TEST 10+ nejlepších kytar pro začátečníky 2024 – recenze, inspirace

Shrnutí: Při výběru kytary pro začátečníky se orientujte především podle stylu, který chcete hrát. Nejčastější volbou bývá španělka, případně akustická kytara. Zvolte vhodnou velikost i délku. Zvažte také, jak moc se do hraní chcete opřít. Pokud si nejste jistí, není třeba hned sahat po zbytečně drahém a promakaném modelu. Zde jsou tipy, se kterými nešlápnete vedle:

Co dalšího se v článku dočtete? Přidám i recenze dalších oblíbených variant pro začátečníky, vysvětlím důležité pojmy z kytarového světa a přihodím tipy k výběru. 


Výběr redakce

Cort Earth 70

Kdy vybrat Cort Earth 70?

Nechcete se spokojit s úplně „základním“ modelem a nemusíte na první kytaře šetřit? Zkuste Cort Earth 70.

Cena: 5 700 Kč


Poměr cena/kvalita

Ibanez V50NJP Jam Pack

Kdy vybrat Ibanez V50NJP Jam Pack?

Chcete kytaru v kompletní setu a potrpíte si i na design? Toto by mohlo být to správné řešení.

 Cena: 2 700 Kč


Elektroakustická kytara

Fender Squier SA-105CE

Kdy vybrat Fender Squier SA-105CE?

Pokud sháníte elektroakustickou kytaru, která vám bude dostačovat i poté, co v hraní pokročíte, je to tento model.

 Cena: 3 700 Kč


Klasická kytara

Cordoba C1M

Kdy vybrat Cordoba C1M?

Jestliže je vaším cílem najít opravdu základní model pro začátečníky a nechcete nic víc, nic míň, mohli byste být s touto kytarou spokojeni.

 Cena: 2 700 Kč

Kde koupit kytary pro začátečníky?

  1. Music-city.cz
  2. Kytary.cz
  3. Muziker.cz
  4. Hudebnicentrum.cz
Kytary Pro Zacatecniky

Ať už jste se rozhodli začít hrát na kytaru pro vyplnění volného času nebo se vidíte na prknech, která znamenají svět, budete potřebovat vhodný nástroj. Právě znalost typů kytar a volba té správné jsou klíčovým předpokladem k tomu, aby pro vás (a vaše posluchače) bylo hraní radostí, nikoli utrpením. Po jakých kytarách tedy sáhnout, pokud právě začínáte?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Kytar existuje nespočetně mnoho druhů, jež se liší dle těla, krku, hlavy atd. Základní rozdělení je na klasickou, akustickou a elektrickou kytaru, přičemž akustické a elektrické se dále dělí na další typy:

Ani tím to však zdaleka nekončí. Známe také kytary elektroakustické, westernové, vícestrunné a kytary pro leváky nebo děti. Navíc se kytary stále vyvíjejí, výrobci přicházejí s novinkami a inovacemi a tak je výběr opravdu široký. To, jakou kytaru zvolíte, ovlivňuje její zvuk, proto by výběr měl podléhat tomu, jaký žánr se chystáte hrát.

Každý typ kytary má trochu jiný zvuk a dle toho se hodí na určitý žánr. Proto, nejste-li si jistí, kterou kytaru si vybrat, pomůže vám vědět, jaký styl hudby se chystáte hrát. A pokud nevíte, nemusíte si zoufat, existují i univerzální typy kytar.

  • Klasická kytara (španělka): Klasická hudba, flamenco, folk.
  • Jumbo: Univerzální kytara napříč žánry.
  • Dreadnought: Folk, pop.
    Parlor: Folk, blues, pop.
  • Havajská: Country a folk, okrajově i jiné žánry.
  • Dobro: Country, bluegrass.
  • Stratocaster: Univerzální zvuk do všech žánrů.
  • Telecaster: Country, blues a rock'n'roll.
  • Les Paul: Univerzální zvuk do všech žánrů.
  • SG: Univerzální, nejlépe pracuje se zesilovači Marshall.
  • Superstrat: Tvrdší rockové a metalové žánry.
  • Lubová kytara: Jazz a soul, případně jiné.

