TOP 10: nejlepší ukulele pro děti - recenze, inspirace


Výběr redakce

Mahagonové sopránové ukulele včetně kompletního příslušenství

Orientační cena: 2 000 Kč


Poměr cena/výkon

Škola hrou s veselým sopránovým ukulele za dostupnou cenu

Orientační cena: 700 Kč


Oblíbená volba

Koncertní ukulele pro odrostlejší děti a dospívající

Orientační cena: 1 300 Kč


Pro malé virtuozy

Větší koncertní ukulele pro děti aspirující na profesionální hraní

Orientační cena: 2 400 Kč
Ukulele Pro Deti

Rozhodli jste se vést vaše dítě k hudbě a přemýšlíte, který nástroj by byl vhodný? Zkuste ukulele, jež je svojí velikostí přímo ideální pro děti. Kromě toho produkuje melodické až veselé tóny, které děti baví, snadno se přenáší a je finančně dostupné. Další výhodou je možnost začít již ve velmi raném věku. Nenechte se ale zmást, ačkoli vypadá jako dětská hračka, tak i s ukulele se lze vypracovat na pódiové hraní. Ukulele je zkrátka nástroj, který nemůže zklamat. 

Ukulele, především to originální sopránové, má samo o sobě malou velikost (cca 53 cm), nijak se tedy nerozlišuje, zda je pro děti či dospělé. Stejně tak má každé ukulele nylonové struny, jež jsou měkčí a tím pádem jednodušší na hraní pro slabší dětské prsty, které se teprve vyvíjejí.

Jediným rozdílem mezi ukulele pro děti a dospělé tak zůstává design, který je uzpůsoben věku – například barevné ukulele, ukulele se smajlíky a podobně.

K ukulele budete určitě potřebovat obal. Má-li být obal pouze na uložení doma, postačí měkký, pokud se bude ukulele brát na cesty, je lepší tvrdý kufr. Dále je potřeba trsátko, ladička (nejlépe klipová), popruh na zavěšení na rameno (dle potřeby viz naše tipy k výběru níže) a stojan. Hodit se budou také náhradní struny a zpěvník s akordy na ukulele. Některá ukulele se dodávají v kompletních sadách včetně příslušenství.

Mahagonové sopránové ukulele včetně kompletního příslušenství

Existují-li vyhlídky, že se bude dítě ve hře posouvat, vyplatí se rovnou koupit kvalitnější ukulele. Takovým může být Cordoba Ukulele Player Pack Soprano z mahagonu, dřeva, které je známé svou pevností a skvělými zvukovými vlastnostmi. Kromě mahagonového těla se o skvělý zvuk starají také struny Aquila Nový Nylgut Soprán 4U, jež jsou uchycené v ladících mechanikách Cordoba Open Gear a kobylce z exotického dřeva Pau Ferro. Ukulele nejen skvěle hraje, ale také se velice dobře drží, a to díky krku ve tvaru C. Pro snadnou orientaci na hmatníku má ukulele poziční tečky.

Ukulele kalifornské firmy, jejíž specializací jsou také kytary, dostanete v setu s obalem, klipovou ladičkou, náhradní sadou strun a výukovými materiály. Nejen proto, ale i pro jeho celkovou kvalitu a krásně čistý zvuk, je jeho cena vyšší. Soudě dle spokojených recenzí zákazníků se však investice opravdu vyplatí – někteří uživatelé dokonce říkají, že ukulele uspokojí i náročnější pokročilé hráče.

TypSopránové
TěloMahagon
Menzura343 mm
Počet pražců16
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Škola hrou s veselým sopránovým ukulele za dostupnou cenu

Děti nadchne vzhledem, rodiče nízkou cenou. Tak by se dalo stručně charakterizovat ukulele Mahalo U-SMILE, které je, jak už název napovídá, opatřeno dekorem veselého smajlíku. Malé sopránové ukulele z javorového dřeva, které je svou velikostí 53 cm vhodné i pro menší děti, se nabízí v zelené, žluté, červené, žluto-oranžové či bílé barvě. Zajímavostí je, že za tuto cenu dostanete ukulele se sedlem z materiálu NuBone, syntetické kosti, která nebývá u levnějších nástrojů standardem. Syntetická kost je kompromisem mezi plastem a pravou kostí a stará se o čistější zvuk bez drnčení.

