možné dítě začít učit dříve, v tom případě ho ale nenechte hrát na kovové struny a příliš na něj netlačte.

Hře na kytaru se každý včetně dětí může naučit sám, výhodou je nízká cena, nevýhodou pak pomalejší tempo učení. Pokud finanční možnosti dovolí a rodič nemá trpělivost na domácí učení, je vhodnější volbou hudební škola nebo soukromý lektor.

Pokud je dítě ve věku a výšce, která vychází na rozhraní dvou různých velikostí kytar, zvolte tu větší, do které brzy doroste.

U kvalitní kytary by se nikde neměla odchlipovat žádná její část a hrany by měly být čistě zabroušené. Nejdůležitější je pak zvuk, který poznáte i jako laici – nesmí drnčet, bzučet ani chrastit, zkrátka musí být slyšet čistý a jasný tón (s výjimkou specifických kytar, například na flamenco).

4.9/5 - (18 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář