Nejlepší kytary pro děti 2023 - recenze, inspirace


Výběr redakce

Klasická kytara za rozumnou cenu pro děti ve věku 6 až 8 let


Orientační cena: 3 000 Kč


Pro odrostlejší hráče

Klasická kytara s přírodní povrchovou úpravou pro odrostlejší děti

Orientační cena: 6 500 Kč


Akustická kytara

Akustická kytara s čistými a průraznými tóny


Orientační cena: 5 500 Kč


Pro malé rockery

První elektrická kytara pro mladé nadějné hráče


Orientační cena: 4 800 Kč
Kytary Pro Deti

Projeví-li dítě zájem o muziku a hudební nadání, můžete ho začít zkusit učit na hudební nástroj. Nejoblíbenější volbou bývá kytara, která je poměrně jednoduchá na učení, dá se u ní i zpívat, což děti baví, a zároveň ji snadno přenesete kamkoli. Aby učení dítě bavilo, a nejlépe u něj také vydrželo, je zapotřebí především vhodně zvolená kytara. 

Kytary pro děti jsou především menší než klasické, na výběr je celkem 5 velikostí. I když existují výjimky, na výuku pro děti se také nejčastěji pořizuje klasická kytara, jež má měkké nylonové struny, které jsou na hraní jednodušší.

Klasické kytary se vyrábějí v 5 různých velikostech, z nichž každá je určena pro jinou věkovou skupinu:

  • 1/4 kytara: Nejmenší kytara, pro věk 4 – 6 let a výšku 100 – 110 cm.
  • 1/2 kytara: Pro věk 6 – 8 let a výšku 110 – 130 cm.
  • 3/4 kytara: Pro věk 8 – 11 let a výšku 130 – 150 cm.
  • 7/8 kytara: Pro věk 11 – 13 let nebo do výšky 160 cm.
  • 4/4 kytara: Standardní velikost pro dospělé a děti od 12 let nebo od výšky 160 cm.

Klasická kytara za rozumnou cenu pro děti ve věku 6 až 8 let

Fender patří mezi přední výrobce elektrických kytar, jeho produkce však zahrnuje všechny typy kytar, včetně výukové řady Educational, jejímž poznávacím znamením je kvalita za dostupnou cenu.

Klasická výuková kytara je určena dětem ve věku 6 až 8 let, kterým hraní usnadní nylonové struny a bílé tečky na krku, jež slouží k orientaci na hmatníku. O ladění se starají otevřené mechaniky s perleťovými kolíky.

S kytarou Fender řady Educational dostanete řemeslně zpracovaný nástroj, jež si drží standardní vysokou úroveň, kterou je firma proslulá, a skvělý zvuk, jež je typický pro nylonové struny a ideální pro melodické písničky.

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura592 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyLaminované okume
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasická kytara s přírodní povrchovou úpravou pro odrostlejší děti

Finská firma Kantare vznikla z vášně ke kytarám – její zakladatel Kauko Liikanen začínal ruční výrobu kytar jako hobby, kterému se pečlivě věnoval s cílem dosáhnout nejlepšího zvuku. Tak vznikla patentovaná konstrukce ozvučnice LRS®, jež produkuje dobře vyvážený a citlivý zvuk s dlouhotrvající výdrží.

Patent LRS® je použit i na kytaře Vivace, která se hodí pro děti ve věku od 11 do 13 let. Kvalitu zvuku tvoří kromě použitého dřeva (smrk, mahagon, palisandr) také ekologicky šetrný a nejedovatý přírodní voskový nátěr.

Cena kytary je vyšší, dostanete za ni však kvalitně zpracovanou kytaru s vyváženými tóny, která se skvěle bude hodit pro ty děti, u kterých je již vysoká pravděpodobnost, že se hraní budou věnovat i nadále.

Velikost7/8
Počet pražců18
Menzura620 mm
Přední deskaKarpatský smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: 6 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Akustická kytara s čistými a průraznými tóny

Akustická kytara tvaru dreadnought je určena pokročilejším dětem ve věku 8 až 11 let – úplným začátečníkům nemusejí vyhovovat kovové struny.

Kytara Mini disponuje dvěma hlavními technologiemi ze série Earth. Tou první je povrchová úprava Open Pore, která ponechává dřevu maximum jeho přírodních vlastností, čímž se docílí skvělých rezonančních vlastností. Druhou je vroubkovaná výztuha, jež ovlivňuje zvuk jako celek a dodává kytaře její nezaměnitelný charakter. Završením jsou pak struny D'Addario EXP16. Výsledkem jsou průrazné tóny s důrazem na vyšší frekvenční spektrum, které ocení především pokročilejší hráči.

