TEST 10+ nejlepších elektrických kytar pro začátečníky 2024 - recenze, srovnání


Výběr redakce

Ověřená klasika postavená na základech prvních Stratocasterů


Orientační cena: 9 900 Kč


Profesionální nástroj

Profesionální Stratocaster z řady Artist Models pro pódiové hraní


Orientační cena: 23 000 Kč


Oblíbený design

Atraktivní design a kvalitní technologie pro začínající rockery


Orientační cena: 5 900 Kč


Superstrat

Japonská kráska s kvalitními technologiemi pro tvrdší hudební žánry

Orientační cena: 4 000 Kč

Kde koupit elektrické kytary pro začátečníky?

 1. Music-city.cz
 2. Kytary.cz
 3. Muziker.cz
 4. Hudebnicentrum.cz
Elektricke Kytary Pro Zacatecniky

Nebýt elektrických kytar, byl by svět ochuzen o nespočet hudebních zážitků, především v oblasti rockové a metalové hudby. Elektrická kytara zažila boom v 50. letech, kdy byl na trh uveden Stratocaster od Fender. Od té doby se vyvíjela do různých dalších podob a bez nadsázky lze říci, že definovala hudební průmysl. Jaké dnes známe typy, jak si vybrat elektrickou kytaru a které jsou nejlepší?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kromě legendárního Stratocasteru, který dnes vyrábí nejen Fender, rozlišujeme několik dalších typů elektrických kytar, jež se z něj vyvinuly.

 • Stratocaster: První prototyp elektrické kytary, který zároveň patří k těm nejuniverzálnějším. Hodí se do všech žánrů a je nejvhodnější volbou pro začátečníky.
 • Telecaster: Druhá ikonická kytara z dílny Fender je charakteristická zaobleným elegantním tvarem s jedním výřezem. Mají čistý až lehce zkreslený zvuk, který se nejvíce uplatní v country a popu, existují ale i verze pro tvrdší hudbu.
 • Les Paul: Kytara se zakulacenou vrchní částí a výřezem na spodní straně se používá nejvíce pro rock a metal, velice dobře ale funguje také pro blues a reggae.
 • Super Strat: Vychází ze Stratocasteru, oproti kterému má užší krk i tělo a hlubší výřezy s ostrými rohy. Vzhledem k tvaru se používá především v tvrdších rockových a metalových žánrech.
 • SG: Souměrné tělo se dvěma výřezy a krkem užším než Les Paul je typické pro firmu Gibson, dnes už ale tuto kytaru vyrábějí i jiné firmy. Používá se pro tvrdší rockové styly.
 • Semiakustické: Duté tělo vytváří specifický jemnější zvuk, pro který se hodí především na jazz a blues.
 • Vícestrunné: Sedmi nebo osmi strunné kytary mají hlubší basový tón, jsou tak přímo předurčené k hraní hlubokých kytarových riffů.
 • Barytonové: Mají prodlouženou menzuru, díky které je lze naladit výrazně níže než ostatní typy.
 • Hard and heavy: Výrazně hranatý, nebo chcete-li špičatý, tvar kytary se uplatňuje hlavně v nejtvrdších metalových stylech.

Elektrická kytara pro začátečníka má většinou omezenější možnosti úprav zvuku, čímž se stává jednodušší při prvních krůčcích. Začátečníkům se také doporučuje elektrická kytara s pevnou kobylkou, jejíž ladění je nejstabilnější a tím pádem nejjednodušší.

Ověřená klasika postavená na základech prvních Stratocasterů

Kytara Squier Classic Vibe 50S je poctou prvním Stratocasterům Fender, jejichž pevné základy a kvalita jsou takřka neotřesitelné. Na první pohled poznáte inspiraci první elektrickou kytarou Fender díky jejímu vintage designu, jež je potěchou pro oko hráče i posluchačů.

Na druhý pohled vás pak zaujmou technologie jako je snímač Fender Designed Alnico Single Coil (3×), kobylka 6-Saddle Vintage Style Synchronized Tremolo, pětipolohový přepínač snímačů nebo ladící mechaniky Vintage Style. Příjemné je i držení kytary, a to díky krku zaoblenému do tvaru C. Krk je k tělu přišroubovaný, čímž je zajištěna dostatečná pevnost.

Kytara není nejlevnějším modelem z dílny Fender, svým designem a výbavou je však skvělým kompromisem mezi základními a profesionálními kytarami – a jako taková velice dobře poslouží nejen na začátky, ale i na pokročilejší hraní.