Recenze nejlepších kytar pro začátečníky

Kytar existují spousty a spousty. Udělala jsem část práce za vás a sepsala recenze k těm pro začátečníky nejlepším a nejpopulárnějším.

  1. Cort Earth 70
  2. Ibanez V50NJP Jam Pack
  3. Fender Squier SA-105CE
  4. Cordoba C1M
  5. Epiphone Songmaker DR-100
  6. Fender CD-60
  7. Takamine GD10
  8. Fender ESC-110
  9. Ortega RST5
  10. Prodipe Guitars SD25

1) Cort Earth 70 recenze

Kvalita vycházející z prověřené tradiční série akustických kytar Cort

Kdy zvažovat Cort Earth 70?

Nechcete se spokojit s úplně „základním“ modelem a nemusíte na první kytaře šetřit? Zkuste Cort Earth 70.

Možná vám ale bude dostačovat varianta z nižší cenové relace, jako je třeba Ibanez V50NJP Jam Pack nebo Cordoba C1M.

Proč jsem vybrala Cort Earth 70?

Protože série kytar Earth je nástupcem ověřených akustických kytar Cort a jejím hlavním poznávacím znamením je jednoduchost v nekompromisní kvalitě, se kterou se pojí snadná hratelnost. Většina kytar v sérii je dreadnought, jedna je elektroakustická. Nechybí ani model pro leváky.

Cort používá na kytary masivní smrk (přední deska), mahagon (zadní deska a luby) a palisandr (hmatník). Kombinace dřev se u jednotlivých modelů odlišuje, co však mají všechny společné je přední deska v provedení „open pore“. Open pore je povrchová úprava, jež ponechává přírodní strukturu dřeva s viditelnými póry. To společně s použitím výše uvedených typů dřeva umožňuje rezonanci, která zachovává přirozený tón dřeva.

Uživatelské recenze Cort Earth 70

Když se stejně jako já podíváte na recenze na Heurece, muziker.cz nebo kytary.cz, najdete takřka samou chválu. Nejvíce je oceňován poměr cena/výkon, podle některých kupujících je kytara dokonce kvalitnější než řada dražších produktů. Nadšení jsou z jejího zvuku, pár jich chválí i struny a to, že ladění drží. 

Co se týče negativ, těch jsem našla opravdu jen pomálu a jsou spíše individuálního charakteru. Jeden z kupujících například zmiňuje, že trvalo trochu déle dotáhnout zvuk k dokonalosti. 

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaMasivní smrk/mahagon
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr/ovangkol

Orientační cena: od 5 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Ibanez V50NJP Jam Pack recenze

Kompletní set v klasickém či vintage provedení s plným a silným zvukem

Kdy zvažovat Ibanez V50NJP Jam Pack?

Chcete kytaru v kompletní setu a potrpíte si i na design? Toto by mohlo být to správné řešení.

Pokud jste ale co se týče vzhledu spíše zastáncem klasiky, zkuste třeba Cordobu C1M.

Proč jsem vybrala Ibanez V50NJP Jam Pack?

Protože kytary firmy Ibanez, jejíž počátky se datují až do roku 1909, jsou považované za jedny z nejlepších výrobků na světě, o čemž svědčí i jejich oblíbenost u mnoha kytarových velikánů.

Pro začátečníky má Ibanez set V50NJP Jam Pack, jež zahrnuje vše potřebné od obalu přes popruh až po sadu trsátek – a samozřejme kytaru se smrkovou přední deskou, zadní deskou z tvrdého tropického dřeva meranti a hmatníkem z exotického dřeva nandu. Set můžete mít klasickém provedení Natural nebo ve vintage Sunburst, které udělá na vaše posluchače skvělý vizuální dojem.