Velikost3/4
Počet pražců20
Menzura578 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOvangkol

Orientační cena: 5 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

První elektrická kytara pro mladé nadějné hráče

Pokud dítě ve výuce pokročí a začne se profilovat do rockovějších žánrů, nastává čas pro seznámení se s první elektrickou kytarou. Ta první nemusí mít nutně špičkové technologie nejvyšší úrovně, postačí nekomplikovaný základ. Například kytara Ibanez GRGM21-BKN, jež je určena pro větší děti, případně dospělé s kratší rukou.

U japonského výrobce Ibanez ovšem základ neznamená horší kvalitu, jeho kytary patří k těm nejlepším, které můžete dostat. Zvukový drive dodávají kytaře dva snímače (2x Infinity R Humbucker), úpravy zvuku pak obstarává 3 polohový přepínač, potenciometry hlasitosti a tónová clony – veškeré technologie jsou z dílny Ibanez.

V neposlední řadě bude kytara bavit svým designem v lesklé černé barvě a hmatníkem s polohovými značkami Sharktooth (žraločí zuby).
Shrneme-li všechny vlastnosti, dostaneme skvělou začátečnickou kytaru s výborným zvukem za dostupnou cenu.

VelikostNeuvedeno
Počet pražců24
Menzura564 mm
Přední deskaTopol
Zadní deska a lubyTopol
HmatníkJatoba

Orientační cena: 4 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasická kytara v atraktivním designu pro nejmladší děti

Pro nejmenší muzikanty ve věku 4 až 6 let je jednoznačnou volbou klasická kytara s nylonovými strunami, na které se hraje jednodušeji než na struny kovové. U malých dětí hraje roli také vzhled – vínová kytara R121-1/4WR německého výrobce Ortega tak bude přímo ideálním společníkem k prvnímu seznamování se s hudbou.

Zvuk dodává kytaře vrstvený korpus z překližovaného smrku/cedru, zadní desky a luby z laminovaného mahagonu, masivním mahagonový krk s dvoucestnou výztuhou, hmatník z ořechu a struny uchycené v klasických otevřených mechanikách. Součástí kytary je i pouzdro, které ji ochrání proti poškrábání a znečištění.

Kytara je dle uživatelů velice hezky zpracovaná a s kvalitním zvukem, jedinou nevýhodou tak zůstává její vyšší cena – vzhledem k faktu, že dítě bude mít kytaru na velice krátkou dobu.

Velikost1/4
Počet pražců18
Menzura438 mm
Přední deskaSmrk/cedr
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkOřech

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově dostupná kytara pro menší děti

Není-li jisté, zda dítě u hraní vydrží, je sázkou na jistotu levnější kytara, kterou lze později vyměnit za lepší kus. Tou může být třeba klasická kytara CL-12 NATURAL od firmy Blond, která se specializuje právě na cenově dostupné kytary pro začátečníky.

Velikostně je kytara určena pro děti ve věku 6 až 8 let, struny jsou nylonové, tzn. jednodušší na hraní. Začátečníkům poskytne pohodlné držení a vyvážený zvuk, který se skvěle hodí na jednoduché melodické písničky. Povrchová úprava je matná, takže na ní budou méně vidět drobné škrábance, design se nese v tradičním elegantním duchu klasických kytar.

Velikost1/2
Počet pražců18
Menzura560 mm
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkEbonizované dřevo

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Německá kvalita za rozumnou cenu pro děti od 8 do 11 let

Pro děti ve věku 8 až 11 let je důležitá snadná hratelnost a držení. Přesně to splňuje klasická kytara RST5-3/4 ze studentské série Ortega, která má kromě celkově menší velikosti také kratší krk a užší menzuru a – jak je zvykem u klasických kytar – nylonové struny, jež jsou měkčí než kovové a tudíž ideální pro malé hráče.

Dle názoru uživatelů, respektive jejich rodičů, je kytara velice hezky zpracovaná, je však nutné častější ladění, což je dáno menší konstrukcí, jež má obecně volnější ladící mechaniky.

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura590 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyKatalpa
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pěkný design za skvělou cenu pro děti od 8 do 11 let

Za danou cenu překvapivě kvalitní zpracování a zvuk – na tom se shodují ti, kteří pro své děti koupili kytaru od firmy Bond, která se specializuje právě na výukové a začátečnické kytary za dostupné ceny.

Klasická kytara CL-34 RD v atraktivním provedení ve vínové barvě je určena začínajícím dětem ve věku od 8 do 11 let. Vyrobena je z lipové překližky, krk je ze dřeva nato a hmatník s 19 pražci ze dřeva ebonizovaného. Kromě nylonových strun ulehčuje hraní kratší menzura a užší nultý pražec, jež jsou vhodné pro malé dětské prsty.