TypStratocaster
Snímač3× Fender Designed Alnico Single Coil
Kobylka6-Saddle Vintage Style Synchronized Tremolo
TěloBorovice
Menzura648 mm

Orientační cena: 9 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální Stratocaster z řady Artist Models pro pódiové hraní

Máte-li ambice na profesionální hraní na pódiích a vyšší investice pro vás není překážkou, můžete rovnou sáhnout po kytaře, která vás plně podpoří.

Model Nick Johnston Traditional Atomic vychází ze série Artist Models, na níž spolupracovali nejlepší současní kytaristé. V našem případě je to, jak už název napovídá, kanaďan Nick Johnston, jehož osobitý herní styl se stal fenoménem v oblasti instrumentálního progressive rocku – a na osobité hraní je samozřejmě zapotřebí osobitá kytara. Elektrická kytara typu Stratocaster vzniklá ve spolupráci s ním má nejen skvělý design, ale také velice dobře padne do ruky. Vybavena je třemi single coil snímači, zvuk lze nastavovat pětipolohovým přepínačem snímačů, potenciometrem hlasitosti a ovladačem tónové clony. Nechybí ani vibra páka, se kterou lze zvednout kobylku od těla a zvuk tak učinit ještě zajímavější.

Řekněme si narovinu, že kytara Nick Johnston Traditional Atomic není zrovna levná a svoji zásluhu na tom zcela jistě má i jméno známého umělce. Výběr kytary je však tak trochu i pocitová záležitost, takže pokud jste jeho fanoušky, není co řešit – zamilujete si ji stejně jako všichni ti, kteří ji již spokojeně používají.

TypStratocaster
Snímač3× Schecter Diamond Nick Johnston Single Coil
KobylkaDiamond Vintage Tremolo
TěloOlše
Menzura648 mm

Orientační cena: 23 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Atraktivní design a kvalitní technologie pro začínající rockery

Začínající hráči, kteří chtějí kytaru ve slušné kvalitě za akceptovatelnou cenu, by mohli být spokojeni s kytarou ze série Affinity. Ta kopíruje design originálních Stratocasterů, jejichž cenu snižuje především použitím jednodušších technologií – nikoli horších, stále je řeč o Fenderu. Výsledkem je pak kytara ve velice povedeném designu, která uspokojí začátečníky i pokročilejší hráče.

Tělo elektrické kytary Fender Squier Affinity Series Stratocaster MN je vyrobeno z topolu, jež je ošetřen lesklou polyuretanovou úpravou. Krk a hmatník jsou vyrobené z javoru, krk je užší v jemně zaobleném C profilu, který usnadňuje pohyb ruky a dohmat. Kobylka typu jednozvratné tremolo je ideální pro začínající hráče, snímač je Ceramic Single-Coil (3×), přepínač snímačů pětipolohový.

TypStratocaster
Snímač3× Ceramic Single-Coil
KobylkaJednozvratné tremolo
TěloTopol
Menzura648 mm

Orientační cena: 5 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Japonská kráska s kvalitními technologiemi pro tvrdší hudební žánry

Pokud vám jméno Ibanez nic moc neříká, pak věřte, že na japonské kytary vsadila již řada kytarových velikánů, například Paul Stanley (Kiss), Wes Borland (Limp Bizkit), Joe Satriani nebo Paul Gilbert.

Elektrická kytara GRX22EX typu Superstrat za svou cenu samozřejmě nenabízí vlastnosti, které by uspokojily profesionální hráče, je však nástrojem uspokojivé kvality, jež je navíc zabalen ve velice atraktivním obalu, za velice příznivou cenu. Vyhoví tak především začátečníkům nebo lehce pokročilým, kteří hledají kvalitu za dostupnou cenu.

Tělo kytary je vyrobeno z topolu, šroubovaný krk z javoru je osazen hmatníkem z jatoby, nultý pražec je plastový. Úpravy zvuku se provádějí pomocí dvou snímačů Ibanez Infinity R (kobylkový) a RS (krkový), třípolohového přepínače, tónové clony a potenciometrů hlasitosti.

TypSuperstrat
Snímač1× Infinity R, 1× Infinity RS
KobylkaTremolo FAT6
TěloTopol
Menzura648 mm

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalita a spolehlivost se silným výstupním zvukem

Muzikanti, kteří nelpí na legendárních značkách, mohou sáhnout po Stratocasteru Raptor Plus od firmy Peavey, jejímž cílem jsou kvalitní kytary za cenu dostupnou pro každého – navíc ani Peavey není v hudebním světě neznámý pojem, na jejich kytary sází hned několik z nejznámějších kytaristů a i mezi běžnými uživateli má velice dobré jméno.