Polohy na hmatníku jsou pro snažší orientaci vyznačené bílými tečkami, ladící mechaniky a další příslušenství jsou v chromu. Celkově je kytara Ibanez V50NJP ideálním nástrojem pro začátečníky, jež zaujme plným a silným zvukem, který je zesílený zejména v nižších a středních frekvencích.

Uživatelské recenze Ibanez V50 NJP Jam Pack

Soudě podle množství recenzí na tento model patří kytara k těm opravdu oblíbeným. Na Heurece i muziker.cz jsem jich našla desítky a celkově má kytara vynikající hodnocení. Design, cena a zvuk, to jsou parametry, které hudebníci vyzdvihují nejvíce. Mnozí uvádějí, že za tu cenu model předčil jejich očekávání. Jeden také zmiňuje, že se pohodlně drží.

Pár kupujících si ale stěžuje na struny, které je podle nich třeba vyměnit, a jeden kritizuje ne tak kvalitní zpracování.  

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura650 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyMeranti
HmatníkNandu

Orientační cena: 3 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Fender Squier SA-105CE recenze

Elektroakustická kytara ve třech barevných provedeních pro začátečníky a pokročilé

Kdy zvažovat Fender Squier SA-105CE?

Pokud sháníte elektroakustickou kytaru, která vám bude dostačovat i poté, co v hraní pokročíte, je to tento model.

Raději byste klasickou španělku? Omrkněte Cordobu C1M.

Proč jsem vybrala Fender Squier SA-105CE?

Protože kytary Fender jsou v hudebním světě pojem, který se těší velké oblibě profesionálních muzikantů i běžných uživatelů, kteří mají hraní jako koníček. Výjimkou není ani sada elektroakustických kytar Squier SA-105CE, jež uživatelé z většiny hodnotí jako překvapivě kvalitní hraní s dobrým zvukem – v poměru k nízké ceně.

Série čítá elektroakustické kytary ve třech různých barvách: černá, natural a vintage (sunburst). Společným jmenovatelem je pak použití kvalitních dřevin od masivního smrku přes exotické nato až po javor, které se starají o vyvážený zvuk. Všechny lze použít jako akustické nebo elektrické, přičemž elektriku tvoří předzesilovač Fishman Isys III s třípásmovými korekcemi pro úpravu barvy zvuku a zabudovaná ladička s mechanikou Fender Squier.

Uživatelské recenze Fender Squier SA-105CE?

Poté, co jsem prošla desítky recenzí na Heurece, kytary.cz nebo muziker.cz, můžu říct, že jestliže hledáte model ideální k táboráku a domácí jednoduché hraní, nebudete zklamaní. Podle některých dokonce zpracování kytary převyšuje cenu.

Pozornějšímu oku ale neuniklo pár detailů, které se tak úplně nepovedly, jako jsou podle jednoho kupujícího pražce, které je třeba zbrousit, nebo nedotažené uchycení ladící mechaniky.  

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyNato
HmatníkJavor

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Cordoba C1M recenze

Klasická kytara ve španělském stylu se skvělou hratelností pro začátečníky

Kdy zvažovat Dordoba C1M?

Jestliže je vaším cílem najít opravdu základní model pro začátečníky a nechcete nic víc, nic míň, mohli byste být s touto kytarou spokojeni.

Pokud ale máte trochu vyšší očekávání, možná stojí za zvážení investice do Cort Earth 70

Proč jsem vybrala Cordoba C1M?

Protože pro začátečníky je důležitá především jednoduchost a snadná hratelnost, které usnadní první hudební krůčky, a přesně to nabízí kytara klasického dreadnought tvaru od kalifornského výrobce Cordoba, který se zaměřuje převážně na akustické kytary s nylonovými strunami.