Velikost3/4
Počet pražců19
Menzura590 mm
Přední deskaLípa
Zadní deska a lubyLípa
HmatníkEbonizované dřevo

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasická kytara od francouzského výrobce pro děti od 8 do 11 let

Francouzská firma Prodipe vyrábí kytaru všeho druhu, mezi které patří i výukové a začátečnické kytary řady Primera. Ta ve tříčtvrtinové velikosti je určena dětem od 8 do 11 let výšky 130 až 150 cm. Klasický design s přední deskou ze smrku, mahagonových zad a lubů a hmatníkem a kobylkou z kompozitního palisandru v kombinaci s nylonovými strunami, jež jsou snadné na hraní, vytvářejí měkký zvuk, se kterým lze zahrát melodické a rytmické písničky. Zajímavostí je mahagonový krk vyztužený karbonem, což nebývá v této cenové kategorii obvyklé. Ladící mechaniky jsou opatřené efektním pozlacením a kolíky v černé barvě.

Velikost3/4
Počet pražců18
Menzura580 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkKompozitní palisandr

Orientační cena: 3 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pokud si nejste jistí, zda dítě u hraní vydrží

Není-li zcela jisté, zda dítě u hraní, pak je spíše než masivní dřevo, špičkové technologie nebo značka důležitá cena kytary. Hledáte-li takový levný kousek, může jím být kytara Pasadena SC041 v poloviční velikosti, jež je vhodná pro děti ve věku 6 až 8 let nebo výšky od 110 do 130 cm. Vyrobena je z lipové překližky (rezonanční deska) a lipového dřeva (zadní strana a luby) v kombinaci s kompozitním hmatníkem a kobylkou a nultým pražcem z plastu, struny jsou standardní nylonové.

Velikost1/2
Počet pražcůNeuvedeno
MenzuraNeuvedeno
Přední deskaLaminovaná lípa
Zadní deska a lubyLipové dřevo
HmatníkEbonizovaný javor

Orientační cena: 1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat kytaru pro dítě

Kytara patří k těm jednodušším nástrojům na učení a ani její výběr není příliš složitý, stačí myslet na pár základních věcí. Pokud byste si nevěděli rady, můžete se poradit s učitelem v hudební škole.

1) Nylonové struny jsou nejlepší pro nejmenší začátečníky

U dětí pod 10 let, kterým se teprve vyvíjejí kosti, může při náročnějších hmatových cvičení docházet k otlakům, jež způsobují omezení růstu a správného vývoje. Z toho důvodu je pro ně nejlepší klasická kytara s měkčími nylonovými strunami, případně hraní na prázdné struny. S kovovými strunami není doporučeno začínat.


2) Hudební styl, který chce dítě hrát

U starších dětí už je možno lépe odhadnout, do jakých žánrů chce směřovat. Některé tak začnou přecházet na jednodušší elektrické kytary, jež se hodí na rockový a metalový styl hraní, některé zvolí akustickou kytaru, která je vhodná na rytmické písničky, a někdo zůstane u klasické kytary (španělky), jež je ideální pro jednodušší melodickou hudbu. Akustická a elektrická kytara se pak ještě dále dělí dle specifických žánrů.


3) Vzhled a odpovídající velikost kytary

Aby hraní nebylo pro dítě utrpením, je třeba zvolit kytaru velikostně odpovídající jeho věku a výšce. Pro děti bývá často důležitý také vzhled a tak není od věci se s ním poradit.


4) Drahá kytara není pro dítě nezbytně nutná

U dětí často nevíte, zda u hraní vydrží a tak zde není nezbytně nutné investovat do značkových kytar nejvyšších tříd – ty mohou přijít na řadu později. Optimálním kompromisem mezi kvalitou a cenou pro nejmenší bývají kytary kolem 3 000 Kč (u klasických kytar).

Často kladené otázky

U každého dítěte může být připravenost pro hru odlišná, obecně se za ideální považuje věk kolem 10 let. Samozřejmě je možné dítě začít učit dříve, v tom případě ho ale nenechte hrát na kovové struny a příliš na něj netlačte.

Hře na kytaru se každý včetně dětí může naučit sám, výhodou je nízká cena, nevýhodou pak pomalejší tempo učení. Pokud finanční možnosti dovolí a rodič nemá trpělivost na domácí učení, je vhodnější volbou hudební škola nebo soukromý lektor.

Pokud je dítě ve věku a výšce, která vychází na rozhraní dvou různých velikostí kytar, zvolte tu větší, do které brzy doroste.

U kvalitní kytary by se nikde neměla odchlipovat žádná její část a hrany by měly být čistě zabroušené. Nejdůležitější je pak zvuk, který poznáte i jako laici – nesmí drnčet, bzučet ani chrastit, zkrátka musí být slyšet čistý a jasný tón (s výjimkou specifických kytar, například na flamenco).

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)