10+ nejlepších mikrofonů na zpěv (na karaoke) - jak vybrat, test, srovnání


Výběr redakce

Špičkový mikrofon s plynulou regulací zvuku pro profesionály

Orientační cena: 9 000 Kč


Pro náročné

Jednoduché připojení k počítači a snadné úpravy zvuku s USB mikrofonem

Orientační cena: 6 500 Kč


Poměr cena/výkon

Kompaktní USB mikrofon pro domácí nahrávání za skvělou cenu 

Orientační cena: 900 Kč


Oblíbená volba

USB mikrofon usnadní práci nejen laikům a začátečníkům


Orientační cena: 4 000 Kč

Kde koupit mikrofony na zpěv (karaoke)?

  1. Music-city.cz
  2. Kytary.cz
  3. Muziker.cz
  4. Hudebnicentrum.cz
Mikrofony Na Zpev

Karaoke a zpěv obecně patří k oblíbené zábavě všech generací, a to ve všech úrovních od domácího zábavného karaoke přes vystupování na lokálních zábavách až po vysoce profesionální pódiový zpěv pro široké publikum. Ať už zpíváte nebo se chystáte zpívat kdekoli, je potřeba, aby vás bylo slyšet, nejlépe čistě, jasně a bez šumu. S tím vám pomůže vhodně zvolený mikrofon – a my zase pomůžeme s jeho výběrem.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Mikrofony se dělí dle různých parametrů, například podle velikosti vnitřní kapsle, konstrukce, frekvenční a směrové charakteristiky nebo způsobu využití (zpěv, mluvené slovo, televizní debaty, videokonference). Nejzákladnější rozdělení můžeme dle konstrukce provést na 4 typy:

  • Dynamický mikrofon: Má silný výstupní signál, vyšší odolnost a menší citlivost na ruch z okolí. Není k němu potřeba předzesilovač a dobře snáší vysokou hlasitost, proto se nejvíce používá při zpěvu na pódiu nebo snímání basových a kytarových komb.
  • Kondenzátorový mikrofon: Je typický zabudovaným vnitřním zesilovačem s citlivým a věrným snímáním zvuku. Obvykle se používá pro snímání vokálů a akustických hudebních nástrojů ve studiích (profesionálních i domácích).
  • USB mikrofon: Kondenzátorový mikrofon vybavený USB rozhraním a zabudovanou zvukovou kartou umožňuje jednoduché a rychlé nahrávání, díky kterému je oblíbený na podcasty, youtube videa, videohovory apod.
  • Páskový mikrofon: Patří do kategorie dynamických mikrofonů, jeho zvuk je však věrnější. Díky své konstrukci dokáže snímat zvuk ze dvou stran, je tak praktický pro nahrávání ve dvou.

Budete-li zpívat déle, určitě si budete chtít mikrofon občas odložit, k čemuž je ideální stojan, nejlépe s nastavitelnou výškou. Vhodný je také obal, který mikrofon zajistí bezpečné skladování a přenášení mikrofonu.

Pro dosažení čistšího zvuku se používá tzv. pop-filtr. Některé mikrofony ho mají zabudovaný, pokud ne, je možné ho dokoupit externě. To samé platí o ochraně proti větru (windscreen), která redukuje nežádoucí zvuky a ruch způsobené pohybem vzduchu.

Důležité jsou také propojovací kabely. Ty bývají obvykle součástí mikrofonu, vždy je ale lepší tuto skutečnost před nákupem ověřit.

V závislosti na způsobu hraní a typu mikrofonu pak můžete potřebovat počítač, mixážní pult a další audiotechniku.

Špičkový mikrofon s plynulou regulací zvuku pro profesionály

Mikrofony Shure nabízejí kvalitu, na níž se spoléhají i největší světové hudební hvězdy typu Metallica nebo Red Hot Chilli Peppers. Chcete-li tedy to nejlepší, mikrofon Shure SM7B z nejvyšší modelové řady je přesně tím, co hledáte.