O skvělou hratelnost kytary C1M v matném provedení se stará krk v C profilu s nastavitelnou výztuhou, kombinace ověřených dřev jako je smrk a mahagon, struny Savarez Cristal Corum High Tension 500CJ produkující čisté tóny a konstrukce, jež skvěle sedne do ruky, a to při všech polohách hmatníku.

Celkově je kytara velice dobrým poměrem kvality a ceny, která uspokojí zejména začátečníky a méně náročné uživatele, což vyplývá i z recenzí zákazníků.

Uživatelské recenze Cordoba C1M

Dobře vypadá, dobře zní, tak vypadají častá hodnocení kytary na Amazonu nebo guitarcenter.com. Vyzdvihovány jsou samozřejmě její vlastnosti s ohledem na příznivou cenu, někteří hraní na tuto kytaru označují za velmi komfortní. Stejně jako u jiných levnějších modelů se i tady tu a tam objeví stížnost na to, že pražce jsou trochu ostřejší, ale jejich zabroušení není nijak výrazný problém.

TypKlasická
Počet pražců19
Menzura648 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkKompozit

Orientační cena: 3 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Epiphone Songmaker DR-100 recenze

Osvědčená kvalita z ekonomické série legendy Gibson 

Proč jsem vybrala Epiphone Songmaker DR-100?

Firma Epiphone byla založena roku 1873, v roce 1957 pak byla zakoupena firmou Gibson, což jí dává právo používat tvary legendárních kytar této značky. Pod značkou Epiphone nyní Gibson vyrábí kytary za příznivé ceny, kterým však neubírá na kvalitě, o čemž svědčí především jejich celosvětová oblíbenost mezi nováčky i pokročilejšími uživateli.

Série DR-100 zahrnuje akustické kytary tvaru dreadnought v barevných provedeních natural, černá a vintage (sunburst). Všechny jsou vyrobeny z kombinace smrku, palisandru a mahagonu, které jim propůjčují skvělý zvuk. Krk má profil Slim Taper C, hmatník je rozdělen 20 pražci Medium Jumbo a opatřen tečkami pro snazší orientaci, struny jsou ukotvené v klasické Die-cast ladící mechanice.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura648 mm
Přední deskaMasivní smrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr

Orientační cena: od 3 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Fender CD-60 recenze

Cenově dostupná kvalita tradiční značky pro začátečníky i pokročilejší

Proč jsem vybrala Fender CD-60?

Překvapivě kvalitní zpracování, příjemné držení, výdrž ladění a dobrý zvuk – to jsou nejčastější slova chvály, kterými uživatelé častují kytaru CD-60 z ekonomické řady světoznámého výrobce Fender. Soudě dle recenzí tedy začátečníci rozhodně zklamaní nebudou.

Základ série CD-60 tvoří kytary v černé, přírodní nebo vintage barvě, všechny ze smrkového a mahagonového laminátu. Dreadnought tělo je opatřeno X výztuhou přinášející plné a vyvážené tóny, na hmatníku jsou tečky pro snadnou orientaci, ladící mechanika je tradiční Die-Cast a tvar krku snadno uchopitelný díky C tvaru.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura643 mm
Přední deskaSmrk, laminát
Zadní deska a lubyMahagon, laminát
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Takamine GD10 recenze

Akustická a elektroakustická kytara pro praváky i leváky

Proč jsem vybrala Takamine GD10?

Japonská značka Takamine nemá tak lákavé jméno jako Gibson nebo Fender, o to více vás však může překvapit svojí nekompromisní japonskou kvalitou a precizním zpracováním – na čemž se shodují i hráči, kteří na Takamine vsadili a dnes na ně nedají dopustit.