Ukulele U-SMILE je za dostupnou cenu, která nezatíží žádný rodinný rozpočet, je však třeba počítat s tím, že se jedná o nástrojů na výuku či na jednoduché domácí hraní. Profesionálních výkonů s ním nedosáhnete, na učení pro nejmenší však bude skvělé.

TypSopránové
TěloJavor
Menzura346 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Koncertní ukulele pro odrostlejší děti a dospívající

Chcete-li pořídit ukulele pro větší děti, případně pro ty, které to s hraním myslí vážně, je volbou k zamyšlení typ RU5 od německého výrobce Ortega. Jelikož se jedná o koncertní ukulele, je nástroj o něco větší (cca 62 cm), čímž je vhodný pro větší prsty, případně si na něm mohou zahrát i dospělí.

Tělo ukulele je vyrobeno z překližkového smrku (přední deska) a laminovaného sapele (zadní deska a luby), tzn. dřev, které jsou známé pro své skvělé rezonanční vlastnosti. Klasické nylonové struny jsou uchycené v kytarových ladících mechanikách Die-Cast, orientaci na hmatníku zjednodušují poziční tečky.

I když se nejedná o celomasivní ukulele, čemuž odpovídá také jeho přijatelná cena, můžete očekávat velice dobrou kvalitu a výborný zvuk, kteří množí uživatelé považují za nadstandardní ve své cenové kategorii. Pouze jeden uživatel zmiňuje nezačištěné obroušení pražců, výtka je to ale jediná tohoto druhu, ostatní jsou s jeho provedením velice spokojeni.

TypKoncertní
TěloSmk + Sapele
Menzura380 mm
Počet pražců18
Šířka nultého pražce36 mm

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Větší koncertní ukulele pro děti aspirující na profesionální hraní

Koncertní ukulele je větší než to sopránové, do ruky tak padne hlavně větším dětem. To od Kala je pak přímo předurčeno k tomu, aby se s ním dítě v hraní dál rozvíjelo. Na jeho kvalitě má přímý vliv nejen tělo z kvalitního mahagonového dřeva, ale i samotná historie jeho výrobce – firma Kala byla založena Mikem Uptonem po jeho pobytu na Havaji, místě, které je domovem ukulele. Mike zde nasbíral řadu zkušeností a dnes je jeho firma předním světovým výrobcem těchto originálních hudebních nástrojů.

Mezi další přednosti ukulele KA-S patří nultý pražec z materiálu GraphTech NuBone = syntetické kosti, která se stará o čisté a jasné tóny. Dále jsou to nylonové struny Aquila Super Nylgut či polohové tečky na hmatníku.

Ukulele Kala KA-S nepatří k těm nejlevnějším, zato je však nástrojem, se kterým může dítě postupovat na vyšší úrovně pokročilosti – což potvrzují i recenze uživatelů, kteří ukulele často označují jako nejlepší v jeho kategorii.

TypKoncertní
TěloMahagon
Menzura342,9 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 2 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Barevné sopránové ukulele na zábavnou výuku pro nejmenší

Pro nejmenší děti je často důležitý nástroj, který je bude bavit, pro rodiče pak dostupná cena nástroje – zvlášť pokud není vždy zcela jisté, zda dítě u hraní vydrží. Sháníte-li tedy přesně takový kus, může být dobrou volbou sopránové ukulele z kolekce Rainbow, která se vyrábí v červené, žluté, zelené a černé barvě.

Tělo ukulele Mahalo MR1 je ze sengonu, dřeva jež má podobné zvukové vlastnosti jako mahagon, krk je z jabonu a kobyla s hmatníkem z mahagonu. Příjemným překvapením je u takto levného ukulele kobylkové sedlo Graph Tech NuBone XB, které vylepšuje kvalitu zvuku a dodávám mu silnější odezvu bas a středů.

Dle zkušeností uživatelů, respektive jejich rodičů, je ladění ukulele o něco obtížnější, což je však u levnějších ukulele poměrně běžné. Až na výtky ohledně ladění je ukulele Mahalo MR1 hodnoceno jako velice dobrý kouse za skvělou cenu, který si užijí nejen začátečníci, ale i pokročilejší hráči.