Mikrofon Shure SM7B je vybaven pop filtrem, jenž eliminuje mechanické rušení a dušnost, odnímatelným windscreenem na potlačení šumu, který způsobuje pohyb vzduchu, a pokročilým elektromagnetickým stíněním, jež redukuje brum z monitorů a další techniky. Kardioidní vzor mikrofonu je navržen tak, aby nesnímal zvuk mimo osu, díky čemuž lze zpívat v pohodlném úhlu. Výsledkem je mikrofon zachovávající přirozeně krásný zvuk bez zabarvení a šumu.

Mikrofon Shure SM7B patří je špičkový mikrofon, který ocení profesionální zpěváci, pro něž je čistý zvuk prioritou číslo jedna, a to bez ohledu na vyšší cenu techniky.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 9 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché připojení k počítači a snadné úpravy zvuku s USB mikrofonem

Chcete kvalitní zvuk a zároveň co nejjednodušší ovládání a úpravy? Pořiďte si mikrofon Shure MV7, který přes USB jednoduše zapojíte do počítače nebo tabletu a můžete začít zpívat. Ovládání a nastavení zvuku provádíte přes aplikaci Share Plus Motiv (ke stažení zdarma přes web výrobce), která je kompatibilní s PC, iOS nebo Macbookem. Přímý monitoring zvuku je pak možný díky vestavěnému sluchátkovému vstupu. Kromě USB a sluchátkového má také XLR připojení.

Mikrofon Shure MV7 nepatří k nejlevnějším, zato ale patří k těm nejlepším. Jeho předchůdcem je model SM7, který byl původně navržený pro rozhlasová vysílání, záhy si však našel cestu ke zpěvákům a tvůrcům podcastů a videí. To ostatně potvrzují samotné recenze uživatelů, kteří si pochvalují křišťálově čistý zvuk, široké možnosti nastavení pomocí aplikace a jednoduché propojení s počítačem. Jediná připomínka zaznívá na slabší pop filtr a přenášení ruchu při manipulaci s mikrofonem, což lze vychytat jeho vhodným nasměrováním.

TypUSB/dynamický
KonektivitaXLR, micro-B USB, 3,5 mm TRS
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance314 Ohm
Převodník16/24 bit, 44,1/48 kHz

Orientační cena: 6 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompaktní USB mikrofon pro domácí nahrávání za skvělou cenu 

Lehký, kompaktní, snadno ovladatelný a cenově dostupný. Tak by se dal stručně charakterizovat USB mikrofon Behringer C-1U, který se kromě zpívání hodí také na mluvené slovo, například na podcasty nebo Youtube videa.

Mikrofon s kardioidní charakteristikou potlačuje zpětnou vazbu, má neutrální frekvenční charakteristiku a integrované phantomové napájení. Funguje jako samostatná zvuková karta, takže ho stačí pouze připojit k počítači a můžete začít nahrávat. K úpravám zvuku lze použít software, který si stáhnete zdarma na webu výrobce (Podifier, Juice, Podnova, Golden Ear, Tracktion 4). Díky tomu získáte všechny nástroje pro profesionální zvuk, aniž byste museli nutně mít profesionální znalosti. Stát se zpěvákem zkrátka nebylo nikdy jednodušší.

To ostatně potvrzují i uživatelé, kteří mikrofon vesměs chválí. Nutno ovšem říci, že se jedná o levnější mikrofon, kterému chybí některé parametry nutné pro to, aby byl profesionálním nástrojem, například vstup na sluchátka, pop filtr nebo windscreen. Nejvíce tak bude vyhovovat začátečníkům a mírně pokročilým, kteří se chtějí začít seznamovat se světem hudby za cenu, která nenabourá rozpočet.

TypUSB/kondenzátorový
KonektivitaUSB
Frekvenční odezva40 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
ImpedanceNeuvedeno

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

USB mikrofon usnadní práci nejen laikům a začátečníkům

Nejen začáteční a ti, kteří si zpívají jen doma pro zábavu, ocení jednoduchost a snadné ovládání. Přijde vhod i profesionálům, kteří preferují úpravy zvuku za pomoci počítače nebo tabletu. K těmto účelům skvěle poslouží mikrofon Rode NT-USB, který je – jak už název napovídá – vybaven USB konektorem pro připojení k počítači, notebooku nebo tabletu (s adaptérem i na iPad). V těch pak zvuk upravujete pomocí nahrávacích aplikací, například oblíbené GarageBand. Zároveň má také sluchátkový konektor, takže je možné kontrolovat kvalitu zvuku v reálném čase. K mikrofonu dostanete nejen stojánek a obal, ale také pop filtr jež slouží k eliminaci zvukových nárazů, díky čemuž je výsledný zvuk čistější.

Uživatelé si na mikrofonu nejvíc pochvalují zejména jednoduché použití – stačí připojit a nahráváte, krásně jasný zvuk bez ruchů, kvalitní zpracování a příslušenství. Jediná výtka padá na horší přenositelnost, což je dáno nutností připojení k počítači.

TypUSB/kondenzátorový
KonektivitaUSB, 3.5 mm jack (sluchátka)
Frekvenční odezva20 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
ImpedanceNeuvedeno
Převodník16 bit, 48 kHz

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalita, na kterou spoléhají hudebníci již několik desetiletí

Zkuste se zeptat jakéhokoli zkušeného muzikanta na mikrofon Shure SM58 SE – jsme si téměř jistí, že se nenajde nikdo, kdo by ho neznal. A nikdo, kdo by ho nepochválil. Alespoň soudě recenzí zákazníků, a to včetně těch, kteří ho používají již desítky let. Drtivá většina z nich se shodne na tom, že se jedná o nejlepší mikrofon ve své cenové kategorii, ne-li nejlepší mikrofon vůbec. Nejvíce chválený je jeho skvělý zvuk a odolnost při hrubším zacházení. A čemu Shure SM58 vděčí za svou popularitu?

Model Shure začal svoji úspěšnou kariéru v rockových klubech v 60. letech, kde nelze čekat jemné zacházení – zde se osvědčila jeho pevná, robustní konstrukce. Kromě odolnosti je jeho další předností čistý a srozumitelný zvuk bez šumu, ruchu a zvukových nárazů, kterého dosahuje díky vestavné mikrofonní vložce, pop filtru a sférickému větrnému filtru.

Závěrečným bonusem je pak příznivá cena mikrofonu, který je i přes svou neochvějnou kvalitu, za kterou stojí známá značka, dostupným nástrojem pro profesionály i amatérské nadšence.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 15 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 2 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Slušná kvalita za dostupnou cenu pro domácí a amatérské zpívání

Soundking EH 002 je dynamický mikrofon dodávaný společně s kabelem XLR – Jack 6.3 (4 m). Kardioidní směrová charakteristika izoluje nežádoucí ruch na pozadí hlavního zdroje zvuku. Frekvenční rozsah 50 Hz – 16 kHz se zvýrazněným kmitočtem mezi 2 – 5 kHz a rozzářenýma středy, z něj činí univerzální mikrofon pro mužské i ženské hlasy.

Pokud vám výše uvedený technický popis nic neříká, tak vám řekneme, že se jedná o mikrofon vhodný pro různé druhy zpěvu, který se hodí pro méně náročné domácí zpívání, příjemně překvapit ale může i pokročilejší zpěváky. Soudit tak lze dle recenzí uživatelé, kteří si chválí jeho velice dobrý zvuk, zvlášť s přihlédnutím k příjemně nízké ceně.

Čistota a barva zvuku jsou chváleny jak při zpěvu, tak i při mluveném slově a najdou se dokonce i uživatelé, kteří se ho nebojí kvalitativně přirovnat k výrazně dražšímu Shure 58. Z výše uvedeného nám vyplývá jediné – mikrofon Soundking EH 002 vás nemůže zklamat, pokud od něj nebudete čekat příliš.

TypDynamický
KonektivitaXLR – Jack
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaKardioida
ImpedanceNeuvedeno

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Osvědčená klasika v modernějším stylu pro profesionální zvuk

Jak dosáhnout perfektního profesionálního zvuku při zpěvu, případně mluveném slově? Vsaďte na mikrofon Shure Beta 58, který nabízí přirozeně čistý zvuk bez jakýchkoli zabarvení. Dosáhl toho tím, že si vzal to nejlepší ze svého předchůdce SM58, který je vskutku ikonou pro mnoho generací hudebníků, a přidal inovovaný moderní vzhled i technologie. Jeho hlavní specifikací je úzká směrová charakteristika v celém frekvenčním spektru, čímž umožňuje vysoké zesílení bez rizika zpětné vazby. Na skvělém zvuku se podílí také pneumatické zavěšení kapsle, odolná konstrukce a zesílená vnitřní mřížka, které potlačují manipulační hluk.