Krásná černá kytara produkuje plné tóny, zachovává jas ve výškách, poskytuje silný výstupní signál a zároveň zachovává pohodlné hraní. Umožňuje jí to lipové tělo s javorovým krkem v rádiusu 12”, jež je osazený hmatníkem z palisandru s 22 pražci. Snímání zvuku obstarává humbucker snímač Peavey USA Design (kobylka) a dva single coil snímače Peavey USA Design (krk a střední poloha), nastavování pak pětipolohový přepínač, ovladač tónové clony a potenciometr hlasitosti.

TypStratocaster
Snímač1× Peavey Humbucker USA Design, 2× Peavey Single Coil USA Design
KobylkaFulcrum Tremolo
TěloLípa
Menzura647,7 mm

Orientační cena: 5 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Stratocaster se stabilním laděním pro naprosté začátečníky 

Jednoduchá kvalita bez zbytečných složitostí, tak by se dala charakterizovat kytara Fender Squier Bullet Strat HSS HT, jež je ideálním prvním nástrojem pro mladé a začínající kytaristy, kteří si chtějí hraní na elektrice osahat bez velkých investic.

K tomu ji předurčuje pevná kobylka, která udržuje kytaru stabilně naladěnou, čímž zjednodušuje hraní na maximum. Kromě toho je kytara s topolovým tělem v povrchové úpravě s lesklým polyuretanovým lakem vybavena kvalitními technologiemi Fender, jakými jsou například snímače Standard Humbucking (1×) a Standard Single-Coil (2×), pětipolohový přepínač, tónová clona, potenciometr hlasitosti a ladící mechaniky Die-Cast.

TypStratocaster
Snímač1× Standard Humbucking, 2× Standard Single-Coil
KobylkaPevná
TěloTopol
Menzura648 mm

Orientační cena: 3 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Originální neotřelý vzhled pro mladé začínající kytaristy

Kytara Jay Turser JT-300M ve svěží pastelově modré barvě je ideálním kouskem pro mladé začínající kytaristy a kytaristky, kteří chtějí nástroj, jež svým vzhledem zaujme na první pohled a zároveň nebude příliš velkou investicí.

Vzhled ale samozřejmě není vše. Kytara je vybavena třemi snímači Jay Turser Single-Coil, pětipolohovým přepínačem, tónovou clonou a potenciometrem hlasitosti. Struny jsou uchycené v ladicích mechanikách Die-Cast a kobylce typu jednozvratné tremolo. Všechny prvky společně vytvářejí charakteristický zvuk Stratocasteru, který je univerzální pro rozličné žánry od rocku přes blues až po melodičtější popové skladby.

TypStratocaster
Snímač3× Jay Turser Single-Coil
KobylkaJednozvratné tremolo
TěloOlše
Menzura648 mm

Orientační cena: 3 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levný Stratocaster pro nenáročné domácí hraní

Hrajete-li si pouze doma pro potěšení nebo chcete elektrickou kytaru vyzkoušet bez velkých finančních investic, mohl by vás příjemně překvapit model SX Vintage ST 57 – což potvrzují samotní uživatelé, kteří se z většiny shodnou na tom, že za tuto cenu je zvuk velmi slušný.

Tělo kytary je vyrobeno z lípy, s javorovým krkem jež je osazen 21 pražci. O zvukové efekty a úpravy se starají tři Single-Coil snímače, tónová clona, potenciometr hlasitosti a pětipolohový přepínač. Ladící mechaniky jsou osvědčené Die-Cast.

TypStratocaster
Snímač3× Single-Coil
KobylkaJednozvratné tremolo
TěloLípa
Menzura648 mm

Orientační cena: 3 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Populární vintage design s vyváženým zvukem

Francouzský výrobce Prodipe, který si klade za cíl vyrábět kvalitní a cenově dostupné kytary, které si může dovolit každý. Model Guitars ST80 MA s klasickým Stratocaster tvarem a oblíbeným vintage designem, jež je vyrobený z lipového dřeva v kombinaci s krkem a hmatníkem z javoru, vás o této skutečnosti přesvědčí například snímačem Alinico V vyrobeným ze slitiny hliníku, niklu a kobaltu. Jeho hlavní předností je – oproti keramickým snímačům – 6 samostatných magnetů, které již ve výrobě umožňují nastavit každou strunu zvlášť a dosáhnout tak lepšího vyvážení zvuku. Výsledkem jsou plné, teplé tóny s důrazem na přesnost, které lze uplatnit v celé řadě hudebních žánrů.