TypSopránové
TěloSengon
Menzura346 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dostupné sopránové ukulele pro začínající děti i dospělé

Klasické sopránové ukulele dodávané v sadě s obalem a třemi trsátky se bude hodit pro menší začínající děti nebo pro dospělé s užšími prsty.

Tělo ukulele Cascha EH 3953 je vyrobeno z levnější lípy a s hmatníkem a kobylkou z kompozitního materiálu WPC (směs dřeva a polymeru). Jednoduchý design je ozvláštněn rozetou v dekoru rybí kosti. Struny jsou uchycené v běžných kytarových mechanikách, orientaci na hmatníku usnadňují poziční tečky.

Ukulele patří k těm jednodušším a základnějším, jak se ale shodují zákazníci, nabízí poměrně slušnou kvalitu, která nenabourá rodinný rozpočet. Jediné výtky padají na vrub ladění, se kterým je třeba mít více trpělivosti. Někteří uživatelé také doporučují výměnu firemních struny za lepší – z ukulele tak dostanete lepší zvuk.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura340 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ukulele ve čtyřech barevných variantách a s praktickým obalem

Ukulele nabízející se v pestré žluté, červené či tmavě a mořsky modré, bude jak skvělým startovním nástrojem pro děti, tak i zábavou, kterou si mohou užít dospělí při večerech s přáteli. Jeho korpus je vyrobený z laminovaného lipového dřeva, hmatník je javorový. Orientaci na hmatníku, jež je osazený 12 pražci, usnadní polohové značky. Začátky usnadní také příručka se základními akordy, která je součástí. Ukulele se dodává včetně obalu, který ho ochrání při skladování i na cestách.

Ukulele Soundsation Maui Sunny 10 se svým provedením řadí mezi základní ukulele, které je vhodné pro výuku začátečníků nebo jako nástroj pro příležitostné hraní.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura330 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Barevné sopránové ukulele nejen pro nejmenší

Ukulele Ashton svými krásnými barvami doslova nadchne všechny malé děti, případně poskytne zábavu hravým dospělým. Kromě jednobarevných verzí je v nabídce také ukulele s motivem české vlajky, případně v neutrální přírodní barvě. Jako každé sopránové ukulele, tak i Ashton UKE 110 má nylonové struny, což je v kombinaci s malou velikostí přímo ideální na učení pro malé dětské ruce nebo pro dospělé s užšími prsty.

Tělo ukulele je vyrobeno z lípy, hmatník je z kompozitu Smartwood, pozici na hmatníku usnadňují poziční tečky. Stejně jako další levnější ukulele nemá ani toto parametry pro profesionální hraní, na základní domácí výuku je ale naprosto dostačujícím a uspokojivým nástrojem.

TypSopránové
TěloLípa
MenzuraNeuvedeno
Počet pražcůNeuvedeno
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krásné sopránové ukulele pro malé hudebnice

Černé sopránové ukulele s ozvučným výřezem ve tvaru srdce a dekorem květů nadchne především holčičky, jeho použití je ale možné pro všechny děti a začátečníky, kteří se s hraním teprve seznamují.

Tělo (přední ozvučná deska, zadní deska a luby) je vyrobeno ze sengonu, jež je příbuzný s mahagonem, hmatník je mahagonový, krk z jabonu. Všechna použitá dřeva se vyznačují skvělou pevností a rezonančními vlastnostmi. Plusem je také nultý pražec z umělé kosti NuBone, která má výrazně lepší zvukové vlastnosti než plast. Ladící mechaniky jsou kytarového typu (Open Gear), struny jsou Aquila Nylgut. Ukulele se dodává společně s měkkým pouzdrem.

Ukulele Mahalo Heart nabízí skvělý poměr vzhledu, kvality a ceny, kterému lze vytknout snad jen chybějící poziční tečky na hmatníku. Budete-li chtít dosáhnout lepšího zvuku, doporučujeme také vyměnit výrobní struny za lepší – což ale nelze k ceně a dalším parametrům považovat za vadu.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura346 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražceNeuvedeno

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hravě barevné sopránové ukulele za skvělou cenu

Děti ke hře na ukulele můžete nadchnout různými způsoby, nejúčinnější však bývá zábava. Přesně tu vám nabídne Ucoolele UC-002 v tmavě modré, růžové, červené, světle zelené, světle modré nebo žluté barvě. Vyrobeno je z lipového dřeva (tělo, krk, hmatník i kobylka), které sice není tak dobré, jako mahagonové, stále však dokáže nabídnout slušný zvuk a vlastnosti, které jsou vhodné na první krůčky s hudebním nástrojem. V neposlední řadě je také finančně dostupné, takže je vhodné pro ty děti, u kterých si nejste jistí, zda s hraním vydrží.