Z recenzí je zřejmé, že model Beta 58 je stejně oblíbený jako jeho předchůdce – negativní názory na něj se téměř nevyskytují. Muzikanti si chválí bohatý a plný zvuk, robustní konstrukci a skvělou cenu v poměru ke kvalitě, někteří také říkají, že je Beta 58 ještě lepší než SM58. Jediným zmiňovaným negativem bývá absence vypínače.

TypDynamický
KonektivitaXLR
Frekvenční odezva50 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance150 Ohm

Orientační cena: 4 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoká odolnost vůči zpětné vazbě za skvělou cenu

Mikrofon E845 od německé firmy Sennheiser se může pochlubit vysokou odolností vůči zpětné vazbě, což z něj činí nástroj ideální pro živá vystoupení, při kterých nabídne silný dynamický zvuk. Hodí se ale i pro studiovém či domácím nahrávání a mluvené slovo, například při konferencích nebo stand up show. Ve všech případech nabídne živé a otevřené vokály, a to díky rozšířené frekvenční dynamice. Je také vybavený vypínačem, pokud by vám ale stačil mikrofon bez něj, je možné pořídit typ E845.

Podle názoru uživatelů snese mikrofon Sennheiser E845S srovnání s ikonou Shure 58, někteří ho dokonce považují za lepší – což ale může být subjektivní dojem závisející na tónu hlasu, způsobu používání, požadovaném výstupu a dalších individuálních parametrech. Rozhodně ale můžeme říci, že se jedná o podařený mikrofon vhodný pro profesionály i domácí zpívání, u kterého je cena vzhledem ke kvalitě více než příznivá.

TypDynamický
KonektivitaXLR 3-M
Frekvenční odezva40 Hz – 16 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance350 Ohm

Orientační cena: 2 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dynamický mikrofon s vypínačem za příznivou cenu pro nenáročné

Mikrofon AKG P5 S live se skvěle hodí na živý sólový zpěv, karaoke nebo do studia či zkušebny. Jeho hlavními přednostmi jsou superkardioidní směrová charakteristika, která mu dává vysokou odolnost vůči zpětné vazbě, vnitřní pop-filtr, jež zamezuje efektu retnic (zpětné nárazy zvuku v případech, kdy je zdroj příliš blízko) a frekvenční charakteristika vyladěná na výrazný zpěv.

Spokojení uživatelé se shodnou na tom, že je mikrofon AKG P5 S live na svou cenu překvapivě kvalitní. Nejčastěji si chválí snímání zvuku i z větší vzdálenosti, velice dobrý sběr širokého rozsahu frekvencí, vypínač, kvalitní zpracování nebo ochranu proti zpětné vazbě. Na základě všech hodnocení lze soudit, že se jedná o mikrofon ve velice dobrém poměru kvality a ceny, který bude vyhovovat především méně náročným až středně pokročilým uživatelům.

TypDynamický
Konektivita3-pin XLR
Frekvenční odezva40 Hz – 20 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
Impedance580 Ohm

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kondenzátorový USB mikrofon pro snadné nahrávání přímo do počítače

Počítač má dnes doma každý z nás, není tak problém se během okamžiku stát hudebníkem. K počítači budete potřebovat už jen mikrofon, jež vám vaše začátky maximálně usnadní. Tím může být USB mikrofon Superlux E205U, který se chová jako samostatná zvuková karta. Navíc má i výstup na sluchátka, takže je možné kvalitu zvuku kontrolovat v reálném času. Úpravy zvuku pak provádíte na počítače pomocí některého ze softwarů k tomu určených. Mikrofon nemá pop filtr ani windscreen, vzhledem k jeho nízké ceně je však možné tuto nevýhodu odpustit a filtry případně dokoupit.

Uživatelé si na mikrofonu chválí jeho robustní konstrukci, citlivost, přesnost a snímání zvuku i z větší dálky. Řada z nich říká, že je svou kvalitou příjemně překvapil. Najdou se ale také negativní ohlasy tvrdící, že mikrofon nezvládá vysoké výšky a občas je v něm slyšet šumění. Přihlédneme-li však k ceně, nemůžeme očekávat výsledky stejné jako u výrazněji dražších modelů. Pokud jste tedy profesionál, mikrofon vás uspokojit nemusí, pokud jste však začátečník nebo zpíváte příležitostně pro radost, zklamat vás nemůže.

TypUSB/kondenzátorový
KonektivitaUSB
Frekvenční odezva30 Hz – 18 kHz
Směrová charakteristikaSuperkardioida
ImpedanceNeuvedeno

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat mikrofon na zpěv

Jak vybrat mikrofon na zpěv? Záleží především na tom, na jaké úrovni se chystáte zpívat – jiné potřeby má profesionál a jiné ten, kdo si občas zazpívá pro zábavu.

1) Způsob připojení mikrofonu

Mikrofony se obvykle připojují přes USB nebo XLR konektor. Mikrofon s USB lze zapojit do počítače (nebo telefonu či tabletu) a okamžitě začít nahrávat. Mikrofon s XLR konektorem je dražší, má ale vyšší kvalitu zvuku, a tak ho s oblibou používají profesionální zpěváci. Dále se lze setkat s Jack konektory (3,5 nebo 6,3 mm), které lze připojit do různých zařízení včetně telefonů a počítačů, nebo phantom konektor, k němuž je zapotřebí napájení a předzesilovač. Nejméně používaný je Lightning konektor, který je určený výhradně k Apple produktům. Obecně platí, že jste-li začátečníci, je pro vás nejvhodnější USB, který je obvykle ještě navíc levnější.


2) Nejlepší konstrukce pro mikrofon na zpěv

Mikrofony se podle konstrukce rozdělují na stolní, ruční, bezdrátové a klopové. Pro zpívání je jednoznačně nejlepší ruční mikrofon, ke kterému lze dokoupit stojan nebo závěsné rameno pro případ, kdy si chcete ulevit a nedržet mikrofon v ruce.


3) Rozměr a váha pro pohodlné držení

Pokud zpíváte doma při karaoke a mikrofon jde z ruky do ruky, jeho váhou se příliš zabývat nemusíte. Jestliže však zpíváte déle nebo mikrofon často přenášíte, je třeba zohlednit také jeho váhu a velikost.


4) Zpívání doma nebo na pódiu

Mezi zpíváním doma pro zábavu a profesionálním vybavením je propastný rozdíl, který je třeba zohlednit také při výběru mikrofonu. Pro zábavné domácí zpívání vám stačí levnější a snadno ovladatelné mikrofony, například s USB připojením do počítače, na profesionální vystupování je třeba se poohlédnout po vyšších řadách.


5) Cena a značka mikrofonu

Mohou hrát určitou roli v případě, kdy potřebujete mikrofon pro profesionální zpívání. Zde bude investice vyšší, na druhou stranu ne vždy je nutné platit za dražší značkové kousky, i ty od méně známých firem mohou překvapit svým zvukem a kvalitou.

Často kladené otázky

Přímý kontakt úst s mikrofonem zvyšuje hlasitost a zesiluje nízké tóny (tzv. efekt blízkosti). To se hodí v případech, kdy jsou na pódiu další nástroje nebo zpěváci, které mohou vstupní zvuk rušit.

Mikrofony, stejně jako všechna ostatní zvuková zařízení, zvuk vašeho hlasu opravdu změní. V závislosti na kvalitě mikrofonu může být zkreslení větší či menší, nějaké je zde ale vždy. Navíc to, jak vy slyšíte svůj vlastní hlas, se liší od toho, jak váš hlas zní ve skutečnosti.

Sluchátka používají především profesionálové k tomu, aby slyšeli svůj hlas v reálném čase. Pokud si tedy zpíváte jen doma pro zábavu, sluchátka nejsou nezbytně nutná.

Nejjednodušší je zeptat se svého okolí, pokud si však nejste jisti jejich upřímností, můžete zkusit online test hudebního sluchu, ze kterého zjistíte, jak na tom opravdu jste.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)