V základní sérii řady GD10 najdete akustickou kytaru v matném přírodním provedením ve verzi pro praváky a leváky, vyšší řada pak nabízí elektroakustickou kytaru ve stejném provedení barvy a uchopení. Všechny jsou vyrobené z pevných dřev, jež spolu se speciální X výztuhou vytváří precizní tóny, které oceníte při hraní všech možných žánrů.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura648 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkPalisandr/ovangkol

Orientační cena: 6 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Fender ESC-110 recenze

Výuková kytara s nylonovými strunami za skvělou cenu

Proč jsem vybrala Fender ESC-110?

Fender proslul především jako výrobce elektrických kytar, v jeho nabídce však najdete také akustické modely, jež cílí na začátečníky či nenáročné uživatele. Takovým modelem je třeba akustická kytara s klasickým tělem (španělka) a nylonovými strunami, která je primárně určena na výuku. I přes nízkou cenu, které je docíleno například použitím dřeva okoume (náhražka mahagonu), se recenze shodují na tom, že kytara nevypadá lacině, dobře se drží a její zvuk je překvapivě dobrý.

Soudě dle recenzí nelze od kytary Fender ESC-110 čekat špičkové výkony, to ale ani není její ambicí. Tou je kvalitní začátečnická kytara za cenu, kterou si může dovolit každý – a to se Fenderu rozhodně splnit povedlo.

TypKlasická
Počet pražců18
Menzura648 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyOkoume
HmatníkOřech

Orientační cena: 2 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Ortega RST5 recenze

Klasická kytara slušné kvality vhodná pro naprosté začátečníky

Proč jsem vybrala Ortega RST5?

Španělka v klasickém studentském tvaru v poměrně hezky zpracovaném designu se bude líbit naprostým začátečníkům a těm, kteří si nejsou jistí, zda u hraní zůstanou a tak nechtějí investovat příliš velké částky. Dle recenzí není levnější materiálové řešení velkou překážkou v kvalitě zvuku, který je hodnocen jako uspokojivý. Pokud pak vyměníte tovární struny za kvalitnější, můžete být nakonec příjemně překvapeni. Nevýhodou může být pro leckteré začátečníky fakt, že kytara není z výroby seřízená a pro lepší výsledky je nutné upravit dohmat.

Kytara RST5 od německého výrobce Ortega nabízí dle uživatelů vcelku slušný poměr kvality a ceny, je ale třeba říci, že za stejnou nebo mírně vyšší cenu můžete mít designově i technicky lepší výrobky od známějších značek.

TypKlasická
Počet pražců19
Menzura650 mm
Přední deskaSmrková překližka
Zadní deska a lubyKatalpa (překližka)
HmatníkOřech

Orientační cena: 3 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Prodipe Guitars SD25 recenze

Čistý zvuk, který ocení začátečníci i pokročilejší

Proč jsem vybrala Prodipe Guitars SD25?

Je-li pro vás důležitá kvalita, která nemusí být nutně od známé značky, mohla by vás příjemně překvapit kytara SD25 od poměrně nové francouzské firmy Prodipe Guitars. Tělo je vyrobené ze smrku (přední deska) a indonéského mahagonu (zadní deska a luby), jež jsou známé pro své skvělé rezonanční vlastnosti, které vytvářejí příjemně čistý zvuk a hluboké basy, jež se skvěle hodí pro folkové a popové žánry. O kvalitní zážitek z hraní a poslechu se dále starají poniklovaná ladící mechanika Die-Cast, tečky na hmatníku pro snadnou orientaci nebo bronzové struny 12/54 Savarez.

TypDreadnought
Počet pražců20
Menzura650 mm
Přední deskaSmrk
Zadní deska a lubyMahagon
HmatníkKompozitní palisandr

Orientační cena: 3 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat kytaru pro začátečníka

Pokud jste se rozhodli začít hrát na kytaru, budete kromě pevné vůle a času na cvičení potřebovat kytaru, která vám vaše začátky maximálně usnadní. Podle čeho se tedy při výběru řídit?