TypSopránové
TěloLípa
Menzura340 mm
Počet pražců12
Šířka nultého pražce35 mm

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat ukulele pro dítě

Chceme-li dítě začít učit na hudební nástroj, musí pro něj hra být hrou, což znamená ukulele příjemné na držení a se snadným dohmatem. U dětí je také v daleko vyšší míře (oproti dospělým) podstatný vzhled.

1) Velikost zajišťující snadné hraní

Ukulele se vyrábějí ve 4 různých velikostních verzích, z nichž nejmenší je ukulele sopránové (cca 53 cm). Větší koncertní ukulele (cca 58 cm) se hodí spíše pro odrostlejší děti. Struny řešit nemusíte, všechna akustická ukulele mají struny nylonové, které jsou měkčí a jsou tak pohodlnější na mačkání i pro menší děti, kterým se ještě vyvíjejí prsty.

2) Materiál ukulele určuje jeho zvuk

Nejkvalitnější ukulele, které bude mít krásný čistý zvuk je z masivu, pro malé děti však může být taková investice zbytečně vysoká. Naopak úplně nevhodné je ukulele plastové, jež je opravdu spíše dětskou hračkou než hudebním nástrojem. Vhodným kompromisem, především pro děti, u kterých si nejste jistí, zda s hraním vydrží, je ukulele z překližky nebo z levnějších typů dřev jako je lípa nebo javor.

3) Ukulele se musí dítěti líbit

Nebudeme si nic namlouvat, i děti mají často svou hlavu a dokáží se pěkně „zaseknout“. Důležité tak je, aby se ukulele dítěti líbilo, jinak se může stát, že na něj nebude chtít hrát. Určitě tedy neuděláte chybu, pokud se s ním poradíte, například o jím preferované barvě.

4) Zavěšené ukulele bude děti více bavit

Se vzhledem souvisí ještě jedna věc – ukulele s popruhem zavěšené přes rameno dá dítěti pocit malé rockové hvězdy a hra ho tak bude více bavit. Není tedy vůbec od věci pořídit ukulele, na které je možné popruh zavěsit.

5) Internetové obchody jsou bezpečné

Na internetu, například pomocí srovnávačů cen, naleznete velké množství produktů, které jsou často za výhodnější ceny. Nákupu ukulele přes internet se vůbec bát nemusíte – zákonná záruka na vrácení zboží koupené online je 14 dní. V případě, že vám nástroj přijde byť i jen trochu poškozený, můžete (a měli byste) ho hned zaslat zpět.

Často kladené otázky

Ano, ukulele je z výroby standardně osazeno strunami. Je nutné však říci, že zejména u levnějších nástrojů nebývají tyto struny příliš kvalitní, pokud tedy chcete mít hezký zvuk, je vhodné je vyměnit za lepší.

Určení začátku hraní je individuální dle fyzické a mentální připravenosti dítěte, obecně doporučený věk je mezi 4 až 5 rokem. Ukulele je jednoduché na hraní a tak můžete začít s dítětem trénovat klidně doma. S některými nástroji dostanete rovnou příručky se základními akordy, pokud ne, najdete návody například na Youtube.

Ukulele se proslavilo jako nástroj z Havaje, jeho kořeny však sahají do Portugalska, odkud ho přivezli tamní imigranti, kteří ho nazývali „mačeta“. K současnému názvu nástroje se vztahuje hned několik různých historek, jisté však je, že v doslovném překladu znamená „skákající blecha“.

Ukulele je oproti kytaře menší (a to i v jeho největší velikostní variantě), má pouze 4 struny a kratší hmatník. Ukulele má také svůj specifický zvuk, který je daný konstrukcí nástroje.

Způsobů je několik, pokud jste však laici, je nejjednodušším způsobem ladička na ukulele. Tu připevníte na struny a pak jednoduše brnkáte a otáčíte kolíky dokud vám ladička nezahlásí, že jste dosáhli správného tónu = naladili ukulele.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)