TypStratocaster
Snímač3× Single Alnico V
KobylkaNeuvedeno
TěloLípa
MenzuraNeuvedeno

Orientační cena: 6 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá elektrická kytara v atraktivním designu

Elektrická kytara SX SST Alder kopíruje vzhled klasických Stratocasterů z 50. let, které dodnes patří mezi nejpopulárnější. Se svými základními technologiemi jako jsou Single-Coil snímač (3×), pětipolohový přepínač, tónová clona, ovladač hlasitosti, Die-Cast ladící mechaniky a pochromovaná kobylka, je snadno srozumitelným nástrojem s univerzálním zvukem. Díky tomu se tak skvěle hodí pro začínající hráče nebo ty, kteří si zahrají pouze občas a nechtějí vynakládat velké částky za značkové kytary.

TypStratocaster
Snímač3× Single-Coil
KobylkaPochromovaná
TěloAmerická olše
Menzura648 mm

Orientační cena: 4 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat elektrickou kytaru pro začátečníka

Při výběru elektrické kytary přichází na řadu otázka, jak často, jaký styl a na jaké úrovni se chcete hraní věnovat. Od vašich hudebních se pak odvíjejí parametry kytary a celková výše investice.

1) Snímač, základ elektrické kytary

Snímač, skládající se z magnetu kolem kterého je omotaná cívka, vytváří elektromagnetické pole snímající vibrace strun. Ty pak přetváří na elektrický signál, který přenáší do zesilovače. Typy snímačů rozlišujeme dva:

 • Jednoduchý (Single): Tvoří jasnější zvuk s větším podílem vyšších frekvencí a charakteristickým šumem. Hodí se tak především pro country, pop nebo rock’n’roll.
 • Dvojitý (Humbucker): Novější typ snímače, který produkuje silnější signál bez šumu a hodí se tak pro blues, jazz nebo naopak tvrdší rockové a metalové žánry.

2) Pevná kobylka je ideální pro začátečníky

Umožňuje totiž stabilní ladění bez náročného seřizování, čímž zjednodušuje hru. Další variantou je jednozvratné tremolo, které umožňuje lehký pohyb kobylky směrem ke středu, čímž snižuje výšku tónu. Poslední a nejsložitější je pak dvojzvratné tremolo, díky kterému lze kobylkou hýbat na dvě strany, což znamená snížení nebo zvýšení výšky tónu. Dvojzvratné tremolo dokáže naladit většinou pouze zkušený kytarista nebo profesionální kytarář.


3) Kytara vás musí bavit a líbit se vám

Krásný vzhled vám bude k ničemu, pokud nebudete mít kvalitní technologie. Je však pravdou, že kytara se vám musí líbit a takzvaně vás chytnout za srdce. Pokud se pak chcete hraní věnovat profesionálně, může se vzhled (společně se zvukem) stát jakýmsi vaším charakteristickým podpisem.


4) Cena

Pokud teprve začínáte a nemáte zatím představu, jak moc se budete hraní věnovat, je zbytečné investovat závratné částky – ty si můžete ušetřit na časy, kdy se stane vaše hraní pokročilejším. Navíc cena nemusí mít vždy vypovídající hodnotu o kvalitě, i mezi levnějšími kytarami se často najdou velice zajímavé kousky.


5) Značka

Značka přímo souvisí s cenou – technologie legendárních výrobců, jenž fungují již desítky let, jsou jistě skvělé, řekněme si ale na rovinu, že za značku se prostě platí. Pokud tedy není značka důležitá pro váš pocit nebo image, zapátrejte i u méně známých firem, při poctivém studiu parametrů a recenzí zcela jistě najdete vhodný kompromis.

Často kladené otázky

Nezbytné je kytarové kombo (zesilovač a reprobox v jednom) nebo set zesilovače a reproboxu. Dále pak nástrojový kabel, ladičku (klipovou), trsátka, popruh a stojan. Pokud s kytarou cestujete, je nezbytný obal.

Většina kytar dnes pochází z Číny či jiných asijských zemí, kde je levnější pracovní síla. Primárně tedy není na původu samotném nic špatného, záleží spíše na použitých technologiích a jejich zpracování.

Samozřejmě můžete, elektrické kytary jsou dokonce mnohými začátečníky preferované. Je to dáno především tenčími strunami, které nevyžadují takovou sílu v ruce a štíhlejším krkem, který se lépe drží a má snadnější dohmat.

Elektrická kytara je tak hlasitá, jak hlasitou ji uděláte vy pomocí zesilovače. Pokud tedy chcete trénovat například v panelovém domě a máte obavy o rušení sousedů, stačí pouze stáhnout zvuk.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (19 votes)