1) Jaký styl a jak často chcete hrát

Určení stylu je jednou ze stěžejních věcí, od které se odvíjí typ kytary, kterou budete potřebovat. Akustická kytara má kovové struny a hodí se hlavně pro rytmickou hru trsátkem, klasická španělka má nylonové struny a zaoblené tóny, jež se hodí pro melodické písničky a rytmickou hru. Elektrická kytara s ocelovými strunami, na něž se hraje výhradně trsátkem, je pak vhodná na rockové a metalové žánry.


2) Vhodná velikost a délka

Kytary se vyrábějí v různých délkách pro různé věkové a výškové skupiny. Pro všechny nad 13 let nebo výšky více než 160 cm používá kytara plné velikosti (4/4). Je-li vaše výška v rozmezí 150 až 160 cm, hodí se sedmiosminová kytara.


3) Kolik financí chcete vynaložit

Cena se odvíjí od značky a použitých technologií a materiálů. Nejlevnější kytary jsou vyrobené z překližky, dražší pak z kvalitních masivních dřev. Celomasivní kytara má nejlepší zvuk, tomu však také odpovídá její cena – a navíc vyžaduje opatrnější zacházení a skladování, jež ji ochrání před vlhkostí a dalšími povětrnostními vlivy. Jste-li začátečníci a nejste si jistí, zda u hraní vydržíte, nebudete zřejmě chtít vynakládat tolik financí, na učení jsou však levné překližkové struny dostačující.


4) Nylonové struny jsou na hraní jednodušší

Do úplných začátků jsou skvělou volbou nylonové struny, jež jsou měkčí a dobře se na ně hraje. Najdete je u klasické kytary (španělky), ovšem pozor, není možné je později vyměnit za kovové – mají silnější tah a kobylka by je nemusela utáhnout.


5) Na značce (ne)záleží

Možná jste se zhlédli v kytaře od světoznámé značky, kterou třímá v ruce váš oblíbený kytarista, a chcete si ji dopřát také. Což samozřejmě můžete, za kytaru ale leckdy zaplatíte více než za méně známé značky, které však mohou nabízet podobnou kvalitu. Než se tedy necháte strhnout nadšením, zvažte, zda se vám investice do kytary opravdu vyplatí, což záleží především na plánovaném stylu, četnosti a profesionalitě hraní.

Shrnutí: Podle čeho se orientovat při výběru kytary pro začátečníky? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Zvážili jste, jaký typ kytary pro vás bude vhodnější?ano
✅ Má kytara odpovídající velikost?ano
✅ Je kytara z dostatečně kvalitního materiálu?ano
✅ Jsou s nástrojem spokojení ostatní hudebníci?ano

Často kladené otázky

Z Číny dnes pochází velká spousta produktů včetně kytar, a to i od světoznámých top značek. Země výroby tedy není příliš směrodatná, ostatně jen těžko byste hledali kytaru, která zde vyrobena není – především v cenově nižších kategoriích pro začátečníky.

Mezi přední značky se řadí Gibson, Fender, PRS, G&L, Rickenbacker, Ibanez, ESP nebo Jackson.

Každá z variant má své výhody a nevýhody. Výhodou učení doma z dostupných zdrojů jsou, kromě pořizovací ceny kytary, nulové náklady. Na druhou stranu vám takové učení může trvat déle, než při výuce ve škole nebo se soukromým lektorem, který je sice nejdražší, zato se vám však bude věnovat individuálně a vy se naučíte hrát rychleji.

Co se složitosti výuky týče, není mezi oběma typy nijak zásadní rozdíl, najdou se dokonce tací, kteří začínali právě na elektrice. K elektrické kytaře je však nutné dokoupit další vybavení a investice je vyšší, takže pokud si nejste jisti, zda u hraní vydržíte, mohla by to být zbytečná investice. Kromě toho akustickou kytaru je snazší přenášet a hrát na ni kdekoli.

4.9/5 - (18 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář